Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2005
Show all-
Noblista prof. Walther Nernst - doktor h.c. politechniki w Gdańsku
- Adam Barylski
Przedstawiono dorobek naukowy prof. Walthera Nernsta, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie chemii z roku 1920, doktora honorowego politechniki w Gdańsku, który to tytuł otrzymał w roku 1914
-
Noise Analysis and Optimization of Continuous-Time OTA-C Filters
- Sławomir Kozieł
W pracy przedstawiono efektywną procedurę wyznaczania szumów w filtrach OTA C czasu ciagłego. Procedura wyprowadzona jest w oparciu o ogólny model filtru OTA C oraz jego opis macierzowy. Podano jawne formuły pozwalające okreslić odniesione do wejścia widmo szumów dowolnego filtru rozważanej klasy. Otrzymane wyniki teoretyczne zostały zweryfikowane poprzez porównanie z wynikami otrzymywanymi za pomocą symulatora SPICE dla wybranych przykładów filtrów dolnoprzepustowych trzeciego oraz ósmego rzędu. Sformułowanie modelu w języku algebry liniowej umozliwia bezpośrednią implementację wyprowadzonych formuł i użycie we wspomaganej komputerowo optymalizacji szumów filtrów OTA C. Jako ilustrację, przedstawiono zastosowanie do rozwiązania wybranych problemów: znajdowania struktur filtrów z wielopętlowym sprzeżeniem zwrotnym o minimalnych szumach na przykładzie filtrów realizujących funkcję przenoszenia Butterworth'a oraz Bessela piatego rzedu oraz optymalizacji szumów filtru Butterworth'a ósmego rzedu w realizacji kaskadowej.
-
Noise Scattering Patterns Method for Recognition of RTS Noise in Semiconductor Components
- Jacek Andrzej Cichosz
- Andrzej Szatkowski
Opisano nową metodę identyfikacji i wizualizacji szumów RTS. Metoda ta oparta na graficznym przedstawieniu przebiegu szumowego jest szczególnie użyteczna do szybkiej selekcji elektronicznych elementów półprzewodnikowych. Przedstawiono także rezultaty filtacji medianowej szumu zawierającego składową RTS. Filtrację medianową zastosowano do poprawienia obrazu szumu uzyskanego w wyniku zastosowania metody NSP.
-
Non-linear electrical properties of myocardium in computer simulation
- Krzysztof Grzęda
- Paweł Czarnul
- Antoni Zbigniew Nowakowski
Pomiar impedancji elektrycznej jest obiecującą metodą monitorowania stanu mięśnia sercowego, szczególnie podczas niedokrwienia. Typową metodą pomiaru jest rejestrowanie odpowiedzi-napięcia na pobudzenie prądowe. Odpowiedź jest często aproksymowana jako liniowa względem pobudzenia. Artykuł jest poświęcony oszacowaniu rzędu wielkości nieliniowych komponentów w odpowiedzi.
-
Non-linear viscoelastic modelling of earthquake-induced structural pounding
- Robert Jankowski
Celem artykułu jest analiza nieliniowego lepko-sprężystego modelu siły zderzenia, który ma zastosowanie do symulacji zderzeń pomiędzy konstrukcjami budowlanymi podczas trzęsień ziemi. Efektywność modelu sprawdzono poprzez porównanie wyników symulacji numerycznych z wynikami eksperymentalnymi. Wyniki pracy pokazują, iż w stosunku do innych modeli zderzeń, nieliniowy model lepko-sprężysty umożliwia najdokładniejszą symulację siły zderzenia w czasie oraz symulację odpowiedzi konstrukcji.
-
Non-relativistic quantum scattering from non-local separable potentials: the eignchannel approach
- Remigiusz Augusiak
Ostatnio sformułowana wersja metody kanałów własnych [R. Szmytkowski, Ann. Phys. (N.Y.) 311, 503 (2004)] została zastosowana do kwantowego rozpraszania cząstek Schroedingera na nielokalnych potencjałach separowalnych. Wektory kanałów własnych oraz ujemne kotangensy przesunięć fazowych zostały wprowadzone jako rozwiązania własne pewnego uogólnionego macierzowego zagadnienia na wartości własne, bez konieczności uprzedniej konstrukcji i diagonalizacji macierzy rozpraszania. Postacie macierzy rozpraszania całkowitego przekroju czynnego zostały wyrażone przez wektory kanałów własnych i przesunięcia fazowe.
-
Normy obciążeń w Eurokodach
- Marek Wesołowski
W pracy przedstawiono historię powstawania norm europejskich na tle sytuacji polityczno-gspodarczej w Europie po II wojnie światowej, a także podano podstawowe założenia dotyczące zapewnienia niezawodności konstrukcji budowlanych w ujęciu norm europejskich. Scharakteryzowano także podstawowe cechy normy obciążeń w ujęciu europejskim.
-
Nośność zdeformowanych dźwigarów mostu drogowego przez rzekę Wisłę w Kiezmarku w świetle obliczeń numerycznych i badań In situ.
- Jacek Chróścielewski
- Krzysztof Żółtowski
- Marek Szafrański
Po 30 latach eksploatacji, most drogowy przez rzekę Wisłę w Kiezmarku wymagał wzmocnienia, wynikającego z podniesienia klasy obciążenia. W trakcie prac nad modernizacją konstrukcji, stwierdzono ponad normowe deformacje środników we wszystkich dźwigarach przęseł mostu. Miały one charakter pierwotny i były wynikiem niedbałego wykonania konstrukcji. Oczywiste trudności związane z prostowaniem blisko 4 kilometrów środników, skłoniły autorów do poszukiwania innego rozwiązania. Powstało pytanie: czy i w jakim zakresie deformacje te będą miały wpływ na nośność mostu. W referacie przedstawiono rezultaty autorskich obliczeń MES nośności przęseł ze zdeformowanymi środnikami. Przeanalizowano wpływ wielkości deformacji na nośność i pokazano teoretyczny stan wytężenia w konstrukcji. Model konstrukcji został zweryfikowany podczas próbnego obciążenia tuż przed oddaniem mostu do eksploatacji w styczniu 2004r.
-
Novel method of initiation stage of stress corrosion cracking monitoring with respect to marine constructions
- Kazimierz Darowicki
- Juliusz Orlikowski
- Anna Arutunow
- Wojciech Jurczak
Korozja konstrukcji morskich i jednostek pływających stanowi bardzo ważny problem w odniesieniu do aspektów bezpieczeństwa, gdyż w całym okresie eksploatacji narażone są na działanie bardzo agresywnego środowiska i innych czynników eksploatacyjnych. W rezultacie prowadzi to do niespodziewanych kolizji i wypadków. Praca przedstawia zastosowanie dynamicznej elektrochemicznej spektroskopii impedanycjnej (DEIS) do badania inicjacji korozji naprężeniowej aluminium A91050 w 0.1M NaCl.
-
Novel thermostable ssDNA-binding proteins from Thermus thermophilus and T. aquaticus - expression and purification
- Sławomir Dąbrowski
- Marcin Olszewski
- Rafał Piątek
- Józef Kur
Białka SSB są niezbędne do życia każdemu organizmowi. W tej pracy prezentujemy wyniki otrzymania i oczyszczania białek SSB Thermus thermophilus i T. aquaticus. Dotąd były znane białka SSB jedynie o budowie homotetrameru lub heterotrimeru. Białka SSB Thermus thermophilus i T. aquaticus stanowią nową klasę białek SSB - białek homodimerycznych. Ponadto dowiedziono, iż białka te są użyteczne w reakcji PCR.
-
Nowa definicja przestrzeni publicznej dla dzielnic poosiedlowych
- Gabriela Maria Rembarz
Miasto postsocjalistyczne charakteryzuje istnienie rozległych modernistycznych dzielnic mieszkaniowych. Wielkie osiedla wchodzą w okres silnej krytyki. Są one środowiskiem zamieszkania nie odpowidającym współczesnym trendom kulturowym. Jednym z ważniejszych kierunków transformacji tych struktur jest dążenie do reurbanizacji blokowisk. Nie można zawracać koła historii tylko tworzyć nową definicję przestrzeni publicznej, która powstanie w wielkich osiedlach umożliwiając nie tylko reurbanizację przestrzenną, ale głównie kulturową. Będą one najważniejszym wynacznikiem jakości ''nowej'' formuły miasta poosiedlowego. Szybkość transformacji spowolni społeczną degenerację blokowisk i zahamuje odpływ ludności z tych struktur do strefy podmiejskiej.
-
Nowa metoda diagnostyki łożysk silnika indukcyjnego oparta na pomiarze i analizie widmowej prądu zasilającego
- Leon Swędrowski
Nowa metoda diagnostyki łożysk, podana w pracy,została oparta na pomiarach wielu składowych widma prądu silnika o częstotliwościach na bieżąco obliczanych przez opracowany program, co umożliwiło precyzyjną identyfikację składowych widma prądu, odpowiedzialnych za uszkodzenia łożysk. Przedstawiono także opis układu pomiarowego, zbudowanego dla dalszych badań eksperymentalnych, i wyniki badań tego układu.
-
Nowa oferta dydaktyczna ''Inżynieria Korozyjna''
- Kazimierz Darowicki
Przedstawiono nową ofertę dydaktyczną realizowaną przez Katedrę Elektrochemii, Korozji i Inżynierii Materiałowej o profilu korozyjnym. Opisano program studiów na nowo utworzonym międzywydziałowym kierunku studiów Inżynieria Materiałowa, który dotyczy kierunku dyplomowania Inżynieria Korozyjna.
-
Nowe aspekty jakości.
- Romuald Kolman
W opracowaniu wyeksponowano nowe trendy w problematyce jakości. Są to: inżynieria jakości z zestawem kilkudziesięciu metod analitycznych o dużym znaczeniu praktycznym oraz bardzo mało jeszcze znana problematyka przemian jakościowych, z którą łączą się nowe perspektywy zastosowań.
-
Nowe drogi w krajobrazie podmiejskim - różne aspekty przestrzeni
- Aleksandra Sas-Bojarska
W artykule zaprezentowano zagrożenia przestrzeni podmiejskiej, powodowane rozwojem systemu drogowego. Omówiono aspekty kulturowe, przyrodnicze, krajobrazowe, funkcjonalno-przestrzenne, ekonomiczne i użytkowe, związane z realizacją i funkcjonowaniem tras drogowych na przykładzie obwodnic i dróg planowanych w rejonie aglomeracji gdańskiej. Na tym tle ukazano procedurę ocen oddziaływania na środowisko (OOŚ), jako narzędzia łagodzenia negatywnych skutków związanych z rozwojem systemów drogowych. W ramach OOŚ zaprezentowano ideę oceny nowych tras drogowych wobec przecinanych przestrzeni przy zastosowaniu równoczesnego badania sąsiedztw funkcji, formy i znaczeń nowych obiektów i ich otoczenia.
-
Nowe i Globalne Podejście do oceny zgodności- wdrażanie prawa UE do polskiego prawodawstwa
- Anna Szerenos
Jednym z głównych celów Unii Europejskiej było utworzenie jednolitego, wewnętrznego rynku i wyeliminowanie wszelkich ograniczeń w handlu. Realizacja powyższego celu odbywa się w oparciu o zasady Nowego Podejścia do harmonizacji i normalizacji technicznej, będące gwarancją swobodnego przepływu towarów w UE, w którym uczestniczyłyby tylko produkty bezpieczne. Uzupełnieniem zasad Nowego Podejścia jest Globalne Podejście do oceny zgodności dające podstawy wiarygodnej oceny zgodności.
-
Nowe instrumenty kształtowania przestrzeni publicznych miasta
- Piotr Lorens
Artykuł dotyczy zagadenień budowy instrumentarium realizacji współczesnych przestrzeni publicznych miasta. Obejmuje przegląd dostępnych instrumentów działania ora zmożliwości ich stosowania w odniesieniu do procesów kreacji nowych przestrzeni publicznych.
-
Nowe problemy HardLogistics w nowych węzłach sieci logistycznych. (Dyrektywy Nowego Podejścia)
- Ryszard Kościelny
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej spowodowało znaczne zmiany w przepisach dotyczących budowy i eksploatacji urządzeń transportu bliskiego. Podano zasady oceny zgodności z Dyrektywami Nowego Podejścia na przykładzie wprowadzania maszyn z obszaru Unii oraz maszyn importowanych spoza tego obszaru.
-
Nowe procedury oznaczania herbicydów kwasowych w glebie z wykorzystaniem przyspieszonej ekstrakcji za pomocą rozpuszczalnika, derywatyzacji i chromatografii gazowej.
- Ewa Macutkiewicz
W ramach badań zbadano dwa typy reakcji derywatyzacji herbicydów kwasowych - pirolityczną alkilację za pomocą TMPH, TMAH i TMSH oraz metylację za pomocą jodku metylu i fosforanu trimetylu. Zbadano możliwość zastosowania techniki ekstrakcji do fazy stałej, ekstrakcji ciecz-ciecz oraz liofilizacji w celu izolacji fenoksykwasów i fenoli z wodnych ekstraktów glebowych. Badania modelowe miały również na celu opracowanie etapu izolacji herbicydów kwasowych z próbek gleby z wykorzystaniem techniki przyspieszonej ekstrakcji rozpuszczalnikiem. Efektem badań było opracowanie dwóch procedur oznaczania herbicydów kwasowych w próbkach gleb. Pierwsza z nich oparta na ASE (woda), SPE i derywatyzacji za pomocą jodku metylu w środowisku TMPH służy do oznaczania zarówno herbicydów fenoksyalkanokarboksylowych, jak i fenolowych w próbkach gleb. Druga proponowana metodyka, oparta na ASE (DCM-aceton), całkowitym odparowaniu i wymianie rozpuszczalnika oraz derywatyzacji za pomocą jodku metylu w środowisku TMPH, służy do oznaczania w próbkach gleb herbicydów fenolowych. W przypadku oznaczania herbicydów kwasowych w próbkach rzeczywistych o wysokim stężeniu (np. mogilniki), możliwe jest stosowanie detektora FID, natomiast dla próbek o małym stężeniu wskazane jest zastosowanie detektora MS.Opracowane metodyki zastosowano do oznaczeń zawartości wybranych herbicydów kwasowych w rzeczywistych próbkach gleb pochodzących z pól uprawnych oraz pobranych przy zlikwidowanym mogilniku w Skorzewie.