Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2005

Show all
  • Analiza redystrybucji środków finansowych przeznaczonych na działalność B+R (na przykładzie wybranej uczelni)
    • Krzysztof Leja
    2005 Nauka i Szkolnictwo Wyższe

    Autor zwraca uwagę na wyjątkowo niskie finansowanie działalności B+R w Polsce na tle innych krajów nowo przyjętych do UE. Przeprowadza analizę redystrybucji tych skromnych środków w skali Polski oraz na przykładzie konkretnej uczelni. Dostrzega dwa charakterystyczne zjawiska, określona jako asymetrie. Pierwsze-dotyczące podziału tych środków między szkoły wyższe, jednostki badawczo-rozwojowe i placówki PAN. Drugie - dotyczące struktury kosztów działalności B+R, zaprezentowane na przykładzie wybranej uczelni. W konkluzji autor formułuje tezę, że ''podwójna asymetria'' nie sprzyja efektywnemu wykorzystaniu środków przeznaczonych na działalność B+R w Polsce, a szkoły wyższe powinny coraz intensywniej zabiegać o środki międzynarodowe przeznaczone na tę działalność.


  • Analiza regresji właściwości mechanicznych i składu chemicznego dla prętów ze stali 30G2F i 35G2
    • Krzysztof Krzysztofowicz
    2005

    W pracy przedstawiono wyniki analizy regresji właściwości mechanicznych i składu chemicznego stali gatunku 35G2 i 30G2F w oparciu o model uwzględniający stan obróbki cieplnej jak i mechanizmy umocnienia. Stwierdzono, że wyższa korelacja w modelu występuje dla własności wytrzymałościowych niż plastycznych badanych stali.


  • Analiza różnych konfiguracji siłowni w aspekcie ekonomicznym i ekologicznym oraz technicznym dla szybkiej jednostki patrolowej. Część I. Założenia projektowe oraz możliwe konfiguracje siłowni
    • Wojciech Chyrek
    • Marek Dzida
    2005

    Przedstawiono analizę możliwych do zastosowania na jednostce patrolowo-inspekcyjnej konfiguracji napędu. Porównano napędy stosowane na tego typu jednostkach pod kątem parametrów technicznych, ekonomicznych i ekologicznych. Analizie tej poddano układy napędowe z silnikami Diesla, turbinami gazowymi oraz układy kombinowane (silnik Diesla i/lub turbina gazowa/silnik Diesla).


  • Analiza różnych konfiguracji siłowni w aspekcie ekonomicznym i ekologicznym oraz technicznym dla szybkiej jednostki patrolowej. Część II. Analiza techniczno ekonomiczna siłowni typu CODAD i CODAG (CODOG)
    • Wojciech Chyrek
    • Marek Dzida
    2005

    Przedstawiono analizę możliwych do zastosowania na jednostce patrolowo-inspekcyjnej konfiguracji napędu. Porównanie parametrów technicznych, ekonomicznych i ekologicznych wybranych układów kombinowanych przeznaczonych do zastosowania na jednostce patrolowej.


  • Analiza sposobu posadowienia zbiorników paliwowych w trudnych warunkach gruntowych
    • Kazimierz Gwizdała
    • Adam Krasiński
    • Tadeusz Brzozowski
    • Marcin Cudny
    2005

    Omówiono ocenę nośności i osiadań zbiorników paliwowych posadowionych na palach pogrążonych w podłoże uwarstwione o bardzo zróżnicowanych parametrach geotechnicznych (piasek zagęszczony, namuł miękkoplastyczny). Analizowano pale Vibrex oraz pale CFA.


  • Analiza sygnałów ciągłych i dyskretnych przy użyciu pakietu symulacyjnego SIMULINK
    • Juliusz Frąckowiak
    • Grzegorz Grabowski
    • Janusz Nieznański
    2005

    Niniejszy artykuł przybliża możliwości środowiska symulacyjnego SIMULINK do obliczeń naukowo-technicznych i wizualizacji. Dzięki szerokim możliwościom programu użytkownik posiada dużą swobodę konfiguracji układu symulacyjnego. W kontekście symulacji układów energoelektronicznych na szczególną uwagę zasługuje biblioteka SimPowerSystems, której charakterystykę zamieszczono w artykule. Przedstawiono również przykłady badania układów elektrycznych o różnym charakterze (dyskretne i ciągłe), wyjaśniając szczegóły dotyczące technik symulacji układów o charakterze mieszanym. Kolejnym poruszonym zagadnieniem jest możliwość wykorzystania w symulacji definicji dynamicznych obiektów w postaci S-funkcji, które są szczególnie przydatne w różniczkowym opisie obiektów lub kodowaniu dyskretnych algorytmów sterowania złożonymi strukturami. Niniejszy artykuł ma za zadanie podkreślenie zalet środowiska symulacyjnego, który łączy w sobie rozbudowane możliwości tworzenia modeli symulacyjnych oraz umożliwia pełną wizualizację wyników.


  • Analiza systemu zabezpieczeń dla internetowego portalu typu Online Judge
    • Adrian Kosowski
    • Michał Małafiejski
    • Tomasz Noiński
    • Patryk Pomykalski
    2005

    Przedmiotem rozważań jest powszechnie dostępny portal internetowy pozwalający na organizację zawodów programistycznych. System taki, określany popularnie jako online judge lub online contester, udostępnia użytkownikom do rozwiązania zestaw zadań o charakterze algorytmicznym. Reguły konkursów oraz treści i zasady oceny poszczególnych zadań ustalane są przez uprzywilejowanych użytkowników zarządzających swoimi konkursami poprzez przeglądarkę internetową. Uczestnik konkursu, również korzystając z przeglądarki internetowej, ma możliwość nadesłania rozwiązania wybranego przez siebie zadania. Nadesłany kod jest następnie testowany automatycznie przez system i na tej podstawie poddawany ocenie poprawności. W pracy zaprezentowano podejście do zabezpieczenia portalu realizującego taką funkcjonalność, na przykładzie systemu Sphere Online Judge.


  • Analiza sztywności pali w warunkach gruntowych Portu Północnego w Gdańsku
    • Kazimierz Gwizdała
    • Adam Krasiński
    • Tadeusz Brzozowski
    2005 Full text

    Oceniono rzeczywistą sztywność podpór palowych na podstawie próbnych obciążeń pali w warunkach geotechnicznych Portu Północnego. Rozpatrzono stalowe pale rurowe z dnem zamkniętym, z dnem otwartym oraz wielkośrednicowe pale wiercone.


  • Analiza sztywności podatnego podparcia bocznego płatwii zimnogiętych dla pokrycia blachą trapezową oraz płytami warstwowymi z okładzinami z blachy trapezowej.
    • Włodzimierz Werochowski
    • Rafał Pankau
    2005

    W związku z brakiem wytycznych na podstawie których można uwzględnić wpływ przekrycia z płyt warstwowych z obiema okładzinami wykonanymi z blachy trapezowej z rdzeniem styropianowym wykonano wstępne badania laboratoryjne. Celem była ocena sztywności połączenia płyt warstwowych z kształtownikami zimnogiętymi. Przeprowadzono analizę porównawczą pomiędzy połączeniem typowym z blachą trapezową oraz z różnymi wariantami połączeń płyty warstwowej.


  • Analiza termiczna poliuretanów wygrzewanych w krótkich czasach
    • Janusz Datta
    2005

    W pracy przedstawiono wyniki badań lanych elastomerów uretanowych (LEU) wykonanych metodą różnicowej kalorymetrii skaningowej (DSC) i dynamiczno-mechanicznej analizy termicznej (DMTA). LEU syntezowano metodą prepolimerową z diizocyjanianu (MDI), oligo(adypinianu butylenowo-etylenowego) diolu (Poles 55/20) i przedłużano glikolem butylenowym zawierającym katalizator DABCO. Uzyskane poliuretany poddawano wygrzewaniu w krótkich czasach w jednej z trzech temperatur 100, 110 lub 120 st.C. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, iż wzrost temperatury i czasu wygrzewania elastomerów uretanowych, w przyjętym zakresie wartości, powoduje podwyższenie zarówno temperatury topnienia Tt (DSC) jak i temperatury zeszklenia Tg (DMTA) segmentu giętkiego polimeru.


  • Analiza uderzenia hydraulicznego w sieci wodociągowej pierścieniowej
    • Roman Wichowski
    2005

    W pracy zastosowano metodę charakterystyk do analizy zjawiska uderzenia hydraulicznego w sieci wodociągowej pierścieniowej. Model matematyczny zjawiska w przewodach zamkniętych stanowi układ dwóch równań różniczkowych cząstkowych pierwszego rzędu typu hiperbolicznego. Równania te rozwiązano metodą charakterystyk z uwzględnieniem odpowiednich warunków brzegowych. W końcowej części pracy zamieszczono przykład obliczeniowy, który dotyczy analizy uderzenia hydraulicznego w sieci pierścieniowej składającej się z 17 pierścieni, 33 węzłów i 48 przewodów. Wyniki obliczeń w wybranych przekrojach przewodów przedstawiono w formie graficznej.


  • Analiza układów przekształtnikowych w systemach bezstykowego przesyłania energii elektrycznej do pojazdu trakcyjnego
    • Sławomir Judek
    • Krzysztof Karwowski
    2005

    Przekształtniki energoelektroniczne umożliwiają budowę systemu przekazywania energii elektrycznej z jednego obwodu do drugiego na drodze indukcyjnej bez połączenia między nimi. Wstępna analiza takiego układu wykazała, że możliwe jest przesyłanie energii wystarczającej do zasilenia pojedynczego pojazdu poprzez układ cewek powietrznych o sła-bym sprzężeniu magnetycznym. Zapewnienie odpowiedniej wydajności energetycznej przy najlepszej sprawności wymaga, aby pracował on w stanie rezonansu przy częstotliwości rzędu setek kiloherców. Takie warunki zasilania zapewnić może tylko zastosowanie odpowiedniej struktury i elementów energoelektronicznych przekształtnika, właściwy dobór wartości i kon-figuracji pojemności kompensujących, sygnałów sprzężeń zwrotnych i metody ich przesyła-nia do układu sterowania.Referat dotyczy wskazania, na podstawie analizy teoretycznej oraz badań symulacyj-nych, najbardziej wydajnej pod względem energetycznym struktury głównego obwodu rezo-nansowego oraz zasilającego ten układ falownika napięcia. Ze względu na specyficzne wa-runki pracy układu oraz w celu minimalizacji strat energii w wysokoczęstotliwościowym fa-lowniku, wskazane jest zastosowanie przekształtnika rezonansowego.


  • Analiza właściwości impregnatów stosowanych do zabezpieczania powierzchni betonowych przed wnikaniem oleju mineralnego.
    • Marzena Kurpińska
    2005

    W pracy dokonano analizy materiałów impregnacyjnych zabezpieczających przed wnikaniem oleju. Przedstawiono wyniki badań wpływu olejów na wybrane parametry betonu oraz numeryczną symulację transportu oleju w betonie. Sporządzono ok. 180 impregnatów, spośród których wytypowano kompozycje spełniajace okreslone kryteria między innymi lepkość,gęstość, głębokość wnikania w powierzchnię betonu. W ocenie efektywności nowych środków ochronnych przeprowadzono porównanie własności fizycznych próbek impregnowanych oraz nieimpregnowanych, które poddano działaniu środowiaka agresywnego.


  • Analiza wpływu wybranych czynników konstrukcyjnych na opór toczenia opon samochodowych.
    • Stanisław Taryma
    2005

    Omówiono wpływ wybranych czynników konstrukcyjnych ogumienia i obręczy kół na opór toczenia opon samochodowych. Rozpatrzono zależność wartości współczynnika oporu toczenia opony od jej wymiarów, ilości warstw kordu pod bieżnikiem, własności mieszanki gumowej bieżnika, klasy prędkości oraz bieżnikowania. Wykorzystano teorię przyczepności Kummera Meyera do wyjaśnienia zasad doboru mieszanki gumowej bieżnika opony o noskim oporze toczenia.


  • Analiza wpływu zwarć w sieci trakcyjnej na pracę elektroenergetycznej sieci zasilającej
    • Robert Kowalak
    2005

    Celem pracy było wypełnienie luki istniejącej w zakresie badań dotyczących współpracy sieci trakcyjnej z elektroenergetyczną siecią zasilającą.Na potrzeby pracy opracowano modele elementów układu zasilania odbiorów w sieci trakcyjnej i aparatów zabezpieczających przed skutkami zwarć. Wykonano badania wpływu zwarć w sieci trakcyjnej ograniczanych przez bezpieczniki trakcyjne, wyłączniki szybkie i wyłączniki prądu przemiennego na elektroenergetyczną sieć zasilającą średniego napięcia (SN). Określenie wartości i czasu trwania szybkich zmian i zapadów napięcia wywołanych przez zwarcia umiejscowione po stronie trakcji elektrycznej może przyczynić się do wykorzystania zebranych informacji w celu określenia, jakie wymagania dotyczące odporności elektromagnetycznej muszą spełniać odbiory współpracujące z siecią SN zasilającą podstacje trakcyjne.Tematyka zwarć w układach trakcyjnych i ich oddziaływanie na sieć zasilającą są zagadnieniami obszernymi. Do analiz wybrano tylko określone rodzaje zwarć występujących w układach trakcyjnych. Badano zwarcia międzybiegunowe wyłączane przez bezpiecznik - występujące w sieci trakcyjnej i w podstacji; wyłącznik szybki - występujące w sieci trakcyjnej; i wyłączniki prądu przemiennego - występujące w podstacji i na szynach SN w podstacji. Do badań wybrano układy i aparaty trakcyjne najbardziej obecnie rozpowszechnione. Do badań modelowych jako narzędzie zastosowano program PSpice 8.0.W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że w przypadku zwarć wyłącznych przez bezpieczniki trakcyjne zmiany poziomów wartości skutecznej napięcia w sieci SN, jak również czas trwania zaburzenia, są mniejsze, niż najmniejszy poziom probierczy określony w normach PN-EN 61000-6-1:2004 i PN-EN 61000-6-2:2003 - głębokość 30%, czas trwania 0,5 okresu. Te zaburzenia napięcia sklasyfikowano jako nie osiągające poziomu, który może w sposób wyraźny wpłynąć na pracę odbiorów zasilanych z tej sieci.Przy zwarciach wyłączanych przez wyłączniki szybkie przeprowadzone badania wykazały, że występujące zapady napięcia charakteryzują się czasem trwania na poziomie od 0,5 do 3 okresów i głębokościami dochodzącymi do 20% w GPZ i 40 - 50% w podstacji (przy dobrych parametrach wyłączników szybkich). Stwierdzono, że osiągane w tym przypadku poziomy zaburzeń wywołają zakłócenie pracy przynajmniej części odbiorów współpracujących z siecią SN.Przy zwarciu po stronie napięcia wyprostowanego, które zostanie wyłączone przez wyłączniki prądu przemiennego (zainstalowane po stronie SN) przeprowadzone badania wykazały, że w sieci zasilającej występujące zapady napięcia charakteryzują się czasem trwania na poziomie od 20 do 30 okresów i głębokościami dochodzącymi do 50% w GPZ i 70% w podstacji. Przy zwarciach na szynach SN w podstacji występujące zapady napięcia charakteryzują się czasem trwania na poziomie od 30 do 50 okresów i głębokościami dochodzącymi do 100% w GPZ i w podstacji. Stwierdzono, podobnie jak w przypadku badań dotyczacych zwarć wyłączanych przez wyłączniki szybkie, że osiągane również w tym przypadku poziomy zaburzeń napięcia zasilającego wywołają zakłócenie pracy pewnej części odbiorów współpracujących z siecią SN.W pracy dokonano również analizy występujących przepięć. Odniesiono wartości wyznaczonych przepięć do poziomu napięciowego rozpatrywanych odbiorów i stwierdzono, że w większości przypadków, jeżeli odbiory spełniają wymogi norm PN-EN 61000-6-1:2004 i PN-EN 61000-6-2:2003, w ich pracy nie powinny wystąpić większe zakłócenia, niż dopuszczalne dla kryterium oceny działania B.


  • Analiza wzmocnienia Mostu Pomorskiego w Bydgoszczy
    • Krzysztof Żółtowski
    • Bartosz Wasilewski
    2005

    Tematem referatu jest analiza obecnie realizowanego projektu wzmocnienia mostu sprężonego. Most ten znajduje się w ciągu ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego nad rz. Brdą w Bydgoszczy. Jest to konstrukcja trójprzęsłowa, kablobetonowa z kablami sprężającymi biegnącymi po powierzchni płyty górnej konstrukcji. W pracy przedstawiono krótki rys historyczny obiektu, opisano konstrukcję mostu oraz podano wyniki i wnioski wynikające z realizowanego wzmocnienia.


  • Analiza zagrożeń i ryzyka na etapie projektowania statku
    • Mirosław Gerigk
    2005

    W pracy przedstawiono wybrane problemy związane z analizą zagrożeń i ryzyka wypadku, z uwagi na bezpieczeństwo statków w stanie uszkodzonym. Analizę przeprowadzono przy pomocy metody oceny bezpieczeństwa statków w stanie uszkodzonym, opartej o ocenę osiągów i zachowania sie statku oraz o ocenę ryzyka. Ocena ryzyka może mieć charakter jakościowy i ilościowy. W pracy podano przykłady symulacji numerycznej oceny bezpieczeństwa statków w stanie uszkodzonym. Podano wnioski praktyczne.


  • Analiza zaleceń ITU-R w odniesieniu do naziemnych systemów radiokomunikacyjnych
    • Wiktor Pawłowski
    2005

    W opracowaniu dokonano przeglądu dokumentów ITU-R dotyczących systemów radiokomunikacyjnych, w szczególnosci zaś problematyki propagacyjnej i prognozowania zasięgów stacji. Analizowano zalecenia ITU-R z tej dziedziny. Ze względu na rozległość materiału ograniczono się do zaleceń dotyczących niezjonizowanych środowisk propagacji i naziemnych systemów radiokomunikacyjnych działających w tych środowiskach.


  • Analiza zależności zmian składu chemicznego faz mosiądzu odlewniczego od grubości odlewu
    • Krzysztof Krzysztofowicz
    • Jerzy Łabanowski
    2005

    Przedstawiono wyniki analizy składu chemicznego faz mosiądzu odlewniczego MM55 dla różnych grubości odlewu. Przeanalizowano zależności pomiędzy grubością odlewu i składem chemicznym faz.