Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2006
Show all-
Charakterystyki pojemnościowe interfejsu radiowego WCDMA/FDD w miejskim środowisku propagacyjnym
- Sławomir Gajewski
W referacie przedstawiono oryginalną metodologię analizy pojemności interfejsu WCDMA/FDD w łączu w górę i w dół. Określono wpływ ortogonalności sygnałów odbieranych oraz interferencji zewnętrznych na pojemność w środowisku miejskim o różnych charakterystykach propagacyjnych.
-
charakterystyki sygnału w realizacji software'owego odbiornika systemu GPS
- Jerzy Demkowicz
- Andrzej Stepnowski
Realizacja odbiornika w postaci aplikacji komputerowej pozwala nie tylko na kilkukrotne obniżenie kosztów jego produkcji, ale również wykorzystanie procesora ogólnego przeznaczenia do zadań związanych z odbiorem sygnału GPS i określaniem pozycji, a tym samym uproszczenie systemu. Analiza procesu przetwarzania sygnału GPS z wykorzystaniem standardowych narzędzi kompilacji i debugging'u, pozwala na poznanie działania odbiornika GPS (bez zgłębiania wiedzy o hardware'rze), a jednocześnie poznanie zasady działania najpopularniejszego obecnie sytemu do prowadzenia nawigacji. W artykule przedstawiono charakterystyki sygnałów w realizacji takiego odbiornika dla częstotliwości L1.
-
Charge photogeneration effect on the exciplex emission from thin organic films
- Jan Kalinowski
- Massimo Cocchi
- Dalia Virgili
- C. Sabatini
Zaobserwowano silne wygaszenie fluorescencji i fosforescencji ekscypleksowej w układzie dwuamina TPD (donor elektronu): pochodna fenantroliny BPT (akceptor elektronu) w zewnętrznym polu elektrycznym. Efekt ten przypisano wygaszaniu molekularnych ekscytonów singletowych TPD na elektronach akceptorów BPT.
-
Chemometria w analityce chemicznej. Cz. III. Analiza rozpoznawcza
- Jan Mazerski
W artykule przedstawiono zastosowania metod chemometrycznych do określania relacji pomiędzy badanymi próbkami oraz pomiędzy zmiennymi opisującymi te próbki, czyli tzw. analiza rozpoznawcza. Analiza rozpoznawcza stanowi łącznik pomiędzy analityką chemiczną, której głównym celem jest określenie składu lub właściwości próbek, a wieloma dziedzinami nauk przyrodniczych i techniki. Poprawnie zastosowana analiza rozpoznawcza stanowić może najcenniejszy etap poprawnie zaplanowanego projektu badawczego. Pozwala bowiem uzyskać wiele wartościowych informacji o badanym obiekcie lub procesie zakodowanych w wewnętrznej strukturze danych.
-
Chemometric analysis of UV-Vis spektra of associated forms of Amphotericin B and its derivatives
- Magdalena Ślisz
- Jan Mazerski
Przedmiotem badań był proces agregacji nowych pochodnych antybiotyku polienowego Amfoterycyny B. Do śledzenia procesu agregacji wykorzystano spektroskopię absorpcyjną w zakresie widzialnym i bliskiego nadfioletu. Zastosowanie zaawansowanych technik chemometrycznych pozwoliło na dogłębną analizę agregacji tych pochodnych, co pozwoliło na wyciągniecie następujacych wniosków: i) w przypadku wszystkich pochodnych przy stężeniach poniżej 1 mikromola/litr formą dominujacą jest monomer; ii) wraz ze wzrostem stężenia pojawiają się 3 różne formy zagregowane; iii) widma tych form są niezależne od typu pochodnej i składu roztworu; iv) typ pochodnej i skład roztworu ma za to istotny wpływ na stopień agregacji i proporcje poszczególnych form.
-
Chemometric estimation of natural water and sediment using toxicity tests and physicochemical parameters
- Agnieszka Kuczyńska
- Lidia Wolska
- Vasil Simeonov
- Stefan Tsakovski
- Stanislav Zahov
- Jacek Namieśnik
Oceny jakości wód dokonano na podstawie analizy chemometrycznej bazy danych monitoringowych, składającej się z wyników testów toksyczności i wyników badań parametrów fizykochemicznych. Badaniom poddano próbki wód powierzchniowych pobrane z Jeziora Turawskiego oraz próbki wód podziemnych pobranych z otworów badawczych wykonanych w jego dnie, jak i wokół niego. Zastosowano następujące metody chemometryczne: analizę wiązkową i analizę głównych składowych. Przeprowadzona analiza chemometryczna nie wykazała korelacji pomiędzy poszczególnymi parametrami chemicznymi a oznaczonymi wskaźnikami toksyczności. Stwierdzono zatem, iż ocena stopnia zanieczyszczenia osadów dennych powinna opierać się na wynikach wskaźników chemicznego zanieczyszczenia, tak jak dotychczas, ale również na wynikach testów ekotoksykologicznych, które stanowią cenne dopełnienie danych uzyskiwanych w trakcie monitoringu chemicznego.
-
Chemometric methods for determination of mechanisms of action of anticancer compounds
- Bianka Kowalewska
- Jan Mazerski
W 1990 amerykański Narodowy Instytut Raka (NCI) wprowadził szeroki test przesiewowy in vitro mający na celu poszukiwanie nowych związków przeciwnowotworowych. Test został wdrożony po przebadaniu 171 standardowych związków przeciwnowotworowych. Przedmiotem niniejszej pracy jest próba stworzenia reguł klasyfikacji związków standardowych ze względu na ich mechanizm działania przeciwnowotworowego na podstawie wyników z testu NCI. Potwierdzono teorię NCI o podobieństwie mechanizmów działania związków uzyskujących zbliżone wyniki w teście przesiewowym. W pracy zastosowano różnorodne metody analizy relacji oraz rozmaite techniki tworzenia reguł klasyfikacji.
-
Chemometrics in monitoring spatial and temporal variations in drinking water quality
- Aleksander Astel
- Marek Biziuk
- Andrzej Przyjazny
- Jacek Namieśnik
Opracowanie przedstawia wyniki zastosowania wybranych technik chemometrycznych w monitoringu okresowych i powierzchniowych zmian jakości wody pitnej na podstawie wyników oznaczeń chloro i bromopochodnych produktów dezynfekcji wody w 12 dzielnicach w Gdańsku w okresie 1993-2000. Na podstawie wyników analizy podobieństwa lokalizacje podzielono na dwie grupy dzielnic różniących się jakością wody pitnej spowodowanej różnicami wynikającymi z rodzaju źródeł wody (powierzchniowa i podziemna). Wyniki analiz dowiodły, że na jakość wody dostarczanej do odbiory znaczący wpływ ma odległość odbiorcy od stacji uzdatniania. Dodatkowa obserwacja potwierdziła, że zmiana technologii uzdatniania doprowadziła w okresie 1993-2000 do polepszenia jakości wody dostarczanej do odbiorców w Gdańsku.
-
Chromatic scheduling of 1- and 2-processor uet tasks on dedicated machines with availability constraints.
- Krzysztof Giaro
- Marek Kubale
Rozważono uogólnienie klasycznego szeregowania jednostkowych zadań jedno- i dwuprocesorowych na maszynach dedykowanych. Przyjęty model pozwala na naturalne wprowadzenie wszystkich klasycznych kryteriów optymalizacyjnych dla harmonogramów. Zaproponowano algorytmy wielomianowe dla systemów rzadkich.
-
Ciepłownia geotermalna w Uniejowie na tle warunków hydrogeologicznych Polski
- Piotr Kubski
Przedstawiono opis warunków hydrogeologicznych Polski, ze szczególnym wskazaniem regionu szczecińsko - łódzkiego, w którym leży Uniejów. Szczegółowo opisano układ technologiczny ciepłowni geotermalnej.
-
Ciepłownia geotermalna w Uniejowie na tle warunków hydrogeologicznych Polski
- Piotr Kubski
Przeprowadzono szczegółowy przegląd warunków hydrogeologicznycb Polski, charakteryzując poszczególne obszary wartościami gęstości podpowierzchniowego strumienia ciepła i gradientu temperatury, a także podając ich powierzchnie i kubatury zawartych tam wód termalnych. Podano szczegółowy opis systemu grzewczego w uniwejowie, wykorzystującego lokalne wody termalne i wspomaganego pracą kotłów weodnych.
-
Circular saw teeth control with vision method
- Roman Wasielewski
- Kazimierz Orłowski
- Jerzy Kapcia
Opisano automatyczne urządzenie do automatycznego sprawdzania geometrii pił tarczowych WKOPTar. Określono błędy pozycjonowania ostrzy piły, której obrót jest sterowany w sposób automatyczny z wykorzystaniem obrazu ostrzy z kamery rejestrującej obraz powierzchni przyłożenia. Zaprezentowano szereg wyników pomiarów dokładności wykonania ostrzy piły.
-
Clasification of drinking water samples using the Chernoff's faces visualization approach
- Aleksander Astel
- Karolina Astel
- Marek Biziuk
- Jacek Namieśnik
Opracowanie przedstawia wyniki zastosowania wizualizacji metodą twarzy Chernoffa w klasyfikacji obszarowych zmian jakości wody pitnej, na podstawie wyników oznaczeń chloro- i bromopochodnych produktów dezynfekcji wody w 12 dzielnicach Gdańska w okresie 1993-2000.
-
CMMI - an Assurance of Transferability of Knowledge andProjects in a Distributed Enterprise
- Edward Szczerbicki
- Aleksander Kowalczyk
CMMI (Capability Maturity Model Integrated)is a reference model fordefining and performing processes in software and systems engineeringorganizations.An organization implementing CMMI,among other things,assures thatacit knowledge is properly externalized into formal knowledge.This externalization gives an organization opportunity to assure that knowledge and development projects are easily transferable across adistributed enterprise -between different workgroups,sites and countries.This also simplifies development of projects in virtual,distributed work groups.
-
Coastal zone critical infrastructure protection using dedicated geographical information system
- Jerzy Demkowicz
- Krzysztof Bikonis
- Andrzej Chybicki
- Andrzej Stepnowski
- Andrzej Ruciński
W pracy przeanalizowano kilka infrastruktur krytycznych dla Trojmiasta z wykorzystaniem CARVER2. Wyniki zostale poddane analizie z wykorzystaniem systemu GIS.
-
Coexistence of dissociation and annihilation of excitons on charge carriers in organic phosphorescent emitters
- Jan Kalinowski
- Waldemar Stampor
- Jędrzej Szmytkowski
- Dalia Virgili
- Massimo Cocchi
- Valeria Fattori
- C. Sabatini
W pracy badano elektrycznopolową dysocjację ekscytonów i wygaszanie ekscytonów na nośnikach ładunku elektrycznego w organicznym kompleksie irydu (III), umieszczonego w matrycy poliwęglan : dwuamina TPD. Proces dysocjacji ekscytonów jest zgodny z trójwymiarowym modelem Onsagera. Analiza ilościowa wygaszenia ładunkowego fotoluminescencji pozwoliła wyznaczyć stałe oddziaływania ekscyton - ładunek elektryczny.
-
Cohousing. Próba wspólnotowego kształtowania środowiska mieszkaniowego
- Robert Idem
Cohousing to jedna z koncepcji wspólnotowego kształtowania środowiska mieszkaniowego, praktykowana z powodzeniem od kilkudziesięciu lat w Danii, a z czasem w innych krajach Europy zachodniej i Ameryki. Z architektonicznego punktu widzenia oznacza to przede wszystkim partycypację przyszłych użytkowników w projektowaniu. Wydaje się, że w Polsce idea ta może i powinna zyskać swoich zwolenników.
-
Combined spline wavelet decomposition for 3d seafloor imaging from multibeam sonar echoes
- Jerzy Demkowicz
- Krzysztof Bikonis
The paper proposes combined spline-wavelet approach to the raw echoes seaflor imaging from Multibeam Sonar System (MBSS) records. Wavelet representation is closely related to image representation, due to its unique approximations properties. Splines have the best approximation properties among all known wavelets of a given order, so they are best suited for approximating of smooth seafloor surface. Additionaly, wavelet bases have explict mathematical expression in both the time and scale domain, which considerably facilitates their manipulation. In consequence, combined spline-wavelet decomposition seems to be useful in the seafloor imaging based on sonar data. It also provides better approximation, and versatile, compact representation, which results in data reduction. The suggested approach, however, introduces some side effects in the form of artifacts or oscillations on the edges of the decomposed image.
-
Communication and public participation in integrated water resources management in accordance with the European Water Framework Directive (Poland)
- Jacek Mąkinia
W pracy przedstawiono proces komunikacji i udziału społeczeństwa we wdrażaniu Ramowej Dyrektywy Wodnej UE w Polsce na podstawie dokumentu opracowanego przez Ministerstwo Środowiska jak również projektu pilotowego realizowanego przez Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej w Gliwicach i Krakowie.
-
Compaction control at Gdynia Port with CPTU and DMT
- Lech Bałachowski
- Paweł Kozak
Opis realizacji zagęszczenia wgłębnego nawodnionych piasków. Kontrola wykonanych prac z zastosowaniem sondowań statycznych i badań dylatometrycznych. Porównanie wyników przed i po wykonaniu vibroflotacji. Stwierdzono wyraźny przyrost oporu na stożku sondy statycznej oraz wartości modułu odkształcenia w zagęszczanej warstwie.Badanie dylatometryczne było bardziej wrażliwe na zmianę stanu gruntu po zagęszczeniu niż sondowanie statyczne.