Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2006
Show all-
Formalizm i metody szeregowania zadań dla potrzeb redukcji poboru mocy cyfrowych układów CMOS
- Krzysztof Giaro
- Władysław Szcześniak
W pracy przedstawiono związki pomiędzy modelami formalnymi stosowanymi w klasycznym szeregowaniu zadań a metodami wykorzystywanymi w syntezie wysokiego poziomu układów cyfrowych CMOS. Zagadnienia optymalizacyjne pojawiające się w obu tych problemach mogą być w pewnym sensie transformowalne. Pozwala to na przenoszenie wybranych metod rozwiązań z jednego problemu do drugiego.
-
Fortyfikacje Gdańska 1454-1793
- Grzegorz Bukal
Tekst przedstawia rozwój nowożytnych fortyfikacji Gdańska od poł. XV do końca XVIII w. Wykorzystano nieznane i niepublikowane dotąd materiały archiwalne.
-
Fortyfikacje jako element zieleni miejskiej Gdańska
- Bogna Lipińska
Omówienie zasobu wartości materialnych i niematerialnych krajobrazu historycznego Gdańska na obszarach związanych z kolejnymi systemami obronnymi miasta. Zaprezentowanie propozycji współczesnych działań w zakresie kompozycji zieleni uczytelniających zdezintegrowaną kompozycję przestrzenną historycznych systemów obronnych Gdańska.
-
Fotogeneracja nośników ładunku w obecności pułapek w warstwach organicznych
- Małgorzata Franz
- Ryszard Signerski
- Jan Godlewski
W niniejszej pracy przedstawiamy wyniki badań doświadczalnych fotoprądów w polikrystalicznych warstwach tetracenu(Tc) i pentracenu(Pc), zmierzonych w obecności kontaktów blokujących przy różnej polaryzacji oświetlanej elektrody. Celem analizy teoretycznej jest uzyskanie wzorów analitycznych opisujących fotoprądy generowane objętościowo w funkcji mierzalnych parametrów eksperymentalnych takich jak natężenie zewnętrznego pola elektrycznego przyłożonego do elektrod(F) oraz strumień fotonów światła oświetlającego elektrody(Io) przy założeniu aktywnej roli pułapek w układzie.
-
Four-node semi-EAS element in six-field nonlineartheory of shells
- Jacek Chróścielewski
- Wojciech Witkowski
W pracy sformułowano 4-węzłowy powłokowy element skończony dla konstrukcji powłokowych. Element opracowano w ramach nieliniowej 6-parametrowej teorii powłok z niesymetrycznymi miarami odkształceń membranowych. Kinematyka powłoki jest opisana przez dwa pola: translacji i obrotów, przy czym wszystkie trzy parametry obrotu traktowane są jako niezależne. W wyniku tego sformułowany element nadaje się do analizy struktur powłokowych zawierających ortogonalne przecięcia płatów. Do usunięcia zjawiska blokady zastosowano technikę wzbogaconych odszktałceń. Zaproponowano pola wzbogacające odkształcenia, uwzględniające brak symetrii. Przeprowadzono symulacje numeryczne i porównano otrzymane wyniki z rozwiązaniami znanymi z literatury.
-
Franchising jako forma finansowania działalności gospodarczej
- Maciej Nowak
- Gabriela Golawska-Witkowska
W pracy przedstawiono franchising jako formę finansowania działalności gospodarczej. Przechodząc od jego genezy, pokazano rozwój dystrybucyjnych systemów franczyzowych w Polsce. Przedstawiono klasyfikację franchisingu, uwzględniając różne kryteria. Określono udział poszczególnych systemów franczyzowych w Polsce.
-
Friction forces for human hip joint at a naturally permeable cartilage
- Krzysztof Wierzcholski
Niniejsza praca omawia różne rodzaje sił tarcia występujących w szczelinach stawów człowierka. W artykule dokonano analizy kilku ważnych czynników wpływających na wartości sił tarcia występujących w stawach człowieka. Rozważa się siły tarcia wywołane klasycznym hydrodynamicznym smarowaniem, wzmożonym hydrodynamicznym smarowaniem, wyciskaniem a także przesączaniem cieczy synowialnej do i z porowatej warstwy chrząstki stawowej.
-
Funcional safety concept for hazardous systems and new challenges
- Kazimierz Kosmowski
Przedstawia się wybrane zagadnienia bezpieczeństwa funkcjonalnego według norm międzynarodowych IEC 61508 i IEC 61511. Opisuje się proces wyznaczanie poziomu nienaruszalności bezpieczeństwa (SIL) systemów elektrycznych, elektronicznych i programowalnych elektronicznych (E/E/PE). Podkreśla się znaczenie modelowania probabilistycznego tych systemów i weryfikowania SIL. Omawia się nowe aspekty analizy bezpieczeństwa funkcjonalnego w systemach detekcji gazu (prEN 50402) i systemach zabezpieczeniowych projektowanych dla atmosfer potencjalnie wybuchowych (prEN 15233). Słowa kluczowe:Bezpieczeństwo funkcjonalne, poziomy nienaruszalności bezpieczeństwa, modelowanie probabilistyczne, ocena ryzyka, weryfikacja poziomu nienaruszalności bezpieczeństwa
-
Functional safety and security assessment of the control and protection systems
- Kazimierz Kosmowski
- Marcin Śliwiński
- T. Barnert
W artykule zostały poruszone kluczowe aspekty integracji podejścia bezpieczeństwa funkcjonalnego ''safety'' i ochrony informacji ''security'' w rozproszonych systemach sterowania i zabezpieczeniowych. Próba integracji zagadnień ''safety'' @ ''security'' została zilustrowana na przykładzie systemu monitoringu i zabezpieczeń pracującego w obiekcie podwyższonego ryzyka.
-
Fundusze pomocowe - przykłady aplikacji ośrodki unijne
- M. Gadomska
- Anna Rzeczycka
W pracy określono możliwości wykorzystania funduszy pomocowych w Polsce. Poprzez analizę obowiązujące procedur związanych z ich pozyskaniem, określono czynniki hamujące wykorzystanie przedstawianych funduszy.
-
Fundusze strukturalne jako źródło finansowania mikroprzedsiębiorstw
- M. Literska
- Anna Rzeczycka
W pracy dokonano przeglądu funduszy strukturalnych w kontekście ich wykorzystania.Wskazano finansowane programy operacyjne oraz działania z nimi związane.
-
Fuzzy decision support system for the control of budget and schedule in SPM
- Zdzisław Kowalczuk
- Cezary Orłowski
Obiektem rozważań jest komputerowy system wspierania decyzji kierowniczych w zakresie zarządzania budżetem i harmonogramem przy realizacji projektów informatycznych. Omawiany system opary jest na dynamicznych modelach rozmytych podlegających bieżącemu dostrajaniu na podstawie danych z obserwacji zarządzanego procesu. Wstępny projekt modeli rozmytych oparty został na danych zarządczych pochodzących z realizacji dwu projektów informatycznych. Dane eksperymentalne tam uzyskane zostały wykorzystane do nastrojenia oraz funkcji przynależności odpowiednio zdefiniowanych zbiorów rozmytych zastosowanych w zaimplementowanym systemie wspierania decyzji opartym na wiedzy. Analogiczna informacja i wiedza pochodząca z trzeciego projektu informatycznego stanowiła podstawę do praktycznej weryfikacji spójności i użyteczności opracowanego systemu.
-
f-γ current fluctations in organic semiconductors: evidence for percolation
- Anna Carbone
- Bogumiła Kutrzeba-Kotowska
- Dariusz Kotowski
Szumowe spektra o nachyleniu f-γ były obserwowane w organicznych półprzewodnikach i interpretowane przy pomocy hoppingowego modelu szumów. S(f) spektra wykazywały max w regionie wypełniania się pułapek nośników ładunku. W tym artykule dyskutujemy warunki określające poszczególne rodzaje SCLC transportu. Model perkolacyjny został użyty do opisu przejść pomiędzy fazą izolatora a przewodnika, gdzie małe zmiany przełożonego napięcia powodują bardzo znaczące zmiany poziomu szumów.
-
Galeria handlowa Hosso w Kołobrzegu
- Daniel Załuski
Kołobrzeg wymagał po II wojnie światowej kompleksowej odbudowy. Zgodnie z obowiązującą wówczas doktryną konserwatorską objęto ochroną historyczny układ poprzez zachowanie przebiegu istniejących chodników i jezdni. Na bazie modernistycznych idei rozpoczęto w 1970 roku odbudowę kołobrzeskiego centrum. Dziesięcio- i czteropiętrowe bloki stanęły na linii obrysu murów gotyckiego miasta. Ich forma urbanistyczna miała nawiązywać do średniowiecznych flankowań. W latach osiemdziesiątych postanowiono zerwać z modernistyczną szkołą i odtworzyć tradycyjne centrum w duchu postmodernistycznym. Galeria Handlowa Hosso przy pl. Ratuszowym otwiera nowy rozdział w odbudowie kołobrzeskiej starówki jako jeden z pierwszych obiektów w stylu neomodernistycznym.
-
Game theory, as a way for integrating of ship control systems
- Mohammad Hossein Ghaemi
Referat przedstawia koncepcję wykorzystania algorytmów zastosowanych w teorii gier do zintegrowania układów sterowania statków, takich jak układ sterowania kursu i trajektorii statku, układ sterowania napędu statku, układ sterowania stabilizacji kołysań bocznych statku, itp. Jest to koncepcja oryginalna.
-
Gaz ziemny podstawowym nośnikiem energii pierwotnej w XXI wieku
- Roman Wichowski
Przedstawiono światowe zasoby gazu ziemnego wg stanu na 1 stycznia 2005 roku. Omówiono w sposób szczegółopwy produkcję i zużycie gazu ziemnego w różnych rejonach świata (Ameryka Północna, Europa Zachodnia, Europa Wschodnia, Unia Europejska, Wspólnota Niepodleglych Państw). Podano informacje na temat produkcji, importu i zużycia gazu ziemnego w Polsce.
-
Gazetteer compression technique based on substructure recognition
- Jan Daciuk
- Jakub Piskorski
Automaty skończone są najlepszą formą reprezentacji słowników do przetwarzania języka naturalnego. Przedstawiamy nową technikę kompresji, która jest szczególnie użyteczna w stosunku do pewnego rodzaju słowników. Zastępujemy wielokrotnie występujące podstruktury ich niepowtarzalnymi reprezentantami. Do ich znalezienia traktujemy wektor przejść jako tekst i stosujemy technikę kompresji tekstu w stylu Ziv-Lempel, która znajduje powtórzenia w czasie liniowym używając drzew przyrostków. Ocena doświadczalna na danych rzeczywistych pokazuje oszczędność miejsca do 18.6%, co czyni tę metodę szczególnie atrakcyjną.
-
Gdynia - Puerto y ciudad. Patrimonio industrial y maritimo comun :Gdynia - Port and Town. Common Maritime Industrial Heritage.
- Tomasz Szymański
Artykuł dotyczy znaczenia morskiego dziedzictwa przemysłowego dla kształtowania powstania i rozwoju nowoczesnego fenomenu architektonicznego portowo-miejskiego jakim jest Gdynia. Historia, związki z morzem, Polską, walka o niepodległość i dostęp do morza mają swój materialny wyraz w przemysłowych obiektach architektonicznych. Współczesny dostęp do środków i projektów unijnych tworzy zupełnie nowe możliwości dla ich rewitalizacji i przywrócenia świadomości oraz tożsamości zarówno gdynian jak i mieszkańców regionu.
-
Gebelein's inequality and its consequences
- Marek Beśka
- Zbigniew Ciesielski
Udowodniono prawa wielkich liczb dla funkcjonałów gaussowskichkorzystając z nierówności Gebeleina.
-
Gender and Digital Divide - Information and Communication Technologiesand their Impact on Equality
- Zofia Łapniewska
- Edward Szczerbicki
In the entire Europe more women than men graduate from tertiaryeducation institutes. However, they are underrepresented in scientific and engineering disciplines. Women researchers still constitute a minority in the Government and Higher Education Sectors. A number of industry reports highlight a low number of women in IT occupations49. This has led to a variety of public policy measures, such as subsidies on community provision, infrastructure regulations and aids for less developed countries for capacity building. Many more steps must be undertaken to bridge the gender digital divide. Digital Divide is closely related to the terms of under-representation or disproportional representation. Since first discussions on equitable information society that needs to become a sustainable knowledge society, the barrier has emerged - the concern of digital divide's existence - various differences in effective adoption and usage of Information and Communication Technologies between social groups and nations. Can objectives of inclusiveness, fairness and justice be achieved in this world of inequality?