Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2006
Show all-
Influence of the initial void ratio on the evolution of the passive earth pressure
- Andrzej Tejchman-Konarzewski
- Erich Bauer
W artykule przedstawiono wyniki numerycznej analizy wpływu rozkładu początkowego wskaźnika porowatości i fluktuacji bieżącego wskaźnika porowatości w materiałach granulowanych na powstawanie lokalizacji odkształceń. Obliczenia wykonano dla ściskania dwuosiowego stosując metodę elementów skończonych na bazie mikropolarnego prawa hipoplastycznego.
-
Influence of the rare-earth impurities on the Ga and Ge local structure in the Ca3Ga2Ge3O12 glass
- Agnieszka Witkowska
- Bohdan Padlyak
- Jarosław Rybicki
W pracy przedstawione zostały wyniki analizy EXAFS realizowanejza pomocą metody GNXAS dla serii szkieł typu Ca3Ga2Ge3O12 domieszkowanych metalami ziem rzadkich (0.7 wt.% - Ce, Eu, Ho, Er; oraz 1.0 wt.% Nd). Badaniu poddano lokalne otoczenie wokół jonów Ge i Ga. Porównanie wyników z danymi strukturalnymi otrzymanymi dla szkła niedomieszkowanego wskazuje, że domieszka metali ziem rzadkich modyfikuje jedynie otoczenie jonów galu, natomiast struktura jednostekpodsystemu tlenku germanu pozostaje niezmieniona.
-
Influence of vortices on a progressive quasi-plane acoustic wave
- Anna Perelomova
Metoda separacji składowych przepływu ogólnego doprowadza do powstania układów równań dla wszystkich możliwych typów ruchu. Szczególny przypadek oddziaływań dotyczy rozpraszania fali akustycznej na wirach. W rezultacie separacji układu bilansu powstają równania pierwszego rzędu względem czasu dla fal akustycznych o przeciwnych kierunkach propagacji. Zasugerowane są ilustracje.
-
Informacja rynkowa i jej wykorzystanie w przedsiębiorstwie
- Dariusz Dąbrowski
W pracy zdefiniowano pojęcie informacji rynkowej oraz zaproponowano typy informacji rynkowych. Przedstawiono również proces wykorzystania informacji rynkowych w przedsiębiorstwie.
-
Information- and Knowledge-Based Approaches to Improve Performance in Organizations : special issue editorial
- Edward Szczerbicki
Omówiono podejścia oparte na bazie informacji i bazie wiedzy w zagadnieniach związanych z usprawnianiem funkcjonowania organizacji. Szczególny nacisk położono na mozliwości usprawnień w aspekcie ekonomicznym.
-
Information and Konowledge management: advances, approaches, challenges and critical issues
- Edward Szczerbicki
Przedstawiono zarys najnowszych osiągnięć w zakresie zarządzania wiedza i informacja wraz z ich krytyczna ocena.
-
Infrastructure vulnerability analysis of a port container terminal
- Ryszard Katulski
- Jacek Stefański
- Rafał Niski
- Andrzej Rucinski
- Jerzy Żurek
W referacie przedstawiono infrastrukturę nowobudowanego terminala kontenerowego w Gdańsku. Za pomocą narzędzia programowego CARVER2 przeanalizowano infrastrukturę krytyczną tego portu pod kątem zagrożeń atakami terrorystycznymi.
-
Inhibitory mikrotubul w terapii przeciwnowotworowej = Inhibitors of microtubule in cancer therapy
- Krystyna Dzierzbicka
- Aleksander Kołodziejczyk
W artykule opisano inhibitory mikrotubul, różnorodne związki chemiczne, znajdujące się w zaawansowanych przedklinicznych i wstępnych badaniach klinicznych. Pośród nich na uwagę zasługują półsyntetyczne analogi taksolu, substancje pochodzenia naturalnego, takie jak: epotilony, kombretastatyny, kolchinoidy, dolastatyny oraz syntetyczne związki o niskim ciężarze czasteczkowym: heterokombretastatyny, sulfonamidy, fenostatyny, pochodne indolu lub chinoloiny o aktywności porównywalnej do taksolu.
-
Innowacje jako źródło ekspansji marketingu relacji
- Marianna Daszkowska
- Jerzy Koszałka
Omówiono istotę innowacji, proces ich tworzenia i rozwoju. Przedstawiono relacje innowacje - marketing. Wymieniono układy, w których przebiegają procesy rozwoju innowacji oraz wykorzystanie marketingu relacji w rozwoju innowacji.
-
Innowacyjność rozwiązań technologicznych w planowanym do wdrożenia zrobotyzowanym procesie spawania
- Wojciech Kiełczyński
W opinii przedstawiono ocenę innowacyjności zrobotyzowanego spawania na stanowisku wyposażonym w antropomorficzny robot typu FANUC model ArcMate 100iB o 6+3 osiach z kontrolerem programującym R-J3iC w trybie pracy PTP, w pozycjoner tokarski typu TCM 1630250 oraz w układ jezdny VDC-6000. Duża precyzja i powtarzalność pozycjonowania jak i wysoki poziom niezawodności określony indeksem (MTBF) tworzą wraz z oprogramowaniem do śledzenia geometrii połączenia spawanego, możliwość wykonywania konstrukcji spawanych o bardzo dużym stopniu powtarzalności i złożoności geometrycznej. Dodatkowe wyposażenie robota w inwertorowe źródło zasilania z łukiem pulsującym pozwala na programowanie sekwencyjne parametrów spawania i wykonywanie spoin wielowarstwowych przy zastosowaniu ruchów oscylacyjnych. Oprócz zasadniczej poprawy jakości i wzrostu wydajności, realizacja procu spawania na opisywanym zrobotyzowanym stanowisku, przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej oraz znacznej redukcji ilości szkodliwych pyłów i gazów odprowadzanych do środowiska naturalnego.
-
Instant Messaging als neues kommunikationsinstrumentarium in eLearning systemen
- Krzysztof Nowicki
- Tadeus Uhl
Dokonano analizy mozliwości implementacji komunikatorów w platformach zdalnego nauczania. Przedstawiono możliwe rozwiązania. Przedyskutowano wady i zalety poszczególnych rozwiazań.
-
Instrumenty zarządzania bezpieczeństwem instrastruktury drogowej
- Lech Michalski
W celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego rozwijane są instrumenty zarządzania bezpieczeństwem infrastruktury drogowej. Do tych instrumentów należą: oceny oddziaływania na bezpieczeństwo, audyt brd, zarządzanie bezpieczeństwem sieci drogowej i przeglądy dróg. Unia Europejska wprowadza regulacje zobowiązujące do stosowania tych narzędzi w krajach członkowskich.
-
Instytut Oceanografii w Gdyni
- Daniel Załuski
Artykuł stanowi krytykę architektoniczną nowego gmachu Instytutu Oceanografii w Gdyni (proj. Arch-Deco). Pomimo niskiego budżetu inwestycji i realizacji obiektu w systemie zamówień publicznych Instytut Oceanografii stanowi wyznacznik nowych trendów estetycznych w architekturze budynków publicznych na Pomorzu. Obiekt wyznacza też nowatorskie trendy w organizowaniu wysoko wyspecjalizowanych, badawczych miejsc pracy.
-
Integracja działań planistycznych w kształtującej się metropolii trójmiejskiej
- Feliks Pankau
- Iwona Markešić
- Jakub Pietruszewski
Na tle prac prowadzonych w Unii Europejskiej nad obszarami metropolitalnymi oraz wykonanych w XX w. studiów planistycznych nad rozwojem i zagospodarowaniem przestrzennym obszarów aglomeracji gdańskiej przedstawiono zagadnienia dotyczące opracowania planu zagospodarowania przestrzennego trójmiejskiego obszaru metropolitalnego. Okreslono podstawy prawne planu, jego zasięg terytorialny i przedmiot planu. Scharakteryzowano aktualny stan nad przygotowaniem projektu planu.
-
Integracja Inżynierii oprogramowania, inżynierii dokumentu i inżynierii wiedzy
- Henryk Krawczyk
- Bogdan Wiszniewski
W artykule przedstawiono postępy w nowej dziedzinie inżynierii dokumentu, umożliwiające reprezentowanie i przetwarzanie informacji w postaci czytelnej równocześnie dla człowieka i komputera. Jest to nowe wyzwanie dla zmian w tradycyjnie pojmowanym cyklu życia produktu informatycznego, gdyż procesy i produkty oprogramowania stają się w sposób naturalny realizacją ludzkich przedsięwzięć.
-
Integracja z Unią Europejską - konieczność korekty Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Polsce
- Ryszard Krystek
- Kazimierz Jamroz
- Lech Michalski
Wprowadzenie. Krajowy program bezpieczeństwa ruchu drogowego. Programy regionalne i lokalne. Podsumowanie
-
Integracyjna rola dworców kolejowych w obsłudze transportowej miast i regionów
- Bożysław Bogdaniuk
W referacie przedstawiono zagadnienia integracji środków transportu zbiorowego. Szczególnym miejscem integracji jest dworzec kolejowy
-
Integrated approach for evaluation of pollution level of underground water in the vicinity of a municipal landfill
- Agnieszka Kuczyńska
- Lidia Wolska
- Jacek Namieśnik
Celem pracy była ocena stopnia zanieczyszczenia wód podziemnych pobranych wokół składowiska odpadów komunalnych. Zastosowano zintegrowane podejście polegajace na jednoczesnym wykorzystaniu badań chemicznych i biotestów. Najbardziej zanieczyszczone próbki okazały się również najbardziej toksyczne wobec badanych organizmów wskaźnikowych. Wykorzystanie biotestów umożliwia uzyskanie dodatkowej informacji na temat możliwych skutków toksycznego działania zanieczyszczeń obecnych w badanych próbkach. Dlatego w przyszłości należy uwzględnić możliwość włączenia biotestów do programów monitoringu środowiska.
-
Integrated multiscale 3d imaging geographic information system using acoustic data
- Krzysztof Bikonis
- Jerzy Demkowicz
- Marek Moszyński
- Andrzej Stepnowski
W artykule zaprezentowano prototyp zintegrowanego systemu informacji geograficznej do trójwymiarowej wizualizacji danych uzyskanych metodami akustycznymi. System wykorzystuje dane pochodzące z systemów wielowiązkowych, sonarów bocznych oraz echosond jednowiązkowych. Otrzymane wyniki zostały zaprezentowane w postaci trójwymiarowych interaktywnych scen obszaru Zatoki Gdańskiej.
-
Integrating SHECS-based critical sections with hardware SMP scheduler in TLP-CMPs
- Henryk Krawczyk
- Tomasz Madajczak
Artykuł prezentuje koncepcje zintegrowania sekcji krytycznych opartych o układ SHECS (współdzielony jawny cache system) ze sprzętowym menadżerem zadań SMP w zintegrowanych architekturach wieloprocesorowych z wielowątkowością sprzętową (TLP-CMPs). Przedstawione jest porównanie wydajności zintegrowania sekcji krytycznych SHECS z programowym menadżerem zadań SMP względem użycia sprzętowego menadżera zadań SMP. Środowiskiem wykonania badań był symulator procesora sieciowego IXP 2800.