Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2006
Show all-
Microstructure and corrosion properties of the laser treated SUPERSTON alloy
- Waldemar Serbiński
- Beata Majkowska-Marzec
Przedstwiono wyniki laserowego nadtapiania powierzchni stopu SUPERSTON w warunkach kriogenicznych. Zaprezentowano obraz powierzchni stopu po badaniach korozyjnych oraz wyniki pomiarów mikrotwardości i odporności korozyjnej.
-
Miejsce polityki w regionach samorządowych w Polsce w warunkach globalizacji (na przykładzie województwa pomorskiego)
- Bolesław Garbacik
Treścią rozdziału w monografii jest ukazanie politycznych aspektów funkcjonowania samorządów terytorialnych w Polsce w warunkach globalizacji.
-
Międzysystemowa kompatybilność elektromagnetyczna radia impulsowego
- Ryszard Katulski
- Jarosław Sadowski
W referacie przedstawiono uwarunkowania kompatybilnościowe transmisji ultraszerokopasmowej, z uwzględnieniem wymagań FCC (Federal Communications Commission). W szczególności scharakteryzowano system radia impulsowego oraz kształtowania widma częstotliwości zajmowanego przez transmisję impulsową.
-
Migracje polskich pracowników do innych krajów Unii Europejskiej po 1 maja 2004 r.
- Ewa Grzegorzewska-Mischka
W podrozdziale przedstawiono pogłębiające się tendencje w zakresie emigracji polskich pracowników do innych krajów UE. Pokazano zakres tej migracji oraz jej kierunki, które głównie w dwóch ostatnich latach obejmowały Wielką Brytanię i Irlandię.
-
Mikrofirmy w systemach franchisingowych: uwarunkowania rozwoju
- Krzysztof Zięba
Artykuł omawia determinanty rozwoju mikrofirm w ramach systemów franchisingowych działających w Polsce. Rozważania prowadzone są na trzech głównych płaszczyznach: makroekonomicznej, mirkoekonomicznej i ogólnospołecznej.
-
Minimalne zbrojenie na ścinanie w konstrukcjach żelbetowych
- Tadeusz Godycki-Ćwirko
- Marek Wesołowski
W pracy przedstawiono problematykę efektywności zbrojenia poprzecznego na ścinanie oraz minimalnego zbrojenia na scinanie w świetle rozważań teoretycznych oraz badań eksperymentalnych, a także postanowień normowych. Podano także uwagi odnośnie projektowania zbrojenia na ścinanie
-
Mixed electronic-ionic conductivity in vanadate oxide glasses containing alkaline ions
- Ryszard Jan Barczyński
- Leon Murawski
Zbadano mieszane przewodnictwo polaronowo-jonowe w szkłach wanadanowych zawierających jony metali alkalicznych.
-
Model chłodnicy płytowej pracującej w układzie chłodzenia samochodowego silnika spalinowego
- Zbigniew Kneba
W artykule przedstawiono zastosowanie chłodnic płytowych w nowoczesnych układach chłodzenia silników spalinowych. uzasadniono potrzebę budowy modelu chłodnicy pozwalającego na przeprowadzenie badań symulacyjnych w nieustalonych warunkach pracy silnika samochodowego. Jako metodę modelowania przyjęto metodę grafów wiązań i równań stanu. Przyjęta metoda pozwala na powiązanie modelu chłodnicy z elementami systemu energetycznego silnik-pojazd, w którym zachodzą procesy o różnej naturze fizycznej. Przedstawiono wyniki symulacji i pomiarów rzeczywistego obiektu.
-
Model jakości bibliotek cyfrowych
- Anna Domagalska
Biblioteki cyfrowe zyskują z dnia na dzień coraz większą popularność, zarówno wśród osób poszukujących, jak i udostępniających informację. Twórcy bibliotek cyfrowych, mają do zaoferowania użytkownikom coraz to bardziej zaawansowane narzędzia przeznaczone do tworzenia, przeglądania i wyszukiwania dokumentów elektronicznych. Na przestrzeni ostatnich lat ustalony został kanon podstawowych funkcji, które powinna spełniać każda biblioteka cyfrowa. Ponadto od dłuższego czasu możemy zaobserwować zarówno na świecie, jak i w Polsce coraz większą dbałość o jakość usług bibliotecznych. Artykuł jest poświęcony jakości bibliotek cyfrowych z punktu widzenia użytkownika. Proponowany model jakości został opracowany w oparciu o normę ISO 11620 i rozszerza ją o nowe wskaźniki jakości związane z zasobami. Teoretyczny model jakości bibliotek cyfrowych zostanie sprawdzony w oparciu o charakterystyki eksploatacji użytkowników Cyfrowej Biblioteki Dokumentów Muzycznych.
-
Model matematyczny obiegu wód podziemnych w rejonie zapory EW Smukała na rzece Brda
- Adam Bolt
- Wojciech Szudek
- Tadeusz Sukowski
Opisano zastosowany model numeryczny obiegu wód podziemnych wraz z analizą stanu obiektu i skuteczności dotychczasowych rozwiązań. Przedstawiono propozycję zmian systemu drenażowego, będącą wynikem wykonanej analizy.
-
Model negocjacji internetowych
- Beata Krawczyk-Bryłka
Artykuł prezentuje wyniki badań dotyczących przebiegu i skuteczności negocjacji prowadzonych za pośredictwem internetu. Przedstawione wnioski, opare o przeprowadzony eksperyment, wskazują na wpływ nowoczesnych technologii na osłabienie znaczenia kontekstu społecznego negocjacji, co skutkuje wysoką rywalizacyjnością stylu rokowań, znacznym przedłużaniem się czasu spotkania oraz obniżeniem się satysfakcji z prowadzonych rozmów.
-
Model of distributed learning objects repository for a heterogenic internet environment
- Agnieszka Landowska
- Jerzy Kaczmarek
W artykule wprowadzono pojęcie komponentu edukacyjnego jako rozszerzenie obiektu edukacyjnego o elementy zachowania (metody). Zaproponowane podejście jest zgodne z paradygmatem obiektowym. W oparciu o komponent edukacyjny zaprojektowano model budowy repozytorium materiałów edukacyjnych. Model ten jest oparty o usługi sieciowe i rejestry UDDI. Komponent edukacyjny oraz model repozytorium mogą znaleźć zastosowanie w konstrukcji zbiorów materiałów edukacyjnych o różnych technologiach wykonania i są dedykowane dla rozproszonego środowiska Internetu.
-
Model order reduction for subgridding in fdtd scheme
- Łukasz Kulas
- Piotr Sypek
- Jakub Podwalski
- Michał Mrozowski
W artykule zaprezentowana została technika pozwalająca na uzyskanie wysokiej rozdzielczości w metodzie FDTD. Prezentowany algorytm jest połączeniem metod redukcji rzędu modelu i lokalnych zagęszczeń zaimplementowanych do FDTD. Pozwala to zmniejszyć liczbę użytych zmiennych stanu, a także skrócić krok czasowy, co skutkuje znacznie krótszym czasem symulacji, niż w przypadku klasycznej metody FDTD.
-
Model ruchowy sygnalizacji w sieci pakietowej z protokołem SIP
- Piotr Gutkowski
- Sylwester Kaczmarek
W pracy przedstawiono koncepcję analizy ruchowej sygnalizacji protokołu SIP. Zwrócono uwagę na szczególne cechy protokołu SIP, które należy uwzględnić przy tworzeniu modelu ruchowego. Po przyjęciu pewnych założeń upraszczających zaproponowano model ruchowy składający się z szeregowo połączonych modeli M/G/1. Podano również wzory umożliwiające obliczenie jednego z ważniejszych parametrów QoS, którym jest średni czas przebywania wiadomości SIP w systemie obsługi. Opisano także obecne tendencje rozwojowe związane z protokołem SIP: możliwość zastosowania protokołu SCTP, rozwiązania SIP-T oraz SIP-Q.
-
Modele typu ''czarna skrzynka'' elektrycznych elementów napędu hybrydowego
- Marian Cichy
- Sławomir Makowski
Opisano opracowany przy zastosowaniu grafów wiązań (GW) i równań stanu (RS) model pojazdu hybrydowego. Uzasadniono potrzebę stworzenia uproszczonych modeli maszyn elektrycznych i akumulatora elektrochemicznego i przedstawiono koncepcję modelu w postaci "czarnej skrzynki", w którym uwzględniono jedynie związki między parametrami energetycznymi na wejściu i wyjściu elementu. Podano przykłady zastosowania tego podejścia do modelu pojazdu hybrydowego zaprojektowanego i wykonanego w Politechnice Gdańskiej.
-
Modeling of broadband light source to use with optical coherenttomography system
- Maciej Maciejewski
- Jerzy Pluciński
- Bogdan Kosmowski
- Marcin Strąkowski
- Małgorzata Szczerska
- Ryszard Hypszer
W pracy przedstawiono modelowanie źródeł szerokopasmowych na potrzeby systemów koherentnej tomografii optycznej z punktu widzenia uzyskiwanej zdolności podłużnej i jakości otrzymywanych obrazów. Pokazano na przykładzie źródła szerokopasmowego wykorzystującego światłowód fotoniczny do generacji w wyniku zjawisk nieliniowych ''supercontinuum'' wpływ kształtowania wiązki na możliwości pomiarowe systemu OCT.
-
Modeling of polarimetric sensors using LabVIEW environment
- Paweł Wierzba
- Adam Mazikowski
W artykule przedstawiono program do modelowania światłowodowych sensorów polarymetrycznych. Program ten, stworzony w środowisku LabVIEW, wyznacza odpowiedź nieidealnego światłowodowego sensora polarymetrycznego na siłę działającą na przetwornik pomiarowy. Omówiono problemy występujące w procesie tworzenia oprogramowania do modelowania zjawisk fizycznych w graficznym środowisku programistycznym. Przedstawiono wybrane wyniki modelowania.
-
Modeling of production planning and control process consistent with theory of constraint
- Jolanta Łopatowska
Artykuł dotyczy problematyki zastosowania metody werbel-bufor-lina do planowania produkcji w systemach produkcyjnych z wielokrotnymi buforami. W artykule przedstawiono algorytm - jego funkcje, dane wejściowe i wyjściowe - który może mieć zastosowanie do modelowania procesu planowania i sterowania produkcją. Algorytm umożliwia określenie wielkości czasowych buforów w systemie oraz terminów rozpoczęcia i zakończenia realizacji zadań. Funkcje przedstawionego algorytmu zilustrowane zostały przykładem zastosowań.
-
Modeling of selected transducer designs for optical pressure sensors using polarization interferometry
- Paweł Wierzba
W artykule przedstawiono wyniki modelowania metodą Elementów Skończonych wybranych konstrukcji membran do zastosowań w interferometrycznych czujnikach ciśnienia. Omówiono zależność prametrów membran od kształtu membrany, jej wymiarów i zastosowanego materiału. Zakres odkształcen badanych membran jest niezbyt duży, co może pogarszać dokładność pomiaru czujników ciśnienia, w których będą one stosowane Omówiono kierunki dalszych prac.
-
Modelling and investigation of vibration surveillance during ball end milling of curved flexible details
- Krzysztof Jan Kaliński
Praca dotyczy nadzorowania drgań podczas frezowania zakrzywionych przedmiotów podatnych smukłym frezem kulistym, z uwzględnieniem zgodności parametrów modelu modalnego. Dokonano analizy dynamiki niestacjonarnego układu drgającego, w którym wyodrębniono podukłady: modalny, strukturalny i łączący. Do minimalizacji poziomu drgań zastosowano dopasowanie prędkości obrotowej wrzeciona do optymalnego kąta przesunięcia fazowego. Zasadność proponowanego podejścia potwierdzono wynikami badań doświadczalnych.