Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2007
Show all-
System monitorowania kontenerów
- Ryszard Katulski
- Jacek Stefański
- Jarosław Sadowski
W artykule przedstawiono koncepcję opracowywanego systemu monitoringu ładunków kontenerowych ze szczególnym uwzględnieniem inteligentnego modułu kontenerowego (IMK).
-
System monitorowania ładunków kontenerowych w transporcie morskim
- Ryszard Katulski
- Rafał Niski
- Jacek Stefański
- Jerzy Żurek
W pracy przedstawiono koncepcję systemu monitorowania kontenerów przewożonych drogą morską. Scharakteryzowano główne cechy oraz przedstawiono modułowo-warstwowy schemat funkcjonalny. Ponadto opisano założenia funkcjonalno-użytkowe dotyczące Inteligentnego Modułu Kontenerowego (IMK), będącego podstawowym elementem składowym systemu. Przedstawiono również główne zadania projektowe związane z realizacją projektu.
-
Systemic approach to Road Safety Schemes
- Kazimierz Jamroz
- Mirosław Kastner
W artykule przedstawiono koncepcje rozwoju systemu bezpieczeństwa ruchu drogowego na poziomie krajowym oraz na poziomie regionalnym i lokalnym.
-
Systemy międzynarodowego prawa upadłościowego
- Błażej Prusak
W artykule przedstawiono analizę porównawczą systemów międzynarodowego prawa upadłościowego, zwracając szczególną uwagę na ich zalety i wady.
-
Systemy oparte na wiedzy w organizacjach pozarządowych
- Zofia Łapniewska
- Edward Szczerbicki
Omówiono modelowanie systemowe w zastosowaniu do zarządzania procesami wiedzy w organizacjach pozarządowych.
-
Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych. Systemy poza konstrukcjami budynków do przesyłania wody lub ścieków. Praktyka instalowania nad ziemią i pod ziemią
- Ziemowit Suligowski
Zagadnienia prowadzenia rurociągów poza budynkami - posadowienia w gruncie względnie poza gruntem. Szczególne konsekwencje zróżnicowanych warunków posadowienia. Projekt prenormy europejskiej w wersji polskiej. Konsekwencje usterek na poziomie tłumaczenia, różnice w definiowaniu podstawowych zachowań
-
Sytuacyjne i kulturowe aspekty pozycji negocjacyjnej
- Beata Krawczyk-Bryłka
Artykuł prezenetuje pojęcie pozycji negocjacyjnej wświetle wybranych koncepcji negocjacji oraz wyniki eksperymentu psychologicznego dotyczącego uwarunkowań pozycji negocjacyjnej. Szczególną uwagę zwraca na osobowość, płeć i rolę oraz na posiadanie BATNY jako determinantów subiektywnej siły w rokowaniach i jej następstwa dla stylu i wyniku rozmów handlowych. W artykule poruszono też temat znaczenia kultury dla rozumienia i percepcji pozycji negocjacyjnej. Wskazano dystans władzy, kontekstualność i ekspresyjność jako podstawowe wymiary kulturowe warunkujące przebieg i skuteczność rokowań.
-
Szacowanie wydatku basenów nawadniających w warunkach sztucznej infiltracji
- Kazimierz Burzyński
- Wojciech Szpakowski
Zapewnienie odpowiedniej jakości wód powierzchniowych przeznaczonych do zaopatrzenia ludności w świetle restrykcyjnych norm wody zaczyna napotykać coraz większe trudnosci. Jednym z rozwiązań jest wprowadzenie wody powierzchniowej w obszar sztucznej infiltracji, na który składają się stawy infiltracyjne oraz systemy odbioru wód przefiltrowanych (studnie, głębinowe, studnie lewarowe, drenaż podziemny). Obliczenia zdolności filtracyjnych ujęcia infiltracyjnego możliwe są po określeniu parametrów filtracyjnych tworzonej warstwy wodonośnej. Najmniej rozpoznanym elementem całego systemu jest basen nawadniający. W publikacji oszacowano wydatek basenu nawadniającego na podstawie dostępnych formuł empirycznych.
-
Szacowanie złożoności czasowej projektu informatycznego
- Ludmiła Zawadzka
- Jarosław Badurek
Artykuł analizuje czasową złożoność projektu informatycznego jako kwalifikowaną prognozę z uwzględnieniem doświadczeń modeli COCOMO. Na wstępie, dyskusji poddano zaproponowaną funkcję prognostyczną. Z kolei wskazano na szereg, także pozatechnicznych, czynników, mających wpływ na powodzenie projektu. Wreszcie pokazano formuły opisujące trójwymiarową integrację systemową w obszarze: osobowym, softwarowym i hardwarowym. W podsumowaniu wskazano na ograniczenia skracania czasu trwania projektu oraz na podstawowe obowiązki jego kierownictwa.
-
Szacowanie zmiany wartości parametrów wzmocnionego podłoża gruntowego na podstawie osiadania obszarowego
- Rafał Michalak
- Zbigniew Sikora
Gwałtowny rozwój budownictwa, zwłaszcza komunikacyjnego, przy jednoczesnym braku tzw. dobrych gruntów, wymusił konieczność pozyskiwania do celów budowlanych terenów uważanych dotychczas za nieprzydatne, jak na przykład bagna, torfowiska. Stojąc przed problemem budowy lub zaprojektowania na takim obszarze niejednokrotnie inżynier-projektant stoi przed dylematem w jaki efektywny a zarazem szybki sposób poprawić parametry podłoża gruntowego i jak ocenić skuteczność wybranej metody. Jedną z efektywnych metod wzmacniania podłoża gruntowego jest przedstawiona w artykule metoda mikrowybuchów, umożliwiająca szybką konsolidację gruntów organicznych i małospoistych oraz dogęszczenie luźnych gruntów piaszczystych. W artykule przedstawiono propozycję szybkiego analitycznego oszacowania parametrów wzmocnionego podłoża gruntowego w oparciu o podstawowe korelacje z zakresu mechaniki gruntów.
-
Szacunek strat powstałych w wyniku błędów popełnionych w postępowaniu upadłościowym (na przykładzie Zakładu Produkcyjnego Pakmet)
- Błażej Prusak
- Krzysztof Kamień
W rozdziale zaprezentowano zagadnienia dotyczące tematyki wyboru pomiędzy postępowaniem likwidacyjnych a reorganizacyjnym. W celu lepszego zobrazowania tego problemu posłużono się przykładem Zakładu Produkcyjnego Pakmet.
-
Szczepionki przeciw toksoplazmozie - aktualny stan badań
- Henryka Długońska
- Justyna Gatkowska
- Józef Kur
- Artur Gąsior
Artykuł prezentuje współczesną wiedzę na temat opracowywania skutecznej szczepionki przeciwko toksoplazmozie. W publikacji zebrane zostały informacje dotyczące nowych strategii w konstruowaniu efektywnych szczepionek opartych na antygenach natywnych, rekombinantowych, DNA lub RNA pasożyta.
-
Szklany sufit i ruchome schody : kobiety na rynku pracy
- Małgorzata Gawrycka
- Julita Wasilczuk
- Patrycja Zwiech
Niniejsza publikacja stanowi próbę udzielenia odpowiedzi na kilka pytań, a mianowicie czy po 1995 roku na rynku pracy w Polsce pojawiły się nowe tendencje pozwalające na poprawę sytuacji kobiet na rynku pracy, czy nadal kobiety znajdują się w trudniejszej sytuacji aniżeli mężczyźn, czy można mówić o dyskryminacji kobiet, jakie możliwości niesie z sobą rozpoczęcie działalności gospodarzcej na własny rachunek? Praca składa się z 5 rozdziałów. Rozdział 1 stanowią rozważania na temat zamian w poziomie i strukturze zatrudnienia w gospodarce polskiej według płci. Rozdział 2 poświęcony został segregacji zawodowej w Polsce według płci. Rozdział 3 stanowi próbę przyblizenia zjawiska dyskryminacji kobiet na rynku pracy w Polsce. W rozdziale 4 zostały zaprezentowane struktury bezrobocia według różnych cech demograficznych. Kolejny, 5 rozdział poświęcony został przedsiębiorczości kobiet, co w dużej mierze ma na celu zaprezentowanie potencjału tkwiącego w kobietach, ich wiedzy, kompetencji, motywacji.
-
Szkoła systemu Linux
- Jerzy Kaczmarek
- Agnieszka Landowska
- Michał Wróbel
Książka ''Szkoła systemu Linux'' wprowadza czytelnika w świat oprogramowania typu open source. Przedstawione zostały liczne programy, które umożliwiają między innymi zarządzanie danymi, pisanie i drukowanie dokumentów czy korzystanie z sieci. Za pomocą ksiązki można się nauczyć używania środowiska graficznego oraz wiersza poleceń. Opisano również działanie systemów operacyjnych, w tym Linux. Na płycie dołączonej do książki znajduje się jedna z dystrybucji systemu Linux, cdlinux.pl, którą można uruchomić bezpośrednio z napędu CD-ROM.
-
Sztuczny sensor smaku a zmysł smaku
- Maria Szpakowska
- Ewa Marjańska
Omówiono klasy smaku i działanie zmysłu smaku, który odgrywa ogromną rolę w ocenie jakości żywności metodami organoleptycznymi. Metody te nie są w pełni obiektywne, stąd poszukuje się sztucznego sensora smaku. Przedstawiono szereg rozwiązań prowadzących do opracowania sensora smaku na większą skalę. Omówiono wybrane potencjometryczne i woltamperometryczne sensory smaku, a także ich handlowe modele.
-
Sztuczny sensor smaku a zmysł smaku
- Dorota Adamczyk
Omówiono klasy smaku i działanie zmysłu smaku, który odgrywa ogromną rolę w ocenie jakości żywności metodami organoleptycznymi. Metody te nie są w pełni obiektywne, stąd poszukiwanie sztucznego sensora smaku. Przedstawiono szereg rozwiązań prowadzących do opracowania sensora smaku na większą skalę. Omówiono wybrane potencjometryczne i woltamperometryczne sensory smaku, a także ich handlowe modele.
-
Sztywność obwodowa
- Ziemowit Suligowski
- Adam Bolt
Sztywność obwodowa obiektów kubaturowych oraz rurociągów z tworzyw sztucznych. Warunki wspólpracy z ośrodkiem gruntowym podstawowe definicje, obciążenia, posadowienia, właściwości wyrobów w aspekcie współpracy z podłożem, badania szczelności, oddziaływanie wykonawstwa sieci na obiekty sąsiednie.
-
Sztywność obwodowa rurociągi - studzienki
- Ziemowit Suligowski
- Adam Bolt
Zagadnienia sztywności obwodowej rur, złączy, rurociągów, studzienek rewizyjnych. Charakterystyczne problemy klasyfikacyjne, zagrożenia. Problem braku zgodności o rozwiązaniu systemowym.
-
Szumowy model transoptora z uwzględnieniem źródeł szumów typu 1/f^alfa
- Barbara Stawarz-Graczyk
- Jacek Andrzej Cichosz
- Alicja Konczakowska
W publikacji zaprezentowano ideowy zastepczy schemat szumowy transoptora. Schemat przedstawiono na podstawie wyników pomiarów szumów. Schemat zawiera wszystkie źródła szumów, które występują w diodzie LED, fototranzystorze oraz kanale optycznym. Zaprezentowano proces konstruowania modelu szumowego transoptora stoworzonego w programie typu SPICE. Makromodel pozwala modelować wartości parametru alfa, który wykorzystuje się opisu źródła szumów typu 1/f^alfa. Autorzy prezentują wyjściowe charakterystyki szumowe transoptorów w celu potweirdzenia poprawności działania modelu.
-
Szybkie szacowanie zasięgu stacji bazowej standardu IEEE 802.16-2004
- Andrzej Bojarski
- Andrzej Dajnowski
- Krzysztof Gierłowski
- Tomasz Gierszewski
- Krzysztof Nowicki
- Piotr Perycz
- Bartosz Wierzbicki
- Józef Woźniak
W pracy przedstawiono procedurę szacowania zasięgu stacji bazowej standardu IEEE 802.16-2004. Procedura polega na wykonywaniu serii pomiarów cišgłych po ustalonej trasie tworzacej siatkę. Dzięki temu możliwa jest aproksymacja obszaru, w którym system zapewnia łšcznoć. Do pomiarów wykorzystywany jest wyłšcznie standardowy sprzęt kliencki (terminal). Praca zawiera również omówienie problematyki wykonywania takich pomiarów oraz odpowiedniej ich interpretacji