Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2007
Show all-
Stress corossion cracking susceptibility of dissimilar stainless steels welded joints
- Jerzy Łabanowski
W artykule przedstawiono wyniki badań odporności na naprężeniowe pękanie korozyjne złączy różnoimiennych stali odpornych na korozję; austenitycznej 316L oraz typu duplex 2205. Badania próbek przeprowadzono techniką odkształcania z małą prędkością w agresywnym środowisku roztworu chlorku magnezowego. Wyniki badań korozyjnych uzupełniono analizą metalograficzną z obszarów przełomów.
-
Struktura kwestionariuszy
- Małgorzata Gawrycka
- Marzena Grzesiak
- Aniela Mikulska
Projekt MAYDAY realizowany w ramach Inicjatywy Wspólnotowej Equal, ma na celu stworzenie trwałych rozwiązań minimalizujących skutki dyskryminacji pracowników 50+ na rynku pracy ze względu na kwalifikacje niedostosowane do wymagań pracodawców. Badania w projekcie MAYDAY odgrywają kluczowa rolę w osiagnięciu rezultatów. Niniejsze opracowanie stanowi jeden z rozdziału monografii zatytułowanej Metodyka badań 50+ skadającej sie z siedmiu rozdziałów. W rozdziale tym przedstawiono koncepcję prowadzenia badań dla poszczególnych grup respondentów wraz z kwestionariuszami ankietowymi.
-
Struktura źródeł wytwórczych na miejskim rynku ciepła
- Andrzej Reński
Omówiono strukturę i główne parametry miejskich systemów zaopatrzenia w ciepło w Polsce, kładąc nacisk na możliwe zmiany udziału różnych źródeł w pokrywaniu potrzeb cieplnych odbiorców. Zwrócono uwagę na wpływ przedsięwzięć modernizacyjnych, ograniczających emisje zanieczyszczeń oraz na wpływ procedury handlu emisjami na rozwój systemów zaopatrzenia w ciepło. Podkreślono istotną rolę systemów ciepłowniczych w pokrywaniu potrzeb cieplnych odbiorców, zwłaszcza w miastach i aglomeracjach miejskich oraz znaczenie w obecnych warunkach badań zmierzających do określenia właściwych kierunków rozwoju systemów ciepłowniczych.
-
Struktury mikropaskowe z uszkodzoną warstwą metalizacji masy
- Marek Kitliński
- Paweł Jermakowicz
Przedstawiono struktury linii mikropaskowej ze świadomie wprowadzonymi uszkodzeniami metalizacji masy (DGS - Defected Ground Structure). Zaobserwowano wystąpienie filtracji dolnoprzepustowej oraz pasmowej górnozaporowej. Zaprojektowano, wykonano i przebadano dwelementową strukturę filtru. Zauważono efekt spowolnienia fali prowadzący do redukcji wymiarów układu oraz stwierdzono wystąpienie znaczącego tłumienia przy wyższych częstotliwościach.
-
Struktury mikropaskowe z uszkodzoną warstwą metalizacji masy
- Marek Kitliński
- Paweł Jermakowicz
Rozważono sekcje linii mikropaskowych z uszkodzeniemi-wytrawieniami w metalizacji masy. Badano możliwości wykorzystania takich struktur w konstrukcji filtrów dolnoprzepustowych oraz górno- bądź pasmowo zaporowych. Zaprojektowano, wykonano i przebadano sekcję z dwuelementowym zaburzeniem w metalizacji. Stwierdzono występowanie efektów spowolnienia fal (prowadzących do miniaturyzacji układu) oraz możliwości wykorzystania struktury jako układu filtru górnozaporowego.
-
Student - klient : czy uczelnia ma zawsze spelniać oczekiwania studentów?
- Anna Drapińska
Jednym z podstawowych dylematów związanych z wprowadzaniem orientacji marketingowej do uczelni, a zarazem najistotniejszą barierą, jest problem traktowania studentów jako klientów. Na pierwszy rzut oka oznacza to, że zgodnie z regułami marketingowymi uczelnia powinna zaspokajać wszelkie wymagania i oczekiwania swoich klientów.Postępowanie zgodne z hasłem "Klient nasz Pan" niepokoi jednak władze zarządzające szkołami wyższymi. Autorka rozważa trzy podejścia traktowania studenta: jako produkt jako klienta jako partnera.W artykule proponuje się traktowanie studentów jako klientów w kontekście usług profesjonalnych, jakimi są uczelnie i usługi edukacyjne przez nie oferowane.Tak więc zastosowanie marketingu w uczelni nie oznacza, że powinna ona dostosować swoje działania do wszystkich potrzeb i oczekiwań studentów, ale, że w kwestii podnoszenia jakości oferowanych usług te potrzeby powinny być brane pod uwagę oraz, że uczelnia powinna podejmować działania mające na celu podnoszenie poziomu satysfakcji - zbliżenie do siebie oczekiwań studentów i uczelni jako organizacji. Jednym z ważniejszych działań marketingowych uczelni powinno być nie tylko poznawanie oczekiwań studentów, ale również ich kształtowanie (edukowanie klientów).Poszukiwanie kompromisów powinno zamienić się w dialog pomiędzy uczelnią, a jej klientami, prowadzący do tworzenia pozytywnych relacji.
-
Styl życia a choroby układu sercowo-naczyniowego.
- Janusz Siebert
- Barbara Trzeciak
- Joanna Ścisło
- Bartosz Gabriel Trzeciak
Prewencja chorób układu sercowo-naczyniowego, zarówno pierwotna jak i wtórna, rozpoczyna się od zmiany zachowań zdrowotnych pacjentów, takich jak: zaprzestanie palenia tytoniu, zdrowe odżywianie, zwiększenie aktywności fizycznej, oraz nabycie umiejetności zwalczania stresu. W świetle przeprowadzonej analizy opublikowanych programów badawczych istotnym jest kształcenie lekarzy w zakresie umiejętności modyfikacji stylu życia pacjentów.
-
Sub-optimal fault-tolerant control with the use of discrete optimization
- Zdzisław Kowalczuk
- Krzysztof Oliński
W pracy prezentuje się koncepcję projektowania układów sterowania z tolerancją usterek poprzez zastosowanie podejścia suboptymalnego. Przyjąwszy przestrzenno-stanową reprezentację nieliniowego procesu dynamicznego we wstępnej fazie projektowania (off-line) poszukuje się optymalnej trajektorii punktu pracy w przestrzeni stanu (ograniczanej do pewnej przestrzeni roboczej). Na poszukiwaną trajektorię można łatwo narzucać dowolne ograniczenia, które mogą reprezentować błędy (usterki lub uszkodzenia) już wykryte i rozróżnione (wyizolowane lub zlokalizowane). W ramach tego podejścia wykorzystuje się autonomiczną dynamikę procesu w celu optymalizacji jakości sterowania (zwykle minimalizacji wskaźnika kosztu sterowania). Sama procedura optymalizacji trajektorii punktu pracy opiera się na poszukiwaniu metodami dyskretnymi optymalnej ścieżki w przepływowym grafie przestrzenno-stanowym, reprezentującym w przybliżony sposób dynamikę analizowanego procesu w przestrzeni stanów. Najtańsza ścieżka (jeśli istnieje) opisuje poszukiwaną trajektorię. Druga (wykonawcza, on-line) faza dotyczy regulatora (układu wykonawczego), którego zadaniem jest śledzenie optymalnej trajektorii.
-
Substancje zapachowe. Rozdział 7
- Janina Grabowska
Omówiono lotne substancje zapachowe naturalnie występujące w żywności, np. ryb oraz warzyw i grzybów, scharakteryzowano substancje uczestniczące w kształtowaniu się aromatu mięsa oraz substancje zapachowe powstające wskutek fermentacji, ogrzewania i przechowywania żywności.
-
Sulphate-reducing bacteria, their properties and methods of elimination from groundwater
- Alina Wargin
- Krystyna Olańczuk-Neyman
- Monika Skucha
Rutynowa kontrola jakości bakteriologicznej wód podziemnych przeznaczonych do spożycia nie obejmuje badania pod względem obecności bakterii charakterystycznych dla tego środowiska tj. bakterii redukujących siarczany (BRS), które mogą mieć negatywny wpływ na jakość wody. Stwierdzono obecność tych bakterii w wodach podziemnych rejonu Gdańska. Wyizolowano konsorcja BRS, które wykazywały preferencję do wykorzystywania mleczanu sodu jako głównego źródła węgla organicznego. Wykazano, że bezreagentowe metody (naświetlanie promieniami UV oraz filtracja membranowa) okazały się skuteczne w eliminacji BRS z wód.
-
Summary = Podsumowanie
- Sławomir Ledwoń
Publikacja "Public Space - the European City Determinant" jest wynikiem seminarium naukowego, które odbyło się na Politechnice Gdańskiej jako część warsztatów architektonicznych "E-pavilion". Doktoranci zostali poproszeni o wygłoszenie referatów, związanych z ich pracami badawczymi, na temat "Przestrzeń publiczna - determinanta miasta europejskiego". Przedsięwzięcie to miało na celu wieloaspektową analizę jakości przestrzeni publicznej z punktu widzenia architektury i urbanistyki. Całość publikacji zamyka folder z warsztatów architektonicznych "E-pavilion", który podsumowuje to przedsięwzięcie oraz ukazuje wyniki pracy studentów.
-
Supervisory control of wind farm
- Zbigniew Lubośny
- Janusz Białek
W artykule przedstawiono układ nadrzędnej regulacji farmy wiatrowej umożliwiający minimalizację wahań mocy czynnej na wyjściu farmy wiatrowej.
-
Supply current spectrum estimation of digital cores at early design
- Grzegorz Blakiewicz
- Małgorzata Chrzanowska-Jeske
Przedstawiono nową aproksymacyjną metodę obliczania widma prądu zasilania układów cyfrowych. Metoda oparta jest na charakterystyce impulsów prądowych w kategoriach ich czasu narastania, opadania i długości impulsu. Górną granicę widma (obwiednię) można obliczyć posługując się gęstością prawdopodobieństwa zmian stanu sygnałów w węzłach układu cyfrowego. W odróżnieniu od znanych metod, metoda proponowana wykorzystuje ograniczoną ilość informacji i dzięki temu może być zastosowana we wczesnym etapie projektowania systemu mikroelektronicznego.
-
Supporting compliance with safety standards by trust case templates
- Łukasz Cyra
- Janusz Górski
Standard Compliance (SC) Framework presented in this paper encompasses methods and tools which provide support for application of standards. The framework is based on trust case methodology. A trust case is a data structure which represents a justification that an object (a system, an infrastructure, an organization) exhibits certain properties. It contains an argument and related evidence which support claimed properties. A trust case which argues the compliance with a standard is built, according to the framework, on the basis of a trust case template. Such a template is derived from the standard and is represented in a reusable format. The article describes SC Framework in more detail and presents a case study of its application. The case study demonstrates an example trust case template derived from Medical devices - Application of risk management to medical devices (ISO 14971:2000) standard. Some details of the web-based software tool supporting the presented approach are also given.
-
Supporting Compliance with Security Standards by Trust Case Templates
- Łukasz Cyra
- Janusz Górski
Trust Cases are used to justify that a given object (a system, an infrastructure, an organization) exhibits certain properties. One of possible applications of trust cases is related to the processes of achieving and demonstrating the compliance with standards. A Trust Case Template derived from a given standard constitutes a skeleton of justification (encompassing evidence and argumentation) of the compliance with the standard. The article explains the notion of trust case templates and provides some details on the template development process and a generic procedure of template application. The applicability of the proposed approach is demonstrated by referring to the results of a case study of evaluating an example (real) system against the BS 7799 security management standard.
-
Supramolecular structures of bis-thionooxalamic acid esters derived from (±)-cyclohexane-1,2-diamine and (±)-1,2-diphenylethylenediamine
- Barbara Piotrkowska
- Tadeusz Połoński
- Maria Gdaniec
Zsyntezowano dwa racemiczne estry kwasu bis(tiooksamowego) i zbadano ich sposób upakowania w sieci krystalicznej. Analiza rentgenograficzna monokryształów badanych związków wykazała, że organizują się one w jednowymiarowe struktury, które tworzone są przez molekuły o przeciwnej chiralności, połączone za pomocą trójcentrowych wiązań wodorowych C=S...NH...O=C. Powstające agregaty są dodatkowo stabilizowane przez słabe oddziaływania wodorowe C-H...O. Taki sposób oddziaływania jest wynikiem silnego skręcenia fragmentów tioamidowego i estrowego wzdłuż wiązania C-C (kąt torsyjny S=C-C=O wynosi od 30.94 do 44.77°).
-
Surrogate models and automated cad of passive microwave components
- Adam Lamęcki
W pracy pokazane zostały techniki modelowania złożonych układów elektronicznych wysokiej częstotliwości. Modele zastępcze mają postać sparametryzowanych modeli matematycznych tworzonych za pomocą schematów interpolacyjnych lub skupionych, pasywnych układów zastępczych dedykowanych analizie w dziedzinie czasu. Do konstrukcji modeli wykorzystywane są wyniki symulacji elektromagnetycznych, co pozwala na osiągnięcie lepszej dokładności niż w przypadku modeli dotychczas używanych. Zaproponowane techniki pozwalają na istotne rozszerzenie funkcjonalności istniejących narzędzi projektowych. Opracowana została nowa technika wymuszania pasywności modelu wymiernego funkcji przenoszenia układu. Technika modyfikuje parametry modelu (bieguny lub zera) aby uzyskać pasywność przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedzi częstotliwościowej. Technika pozwala na tworzenie pasywnych schematów zastępczych skomplikowanych układów, w przypadkach gdy inne techniki zawodzą. Zaproponowana została nowa technika konstrukcji sparametryzowanych modeli zastępczych układów wysokiej częstotliwości, bazujące na wynikach symulacji elektromagnetycznych. Pokazane zostało, że technika pozwala na tworzenie modeli aż siedmiu zmiennych. Przeprowadzone zostały testy efektywności pokazujące, że w porównaniu do dotychczasowych technik zaproponowane podejście potrzebuje dużo mniej symulacji pełnofalowych do konstrukcji modelu przy zachowaniu podobnej dokładności. Tworzone modele zastępcze znacznie przyspieszają czas analizy złożonych układów, przy zachowaniu wysokiej dokładności obliczeń. Pokazane zostały zastosowania modeli zastępczych przy automatyzacji projektowania złożonych układów mikrofalowych. Obie techniki mogą zostać połączone, w wyniku czego otrzymuje się sparametryzowane, pasywne schematy zastępcze dla analizy w dziedzinie czasu układów wysokiej częstotliwości (liniowych, nieliniowych, aktywnych i pasywnych), połączonych z szybką optymalizacją geometrii. Techniki opracowane w ramach rozprawy mają szerokie zastosowanie przy projektowaniu układów wysokiej częstotliwości. Opracowane techniki umożliwiają istotne skrócenie czasu projektowania, co jest bardzo ważne przy obserwowanym wzroście wymagań przemysłu na redukcję całkowitego czasu cyklu produkcyjnego.
-
Survival criteria for passenger ro-ro vessels and survival time
- Maciej Pawłowski
Artykuł podaje związek między kryteriami stateczności (mnożnikiem s) a czasem przetrwania dla statków ro-ro. Mnożnik s, zalecany przez IMO, nie ma żadnego związku z czasem przetrwania ani ze stanem morza.
-
SUSSET - Sustaining Small Expanding Towns = Reprezentacyjne przestrzenie publiczne Helu i Pucka
- Gabriela Maria Rembarz
Publikacja dotyczy europejskiego program SUSSET - Sustaining Small Expanding Towns INTERREG IIIC dotyczącego wsparcia rozwoju małych miast europejskich o różnych lokalizacjach. Trzy miasta Pomorza Lębork, Puck i Hel ze środków SUSSET podjęły trud rewitalizacji swych głównych przestrzeni miejskich, których nowy wizerunek posłuzyć miał wzmocnieniu potencjału turystycznego i odnowie tożsamości lokalnej.
-
Symptomy zdrowia czy oznaki choroby czyli próba diagnozy nadmorskiej przestrzeni publicznej uzdrowiska Sopot
- Krystyna Pokrzywnicka