Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2007
Show all-
Wstęp
- Krystyna Gomółka
Autorka ukazała genezę samorządu terytorialnego w Polsce oraz jego zadania po zmianach zapisów w Konstytucji RP w 1997 r.
-
Wstęp do etyki-skrypt
- Mieczysław Migoń
W podręczniku, pt. "Wstęp do etyki" w postaci skryptu przedstawiłe podstawowe zagadnienia etyczne takie, jak: pojęcie "dobra moralnego", pojęcie "etyki" wraz z jej podziałem, określenie normy moralnej, oceny moralnej, kryterium oceny moralnej, pojęcie "wartości" z wyszczególnieniem typów hierarchii wartości, pojęcie "sumienia" wraz z jego trzema wymiarami. Zaliczyłem do podstawowych zagadnień również typologię etyki. ideały moralne oraz aspekt psychologiczny i socjologiczny rozwoju moralnego osoby ludzkiej. Następnie przedstawiłem w formie zarysu wybrane systemy i kierunki etyczne, scil. myśl etyczną Arystotelesa ze Stagiry, św. Tomasza z Akwinu, I. Kanta, J. Benthama, J. St. Milla oraz D. von Hildebranda. Wzmiankowałem także odnośnie myśli etycznej św. Augustyna z Hippony, H. Sidgwicka oraz B. Häringa. Natomiast myśl etyczną ks. St. Kamińskiego odniósłem do zagadnienia typologii etyki.Podkreśliłem również, że nikt nie może nas zastąpić w próbie podtrzymywania tożsamości własnego jestestwa, a także w byciu-w-godności-własnej-osoby-ludzkiej. Ponadto uwypukliłem sens związku "odkrywania" "wyższego" człowieczeństwa z powinnością-bycia-coraz-bardziej- etycznym-człowiekiem.
-
Wstępna ocena wyników nadzorowanej eksploatacji autobusów miejskich w Słupsku zasilanych paliwem E95
- Andrzej Balcerski
- Jacek Kropiwnicki
- Sławomir Makowski
- January Senko
Przedstawiono uwarunkowania, które doprowadziły do produkcji przez koncern Scania autobusów miejskich z silnikami o zapłonie samoczynnym zasilanymi pali-wem etanolowym E95. Podano zmiany konstrukcyjne silników oraz zalety i wady etanolu jako paliwa. Przedstawiono problemy związane z eksploatacją w Miejskim Zakładzie Komunikacji w Słupsku autobusów Scania OmniLink z takimi silnikami. Opisano warunki pracy autobusów w ramach wykonywanych zadań przewozowych. Dokonano wstępnej oceny wyników nadzorowanej eksploatacji tych autobusów.
-
Wybrane aspekty problematyki pomiarów hydraulicznych
- Jerzy Sawicki
Omówiono wybrane aspekty problematyki pomiarów wodnych. Przeprowadzono analizę wpływu błędów obciążających współczynniki, stosowane podczas korzystania z licznych przyrządów pomiarowych. Przedstawiono wyniki badań nad wpływem warunków ruchu w zwężce Venturiego (rwącego lub spokojnego)na wyniki pomiarów.
-
Wybrane aspekty rynku pracy
- Małgorzata Gawrycka
- Anna Szymczak
Rozdział przedstawia różne czynniki kształtujące rynek pracy w kontekście dostosowania kwalifikacji do zmieniających siępotrzeb. Istotną rolę odgrywają tu czynniki demograficzne. Istotna jest umiejętność wykorzystania dobrych wzorców wypracowanych w Europie. Właściwe wykorzystanie zasobów pracy związane jest koniecznością permanentnego aktualizowania wiedzy.
-
Wybrane aspekty zatrudnienia w przemyśle stoczniowym
- Małgorzata Gawrycka
- Anna Szymczak
Zmiany w strukturze gospodarki polskiej przyczyniły się do pojawienia się problemów związanych z funkcjonowaniem tradycyjnych branż gospodarki narodowej. Dotychczasowa ich silna pozycja została zagrożona, co spowodowało zmiany postaw zarówno pracowników, jak i pracodawców na rynku pracy. Celem niniejszego opracowania jest zaprezentowanie wybranych aspektów zatrudnienia w przemyśle stoczniowym z punktu widzenia pracobiorców. W artykule zostaną wykorzystane wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w okresie grudzień 2006 styczeń 2007 w ramach Inicjatywy Wspólnotowej Equal projektu MAYDAY - Model aktywnego wsparcia rozwoju pracowników i firm wobec zmian strukturalnych w gospodarce. Analiza wyników obejmuje badanie struktury zatrudnienia z uwzględnieniem pozuiomu wyksztalcenia pracowników, ich wieku, zajmowanego stanowiska.
-
Wybrane elementy metodyki kontroli procesu tworzenia numerycznej mapy zasadniczej
- Barbara Komendecka
- Zygmunt Kurałowicz
- Bogdan Szczechowski
Publikacja zawiera analizę metod i zakresu kontroli jakości mapy numerycznej wprowadzanej do zasobu Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej na przykładzie Gdańska
-
Wybrane metody i narzędzia modelowania systemów informatycznych z użyciem języka UML
- Adam Czarnecki
Rozdział prezentuje przykład technologii modelowania systemów informatycznych opartej na podejściu obiektowym w jednolitym środowisku, począwszy od Zunifikowanego Języka Modelowania (UML), poprzez metodykę Rational Unified Process (RUP), po aplikację Rational Software Modeler (RSM).
-
Wybrane możliwości aplikacyjne kwadratowej funkcji strat jakościowych
- Piotr Grudowski
W opracowaniu przedstawiono wysuniętą przez G. Taguchi'ego koncepcję strat jakościowych oraz podano przykładowe zastosowania funkcji strat jakościowych w rozwiązywaniu problemów występujących w procesach planowania i zarządzania produkcją.
-
Wybrane problemy modelowania obiektów technicznych : Chosen problems in the modeling of technical objects
- Jacek Zawalich
Budowa modeli obiektów technicznych połączona z identyfikacją przyjętych wstępnie parametrów oraz diagnostyką weryfikacyjną porównującą obiekt z modelem w celu sprawdzenia rzeczywistych przedziałów wartości istotnych właściwości obiektu, jest cyklicznym procesem udoskonalającym zarówno model, jak również kolejne wersje obiektu rzeczywistego. Wirtualne programy w pamięciach komputerowych pozwalają projektantom na sprawdzenie swojego pomysłu, jeszcze przed jego rzeczywistą realizacją. Taki sposób modelowania można również wykorzystać przy testowaniu programów sterujących implementowanych w sterownikach PLC. Obiekt sterowania zamodelowany w sterowniku PLC razem z programem sterującym pozwala na proste i stosunkowo szybkie przetestowanie opracowanego algorytmu, a w szczególnych przypadkach na wskazanie usprawnień w układach samego obiektu sterowania.
-
Wybrane problemy planowania rozwoju zrównoważonego aglomeracji miejskiej
- Jacek Sołtys
Wybrano główne negatywne oddziaływania miast na środowisko przyrodnicze i procesy specyficzne dla negatywnych oddziaływań aglomeracji miejskich. Wysunięto hipotezy przyczyn niedostatecznej realizacji zasad rónoważenia struktur zurbanizowanych. Wskazano typowe problemy wymagające rozwiązania w procesie planistycznym aglomeracji. Podkreślono problemy wynikające z wielopodmiotowości aglomeracji i aktualnego systemu planowania. Sformułowano postulaty metodyczne do planowania w tym sporządzania planu strategicznego równoważenia rozwoju aglomeracji (obszaru metropolitalnego) równolegle z planem zagospodarowania przestrzennego.
-
Wybrane realizacje układów detekcji czujników optycznych wykorzystujących interferometrię polaryzacyjną
- Paweł Wierzba
W artykule przedstawiono wymagania stawiane układom detekcji czujników optycznych wykorzystujących interferometrię polaryzacyjną. Zaprezentowano stosowane rozwiązania tych układów i omówiono możliwości ich modyfikacji poprzez zastosowanie elementów optycznych wykonanych zciekłych kryształów i polimerów ciekłokrystalicznych. Przedstawiono wybrane realizacje układów detekcji i omówiono wpływ szumów części elektronicznej układów na ich dokładność pomiaru.
-
Wycena przedsiębiorstw należących do sektora budowlanego, notowanych na GPW w Warszawie
- Ewa Mazurek-Krasodomska
W niniejszym rozdziale monografii Autorka przedstawia spółki notowane na GPW w Warszawie i należące do sektora budowlanego. Następnie dokonuje wyceny ich wartości w oparciu o metody: księgową, likwidacyjną (Wilcoxa-Gamblera), rynkową, dochodową, niemiecką i szwajcarską w latach 2001-2006. Podsumowanie tej części monografii stanowi porównanie odchyleń otrzymanych wyników analizy.
-
Wycena przedsiębiorstw należących do sektora media
- Ewa Mazurek-Krasodomska
W niniejszym rozdziale monografii Autorka przedstawia spółki notowane na GPW w Warszawie i należące do sektora media. Następnie podejmuje się wyceny ich wartości w oparciu o sześć metod: księgową, likwidacyjną (Wilcoxa-Gamblera), rynkową, dochodową, niemiecką i szwajcarską w latach 2001-2006. Podsumowanie tej części monografii stanowi porównanie odchyleń otrzymanych wyników analizy.
-
Wycena przedsiębiorstwa i jej funkcje
- Anna Rzeczycka
W pracy przedstawiono istotę wyceny wartości przedsiębiorstwa oraz wskazano jej funkcje.
-
Wydobywanie informacji diagnostycznej w obrazowaniu mózgu techniką MRI przy wykorzystaniu identyfikacji parametrycznej
- Renata Kalicka
- Anna Pietrenko-Dąbrowska
Dane MRI wykorzystano w pracy do oceny perfuzji tkanek mózgowych. Obrazowanie perfuzji z wykorzystaniem pomiarów MRI jest szeroko stosowane w praktyce klinicznej do diagnozowania guzów, demencji, choroby Alzheimera i innych. W modelowania danych MRI wykorzystano parametryczny model trzykompartmentowy. Parametry modelu estymowane są na podstawie danych eksperymentalnych: sygnału mierzonego w tętnicy mózgowej oraz sygnału mierzonego badanym obszarze mózgu (ROI). W celu poprawy dokładności estymat parametrów wykorzystano filtrację Kalmana. W pracy przedstawiono i porównano dwa podejścia do dwuetapowej identyfikacji modelu różniące się sposobem identyfikacji parametrów opisujących pomiary w ROI. Drugie podejście dostarcza dokładniejszych estymat parametrów niż pierwsze oraz, ponadto, zapewnia znacznie lepszą dokładność estymat parametrów niż standardowo stosowane podejście nieparametryczne.
-
Wydzielanie KSE do pracy samodzielnej z wykorzystaniem technologii WAMS
- Zbigniew Lubośny
- Jacek Klucznik
- Krzysztof Dobrzyński
Referat przedstawia wstępną analizę możliwości wykorzystania technologii WAMS w procesie wydzielania systemów elektroenergetycznych do pracy samodzielnej. Przeprowadzone w tym zakresie symulacje wskazują na możliwość bezpiecznego wydzielania KSE do pracy samodzielnej przez jednoczesne wyłączenie wszystkich linii transgranicznych.
-
Wykonanie instalacji elektrycznej a jakość energii elektrycznej. - Tł. z Plant Engineering. - Tyt. oryg.: Driving electrical reliability in power quality solutions / Mike Johnson
- Marek Olesz
W arytukule przedstawiono rozwiązania techniczne instalacji elektrycznej poprawiające jakość energii elektrycznej. Podano charakterystykę urządzeń ograniczających przepięcia i zapewniających bezprzerwowe zasilanie odbiorników enetrgii elektrycznej.
-
Wykorzystanie instrumentów pochodnych w ograniczaniu ryzyka stopy procentowej
- Anna Rzeczycka
- Gabriela Golawska-Witkowska
W artykule określono istotę ryzyka stopy procentowej. Przedstawiono jego rodzaje i determinanty go kształtujące. Wskazano metody jego ograniczania, szczególne miejsce przypisując w nich instrumentom pochodnym.
-
Wykorzystanie koncepcji ESE do obliczeń stateczności fundamentów bezpośrednich posadowionych na zboczu
- Bohdan Zadroga
- Krzysztof Malesiński
Scharakteryzowano ideę koncepcji ESE oraz zakres własnych badań modelowych. Szczególny nacisk położono na omówienie metodyki obliczeń analitycznych nośności i osiadania fundamentów bezpośrednich posadowionych na podłożu poziomym i na zboczu z gruntu niespoistego bez zbrojenia i ze zbrojeniem. Metodyka obliczeń obejmuje zasady określania współczynników empirycznych oraz obliczeń nośności i osiadania. Całość rozważań uzupełniono dwoma przykładami obliczeń.