Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2008
Show all-
Badania marketingowe stosowane we wstępnym rozpoznaniu koncepcji nowych produktów
- Dariusz Dąbrowski
Określono podstawowe rodzaje informacji rynkowych niezbędnych na etapie wstępnego rozpoznania koncepcji nowego produktu. Są nimi: wielość rynku i jego dynamika, faza rozwojowa rynku, forma rynku i intensywność konkurencji, wstępna reakcja nabywców na koncepcję nowego produktu oraz dane historyczne dotyczące produktów podobnych. Następnie wskazano metody badawcze służące pozyskiwaniu tych informacji.
-
Badania obserwatorów proporcjonalnych w multiskalarnym układzie sterowania silnika indukcyjnego
- Tadeusz Białoń
- Arkadiusz Lewicki
- Marian Pasko
W artykule przedstawiono wyniki badań laboratoryjnych proporcjonalnego obserwatora Luenbergera strumieni magnetycznych silnika indukcyjnego. W celu potwierdzenia poprawności przyjętych kryteriów doboru parametrów obserwatora badania przeprowadzono dla czterech różnych zestawów tych parametrów. Jakość odtwarzania zmiennych stanu w obserwatorze oceniono na podstawie jakości działania multiskalarnego układu sterowania wykorzystującego wartości odtworzone w badanym obserwatorze jako sygnały sprzężeń zwrotnych. Ponadto wartości zmiennych stanu odtworzone w obserwatorze badanym porównano z wartościami odtwarzanymi w obserwatorze odniesienia, którego dobre działanie zostało potwierdzone wcześniej przeprowadzonymi badaniami.
-
Badania rozkładu temperatury na powierzchni oświetlonego i obciążonego modułu fotowoltaicznego = Temperature distribution on the surface of illuminated and loaded solar cell module
- Ewa Klugmann-Radziemska
- Piotr Ostrowski
- Katarzyna Polek-Pasternak
Temperatura powierzchni modułu fotowoltaicznego, która stanowi powierzchnię absorbującą promieniowanie słoneczne, wzrasta w efekcie: absorpcji promieniowania słonecznego (nie-aktywnej absorpcji fotonów, która nie prowadzi do generowania par nośników ładunku), rekombinacji par elektron-dziura, przepływu fotoprądu (ciepło Joule'a - Lenza generowane jest w efekcie przepływu prądu przez rezystancję szeregową złącza p-n). Kolektor słoneczny (T), w którym zachodzi konwersja promieniowania słonecznego na energię cieplną i moduł fotowoltaiczny (PV), w którym zachodzi konwersja promieniowania słonecznego na energię elektryczną standardowo stanowią oddzielne urządzenia i pracują oddzielnie, nawet jeśli znajdują się na tym samym dachu czy fasadzie budynku. Do pracy układu kolektora słonecznego potrzebna jest energia elektryczna, która jest zwykle pobierana z sieci energetycznej. Jednakże połączenie obu systemów: kolektora i modułu fotowoltaicznego w jeden system (PV/T) pozwala wyeliminować użycie zewnętrznego źródła zasilania. W tym układzie powierzchnia modułu fotowoltaicznego jest równocześnie absorberem dla kolektora słonecznego i system dostarcza jednocześnie energii elektrycznej i cieplnej. Problem wzrostu temperatury i mechanizm przewodzenia ciepła w ogniwach i modułach fotowoltaicznych jest szczególnie istotny w układach hybrydowych PV/T. Przewodność cieplna oraz ilość transportowanego ciepła jest decydującym czynnikiem w bilansie energetycznym systemu. Zarówno ilość uzyskanej energii cieplnej, jak i sprawność konwersji fotowoltaicznej są większe, jeśli materiał półprzewodnika ma lepszą przewodność cieplną. Badania rozkładu temperatury z użyciem kamery termowizyjnej prowadzono dla modułów PV z krystalicznego krzemu (mono- i polikrystalicznych) różnych producentów oraz kładu PV/T, który stanowi moduł ogniw fotowoltaicznych z monokrystalicznego krzemu, połączony z kolektorem słonecznym, tworzącym termostatowany układ chłodzenia modułu. System może być ręcznie ustawiany w dwóch płaszczyznach w kierunku padania promieni słonecznych. Eksperyment prowadzono zarówno dla układów z rezystancją zewnętrzną, jak i bez obciążenia.
-
Badania symulacyjne samowzbudnych drgań wywołanych tarciem modelu tribometru PT-3
- Henryk Olszewski
- Jacek Łubiński
Tarcie w pewnych warunkach moze byc źródlem drgań samowzbudnych, które sa przyczyną wielu zjawisk zachodzących w układach mechanicznych. Przykładem takiego układu jest tribometr PT-3 będący uniwersalną maszyną slużącą do badania tarcia i zużycia. W modelu tribometru wyodrębniono pięć podukładów cześciowych: podukład napędu, podukład przekładni pasowej, podukład wrzeciona, podukład modelu tarcia oraz podukład nurnika. Tarcie opisano za pomocą zależności momentu siły tarcia od przebiegu predkości względnej w węźle kinematycznym. W węźle tarcia wyrózniono trzy tryby pracy: zablokowany, oczekiwania i odblokowany. W wyniku analizy czestotliwościowej przebiegu prędkości względnej w węźle tarcia wyznaczono widma częstotliwościowe i częstotliwości harmoniczne. Model tribometru PT-3 wykazuje podobieństwo charakterystyk widmowych do charakterystyk wynikających z pomiarów laboratoryjnych przeprowadzonych na tym tribometrze.
-
Badania urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych wykorzystujących adsorpcyjne osuszanie powietrza = Experimental and theoretical investigations into air - conditioning systems with desiccant unit
- Marek Jaskólski
- Dariusz Mikielewicz
Artykuł dotyczy prac związanych z potrzebą ograniczenia zużycia energii w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Przedstawia badania nad nowoczesnymi, adsorpcyjnymi urządzeniami wentylacyjno-klimatyzacyjnymi oraz doskonaleniem metod obliczania procesów wymiany ciepła i masy w tym zakresie.
-
Badania urządzeń wetylacyno-klimatyzacyjnych wykorzystujących adsorpcyjne osuszanie powietrza
- Marek Jaskólski
- Dariusz Mikielewicz
W artykule przedstawiono wybrane wyniki prac związanych z ograniczeniem zużycia energii w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych oraz doskonaleniem metod obliczania procesów wymiany ciepła i masy realizowanych w nowoczesnych urządzeniach stosowanych w klimatyzacji. Zaprezentowano własne wyniki badań urządzeń: monowalentnego i hybrydowego.
-
Badania właściwości przeciwutleniających związków pochodzących z najczęściej spożywanych owoców i warzyw
- Anna Śmiechowska
- Barbara Kusznierewicz
- Agnieszka Bartoszek-Pączkowska
- Jacek Namieśnik
W obronie przed reaktywnymi formami tlenu organizm wykorzystuje kilka systemów enzymatycznych oraz przeciwutleniacze endogenne. Dodatkowy mechanizm wzmacniający naturalną obronę ustroju stanowią przeciwutleniacze obecne w żywności, których szczególnie bogatym źródłem są owoce i warzywa. Najbardziej znanymi grupami związków o właściwościach przeciwutleniających, występującymi w roślinach jadalnych są przede wszystkim witaminy przeciwutleniające, a także tzw. nieodżywcze składniki żywności: flawonoidy i antocyjany, betalainy, karotenoidy oraz kwasy fenolowe. Istnieje odwrotna zależność między ilością spożywanych warzyw i owoców, a zachorowalnością na wymienione powyżej choroby związane ze stresem oksydacyjnym, co sugeruje, że częstsza konsumpcja naturalnych przeciwutleniaczy obniża ryzyko wystąpienia tych chorób. Ze względu na korzystny wpływ diety bogatej w owoce i warzywa na stan zdrowia, przeciwutleniacze wzbudziły zainteresowanie zarówno badaczy, jak i producentów żywności. Powstała potrzeba opracowania odpowiednich metod analitycznych. Oznaczenie każdego przeciwutleniacza osobno jest bardzo kosztowne, na ogół niewydajne lub wręcz niemożliwe do przeprowadzenia, ze względu na częste synergistyczne oddziaływania poszczególnych przeciwutleniaczy obecnych w żywności. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie pojawiły się szybkie testy umożliwiające pomiar całkowitej zawartości przeciwutleniaczy w owocach i warzywach stanowiących, jak wspomniano, główne źródło naturalnych przeciwutleniaczy w diecie. Do oznaczania aktywności przeciwutleniającej owoców i warzyw wykorzystuje się głównie metody spektrofotometryczne, oparte na dwóch podstawowych mechanizmach reakcji dezaktywacji rodników przez przeciwutleniacze. Mechanizmami tymi są mechanizm przeniesienia pojedynczego elektronu tzw. (SET) i mechanizm przeniesienia atomu wodoru (tzw. HAT).
-
Badania wpływu uszkodzeń łożysk na iloczyn wartości chwilowych prądu i napięcia.
- Ariel Dzwonkowski
W artykule przedstawiono przykładowe wyniki badań symulacyjnych modelu obwodowego silnika indukcyjnego. Do badań przyjęto model zjawisk zachodzących w silniku odwzorowujący wpływ uszkodzeń łożysk na zaburzenia przebiegów prądów i napięć zasilających silnik, oparty na założeniu, że każdy kontakt uszkodzonego fragmentu łożyska z innym elementem łożyska powoduje chwilowy wzrost momentu oporowego, a tym samym mocy chwilowej, pobieranej przez silnik indukcyjny.Symulacje przeprowadzono dla silników bez uszkodzeń oraz dla silników z uszkodzonymi łożyskami, przy różnych wartościach momentu obciążenia. Uszkodzenia zasymulowano wprowadzając oscylacje momentu obciążenia z częstotliwościami charakterystycznymi dla określonych typów uszkodzeń.
-
Badania wpływu wymuszeń kinematycznych na pracę hydraulicznej wciągarki trałowej
- Czesław Dymarski
- Jacek Nakielski
W pracy przedstawiono wyniki badań eksperymentalnych wpływu wymuszeń kinematycznych na pracę hydraulicznej wciągarki trałowej. Badania te przeprowadzono na stanowisku laboratoryjnym dla czterech stanów pracy, jakie występują podczas eksploatacji tego typu wciągarek. Uzyskane wyniki potwierdziły występowanie, w pewnych warunkach pracy wciągarki niekorzystnych zjawisk dynamicznych objawiających się hałaśliwą pracą i drganiami. Wykazano, ze poprzez odpowiednią regulację hydraulicznego układu napędowego można zapewnić poprawną pracę wciągarki w całym zakresie zmian przewidywanych warunków eksploatacyjnych.
-
Badania zwilżalności materiałów porowatych
- Daria Hołownia - Kędzia
Metoda wzniesienia kapilarnego polega na wyznaczeniu przyrostu kwadratu masy od czasu podczas wnikania cieczy w pory między upakowanymi kulkami w rurce (kapilarze). Metodę omówiono w odniesieniu do badań własnych dla układów: kulki szklane-woda i kulki szklane-dekan. Otrzymane wyniki, zarówno dla cieczy badanej, jak i wzorcowej, przedstawiono jako przekształcone równanie Washburna i obliczono kat zwilżania
-
Badanie cienkowarstwowego bolometru z LSFO
- Andrzej Łoziński
- Paweł Wierzba
- Sylwia Piskorska
W artykule przedstawiono wyniki badania procesów starzeniowych warstw z niestechiometrycznych tlenków Lantanowo-strontowo-żelazowych. Zaprezentowano wyniki pomiaru termicznej stałej czasowej bolometrów wykorzystujących badane warstwy. Przedstawiono wyniki bezkontaktowego pomiaru temperatury ciała czarnego o temperaturze 38 stopni Celcjusza.
-
Badanie eksperymentalne pompy wielotłoczkowej osiowej PWK 27 firmy Hydrotor w niskich temperaturach otoczenia
- Ryszard Jasiński
W artykule przedstawiono stanowisko oraz badania pompy wielotłoczkowej osiowej PWK 27 w niskich temperaturach otoczenia. Celem badań pompy PWK27 było określenie obszaru parametrów prawidłowego rozruchu w warunkach szoku termicznego oraz analiza zjawisk występujących podczas rozruchu pomp wielotłoczkowych osiowych.
-
Badanie jakości transmisji danych w systemie UMTS z wykorzystaniem turbokodera o minimalnej liczbie stanów
- Andrzej Marczak
W referacie przedstawiono budowę kodera i dekodera turbokodu o minimalnej liczbie stanów. Zaprezentowano wyniki badań symulacyjnych jakości transmisji z wykorzystaniem turbokodów ze stałą liczbą iteracji oraz z zastosowaniem mechanizmów redukcji liczby iteracji w turbodekoderze, w środowisku propagacyjnym miejskim wokołobudynkowym dla szybkości transmisji 384 kb/s. W turbodekoderze wykorzystano algorytm SOVA.
-
Badanie niejednorodności warstwy ceramiki PLZT metodami optycznej interferometrii niskokoherentnej
- Marcin Strąkowski
- Bogdan Kosmowski
- Jerzy Pluciński
W artykule omówiono metodę badania wewnętrznej struktury materiałów ceramicznych z wykorzystaniem interferometrii niskokoherentnej. Przedstawiono układ pomiarowy optycznej tomografii koherentnej, wykorzystujący niskokoherentny interferometr do badania niejednorodności występujących w strukturze ośrodków rozpraszających. Zaprezentowano wyniki pomiarów grubości i niejednorodności ceramicznych warstw PLZT. Przeprowadzono rozważania nad możliwościami wykorzystania niskokoherentnych interferometrycznych technik pomiarowych do kontroli i optymalizacji procesów wytwarzania ceramicznych warstw PLZT.
-
Badanie niejednorodności warstwy ceramiki PLZT metodami optycznej interferometrii niskokoherentnej
- Marcin Strąkowski
- Bogdan Kosmowski
- Jerzy Pluciński
W artykule omówiono metodę badania wewnętrznej struktury materiałów ceramicznych z wykorzystaniem interferometrii niskokoherentnej. Przedstawiono układ pomiarowy optycznej tomografii koherentnej, wykorzystujący niskokoherentny interferometr do badania niejednorodności występujących w strukturze ośrodków rozpraszających. Zaprezentowano wyniki pomiarów grubości i niejednorodności ceramicznych warstw PLZT. Przeprowadzono rozważania nad możliwościami wykorzystania niskokoherentnych interferometrycznych technik pomiarowych do kontroli i optymalizacji procesów wytwarzania ceramicznych warstw PLZT.
-
Badanie powstawania i rozwoju klastrów wysokotechnologicznych na przykładzie OPTOKLASTRA na Mazowszu
- Anna Szerenos
- Zbigniew Patron
Przedmiotem artykułu jest analiza możliwości rozwoju klastra w obrębie sektora optoelektronicznego na Mazowszu. Autorzy badają jeden z formalizujących się klastrów w woj. mazowieckim - Klaster Innowacyjnych Technologii Fotonicznych "OPTOKLASTER", skupiając się przede wszystkim na formalnych i nieformalnych powiązaniach pomiędzy poszczególnymi podmiotami wchodzącymi w skład powyższego klastra.
-
Badanie procesów miejskich metodami modelowania matematycznego
- Tomasz Rozwadowski
Pytania o sposób organizacji miejskich usług i procesy wyboru ich lokalizacji w kontekście gwałtowności obecnych przemian cywilizacyjnych wydają się nabierać coraz większej wagi. Strategia kształtowania przestrzeni komercyjnych w mieście nie może dopuszczać by odbywało się ono wyłącznie pod dyktando samoistnych procesów rynkowych, lecz powinna być odpowiedzią na realne, dobrze zdiagnozowane potrzeby - zmierzać do polepszenia jakości środowiska miejskiego i wzbogacenia sposobów, na jakie wspólnie wykorzystujemy przestrzeń publiczną. Mamy wciąż niewielkie doświadczenie w poznaniu procesów związanych z ekonomią przestrzeni miejskiej i uwarunkowaniami wpływającymi na decyzje lokalizacyjne poszczególnych inwestorów. Nie znamy też dalekosiężnych konsekwencji tych procesów. Z drugiej strony, zrozumienie mechanizmów, które powodują przekształcenia i poznanie ram przestrzennych tych przekształceń jest esencjonalnym problemem w przygotowywaniu efektywnej strategii rozwoju i opracowaniu nowych narzędzi planistycznych. Artykuł stanowi przegląd metod symulacji dających szansę spojrzenia w ukrytą naturę tych zjawisk i pozwalających na modelowanie w czasie rzeczywistym zjawisk towarzyszących ekonomicznej "grze o miasto".
-
Badanie przydatności biosurfaktantów w procesie oczyszczania zaolejonych gruntów metodą przemywania
- Sebastian Pastewski
- Ilona Edyta Kłosowska-Chomiczewska
- Elżbieta Hallmann
- Krystyna Mędrzycka
Usuwanie z gruntu nierozpuszczalnych w wodzie, ciekłych zanieczyszczeń organicznych(NAPL - Non-Aqueous Phase Liquid) osiąga wyższe efektywności, gdy stosuje się zamiast wody roztwory związków powierzchniowo czynnych. Z uwagi na mniejszą toksyczność i lepszą biodegradowalność biosurfaktantów w porównaniu do surfaktantów syntetycznych przeprowadzono modelowe badania solubilizacji mieszanin węglowodorów (dekan, dodekan, tetradekan, heksadekan) i przemywania modelowego złoża piaskowego(zanieczyszczonego olejem syntetycznym typu polialfaolefin PAO6 lub dodekanem) przy użyciu roztworów biosurfaktantu JBR 425. Wyniki porównano z analogicznymi badaniami przeprowadzonymi przy użyciu roztworów surfaktantu syntetycznego z grupy alkoholi polioksyetylenowanych - Rokanolu NL6.
-
Badanie stabilności chemicznej prepolimerów etero-uretanowych
- Janusz Datta
- Krzysztof Leszkowski
Prepolimery eterouretanowe otrzymywano na podstawie oligoeterolu (Rokopolu D2002 lub PTMG 1000) i użytego w nadmiarze 4,4-diizocyjanianodifenylometanu. Określono wpływ szybkości obrotów trzpienia wiskozymetru, temperatury, procentowej zawartości grup NCOoraz rodzaju użytego oligoeterolu na lepkość otrzymanych produktów. Oceniono stabilność omawianych prepolimerów w toku przechowywania ich w ciągu 4 tygodni (zmiana zawartości grup NCO). Budowę chemiczną prepolimerów potwierdzono metodą FTIR.