Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2008
Show all-
Biobearings: where mechanics meets biology
- Irina Hussainova
- Mohammad Hossein Ghaemi
Stawy człowieka z punktu widzenia mechaniki są łożyskami ślizgowymi, jednak posiadają zupełnie inne właściwości niż łożyska przemysłowe. Artykuł omawia sposoby implementacji znanych zasad zachowania łożysk ślizgowych dla biołożysk z punktu widzenia materiałowego, uwzględniając te osiągnięcia w zakresie tribologii, biologii, chemii organicznej oraz inżynierii hodowli chrząstek, które są związane z łożyskami synowialnymi.
-
Biotoaleta - rozwiązania techniczne
- Ziemowit Suligowski
- Agnieszka Tuszyńska
Przegląd rozwiązań biotoalet. Bezodpływowe zagospodarowanie ścieków w warunkach pełnego komforu uzytkownika. Przykłady rozwiązań, oceny systemów.
-
Biotoalteta [online].
- Ziemowit Suligowski
Biotoaleta: koncepcja, rozxwiązania tradycyjne i współczesne.
-
(Bi,Pb)-Sr-Ca-Cu-O glass-ceramics - superconductor and granular metal
- Maria Gazda
- Bogusław Kusz
- Leon Murawski
- Sergio Stizza
- Riccardo Natali
W materiale o składzie (Bi,Pb)-Sr-Ca-Cu-O wskutek stosowania różnych warunków wytwarzania można otrzymać materiały o różnorodnych właściwościach. W efekcie wygrzewania materiał amorficzny częściowo krystalizuje. To powoduje wzrost rozmiaru i zawartości przewodzących i nadprzewodzących granul oraz zmniejszenie szerokości izolujących barier pomiędzy granulami. Zależność temperaturowa oporu słabo skrystalizowanego materiału jest funkcją eksponencjalną, podczas gdy w próbkach silniej skrystalizowanych - logarytmiczną. Dalsze wygrzewanie prowadzi do liniowej zależności ρ(T ). Granulasty charakter materiału wpływa również na właściwości nadprzewodzące.
-
Bis(di-n-propylamine-κN)bis(tri-tert -butoxysilanethiolato-κS)chromium(II)
- Anna Ciborska
- Katarzyna Kazimierczuk
- Wiesław Wojnowski
Atom chromu w tytułowym kompleksie jest czterokrotnie koordynowany: przez dwa atomy siarki grup tri-tert-butoksysilanotiolanowych oraz dwa atomy azotu z dwóch cząsteczek di-n-propyloaminy. Atom Cr leży w centrum inwersji w pozycji Wyckoffa a (1/2, 1/2, 1/2).
-
Biznes na Pomorzu
- Julita Wasilczuk
Artykuł przedstawia sytuację MSP na Pomorzu. Powstał w oparciu o wyniki badan przeprowadzonych przez Pomorską Agencję Przedsiębiorczości. Autorka współprojekowała opisywane badania.
-
Błędy projektów współfinansowanych ze środków unijnych
- Ziemowit Suligowski
Na przykładzie branży wodno-ściekowej omówiono podstawowe błędy projektów współfinansowanych ze środków unijnych. Problem zgodności ze standardami krajowymi oraz unijnymi. Podstawowe braki dokumentacji projektowej, szczególne znaczenie fazy koncepcji oraz planowania zagospodarowania przestrzennego. Konsekwencje finansowe.
-
Board cross-section errors while sawing on twin shaft multi-rip saws
- Kazimierz Orłowski
- Roman Wasielewski
W pracy przedstawiono wpływ warunków pracy pił na powstawanie błędów przecinania w postaci uskoku na przekroju poprzecznym tarcicy.
-
Boiling crisis - danger or a must?
- Michał Gliński
W artykule przedstawiono zjawisko kryzysu wrzenia w przepływie. W głównej mierze skupiono się na zjawisku dryout'u podczas przepływu pierścieniowego. W pracy przedstawiono teoretyczny model wysychania filmu cieczowego na ściance wraz z jego modyfikacją w oparciu o model dwurównaniowy zaprezentowany przez Sedlera i Mikielewicza (1981). Model ten opiera się na bilansie cieczy w rdzeniu przepływu i w filmie cieczowym, gdzie głównym problemem tego modelu jest wyznaczenie korelacji na osadzanie i porywanie kropelek cieczy z filmu do rdzenia przepływu. Zależności opisujące te człony zostały zaczerpnięte z pracy Okawa et al. (2004). Dokonano także obliczeń numerycznych modelu, a wyniki symulacji porównano z wynikami eksperymentu przeprowadzonego w kanale o średnicy 8mm i długości 4,22m.
-
Boundary problems for differential equations with advanced arguments
- Agnieszka Dyki
Dyskutowane są zagadnienia brzegowe dla równań różniczkowych z wyprzedzonymi argumentami. Przedstawione są warunki dostateczne istnienia quasirozwiązań i rozwiązań rozważanych zagadnień.
-
Boundary value problems with causal operators
- Tadeusz Jankowski
Praca dotyczy istnienia rozwiązań dla równań różniczkowych z nieliniowymi dwu-punktowymi warunkami brzegowymi. Podano warunki dostateczne na istnienie rozwiązań takich zagadnień stosując metodę iteracji monotonicznych. Dyskutowano też nierówności różniczkowe rzędu pierwszego z dodatnimi operatorami liniowymi oraz problem rozwiązań ekstremalnych.
-
Brain perfusion imaging with the use of parametric modelling basing on DSC-MRI data
- Renata Kalicka
- Anna Pietrenko-Dąbrowska
- Rafał Nowicki
- Seweryn Lipiński
W pracy do estymacji parametrów perfuzji mózgu: przepływu krwi mózgowej (cerebral blood flow, CBF), objętości krwi mózgowej (cerebral blood volume, CBV) oraz średniego czasu przejścia (mean transit time, MTT) wykorzystano pomiary DSC-MRI (Dynamic Susceptibility Contrast Magnetic Resonance Imaging). W modelowaniu danych MRI zastoswoano model trzykompartmentowy. Przedstawiono i porównano dwa podejścia do identyfikacji modelu różniące się metodą identyfikacji mikroparametrów modelu. Mikroparametry modelu następnie posłużyły do obliczenia parametrów perfuzji. Utworzono i porównano obrazy parametryczne parametrów perfuzji CBF, CBV i MTT oraz mikroparametrów modelu.
-
Broadband interference in speech reinforcement systems
- Henryk Lasota
- Romuald Mazurek
Artykuł podejmuje niedoceniany problem wpływu liczby i rozkładu głośników w systemach nagłośnienia, na jakość przekazu głosowego, czyli na zrozumiałość mowy w audytoriach. Superpozycji przesuniętych w czasie szerokopasmowych sygnałów o tym samym kształcie i lekko różnych wielkościach, które docierają do słuchacza z licznych spójnych źródeł, towarzyszy zjawisko interferencji prowadzące do głębokiej modyfikacji odbieranych sygnałów i w konsekwencji także ich widm częstotliwościowych. Zasymulowano transmisję sygnałów w systemie nagłośnienia z wieloma źródłami i przeanalizowano zniekształcenia podstawowych elementów sygnałów mowy (fonemów) stosując model liniowy wielokanałowego systemu komunikacyjnego. Obliczenia zostały wykonane na podstawie odpowiedzi impulsowych modelowego audytorium pozbawionego pogłosu. Wykonano także pomiary metodą korelacyjną MLS w rzeczywistym audytorium dla weryfikacji jakości systemu nagłośnienia.
-
Budowa, eksploatacja i renowacja kanalizacji sanitarnej i deszczowej w aspekcie obowiązujących przepisów prawnych
- Ziemowit Suligowski
Problemy związane z realizacją oraz eksploatacją kanalizacji ścieków i wód opadowych w Polsce. Braki w zakresie regulacji prawnycyh. Konieczność zmiany podejścia i innego spojrzenia na możliwości rozwiązania problemów.
-
Budowa przewagi konkurencyjnej regionu na przykładzie Regionalnej Strategii Innowacji dla województwa pomorskiego - RIS-P
- Alicja Sekuła
Artykuł przedstawia i omawia główne założenia i kierunki działań zawarte w strategii innowacji dla województwa pomorskiego z punktu widzenia budowy przewagi konkurencyjnej. Rozważania poprzedzono analizami na temat interpretacji i znaczenia we współczesnej gospodarce następujących pojęć: konkurencyjność, przewaga konkurencyjna, innowacje, a także miejsca i roli regionalnych strategii innowacji, stanowiących jeden z ważniejszych instrumentów kreowania innowacji, we wzroście wykorzystania i rozwoju potencjału badawczo-rozwojowego oraz podniesienia konkurencyjności województwa.
-
Budowa społecznej świadomości kulturowej. Wspólnota historyczna, kulturalna i artystyczna Gdańska i Kaliningradu
- Jakub Szczepański
Artykuł przedstawia wspólnotę przeszłości i analogie architektoniczne Gdańska i Kaliningradu (Koenigsberg/Królewiec)od średniowiecza do 1945 r. Przedstawia też stosunek Polaków i Rosjan do zastanego dziedzictwa i wynikające z niego różne sposoby odbudowy miast po zniszczeniach wojennych jako wynik odmienności kultur i ustrojów Polski i Związku Radzieckiego/Rosji.
-
Budynek biurowy K5 w Gdańsku = Ka5 Office Building in Gdańsk : założenia autorskie
- Wojciech Targowski
"Założenia autorskie" jako uzupełnienie do prezentacji zrealizowanego w Gdańsku w roku 2008 budynku biurowego K5.
-
Budynek biurowy Ka5 w Gdańsku
- Daniel Załuski
Krytyka architektoniczna budynku biurowego, zrealizowanego w centrum Gdańska na rogu ul. Kartuskiej i Powstańców Warszawskich, w latach 2007- 2008, wg projektu firmy PPW FORT - Gdańsk.
-
Buforowanie i harmonogramowanie w wybranych metodach planowania i sterowania produkcją
- Jolanta Łopatowska
W artykule przedstawiono rodzaje buforów w systemach produkcyjnych oraz realizowane przez nie funkcje. Dokonano analizy porównawczej buforów dla wybranych metod planowania i sterowania produkcją oraz przedstawiono lokalizację buforów w systemach produkcyjnych wykorzystujących te metody. W końcowej części artykułu porównano harmonogramowanie produkcji i kontrolę procesu produkcyjnego dla wybranych metod planowania i sterowania produkcją.
-
Building wall boundary condition in mathematical modelling of built-up area rapid inundation
- Michał Szydłowski
Przedstawiono wyniki modelowania powodzi miejskiej przy pomocy dwuwymiarowych równań de Saint-Venanta. Równania rozwiązano metodą objętości skończonych. Przebadano wpływ rodzaju warunku brzegowego zadawanego na brzegach zamkniętych na wyniki obliczeń. Wyniki obliczeń porównano z pomiarami laboratoryjnymi, wykonanymi w Laboratorium hydraulicznym WILiŚ Politechniki Gdańskiej.