Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2008
Show all-
Jak wybrałem drogę do studiów III stopnia z zakresu IBM
- Marcin Bajorek
.
-
Jakość energii elektrycznej : wykorzystanie pomiarów jakości energii elektrycznej w eksploatacji obiektów przemysłowych
- Marek Olesz
Artykuł przedstawia wykorzystanie rejestratorów jakości energii elektrycznej do prowadzenia monitoringu przepięć i przetężeń prądowych w instalacjach elektrycznych i układach zestykowych zasilających zgrzewarki, baterie kondensatorów w zakładach przemysłowych.
-
Jakość mikrobiologiczna wód powierzchniowych oraz wód podziemnych rozprowadzanych w sieci wodociągowej.
- Aleksandra Sokołowska
- Rafał Bray
- Krystyna Olańczuk-Neyman
Przeprowadzono mikrobiologiczne badania jakości wód wodociągowych z ujęcia powierzchniowego (A1) i ujęć podziemnych (B1, B2).Wody powierzchniowe poddawane są licznym procesom fizykochemicznym (ozonowaniu wstępnemu, koagulacji, filtracji na filtrach piaskowych, ozono-waniu pośredniemu oraz filtracji na filtrach węglowych). W pierwszym okresie przed podaniem do sieci wody były dezynfekowane przy użyciu chloru gazowe-go, a w drugim mieszaniną Cl2 i ClO2.Wody podziemne pochodzące z dwóch ujęć są uzdatniane odpowiednio na filtrach ciśnieniowych typu Culligan (ZUW B1) oraz wpracowanych złożach z piasku kwarcowego (ZUW B2). Wyniki prac wykazują, że zaawansowane procesy uzdatniania wód powierzchniowych, łącznie z końcową dezynfekcją w ZUW, nie są skuteczne w zabezpieczeniu ich jakości mikrobiologicznej w rozległej sieci wodociągowej.Stwierdzono, iż prawdopodobną przyczyną gwałtownego pogarszania się jakości wody powierzchniowej w systemie dystrybucji w okresie dezynfekcji mieszaniną Cl2 i ClO2 było uruchamianie osadów zdeponowanych w przewodach wodociągowych. WW systemie wodociągowym zasilanym przez wody podziemne niedezyn-fekowane nie stwierdzono przekroczeń wartości dopuszczalnej liczby bakterii heterotroficznych, a ich liczba tylko nieznacznie wzrastała w miarę oddalania się od ZUW.Uzyskane wyniki wskazują, że procesy uzdatniana zastosowane na ZUW wód podziemnych (nie obejmujące dezynfekcji) skutecznie zabezpieczają stabilność biologiczną wód rozprowadzanych w stosunkowo mało rozległej sieci wodociągowej.
-
Jakość struktur przestrzennych terenów wiejskich i małych miast w systemie planowania gminnego i lokalnego
- Barbara Jaszczuk-Skolimowska
-
Jednoelektronowy atom Diraca w słabym polu elektrycznym
- Krzysztof Mielewczyk
W pracy przeanalizowano wpływ słabego, stałego, jednorodnego, zewnętrznego pola elektrycznego na relatywistyczny atom jednoelektronowy, znajdujący się w stanie podstawowym. Wykorzystując rozwinięcie uogólnionej funkcji Greena w bazie funkcji Sturma-Diraca-Coulomba, wyznaczono trzy rodzaje elektromagnetycznych momentów dipolowych (elektryczny, magnetyczny oraz magnetyczny toroidalny), indukowanych w atomie przez zewnętrzne pole elektryczne. Z wymienionymi momentami związane są odpowiednie polaryzowalności atomowe, dla których znaleziono analityczne wyrażenia zawierające uogólnioną funkcję hipergeometryczną z jednostkowym argumentem. Dokonano także rozkładu Gordona polaryzowalności elektrycznej oraz anapolowej.
-
JeromeDL-System zarządzania bibliotekami cyfrowymi z wykorzystaniem technologii semantycznych i społecznych
- Henryk Krawczyk
- Sebastian Ryszard Kruk
- Mariusz Cygan
Przedstawiono system zarządzania biblioteką cyfrową JeromeDL, który powstał w wyniku współpracy pomiędzy Instytutem DERI (Narodowy Uniwersytet Irlandzki w Galway) i Politechniką Gdańską. Omowiono architekturę systemu JeromeDL. Zaprezentowano różne usługi semantyczne i społeczne dostaczone przez tą biblioteke cyfrową; w szczególności omówiono komponenty wspierajace proces wyszukiwania informacji. Przedstawiono wyniki ewaluacji porównującej klasyczne techniki wyszukiwania zaimplementowane w bibliotekach cyfrowych z usłagami semantycznymi i społecznymi dosatrczanymi przez system JeromeDL.
-
Języki formalne, automaty i translatory
- Mariusz Szwoch
Książka stara się w przystępny sposób przedstawić zagadnienia związane z teorią języków formalnych, automatów i translatorów. Wiedza ta pomoże nie tylko zrozumieć zasady stosowanych na co dzień narzędzi informatycznych, ale pomoże również w rozwiązywaniu częstych problemów związanych z przetwarzaniem danych tekstowych o zdefiniowanej strukturze.Książka ta przeznaczona jest przede wszystkim dla szerokiego grona studentów informatyki i informatyków. Zagadnienia opisywane w książce stanowią istotną wiedzę niezbędną informatykom do zrozumienia budowy i działania kompilatorów, będących podstawowymi narzędziami ich pracy.W książce przedstawiono zagadnienia związane z teorią i praktyką tworzenia procesorów tekstu i translatorów. Część teoretyczna obejmuje teorię języków formalnych, gramatyk i automatów. Wszelkie definicje tłumaczone są również przy pomocy przykładów. W części praktycznej przedstawiono zadania realizowane na poszczególnych etapach analizy tekstów i programów komputerowych oraz zasady tworzenia analizatorów za pomocą powszechnie dostępnych narzędzi do ich generowania. Z racji niewielkiej objętości książki część zagadnień i problemów związanych z tworzeniem translatorów została przedstawiona jedynie skrótowo zawierając odsyłacze do innych, bardziej specjalistycznych pozycji literatury.
-
Jubileusz 80-lecia Rocznika Gdańskiego
- Zbigniew Cywiński
Na jubileusz 80-lecia Rocznika Gdańskiego będącego wizytówką Gdańskiego Towarzystwa Naukowego omówiono treść pierwszego tomu tego rocznika, który powstał w okresie nieprzyjaznej dla Polaków w Gdańsku polityki tego miasta, a szerzej - nauki niemieckiej.
-
Kampus uniwersytecki w strukturze śródmieścia
- Danuta Kochanowska
- Gabriela Maria Rembarz
Kampus uniwersytecki uznawany jest na świecie jako jeden z najistotniejszych generatorów miejskiej przestrzeni publicznej. Stąd szczególnego znaczenia nabiera sposób wykorzystania tego potencjału dla rewitalizacji struktur śródmiejskich. Kampusy otwiera się na miasto integrując je poprzez atrakcyjny system przestrzeni publicznej, wprowadza się do programu funkcjonalnego ośrodków uniwersyteckich ofertę popularno-naukową atrakcyjną dla osób spoza środowiska akademiciego. Artykuł porusza problematykę integracji przestrzennej kampusów uniwersyteckich zlokalizowanych w śródmieściu Gdańska.
-
Kanalizacja? Niekoniecznie. Alternatywne odwodnienie terenu
- Ziemowit Suligowski
Zasadność stosowania alternatywnego kanalizacji wód opadowych. Przegląd rozwiązań.
-
Kanalizacja wód opadowych. Skrzynki rozsączające
- Ziemowit Suligowski
Infiltracja wód opadowych przy zastosowaniu skrzynek. Podstawowe rodzaje skrzynek
-
Kant i kantyzmy : o okresach i sposobach obecnosci Kanta w filozofii
- Andrzej Lisak
Artykuł omawia pięć etapów obecności Kanta w filozofii:1) wczesny kantyzm, gdzie obraz filozofi Kanta nie był jeszcze zamkniety.2)idealizm niemiecki, gdzie Kant staje się sam ogniwem jako rozwój.3) etap neokamntyzmu, redukują Kanta do teorii poznania i filozogii krytycznej.4) etap ontologicznej i metafizycznej interpretacji Kanta.5) etap współczesny: rewidujący wiele fałszywych opini o historycznym Kancie i okreslany przez wielkość współczesnych stanowisk filozoficznych.
-
Kapitał intelektualny
- Krzysztof Leja
W opracowaniu przedstawiono definicję i składniki kapitału intelektualnego a także jego znaczenie dla każdego przedsiębiorstwa. Omówiono wpływ organizacji oraz wielkości przedsiębiorstwa na zarządzanie kapitałem intelektualnym. Wskazano związek KI z pozycją konkurencyjną przedsiębiorstwa.
-
Kapitał własny jako miernik bezpieczeństwa funkcjonowania banku w gospodarce rynkowej
- Anna Rzeczycka
- Gabriela Golawska-Witkowska
W pracy przedstawiono rolę kapitału własnego w kształtowaniu poziomu bezpieczeństwa funkcjonowania banków. Instrumentem pozwalającym na określenie tego poziomu jest współczynnik adekwatności kapitałowej. W opracowaniu przeprowadzono analizę poziomu bezpieczeństwa banków w oparciu o generowane współczynniki wypłacalności w latach 2002 - 2006 w Polsce.
-
Katedra Systemów Decyzyjnych
- Zdzisław Kowalczuk
Katedra Systemów Decyzyjnych została utworzona jako dydaktyczno-naukowa jednostka organizacyjna Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki (ETI) w roku 2006 przez prof. dra hab. inż. Zdzisława Kowalczuka. Kadra, pochodząca głównie z Katedry Systemów Automatyki, swoimi dokonaniami wpisuje się w bogatą, ponad 40-letnią tradycję naszego Wydziału związaną z automatyką i teorią sterowania, której podwaliny tworzył profesor Jerzy Seidler . Badania prowadzone przez tę kadrę związane są z rozwojem teorii oraz inżynierskich metod i narzędzi realizowanych komputerowo w obszarze modelowania i identyfikacji, sterowania, diagnostyki i podejmowania decyzji. Szczegółowe badania naukowe, które prowadzone są przez pracowników Katedry, dotyczą m.in. sterowania procesami rzeczywistymi, przemysłowymi, finansowymi i ekonomicznymi, z wykorzystaniem nowoczesnych technik informatycznych oraz metod wywodzonych zarówno z klasycznego aparatu matematycznego, jak i metod inteligencji sztucznej i obliczeniowej (informatyka, systemy informacyjne i ewolucyjne, logika rozmyta, systemy ekspertowe, sieci neuronowe, etc.). Detekcja i rozróżnianie uszkodzeń w systemach, analiza i filtracja sygnałów, estymacja stanu obiektów dynamicznych, oraz zagadnienia optymalizacji procesów (sterowania pojazdami, planowania produkcji) i rozmaite aspekty sztucznej inteligencji, uzupełniają naukowo-badawczą charakterystykę Katedry.
-
Kierunek wzrostu strumienia mocy w układzie napędu i sterowania hydrostatycznego. Graficzne przedstawianie mocy strat energetycznych oraz mocy rozwijanych w elementach układu. Część I. Układy ze sterowaniem dławieniowym szeregowym prędkości silnika hydraulicznego obrotowego
- Zygmunt Paszota
Zaproponowano i uzasadniono wykres przedstawiający kierunek wzrostu strumienia mocy narastającej od wału lub tłoczyska silnika hydraulicznego do wału pompy, mocy narastającej w wyniku wymuszania przez moce strat energetycznych występujących w elementach układu i sterowania hydrostatycznego. Przedstawiono interpretację graficzną mocy strat energetycznych występujących w elementach układów, a także mocy rozwijanych przez te elementy. Dokonano analizy układu indywidualnego ze sterowaniem dławieniowym szeregowym prędkości silnika hydraulicznego obrotowego zasilanego pompą o stałej wydajności współpracującą z zaworem przelewowym w systemie stałego ciśnienia p... , układu indywidualnego ze sterowaniem dławieniowym szeregowym prędkości silnika hydraulicznego obrotowego zasilanego pompą o stałej wydajności współpracującą z zaworem przelewowym sterowanym w systemie w systemie zmiennego ciśnienia - p... , układu indywidualnego ze sterowaniem dławieniowym szeregowym prędkości silnika hydraulicznego obrotowego zasilanego pompą o zmiennej wydajności współpracującą z regulatorem w systemie stałego ciśnienia p... i układu indywidualnego ze sterowaniem dławieniowym szeregowym prędkości silnika hydraulicznego obrotowego zasilanego pompą o zmiennej wydajności współpracującą z regulatorem Load Sensing w systemie zmiennego ciśnienia p =var.
-
Kierunek wzrostu strumienia mocy w układzie napędu i sterowania hydrostatycznego. Graficzne przedstawianie mocy strat energetycznych oraz mocy rozwijanych w elementach układu. Część II. Układy ze sterowaniem dławieniowym równoległym i ze sterowaniem objętościowym prędkości silnika hydraulicznego obrotowego
- Zygmunt Paszota
Przedstawiono interpretację graficzną mocy strat energetycznych występujących w elementach układów napędu i sterowania hydrostatycznego, a także mocy rozwijanych przez te elementy. Dokonano analizy układu indywidualnego ze sterowaniem dławieniowym równoległym prędkości silnika hydraulicznego obrotowego, układu indywidualnego ze sterowaniem objętościowym, pompą o zmiennej wydajności, prędkości silnika hydraulicznego obrotowego, układu indywidualnego o sterowaniu objętościowym prędkości silnika hydraulicznego za pomocą jednoczesnej zmiany wydajności na obrót wału pompy i zmiany chłonności na obrót wału silnika, układu pracującego przy ustalonym ciśnienieu w przewodzie tłoczonym pompy równym ciśnieniu nominalnemu pracy układu- p..... oraz układu centralnego (z równolegle usytuowanymi względem siebie i jednocześnie pracującymi silnikami) ze sterowaniem objętościowym prędkości każdego silnika hydraulicznego obrotowego zespołem tzw. obiegu wtórnego silnika, układu zasilanego pompą o zmiennej wydajności na obrót wału pompy wyposażonej w regulator ciśnienia p.... (układu centralnego w okresie pracy jednego silnika)
-
Kijów dawniej i dziś. Migawki i refleksje
- Zbigniew Cywiński
Przybliżono historię kijowa i w tym aspekcie oceniono jego dzisiejszą architekturę
-
Klasyfikacja dna morskiego na podstawie kątowej zależności cech echa z sonaru wielowiązkowego
- Zbigniew Łubniewski
- Andrzej Chybicki
Przedstawiono metodę rozpoznawania i klasyfikacji rodzaju dna morskiego opartą na przetwarzaniu echa z sonaru wielowiązkowego. Metoda ta polega na obliczaniu zbioru parametrów obwiedni ech dla poszczególnych wiązek, podobnie jak w metodach wykorzystujących echosondy jednowiązkowe. Następnie estymowana jest zależność wartości poszczególnych parametrów od kąta wiązki oraz badane jest powiązanie otrzymanej zależności z rodzajem dna morskiego, pod kątem użyteczności w klasyfikacji. W artykule przedstawiono i przedyskutowano wyniki otrzymane dla danych hydroakustycznych zebranych w rejonie Zatoki Gdańskiej dla kilku rodzajów dna.
-
Klasyfikacja segmentów obrazu na litery i nielitery
- Jacek Lebiedź
Artykuł przedstawia metody oceny podobieństwa figur do liter opracowane dla potrzeb urządzenia do lokalizacji i odczytu napisów z przeznaczeniem dla osób niewidomych. Ocena dotyczy kształtów segmentów znajdowanych na obrazie zawierającym potencjalny tekst (np. witryna sklepu, drzwi z wizytówką, autobus z numerem linii). Celem tej oceny jest wyodrębnienie segmentów obrazu reprezentujących tekst i przekazanie ich do systemu rozpoznawania znaków. Pierwotnie opracowany algorytm (prezentowany na jednej z wcześniejszych edycji konferencji KKTI) bazujący na zaproponowanym przez autora odwzorowaniu maksymalnego kwadratu MSM (ang. Maximal Square Map) bardzo dobrze się sprawdza dla liter zbudowanych z linii jednakowej grubości. W przypadku jednak znaków ''narysowanych'' liniami o zróżnicowanej grubości potrzebne jest udoskonalone kryterium. Artykuł omawia rozmaite podejścia i wskazuje najlepsze rozwiązanie poparte testami na przykładowym obrazie.