Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2008
Show all-
Koncepcja zagospodarowania do celów grzejnych energii dołowych wód kopalnianych.
- Piotr Kubski
- Jacek Barański
Przedstawiono koncepcję systemu zasilania, który obejmuje zespół pomp grzejnych wykorzystujących energię dołowych wód kopalnianych jako dolnego źródła ciepła. Działanie zespołu pomp grzejnych wspiera układ kogeneracyjny oparty na siłowni spalinowej zasilanej gazem ziemnym.
-
Koncepcja zarządzania wiekiem w projekcie MAYDAY
- Andrzej Szuwarzyński
Rozdział zawiera opis wybranych aspektów zarządzanai wiekiem, które zostały opracowane w ramach projektu MATDAY. Skupiono się na zagadnieniach związanych z oddziaływaniem na wszystkie grupy interesariuszy. Zwrócono uwagę na bariery w rozwoju kształcenia ustawicznego.
-
Koncepcja zwiększenia dokładności czujnika tlenu rozpuszczonego
- Krzysztof Suchocki
W artykule przedstawiono modyfikację konstrukcji elektrochemicznego czujnika do pomiaru stężenia tlenu rozpuszczonego w wodzie. Modyfikacja opiera się na zastosowaniu dodatkowych elektrod w pobliżu elektrody pracującej czujnika. Takie rozwiązanie prowadzi do zmniejszenia gradientu potencjału pola elektrycznego na powierzchni elekrody pracującej i tym samym powoduje zmniejszenie prądu migracyjnego czujnika, która jest główną składową zakłócającą mierzonego prądu.
-
Koncepcje nowej generacji statków pasażerskich i towarowych dla żeglugi śródlądowej polskimi szlakami wodnymi w relacji wschód-zachód
- Czesław Dymarski
- Tadeusz Łącki
- Jan Michalski
- Krzysztof Rosochowicz
Opisano innowacyjne koncepcje projektowe statków śródlądowych pasażerskich i wielofunkcyjnych towarowych przystosowanych do krytycznych warunków technicznych polskich śródlądowych szlaków transportowych w relacji wschód-zachód.
-
Koncepcje ograniczania energochłonności urządzeń sieciowych zapewniających dostęp do Internetu
- Krzysztof Nowicki
W rozdziale przedstawiono skalę zużycia energii elektrycznej przez urządzenia IT. Opisano próby ograniczania zużycia energii przez użytkowników końcowych (wykorzystanie APM/ACPI/WOL) i serwery (wykorzystanie proxing. Koncepcje te polegają na częściowym lub całkowitym ''usypianiu'' elementów systemów. Wskazano, że karty sieciowe i urządzenia sieciowe (modemy, punkty dostępowe, przełączniki, routery) praktycznie cały czas pobierają maksymalną wartość prądu, niezależnie od aktualnego ich obciążenia. Przedyskutowano możliwość realizacji energooszczędniejszych urządzeń Ethernet poprzez zmianę szybkoci ich pracy w zależności od obciążenia (z wykorzystaniem autonegocjacjii lub nowej techniki ALR). Wykazano, ze w najbliższym czasie rysuje się duża szansa na uzależnienie zużycia energii od rzeczywistej aktywności (obciążenia) urządzeń sieciowych.
-
Koncepcje przebudowy typowej kładki dla pieszych w Warszawie
- Krzysztof Żółtowski
- Tomasz Siwowski
W artykule przedstawiono proces projektowania koncepcyjnego przebudowy kładki dla pieszych nad Al. Niepodległości przy wspomnianym Polu Mokotowskim w Warszawie. Kierując się wysokimi walorami architektonicznymi i rangą budowli otaczającychkładkę, a także jej ekspozycją w sąsiedztwie terenów rekreacyjnych, wykonano wariantowe studium architektoniczno-konstrukcyjne. Takie podejście do tematu, pomimo braku jasnego stanowiskainwestora, wynikało z przekazywanych autorom informacji nt. zmian, jakie planuje miasto na Polu Mokotowskim. Miejsce to ma stać się wkrótce wizytówką nowoczesnej Warszawy. Ponieważ jest ono rozdzielone na dwie części Aleją Niepodległości, miasto chce zintegrować obie połowy tak, aby warszawiacy mogli swobodnie przemieszczać się między nimi. W tym celu są planowane, opróczprzebudowy przedmiotowej kładki, dwa lub trzy dodatkowe obiekty na odcinku od ul. Batorego do Trasy Łazienkowskiej. Znając te zamierzenia autorzy zaproponowali inwestorowi kilka rozwiązań,cechujących się ich zdaniem walorami estetycznymi i nowoczesną konstrukcją1. W celu urealnienia koncepcji przygotowano stosowne wizualizacje, uzupełnione opisami, rysunkami technicznymi,a nawet kalkulacją kosztów. Przedstawione poniżej koncepcje architektoniczno-konstrukcyjne dotyczą typowego przejścia dla pieszych nad dwujezdniową arterią z linią tramwajową, obsługującego również perony. Zaprezentowane rozwiązania mogą być zatem stosowane w innych podobnych miejscach.
-
Konfrontacje młodzi do łodzi 2008 : relacja
- Łukasz Pancewicz
Sprawozdanie ze spotkania młodych architektów odbywającego się w Łodzi w 2008 roku. Podsumowanie kontekstu pracy projektantów młodszego pokolenia.
-
Konieczna jest wspólna wizja przestrzenna
- Daniel Załuski
Wytyczne architektoniczne przekształceń dworców kolejowych PKP z uwzględnieniem ich komercjalizacji, unifikacji oraz podniesienia jakości usług dla podróżnych.
-
Konkurencja w dostawie regulacyjnych usług systemowych
- Paweł Bućko
W artykule przedstawiono analizę aktualnego sposobu pozyskania usług systemowych w zakresie mocy czynnej i rezerw operacyjnych. Wskazano na wady obecnych mechanizmów. Zarysowano kierunek przekształceń rynku regulacyjnych usług systemowych w celu lepszego funkcjonowania w otoczeniu innych segmentów rynku (w szczególności Rynku Bilansującego) oraz zwiększenia możliwości konkurencji pomiędzy dostawcami usług. Omówiono problemy decentralizacji rynku usług regulacyjnych.
-
Konkurencyjność : teoria i praktyka : na przykładzie polskiego eksportu artykułów przemysłowych na unijny rynek w latach 1995-2006
- Magdalena Olczyk
Czym jest konkurencyjność? Jak w gąszczu definicji konkurencyjności wybrać tę jedyną właściwą dla badanego zjawiska? Czy istnieje teoria konkurencyjności? Jak zmierzyć poziom konkurencyjności przedsiębiorstwa, branży i gospodarki? Rozpoczynając od odpowiedzi na powyższe pytania autorka w sposób niezwykle przystępny i obrazowy przeprowadza wnikliwą analizę konkurencyjności polskiego eksportu na unijne rynki w latach 1995-2006. Czytelnik dowie się nie tylko o ile wzrosła konkurencyjność polskiego eksportu na rynek unii europejskiej w ostatniej dekadzie, ale również co (niska cena czy wysoka jakość) zdecydowało o wynikach polskich eksporterów na tym rynku. Ponadto z listy kilkunastu tysięcy towarów eksportowych autorka wyselekcjonowała dziesięć najbardziej konkurencyjnych polskich wyrobów przemysłowych na rynek UE. Jeśli więc interesujesz się problematyką związaną z konkurencyjnością przedsiębiorstwa, sektora, całej gospodarki lub piszesz pracę dyplomową z zakresu konkurencyjności pozycja ta będzie zapewne nieocenionym przewodnikiem po trudnych ścieżkach definiowania i analizowania problemów począwszy do mikro do makrokonkurencyjności.
-
Konkurencyjność MSP w procesie internacjonalizacji
- Nelly Daszkiewicz
Warunkiem przetrwania i wzrostu MSP na Jednolitym Rynku Europejskim jest poprawa ich konkurencyjności. Niniejszy rozdział opisuje czynniki, które podnoszą ich konkurencyjność. Są to przede wszystkim: polityka wspierania przez UE, przyspieszona internacjonalizacja, rozwój innowacyjności, tworzenie sieci o klastrów.
-
-
Konserwacja zamku w Malborku jako przykład kształtowania się doktryny konserwatorskiej
- Grzegorz Bukal
Tekst przedstawia historię działań konserwatorskich prowadzonych na zamku w Malborku od końca XVIII w do czasów współczesnych jako przykład ilustrujący kształtowanie się teorii i praktyki konserwatorskiej w Europie.
-
Konstrukcja i działanie współczesnych wyłączników różnicowoprądowych
- Stanisław Czapp
W artykule omówiono rozwiązania konstrukcyjne powszechnie stosowanych wyłączników różnicowoprądowych. Przeprowadzono analizę działania wyłączników w warunkach określonych przez odpowiednie normy przedmiotowe.
-
Kontekstowy model skuteczności negocjacji
- Beata Krawczyk-Bryłka
Artykuł prezentuje mozliwość zstosowania metod statystycznych w analizowaniu zależności skuteczności negocjacji od różnego typu czynników. W oparciu o analizę czynnikową, analizę rergesji i korelacji zweryfikowano hipotezy dotyczące wpływu cech osobowościowych, pozycji negocjacyjnej i roli negocjacyjnej na wyniki rokowań.
-
Kontraktualizm w teorii upadłości przedsiębiorstw
- Błażej Prusak
W artykule ukazano koncepcję kontraktualizmu w obszarze upadłości przedsiębiorstw i porównano ją z tradycyjnym systemem upadłościowym.
-
Kontrola stanu izolacji przewodów i kabli elektroenergetycznych w chłodniach składowych
- Stanisław Czapp
W chłodni składowej znajduje się znaczna liczba urządzeń elektroenergetycznych. Dostarczenie do nich energii elektrycznej wymaga zastosowania przewodów i kabli, które mogą pracować w niekorzystnych warunkach środowiskowych. Przewody i kable powinny być poddawane okresowym kontrolom, w tym kontroli stanu izolacji. W artykule przedstawiono podstawy teoretyczne związane z pomiarami rezystancji izolacji przewodów i kabli elektroenergetycznych oraz zasady wykonywania badań kontrolnych zgodnie z aktualnymi przepisami i normami. Zwrócono uwagę na możliwość wykonania pomiaru prądu upływowego w przypadkach, kiedy pomiar rezystancji izolacji jest niewykonalny. Podano zakres prób wytrzymałości elektrycznej izolacji.
-
Konzepte zur Energieeffizienzsteigerung bei Internet-Zugangsgeräten
- Krzysztof Nowicki
- Tadeus Uhl
The key issue of this paper is the power management of Internet access devices. The paper commences with an outline on the energy consumption of today's IT devices. It is followed by a description of options to increase energy efficiency of computers. The paper proves that in practice network cards and other IT network components, such as modems, network access points, switches and routers have the maximum energy consumption - irrespective of their current workload. One approach is to reduce the transmission rate of the concerned IT devices, in case of low network load. For this, two techniques are available today: Auto Negotiation (today's standard) and ALR, Adaptive Link Rate (currently being developed). These two techniques are illustrated more closely in a further part of this paper. In particular the forward-looking ALR-technique is outlined to show its opportunities and boundaries. The paper concludes with a summary.