Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2008

Show all
  • Orientacje gimnazjalistów wobec rzeczywistosci
    • Paweł Bykowski
    2008

    Artykuł podejmuje próbę scharakteryzowania orientacji wobec otaczającej rzeczywistości wśród uczniów szkół gimanazjalnych z terenu wybranych gmin woj. pomorskiego. Orientacje te to postrzeganie otaczajacej rzeczywistości przez pryzmat najbliższego otoczenia, a takze zagrożeń oraz planowania swojej przyszłosci w aspekcie szkoły, edukacji oraz przyszłosci zawodowej i rodzinnej. Istotnym czynnikiem jest zmiana cywilizacyjna, ktora ma duży wpływ na percepcję otaczajaćego świata.


  • Orientacje gimnazjalistów wobec rzeczywistości w warunkach transformacji społecznej
    • Paweł Bykowski
    2008 PEDAGOGIKA SPOŁECZNA

    Artykuł opisuje postrzeganie otaczającej rzeczywistości uczniów szkół gimnazjalnych z wybranych gmin woj. pomorskiego. Artykuł bazuje na przeprowadzonych badaniach jakościowych i ilościowych. Badana populacja wykazuje szereg charakterystycznych zachowań dla czasu transformacji, w tym także zachowania patologiczne.


  • Osady atmosferyczne jako wskaźnik oceny stopnia zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego
    • Kamila Klimaszewska
    2008

    Celem badań, realizowanych w ramach pracy doktorskiej, było określenie poziomu stężeń szeregu toksycznych składników śladowych obecnych w próbkach osadów atmosferycznych zbieranych na terenie wytypowanych aglomeracji miejskich wyraźnie różniących się pod względem położenia geograficznego jak również poziomu antropopresji. Realizację tak zaplanowanego projektu badawczego umożliwiła ocena przydatności stosowanych już w praktyce metodyk analitycznych, służących do oznaczania wybranych zanieczyszczeń w próbkach o małej objętości i charakteryzujących się złożonym składem matrycy. W celu zapewnienia i kontroli jakości uzyskiwanych wyników, zakres wykonywanych prac obejmował przeprowadzenie procesu walidacji metodyki oznaczania wybranych jonów z wykorzystaniem techniki chromatografii jonowej. Przeprowadzone studia literaturowe stanowiły podstawę do wyboru odpowiednich urządzeń do zbierania próbek osadów atmosferycznych. Biorąc pod uwagę aspekty typowo chemiczne planowane badania obejmowały oznaczanie takich składników i parametrów fizykochemicznych jak: odczyn pH, przewodnictwo elektrolityczne, aniony i kationy, nadtlenek wodoru, metale, formaldehyd, suma zawartości fenoli, sumaryczne wskaźniki stopnia zanieczyszczenia środowiska (TC, TIC, TOC). Przeprowadzone badania umożliwiły:uzyskanie informacji jakościowych i ilościowych dotyczących zanieczyszczenia powietrza obszarów o różnym stopniu urbanizacji na podstawie analizy próbek rosy, szronu, sadzi i osadu ciekłego zebranych z różnych, oddalonych od siebie miejsc; zbadanie wpływu czynników meteorologicznych (tj. masy powietrza, charakter i kierunek cyrkulacji atmosferycznej, poziomy gradient ciśnienia) na chemizm poszczególnych form mokrej depozycji; przeprowadzenie porównania jakości osadów i opadów atmosferycznych dla poszczególnych obszarów naszego kraju z danymi literaturowymi;uzyskanie informacji o drogach transportu szerokiej grupy ksenobiotyków w środowisku i ich wpływie na biotę.Zintegrowane podejście, polegające na jednoczesnym wykorzystaniu danych pomiarowych oraz informacji meteorologicznych i klimatycznych, pozwoliło na pogłębioną analizę stanu środowiska. Zastosowanie technik chemometrycznych, na etapie obróbki wieloparametrowych zbiorów danych pomiarowych, pozwoliło na uzyskanie dodatkowych informacji o istniejących współzależnościach pomiędzy zawartością poszczególnych analitów i wartością parametrów fizykochemicznych a miejscem pobierania poszczególnych typów osadów atmosferycznych.


  • Oscylacyjny charakter rozwiązań pewnego równania różniczkowego
    • Urszula Goławska
    2008

    Przedstawiono metody pozwalające określić oscylacyjny charakter rozwiązań pewnego typu równania różniczkowego stosowanego w technice. Podano przykłady równań, których rozwiązania są oscylacyjne i na tej podstawie określono, które układy dynamiczne są dodatnie.


  • Oszczędności gospodarstw domowych w gospodarce rynkowej i cele ich gromadzenia
    • Ewa Mazurek-Krasodomska
    2008

    Gospodarstwa domowe określane często jako podstawowe podmioty oszczędzające w gospodarce rynkowej mają zasadniczy wpływ na wielkość oszczędności w niej gromadzonych. W opracowaniu analizie poddano zmianę stóp oszczędzania sektorów instytucjonalnych w Polsce i stopy oszczędzania gospodarstw domowych w wybranych krajach UE.


  • Outsourcing w przedsiębiorstwach w świetle wyników badań ankietowych w województwie pomorskim i wielkopolskim
    • Małgorzata Gawrycka
    2008

    W tradycyjnej gospodarce o zdolnościach konkurencyjnych decydowały klasyczne zasoby przedsiębiorstw. W gospodarce globalnej oprócz zasobów naturalnych, czy też taniej siły roboczej ważna staje sie wiedza, informacja, kompetencje oraz nowe idee, do których tworzenia potrzebny jest czynnik wysoko kwalifikowanej pracy ludzkiej. Pomnażanie wiedzy oraz umiejętność jej wykorzystania wydaje się jednym z największych wyzwań stojących przed przedsiębiorstwami, a konsekwencji całej gospodarki polskiej. Dlatego też przedsiębiorstwa dążące do zdobycia pozycji konkurencyjnej na rynku muszą podejmować wyzwania w kierunku stosowania nowych rozwiązań organizacyjnych w zakresie produkcji, zarządzania, czy też organizacji pracy pracowników. Dynamiczne zmiany zachodzące w otoczeniu firm w istotny sposób oddziaływują na rynek pracy, czego potwierdzeniem jest rozwój nietypowych, elastycznych sposobów zatrudniania. Coraz wiekszą uwagę zwraca się na zatrudnienie efektywne i produktywne, któe odpowiada potrzebom zarówno przedsiębiorstw, jak i całej gospodarki. Zwiększeniem efektywności zatrudnienia zainteresowani są przedsiębiorcy, stąd też często podejmowane przez nich działania mają na celu poszukiwanie nowych rozwiazań w zakresie charakteru pracy, jej wymiaru czasowego. jedną z form organizacji pracy nowoczesnego zarządzania jest outsourcing. Celem niniejszego opracowania jest ocena stopnia wykorzystania outsourcingu w przedsiębiortswach oraz jego szerszego zastosowania w przyszłości.


  • Overview of problems in mathematics related analysis of capital markets
    • Andrzej Dyka
    2008 Full text Measurement Automation Monitoring

    Celem pracy jest przedstawienie niektórych zjawisk w rynkach kapitałowych i problemów z ich analizą przy użyciu metod matematyki i nauk od niej pochodnych. Na wstępie określono cel analizy rynków. Kolejno przedstawiono historyczne podejścia do problemu ich analizy. Pokrótce przedyskutowano zagadnienie postrzegania rynków w kategoriach deterministycznych jak i stochastycznych. Następnie wskazano na istnienie sprzężeń zwrotnych w rynkach. Zwrócono uwagę, że zjawiska te, tzn. sprzężenie indeksowe oraz emocjonalne mogą być podstawą nowych, oryginalnych modeli badawczych. Na koniec wskazano na zjawiska mające niejednokrotnie znaczący wpływ na wynik analiz, które "dla uproszczenia rozważań", są często pomijane w badaniach procesów rynkowych


  • Oxygen accumulation rate with and without live bacteria in column bioreactors
    • Bożenna Kawalec-Pietrenko
    2008 Chemical and Process Engineering : New Frontiers

    Badano wnikanie i akumulację tlenu w reaktorach airlift z cyrkulacją zewnetrzną. Stosowano reaktory z odwrotną warstwą fluidalną w strefie opadania, warstwą fluidalną w strefie wznoszenia oraz reaktor z cyrkulującą zawiesiną. Badano wpływ prędkości przepływu powietrza oraz stężenia cząstek stałych na szybkośc akumulacji tlenu w cieczy w reaktorach nie zawierających bakterii oraz w obecności bakterii Acinetobacter calcoaceticus immobilizowanych na stałych cząstkach nośnika.


  • Oznaczanie modułów nawierzchni do projektowania wzmocnień
    • Piotr Urbański
    • Józef Judycki
    2008 Drogownictwo

    Pomiary ugięć nawierzchni ugięciomierzem dynamicznym (FWD)pozwalają na obliczenie modułów sprężystości warstw asfaltowych, podbudowy i podłoża. Wyniki pomiarów są zwykle analizowane statystycznie na określonym poziomie ufności. Autorzy obliczyli, na analizowanym odcinku drogi, grubości wzmocnienia nawierzchni asfaltowej na różnych poziomach ufności.


  • Packing Three-Vertex Paths in 2-Connected Cubic Graphs
    • Adrian Kosowski
    • Paweł Żyliński
    2008 ARS COMBINATORIA

    W pracy rozważano problem rozmieszczanie ścieżek P3 w 2-spójnych grafach 3-regularnych. Pokazano, że w 2-spójnym grafie 3-regularnym o n wierzchołkach można zawsze pokryć 9/11 n wierzchołków przez ścieżki P3; podano także odpowiednie oszacowania górne.


  • Paired bondage in trees
    • Joanna Raczek
    2008 DISCRETE MATHEMATICS

    W pracy zdefiniowano pojęcie liczby zniewolenia parami jako moc najmniejszego zbioru krawędzi, którego usunięcie z grafu spowoduje wzrost liczby dominowania parami. W szczególności scharakteryzowane są wszystkie drzewa, w których liczba zniewolenia wynosi 0, czyli takie, w których usunięcie dowolnego podzbioru krawędzi nie zwiększy liczby dominowania parami.


  • Paradygmat informacyjny projektowania systemów wytwórczych nowej generacji
    • Ludmiła Zawadzka
    • Jarosław Badurek
    2008

    W niniejszym rozdziale pokazano informacyjny paradygmat projektowania i eksploatacji elastycznych systemów produkcyjnych na przykładzie róznych modeli systemów nowej generacji NGMS (Next Generation Manufacturing System). Na bazie modeli BMS (Bionc Manufacturing System)HMS (Holonie Manufacturing System), FFMS (Fraktal Factory Maufacturing System) dokonano analizy porównawczej wybranych rozwiązań w przedmiotowym obszarze, formułując prognozy rozwojowe z uwzględnieniem składników wektora elastyczności miniaturyzacji, sieciowej (networking), mobilności i wirtualizacji. W związku z tym nawiązano do idei elastycznej mikrofabryki (microfaktory), wirtualnych sieci wytwórczych VMN (Virtual Manufacturing Network) oraz wskazano na znaczenie integracji sfery wytwórczej z informacją, na przykładzie architektur integrujących procesy gospodarcze przedsiebirstwa ze standaryzowaną platformą rozproszonych usług programowych, w szczególności SOA (ang. Sernice Orientad Architecture). W końcowej części przedstawiono rózne drogi transformacji IT w przedmiotowym obszarze.


  • Parallel immune system for graph coloring
    • Jacek Dąbrowski
    2008

    This paper presents a parallel artificial immune system designed forgraph coloring. The algorithm is based on the clonal selection principle. Each processor operates on its own pool of antibodies and amigration mechanism is used to allow processors to exchange information. Experimental results show that migration improves the performance of the algorithm. The experiments were performed using a high performance cluster on a set of well-established graph instances available on the Web.


  • Parametric impulsive noise detector for corrupted audio signals based on hidden Markow model
    • Krzysztof Cisowski
    2008

    The paper addresses the problem of impulsive noise detection for audio signals. A structure of threshold parameter detectors using modelingof signals was introduced. the algorithm of the noise detection, based on discrete-time hidden Markow model (HMM)of whitened audio signal is elaborated


  • Parametryczny detektor zakłóceń impulsowych sygnałów fonicznych wykorzystujący ukryty model Markowa
    • Krzysztof Cisowski
    2008 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    W pracy omówiono problemy wykrywania zakłóceń impulsowych w sygnałach fonicznych. Scharakteryzowano metodę detekcji progowej opartej o modelowanie sygnałów. Przedstawiono algorytm wykrywania zakłóceń impulsowych wykorzystujący ukryty model Markowa czasu dyskretnego, analizujący wstępnie wybielony sygnał foniczny.


  • Pareto-optymalne szeregowanie zadań wieloprocesorowych na procesorach dedykowanych
    • Paweł Obszarski
    2008

    Problem szeregowania jednostkowych zadań wieloprocesorowych na maszynach dedykowanych można modelować przy pomocy hipergrafów. Znamy kilka klas hipergrafów, dla których szeregowanie z kryterium kosztu całkowitego jest wielomianowe. Pokażemy jak przy pomocy modelu z kosztem całkowitym można rozwiązać problemy z innymi kryteriami znanymi z teorii szeregowania, oraz jak rozwiązać problemy dwukryterialne.


  • Park naukowo-technologiczny w Gdyni
    • Daniel Załuski
    2008

    Krytyka architektoniczna Pomorskiego Parku Naukowo - Technologicznego w Gdyni (PPNT), powstałego na bazie przebudowanych obiektów zajezdni autobusowej w latach 2003- 2006.


  • Partial characterization of white cabbages (Brassica oleracea var. capitata f. alba) from different regions by glucosinolates, bioactive compounds, total antioxidant activities and proteins
    • Barbara Kusznierewicz
    • Agnieszka Bartoszek-Pączkowska
    • Lidia Wolska
    • Jerzy Drzewiecki
    • Shela Gorinstein
    • Jacek Namieśnik
    2008 Full text LWT-FOOD SCIENCE AND TECHNOLOGY

    W pracy przedstawiono wyniki oznaczeń glukozynolanów (GLS), aktywności przeciwutleniającej (TRSA) oraz białek w próbkach białej kapusty pochodzącej z różnych rejonów geograficznych Europy. Glukobrassycyna i sinigryna były dominującymi GLS we wszystkich próbkach kapusty. Całkowita zawartość GLS mieściła się w zakresie od 3,3-7,7 µmol/g sm. Aktywność przeciwulteniająca próbek kapusty została oszacowana za pomocą testów ABTS, DPPH oraz testu wykorzystującego odczynnik Folina-Ciocalteua. Najwyższą wartość TRSA oraz całkowitą zawartość GLS odnotowano w kapuście pochodzącej z Belgii. Podczas badań próbek kapusty zaobserwowano wysoką korelację pomiędzy wartościami TRSA oraz całkowitą zawartością GLS.


  • Partially prestressed concrete beams with bonded and unbonded strands
    • Jacek Sokołowski
    2008

    This article relate the tests of partially prestressed concrete beams. There is presented the research programme - geometry of elements, method of loading, the materials and variables. There have been shown preliminary test results of prestressed concrete elements with bonded and unbonded strands, and compared to the test results of R.C. beam.


  • Partner profiles: Faculty of Architecture, Gdańsk University of Technology
    • Piotr Lorens
    • Joanna Kabrońska
    • Gabriela Maria Rembarz
    • Dorota Dominika Kamrowska-Załuska
    2008

    Publikacja dotyczy uwarunkowań realizacji nowych zespołów mieszkaniowych na obrzeżach miast. Eskalacja procesów suburbanizacji dotyka wszystkich miast europejskich. Powstają struktury nie efektrywne energetycznie. Projekt hopus próbuje właczyć się w badania nad tym problemem. Opisane zostały prawne uwarunkowania planistyczne realizacji zabudowy w Polsce.