Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2008

Show all
  • Solid phase synthesis and biological activity of linear tuftsin and retro-tuftsin derivatives
    • Magdalena Kukowska-Kaszuba
    • Krystyna Dzierzbicka
    • Zbigniew Maćkiewicz
    2008 JOURNAL OF PEPTIDE SCIENCE

    Przedstawiono syntezę na fazie stałej nowych pochodnych tuftsyny i retro-tuftsyny i ich mikrobiologiczne właściwości. Otrzymane pochodne zawierały wiązanie izopeptydowe między epsilon-aminową grupą lizyny a takimi aminokwasami jak: Ala, beta-Ala, Val, Ile, Gly.


  • Solid phase synthesis of 4,5,8-trihydroxy-9,10-anthraquinone-1-yl-(tuftsin or retro-tuftsin) derivatives
    • Magdalena Kukowska-Kaszuba
    • Krystyna Dzierzbicka
    • Zbigniew Maćkiewicz
    2008 JOURNAL OF PEPTIDE SCIENCE

    Przedstawiono syntezę na fazie stałej połączeń leuko-1,4,5,8-tetra-hydroksyantrachinonów z pochodnymi tuftsyny i retro-tuftsyny zawierającymi wiązanie izopeptydowe. Do syntezy wykorzystano standardową metodę Fmoc i DIC jako odczynnik aktywujący.


  • Solid phase synthesis of conjugates of tuftsin analogues with 1-nitro-acridine derivatives
    • Magdalena Kukowska-Kaszuba
    • Krystyna Dzierzbicka
    2008 JOURNAL OF PEPTIDE SCIENCE

    Zsyntetyzowano na fazie stałej koniugaty 1-nitro-akrydyny z pochodnymi tuftsyny modyfikowanymi na grupie epsilon-aminowej lizyny prostymi aminokwasami, np. alaniną, valiną, beta-alaniną. Końcowe produkty były charakteryzowane za pomocą MS, NMR, analizy elementarnej i przekazane do badań ich aktywności przeciwnowotworowej.


  • Solvation numbers of manganese(II) and zinc(II) perchlorates in methanol obtained from volumetric and compressibility properties
    • Jarosław Wawer
    • Joanna Krakowiak
    • Anna Płaczek
    • Wacław Grzybkowski
    2008 JOURNAL OF MOLECULAR LIQUIDS

    Zmierzono gęstości roztworów nadchloranów manganu(II) i cynku(II) w metanolu w temperaturach: 283.15, 288.15, 293.15, 298.15, 303.15, 308.15, 313.15 K. Ponadto wyznaczono szybkości rozchodzenia się dźwięku w badanych roztworach w 298.15 K. Uzyskane wielkości pozwoliły na obliczenie pozornych objętości molowych oraz pozornych molowych ściśliwości adiabatycznych elektrolitów w metanolu. Oszacowane wielkości graniczne wykorzystane zostały do obliczenia liczb solwatacji, a ich wartości stały się podstawą do wyjaśnienia sposobu solwatacji badanych jonów w metanolu.


  • Some remarks on mobility, bioavaibility and location of pollutants in sediments
    • Lidia Wolska
    2008

    Remediacja osadów jest obecnie palącym problemem w wielu państwach intensywnie eksploatujących wody śródlądowe i morskie. Prowadzone badania sugerują, że zanieczyszcenia obecne w osadach nie są w całości dostępne dla bioty. Zatem zagadnienia mobilności, biodostępności i lokalizacji zanieczyszczeń mają duże znaczenie dla oceny ryzyka wynikającego z poziomu zanieczyszczenia osadów i ustanawiania dopuszczalnych stężeń. Wyniki prezentowane w pracy sugerują, że wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) są związane z w osadzie z materią organiczną, a dokładnie z różnymi formami węgla, podczas gdy PCB występują raczej w fazie olejowej osadu. Odmienny sposób wiązania wpływa na możliwość ''starzenia się'' osadu oraz na biodostępność tych zanieczyszczeń.Biodostepność metali w osadzie określana była dotychczas poprzez ich mobilność. Przedstawione badania wskazują, że dla niektórych organizmów biodostępna może być niemal cała ich zawartość.Przedstawione badania rzucają nowe światło na zagadnienia oceny ryzyka środowiskowego wynikajacego z obecności zanieczyszczeń w ekosystemach wodnych.


  • Some remarks on the Euler ring U(G)
    • Kazimierz Gęba
    • Sławomir Rybicki
    2008 Fixed Point Theory and Applications

    Niech G będzie zwartą grupą Liego i niech U(G) oznacza pierściń Eulera G skonstruoawany przez tom Diecka w [5,6]. Główny wynikpracy (Twierdzenie 4.1) opisuje homomorfizm pierścienia U(SO(3)) w pierścień U(SO(2))indukowany przez włożenie grupy SO(2) w grupę SO(3).


  • Some results on trading model in a consensus list coloring
    • Damian Bogdanowicz
    • Krzysztof Giaro
    2008

    Konsensusowy model kolorowania grafów - uogólnienie kolorowania listowego, został zdefiniowany przez Mahadeva i Robertsa w 2002 jako użyteczne narzędzie teoretyczne w niektórych zagadnieniach bioinformatycznych. Pozostaje on jednak słabo rozpoznany pod względem własności algorytmicznych. Wykazujemy, że problem kolorowania grafów pełnych w tym modelu jest wielomianowy, co można uogólnić na częściowe k-drzewa przy ustalonym ograniczeniu górnym na k oraz łączną liczbę używanych barw. Jednak pominięcie tych ograniczeń proawdzi do NP-trudności nawet dla grafów będących prostymi drzewami.


  • Span's low damped vibrations and vibration's damping by modal disparity inducted by cable stays temporal addition
    • Krzysztof Lipiński
    2008

    W pracy przedstawiono problem obecności słabo tłumionych drgań przęseł mostów wraz z metodą ich aktywnego tłumienia. Badania przeprowadzono korzystając z analizy numerycznej. Analizowany mechanizm zamodelowano korzystając z metody elementów skończonych. W praco przedstawiono zwarty opis wykorzystanej metody. Następnie, zbudowano dwa alternatywne modele, różniące się liczbą odciągów usztywniających przęsło. Wyznaczono postaci i częstotliwości drgań obydwu układów. Z uwagi na wprowadzenie małego współczynnika tłumienia wewnętrznego, obydwa modele charakteryzowały się obecnością słabo tłumionych drgań. Wprowadzono metodę aktywnego tłumienia drgań przez krótkotrwałe przełączenia analizowanego układu pomiędzy obydwa analizowane modele. Fizycznie odpowiada to krótkotrwałym dołączeniom i odłączeniom dodatkowego odciągu. Powoduje to przepływ energii drań z postaci słabo tłumionych do postaci mocno tłumionych i w efekcie do wytłumienia drgań układu. Działanie takie potwierdzono testami numerycznymi zaprezentowanymi w pracy.


  • Spawanie elektronowe i spawanie TIG blach z tytanu technicznego
    • Krzysztof Szymlek
    2008 Full text Advances in Materials Science

    W artykule przedstawiono badania metalograficzne, próby rozciągania i pomiary twardości złączy spawanych z tytanu technicznego Grade2. Złącza spawane zostały wykonane za pomoca spawania elektronowego i za pomoca spawania TIG.


  • Special issue - ECCE-6
    • Bożenna Kawalec-Pietrenko
    2008 PROCESS SAFETY AND ENVIRONMENTAL PROTECTION

    Wskazano na nadmierną konsumpcję energii i substancji w porównaniu z rzeczywistym zapotrzebowaniem dla życia ludzkiego. Wskazano na skutki nadmiernie intensywnej eksploatacji surowców i zanieczyszczenie środowiska. Wskazano na wybitnie nierównomierny rozkład zużycia energii w świecie. Omówiono straty energii spowodowane emisją metanu z kopalń. Przedyskutowano możliwości i zasadnośc stosowania biopaliw. Omówiono rolę inżynierów chemików w zrównoważonym rozwoju.


  • Specialization and inequality along the development path: an interindustry analysis.
    • Aleksandra Parteka
    2008

    Celem niniejszej rozprawy doktorskiej jest przeprowadzenie empirycznej analizy procesów zwišzanych ze zmianami w strukturze specjalizacyjnej państw w procesie rozwoju ekonpmicznego oraz zwišzanych z nimi efektami dystrybucyjnymi dotyczšcymi rozkładu płac i dochodu. Rozprawa składa się z czterech częœci: I. Employment and export specialization patterns versus GDP per capita performance - unifying approach; II.Determinants of export specialization along the development path; III. Specialization - wage inequality nexus: an interindustry analysis; IV. Specialization and inequality in transition - Central and East European Countries' experience. Analiza jest w całoœci przeprowadzona na podstawie żródłowych danych statystycznych i jest oparta o autorskie wyliczenia wskaŸników specjalizacji (eksportu i zatrudnienia) oraz dypersji (płac i dochodów). W pracy zostały w nowatorski sposób zastosowane nieparametryczne oraz pół-parametryczne metody estymacji.Główne wnioski dotyczš zmian w strukturze ekonomicznej państw zachodzšcych w procesie rozwoju ekonomicznego - wraz ze wzrostem œredniego PKB per capita obserwowalna jest tendencja zwiększania dywersyfikacji eksportu i zatrudnienia, co jest korzystne z punktu widzenia czynników zwišzanych z ryzykiem. Dodatkowymi ważnymi czynnikami determinujšcymi stopień dywersyfikacji jest wielkoœć krajów oraz ich odległoœć od głównych rynków œwiatowych. Jednoczeœnie, zmiany w strukturze sektorowej gospodarek majš silne skutki dystrybucyjne (wzrost dyspercji œrednich płac między sektorami o różnej intensywnoœci wykorzystania kapitału ludzkiego i technologii).


  • Specjacja fizyczna i mobilność analitów z grupy wielopierścieniowychwęglowodorów aromatycznych i polichlorowanych bifenyli na granicy fazosad denny-woda
    • Monika Gdaniec-Pietryka
    2008

    W pracy przedstawiono istotne zagadnienia związane z lokalizacją isposobami wiązania zanieczyszczeń w osadach dennych orazkonsekwencjami tego dla opracowywanych metodyk analitycznych orazstanu środowiska. Na podstawie przeprowadzonych badań własnych oraz studiów literaturowych uzyskano następujące efekty:• określono wpływ sposobu dodawania roztworu zawierającego wzorcewewnętrzne do próbek osadów oraz przebieg procesu ekstrakcji na wyniki oznaczeń analitów z grupy WWA i PCB;• uzyskane wyniki zinterpretowano pod kątem składu i budowy osadówdennych;• zbadano proces desorpcji analitów z grupy WWA i PCB z próbekosadów w warunkach modelowych;• na tej podstawie udowodniono, że sposób wiązania analitów ma wpływna skalę procesu desorpcji zanieczyszczeń i ryzyko związane z ichremobilizacją z osadów dennych.Ponadto podjęto próbę wykorzystania gorącej wody jako rozpuszczalnikaw procesie ekstrakcji analitów z grupy WWA i PCB z próbek osadów.


  • Specyfika kulturowo-cywilizacyjna Estonii jako regionu nadbałtyckiego
    • Jacek Jakubowski
    2008

    W europejskim obrazie regionalnym, uwagę zwraca nadbałtycka przestrzeń kulturowo-cywilizacyjna. Odrębność regionalną odnosi się do rzeczywistości hegemonicznej danego obszaru, wskazując przy tym na cywilizacyjną rolę Morza Bałtyckiego, w którego obrębie następowało kształtowanie się wielokulturowego ładu europejskiego. Odrębność Estonii zaznaczała się w ładzie kulturowym, zorientowanym na tworzenie instytucjonalnych rozwiązań politycznych. Ujawniło się to zwłaszcza w XX w. w okresie kształtowania się kategorii naród, państwo, świadomość odrębności narodowej i etnicznej oraz pod wpływem praktyki politycznej formułującej ład ustrojowy Europy. Karty przeszłości zarysowały odmienności w tradycyjnych wartościach społeczno-politycznych; głębokie przemiany ujawniły się zwłaszcza w obrazie relacji z Rosją.


  • Specyfika zmęczeniowych badań panwi łożyskowych w testerze SKMR-2
    • Jan Sikora
    2008

    W pracy przedstawiono problem niejednoznaczności związanej z szacowaniem wartości estymatora wytrzymałości zmęczeniowej próbek warstwy ślizgowej panwi łożyskowych badanych w testerze SKMR-2. Stanowiska badawcze o takiej konstrukcji i wzorcu obciążenia testującego stanowią według normy ISO 7905/4 podstawowe urządzenie do doświadczalnych badań zmęczeniowych własności materiałów ślizgowych stosowanych w cienkościennych wielowarstwowych panwiach łożyskowych.


  • Speech formant frequency and pitch estimation using instantaneous complex frequency
    • Magdalena [eti] Kaniewska
    2008

    W pracy opisany został algorytm estymacji częstotliwości podstawowej oraz częstotliwości środkowych i pasm formantów mowy z wykorzystaniem zespolonej pulsacji chwilowej. W artykule przedstawiono również wyniki działania algorytmu dla polskich samogłosek.


  • Spektroskopia elektro-ultradźwiękowa warystorów wysokonapięciowych
    • Lech Hasse
    • Ludwik Spiralski
    • Vlasta Sedlakova
    • Josef Sikula
    2008 Full text Measurement Automation Monitoring

    Przedstawiono nową nieniszczącą metodę wykrywania defektów dwójni-ków. W metodzie wykorzystuje się wzajemne oddziaływanie fononów ultradźwiękowych i elektronów wskutek istnienia defektu powodującego nieliniowości. Testowana próbka jest pobudzana przez sygnały harmo-niczne: elektryczny i ultradźwiękowy o różnych częstotliwościach. Wsku-tek nieliniowości powodowanej przez defekt struktury próbki powstaje nowy sygnał harmoniczny o częstotliwości różnicowej sygnałów stymulu-jących. Opisano skrótowo system do pomiaru spektroskopii elektro-ultradźwiękowej. Zaproponowana metoda została zweryfikowana przy pomiarach warystorów wysokonapięciowych. Podano zależność amplitudy sygnału intermodulacyjnego w funkcji poziomu sygnałów pobudzających.


  • Spirometry measurement model - the diagnostic purpose support
    • Jan Szklanny
    • Wojciech Słomiński
    • Krzysztof Kuziemski
    2008 Biocybernetics and Biomedical Engineering

    the paper presents a new model of respiratory mechanism based on the spirometry measurements. the spirometry test assesses the efficiency of the lung ventilation. the respiratory system functioning is based on the ventilation mechanism. thus the quality of the lung depends on the quality of lung ventilation. modelling of the respiratory system supports a diagnostic process. the model parameter estimates are obtained on the basis of the spirometry test results. the model parameters enable us to obtain the new information concerning breathing conditions. these parameters make it also possible to distinguish between healthy and diseased subjects. the spirometry measurement model presents itself as a new diagnostically helpful aid.


  • Społeczeństwo informacyjne i jego rola w podnoszeniu konkurencyjności makroekonomicznej gospodarki
    • Ewa Lechman
    2008

    Rozdział w monografii poświęconej w całości zagdanieniom konkurencyjności gospodarek. Rozdział stanowi kompleksową analizę zagadnień związanych z procesem rozwoju spoleczestwa informacyjnego oraz jego roli w kształtowaniu konkurencjości danego kraju na poziomie makroekonomicznym


  • Społeczna odpowiedzialność firm
    • Mieczysław Migoń
    2008

    W artykule przedstawiłem fenomenalne rozróżnienie "węższego" i "szerszego" znaczenia społecznej odpowiedzialności firm. Najpierw uwypukliłem to, że fenomeny odpowiedzialności moralnej zjawiają się w świadomości indywidualnych "osób żywotnie zainteresowanych", a także są udziałem klasy "osób żywotnie zainteresowanych" działających w firmach. Wstępnie podkreśliłem, że wszystkie "osoby żywotnie zainteresowane" (zarówno określane "pierwszoplanowymi", jak i "drugoplanowymi") podlegają ryzyku gry ekonomicznej. Z kolei wyodrębniłem wieloaspektowość biznesu, scil. : zysk, produkcja, inwestycje, wynagrodzenia pracowników, działalność służąca społeczeństwu ze strony firm/ przedsiębiorstw. Pokazałem, że z jednej strony odpowiedzialność firm powstaje w wyniku woli społecznej, zaś z drugiej strony społeczna odpowiedzialność firm wynika ze społecznych decyzji, scil. presji społecznej. Dokonałem zwięzłej analizy zagadnienia społecznej odpowiedzialności firm wedle wybranych stanowisk, scil. : K.J. Arrowa. H. Simona, M. Friedmana, Th. Levitta, R. W. Holmesa, J. Donaldsona, J. Habermasa, B. H. McCoy'a. Zwróciłem uwagę na wagę poczucia odpowiedzialności ze strony pracowników firmy oraz wspólnego rozwiązywania problemów moralnych. Z kolei podkreśliłem znaczenie stosowania kodeksów firm, oraz standardów moralnych w firmach. Uwypukliłem potrzebę wprowadzenia indywidualnych wartości w firmach. W konkluzji, podkreśliłem, że "dobry biznes" może być pojmowany jako "współmierny" względem społecznej odpowiedzialności moralnej firm.