Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2009

Show all
  • Bilans ekonomiczny produkcji biopaliwa rzepakowego (biodiesla) w indywidualnym gospodarstwie rolnym
    • Ewa Klugmann-Radziemska
    • Piotr Meler
    • Krzysztof Ciunel
    2009 Ekologia i Technika

    Estry metylowe oleju rzepakowego (ang. RME - Rapeseed Methyl Esters), znane szerzej jako biopaliwo rzepakowe lub biodiesel są alternatywnym paliwem służącym do zasilania silników z zapłonem samoczynnym (silników Diesla). Uzyskuje się je w wyniku reakcji transestryfikacji oleju rzepakowego za pomocą metanolu w obecności alkalicznego katalizatora, czego wynikiem jest mieszanina, rozdzielająca się po pewnym czasie na warstwę estrową (paliwową) oraz odpadową warstwę glicerynową.Obok takich czynników jak: przyjazność dla środowiska, łatwa dostępność niezbędnych do produkcji surowców czy wreszcie odnawialność głównego surowca - oleju rzepakowego, jedną z innych niewątpliwych korzyści płynących ze stosowania estrów metylowych oleju rzepakowego jest możliwość wytworzenia tego paliwa w warunkach domowych, w ilości wystarczającej na pokrycie własnych potrzeb energetycznych. Oczywistym jest, że w ten sposób uzyskuje się produkt o gorszych parametrach jakościowych niż ester wytwarzany na skalę przemysłową, jednak wymogi jakościowe takich paliw są odmienne od wymogów stawianych paliwom ekologicznym produkowanym na skalę przemysłową, a dodatkowo przeprowadzone badania pokazały, że uzyskane tą drogą paliwo doskonale nadaje się do zasilania urządzeń, zaopatrzonych w silnik Diesla. Realnym wyznacznikiem zachęcającym bądź zniechęcającym indywidualnych producentów rzepaku do przeznaczenia plonu na cele energetyczne są przybliżone wysokości cen produkcji paliwa rzepakowego. Osoba zarządzająca gospodarstwem będzie chciała oszacować realne korzyści finansowe płynące z potencjalnej możliwości wytwarzania biopaliwa z własnych surowców, uwzględniając fakt, iż estry oleju rzepakowego wytworzone na własne potrzeby nie są, w myśl polskiego prawa, objęte podatkiem akcyzowym.


  • Biofilm formation as a virulence determinant of uropathogenic Escherichia coli Dr+ strains
    • Beata Maria Zalewska-Piątek
    • Sabina Irena Wilkanowicz
    • Rafał Piątek
    • Józef Kur
    2009 Full text Polish Journal of Microbiology

    Infekcje dróg moczowych stanowią największy problem zdrowotny dotykający miliony osób populacji ludzkiej każdego roku. Uropatogenne szczepy Escherichia coli są najczęstszym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za wywoływanie górnych i dolnych dróg moczowych. Powyższe szczepy bakteryjne produkują szereg czynników wirulentnych pośród, których wyróżnić można eksponowane powierzchniowo polimeryczne struktury adhezyjne (fimbrie/pile) warunkujące kolonizację, inwazję oraz amplifikację we wnętrzu komórek nabłonkowych dróg moczowych. Właściwości wirulentne klinicznego szczepu E. coli IH11128, zawierającego operon dra, związane są z obecnością na powierzchni bakterii polimerycznych fimbrii typu Dr, należących do rodziny adhezyn Dr oraz podjednostki białkowej DraD zlokalizowanej na wierzchołku fimbrii Dr. Wykonane eksperymenty adhezji szczepów E. coli zawierających operon dra i mutacje inaktywujące poszczególne geny (draE, draD i draC) do komórek linii HeLa wykazały dwa charakterystyczne wzory adherencji: ścisłą adherencję komórek bakteryjnych eksponujących fimbrie Dr z lub bez obecności podjednostki szczytowej DraD otaczających całe komórki HeLa; agregacyjną adherencję komórek bakteryjnych eksponujących tylko białko DraD przylegających w niektórych miejscach do komórek Hela oraz tendencję do formowania autoagregatów w przypadku szczepów E. coli wykazujących zdolność do produkcji tylko białka DraD. W związku z powyższymi obserwacjami wystąpiła konieczność wstępnego określenia roli fimbrii Dr oraz białka DraD, jako czynników wirulentnych eksponowanych na powierzchni komórek uropatogennych szczepów E. coli Dr+, w procesie formowania biofilmu. Podstawowe badania zostały wykonane na bazie laboratoryjnych szczepów E. coli (zawierających plazmid rekombinantowy pCC90 i jego pochodne, bez regionu regulatorowego draF-draA) oraz klinicznych szczepów E. coli eksponujących na powierzchni fimbrie Dr z lub bez obecności podjednostki szczytowej DraD (odpowiednio DraE+ i DraD+/DraE+ i DraD-). Ze względu na to, że białko DraD występuje na powierzchni komórek w dwóch formach, w postaci związanej ze strukturą polimeryczną fimbrii Dr lub jako niezależna od fimbrii Dr białkowa otoczkowa opłaszczająca komórki bakteryjne, niezbędne było sprawdzenie zdolności analizowanych szczepów do formowania ustrukturyzowanych bakteryjnych agregatów in vitro bez obecności fimbrialnej determinanty (szczepy E. coli DraE- and DraD+). Proces formowania biofilmu określano prowadząc hodowle statyczne komórek bakteryjnych E. coli w dołkach płytki hodowlanej typu PVC oraz wykonując analizę mikroskopową bakterii barwionych fioletem krystalicznym. Wykazano, że zarówno firmbrie Dr, jak i podjednostka białkowa DraD są niezbędne w procesie fromowania biofilmu. Dodatkowo stwierdzono, że szczepy E. coli defektywne pod względem produkcji podjednostek fimbrialnych DraE również mają zdolność do tworzenia agregatów bakteryjnych.


  • Biofiltracja powietrza w okresie od uruchomienia biofiltra do ustalenia warunków procesowych
    • Bożenna Kawalec-Pietrenko
    2009 Full text Inżynieria i Aparatura Chemiczna

    Stwierdzono, że po uruchomieniu biofiltracji na świeżym złożu, rząd bioreakcji zachodzących w cieczy pokrywającej elementy złoża jest różny na różnych jego wysokościach i zależy od czasu jaki upłynął od rozpoczęcia procesu. Przeprowadzono eksperymentalną weryfikację modelu wymiany masy w warunkach nieustalonych. Wyznaczono sprawność i szybkość biofiltracji.


  • Biomimetic zinc(II) and cobalt(II) complexes with tri-tert-butoxysilanethiolate and imidazole ligands - structural and spectroscopic studies.
    • Anna Dołęga
    • Agnieszka Pladzyk
    • Katarzyna Kazimierczuk
    • Julia Jezierska
    2009 INORGANICA CHIMICA ACTA

    Nowe heteroleptyczne kompleksy tri-tert-butoksysilanotiolanowe Zn(II) i Co(II) z dodatkowymi ligandami imidazolowymi zostały scharakteryzowane strukturalnie i spektralnie. Otrzymano kompleksy o różnych centrach koordynacji w zależności od ligandów imidazolowych. Dla jonów Co(II)otrzymano kompleksy o rdzeniach: NOS2 (z cząsteczką metanolu jako O-donorowy ligand) w związku 2', NO2S2 w 2'', N2S2 w 1, zaś w przypadku jonów Zn(II): N2S2 w 3 i N3S w 4. Kompleks 2' jest strukturalnym analogiem z tym występującym w centrum aktywnym dehydrogenazy alkoholowej gdzie jon cynku jest wymieniony na jon kobaltu(II). Wszystkie czterokoordynacyjne kompleksy Co(II) i Zn(II) posiadają geometrię tetraedryczną. Przeprowadzono również analizę spektralną kompleksów Co(II) w ciele stałym i roztworze, a otrzymane dane zostały przedyskutowane i porównane do tych istniejących dla dehydrogenazy alkoholowej podstawionej jonem kobaltu, a także dla dehydrogenazy sorbitolowej. Widma EPR dla otrzymanych kompleksów Co(II) posiadają charakterystyczny szeroki sygnał w 77 K (g ~3.6 i 5.6) co świadczy o wysokospinowym stanie Co(II) w prezentowanych kompleksach.


  • Biopaliwa z rzepaku : wybór i adaptacja do oleju rzepakowego: metody określania stopnia konwersji oleju do estrów metylowych
    • Ewa Klugmann-Radziemska
    • Ewa Szukalska
    • Roman Pawłowicz
    • Maria Tynek
    • Andrzej Pustelnik
    • Krzysztof Ciunel
    2009 TŁUSZCZE JADALNE

    Dokonano przeglądu metod określania stopnia konwersji olejów do estrów metylowych kwasów tłuszczowych. Wybrano metodę polegającą na pomiarze współczynnika załamania światła i zaadaptowano ją do potrzeb oleju rzepakowego. Wyniki skorelowano z wartościami mierzonymi met. HPSEC. W porównaniu ze stosowaną w normie metodą chromatograficzną i innymi metodami, była to analiza prosta, szybka i niedroga.


  • Biopaliwa z rzepaku. Przygotowanie surowca do otrzymywania biodiesla w warunkach gospodarstwa rolnego oraz pilotowe metanolizy
    • Ewa Klugmann-Radziemska
    • Witold Lewandowski
    • Ewa Szukalska
    • Maria Tynek
    • Andrzej Pustelnik
    • Krzysztof Ciunel
    2009 Chemistry-Didactics-Ecology-Metrology

    Scharakteryzowano olej rzepakowy jako surowiec do produkcji biodiesla i opisano etapy procesu transestryfikacji. Oceniono metody wydobywania oleju rzepakowego poprzez tłoczenie w warunkach gospodarstwa rolnego i scharakteryzowano oleje pod względem przydatności do reakcji metanolizy (zawartość fosforu, LK, LOO, skład kwasów tłuszczowych). Przeprowadzono wstępne, laboratoryjne reakcje transestryfikacji i na ich podstawie wytypowano parametry reakcji w skali ćwierć-technicznej. Stopień konwersji oleju do EMKT oznaczano poprzez pomiar współczynnika załamania światła.


  • Bis(3,5-dimethylpyridine-kN)bis(tri-tert-butoxysilanethiolato-kS)chromium(II)toluene solvate
    • Anna Ciborska
    • Katarzyna Kazimierczuk
    • Wiesław Wojnowski
    2009 Full text ACTA CRYSTALLOGRAPHICA SECTION E-STRUCTURE REPORTS ONLINE

    W tytułowym związku atom chromu jest czterokrotnie koordynowany: przez dwa atomy siarki grup tri-tert-butoksysilanotiolanowych oraz dwa atomy azotu z dwóch cząsteczek 3,5-dimetylopirydyny. Geometria ligandów wokół centrum metalicznego jest płaska kwadratowa. Cząsteczka leży na dwukrotnej osi symetrii przechodzącej przez atom N 3,5-dimetylopirydyny. Dodatkowo w krysztale na jedną cząsteczkę kompleksu przypada jedna cząsteczka toluenu.


  • Blokowe algorytmy interpolacji trajektorii zespolonych i oceny ich podobieństwa, z zastosowaniem do weryfikacji dynamicznego podpisu odręcznego
    • Michał Papaj
    2009

    Rozprawa doktorska poświęcona jest dwóm zagadnieniom. Pierwsze z poruszanych zagadnień to blokowe algorytmy interpolacji. W stosowanych i opisywanych dotychczas rozwiązaniach interpolacji za pomocą algorytmów blokowych, realizowanych po stronie częstotliwości, czyli przy użyciu transformaty Fouriera, zarówno krotność interpolacji jak i długości interpolowanych sygnałów były ograniczone do kolejnych potęg 2. Wynikało to przede wszystkim z zastosowania szybkiej transformaty Fouriera (prostej i odwrotnej FFT) do przejścia z dziedziny czasu do dziedziny częstotliwości i powrotu do dziedziny czasu. Zaproponowane w pracy blokowe algorytmy interpolacji wykorzystują do tego celu parę transformat DFT-IFFT oraz FFT-IDFT, czyli prostą dyskretną transformatę Fouriera i odwrotną szybką transformatę Fouriera albo szybką transformatę Fouriera i odwrotną dyskretną transformatę Fouriera. Takie podejście do tematu interpolacji blokowej pozwala na stosowanie dowolnych długości ciągów wejściowych oraz dowolną, wymierną krotność interpolacji. Przeprowadzone eksperymenty wykazały, że proponowanych algorytm pozwala na osiągnięcie wyników średnio o 20 dB lepszych niż algorytmy interpolacji stosowane w dziedzinie czasu. Drugi z poruszanych w pracy tematów to weryfikacja tożsamości na podstawie niezmienników podpisu odręcznego. Podpis odręczny potraktowany jest jako zespolona trajektoria na płaszczyźnie zespolonej. Do tak zdefiniowanej trajektorii zastosowane zostały algorytmy przetwarzania sygnałów i oceny ich podobieństwa znane z dziedziny telekomunikacji. W pracy zdefiniowane zostały niezmienniki podpisu odręcznego takie jak: podpis netto, zespolona pulsacja chwilowa, zespolone cepstrum. Dla wymienionych niezmienników została przeprowadzona analiza ich przydatności do celów weryfikacji tożsamości. Wyniki uzyskane podczas badań wskazują na możliwość wykorzystania zaproponowanych reprezentacji do weryfikacji tożsamości na podstawie podpisu odręcznego.


  • Boron-doped TiO2: Characteristics and photoactivity under visible light
    • Ewelina Grabowska
    • Adriana Zaleska-Medynska
    • Janusz W. Sobczak
    • Maria Gazda
    • Jan Hupka
    2009

    Otrzymano TiO2 domieszkowany borem aktywny w reakcjach fotodegradacji pod wpływem światła widzialnego (λ>400 nm). Fotokatalizatory otrzymano poprzez hydrolizę tytanianu(IV) izopropylu w obecności związków boru lub poprzez ucieranie TiO2 (ST-01, P25 i A11) z prekursorami B i następnie kalcynację w zakresie temperatur 200-600oC. Jako źródło boru zastosowano kwas borowy lub ester trietylowy kwasu borowego. Najwyższą aktywność pod wpływem światła widzialnego wykazał fotokatalizator przygotowany poprzez ucieranie ST-01 z 2%wag estru trietylowego kwasu borowego.


  • Boundary effects on behaviour of granular material
    • Andrzej Tejchman-Konarzewski
    2009

    W artykule przedstawiono wyniki symulacji lokalizacji odkształceń w materiałach granulowanych podczas ściskania dwuosiowego. Obliczenia wykonano przy zastosowaniu metody elementów skończonych i mikropolarnego modelu hipoplastycznego. W pracy pokazano wpływ warunków brzegowych na globalne i loklane zachowanie sie materiału.


  • Boundary value problems for differential equations with deviated arguments which depend on the unknown solution
    • Agnieszka Dyki
    2009 APPLIED MATHEMATICS AND COMPUTATION

    Dyskutowane są zagadnienia brzegowe dla równań różniczkowo funkcyjnych pierwszego rzędu z odchylonym argumentem zależnym od nieznanego rozwiązania. Sformułowane są warunki dostateczne isnienia quasirozwiązań i rozwiązań takich zagadnień.


  • Boundary value problems for dynamic equations of Volterra type on time scales
    • Tadeusz Jankowski
    2009 Dynamics of Continuous, Discrete and Impulsive Systems Series A: Mathematical Analysis

    Praca dotyczy równań i nierówności dla problemów dynamicznych typu Volterry. Podano warunki dostateczne na istnienie ekstremalnych rozwiązań w obszarze ograniczonym przez dolne i górne rozwiązania. Praca zawiera również pewne uwagi dla konkretnych zagadnień różniczkowych i dyskretnych.


  • Broadcast copies reveal the quantumness of correlations
    • Marco Piani
    • Matthias Christandl
    • C.e. Mora
    • Paweł Horodecki
    2009 Full text PHYSICAL REVIEW A

    We study the quantumness of bipartite correlations by proposing a quantity that combines a measure of total correlations-mutual information-with the notion of broadcast copies-i.e., generally nonfactorized copies-of bipartite states. By analyzing how our quantity increases with the number of broadcast copies, we are able to classify classical, separable, and entangled states. This motivates the definition of the broadcast regularization of mutual information, the asymptotic minimal mutual information per broadcast copy, which we show to have many properties of an entanglement measure.


  • Broken rotor bar impact on sensorless control of induction machine
    • Piotr Kołodziejek
    • Elżbieta Bogalecka
    2009 COMPEL-THE INTERNATIONAL JOURNAL FOR COMPUTATION AND MATHEMATICS IN ELECTRICAL AND ELECTRONIC ENGINEERING

    The aim of the research is analysis of the sensorless control system of induction machine with broken rotor for diagnostic purposes. Increasing popularity of sensorless controlled variable speed drives requires research in area of reliability, range of stable operation, fault symptoms and application of diagnosis methods. T transformation (Cunha et al.,2003) used for conversion of instantaneous rotor currents electrical circuit representation to space vector components is investigated to apply with closed-loop modeling algorithm. Evaluation of the algorithm is based on analysis of asymmetry influence to the orthogonal and zero components of space vector representation. Multiscalar model of the machine and selected structures of state observers are used for sensorless control system synthesis. Proposed method of frequency characteristics calculation is used for state observers analysis in open-loop operation.New algorithm of applying the T transformation allows for closed-loop and sensorless control system simulation with asymmetric machine due to broken rotor. Compensating effect of the closed-loop control system with speed measurements and diagnosis information in control system variables are identified. Proposed frequency analysis of state observers is presented and applied. Variables with amplified characteristic frequency components related to rotor asymmetry are compared for selected structures of state observers and with closed-loop and open-loop operation. Method of improving the sensorless system stability is proposed.Practical implications - In closed-loop and sensorless control system rotor fault can be diagnosed by using PI output controllers variables. Compensating effect of mechanical variables sets limitation to specified diagnosis methods. Rotor asymmetry affects sensorless control system stability depending on estimator structure.


  • Buckling analysis of shell structures with stochastic imperfections using six parameter nonlinear shell theory
    • Wojciech Witkowski
    • Jacek Chróścielewski
    • Jarosław Górski
    • Marek Krzysztof Jasina
    2009

    Przedstawiono wpływ wstępnych losowych imperfekcji geometrycznych na wartość obciążenia krytycznego powłoki. W obliczeniach zastosowano autorski program MES wykorzystujący 6-cio parametrową nieliniową teorię powłok.


  • Buckling of braced frames
    • Piotr Iwicki
    2009

    In this paper the classical Winter model, developed originally for columns is applied for frame structures and compared with the results of parametric study of frame with bracing. Sensitivity analysis of critical loads of frame due to bracing stiffness is carried out and the threshold bracing stiffness for full bracing is found. In the non-linear statical analysis the forces in bracings are calculated.


  • Budowa falochronu osłonowego dla portu zewnetrznego w Świnoujściu. - Tom II : konstrukcja falochronu osłonowego.
    • Tomasz Marcinkowski
    • Arkadiusz Dobrzykowski
    • Tadeusz Szurowski
    2009

    Praca została wykonana na zlecenie Urzędu Morskiego w Szczecinie i zgodnie z umową dotyczyła: oceny prawidłowości zastosowanych posadowienia konstrukcji, analizę założeń do obliczeń statycznych, analizę uzyskanych wyników oraz ocenę prawidłowości przyjętych elementów konstrukcji pod względem możliwości wykonawczych.


  • Budowanie zaufania w relacjach interentowych
    • Beata Krawczyk-Bryłka
    2009

    Artykuł prezentuje znaczenie zaufania w relacjach interpersonalnych oraz wpływ globalizacji na proces budowania i percepcji zaufania pomiędzy uczestnikami relacji społecznych. Przedstawiono badania własne, w których autorka zweryfikowała postawy badanych wobec zaufania w relacjach internetowych i poziom wiarygodności partnera w komunikacji odbywającej się z wykorzystaniem różnych internetowych funkcjonalności (forum internetowe, blog, aukcja, gra interaktywna). Dodatkowo przedstawiono przesłanki będące podstawą wiarygodności i strategie wzbudzania zaufania u rozmówców on-line.


  • Built-in Test Scheme for detection, classification and evaluation of nonlinearities
    • Wojciech Toczek
    • Michał Kowalewski
    2009 Full text Metrology and Measurement Systems

    W artykule przedstawiono koncepcję testera wbudowanego (BIST) przeznaczonego do detekcji nieliniowości, klasyfikacji rodzaju nieliniowości i oceny zniekształceń nieliniowych sygnału testowanego, bez użycia drogiego systemu automatycznego testowania. Tester bazuje na modulatorze sigma-delta umieszczonym na pakiecie testowanym i sztucznej sieci neuronowej zaimplementowanej w komputerze osobistym. Koncepcję testera zweryfikowano poprzerz symulację w środowisku Matlab/Simulink dla trzech klas nieliniowości: nasycenia, zniekształceń skrośnych i ograniczonej szybkości narastania sygnału. Jako programowane źródło referencyjne oscylacji nieliniowych zastosowano model oscylatora Van der Pola.


  • Burst loss probability for the combination of extended offset time based service differentiation scheme and PPS in optical burst switching network
    • Sylwester Kaczmarek
    • Paweł Kostecki
    2009

    In the paper analytical model for calculating burst loss probabilities for the combination of two service differentiation schemes for OBS network namely: extended offset time based scheme and PPS (Preemption Priority Schemes) is revised. Moreover authors introduce analytical model for calculating burst loss probabilities for an optical path when OBS network employs both service differentiation schemes and JET signaling. The comparison of analytical model and simulation results is also included.