Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2009
Show all-
Doskonalenie relacji uniwersytetu z otoczeniem na przykładzie wybranych uczelni technicznych
- Krzysztof Leja
Autor stawia tezę, że implementacja modelu potrójnej spirali (triple helix), budowania ścisłych, wzajemnych relacji uczelni z otoczeniem będzie sprzyjać doskonaleniu zarządzania wiedzą w uniwersytecie i jego ewolucji w kierunku organizacji opartej na wiedzy i realizacji trzeciej misji uczelni. Autor przedstawia opinie rektorów wybranych uczelni technicznych o roli konwentów, których jednš z ról jest urzeczywistnianie trzeciej misji w praktyce. W konkluzji stwierdzono, że w uczelniach kluczowym czynnikiem sukcesu jest stworzenie pracownikom przestrzeni do przedsiębiorczości.
-
Doskonalenie strumienia wartości
- Joanna Czerska
Prezentowane podejście do Mapowania Strumienia Wartości jest spójne z innymi pozycjami literaturowymi w tym zakresie. Jednak moje dziesięcioletnie doświadczenie zdobywane w toku kilkudziesięciu projektów wskazało mi dodatkowe kierunki analiz, które warto przeprowadzić już na etapie diagnozowania stanu istniejącego przedsiębiorstwa. To co prezentuję w niniejszej książce, to coś co nazywam „rozszerzonym mapowaniem”. Uważam bowiem, że rozproszona analiza na etapie diagnozowania stanu istniejącego pozwala lepiej zidentyfikować potencjał do doskonalenia oraz postawić cele, które są SMART. Szczególną uwagę w mapowaniu poświęcam kwestii logistyki, która wg przeprowadzonych badań, gwarantuje największy potencjał do doskonalenia płynności finansowej przedsiębiorstwa oraz efektywności procesu wytwórczego. Kolejną kwestią, która ma ogromne znaczenie dla poprawy efektywności funkcjonowania całego przedsiębiorstwa jest analiza wskaźników działów oraz relacji międzywydziałowych. Wnioski pozwalają zintegrować zespół managerów i skoncentrować ich działania ma spójnych celach i jedynym, najlepszym dla przedsiębiorstwa, kierunku działania. Pomysł na napisanie książki powstał w trakcie mojej pracy z kilkuset fabrykami na przestrzeni lat 2002-2009, w których starałam się wyjaśnić, w jaki sposób patrzeć na firmę, diagnozować możliwości rozwoju i jak planować zmiany, by doprowadziły do wzrostu zyskowności przedsiębiorstwa. Dziś coraz więcej firm poszukuje dróg rozwoju, które utożsamiane są zwykle z trzema różnymi kierunkami: z optymalizacją kosztów, ze wzrostem zyskowności firmy lub z rozwojem. Nie bez powodu wyróżniam 3 różne podejścia, gdyż różnią się one sposobem patrzenia na taktykę dotyczącą przeprowadzania zmiany, a przede wszystkim mają wpływ na motywację pracowników do zaangażowania się w proces doskonalenia. Punkt, z którego patrzymy na zmiany, ma ogromny wpływ na jakość i sposób podejmowanych działań, a także dynamikę wdrażanych usprawnień. Niezależnie od tego, które podejście wybierze firma, proces zmian będzie przebiegał zawsze w taki sam sposób. Musimy zacząć od zdiagnozowania stanu istniejącego, wyznaczyć wizję stanu przyszłego, zaplanować zmiany, które doprowadzą nas do celów wyznaczonych wizją stanu przyszłego i wyznaczyć mierniki, którymi oceniać będziemy efektywność procesu realizacji zmian. Proces ten stanowi zakres niniejszej książki.
-
Doskonalenie zarządzania jakością procesu przetarcia tarcicy
- Kazimierz Orłowski
- Roman Wasielewski
W pracy przedstawiono analizę i wyniki badań doświadczalnych dokładności przecinania pryzm ze zmrożonego drewna brzozowego na dwuwrzecionowej pilarce tarczowej w warunkach przemysłowych. W badaniach wykorzystywano piły o konstrukcji tradycyjnej typu "Multix" oraz piły nowego typu konstrukcji własnej. Ponadto, wykazano, że obecność w przekroju poprzecznym, zmiennego na długości przecinanej deski, stopnia po obu jej stronach ma decydujący wpływ na szacowanie wymiaru początkowego przecinanej tarcicy.
-
Doświadczenia z wieloletniej eksploatacji systemów trzcinowych stabilizujących osady ściekowe
- Katarzyna Kołecka
- Hanna Obarska-Pempkowiak
Stabilizowanie osadów ściekowych w basenach trzcinowych stanowi nową alternatywę ich unieszkodliwiania.Osady ściekowe unieszkodliwianie w basenach trzcinowych ulegają stabilizacji, a otrzymywany produkt charakteryzuje się składem chemicznym zbliżonym do substancji humusowej, a więc możliwe jest rolnicze wykorzystanie. Badania przeprowadzono w dwóch systemach duńskich, zlokalizowanych w Vallo i Nakskov koło Kopenhagi, stabilizujących osady z konwencjonalnych oczyszczalni ścieków obsługujących 9 000 i 33 000 mieszkańców.Celem pracy było określenie parametrów potrzebnych do prawidłowej budowy i eksploatacji systemów trzcinowych. Sprawdzono również możliwości wykorzystania osadów ściekowych w rolnictwie ze względu na zawartość metali ciężkich oraz możliwość ich potencjalnego uwalniania do środowiska, przez określenie ich specjacji. Stwierdzono, że prawidłowa eksploatacja systemów trzcinowych wymaga określenia optymalnych dawek osadów: ich ilości oraz częstotliwości doprowadzania, w celu zapewnienia okresu spoczynku pomiędzy kolejnymi zalewami.Przeprowadzone badania wykazały, że średnie stężenia analizowanych metali ciężkich nie przekraczały wartości obowiązujących przy rolniczym wykorzystaniu. Dodatkowo analizowane metale ciężkie związane były przede wszystkim z najbardziej stabilną frakcją rezydualną.
-
Doświadczenia za zwalczania bakterii nitkowatych w czasie modernizacji Oczyszczalni Ścieków ''Dębogórze'
- Anna Remiszewska-Skwarek
- Ewa Dobiegała
w pracy przedstawiono zmiany w technologii Oczyszczalni Ścieków ''Dębogórze'' Pewik Gdynia - po modernizacji w latach 2006-2009, (współfinansowanej z funduszu spójności UE) oraz doświadczenia oczyszczalni w zwalczaniu bakterii nitkowatych.
-
Doświadczenie jako wartość dla klienta
- Anna Dembicka
Marketing doświadczeń opiera się na przekonaniu, że oprócz produktu i usługi konieczne jest wyodrębnienie dodatkowej wartości, jaką jest niepowtarzalne doświadczenie, spełniające racjonalne i emocjonalne oczekiwania nabywcy. Autorka opisuje rolę doświadczeń w kształtowaniu postaw konsumenckich oraz budowaniu satysfakcji i lojalności klienta. Omawia również zasady służące projektowaniu pozytywnych doświadczeń zakupowych.
-
Doubly miniaturized rat-race coupler with periodic pbg structures
- Marek Kitliński
- Piotr Kurgan
- Sławomir Opozda
W referacie zaprezentowano projekt oraz wyniki eksperymentu podwójnie zminiaturyzowanego sprzęgacza pierścieniowego. Wstępny stopień miniaturyzacji uzyskano poprzez modyfikację impedancji charakterystycznych oraz długości elektrycznych odpowiednich sekcji linii mikropaskowych, natomiast dodatkową redukcję powierzchni osiągnięto poprzez implementację kaskad komórek PBG w odcinkach linii mikropaskowych. Wyniki eksperymentu potwierdzają przydatność zaproponowanych technik, w wyniku których osiągnięto redukcję powierzchni aż o 85% oraz stwierdzono zgodność pomierzonych charakterystyk transmisyjnych z wynikami teoretycznymi.
-
Dozymetria pasywna - dogodne narzędzie do badania zanieczyszczeń środowiska wodnego
- Ewa Łopuchin
- Jacek Namieśnik
Dozymetry pasywne stanowią coraz powszechniej wykorzystywane narzędzie do pobierania próbek analitów ze środowiska wodnego. Pobieranie analitów przy użyciu próbników pasywnych następuje na drodze swobodnego transportu masy przez membranę do medium zatrzymującego na skutek różnicy potencjałów chemicznych związków w medium zatrzymującym i środowiskiem wodnym, w którym umieszczany jest próbnik. Próbniki umieszczane są w wodzie na określony okres czasu (np. 2 tygodnie, miesiąc). Po zakończeniu ekspozycji próbnik jest wyjmowany z wody i przystępuje się do określenia ilości analitów zatrzymanych w próbniku, co z kolej stanowi podstawę do obliczenia średniego ważonego w czasie stężenia analitu w badanym medium za okres ekspozycji próbnika.W artykule przedstawiono charakterystykę oraz omówiono obszar praktycznego zastosowania wybranych typów próbników pasywnych. Ponadto opisano kierunki rozwojowe dozymetrii pasywnej.
-
Drawing conclusions about reliability of power systems from small number of statistical data
- Roman Liberacki
W artykule podjęto próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest wyciągnięcie przydatnych w praktyce wniosków o niezawodności elementów technicznych, wchodzących w skład systemów energetycznych, mając do dyspozycji nieliczne dane statystyczne. W opinii autora jest to możliwe. Wskazano dwie drogi postępowania. Pierwsza opiera się na wykorzystaniu metod statystycznych. Druga wykorzystuje elementy teorii zbiorów rozmytych.
-
Driving force of acoustic streaming caused by aperiodic sound beamin unbounded volumes
- Anna Perelomova
Równanie dynamiczne kierujące lokalnej w czasie siłą radiacyjną ruchu wirowego wyprowadzono. Stwierdzono, iż zawiera ona trzy części: jedna stanowi wzór klasyczny, druga daje zero po uśrednieniu względem okresu fali akustycznej, lecz różni się od zera dla nieokresowego dźwięku. Trzecia składowa związana jest z małymi dyfrakcyjnymi efektami, zachodzącymi podczas propagacji wiązki. Przejście do wzoru klasycznego w przypadku źródła okresowego udowodnione. Przedstawione kilka ilustracji różnicy obydwu wzorów dla pewnego typu fali nieokresowej.
-
Drogowy most przez Wisłę w Tczewie stan dzisiejszy, a możliwości modernizacji
- Maciej Malinowski
Most Tczewski będący jedyną przeprawą drogową przez rzekę Wisłę w Tczewie jest wspaniałym zabytkiem sztuki inżynierskiej uznanym za obiekt europejskiego dziedzictwa kultury technicznej. Rozdział zawiera opis konstrukcji, aktualnego stanu technicznego oraz możliwości modernizacji i dalszej eksploatacji mostu.
-
Dryout in annular flow - theoretical analysis
- Dariusz Mikielewicz
- Jan Wajs
- Michał Gliński
- Abdul-Baset R.s. Zrooga
W pracy zaprezentowano model kryzysu wrzenia w przepływie pierścieniowym, obowiązujący dla wysokich wartości stopnia suchości i stanowiący modyfikację wcześniejszej wersji modelu zaproponowanego przez Sedlera i Mikielewicza. Model ten uwzględnia bilans masy w filmie cieczowym i bilans masy dla kropel cieczy w rdzeniu przepływu oraz zawiera dodatkowy człon odpowiedzialny za odparowanie filmu na ściance kanału. Rozwiązanie układu równań wymaga znajomości prędkości porywania i osadzania kropel w przepływie - odpowiednie korelacje zaczerpnięto z prac Okawy. Wyniki przeprowadzonych obliczeń odniesiono do danych eksperymentalnych, uzyskując satysfakcjonującą zgodność.
-
DST-Based Detection of Non-cooperative Forwarding Behavior of MANET and WSN Nodes
- Jerzy Konorski
- Rafał Orlikowski
. Selfish node behavior can diminish the reliability of a mobile ad hoc network (MANET) or a wireless sensor network (WSN). Efficient detection of such behavior is therefore essential. One approach is to construct a reputation scheme, which has network nodes determine and share reputation values associated with each node; these values can next be used as input to a routing algorithm to avoid end-to-end routes containing ill-reputed nodes. The main problem lies in handling possibly conflicting evidence of a particular node's behavior so as to enable rapid detection of all selfish nodes. To this end, we explore the Dempster-Shafer Theory of Evidence (DST) as part of a novel framework called DST-SDF and discuss some of its advantages and disadvantages. It differs from existing reputation schemes in that the well-known but faulty watchdog mechanism is dispensed with, and end-to-end acknowledgments are used instead. Sample simulation results illustrate the merits of DST-SDF under two proposed working modes related to the applied rule of evidence combination.
-
Dynamic analysis of a satellite with feexible link
- Krzysztof Augustynek
- Edmund Wittbrodt
- Iwona Adamiec-Wójcik
W artykule przedstawiono model przestrzenny satelity złożonego z dowolnej liczby podatnych ramion. Układ taki jest przykładem otwartego łańcucha kinematycznego o strukturze drzewa. Do dyskretyzacji członków podatnych zastosowano modyfikację metody sztywnych elementów skończonych. Równania ruchu wyprowadzono z równań Lagrange'a II rodzaju, stosując do opisu ruchu ciał współrzędne złączowe oraz przekształcenia jednorodne. W symulacjach numerycznych analizowano wpływ różnych sposobów rozkładania ramion na dynamikę układu.
-
Dynamic inequalities and equations of Volterra type on time scales
- Ravi Agarwal
- Tadeusz Jankowski
- Donal O'Regan
Praca dotyczy całkowo-różniczkowych równań dynamicznych typu Volterry z warunkami początkowymi. Stosując twierdzenie Banacha o punkcie stałym pokazano istnienie jedynego rozwiązania liniowego równania dynamicznego. Stosując metodę iteracji monotonicznych pokazano istnienie rozwiązań ekstremalnych dla problemów nieliniowych. Badano też nierówności dynamiczne. Praca zawiera również uwagi dotyczące zagadnień różniczkowych i różnicowych.
-
Dynamic load tests of piles in non-cohesive soils.
- Tadeusz Brzozowski
- Kazimierz Gwizdała
- Zbigniew Sikora
The results of investigations of various types of piles, the analysis of dynamic tests carried out recently in Poland and the correlations between the results of dynamic and static tests of piles are presented. Przedstawiono wyniki badań nośności różnych rodzajów pali, analizę badań dynamicznych wykonanych w Polsce w ostatnich latach oraz korelacje pomiędzy wynikami badań statycznych i dynamicznych.
-
Dynamic response of the PEM fuel cell to step change load
- Janusz Cieśliński
- Tomasz Kaczmarczyk
- Bartosz Dawidowicz
- Sławomir Smoleń
Przedstawiono charakterystyki dynamiczne ogniwa paliwowego typu PEM o mocy 2.5 kW obciążanego sygnałem skokowym o wartościach od 1 A do 50 A.
-
Dynamics of fault arc traveling along busbars in high voltage switchboards = Dynamika łuku zwarciowego przemieszczającego się wzdłuż szyn rozdziel-nic wysokiego napięcia
- Roman Partyka
- Daniel Kowalak
The paper presents the results of magnetic induction and electrodynamic force calculations acting on arc column during short-circuit in medium voltage air-insulated bus-bars. The gap between the bars was 120 mm and the prospective short-circuit currents ranged from 4 kA to 8 kA. The paper also shows the measurement results of average velocity fault arc depending on currents arc diameter and arc current was established and described. Based on the calculation results of electrodynamic forces acting on the arc and calculated arc diameter , as well as the measurements of arc velocity, the relation of aerodynamic resistance coefficient to arc current was presented. The conclusions indicate. Inter alia, the possibility of changing arc's traveling direction, as a result of changing the direction of electrodynamic forces. Attention is also drawn to deformation of arc columns and increase in arc voltage, which cause increase in arc's power, resulting in greater impact of three-phase arcing short-circuits in switchboards.
-
Dynamiczne zarządzanie tożsamością użytkowników w przestrzeniach inteligentnych
- Tomasz Maria Boiński
Omówiono zagadnienie uwierzytelniania oraz przedstawionoróżnice pomiędzy rozwiązaniami dostarczanymi przez systemy Linux oraz Windows. Zaprezentowano dwie metody zapewnienia centralizowanego systemu uwierzytelniającego. Obie metody były przetestowane w praktyce w sieci laboratorium komputerowego katedry KASK. Na tej podstawie wskazano metodę zdolną do zapewnienia bezpieczeństwa przestrzeni inteligentnej, w której to użytkownicy będą mogli uwierzytelniać się za pomocą innych atrybutów niżtylko login i hasło.