Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2009
Show all-
Poszukiwanie metody określania sił podłużnych w szynach toru bezstykowego
- Władysław Koc
- Andrzej Wilk
- Sławomir Grulkowski
- Piotr Chrostowski
Artykuł przedstawia w zarysie przegląd wybranych prac badawczych nad znalezieniem metody określania sił podłużnych w szynach toru bezstykowego, przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Rozległość tych badań jest imponująca, jednak efekty wciąż nie są do końca zadowalające. Jak dotąd nie opracowano bowiem metody bezpośredniego pomiaru sił podłużnych, dostosowanej w pełni do warunków praktyki utrzymaniowej.
-
Poszukując indywidualności
- Agnieszka Błażko
- Małgorzata Skrzypek-Łachińska
Głębokie poczucie związku człowieka z architekturą jest naturalne, ponieważ od wieków stanowi ona ramy przestrzenne życia ludzkiego. Świadomość tego związku nie pozwala na rozpatrywanie architektury w oderwaniu od jej różnorodnych treści i znaczeń, dających wnikliwemu odbiorcy możliwość czytania dzieła architektury jak książki. Budowanie koncepcji na kanwie indywidualnie konstruowanej opowieści pozwala poznać psychikę ucznia i pozwala kształtować jego postawę estetyczną i społeczną.
-
Potassium Tri-tert-butoxysilanethiolates: Synthesis, Properties, and Crystal and Molecular Structures of [(tBuO)3SiSK]6[THF]2·2THF, {[(tBuO)3SiS]2K2}n, and [(tBuO)3SiSK]4[H2O]4·C6H6
- Elżbieta Jesionka
- Katarzyna Kazimierczuk
- Wiesław Wojnowski
W reakcji tri-tert-butoksysilanotiolu z potasem otrzymano trzy nowe związki:[(tBuO)3SiSK]6[THF]2·2THF, {[(tBuO)3SiS]2K2}n, i[(tBuO)3SiSK]4[H2O]4·C6H6. Stanowią one dogodne substraty w syntezach kompleksów silanotiolanowych metali przejściowych. Charakteryzują się one również różnorodnością tworzonych układów. Rentgenowska analiza strukturalna wykazała, iż tworzą one trzy typy makrocząsteczkowych układów, w których powtarzające się motywy powiązane są ze sobą wiązaniami koordynacyjnymi i /lub wiązaniami wodorowymi.
-
Potential application of ionic liquids in aluminium production - economical and ecological assessment
- Marta Markiewicz
- Jan Hupka
- Monika Joskowska
- Christian Jungnickel
Technologia wytwarzania aluminium stosowana na skale przemysłową oparta jest na elektrodepozycji w ciekłym kriolicie i nosi nazwę procesu Hall-Heroult'a. Technologia ta wymaga wysokich nakładów energii elektrycznej, charakteryzuje się ponadto, szeroko udokumentowanym, negatywnym wpływem na środowisko naturalne. Produkcja aluminium możliwa jest również metodą alternatywną poprzez elektrodepozycję a mieszaniny cieczy jonowych w temperaturze pokojowej. Celem niniejszej publikacji jest dokonanie porównania obu wspomnianych technologii pod względem wpływu na środowisko oraz ekonomii produkcji.
-
Potential Methods of Electrochromic Materials Quality Assessment
- Mateusz Kotarski
Publikacja zawiera potencjalne metody oceny jakości prototypowych maateriałów wykonanych z warstw elektrochromowych. Warstwy te mogą zostać ocenione za pomocą anlizy sygnałów elektrycznych jak również metodami przetwarzania obrazów.
-
Potrzeby MŚP regionu pomorskiego w zakresie metod nadzorowania procesów
- Piotr Grudowski
- Jolanta Preihs
- Piotr Waszczur
Odpowiednie stosowanie zasad orientacji procesowej decyduje o skuteczności i efektywności systemów zarządzania jakością. Poniższe opracowanie przedstawia wyniki badań pilotażowych mających wstępnie odpowiedzieć na pytanie w jakim stopniu małe i średnie firmy regionu pomorskiego są świadome znaczenia i przygotowane do systemowo ujętego nadzorowania swoich procesów.
-
Potrzeby wodne roślin energetycznych jako problem oddziaływania na środowisko w Polsce
- Piotr Kowalik
- Riccardo Scalenghe
Praca przedstawia strategię rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem biomasy. Wskazuje się zwłaszcza na instrumenty prawne i finansowe. Produkcja biomasy wymagać będzie znacznych ilości wody w rolnictwie nie-żywnościowym, a więc konieczne będzie skoordynowanie strategii rozwoju energetyki ze strategia gospodarowania woda w Polsce. Z obliczeń wynika, że potrzeby wodne roślin energetycznych będą wyższe o około 50% niż aktualne opady atmosferyczne. Wskazuje to na konieczność rozwoju nawodnień.
-
Potrzeby wodne roślin energetycznych jako problem oddziaływania na środowisko w Polsce
- Piotr Kowalik
- Riccardo Scalenghe
Praca przedstawia strategię rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem biomasy. Wskazuje się zwłaszcza na instrumenty prawne i finansowe. Produkcja biomasy wymagać będzie znacznych ilości wody w rolnictwie nie-żywnościowym, a więc konieczne będzie skoordynowanie strategii rozwoju energetyki ze strategia gospodarowania woda w Polsce. Z obliczeń wynika, że potrzeby wodne roślin energetycznych będą wyższe o około 50% niż aktualne opady atmosferyczne. Wskazuje to na konieczność rozwoju nawodnień.
-
Potyczki studentów z ARCHItekturą
- Elżbieta Marczak
Publikacja zawiera opis ćwiczeń wykonywanych na semestrze 1 i 2 w ramach przedmiotu ''Projektowanie architektoniczne'', prowadzonych w Katedrze Architektury Morskiej i Przemysłowej. Znajdują się tutaj przyklady prac oraz syntetyczny opis ćwiczeń podzielonych na tematyczne cykle, nazwane potyczkami. Stanowią one wstęp i przygotowanie do projektowania. Podane są cele, metody i wnioski z prowadzonych ćwiczeń.
-
Power devices in Polish National Silicon Carbide Program
- Andrzej Kubiak
- Mariusz Sochacki
- Zbigniew Lisik
- Jan Kazimierz Szmidt
- Alicja Konczakowska
- Roman Barlik
Artykuł zawiera informacje o polskim rządowym programie ''Nowe technologie na bazie węglika krzemu i ich zastosowania w elektronice wielkich częstotliwości, dużych mocy i wysokich temperatur''. Program zawiera trzy główne zadania zawierające następujące cele: wytworzenie podłoży z SiC, wytworzenie przyrządów z SiC oraz ocenę działania wybranych przyrządów w układach aplikacyjnych. Omówiono zastosowane metody wytwarzania podłoży, technologii i konstrukcji diod Schottky'ego i tranzystorów FET. Przedstawiono w sposób opisowy badania przyrządów kompercyjnych, głównie produkcji CREE, diod Schottky'ego oraz wyniki aplikacji tych przyrządów w typowym układzie energoelektrycznym.
-
Powiązania między handlem elektronicznym, biznesem elektronicznym oraz gospodarką elektroniczną
- Magdalena Brzozowska-Woś
Artykuł stanowi próbę usystematyzowania pojęć handlu elektronicznego, biznesu elektronicznego oraz gospodarki elektronicznej. W literaturze można spotkać wiele definicji, jednak zdarza się, że przedstawiane w nich pojęcia są mylnie interpretowane lub stosowane zamiennie. Rozwijający się sektor technologii informacyjnych sprawił, iż we współczesnej gospodarce zmieniają się formy procesów zachodzących pomiędzy przedsiębiorstwami, wewnątrz przedsiębiorstw oraz w kontaktach z klientami. Podstawowe procesy (m.in. promocja, obsługa zamówień, płatności) mogą być realizowane drogą elektroniczną, ułatwiając funkcjonowanie przedsiębiorstwom. Jednak administracja państwowa ma jeszcze duże zaległości w kwestii dostosowania się do wymogów społeczeństwa informacyjnego oraz nowoczesnych przedsiębiorstw.
-
Powierzchnia międzyfazowa gaz - ciecz w roztworach białka serwatkowego napowietrzanych we współprądowej kolumnie barbotażowej
- Iwona Hołowacz
- Bożenna Kawalec-Pietrenko
- Karolina Kucharska
Badano rozkłady wielkości pęcherzy oraz stopień zatrzymania gazu podczas ciągłej separacji pianowej białka serwatkowego we współprądowej kolumnie barbotażowej. Średnice pęcherzy wyznaczano metodą fotograficzną. posługując się przecietną powierzchniowo-objętościową średnicą pęcherzy oraz wartością stopnia zatrzymania gazu wyznaczano wielkość generowanej powierzchni międzyfazowej.
-
Powrót natury do miasta. Zieleń miejska w gdańsku od końca xix do polowy XX wieku
- Katarzyna Rozmarynowska
artykuł zawiera charakterystykę powstającej na przełomie xix i xx wieku zieleni miejskiej w gdańsku; pokazuje dzieje, zakres działalności i osiągnięcia gdańskiego zarządu zieleni oraz postaci z nim związane.
-
Powstawanie oceanicznych aerozoli siarczanowych i ich wpływ na środowisko
- Tomasz Chmiel
- Tomasz Dymerski
- Waldemar Wardencki
- Jacek Namieśnik
W pracy przedstawiono problem wpływu aerozoli morskich na środowisko i kształtowanie klimatu. Opisano cykl biogeochemiczny siarki w przyrodzie i źródła jej emisji. Główną uwagę poświecono związkom siarki powstającym w morzach i oceanach, a w szczególności dimetylosulfidowi (DMS) i procesom jego tworzenia. Wykazano jego znaczącą rolę w tworzeniu aerozoli siarczanowych. Przedstawiono hipotezę CLAW, która uwzględniając obieg związków siarki w przyrodzie, stanowi podstawę rozważań na temat globalnych zmian klimatu. Ponadto zaproponowano dwa modele teoretyczne przeciwdziałania globalnemu ociepleniu: "efekt wulkaniczny" oraz "morska mgiełka w troposferze".
-
Praca bezpiecznika przekładnika średniego napięcia w warunkach ferrorezonansu
- Łukasz Tłustochowicz
Obserwowane sš przypadki działania bezpieczników rednich napięć chronišcych przekładniki napięciowe od skutków przetęŜeń podczas ferrorezonansu napięć. W artykule przedstawiono wyniki badań symulacyjnych wpływu zjawisk ferrorezonansowych na pracę bezpiecznika SN. Ferrorezonans moŜe wystšpić w wyniku nagłej zmiany napięciapracy przekładnika, której przyczynami mogš być przepięcia łšczeniowe lub atmosferyczne. Wyniki badań symulacyjnych nie wykluczajš możliwoci działania bezpiecznika przekładnika SN w następstwie zjawisk ferrorezonansowych, powodowanych przepięciem. Przypadki takich zdarzeń sš rejestrowane w praktyce eksploatacji sieci rednich napięć i potwierdzone badaniami laboratoryjnymi.
-
Praca regulatora generatora w warunkach sprzyjających powstawaniu lawiny napięcia - wybrane problemy
- Jacek Klucznik
- Robert Małkowski
- Ryszard Zajczyk
- Piotr Szczeciński
W referacie zwrócono uwagę na wybrane zagadnieniazwiązane z pracą wieloparametrowego regulatora generatoraw warunkach awarii napięciowej. Przedstawiono wynikianalizy wpływu tak często pomijanego elementu układuregulatora generatora, jakim jest stabilizator systemowy.Zwrócono uwagę na celowość automatyzacji procesu zaniżaniamocy czynnej, dla zwiększenia możliwości generacjimocy biernej. Ponadto wskazano błędy w strukturze torugłównego regulacji napięcia w układzie z tzw. przejmowaniemsygnałów przez bramki LV i HV.
-
Practice implementation of operational level agreement
- Jarosław Pastuszak
- Maciej Stolarek
- Cezary Orłowski
The paper concerns practical implementation of the Operational Level Agreement (OLA) compared to the Service Level Agreement (SLA).
-
Practises of entrepreneurs from SMEs sector related to risk management
- Aniela Mikulska
Wyniki badań MSP dotyczące praktyk ubezpieczeniowych. Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw wykazują się niewielką znajomością procesów zarządzania ryzykiem. Ich działania na rzecz ograniczania ryzyk w działalności gospodarczej dają podstawę do oceny poziomu świadomości ubezpieczeniowej tej grupy przedsiebiorców.
-
Praktyczne aspekty stosowania wodomierzy
- Ziemowit Suligowski
Wodomierz skrzydełkowy - wodomierz domowy, wodomierz mieszkaniowy. Problem dokładności pomiaru, dobór urządzenia, montaż. Błędy, problem normy
-
Praktyki ubezpieczeniowe małych i średnich przedsiębiorstw w województwie pomorskim
- Aniela Mikulska
Próba odpowiedzi na pytanie: jak radzą sobie przedsiębiorcy z ryzykiem w działaności gospodarczej? w jakim stopniu korzystają z metody ubezpieczenia? czy zarządzają ryzykiem? Na podstawie badania ankietowego podjęto się oceny poziomu świadomości ubezpieczeniowej grupy przedsiębiorców sektora MSP w województwie pomorskim.