Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2009
Show all-
Usuwanie hydrofobowych zanieczyszczeń ropopochodnych z gleby metodą odmywania za pomocą roztworów związków powierzchniowo czynnych = Washing out of hydrophobic organic pollutants from soil using surfactants solutions
- Sebastian Pastewski
- Piotr Czacharowski
- Krystyna Mędrzycka
Badano efektywność oczyszczania gleby zanieczyszczonej substancjami ropopochodnymi. W badaniach wykorzystano surfaktanty niejonowe z grupy oksyetylenowanych alkoholi tłuszczowych i alkilopoliglukozydów oraz biosurfaktant z grupy ramnolipidów. Efektywność odmycia gleby w zależności od rodzaju surfaktantów wahała się od 67 do 78% przy stężeniu surfaktantu 3 g/L. Wraz ze wzrostem stężenia surfaktantu w roztworze obserwowano wzrost efektywności odmycia. Niezależnie od rodzaju gleby uzyskano zbliżoną efektywność odmycia od 78 do 82% dla Rokanolu NL6 oraz od 72 do 78% dla Tritonu BG10.
-
Usuwanie i podział fazowy metali ciężkich w ekosystemie oczyszczalni hydrofitowej zasilanej odciekami ze składowiska odpadów komunalnych
- Ewa Wojciechowska
Wyniki badań stężeń metali w odciekach i osadach dennych pochodzących z hydrofitowej oczyszczalni odcieków ze składowiska odpadów komunalnych w Örebro w Szwecji. Analizowany obiekt jest systemem o przepływie powierzchniowym, złożonym z 10 stawów zasiedlonych roślinnością hydrofitową. Zastosowany system zapewnia wysokie efektywności usuwania zanieczyszczeń z odcieków, co umożliwia ich odprowadzanie do odbiornika - cieku wodnego przepływającego w rejonie składowiska. Celem badań było określenie całkowitej efektywności usuwania metali w analizowanym obiekcie, jak również określenie ich podziału fazowego (woda, zawiesina, osad denny). Przeprowadzono również analizę specjacji metali w osadach.
-
Usuwanie jonów metali ciężkich ze ścieków metodami flotacji jonowej i precypitacyjnej
- Bożenna Kawalec-Pietrenko
- Donata Konopacka-Łyskawa
- Piotr Rybarczyk
Usuwano jony cynku z modelowych roztworów w obecności siarczanu dodecylosodowego metodami flotacji jonowej i precypitacyjnej. Wzrost stężenia związku powierzchniowo czynnego w roztworze powodował efektywniejsze usuwanie jonów cynku z roztworu oraz obniżenie wartości współczynnika wzbogacenia. Znacząco wyższe współczynniki wzbogacenia charakteryzowały usuwanie jonów cynku w procesach flotacji precypitacyjnej.
-
Uszkodzenia korozyjne nowo wybudowanego zbiornika ze stali nierdzewnej
- Jerzy Ziółko
- Ewa Supernak
- Jerzy Muszyński
omówionoprzyczyny powstania uszkodzeń korozyjnych w nowowybudowanym zbiorniku walcowym pionowym na spirytus. zbiornik miał pojemność v=800 m3 i był wykonany ze stali x5crni18-10. podano sposób usunięcia powstałych uszkodzeń korozyjnych spowodowanych niedochowaniem wymagań prawidłowej technologii spawania stali nierdzewnej.
-
Uszkodzenia sieci kanalizacji sanitarnej. Wpływ na środowisko
- Remigiusz Duszyński
- Adam Bolt
- Wiesław Leoniak
Nieszczelność sieci powoduje zanieczyszczenie gleby i wód w otoczeniu kanału. W przypadku posadowienia kanału poniżej poziomu wód gruntowych dochodzi do występowania zjawiska infiltracji wód gruntowych do nieszczelnego kanału lub eksfiltracji ścieków z kanału do gruntu. Istniejąca metodyka terenowych badań geotechnicznych pozwala ocenić stan środowiska i wpływ na nie budowli inżynierskich oraz określić przepuszczalność hydrauliczną gruntów drobnoziarnistych i organicznych. z dokładnością wystarczającą do rozwiązywania praktycznych zagadnień projektowania i oceny zagrożeń środowiskowych. Istnieje potrzeba dopracowania się systemu badań istniejących obiektów również pod kątem oceny oddziaływań środowiskowych w tym rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń. Elementem zasadniczym powinna być część geotechniczna związana z oceną stanu ośrodka gruntowego wzdłuż rurociągu, w szczególności w miejscach gdzie inspekcje wizyjne oraz ocena makroskopowa zachowania się powierzchni wskazuje na możliwość występowania zjawisk infiltracyjnych i eksfiltracyjnych. Tendencje do pomijania pomiarów "in situ" prowadzą do lekceważenia istniejących problemów i w efekcie przyjmowania nieodpowiednich rozwiązań. Ocena stanu zanieczyszczeń powinna być wspomagająca przy wyborze metodyki napraw czy też nowych inwestycji.
-
Uszkodzenie wiaduktu kolejowego nad drogą krajową nr 7. Analiza nośności i sposób naprawy
- Krzysztof Żółtowski
- Marek Szafrański
Przegląd wiaduktu kolejowego nad drogą krajową nr 7 w Pasłęku ujawnił znaczne deformacje i uszkodzenia w dźwigarach głównych przęsła powstałe na skutek uderzeń pojazdów ponadgabarytowych. W referacie przedstawiono analizę nośności oraz przyjęty sposób naprawy wspomnianego obiektu. Przedstawiono rezultaty analizy statyczno-wytrzymałościowej konstrukcji przęsła oraz nieliniowej analizy sprężysto-plastycznej MES z uwzględnieniem istniejących deformacji. Analiza wykazała brak doraźnych zagrożeń dla konstrukcji. Zalecono prace naprawcze z uwagi na efekty zmęczeniowe i ochronę korozyjną.
-
Utilization of internal carbon sources by a full-scale process biomass for denitrification and EBPR
- Jakub Drewnowski
- Jacek Mąkinia
Dla zwiększenia efektywności denitryfikacji i zintegrowanych biologicznych procesów usuwania fosforu (z ang. EBPR) w ramach istniejących możliwości technologicznych komunalnych oczyszczalni ścieków, zaleca się korzystać z odpowiednich źródeł węgla. Ze względu na wysokie koszty zakupu konwencjonalnych źródeł węgla i wymagany (zazwyczaj) okres adaptacji mikroorganizmów biorących udział w oczyszczaniu ścieków, zwrócono uwagę na możliwość wykorzystania obecnych w ściekach (tzw. wewnętrznych źródeł węgla) do wspomagania procesów denitryfikacji i EBPR. Celem badań było ustalenie wpływu substratu wolnorozkładalnego (Xs) na możliwość poprawy efektywności denitryfikacji oraz towarzyszących procesów uwalniania/poboru P w wielofazowych układach osadu czynnego oczyszczalni ścieków Gdańsk-Wschód. Do oceny roli frakcji Xs zastosowano nowatorską procedurę opartą na doświadczeniach prowadzonych w reaktorach nieprzepływowych z użyciem ścieków oczyszczonych mechanicznie (bez i po podczyszczeniu metodą koagulacji/flokulacji). Badania obejmowały "konwencjonalny" pomiar szybkości denitryfikacji (z ang. NUR), pomiar szybkości uwalniania/poboru fosforanów (z ang. PRR/PUR) w fazie anoksycznej i tlenowej oraz pomiar szybkości poboru tlenu (z ang. OUR). W trakcie dwóch serii pomiarowych (zimowej i letniej) zaobserwowano znaczące różnice szybkości procesów biochemicznych podczas wykonywania doświadczeń w reaktorach nieprzepływowych. Stwierdzono, że usunięcie w wyniku koagulacji i flokulacji, frakcji organicznej występującej w formie koloidalnej i zawiesinowej spowodowało obniżenie szybkości poboru fosforanów w warunkach anoksycznych nawet o 70%, a w tlenowych o 55%.
-
UV-visible emision as a probe of core excitations applied to the furan carbon dioxide molecules
- Antti Kivimaki
- Marcello Coreno
- Alvarez Ruiz
- Manuel Simone
- Marcin Dampc
- Mariusz Zubek
Wykonano badania wzbudzenia wewnątrz powłokowego drobin furanu i dwutlenku węgla korzystając ze spektroskopii fluorescencyjnej w zakresie widzialnym i UV. Przeprowadzono pomiary emisji linii Hα i Hβ w pobliżu progu wzbudzenia O 1s i C 1s drobin furanu i dwutlenku węgla
-
Uwarunkowania i kierunki integracji systemu bezpieczeństwa transportu drogowego
- Lech Michalski
Artykuł jest podrozdziałem rozdziału 3 monografii ZSBT.
-
Uwarunkowania kulturowe procesów integracji w regionie Azji i Pacyfiku - perspektywa biznesu międzynarodowego
- Małgorzata Rozkwitalska
Celem pracy jest analiza uwarunkowań kulturowych integracji krajów Azji i Pacyfiku, tworzących ugrupowanie APEC. Praca składa się z 3 części: wstępu, charakterystyki kultur narodowych krajów APEC oraz podsumowania. Zidentyfikowano bloki zbliżonych kulturowo państw APEC, wskazano bariery kulturowe integracji oraz podjęte przez struktury APEC próby ich przełamywania.
-
UWB planar antenna dipole in the sandwich configuration
- Mariusz Pergoł
- Włodzimierz Zieniutycz
W pracy przedstawiono wyniki badań nad planarną anteną dipolową o ramionach kołowych, przeznaczoną dla systemu UWB. Ramiona dipola umieszczono pomiędzy dwoma warstwami dielektryka (konfiguracja kanapki) uzyskując redukcję wymiarów anteny. Stwierdzono, że impedancja wejściowa jest mniejsza, niż w przypadku pojedynczego podłoża, co umożliwia łatwiejsze dopasowanie anteny do toru zasilającego. Współczynnik odbicia w całym paśmie UWB jest poniżej - 11 dB zaś charakterystyki promieniowania są podobne jak w antenie z pojedyncza warstwą podłoża.
-
Verification of agent system for it project management support
- Cezary Orłowski
- Artur Ziółkowski
This article is a continuation of article series telling about research about possibility of using agent system to information technology evaluation. Following article presents full conception of exploiting agent system and shows how it can support some managers works, especially in taking correct management method and information tool for project management. In this article the agent system that based on knowledge and can process the management knowledge has been presented. Authors focus on using this system during chosen method and tools for IT project management. This article is composed from three parts. In the first part of the article the architecture of agent system and their function in the knowledge-based system has been presented. Agent matching has been done with using functionally-gaining way. This way has been verified with using data from special decision technical system (used for prediction the air pollution titer). This way has been used for verifying agents functionality and for verifying their suitability for support managers decision. In the second part authors focus on IT project environment, especially on problems with good choosing of methods and tools to different levels of projects entropy. As an example of high-entropy level project there is presented case about creating and deploying enterprise architecture. In the last part of the article authors focus on implementation of the environment for IT project support based on agents defined previously. There is an effort of describing how system should work when input parameters become from social-technical system (like IT organization). These parameters are project complication level, organization maturity and client maturity. On the end of this article someone can find description how to build agent system with using feedbacks typical in managed organization.
-
Vibration surveillance during ball end milling of curved flexible details on a basis of assessment of assurance of the model of real object
- Krzysztof Jan Kaliński
- Marek Chodnicki
W pracy przedstawiono nową metodę nadzorowania drgań podczas frezowania zakrzywionych przedmiotów podatnych. Wykorzystano model modalny przedmiotu obrabianego, którego parametry zidentyfikowano na bazie badań doświadczalnych oraz analizy komputerowej. Zastosowanie modelu metody elementów skończonych, którego zachowanie jest zgodne z przedmiotem uformowanym w postaci cienkościennej powierzchni półwalcowej, a następnie - utworzenie niestacjonarnego modelu hybrydowego procesu frezowania, umożliwia dokonanie syntezy układu sterowania optymalnego ze sprzężeniem zwrotnym. To ostatnie prowadzi do osiągnięcia pożądanej skuteczności nadzorowania drgań.
-
Vibration surveillance during milling of flexible details with a use of the optimal control
- Krzysztof Jan Kaliński
- Marek Chodnicki
Praca dotyczy nadzorowania drgań podczas obróbki frezem kulistym zakrzywionych przedmiotów podatnych. Utworzono model hybrydowy niestacjonarnego układu drgającego i wydzielono podukłady: strukturalny, modalny oraz łączący. Istotnym zadaniem było utworzenie modelu przedmiotu podatnego w konwencji metody elementów skończonych oraz uzyskanie dobrej zgodności modelu z wynikami eksperymentalnej analizy modalnej obiektu rzeczywistego.
-
VII Bałtycki Festiwal Nauki
- Tomasz J. Wąsowicz
Omówienie atrakcji dla pasjonatów nauk ścisłych i przyrodniczych na Bałtyckim Festiwalu Nauki zorganizowanym na Gdańskich Uczelniach.
-
Visible light-induced photocatalytic reaction of gold-modified titanium(IV) oxide particles: action spectrum analysis
- Ewa Kowalska
- Ryu Abe
- Bunsho Othani
Analizy spektrum działania wykazały, ze wzbudzenie powierzchniowego plazmonu złota inicjuje utlenianie 2-propanolu w świetle widzialnym w napowietrzonej zawiesinie tlenku(IV) tytanu zmodyfikowanego zlotem. Badania przeprowadzone z użyciem światła polichromatycznego wykazały, ze szybkość reakcji foto-utleniania zależy od właściwości tlenku(IV) tytanu, takich jak rozmiar ziaren, pola powierzchni właściwej, formy krystalicznej (anataz lub rutyl) oraz od właściwości depozytow złota, m.in. ich rozmiaru oraz kształtu.
-
Visual measurement system for chosen parameters of current collectors
- Sławomir Judek
A current collector is an element in a traction vehicle, used for movable, contact con-nection between the main circuit of this vehicle and the contact line. Bad technical condi-tion of these important elements in the main circuit of the vehicle result in its incorrect cooperation with contact line. Periodic control of technical condition of current collectors ensures infallible current collection. The pantograph diagnostics consists of measurements of those parameters which influence correct cooperation of the collector with contact line. Technical diagnostics of locomotives comprises, among others, research of pantograph air driver. In norms and regulations which define the requirements regarding current collec-tors and methodology of their research, it is determined that the vertical movement of the contact slipper while it is being raised and lowered with the usage of air drive should be smooth, without stops and sudden changes of speed. Also, it should touch the contact line and then drop without any impact.In order to make an objective assessment of collector driver possible, we define meas-urements of time parameters determined as raising time, lowering time and the slipper con-tact detachment time. The diagnosis considering these parameters is performed during peri-odical inspections of locomotives. The measurement methods employed nowadays lack accuracy and are time-consuming. Therefore, it has become necessary to design and realise an automatic measurement stand which would guarantee a higher level of accuracy and shorten the time of diagnosis.
-
VOF-DEM-FEM combined model of the reef breakwater collapse
- Shiro Maeno
- Lechosław Bierawski
- Waldemar Magda
- Makoto Ogawa
Zespolony model numeryczny (metoda modelowania przepływu ze swobodną powierzchnią rozdziału faz ciekłej i gazowej w siatce nieruchomej (ang. Volume of Fluid - VOF, metoda elementów dyskretnych (ang. Distinct Element Method, metoda elementów skończonych (MES)) został wykorzystany do zbadania odkształceń falochronu narzutowego i jego piaszczystego podłoża w wyniku oddziaływania falowania powierzchniowego. Wyniki analizy numerycznej porównano z wynikami badań laboratoryjnych w małej skali.
-
[W] : Społeczna rola szkolnictwa wyższego i jego misja publiczna w perspektywie dekady 2010-2020 - Janina Jóźwiak i Roman Z. Morawski. - [raport opracowany na podstawie ekspertyzy]
- Krzysztof Leja
W ekspertyzach podjęto dwa kluczowe zagadnienia: doskonalenia jakości zarządzania uczelnią oraz społecznej odpowiedzialności uczelni jako instytucji służącej otoczeniu. [1.]W opracowaniach dotyczących jakości przedstawiono różne postrzeganie jakości na gruncie szkoły wyższej, podkreślona znaczeniu budowania kultury jakości uczelni opierającej się na doskonaleniu kultury organizacji, budowaniu zaufania i doskonaleniu komunikacji. Istotna byłaby, zdaniem autora zmiana roli państwa z interwencyjnego w kierunku ułatwiającego. W konkluzji autor dostrzega konieczność rozszerzenia oceny jakości prowadzonej przez PKA o kryteria pozaakademckie a także informacje dotyczące losów absolwentów danego kierunku studiów. Akredytacja, oprócz profesjonalnej oceny kierunków studiów, powinna w szerszym stopniu dotyczyć oceny instytucjonalnej danej jednostki. Celowe jest wykorzystanie uznanych w Europie metod oceny jakości usług oferowanych przez uczelnie (np. CAF, EFQM i Servqual).[2.]Punktem wyjścia opracowań dotyczących społecznej odpowiedzialności uczelni jest stwierdzenie, że kluczowa rola uczelni w kreowaniu społeczeństwa wiedzy i współtworzeniu gospodarki opartej na wiedzy wymaga zmiany paradygmatu wyższej uczelni z modelu humboldtowskiego na model organizacji podporządkowanej wiedzy. Autor za Gibbonsem podkreśla, że wiedzę nie tylko się tworzy w uniwersytecie lecz również współtworzy przy aktywnym udziale otoczenia uniwersytetu. Taka postrzeganie roli uczelni oznacza traktowanie trzeciej misji (rozwijania współpracy i wzajemnych relacji z otoczeniem przez wpływanie na rozwój społeczny i ekonomiczny miasta, regiony i kraju) jako równie ważnej jak pierwsza (kształcenie) i druga (badania naukowe). Otoczenie systemowe uczelni ma bowiem słuszne aspiracje, aby w szerszym niż dotychczas stopniu wpływać na instytucje akademickie. Powinno mieć również znacznie większy niż obecnie wpływ na realizację misji uczelni, dlatego, że jest za nią współodpowiedzialne. Autor posługując się modelem Wawrzyniaka organizacji służącej otoczeniu podkreśla, że uczelnia służąca otoczeniu to taka, która: po pierwsze analizuje oczekiwania otoczenia systemowego, po drugie tworzy regulatory sprzyjające realizacji tych oczekiwań oraz po trzecie tworzy kulturę instytucjonalną sprzyjającą innowacyjności i przedsiębiorczości. W konkluzji autor, zgadzając się z modelem uniwersytetu III generacji Wissemy, dostrzega konieczność wyboru drogi rozwoju przez każdą uczelnię: przekształcania się uczelni w międzynarodowe centrum transferu technologii lub sprowadzenie swojej rolę do lokalnego gracza, który też jest potrzebny na rynku edukacyjnym.
-
W harmonii z przyrodą. Architektura małych elektrowni wodnych na Pomorzu
- Bartosz Macikowski
Pomorze dzięki swej geograficznej specyfice jest miejscem gdzie wykorzystanie energetyczne rzek na przełomie XIX i XX przeżywało szczególny rozkwit. Proces ten zaowocował niezwykłym dziedzictwem kultury technicznej, które obecnie przeżywa swoisty renesans. Współcześnie bowiem elektrownie te, będące żywą ilustracją ewolucji myśli technicznej, nie tylko dają energię elektryczną (sa wciąż czynne mimo swej z górą wiekowej metryki), ale ich architektura pełni nową rolę w krajobrazie, wychodzącą poza czysto produkcyjną rolę tych obiektów.