Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2010

Show all
  • Wydajność środowisk J2SE i C++ / OpenCV w zagadnieniu sterowania komputerem za pomocą gestów
    • Michał Lech
    • Bożena Kostek
    2010

    W rozdziale przedstawiono interfejs sterowania komputerem za pomocą gestów rąk, należący do grupy systemów czasu rzeczywistego o łagodnych granicach (ang. soft real-time). Komponentami systemu są: komputer klasy PC, kamera internetowa, rzutnik multimedialny i ekran dla rzutnika. Oprogramowanie interfejsu opracowano w oparciu o środowiska J2SE i Visual Studio C++ z użyciem biblioteki OpenCV. Moduł systemu realizujący interpretację rozpoznanych pozycji rąk w postaci gestów zrealizowano w środowisku J2SE wykorzystując pakiet JFuzzyLogic, udostępniający metody logiki rozmytej. Część odpowiedzialną za przetwarzanie obrazu i detekcję pozycji rąk stworzono zarówno w środowisku J2SE jak i C++ / OpenCV. Dokonano analizy systemu pod kątem jego odpowiedzi w warunkach zmiennego środowiska i ograniczeń czasowych. Porównano wydajność obu środowisk, a wyniki przedstawiono w postaci tabeli.


  • Wydatki jednostek samorządu terytorialnego w dobie kryzysu
    • Alicja Sekuła
    2010 Full text Marketing i Zarządzanie

    Artykuł poświęcony jest analizie sytuacji wydatkowej jednostek samorządu terytorialnego w warunkach spowolnienia gospodarczego. Początkowo omówiono związek sytuacji gospodarczej kraju z finansami samorządu terytorialnego. Następnie została przedstawiona sytuacja gospodarcza kraju, a na jej tle wydatki jednostek samorządu terytorialnego. Zakres czasowy badań obejmuje okres od połowy roku 2005 do połowy 2009. We wnioskach skomentowano otrzymane wyniki.


  • Wydatki związane z inwestycjami przeprowadzonymi w Bradze i Guimaraes oraz źródła ich finansowania
    • Ewa Mazurek-Krasodomska
    2010

    W opracowaniu analizie poddano wydatki związane z organizacją Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2004r. w wybranych miastach północnej Portugalii. Przedstawiono w nim wartość wydatków związanych z budową infrastruktury na EURO 2004, źródła ich finansowania oraz następstwa finansowe dla organizatorów w postaci wzrostu zadłużenia i kosztów jego obsługi.


  • Wydatki związane z organizacją EURO 2004 i źródła ich finansowania
    • Krystian Zawadzki
    2010

    W kontekście organizacji turnieju finałowego przez Polskę i Ukrainę szczególnie interesująca wydaje się analiza przypadku EURO 2004 i próba przeniesienia portugalskich doświadczeń na grunt Polski. Pod wieloma względami obecna sytuacja naszego kraju przypomina to, co było udziałem tego niewielkiego państwa z Półwyspu Iberyjskiego w okresie przygotowawczym przed Mistrzostwami Europy.W niniejszym opracowaniu największe znaczenie przypisuje się zagadnieniom ekonomicznym. Spośród dziewięciu rozdziałów, sześć poświęconych zostało tej tematyce. W rozdziale pierwszym przybliżono stan i zapotrzebowanie infrastrukturalne w Portugalii przed Mistrzostwami oraz oczekiwane korzyści i przewidywane zagrożenia wiążące się z przygotowaniem tak dużej imprezy. Rozdziały drugi i trzeci poświęcone zostały ekonomicznym skutkom EURO 2004. W rozdziale czwartym podjęto problematykę finansowania turnieju w Portugalii. Natomiast rozdziały szósty i siódmy obejmują analizę ekonomiczną i finansową przygotowania Mistrzostw Europy w regionie Minho-Lima. Dużym atutem jest jednak interdyscyplinarność monografii. Rozdziały piąty i ósmy podejmują niezwykle interesującą problematykę wpływu organizacji EURO 2004 na środowisko naturalne. Przeprowadzone badania były podstawą do sformułowania wielu wniosków, które zostały zebrane w ostatniej, dziewiątej części opracowania. Zamierzeniem autorów było wskazanie szans i zagrożeń, jakie wiązać się mogą z przygotowaniem tak dużej imprezy w oparciu o portugalskie doświadczenia. Jednocześnie podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: jaki będzie ogólny bilans korzyści i kosztów w związku z współorganizowaniem tego sportowego wydarzenia dla Polski i regionu Pomorza.


  • wyKOMBinuj mOst 2010
    • Magdalena Rucka
    2010

    Pod hasłem "wyKOMBinuj mOst 2010",w dniach 27-28 maja 2010 roku odbyłasię już trzecia edycja konkursu dla studentów wyższych uczelni technicznych z całej Polski.


  • Wykonanie badań nieniszczących krzyżownicy oraz śrub sprzęgła Hydrozespołu nr 4 w Elektrowni Wodnej we Włocławku
    • Wojciech Kiełczyński
    2010

    Celem badań było określenie stanu technicznego spoin krzyżownicy górnej łożyska prowadzącego generatora hydrozespołu nr 4 w Elektrowni wodnej we Włocławku. Badaniom nieniszczącym VT, UT i MT poddano spoiny czołowe i pachwinowe 12 ramion krzyżownicy, oraz dwa rodzaje śrub sprzęgła. Wykryte niezgodności spawalnicze opisano, podając przyczyny ich powstawania. Opracowano wytyczne technologiczne naprawy, ze szczególnym uwzględnieniem kontroli odkształceń i naprężeń pospawalniczych, ze wzgledu na konieczność zachowania wąskiego zakresu tolerecji położenia stopy blachwnicy z fundamentem.


  • Wykonawstwo platform roboczych pod ciężki sprzęt budowlany
    • Angelika Duszyńska
    • Katarzyna Białek-Platova
    2010 Full text Inżynieria Morska i Geotechnika

    Przedstawiono zagadnienia związane z instalacją i użytkowaniem platform roboczych, wykonywanych na słabym podłożu, obciążonych ciężkim sprzętem budowlanym wykorzystywanym do wzmaniania podłoża. Omówiono szczegółowo różnice w podejściu do zagadnienia platform roboczych w Polsce i na świecie. Przedstawiono przykłady wykonawstwa platform oraz spotykane w praktyce budowlanej przyczyny awarii. Różnice w podejściu do zagadnienia platform roboczych w Polsce i na świecie.


  • Wykonawstwo platform roboczych pod ciężki sprzęt budowlany
    • Angelika Duszyńska
    • Katarzyna Białek-Platova
    2010 Inżynieria Morska i Geotechnika

    Przedstawiono zagadnienia związane z instalacją i użytkowaniem platform roboczych, wykonywanych na słabym podłożu, obciążonych ciężkim sprzętem budowlanym wykorzystywanym do wzmaniania podłoża. Omówiono szczegółowo różnice w podejściu do zagadnienia platform roboczych w Polsce i na świecie. Przedstawiono przykłady wykonawstwa platform oraz spotykane w praktyce budowlanej przyczyny awarii. Różnice w podejściu do zagadnienia platform roboczych w Polsce i na świecie.


  • Wykorzystanie algorytmicznych i parametrycznych metod projektowania cyfrowego w urbanistyce
    • Maria Helenowska-Peschke
    2010

    Opracowanie dotyczy rozwoju metod projektowania cyfrowego w skali urbanistycznej . Zaawansowane techniki komputacyjne stanowią wyzwanie i alternatywę dla znanych strategii planistycznych i konwencjonalnych planów urbanistycznych. W opracowaniu przytoczono przykładu nowatorskich projektów takich jak Kartal-Pendik Masterplan pracowni ZHA z 2006r.


  • Wykorzystanie algorytmu rozwiązania ''problemu komiwojażera'' w zwiększaniu efektywności działań pielęgniarek środowiskowych
    • Ludmiła Zawadzka
    • Grzegorz Zieliński
    2010 PRACE I MATERIAŁY WYDZIAŁU ZARZĄDZANIA UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO

    W niniejszej publikacji przedstawiono kluczowe aspekty związane z adaptacją rozwiązania problemu komiwojażera na przykładzie działań pielęgniarek środowiskowych. Autorzy zaprezentowali wybrane determinanty systemu opieki zdrowotnej w Polsce, wpływające na pracę pielęgniarek, a także problem badawczy, związany z poszukiwaniem metod zwiększających efektywność ich działań, poprzez wybór drogi przemierzanej w ciągu dnia, celem redukcji czasu.


  • Wykorzystanie analizy obrazu ruchów głowy w multimedialnym interfejsie komputerowym
    • Łukasz Kosikowski
    • Piotr Dalka
    • Piotr Odya
    2010 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Opracowany interfejs komputerowy umożliwia przeglądanie obrazów statycznych, materiału wizyjnego i fonicznego. Obrazy mogą być przeglądane i wyświetlane w trybie pełnoekranowym. Pliki multimedialne są ułożone w hierarchicznej, wielopoziomowej strukturze. Użytkownik nawiguje po tej strukturze i wyświetla poszczególne elementy poprzez ruch głową w górę, dół, lewo i prawo. Akcja wykonywana przez system zależy od typu zawartości, którą ogląda użytkownik (np. ruch głową w prawo wybiera kolejne zdjęcie lub pozwala na przewinięcie filmu). Obrazy twarzy użytkownika są przechwytywane z użyciem standardowej kamery internetowej podłączonej do komputera. Detekcja twarzy w każdej ramce obrazu jest realizowana z wykorzystaniem połączonych w kaskadę klasyfikatorów, bazujących na parametrach, obliczanych podobnie, jak współczynniki w falkowej transformacji Haara.


  • Wykorzystanie badań geosyntetyków w projektowaniu warstw filtracyjnych i drenażowych
    • Angelika Duszyńska
    2010 Full text Nauka Przyroda Technologie

    W pracy przedstawiono zasady pozwalające na dokonywanie oceny przydatności materiałów geosyntetycznych w projektowaniu warstw separacyjnych i filtracyjno-drenażowych. Najbezpieczniej jest przyjmować za podstawę projektowania podstawowe parametry mechaniczne geosyntetyków (odporność na przebicie, wytrzymałość na rozciąganie, odkształcalność) oraz hydrauliczne (wodoprzepuszczalność, charakterystyczna wielkość porów), pod warunkiem że cechy te dla konkretnych wyrobów zostaną określone prawidłowo z uwzględnieniem warunków, w których filtry czy separatory geosyntetyczne będą pracować w konstrukcji.


  • Wykorzystanie badań jakościowych w ocenie jakości usług hotelarskich
    • Edyta Gołąb-Andrzejak
    2010 Full text PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU

    W artykule przedstawiono metodologię oceny jakości usług hotelarskich. Skoncentrowano się na omówieniu roli jaką w tym procesie badawczym odgrywają badania jakościowe. Zagadnienie to przedstawiono na podstawie badań przeprowadzonych w wybranych hotelach w regionie pomorskim.


  • Wykorzystanie chromatografii gazowej do destylacji symulowanej (SIMDIS). Aktualny stan wiedzy i nowe perspektywy
    • Grzegorz Boczkaj
    • Marian Antoni Kamiński
    2010

    Chromatografia gazowa (GC) zajmuje szczególne miejsce w analityce przemysłu rafineryjnego i petrochemicznego. Początki chromatografii gazowej i jej dalszy rozwój wielokrotnie podyktowane były potrzebami w zakresie analityki naftowej. Jednym z ważnych zastosowań GC jest możliwość wykonywania destylacji symulowanej (SIMDIS, ang. Simulated Distillation). Na podstawie wartości czasu retencji mieszaniny wzorcowych n-parafin o znanej temperaturze wrzenia, wyznacza się na podstawie chromatogramu analizowanej próbki jej rozkład temperatury destylacji.Stosowane w metodzie SIMDIS kolumny chromatograficzne (pakowane i kapilarne) nie zapewniają pomimo zastosowania niskopolarnej fazy stacjonarnej pełnej zgodności kolejności elucji dla bardziej polarnych składników próbki. Problem stanowi również niewystarczająca stabilność fazy stacjonarnej w końcowej temperaturze elucji i związany z tym wzrost sygnału detektora.Przedstawiono możliwość zastąpienia dotychczas stosowanych kolumn do SIMDIS pustą rurką z topionej krzemionki (z ang. Fused silica) o dezaktywowanej powierzchni wewnętrznej. Porównano krzywe destylacji uzyskane badaną metodą oraz metodą SIMDIS dla frakcji z destylacji próżniowej ropy naftowej. Wykazano stosunkowo dużą zbieżność wyników. Porównano wartości temperatury elucji dla niektórych n-parafin uzyskiwane obiema metodami.


  • Wykorzystanie gazowych mieszanin wzorcowych w analityce
    • Marta Słomińska
    • Piotr Konieczka
    • Jacek Namieśnik
    2010 Analityka: Nauka i Praktyka

    Materiały odniesienia są bardzo popularnym i użytecznym narzędzie stosowanym w każdym laboratorium analitycznym. Związane jest to z ciągłą potrzebą monitoringu otaczającego nas powietrza i identyfikacji występujących w nim zanieczyszczeń oraz przeprowadzaniem na coraz szerszą skalę badań reprezentatywnych próbek mediów gazowych. Materiały odniesienia, a w szczególności certyfikowane materiały odniesienia są niezastąpionym elementem systemu kontroli i zapewnienia jakości wyników pomiarów analitycznych. Gazowe mieszaniny wzorcowe- stanowiące szczególny rodzaj bezmatrycowych materiałów odniesienia swoje zastosowania znajdują przede wszystkim na etapie kalibracji przyrządów pomiarowych oraz w procesach walidacji procedur analitycznych. Obecnie szczególny nacisk kładzie się na poszukiwanie nowych technik przygotowywania gazowych mieszanin wzorcowych. Związane jest to z szerokim spektrum ich zastosowań w codziennej praktyce laboratoryjnej.


  • Wykorzystanie koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu w działalności instytucji finansowych na rynku polskim
    • Bogumił Czerwiński
    2010 Full text Ekonomiczne Problemy Usług

    W artykule podjęto próbę przedstawienia koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu w działalności instytucji finansowych. Przedstawiono jeden z podstawowych marketingowych efektów stosowania CSR czyli tworzenie wizerunku instytucji. Podmiotem badań w artykule są instytucje finansowe prowadzące działalność w Polsce. Przedstawiono ich działania odpowiedzialne społecznie na tle działań na rynkach światowych. Ponadto zidentyfikowano determinanty rozwoju społecznej odpowiedzialności biznesu instytucji finansowych na rynku polskim.


  • Wykorzystanie metody DEA w zarządzaniu opieką zdrowotną
    • Justyna Kujawska
    2010 Ekonomika i Organizacja Przedsiębiorstwa

    Celem tego artykułu jest przedstawienie możliwości wykorzystania metody DEA do oceny efektywności funkcjonowania szpitali zarządzanych przez Wojewódzkie Oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Wykorzystano metodę Data Envelopment Analysis, pozwalającą na przeprowadzenie analizy względnej efektywności badanych jednostek. Uzyskane wyniki pozwalają na ustalenie efektywności lecznictwa szpitalnego w oddziałach wojewódzkich NFZ. Projekcja pozwala na określenie działań pozwalających na poprawę efektywności jednostek nieefektywnych.


  • Wykorzystanie metody elementów skończonych do symulacji czujników elektrochemicznych na bazie elektrolitów stałych
    • Grzegorz Jasiński
    • Łukasz Wolnik
    2010 Full text Measurement Automation Monitoring

    W pracy przedstawiono budowę i działanie oprogramowania wykorzystu-jącego metodę elementów skończonych przeznaczonego do symulacji czujników elektrochemicznych na bazie elektrolitów stałych. Program pozwala na graficzne konstruowanie siatki, określanie warunków brzego-wych oraz analizę uzyskiwanych wyników symulacji. Program został wykorzystany do określenia rozkładu potencjału zespolonego w spolary-zowanej strukturze czujnika zbudowanego na bazie cienkiej warstwy elektrolitu stałego.


  • Wykorzystanie metody FMEA w ocenie konstrukcji oprzyrządowania
    • Adam Barylski
    2010

    Przedstawiono wykorzystanie metody FMEA do oceny konstrukcji uchwytu obróbkowego. Analizowano uchwyt specjalny do dłutowania rowka w części klasy dźwignia.


  • Wykorzystanie platformy Moodle na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej - studium przypadku
    • Małgorzata Zięba
    2010 e-mentor

    W opracowaniu opisano wykorzystanie platformy Moodle do wsparcia procesu dydaktycznego na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej (WZiE PG). Platforma jest tam obecnie stosowana do wspierania zajęć prowadzonych w trybie tradycyjnym. W opracowaniu przedstawiono historię wdrożenia platformy Moodle na Wydziale, a także zaprezentowano wyniki badań dotyczących oceny jej wykorzystania przez studentów i ich opinii na temat prowadzenia zajęć w trybie e-learningowym. Omówiono ponadto planowany rozwój platformy na WZiE PG.