Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2010

Show all
  • Współpraca pomp ciepła ze źródłem konwencjonalnym. Algorytmy obliczenia bilansu energetycznego i efektywności ekonomicznej
    • Zdzisław Kusto
    2010

    W wielu przypadkach pompy ciepła w instalacjach ogrzewania współpracują z innymi źródłami ciepła (kotły wodne opalane olejem opałowym, gazem ziemnym, biogazem, bojlery elektryczne, miejska lub osiedlowa sieć ciepłownicza) tworząc hybrydowe źródło ciepła. W każdym wariancie źródła hybrydowego odbiorcę i producenta ciepła interesuje bilans energetyczny całego obiektu oraz efektywność ekonomiczna wytwarzania ciepła w źródle hybrydowym w porównaniu do kosztów wytwarzania ciepła w źródle konwencjonalnym.W książce opisano algorytm obliczania bilansu energetycznego dla hybrydowego źródła ciepła złożonego z pomp ciepła i wodnych kotłów opalanych olejem opałowym lub gazem ziemnym albo biogazem. Opisano także algorytm obliczania efektywności ekonomicznej wytwarzania ciepła, w czym posłużono się zalecaną przez autora metodą kosztów narastających (MKN), która wywodzi się z metody LCC (Live Cycle Costs). W opisywanym algorytmie dodatkowo sformułowano w szczególny sposób metodę NPV tak, aby była kompatybilna z metodą MKN.


  • Współpraca transgraniczna Polski z Republiką Ukrainy, Republiką Białorusi i Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej
    • Krystyna Gomółka
    2010

    Książka ukazuje istotę i przejawy współpracy transgranicznej ze wschodnimi sąsiadami Polski: Republiką Ukrainy, Republiką Białorusi i Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Obejmuje okres od transformacji polityczno-gospodarcznej Pl po 1989 r. do końca 2009r. Zasięg terytorialny pracy wyznaczają współno podejmowane polsko-ukraińskie, polsko-białoruskie i polsko-rosyjskie przedsięwzięcia w zakresie współpracy transgranicznej na wyznaczonych obszarach transgranicznych.


  • Wstępna opinia geotechniczna dot. terenu inwestycji Budynku Laboratoryjno-Dydaktycznego Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej -''LINTE'' przy ul. Sobieskiego 7 w Gdańsku
    • Zygmunt Kurałowicz
    2010

    Zawiera analizę warunków geotechnicznych wraz z obliczeniami nośności podłoża opracowanymi na podstawie materiałów archiwalnych.


  • Wstępne rozmycie modelu do prognozowania wielkości sprzedaży kredytów hipotecznych w Internecie
    • Aleksander Orłowski
    2010

    Przedstawiono metody modelowania rozmytego w odniesieniu do opracowanego wcześniej regułowego modelu służącego do prognozowania sprzedaży kredytów hipotecznych w Internecie na rynku polskim. Prezentowane są: zagadnienia dotyczące rynku, stworzony model regułowy wraz z nanoszonymi zmianami, szczegółowy przebieg procesów fuzyfikacji i interferencj oraz perspektywy rozwoju.


  • Wybór operatora usług VOIP
    • Krzysztof Nowicki
    • Sebastian Zięba
    2010 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    W pracy przedstawiono propozycje algorytmu wyboru operatora VoIP, zapewniającego w danym momencie realizację połączenia o najlepszej jakości. Weryfikacja jakości realizowanego połączenia została dokonana metodami subiektywnymi. Zaproponowane 2 metody wyboru najlepszego operatora wykorzystują: pomiar maksymalnego opóźnienia przechodzenia danych z/do operatora (w oparciu o usługę PING) oraz pomiar czasu trwania zestawiania połączenia przez użytkownika końcowego (oparty o dodzwanianie). Opracowane metody wyboru operatora zostały zweryfikowane eksperymentalnie. W ramach pracy opracowano także aplikację, która inicjalizuje połączenia i w sposób bezobsługowy wybiera optymalnego operatora.


  • Wybrane aspekty oceniania w kształceniu na odległość
    • Bożena Kotarska-Lewandowska
    2010

    W artykule podjęto tematykę oceniania w odniesieniu do podstaw teoretycznych nauczania na odległość. Przyjęcie podejścia konstruktywistycznego w kształceniu oznacza zwiększenie autonomii uczących się w wielu aspektach, w tym również w ocenianiu własnych osiągnięć.


  • Wybrane aspekty wprowadzenia euro w Polsce
    • Małgorzata Olimpia Bielenia
    2010

    Artkuł stanowi przegląd możliwych rozważań nad skutkami przystąoienia Polski do Unii Gospodarczej i Walutowej. Na początku moje dywagacje dotyczą dokumentów określających cele uczestnictwa w Unii Europejskiej, takich jak Raport Wernera, Raport Delorsa oraz Traktat z Maastricht. Jednakże utworzenie wspólnego obszaru monetarnego wiąże się z utratą suwerenności w prowadzeniu polityki monetarnej. W dalszej cześci mojego artykułu przedstawię genezę braku stabilizacji w Unii Europejskiej oraz Polsce. Ukazanie obecnej sytuacji ekonomicznej Polski służy przeprowadzeniu symulacji oraz przedstawieniu możliwej prognozy. Na uwagę zasługuje również obecna sytuacja ekonomiczna przedstawiona w świetle kryteriów zbieżności. Prognozy dotyczące tego roku oraz roku 2011 wskazują, że najwięcej trudności przysparza ciągle gospodarce polskiej spełnienie kryterium długu publicznego oraz deficytu budżetowego. Dalsze moje rozważania będą dotyczyć kosztów, które może ponieść Polska w zwiazku z przejęciem przez Europejski Bank Centralny polityki pieniężnej. Postaram się ukazać, jak wyjątkowo niebezpieczny dla polskiej gospodarki może okazać się wstrząs asymetryczny. W celu określenia prawdopodobieństwa jego wystąpienia ocenia się stopień synchronizacji cykli koniunktury. Chciałabym rownież pokazać, że zjawisko konwergencji cen polega na ich ujednoliceniu, a nie, jak się powszechnie uważa, na ich wyrównaniu. Artykuł wieńczy krótkie podsumowanie, oceniające możliwe koszty powstałe w wyniku przystąoienia Polski do strefy euro.


  • Wybrane czynniki wpływające na rynkowe zachowania konsumentów
    • Magdalena Brzozowska-Woś
    2010

    O roli, jaką w zachowaniach rynkowych konsumentów odgrywają czynniki zewnętrzne ekonomiczne, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak dopiero w ostatnich latach, z powodu osłabienia skuteczności tradycyjnych środków przekazu, przedsiębiorstwa skierowały swoją uwagę na pozostałe dwie grupy czynników, które odgrywają niebagatelną rolę w podejmowaniu decyzji nabywczych konsumentów - czynniki zewnętrzne pozaekonomiczne oraz wewnętrzne.


  • Wybrane elementy zarządzania relacjami ze studentami
    • Anna Drapińska
    2010

    Coraz większym zainteresowaniem zarówno teoretyków, jak i praktyków związanych ze szkolnictwem wyższym cieszy się problematyka zarządzania relacjami z podmiotami znajdującymi się w otoczeniu uczelni. W artykule przedstawiono najważniejsze elementy stanowiące fundament tworzenia relacji ze studentami. Są nimi: satysfakcja, jakość usługi edukacyjnej, komunikacja oraz zaufanie.


  • Wybrane instrumenty zintegrowanej komunikacji marketingowej
    • Magdalena Brzozowska-Woś
    2010

    W artykule zwrócono uwagę na potrzebę stosowania zintegrowanej komunikacji marketingowej. Szczególną uwagę poświęcono osobowym formom komunikacji marketingowej, takim jak: sprzedaż osobista, targi i wystawy oraz marketing szeptany.


  • Wybrane problemy regulacji i eksploatacji pneumatyczno-hydraulicznych układów sterowania skoku okrętowych śrub nastawnych
    • Czesław Dymarski
    2010 Napędy i Sterowanie

    W artykule przedstawiono wybrane problemy regulacji pneumatyczno -hydraulicznych układów sterowania okrętowych śrub nastawnych. Posłużono się przy tym opisem wypadku uderzenia specjalistycznego statku pożarniczego w pirs paliwowy w Porcie Północnym w Gdańsku. Podjęte przez autora czynności, w tym analizy i komisyjnie przeprowadzony eksperyment, pozwoliły wyjaśnić przyczyny tego zdarzenia. Należy sądzić, że zaprezentowanie przeprowadzonych prac wyjaśniających i ich wyników stanowić może dobry materiał poznawczy dla projektantów i użytkowników układów sterowania.


  • Wybrane problemy regulacji i eksploatacji pneumatyczno-hydraulicznych układów sterowania skoku okrętowych śrub nastawnych
    • Czesław Dymarski
    2010

    W pracy przedstawiono wybrane problemy regulacji pneumatyczno -hydraulicznych układów sterowania okrętowych śrub nastawnych. Posłużono się przy tym opisem wypadku uderzenia specjalistycznego statku pożarniczego w pirs paliwowy w Porcie Północnym w Gdańsku. Podjęte przez autora czynności, w tym analizy i komisyjnie przeprowadzony eksperyment, pozwoliły wyjaśnić przyczyny tego zdarzenia. Należy sądzić, że zaprezentowanie przeprowadzonych prac wyjaśniających i ich wyników stanowić może dobry materiał poznawczy dla projektantów i użytkowników układów sterowania.


  • Wybrane problemy wyznaczania przebiegu trasy kolejowej z wykorzystaniem rozwiązań sieciowych GPS
    • Władysław Koc
    • Cezary Specht
    2010 Logistyka

    W pracy zwrócono uwagę na niewystarczającą skuteczność stosowanych dotychczas na kolei metod kształtowania osi toru w płaszczyźnie poziomej. Sformułowano tezę, że możliwości radykalnej poprawy sytuacji stwarza metoda ciągłych pomiarów satelitarnych GPS, zastosowana przez zespół naukowy z Politechniki Gdańskiej. Przedstawiono ogólna charakterystykę pomiarów satelitarnych i opisano przebieg przeprowadzonych badań terenowych. Przeprowadzone badania wykazały, że wykorzystanie techniki pomiarów GPS umożliwia bardzo precyzyjne określenie danych do projektowania modernizacji linii kolejowej (kierunków głównych i kąta zwrotu trasy). Pozwalają one na ocenę położenia prostych odcinków toru, a także odtworzenie rejonów zmiany kierunku trasy. Przedstawiono założenia nowej metody projektowania osi toru (w lokalnym układzie współrzędnych), dostosowanej do satelitarnej techniki pomiarowej.


  • Wybrane zagadnienia regulacji w ciepłownictwie
    • Waldemar Kamrat
    2010

    Omówiono ogólne wytyczne regulacji w ciepłownictwie. Przedstawiono propozycję nowego modelu regulacji w ciepłownictwie.


  • Wybrane zagadnienia regulacji w ciepłownictwie
    • Waldemar Kamrat
    2010 Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja

    Omówiono przesłanki, które powinny być uwzględnione w procesie wyboru racjonalnego modelu regulacji polskiego ciepłownictwa.


  • Wybrane zagadnienia rozwoju źródeł wytwórczych energii elektrycznej w Polsce
    • Izabela Sadowska
    2010

    Artykuł omawia wybrane zagadnienia rozwoju polskiego podsektora wytwarzania energii elektrycznej w kontekście czynników decydujących o jego lokalizacji. Wskazuje aktualne problemy, które w najbliższym czasie będą musiały być rozwiązane. Syntetyczne zestawienie wpływu najważniejszych czynników w tle dynamicznego rozwoju gospodarczego daje wyraźne sygnały konieczności szybkiego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną. Prowadzone prace legislacyjne wyznaczają jedynie kierunek rozwoju, należy zdefiniować również możliwości uzyskania faktycznych efektów gospodarczych.


  • Wybrane zagadnienia związane z zagospodarowaniem wód opadowych
    • Ziemowit Suligowski
    2010

    Wody opadowe - szczególne zagadnienia związane z projektowaniem i eksploatacją systemów zagospodarowania. przegląd aktualnego stanu wiedzy. próby diagnozy.


  • Wybrane zagadnienia związane z zagospodarowaniem wód opadowych. Od redaktora
    • Ziemowit Suligowski
    2010

    Wprowadzenie redaktora do zagadnmienia zeszytu. Wody opadowe - ilość, zagospodarowanie, alternatywa


  • Wybrane zagrożenia środowiska i metody zapobiegania
    • Rafał Bray
    • Krzysztof Czerwionka
    • Sylwia Fudala-Książek
    • Katarzyna Jankowska
    • Eliza Kulbat
    • Aneta Łuczkiewicz
    • Krystyna Olańczuk-Neyman
    • Bernard Quant
    • Aleksandra Sokołowska
    2010 Inżynieria Morska i Geotechnika

    Praca poświęcona jest problematyce zagrożeń fizykochemicznych i mikrobiologicznych wód i gruntów ze strony ścieków komunalnych i przemysłowych. Przedstawiono wyniki badań nad ograniczeniem wybranych zagrożeń, w tym związanych z zrzutem oczyszczonych ścieków do wód w rejonach wrażliwych lub wykorzystywanych rekreacyjnie oraz wyniki badań nad łącznym biologicznym oczyszczaniem ścieków i odcieków pochodzących ze składowisk stałych odpadów komunalnych.


  • Wybrane zagrożenia środowiska i metody zapobiegania
    • Rafał Bray
    • Krzysztof Czerwionka
    • Sylwia Fudala-Książek
    • Katarzyna M Jankowska
    • Eliza Kulbat
    • Aneta Łuczkiewicz
    • Krystyna Olańczuk-Neyman
    • Bernard Quant
    • Aleksandra Sokołowska
    2010 Inżynieria Morska i Geotechnika

    Zagrożenie środowiska ze strony ścieków komunalnych i odcieków środowiskowych. Zjawisko lekooporności bakterii występujących w środowisku wodnym. Dezynfekcja ścieków oczyszczonych biologicznie - promieniowanie UV, ultrafiltracja, ozonowanie. Współoczyszczanie ścieków komunalnych i odcieków składowiskowych.