Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2010

Show all
  • Wpływ glikolu etylenowego na wielkość kryształów węglanu wapnia strącanych w reaktorze typu airlift
    • Donata Konopacka-Łyskawa
    • Bożenna Kawalec-Pietrenko
    2010 Full text Inżynieria i Aparatura Chemiczna

    Prowadzono precypitację węglanu wapnia w reakcji ditlenku węgla z wodorotlenkiem wapnia w obecności glikolu etylenowego. Zaobserwowano, że przeciętna wielkość kryształów CaCO3 w punkcie końcowym precypitacji malała od około 4x10^-6 m do 2,8x10^-6 m, o ile stężenie glikolu etylenowego w mieszninie reakcyjnej wzrastało od 0 do 15% obj. Natomiast wzrost stężenia glikolu do 20% obj. skutkował wzrostem kryształów CaCO3.


  • Wpływ jakości doprowadzanej substancji organicznej na wydajność i eksploatację oczyszczalni hydrofitowych
    • Agnieszka Tuszyńska
    • Hanna Obarska-Pempkowiak
    2010 Przemysł Chemiczny

    Przeprowadzono badania określające wpływ substancji organicznej na efektywność oczyszczania ścieków. Obiektami badań były złoża z pionowym przepływem ścieków (VFCW) wchodzące w skład dwóch hybrydowych systemów hydrofitowych zlokalizowanych w Wieszynie i Wiklinie k. Słupska. Analizowane złoża były podobne pod względem budowy (materiału filtracyjnego, głębokości złoża i czasu eksploatacji), jednak różniły się obciążeniem substancją organiczną wynoszącym odpowiednio 8,0 g ChZT/m2d i 31,0 g ChZT/ m2d. Analiza jakości substancji organicznej w ściekach polegała na określeniu stężeń substancji organicznej występującej w zawiesinie trudno rozkładalnej (XI) i podatnej na rozkład biologiczny (XS) oraz substancji organicznej w postaci rozpuszczonej łatwo rozkładalnej biologicznie (SS) i nie podatnej na rozkład (SI). Intensywność natleniania obiektów, wywołanego dyfuzyjnym przepływem tlenu do gruntu, określono dokonując pomiarów współczynnika dyfuzji tlenu w gruncie (Dg). Na podstawie przeprowadzonych badań wykazano, że wzrost obciążenia ładunkiem substancji organicznej powodował pogorszenie warunków tlenowych w złożu, a w konsekwencji spadek efektywności usuwania zanieczyszczeń. Wykazano, że niewłaściwa eksploatacja obiektu w Wieszynie związana z nadmiernym obciążeniem zawiesiną organiczną była bezpośrednią przyczyną kolmatacji złóż VF-CW.


  • Wpływ kompensatorów energoelektronicznych zainstalowanych w określonych punktach KSE na awarię napięciową
    • Robert Kowalak
    • Ryszard Zajczyk
    2010 Energetyka, problemy energetyki i gospodarki paliwowo - energetycznej

    Artykuł prezentuje wyniki badań modelowych mających na celu analizy zachowania się różnego rodzaju kompensatorów statycznych FACTS w systemie elektroenergetycznym. Podstawowym stanem, który analizowano, było zachowanie się kompensatorów zainstalowanych w wybranych węzłach systemu w czasie awarii napięciowej. W artykule zaprezentowano wybrane wyniki przeprowadzonych badań w ramach realizacji pracy pt. ''Badania wpływu kompensatorów statycznych zainstalowanych w określonych punktach systemu na rozwój awarii napięciowej'' w ramach Projektu Badawczego Zamiawianego Nr PBZ-MEiN-1/2/2006 "BEZPIECZEŃSTWO ELEKTROENERGETYCZNE KRAJU".


  • Wpływ metody syntezy na właściwości wybranych przewodników jonowych
    • Marta Wanarska
    2010

    Publikacja przedstawia wyniki pomiarów przewodników jonowych syntezowanych różnymi metodami.


  • Wpływ niejednorodności pola prędkości na dyspersję hydrodynamiczną w nienasyconym ośrodku gruntowym: badania eksperymentalne i modelowanie numeryczne
    • Wioletta Gorczewska-Langner
    2010 Biuletyn Państwowego Instytutu Geologicznego

    Praca dotyczy zjawiska makrodpersji, czyli rozprzestrzeniania się substancji rozpuszczonej w wodzie gruntowej w skali makro. Przyczyną makrodyspersji są różnice prędkości w poszczególnych ścieżkach przepływu, które mogą występować nawet w pozornie jednorodnym ośrodku gruntowym. Eksperymenty przeprowadzono na makroskopowo jednorodnych i nienasyconych kolumnach gruntowych o trzech różnych długościach. Zawartość wody w kolumnie mierzono metodą radiometryczną, natomiast koncentrację znacznika - na wypływie z kolumny metodą konduktometryczną. Do opisu transportu masy w kolumnie gruntowej wykorzystano model numeryczny umożliwiający symulację przepływu wody gruntowej szeregiem niezależnych, jak i wzajemnie zależnych ścieżek przepływu.


  • Wpływ obróbki laserowej w warunkach kriogenicznych na mikrostrukturę i właściwości eksploatacyjne stopu SUPERSTON przeznaczonego na śruby okrętowe
    • Beata Majkowska-Marzec
    • Waldemar Serbiński
    2010 Inżynieria Materiałowa

    W artykule przedstawiono badania wpływu laserowego nadtapiania w warunkach kriogenicznych stopu SUPERSTON stosowanego do wyrobu śrub okrętowych na ich odporność korozyjną i kawitacyjną w wybranych warunkach środowiskowych.


  • Wpływ parametrów procesowych na przebieg separacji pianowej białek mlecznych
    • Bożenna Kawalec-Pietrenko
    • Iwona Hołowacz
    • Karolina Kucharska
    • Lidia Zander
    2010 Full text Inżynieria i Aparatura Chemiczna

    Badano przebieg separacji pianowej białek mlecznych we współprądowej kolumnie barbotażowej. Wyznaczono stałe szybkości flotacji. Ze wzrostem prędkości przepływu powietrza zaobserwowano korzystny dla procesu wzrost stałych szybkości procesu. Stała szybkości flotacji osiąga wartość maksymalną dla pH roztworów odpowiadającego naturalnemu pH roztworów białek mlecznych. Szybkość flotacji spada wyraźnie jeżeli stężenie białka przewyższa 40 g/m3.


  • Wpływ parametrów spawania pod wodą na twardość złączy
    • Grzegorz Rogalski
    • Dariusz Fydrych
    2010

    Głównym tematem pracy jest ilościowe określenie wpływu parametrów spawania metodą lokalnej komory suchej na twardość napoin. Przedstawione zostały badania podstawowe umożliwiające wyznaczenie relacji pomiędzy ilością wprowadzonego ciepła (energią liniową), rodzajem gazu osłonowego a spawalnością stali niestopowej wyrażoną twardością. Wyniki badań zostały wykorzystane do opracowania zależności umożliwiającej wstępną ocenę spawalności stali w środowisku wodnym.


  • Wpływ podwyższonych temperatur na napawane warstwy na bazie kobaltu = The elevated temperatures influence on the cobalt base cladding layer
    • Hanna Smoleńska
    2010 Inżynieria Materiałowa

    w pracy przeanalizowano wpływ temperatur utleniania (850, 950 i 110 stopni C) na mikrostrukturę i twardośc napawanych plazmowo warstw zykonanych z proszku na bazie kobaltu zdodatkiem 28,8% chromu, 4,9% wolframu, 2,2% niklu, 2,09% żelaza, 1,2% krzemu i 1,2% węgla. W wyniku utleniania na powierzchni napoiny powstaje warstwa tlenku chromu stanowiaca dobrą ochronę w niższych temperaturach, jednak w temperaturach wyższych ulega ona pękaniu i odwarstwianiu prowadząc do postępującej dergadacji warstwy.


  • Wpływ prawa na systemy informatyczne - studia przypadków
    • Anna Bobkowska
    • Magdalena Kowalska
    2010 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Zgodność systemów informatycznych z prawem jest jednym z podstawowych wymagań względem systemów. Jednak transformacja przepisów prawa na wymagania względem oprogramowania nie jest łatwym zadaniem. W referacie zaprezentowano trzy różne rodzaje wpływu prawa na systemy informatyczne. W przypadku pierwszym, prawo reguluje określoną dziedzinę pozostawiając dowolność wyboru sposobu realizacji przepisów. W drugim przypadku, przepisy prawne regulują szczegółowo pewne dziedziny gospodarki lub działania administracyjne i te przepisy określają zawartość dokumentów, dane i algorytmy przetwarzania informacji w systemie informatycznym. Przypadek trzeci dotyczy sytuacji, w której przepisy prawa określają sposób wytwarzania lub funkcjonowania systemów informatycznych.


  • Wpływ rodzaju czynnika antyporostowego na skuteczność powłoki przeciwporostowej
    • Justyna Kucińska-Lipka
    • Helena Janik
    • Maciej Sienkiewicz
    2010

    W niniejszej pracy przedstawiono wyniki badań dotyczące wpływu biocydu organicznego pirytionu cynku(sól cynkowa 2-tiono-1-hydroksy pirydyny) oraz biocydu nieorganicznego (tlenku miedzi I) na właściwości przeciwporostowe farb akrylowych. Przeprowadzono badania mikroskopowe powierzczni farb przed jak i po 6-cio miesięcznej ekspozycji w wodzie morskiej. Analiza obrazów pozwala stwierdzić, iż zastosowanie biocydu organicznego bądź mieszaniny biocydu organicznego i nieorganicznego pozwala na uzyskanie powłoki odpornej na porastanie przez mikroorganizmy.


  • Wpływ ryzyka finansowego na aktywa gospodarstw domowych w Polsce
    • Ewa Mazurek-Krasodomska
    2010 Full text Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu

    Niezależnie od uzyskiwanych dochodów każde gospodarstwo domowe jest uczestnikiem rynku finansowego. Z każdym wykorzystywanym przez niego instrumentem finansowym wiąże się określone ryzyko finansowe. Ryzyko to może wpłynąć na wzrost bądź spadek aktywów finansowych tych podmiotów, niezależnie od podejmowanych przez niego działań. Celem niniejszego opracowania jest określenie podstawowych rodzajów ryzyka związanego z obecnością gospodarstw domowych na rynku finansowym i analiza jego wielkości na podstawie zmienności wybranych wskaźników ekonomicznych. W obliczeniach wykorzystano dane dotyczące kursów walutowych oraz WIBOR i WIG w roku 2009.


  • Wpływ sczepności międzywarstwowej na wartość modułów sztywności warstw nawierzchni asfaltowej
    • Piotr Jaskuła
    2010 Drogownictwo

    Na odcinku doświadczalnym, w konstrukcji nawierzchni zasymulowano różne poziomy sczepności między warstwami nawierzchni asfaltowej zmniejszając intensywość skropienia do zera i na koniec izolując warstwy przed sczepnością. Stwierdzono istotny wpływ sczepności na moduły sztywności nawierzchni i trwałość zmęczeniową konstrukcji nawierzchni.


  • Wpływ składu chemicznego na właściwości mechaniczne okrętowych pędników śrubowych z brązu BA1055
    • Jerzy Łabanowski
    • Leszek Piaseczny
    • Tomasz Olkowski
    2010 Zeszyty Naukowe Akademii Marynarki Wojennej

    Przedstawiono wyniki badań mikrostruktury oraz właściwości mechanicznych odlewów piaskowych z brązu BA1055 stosowanego do wyrobu pędników okrętowych. Przeanalizowano zależności właściwości mechanicznych od struktury i składu chemicznego brązu. Stwierdzono, iż optymalne właściwości mechaniczne uzyskują odlewy, w których stosunek ilości pierwiastków stopowych żelaza do niklu wynosi ok. 1,0.


  • Wpływ stopy procentowej na aktywność inwestycyjną przedsiębiorstw po wstąpieniu Polski do UE
    • Małgorzata Gawrycka
    • Anna Szymczak
    2010 Full text Contemporary Economics

    Polska jako członek struktur Unii Europejskiej, i jej gospodarką w szczególności, traktowana jest przez otoczenie międzynarodowe jako bardziej wiarygodna i stabilna.Przynależność ta daje również możliwości szerszego dostępu do środków finansowych pochodzących z funduszy europejskich, niezbędnych do podejmowania inwestycji.Celem niniejszego opracowania jest zbadanie wpływu realnej stopy procentowej na aktywność inwestycyjną przedsiębiorstw po wstąpieniu Polski do struktur UE. Udowodniono hipotezę o spadku znaczenia stopy procentowej na aktywność przedsiębiorstw w Polsce po akcesji naszego kraju do struktur Unii Europejskiej.


  • Wpływ stopy procentowej na zatrudnienie w Polsce
    • Anna Szymczak
    2010 Full text PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU

    Stopa procentowa jest jednym z ważniejszych parametrów kształtujących procesy ekonomiczne zachodzące w gospodarce rynkowej. Poprzez wpływ na działalność poszczególnych podmiotów gospodarujących kształtuje ogólną koniunkturę gospodarczą. Nowa makroekonomia klasyczna wskazuje stopę procentową jako jeden z czynników kształtujących relacje panujące na rynku pracy. Na tym tle warto się zastanowić jak duże znaczenie należy przypisać stopie procentowej w kształtowaniu zatrudnienia w gospodarce polskiej w ostatniej dekadzie. Problem ten wydaje się istotny nie tylko ze względu na wciąż relatywnie wysoki poziom bezrobocia ale także niską aktywność zawodową ludności w Polsce.Celem niniejszego artykułu jest określenie siły oddziaływania stopy procentowej na zatrudnienie w gospodarce polskiej w latach 2000-2008.


  • WPŁYW TRANSFORMACJI DANYCH NA JAKOŚĆ OPRACOWANYCH METOD TOŻSAMOŚCIOWYCH W SPEKTROSKOPII BLISKIEJ PODCZERWIENI
    • Patrycja Wrosz
    • Anita Dopierała
    • Jan Mazerski
    2010

    Spektroskopia bliskiej podczerwieni (NIR) wykorzystuje absorpcję promieniowania elektromagnetycznego w zakresie 12000-4000 cm-1, (780¬-2500 nm). Absorpcja NIR pochodzi od nadtonów i drgań kombinacyjnych wiązań C-H, N-H, O-H. Widmo uzyskane techniką NIR jest unikatowym "odciskiem palca" badanej substancji gdyż zależy zarówno od właściwości fizyko-chemicznych próbki jak i od stanu fazowego oraz postaci krystalicznej jej składników.Zaletami wykorzystywanej techniki NIR są: 1) nieniszczący, nieinwazyjny charakter analizy, 2) brak konieczności przygotowania próbki przed analizą, 3) prostota i szybkość wykonania rutynowej analizy, 4) wysoka czułość, 5) niski koszt, 6) uzyskanie kompleksowego obrazu badanego materiału, 7) zwiększenie bezpieczeństwa pracy 8) ograniczenie zużycia rozpuszczalników do przygotowania próbek przed analizą co ma korzystny efekt proekologiczny. Oprócz ww. zalet technika ta posiada również pewne wady. Widma surowe muszą być poddawane obróbce wstępne, gdyż są dość trudne w interpretacji. Wymaga to znajomości zaawansowanych technik chemometrycznych. Rodzaj wstępnej obróbki surowych widm ma kluczowy wpływ na jakość uzyskanych wyników. Technikami tymi należy posługiwać się bardzo ostrożnie, aby nie utracić informacji niezbędnych do właściwej interpretacji widm. Dlatego też znajomość tych technik jak i doświadczenie w ich stosowaniu jest bardzo cenne i pożądane. Najczęściej stosowanymi technikami obróbki wstępnej są transformacja SNV, MSC, transformacja "offset correction", transformacja "detrend correction", transformacja widm do ich drugich pochodnych algorytmem Savitzky'ego-Golaya a także ważenie szumów, ważenie atmosferyczne, wygładzanie [1-3].Celem pracy jest wykazanie wpływu transformacji widm surowych na efekt końcowy opracowywanych metod jakościowych. W tym celu badano wpływ pre-procesingu na jakość końcowego modelu tożsamościowego wykorzystując zbiór testowy.


  • Wpływ typu konstrukcji nawierzchni tramwajowej na poziom generowanego hałasu
    • Jerzy Zariczny
    • Sławomir Grulkowski
    2010 Logistyka

    W artykule poruszono problematykę wpływu typu konstrukcji nawierzchni tramwajowej na poziom generowanego hałasu. Wskazano na konieczność racjonalizacji doboru typu nawierzchni tramwajowej, w zależności od lokalizacji i otoczenia linii tramwajowej. Przedstawiono wady i zalety różnych rozwiązań technicznych.


  • Wpływ układu kompensacji prądowej na pracę generatora przy zmianach napięcia w kse
    • Ryszard Zajczyk
    • Piotr Szczeciński
    2010 Full text Acta Energetica

    Artykuł prezentuje wpływ kompensacji prądowej na wrażliwość zmian mocy biernej generatora przy zmianach napięcia w sieci. Wyniki badań przedstawiono dla dwóch różnych sposobów estymacji sygnału od kompensacji prądowej, które pozwalają regulatorowi generatora utrzymywać zadaną wartość napięcia w miejscu innym niż zaciski generatora. W artykule omówiono niezbędne zmiany, które należy wprowadzić w regulacji grupowej ARNE, przy wprowadzeniu kompensacji prądowej w układach regulacji generatorów.


  • Wpływ uproszczeń modelu numerycznego na symulację odwodnienia budowlanego
    • Wojciech Szpakowski
    • Kazimierz Burzyński
    2010 Biuletyn Państwowego Instytutu Geologicznego

    Wiele inwestycji budowlanych wymaga przygotowania odwodnienia budowlanego. Najczęstszym sposobem odwodnienia, zwłaszcza rejonów nadbrzeżnych, jest wykorzystanie studni wierconych. Postępowanie takie zazwyczaj wymaga opracowania projektu odwodnienia budowlanego wykopu fundamentowego oraz odprowadzenia wód z odwodnienia w celu uzyskania decyzji wodno prawnej w trybie ustawy Prawo Wodne. Obecnie do obliczeń najczęściej stosowane są programy komputerowe, przy czym wiarygodność obliczeń jest silnie uzależniona od przyjętych uproszczeń zarówno w modelu hydrogeologicznym jak i modelu numerycznym, a także informacji z badań polowych. W pracy analizowano wpływ zmian parametrów siatki obliczeniowej na ewolucję zwierciadła wód gruntowych podczas odwodnienia wykopu budowlanego wykorzystując model Modflow. Obszar obliczeniowy umieszczony jest w strefie nadmorskiej aglomeracji trójmiejskiej. Warunki brzegowe stanowiły rzędne poziomu morza oraz średnie wartości zwierciadła wody w warstwie wodonośnej. Dla dyskretyzacji przestrzennej modelu przepływu przyjęto układ składający się z czterech warstw tworzących poziom wodonośny w którym odwzorowano posadowienie ścianek szczelnych oraz studnie odwodnieniowe. W zadaniu symulowano pracę odwadniania w okresie 10 dni w wariantach dla różnych wymiarów siatki obliczeniowej: 8m, 6m, 4m, 3m, 2m, 1m. Na podstawie uzyskanych wyników obliczeń stwierdzić można, że nie ma wyraźnej tendencji zmian rzędnych zwierciadła wody podziemnej w zależności od zagęszczenia siatki obliczeniowej. Obliczenia wykazują również, że w punktach zlokalizowanych w obszarze ograniczonym ściankami szczelnymi zwierciadło wody opada wolniej niż poza takimi obszarami. Stwierdzono, że bezwzględna zmiana wartości rzędnych zwierciadła wody, pomiędzy kolejnym zagęszczeniem siatki obliczeniowej, jest najmniejsza przy przejściu z wymiarów elementarnych siatki 2 metry na 1 metr.Jedną z przyczyn wpływających na wyniki jest sposób odwzorowania studni na przyjętej siatce obliczeniowej. Studnie uwzględnione w modelu sytuowane są w centralnym punkcie elementarnego elementu obliczeniowego. W związku z tym rozmiar oczka siatki ograniczony jest wielkością średnicy otworu, a także dokładność lokalizacji studni uzależniona jest od przyjętej siatki obliczeniowej. Najmniejsze wartości błędów absolutnych dla prawie każdego punktu obliczeniowego występują w przypadku zastosowania siatki obliczeniowej o rozmiarze 1 metra.