Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2010

Show all
  • Badania spektroskopowe wybranych silanotiolanów kobaltu(II)
    • Agnieszka Pladzyk
    2010

    Podjęto próby otrzymania i scharakteryzowania tri-tert-butoksysilanotiolanowych kompleksów kobaltu(II), mogących spełnić rolę biomimetyków dla centrów katalitycznych wybranych metaloprotein. Przedstawiono wyniki analizy strukturalnej otrzymanych kompleksów uzyskanych z wykorzystaniem metod spektroskopii UV-vis i FT-IR zarówno dla roztworów jak i w ciele stałym. Skonfrontowano je z danymi uzyskanymi metodą analizy rentgenostrukturalnej oraz przedyskutowano w oparciu o dostępne dane literaturowe.


  • Badania teoretyczne i doświadczalne rozkładu temperatur w hydrodynamicznym łożysku wzdłużnym
    • Grzegorz Rotta
    • Michał Wasilczuk
    • Michał Wodtke
    • Piotr Pajączkowski
    2010 Full text TRIBOLOGIA

    W referacie zaprezentowano przykładowe wyniki obliczeń uzyskane z wykorzystaniem rozwijanej w Politechnice Gdańskiej nowej metody oceny własności hydrodynamicznych łożysk wzdłużnych. Bazuje ona na wykorzystaniu techniki automatycznej wymiany informacji pomiędzy uwzględnianymi w analizach problemów obliczeń łożyskowych obszarami zadania tj. płynowym i strukturalnym, wykorzystując w tym celu dostępne programy obliczeniowe MES (technika FSI - Fluid Solid Interaction). Analizy przeprowadzono dla łożyska wzdłużnego, dla którego uzyskano również wyniki badań doświadczalnych na stanowisku SON Politechniki Gdańskiej. Porównano wybrane wyniki analiz obliczeniowych oraz badań doświadczalnych przeprowadzając w ten sposób weryfikację modelu obliczeniowego.


  • Badania tytanianu strontu - materiału anodowego dla ogniw paliwowych SOFC
    • Beata Bochentyn
    2010 Biuletyn Polskiego Stowarzyszenia Wodoru i Ogniw Paliwowych

    W artykule opisano wyniki badan nad kompozytami Sr(Ti,Nb)O3-YSZ przygotowywane metoda mieszania proszkow w mozdzierzu agatowym. Scharakteryzowano ich wlasciwosci strukturalne, elektryczne i mechaniczne.


  • Badania ultradźwiękowe przyczepności warstwy brązu do podłoża stalowego wewnętrznych powierzchni tulei o średnicach Dn70mm, Dn85mm i Dn96mm (z kołnierzem o średnicy Dn107mm)
    • Jacek Haras
    • Ryszard Świątkowski
    2010

    W opracowaniu przedstawiono wyniki badań przyczepności brązu do powierzchni wewnętrznych tulei stalowych.


  • Badania ultradźwiękowe przyczepności warstwy brązu do podłoża stalowego wewnętrznych powierzchni tulei o średnicach Dn85mm i Dn96mm ( z kołnierzem o średnicy Dn107mm)
    • Jacek Haras
    • Ryszard Świątkowski
    2010

    W opracowaniu przedstawiono wyniki ultradźwiękowych badań przyczepności brązu do tulei stalowych.


  • Badania właściwości i struktury spawanych austenitycznych rur wymienników ciepła
    • Aleksandra Świerczyńska
    • Grzegorz Rogalski
    • Dariusz Fydrych
    2010 Przegląd Spawalnictwa

    Jednymi z najczęściej stosowanych wymienników ciepła są urządzenia o budowie płaszczowo-rurowej. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu elementów względem siebie oraz właściwym wymiarom uzyskuje się wymianę ciepła poprzez ścianki rur. Aby była ona efektywna, niezbędne są materiały o odpowiednich własnościach. Jednocześnie agresywne media działające na urządzenie wymuszają stosowanie stali odpornych na korozję. W zależności od parametrów pracy wymiennika celowe jest używanie nie tylko określonych gatunków stali, a również modyfikacja ich własności. Zazwyczaj przeprowadza się ją poprzez zastosowanie obróbki cieplnej. Działanie wysokiej temperatury powoduje znaczne zmiany w strukturze materiału pozwalając na poprawę wybranych właściwości, mających istotne znaczenie podczas eksploatacji wymiennika. W pracy zaprezentowano wyniki badań spawanych rur wymiennika ciepła, na podstawie których określono wpływ procesu spawania i obróbki cieplnej na ich podstawowe właściwości.


  • Badanie emisji akustycznej kondensatorów foliowych przy napięciowym pobudzeniu impulsowym
    • Kazimierz Józwiak
    • Lech Hasse
    • Marek Olesz
    • Janusz Smulko
    2010 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Opisano metodę oceny jakości foliowych kondensatorów przeciwzakłóceniowych za pomocą badania ich drgań w zakresie ultradźwięków pod wpływem impulsowego sygnału pobudzającego. Indukowane drgania są źródłem informacji o jakości zastosowanej w kondensatorze zwijki folii oraz wykonanych kontaktach. Przedstawiono układ impulsowej polaryzacji kondensatora oraz system do pomiaru sygnału ultradźwiękowego. Uzyskane wyniki pomiarów dla grupy kondensatorów klasy Y2 o pojemności 27 nF skonfrontowano z wynikami pomiarów współczynnika trzeciej harmonicznej oraz pochodnej tego współczynnika w funkcji napięcia polaryzacji.


  • Badanie i porównanie zdolności wybranych leków i związków przeciwnowotworowych do międzyłańcuchowego sieciowania DNA mitochondrialnego i jądrowego w komórkach nowotworowych
    • Agnieszka Lendzion
    2010

    Celem pracy było zbadanie zdolności przeciwnowotworowych związków do indukowania międzyłańcuchowych wiązań sieciujących DNA mitochondrialne w ludzkich komórkach nowotworowych oraz porównanie ze zdolnością do sieciowania DNA jądrowego. Pochodna 4-metylo-1-nitroakrydyny C-1748, Ledakrin i mitomycyna C wykazują zdolność do sieciowania mtDNA i jDNA w komórkach raka okrężnicy HCT-8 w sposób zależny od dawki; C-1748 w komórkach raka jelita grubego HT-29, prostaty LNCaP i piersi MCF-7. Pierwsze wiązania sieciujące mtDNA były wykrywane przy niższych stężeniach niż analogiczne jDNA oraz przy stężeniach biologicznie istotnych, co może wskazywać na zwiększoną podatność mtDNA na sieciowanie i na znaczenie zdolności do sieciowania mtDNA dla aktywności biologicznej tych zwiazków. Imidazoakrydon C-1311, triazoloakrydon C-1305 i mitoksantron – związki sieciujące jDNA, będące inhibitorami topoizomerazy II – nie sieciują mtDNA w komórkach HT-29 oraz C-1311 w HCT-8.


  • Badanie i terapia zaburzeń widzenia obuocznego wspomagana przez bezkontaktowy system śledzenia punktu fiksacji wzroku
    • Łukasz Kosikowski
    • Andrzej Czyżewski
    2010 Full text Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Na rynku znajduje się klika systemów pozwalających na badanie lub trening syndromu leniwego oka z użyciem komputera PC. Niewiele z nich bazuje na wirtualnej rzeczywistości. Większość jedynie skupia się na terapii niedowidzenia bez mierzenia jakichkolwiek parametrów lub wykonuje tylko same pomiary. Proponowane rozwiązanie to kompletny system diagnostyczno - terapeutyczny do detekcji i terapii zaburzeń widzenia obuocznego - zwłaszcza zeza (małego i średniego stopnia) oraz syndromu leniwego oka. Aby zapewnić większy obiektywizm badań prowadzonych przy użyciu opracowanego systemu, zastosowano śledzenie punktu fiksacji wzroku. System śledzenia punktu fiksacji charakteryzuje się brakiem jakichkolwiek fizycznych elementów montowanych na ciele użytkownika, zaś detekcja punktu fiksacji bazuje na analizie odbić promieni w zakresie podczerwieni.


  • Badanie jakości transmisji danych w interfejsie radiowym MC-CDMA z wykorzystaniem turbokodów
    • Andrzej Marczak
    2010 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    Technika dostępu radiowego MC−CDMA powstała z połączenia dwóch dotychczas szeroko stosowanych technik dostępu radiowego: CDMA i OFDM i posiada zalety obu tych technologii. W referacie przedstawiono budowę nadajnika i odbiornika dla tego interfejsu radiowego, budowa kodera i dekodera zastosowanego w badaniach turbokodu. Przedstawiono również wyniki badań symulacyjnych jakości transmisji w tym interfejsie radiowym.


  • Badanie jakości transmisji w interfejsie radiowym MC-CDMA
    • Andrzej Marczak
    2010 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Technika MC-CDMA (ang. Multi-Carrier Code Division Multiple Access) powstała z połączenia dwóch wcześniej stosowanych technik dostępu radiowego: CDMA (ang. Code Division Multiple Access) i OFDM (ang. Orthogonal Frequency-Division Multiplexing) i posiada zalety obu tych technologii. W referacie przedstawiona została budowa nadajnika i odbiornika dla tego interfejsu radiowego oraz wyniki badań symulacyjnych jakości transmisji w tym interfejsie radiowym przeprowadzone w kanale z addytywnym szumem gaussowskim (AWGN).


  • Badanie MSP
    • Nelly Daszkiewicz
    2010

    W niniejszym rozdziale przeanalizowano świadomość przedsiębiorców odnośnie szans i zagrożeń, jakie niesie ze sobą organizacja EURO 2012. Została ona przebadana na próbie 300 firm z 3 branż: hotelarskiej, gastronomicznej i transportowej. Ponadto, przeprowadzono 3 wywiady pogłębionewśród firm z branży turystycznej.


  • Badanie pomp hydraulicznych w niskich temperaturach otoczenia
    • Ryszard Jasiński
    2010

    W referacie przedstawiono wyniki badań oraz metody pozwalające określić dopuszczalne parametry rozruchu hydraulicznych pomp w niskich temperaturach otoczenia. Badania eksperymentalne w tych warunkach pomp zębatych, wielotłoczkowych osiowych i promieniowych wykonano w laboratorium Katedry Hydrauliki i Pneumatyki Politechniki Gdańskiej.


  • Badanie problemów występujących w projektowaniu i eksploatacji elektrycznych pędników azymutalnych
    • Wojciech Leśniewski
    2010

    Artykuł przedstawia kilka problemów dotyczących projektowania i eksploatacji elektrycznych układów napędowych małej mocy. Przedstawiane pędniki są projektowane i stosowane przez studentów i pracowników Politechniki Gdańskiej do napędu łodzi napędzanych energią słoneczną, które biorą udział w międzynarodowych regatach.


  • Badanie rozkładów parametrów sygnału mowy w zastosowaniach do prognozowania prawdopodobieństwa popełnienia błędów w systemach identyfikacji mówców = Examining distribution of speech signal parameters for the prognosis of error probability in speaker verification systems
    • Andrzej Kaczmarek
    2010

    Przedmiotem pracy jest system identyfikacji mówców w sposób zależny od tekstu ("text dependent''). Dokonano analizy wielu różnych wypowiedzi kilkudziesięciu mówców. Zastosowana metoda parametryzacji to metoda oparta na wynikach analizy cepstralnej sygnału mowy. Zdefiniowane zostały nowe parametry skojarzone z elementarnymi zdarzeniami w procesie weryfikacji mówców. Na tej podstawie dokonano estymacji funkcji gęstości prawdopodobieństwa dla tych zdarzeń, co jest podstawą do ich zastosowania dla konkretnego systemu decyzyjnego w zakresie prognozowania prawdopodobieństwa popełnienia błędów.


  • Badanie stabilności prepolimerów estrouretanowych
    • Janusz Datta
    • Józef Haponiuk
    2010 Full text Polimery

    Prepolimery estrouretanowe otrzymywano na podstawie oligoeestrolu ("Poles 55/20) i użytego w nadmiarze 4,4-iizocyjanianodifenylometanu. Określono wpływ szybkości obrotów trzpienia wiskozymetru, temperatury, procentowej zawartości grup NCO na wartości lepkości tych produktów. Oceniono stabilność prepolimerów w toku przechowywania w ciągu 4 tygodni (zmiana zawartości grup NCO). Budowę chemiczną uzyskanych prepolimerów ustalono na podstawie widm FTIR.


  • Badanie stopnia zanieczyszczenia poszczególnych warstw pokrywy śnieżnej na terenach Sudetów Zachodnich
    • Katarzyna Cichała-Kamrowska
    • Żaneta Polkowska
    • Marek Błaś
    • Mieczysław Sobik
    • Dariusz Lech
    • Jacek Namieśnik
    2010 CHEMIK nauka-technika-rynek

    Prowadzono badania dotyczące poziomów stężeń wybranych zanieczyszczeń obecnych w próbkach śniegu będącego jedną z form depozycji mokrej.


  • Badanie technologii informatycznych u dostawcy usług internetowych
    • Cezary Orłowski
    • Tomasz Sitek
    • Marcin Nalewajko
    2010

    W artykule przedstawiono raport z badania technologii informatycznych dotyczącego analizy narzędzia, które firma wykorzystuje do zarządzania zawartością portalu (CMS). Badana firma uznała wykorzystywane narzędzia za niewystarczające w obliczu rozwoju potrzeb. Wobec tego postanowiono zweryfikować konieczność wymiany systemu na nowy oraz oszacować możliwość i opłacalność jego modyfikacji. W tym celu przeanalizowano funkcjonalności systemu CMS w podziale na logicznie wyodrębnione kategorie modułów oceniając każdą z nich. Jednocześnie dokonano audytu całej firmy w wykorzystaniem metodologii CobiT. Umożliwiło to określenie poziomu dojrzałości, na jakim znajduje się firma. Przeanalizowano poszczególne procesy biznesowe z czterech domen, które definiuje CobiT. Uzyskana ocena miała pozwolić odpowiedzieć kierownictwu firmy, czy wdrożenie nowego systemu bądź nowych modułów do obecnego systemu jest możliwe.


  • Badanie własności transportowych kompozytu nadprzewodząco-ferromagnetycznego na bazie YBa2Cu3O7-x
    • Paweł Fiertek
    2010

    Celem niniejszej pracy było sprawdzenie możliwości otrzymywania kompozytu nadprzewodząco-ferromagnetycznego, który mógłby potencjalnie znaleźć zastosowanie w konstrukcji sterownika, bądź przełącznika prądu nadprzewodzącego w sieciach energetycznych opartych na wysokotemperaturowych nadprzewodzących kablach energetycznych. W tym celu w pracy skoncentrowano się na otrzymywaniu ceramicznego porowatego nadprzewodnika YBa2Cu3O7-δ z ferromagnetycznym dodatkiem żelaza. Następnie przeprowadzono badania własności rezystywnych i magnetycznych otrzymanego kompozytu. Przeprowadzone badania potwierdziły możliwość otrzymania kompozytu nadprzewodząco-ferromagnetycznego z dobrą osnową nadprzewodzącą. Ponadto, obecność ferromagnetycznego wypełnienia w porowatym nadprzewodniku znacząco obniżyła wielkość pola magnetycznego potrzebnego do zaniku nadprzewodnictwa. W efekcie uzyskane materiały mogą stanowić dobry punkt wyjścia do dalszych prac nad zastosowaniem ich w nadprzewodzących przełącznikach prądowych.


  • Badanie właściwości elektrycznych powłok optycznych wytwarzanych metodą rozpylania magnetronowego
    • Marcin Stanisław Łapiński
    • Jarosław Domaradzki
    • Danuta Kaczmarek
    • Eugeniusz Prociów
    • Karolina Sieradzka
    • Michał Mazur
    2010

    Praca zawiera opis wybranych metod pomiarów elektrycznych cienkich warstw tlenkowych wytwarzanych metodą rozpylania magnetronowego. Omówiono metody pomiaru i stanowiska pomiarowe używane do mierzenia parametrów elektrycznych warstw tlenkowych. Zaprezentowano przykładowe wyniki pomiarów cienkich warstw opartych na tlenku tytanu.