Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2010
Show all-
Istota testu równoważności dla metod pomiarowych pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu atmosferycznym
- Jacek Gębicki
W pracy przedstawiono przyczyny przeprowadzania testów równoważności i występowania różnic wartości stężeń pyłu PM10 uzyskiwanych metodą referencyjną a metodami opartymi na pomiarze "on-site". Omówiono metodę referencyjną i metody niereferencyjne oznaczania pyłu PM10 w powietrzu. Przeanalizowano testy równoważności (terenowe) przeprowadzane przez Fundację ARMAAG na terenie Trójmiasta. Przedstawiono współczynniki korekcyjne uzyskane na stacjach krajów członkowskich Unii Europejskiej w stosunku do zastosowanych analizatorów "on-site".
-
Istota zarządzania kryzysowego w portach morskich
- Katarzyna Tubielewicz
W warunkach zmiennego otoczenia proces zarzadzania obszarem portowym wymaga szczególnej koncentracji na zjawiskach wywołujacych różnorodne zewnetrzne zagrożenia. Głównym celem tych działań jest zapewnienie szeroko pojetego bezpieczeństwa prowadzonej działalaności. Bezpieczeństwo portów zależne jest od wszystkich wymiarów otoczenia obejmujących swym zakresem zasieg od lokalnego po międzynarodowy.
-
Istota zarządzania kryzysowego w portach morskich
- Katarzyna Tubielewicz
W warunkach zmiennego otoczenia proces zarzadzania obszarem portowym wymaga szczególnej koncentracji na zjawiskach wywołujacych różnorodne zewnetrzne zagrożenia. Głównym celem tych działań jest zapewnienie szeroko pojetego bezpieczeństwa prowadzonej działalaności. Bezpieczeństwo portów zależne jest od wszystkich wymiarów otoczenia obejmujących swym zakresem zasieg od lokalnego po międzynarodowy.
-
IV program brd Unii Europejskiej : Bezpieczeństwo ruchu drogowego prawem i obowiązkiem każdego obywatela
- Ryszard Krystek
W maju 2007r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powierzył Konsorcjum Naukowemu, kierowanemu przez Politechnike Gdańską, realizacje trzyletniego projektu Badawczego pt. ''Zintegrowany system bezpieczeństwa transportu''. Projektowi nadano akronim ZEUS. Głównym celem projektu jest stworzenie przez badania naukowe merytorycznych podstaw dla rozwoju integracji bezpieczeństwa transportu w Polsce, traktując tę integrację jako warunek poprawy jakości zarządzania bezpieczeństwem transportu i skuteczności podejmowanych działań profilaktycznych.
-
Jacobi and gauss-seidel preconditioned complex conjugate gradient method with GPU acceleration for finite element method
- Adam Dziekoński
- Adam Lamęcki
- Michał Mrozowski
In this paper two implementations of iterative solvers for solving complex symmetric and sparse systems resulting from finite element method applied to wave equation are discussed. The problem under investigation is a dielectric resonator antenna (DRA) discretized by FEM with vector elements of the second order (LT/QN). The solvers use the preconditioned conjugate gradient (pcg) method implemented on Graphics Processing Unit (GPU) along with two preconditioning techniques. Some of the proposed GPU implementations show remarkable speedup comparing to CPU-based implementation. Convergence of GPU and CPU implementations issue is also discussed.
-
Jager W., Marzahn G.: Mauerwerk. Bemessung nach DIN 1053-100
- Zbigniew Cywiński
-
Jak efektywnie ograniczyć ciepło odpadowe z elektrowni jądrowej?
- Andrzej Reński
Krótko scharakteryzowano obecny stan i perspektywy rozwoju energetyki jądrowej. Przedstawiono dotychczasowe światowe doświadczenia w wykorzystaniu elektrowni jądrowych do produkcji ciepła oraz projekty przystosowania elektrowni jądrowych do przekazywania ciepła odbiorcom zewnętrznym. Dokonano wstępnej analizy techniczno-ekonomicznej proponowanego układu elektrowni, zapewniającego dostawę ciepła sieciowego w warunkach krajowych.
-
Jak podejmować skuteczne decyzje?
- Małgorzata Rozkwitalska
Artykuł omawia zasady podejmowania racjonalnych decyzji w praktyce zarządzania małą firmą (apteką).
-
Jakość administracji publicznej na przykładzie Urzędu Skarbowego w Tczewie
- Krzysztof Leja
- Daniel Lesiński
W artykule zaprezentowano wyniki badań dotyczących jakości uług w wybranym urzędzie skarbowym przeprowadzonych za pomoca kwestionariusza ankietowego oraz metody Common Assessment Framework. Wymiki badań pokazały, że US jest placówką nastawioną na zmiany, jednak ich wprowadzanie wymaga czasu i znacznego zaangażowania, przede wszystkim kierownictwa, oraz wsparcia ze strony pracowników. Ponadto większą wagę powinno się zwrócić na długofalowe planowanie działalności urzędu. W proces ten powinno się włączyć zarówno obywateli jak i partnerów instytucjonalnych urzędu. Inicjatywa należy tu do Naczelnika Urzędu. Celem zmian powinno być przekształcenie stylu kierowania urzędem z takiego, gdzie funkcjonuje on obok świata zewnętrznego na taki, w którym jest on jego ważną składową.
-
Jakość, bezpieczeństwo, ekologia w sektorze rolno-spożywczym. Kierunki rozwoju
- Piotr Grudowski
W opracowaniu przedstawiono najważniejsze informacje dotyczące cyklicznej konferencji na temat jakości organizowanej przez zespół prof. Małgorzaty Wiśniewskiej z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.
-
Jakość i efekty kształcenia, a kolejne etapy procesu Bolońskiego
- Anita Maria Dąbrowicz-Tlałka
Kraje uczestniczące w procesie bolońskim od lat poszukują fundamentalnych wartości i dobrych praktyk związanych z jakością kształcenia. Zapewnienie jakości w szkolnictwie wyższym nie jest problemem wyłącznie europejskim. Na całym świecie obserwuje się coraz większe zainteresowanie tą tematyką, co jest odzwierciedleniem zarówno gwałtownego rozwoju szkolnictwa wyższego, jak i związanych z nim kosztów jakimi obciążone jest z tego tytułu państwo oraz prywatni inwestorzy. Prowadzony przez Uniwersytet Jiao Tang w Szanghaju ranking uczelni jest obecnie najpopularniejszym miernikiem pozycji na rynku edukacyjnym. Nie uwzględnia on jednak specyfiki europejskich szkół wyższych. W wyniku czego narodził się pomysł stworzenia klasyfikacji (umożliwiającej kilka sposobów kategoryzacji) zawierającej wszystkie szkoły wyższe w Europie. W testach tego systemu znajduje się już kilka polskich uczelni. Zmieni się również system akredytacji. Od podejmowanych teraz decyzji – na poziomie krajowym i lokalnym – zależy, jaką pozycję zajmiemy na rynku edukacyjnym. Pamiętajmy, że wysokiej jakości wykształcenie we współczesnym społeczeństwie determinuje często status społeczny i materialny.
-
Jakość w marketingu - Kreowanie systemu identyfikacji wizualnej na przykładzie UMCS Lublin
- Bruno Schivinski
Zarządzanie jakością dotyczy wszystkich dziedzin pracy przedsiębiorstwa od systemu funkcjonowania organizacji do produktu finalnego dostarczonego na rynek. W przypadku wyższej uczelni, produkt finalny ma inny charakter niż w sektorach produkcyjnych. Wytwór ów nie jest namacalny, nie jest przedmiotem fizycznym, wiąże się natomiast z wiedzą, którą absolwenci posiadają. Polityka jakości prowadzona na uczelniach może dotyczyć wszystkich obszarów ich funkcjonowania. Wątek ten zostanie omówiony w niniejszym artykule. Szczególny nacisk zostanie położony na kwestie związane z prowadzeniem polityki zarządzania jakością w dziedzinie marketingu, budowaniem silnej identyfikacji wizualnej, więzi z marką, a także z długofalową lojalnością wobec uczelni wyższej.
-
Jakość żywności w łańcuchu wartości usług turystycznych
- Ludmiła Zawadzka
- Grzegorz Zieliński
W niniejszej publikacji przedstawiono analizę obszarów pozwalających na identyfikację czynników oceny jakości wyżywienia w łańcuchu wartości usług turystycznych. Autorzy dokonali analizy specyfiki usługi, wraz z charakterystyką składowych występujących w modelach jakości usług. Na podstawie czterech kluczowych składników dokonali identyfikacji najistotniejszych czynników mogących mieć wpływ na ocene jakości wyżywienia a tym samym przekładajacych się na poziom satysfakcji klienta z całokształtu usługi turystycznej
-
Janusz Osicki Struktura
- Janusz Osicki
Katalog towarzyszący wystawie malarstwa, która odbyła się w listopadzie 2010 w Muzeum Miasta Gdyni. Katalog liczy 20 stron i zawiera tekst krytyczny i notę biograficzną w języku polskim oraz 19 kolorowych reprodukcji prac autora.
-
Jednostronna euroizacja - sposób na uzyskanie stabilnej waluty, na przykładzie Kosowa i Czarnogóry
- Katarzyna Kubiszewska
Jednostronna euroizacja nie budzi sprzecznych emocji, gdyż proces ten jest możliwy tylko w przypadku krajów spełniających szczególne warunki, w tym powinna to być stosunkowo mała i otwarta gospodarka, przebyte doświadczenie hiperinflacji, stosunkowo niewysokie dochody z seniorażu, czyli renty menniczej, oraz odpowiednio wysokie rezerwy walutowe. Artykuł przedstawia pozytywne efekty wprowadzenia nowego środka płatniczego w drodze jednostronnej euroizacji i ich oddziaływanie na sytuację gospodarczą w tych krajach, nie będącymi członkami Unii Gospodarczo - Monetarnej, na przykładzie Kosowa i Czarnogóry.
-
Język KQL jako realizacja idei języka SQL dla bazy wiedzy
- Krzysztof Goczyła
- Piotr Piotrowski
- Aleksander Waloszek
- Wojciech Waloszek
- Teresa Zawadzka
W ramach inicjatywy semantic web rozwijane są systemy wnioskowania z wiedzy. Ciągle otwartym problemem są również języki dostępu do takich systemów. W artykule zaproponowano nowy język dostępu do zmodularyzowanych baz wiedzy, o cechach umożliwiających jego kompleksowe wykorzystanie w systemach zarządzania wiedzą, w sposób analogiczny do wykorzystania języka sql w systemach relacyjnych baz danych.
-
Języki opisu scenariuszy realizacji przedsięwzięć
- Marek Downar
Opisano trzy podejścia do implementacji języków opisu scenariuszy. Przedstawiono oraz porównano reprezentantów tych pojęć. Dla wybranych języków przedstawiono przykładowe aplikacje pozwalające na ich wykorzystanie.
-
Joint optimization of anycast and unicast flows in survivable optical networks
- Krzysztof Walkowiak
- Jacek Rak
Znane z literatury dotychczasowe prace związane z ochroną ruchu przed awarią elementów sieci dotyczą transmisji typu unicast (jeden-do-jednego). Niniejszy artykuł jest pierwszym prezentującym rozwiązanie jednoczesnej ochrony transmisji anycast (jeden-do-jednego-z-wielu) oraz transmisji unicast. Proponowane podejście wykorzystuje model ochrony ścieżki (ang. path protection). Zagadnienie zostało sformułowane w postaci odpowiedniego modelu ILP. Symulacje przeprowadzone za pomocą narzędzia CPLEX dowiodły efektywności proponowanego podejścia w odniesieniu do następujących parametrów: kosztu sieci, długości ścieżek oraz czasu obliczeń.
-
Jubileusz profesora Eugeniusza Dembickiego z Politechniki Gdańskiej
- Bohdan Zadroga
Scharakteryzowano 50-letnią wszechstronną działalność naukowo-badawczą prof. Eugeniusza Dembickiego. Uwypuklono osiągnięcia w zakresie dydaktyki, nauki, kształcenia i rozwoju młodej kadry, działalności naukowo-inżynierskiej, organizacyjnej i redakcyjnej. Podkreślono zasługi krajowe i zagraniczne w rozwoju geotechniki.
-
K. Gwizdała: Fundamenty palowe. Technologie i obliczenia. Tom 1. Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. Warszawa 2010 str. 1- 297.
- Bohdan Zadroga
Omówiono zakres i przykłady stosowania fundamentów palowych w różnych rodzajach budownictwa. Scharakteryzowano specyfikę przekazywania obciążeń na podłoże gruntowe oraz najnowocześniejsze technologie wykonywania kilkunastu rodzajów pali nie ujętych w aktualnie obowiązującej normie palowej. Przeanalizowano klasyczne i współczesne metody wyznaczania sił w palach, a także aktualne zasady obliczeń nośności i osiadania pali do pojedynczych i w grupie według Eurokodu 7.