Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2010

Show all
  • Narzędzia do kontroli jakości powietrza wewnętrznego / B. Zabiegała
    • Bożena Zabiegała
    2010

    Przyjmuje się, że dorosły człowiek średnio 60% swojego życia spędza w domu, 30% w pracy, 5% w różnego rodzaju środkach transportu a tylko 3% na zewnątrz pomieszczeń. Powyższe liczby wskazują, że powietrze wewnętrzne może w istotny sposób oddziaływać na stan zdrowia i samopoczucie człowieka. Szeroko rozumiana kontrola jakości powietrza wewnętrznego jest więc niezbędnym elementem w zapewnieniu komfortu życia użytkownikom pomieszczeń zamkniętych, a tym samym warunkuje pośrednio jego wydajność w życiu zawodowym. Dostępność metodyk analitycznych i przyrządów kontrolno-pomiarowych charakteryzujących się coraz lepszą charakterystyką metrologiczną zapewnia możliwość oznaczania zanieczyszczeń powietrza na niskich i bardzo niskich poziomach stężeń. Umożliwia również potwierdzenie przypuszczeń, że wiele związków chemicznych uważanych tradycyjnie za nieszkodliwe dla człowieka w przypadku małych dawek (niskich stężeń) jest w rzeczywistości bardzo szkodliwych. Dotyczy to szczególnie tych związków, które mają zdolność do kumulowania się w organizmie, a biorąc pod uwagę czas spędzony przez człowieka w pomieszczeniach zamkniętych w ciągu całego życia, nawet stosunkowo niski poziom stężeń występujących tam zanieczyszczeń może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Całkowite wyeliminowanie zanieczyszczeń, w tym związków organicznych, z powietrza wewnętrznego jest niemożliwe. Dlatego też oprócz prognozowana poziomu stężeń analitów z grupy lotnych oraz średniolotnych związków organicznych na podstawie znajomości parametrów kształtujących jakość powietrza wewnętrznego konieczna jest również kontrola poziomu stężeń tych związków w powietrzu wewnętrznym oraz kontrola jakości materiałów stosowanych do konstrukcji i budowy budynków. Kontrola poziomu stężeń zanieczyszczeń w powietrzu wewnętrznym umożliwia:-scharakteryzowanie składu chemicznego zanieczyszczeń powietrza wewnętrznego;-poznanie poziomu stężeń, na którym zanieczyszczenia te występują;-identyfikację potencjalnych źródeł emisji zanieczyszczeń do powietrza wewnętrznego. Natomiast kontrola jakości materiałów stosowanych do konstrukcji i budowy budynków umożliwia:-scharakteryzowanie i uszeregowanie materiałów wewnętrznych pod względem całkowitej zawartości związków organicznych;-wyznaczenie wielkości strumienia emisji związków organicznych do powietrza wewnętrznego, co przyczynić się może do zadbania o jakość powietrza wewnętrznego już na etapie projektowania budynku poprzez wybór materiałów charakteryzujących się mniejszą zawartością, a w konsekwencji niższą emisją analitów z grupy lotnych związków organicznych do powietrza wewnętrznego. Poznanie i scharakteryzowanie źródeł emisji zanieczyszczeń do powietrza wewnętrznego jest pierwszym krokiem w kierunku poprawy jakości życia użytkowników pomieszczeń zamkniętych.


  • Narzędzia komunikacji marketingowej w kontekście nawiązywania relacji z kandydatami na studia w świetle badań w latach 2008-2009
    • Edyta Gołąb-Andrzejak
    2010 Full text Zeszyty Naukowe. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

    Funkcjonowanie szkół wyższych na coraz bardziej konkurencyjnym rynku usług edukacyjnych wymusza stosowanie nowych narzędzi konkurowania. Istotnym instrumentem "walki konkurencyjnej" o kandydata na studia są działania promocyjne - stosowanie narzędzi komunikacji marketingowej. Stanowią one początek budowania więzi z późniejszym studentem. Chcąc podejmować skuteczne i efektywne działania w tym zakresie, należy prowadzić badania. W opracowaniu przedstawiono wyniki badań, na podstawie których określono narzędzia komunikacji, które powinny być wykorzystywane.


  • Narzędzia statystyczne a badanie związków przyczynowo - skutkowych w projektowaniu robót budowlanych
    • Adam Kristowski
    2010 Logistyka

    W artykule przedstawiono pogląd dotyczący wykorzystania narzędzi analizy statystycznej podczas projektowania technologii robót budowlanych. Autor opiera swoje poglądy na praktycznym postrzeganiu występujących zjawisk przyczynowo - skutkowych i doświadczeniu z praktycznej pracy zawodowej, próbując przekonać szczególnie młodych inżynierów do takiego właśnie postępowania.


  • Natural language dictionaries implemented as finite automata
    • Jan Daciuk
    • Jakub Piskorski
    • Strahil Ristov
    2010

    Rozdział przedstawia wykorzystanie automatów skończonych jako słowników języka naturalnego. Podane są podstawy teoretyczne. Omówione są zastosowania: realizacja doskonałej funkcji mieszającej, analizy i syntezy morfologicznej, poprawiania pisowni i dopisywania znaków diakrytycznych, wydobywanie informacji. Podano algorytmy tworzenia automatów oraz omówiono sposoby reprezentacji automatów z uwzględnieniem kompresji.


  • Nauczanie chemii analitycznej w Polsce. Cz. 3
    • Marek Biziuk
    2010

    W artykule zestawiono przedmioty prowadzone na polskich uczelniach, związane z Chemią Analityczną oraz wyposażenie laboratoriow analitycznych w poszczególnych uczelniach


  • Nauczanie chemii analitycznej w Polsce. Cz. 4
    • Marek Biziuk
    2010

    Komisja Nauczania Komitetu Chemii Analitycznej PAN przeprowadziła ankietę dotyczącą stanu nauczania Chemii Analitycznej na wyższych uczelniach w Polsce. Otrzymaliśmy wypełnione ankiety z 32 ośrodków, w tym ze wszystkich największych uniwersytetów oraz politechnik. Ankiety te dały podstawę do opracowania obszernego raportu o stanie nauczania Chemii Analitycznej na wyższych uczelniach w Polsce. Wśród ujętych w raporcie znalazło się 14 uniwersytetów, 6 uniwersytetów medycznych, 2 uniwersytety przyrodnicze i 10 politechnik. Niniejsza, czwarta część raportu obejmuje ocenę aktywności poszczególnych uczelni w ramach programów międzynarodowych związanych z Chemią Analityczną, w tym: Erasmus, Erasmus-Mundus, CEPUS itp.


  • Naziemne systemy radionawigacji morskiej i lotniczej
    • Jacek Stefański
    2010 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W artykule przedstawiono opis najbardziej znanych naziemnych systemów hiperbolicznych, które zostały zbudowane dla potrzeb radionawigacji morskiej i/lub lotniczej. Niektóre z nich obecnie już nie funkcjonują, np. GEE, OMEGA, DECCA, ale warto znać podstawy ich działania, gdyż w owym czasie stały się pierwowzorem dla systemów obecnie rozwijanych, tj. LORAN-C czy eLORAN.


  • N-Benzoyl-N'-phenylurea
    • Andrzej Okuniewski
    • Jarosław Chojnacki
    • Barbara Becker
    2010 Full text ACTA CRYSTALLOGRAPHICA SECTION E-STRUCTURE REPORTS ONLINE

    Publikacja zawiera opis struktury krystalicznej i cząsteczkowej <i>N</i>-benzoilo-<i>N</i>'-fenylomocznika wyznaczonej metodą rentgenowskiej analizy strukturalnej. W krysztale dwie cząsteczki łączą się poprzez wiązania wodorowe typu N-H...O tworząc centrosymetryczne dimery.


  • Neuronowy model mocy farmy wiatrowej
    • Tomasz Rubanowicz
    • Elżbieta Bogalecka
    2010

    Popularność i rosnące możliwości sztucznych sieci neuronowych przyczyniają się do coraz to szerszego zastosowania przemysłowego. Szybki przyrost mocy elektrowni wiatrowych w krajowej sieci elektroenergetycznej (KSE) stawia trudne zadanie bilansowania mocy przed krajowymi Operatorami Sieci Dystrybucyjnych (OSD) i Operatorem Sieci Przesyłowej (OSP). Prawnym obowiązkiem prognozowania mocy farmy wiatrowej obarczony jest właściciel. Ze względu na trudność trafnych prognoz z 24 godzinnym horyzontem, inwestorzy przekazują tę powinność OSD. Celem artykułu jest porównanie algorytmów uczenia sieci neuronowej o topologii perceptronu jedno- i wielowarstwowego oraz rekurencyjnego Elmana, wykorzystanej do zagadnienia predykcji mocy farmy wiatrowej.


  • Neuronowy model mocy farmy wiatrowej
    • Elżbieta Bogalecka
    • Tomasz Rubanowicz
    2010 Mechanik

    Popularność i rosnące możliwości sztucznych sieci neuronowych przyczyniają się do coraz to szerszego zastosowania przemysłowego. Szybki przyrost mocy elektrowni wiatrowych w krajowej sieci elektroenergetycznej (KSE) stawia trudne zadanie bilansowania mocy przed krajowymi Operatorami Sieci Dystrybucyjnych (OSD) i Operatorem Sieci Przesyłowej (OSP). Prawnym obowiązkiem prognozowania mocy farmy wiatrowej obarczony jest właściciel. Ze względu na trudność trafnych prognoz z 24 godzinnym horyzontem, inwestorzy przekazują tę powinność OSD. Celem artykułu jest porównanie algorytmów uczenia sieci neuronowej o topologii perceptronu jedno- i wielowarstwowego oraz rekurencyjnego Elmana, wykorzystanej do zagadnienia predykcji mocy farmy wiatrowej.


  • Neuro-wavelet damage detection technique in beam, plate and shell structures with experimental validation
    • Magdalena Rucka
    • Krzysztof Wilde
    2010 Full text Journal of Theoretical and Applied Mechanics

    Niniejsza praca poświęcona jest technice diagnostyki konstrukcji bazującej na transfor-macie falkowej oraz sztucznych sieciach neuronowych (tzw. system neuro-wavelet). Zastosowanie analizy falkowej pozwala na lokalizację uszkodzeń wymagającą mini-malnej ilości danych wejściowych. W tym celu niezbędna jest tylko odpowiedź kon-strukcji pomierzona w wielu punktach. Poprawę efektywności lokalizacji zniszczeń uzyskano poprzez użycie sztucznej sieci neuronowej. Nauczona sieć neuronowa po-prawnie rozpoznaje miejsce położenia uszkodzeń, nawet w przypadkach, gdy określenie położenia uszkodzenia nie było możliwe bezpośrednio z obliczonych współczynników falkowych. Zaproponowana metoda została sprawdzona eksperymentalnie na przykła-dach konstrukcji belkowych, płytowych i powłokowych.


  • New analytical sample preparation techniques in food flavour analysis
    • Tomasz Chmiel
    • Tomasz Dymerski
    2010

    In this chapter sample preparation techniques were broadly characterized and their applications in field of food analysis were presented. Usefulness of three extraction methods: SPME, SAFE and SDE for isolation of aroma compounds from complex food matrices was compared. Additionally, requirements for sample preparation methods using in food flavour analysis were detailed.


  • New Proofs of Some Fibonacci Identities
    • Marcin Krzywkowski
    2010 Full text International Mathematical Forum

    Lucas proved in 1876 several identities for Fibonacci numbers. We give elementary and short proofs of them.


  • New RFID readers for scalable RFID system
    • Kamil Kozłowski
    • Łukasz Kulas
    • Krzysztof Nyka
    2010 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    RFID systems gives the opportunity to have wide access control integrated with the monitoring of people and goods flow. System's scalability is one of the most important features in such systems as they enable large scale deployments. The concept of the proposed reader's architecture employs new RFID transceivers and microcontrollers, security algorithms which gives very high functionality at low price. Special treatment of system's security layer allows us to achieve one of the most important features of the scalable RFID system - very high security level at each system level, which is uncommon in commercially available systems. In communication process every data send at each layer is encrypted by AES and 3DES algorithms. Moreover, thanks to innovative communication protocols the system is almost ideally scalable, so the usage of those devices gives the opportunity to built small, medium and large installations using the same RFID reader.


  • New Two-center Ellipsoidal Basis Function Neural Network for Fault Diagnosis of Analog Electronic Circuits
    • Michał Kowalewski
    • Romuald Zielonko
    2010 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    In the paper a new fault diagnosis-oriented neural network and a diagnostic method for localization of parametric faults in Analog Electronic Circuits (AECs) with tolerances is presented. The method belongs to the class of dictionary Simulation Before Test (SBT) methods. It utilizes dictionary fault signatures as a family of identification curves dispersed around nominal positions by component tolerances of the Circuit Under Test (CUT). A neural network based classifier with a new Two-Center Ellipsoidal Basis Functions (TCEBFs) is used for fault signature classification. The TCEBF classifier is more robust against component tolerances and multiple parametric faults in comparison with conventional Radial/Ellipsoidal Basis Function (RBF/EBF) neural networks. This article presents a description of the proposed diagnostic method, the construction procedure of the TCEBF, the architecture of the fault classifier and simulation results obtained for the low-pass analog filter.


  • (Nie) pamięć (losów) Gdańska wśród studentów Politechniki Gdańskiej
    • Paweł Bykowski
    2010 Kultura i Edukacja

    Autor stawia sobie za cel zdiagnozowanie i opisanie wiedzy, opinii i ocen w odniesieniu do m. Gdańska, a więc orientacji jaką posiadają studenci Politechniki Gdańskiej, dwóch jej Wydziałów: Zarządzania i Ekonomii oraz Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki w kontekście aktualnych zmian i przeobrażeń w Gdańsku, lecz także szuka odpowiedzi odnośnie wiedzy o przeszłości miasta.


  • Niekooperatywne zachowania elementów sieci bezprzewodowych − efekty i przeciwdziałanie
    • Jerzy Konorski
    • Krzysztof Gierłowski
    2010

    Egoistycznym (niekooperatywnym) zachowaniom terminali w sieciach bezprzewodowych można przeciwdziałać metodami teorii gier, zapewniając tzw. zgodność motywacyjną standardowych protokołów ko-munikacyjnych. Przedstawiono analizę gier niekooperatywnych pomiędzy terminalami w podwarstwie MAC pojedynczej sieci bezprzewodowej oraz model umożliwiający analizę jedno- i wieloetapowych gier w sytuacji wyboru spośród wielu sieci bezprzewodowych. Strategie terminali ograniczono do dwóch trybów pracy określa-jących łącznie konfigurację protokołu MAC i rozkład prawdopodobieństwa wyboru sieci. Omówiono skuteczną metastrategię przełączania pomiędzy trybami pracy, reagującą na obecność intruza wykazującego zachowania egoistyczne poprzez redukcję jego oczekiwanej użytecznej przepływności.


  • Nieliniowa analiza stanów przedawaryjnych konstrukcji prętowo – cięgnowych w ujęciu metody elementów skończonych
    • Mikołaj Miśkiewicz
    2010

    Dysertacja zawiera kilka zróżnicowanych, lecz wzajemnie z siebie wynikających, wątków. Można wyróżnić dwie podstawowe części: teoretyczno – numeryczną oraz aplikacyjną. Część pierwsza ujmuje sformułowanie podstaw nieliniowej teorii prętów, algorytmy nume-ryczne oraz stworzenie kodu autorskiego programu komputerowego (MES) wraz z jego testami. W części tej podano prawa mechaniki zakrzywionych przestrzennie prętów, zapisano ich dynamikę (statykę) oraz zasadę pracy wirtualnej, z której wydedukowano kinematykę pręta i przeprowa-dzono jej oryginalną dyskusję, a także omówiono równania konstytutywne. Następnie w kontek-ście aproksymacji MES przeprowadzono linearyzację zasady przemieszczeń wirtualnych, omó-wiono technikę interpolacji i akumulacji zmiennych stanu; opracowano ogólne prętowe i kratowe (cięgnowe) elementy skończone typu Lagrange’a. Ostatecznie zaimplementowano teorię w autor-skim programie B6, napisanym w języku FORTRAN, który jest przystosowany do statycznej ana-lizy nieliniowej, stateczności i małych drgań nałożonych na skończone deformacje. Poprawność przyjętego sformułowania programu i przydatność elementów oceniono rozwiązując grupę odpo-wiednio dobranych przykładów. Drugą część pracy można określić jako ekspercko – projektową. Bazuje ona zrealizowanych badaniach in – situ podczas próbnego obciążenia i monitoringu rzeczywistego obiektu – dachu hali Olivia w Gdańsku i jest propozycją zastosowania autorskiego programu B6 w zagadnieniach inży-nierskich. B6 został wykorzystany zarówno podczas prac eksperckich jak i jako analityczny rdzeń systemu monitoringu technicznego. Wykazano, że dysponując odpowiednim modelem obliczeniowym do analizy danej struktury (identyfikacja, walidacja i weryfikacja), można z powodzeniem śledzić zachowanie całej kon-strukcji na podstawie nielicznych, ale odpowiednio zlokalizowanych czujników. Ponadto wskaza-no, że pominięcie podejścia geometrycznie nieliniowego może prowadzić nie tylko do ilościowo ale i jakościowo niepoprawnych rozwiązań. Niemożliwym jest wykrycie lokalnej utraty stateczno-ści konstrukcji, która w konsekwencji może inicjować i doprowadzić do awarii (redystrybucji sił, przeciążenia czy globalnej utraty stateczności). Dysertację zakończono podsumowaniem, zawierającym wnioski teoretyczne jak i techniczne oraz kierunki dalszych prac związanych z wyprowadzoną teorią prętów, a całość rozprawy uzupeł-niają umieszczone na końcu dodatki.


  • Nieliniowe modelowanie odpowiedzi odłącznika wysokiego napięcia SGF 123 podczas trzęsienia ziemi
    • Paweł Dembowski
    • Robert Jankowski
    • Zbigniew Zembaty
    2010 Full text Modelowanie Inżynierskie

    Sprawność elementów sieci energetycznej, w tym odłączników wysokiego napięcia, jest istotnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa na terenie dotkniętym trzęsieniem ziemi. W niniejszym artykule analizie sejsmicznej poddano model odłącznika dwukolumnowego obrotowego SGF 123 produkowany w Polsce. W pierwszym etapie wykonano analizę modalną celem weryfikacji modelu numerycznego. Następnie przeprowadzono szczegółową analizę dynamiczną dla rzeczywistego zapisu trzęsienia ziemi. Wyniki badań wskazały krytyczne miejsca dwukolumnowego odłącznika SGF 123 i potwierdziły, iż niewielkie korekty w budowie odłącznika i jego poprawne zaprojektowanie jego bezpieczną pracę nawet podczas największych wstrząsów sejsmicznych.


  • Niemcy współczesne
    • Bolesław Garbacik
    2010

    Treścią rozdziału w monografii jest charakterystyka Niemiec współczesnych. Wychodząc od przesłanek historycznych prowadzących do powojennych przemian, ukazano kolejno: ustrój RFN, politykę zagraniczną Niemiec, politykę społeczną i gospodarczą, unifikację oraz dywersyfikację zjawisk kulturowych.