Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2010

Show all
  • Analiza przyczyn zwarcia w rozdzielnicy 15 kV w Masfalt sp. z o. o. w Elblągu
    • Marek Olesz
    2010

    Opisano przyczynę i skutki zwarcia łukowego o czasie trwania nie przekraczającym 10 sekund w rozdzielnicy średniego napięcia 3 polowej typu RSL o napięciu roboczym 24 kV.


  • Analiza przydatności różnych metod do pomiaru przemieszczeń i ugięcia dźwigarów oraz belek
    • Zygmunt Kurałowicz
    • Karol Daliga
    2010

    Przedstawiono nowoczesny sposób pomiarów przemieszczeń elementów poziomych obciążonych statycznie. Zaprezentowano ideę wykorzystania źródła lasera w prototypie urządzenia własnej koncepcji do pomiaru ugięcia belek wraz z analizą wyników w warunkach modelowych.


  • Analiza rowkowania docieraków tarczowych
    • Adam Barylski
    2010

    Przedstawiono ważniejsze problemy rowkowania tarcz docierających do obróbki powierzchni płaskich. Omówiono kinematyczne aspekty rowkowania docieraków. Zamieszczono przykładowe wyniki analiz symulacyjnych.


  • Analiza skuteczności rekomendacji giełdowych na GPW w Warszawie
    • Błażej Prusak
    2010 Full text PRZEGLĄD ORGANIZACJI

    Artykuł poświęcony jest analizie skuteczności rekomendacji giełdowych na polskim rynku akcji. Autor ukazał w nim wymagania dotyczące zawartości raportów rekomendacyjnych oraz scharakteryzował najistotniejsze ich elementy. Najważniejszą część artykułu stanowią wyniki badań nad skutecznością rekomendacji giełdowych na GPW w Warszawie. W tym celu przeanalizowano 766 rekomendacji typu ,,kupuj" i ,,sprzedaj", wydanych w roku 2009 i dostępnych na portalu finansowym Bankier.pl.


  • Analiza specjacyjna metali ciężkich w łańcuchu troficznym organizmów morskich
    • Gabriela Bajger-Nowak
    • Piotr Konieczka
    • Jacek Namieśnik
    2010 Analityka: Nauka i Praktyka

    Katastrofy ekologiczne, takie jak ta, która miała miejsce w zatoce Minamata, Japonia, zwróciły uwagę naukowców na zagrożenie płynące ze strony metali i ich związków. Stało się jasne, że toksyczność, mobilność, biodostępność i bioakumulacja metali zależą od form chemicznych oraz postaci fizycznych, w jakich dany pierwiastek występuje w środowisku. Szczególną uwagę poświęca się metalom, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jeśli występują w odpowiedniej ilości. Natomiast, jeśli występują w organizmie w ilościach przekraczających dopuszczalne poziomy, wykazują działanie toksyczne. Do takich pierwiastków można zaliczyć, m. in. selen, chrom i cynk. Istnieje również grupa pierwiastków śladowych (Hg, Pb, Cd, As, Sn), które są zbyteczne i toksyczne dla organizmów żywych, a ich szkodliwe działanie potęguje zdolność do akumulowania się w tkankach roślinnych i zwierzęcych. W celu oceny wpływu tych elementów na zdrowie organizmów morskich niezbędne jest prowadzenie ilościowych i jakościowych oznaczeń metali i ich związków w organizmach na wszystkich szczeblach drabiny żywieniowej ekosystemów morskich.


  • Analiza stanu polaryzacji światła w układach optycznej tomografii koherentnej dla badań struktury materiałów optoelektronicznych i mikroelektronicznych
    • Marcin Strąkowski
    2010

    Tematem rozprawy jest analiza stanu polaryzacji światła w optycznej tomografii koherentnej (OCT). Zagadnienie to dotyczy pomiaru stanu polaryzacji światła wsteczne odbitego lub wstecznie rozproszonego przez wewnętrzną strukturę badanego obiektu. Umożliwia to badanie właściwości optycznie anizotropowych materiałów, co pozwala na charakteryzację i rozróżnianie warstw tworzących wewnętrzną strukturę badanego obiektu oraz śledzenie zjawisk zachodzących w jego wnętrzu. Celem badania optycznych właściwości anizotropowych obiektów jest ich diagnostyka i ocena jakości, co pozwoli zweryfikować postawiona w pracy tezę: "Zastosowanie analizy polarymetrycznej w optycznej tomografii koherentnej rozszerza właściwości metrologiczne systemu pomiarowego o badanie anizotropii struktury warstwowej obiektów technicznych, co umożliwi zastosowanie PS-OCT (OCT z analizą stanu polaryzacji) do monitorowania zmian struktury obiektów technicznych".Zakres tematyki obejmuje analizę interferometrii niskokoherentnej oraz niskokoherentnych metod pomiaru stanu polaryzacji światła, opracowanie i implementację rozwiązań w systemie OCT przeznaczonym do badania obiektów niebiologicznych. Na podstawie przeprowadzonych badań wykazano użyteczność analizy stanu polaryzacji światła w optycznej tomografii koherentnej do badania obiektów technicznych o zróżnicowanych właściwościach optycznych. Zakres potencjalnych zastosowań metody obejmuje monitorowanie aktualnego stanu obiektu, diagnostyka, badanie struktury i jakości warstw tworzących obiekt, analizę parametryczną obiektu.


  • Analiza uwarunkowań rozwoju elektrowni i elektrociepłowni gazowych i gazowo- parowych
    • Agnieszka Kaczmarek-Kacprzak
    2010 Energetyka, problemy energetyki i gospodarki paliwowo - energetycznej

    Przytoczone w artykule zalety układów gazowych oraz gazowo - parowych potwierdzają, że opisywane układy stanowią konkurencyjne rozwiązanie dla technologii jądrowych, o których coraz częściej wspomina się jako o zabezpieczeniu krajowego systemu elektroenergetycznego przy założeniu określonej ceny paliwa. Biorąc pod uwagę unijne wymagania w zakresie wzrostu produkcji energii elektrycznej z niestabilnych źródeł odnawialnych, jakimi są m.in. farmy wiatrowe oraz czas inwestycji w bloki jądrowe w Polsce, konieczne będą inwestycje w źródła energii, które zabezpieczą płynność zaopatrzenia w energię.


  • Analiza wpływu parametrów budynku i źródeł ciepła na zapotrzebowanie na energię pierwotną budynku mieszkalnego wielorodzinnego
    • Ewa Zaborowska
    2010 Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja

    W publikacji przedstawiono analizę parametrów, które mogą wpływać na charakterystykę energetyczną budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Analizą objęto stopień ochrony cieplnej budynku, rodzaj źródła ciepła oraz wyposażenie lokali mieszkalnych określające wymagane strumienie powietrza wentylacyjnego. Wskazane zostały uwarunkowania uzyskania wartości wskaźnika EP budynku poniżej wartości granicznych, określonych w przepisach techniczno-budowlanych.


  • Analiza wydajności kolektora słoneczego przeznaczonego dla systemu ogrzewania budynku o niskim zapotrzebowaniu na ciepło
    • Jarosław Florczuk
    • Krzysztof Arendt
    2010 Aparatura Badawcza i Dydaktyczna

    Niniejsza praca przedstawia wyniki badań numerycznych kolektora słonecznego, przeznaczonego dla budynków o niskim zapotrzebowaniu na ciepło. W pracy przedstawiono nowatorską koncepcję kolektora słonecznego o obniżonej wydajności, niskich kosztach wykonania oraz wykorzystującego istniejące elementy konstrukcji przekryć budynku. Istotną zaletą kolektora jest brak ingerencji w architekturę zewnętrzną budynku. Za pomocą symulacji numerycznej określono optymalne parametry pracy oraz całkowitą wydajność zaproponowanego rozwiązania. Uzyskane wyniki porównano z wydajnością tradycyjnych rozwiązań kolektorów słonecznych. Wyniki analizy potwierdziły, iż zaproponowane rozwiązanie charakteryzuje się wieloma zaletami w stosunku do tradycyjnych rozwiązań i jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na ciepło typowych budynków nisko-energetycznych.


  • Analiza wydajności kolektora słonecznego przeznaczonego dla systemu ogrzewania budynku o niskim zapotrzebowaniu na ciepło
    • Jarosław Florczuk
    • Krzysztof Arendt
    2010 Aparatura Badawcza i Dydaktyczna

    Niniejsza praca przedstawia wyniki badań numerycznych kolektora słonecznego, przeznaczonego dla budynków o niskim zapotrzebowaniu na ciepło. W pracy przedstawiono nowatorską koncepcję kolektora słonecznego o obniżonej wydajności, niskich kosztach wykonania oraz wykorzystującego istniejące elementy konstrukcji przekryć budynku. Istotną zaletą kolektora jest brak ingerencji w architekturę zewnętrzną budynku. Za pomocą symulacji numerycznej określono optymalne parametry pracy oraz całkowitą wydajność zaproponowanego rozwiązania. Uzyskane wyniki porównano z wydajnością tradycyjnych rozwiązań kolektorów słonecznych. Wyniki analizy potwierdziły, iż zaproponowane rozwiązanie charakteryzuje się wieloma zaletami w stosunku do tradycyjnych rozwiązań i jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na ciepło typowych budynków nisko-energetycznych.


  • Analiza wymagań jakościowych dla usług przesyłania danych w systemie RSMAD
    • Małgorzata Gajewska
    • Sławomir Gajewski
    • Andrzej Marczak
    • Marcin Sokół
    2010 Logistyka

    W referacie przedstawiono analizę wymagań jakościowych (określonychpoprzez atrybuty QoS) dla usług transmisji danych obrazowych z wykorzystaniem Radiowego Systemu Monitorowania i Akwizycji Danych z Urządzeń Fotoradarowych (w skrócie RSMAD). Ponadto przedstawiono wyniki badań symulacyjnych przeprowadzonych w celu określenia przydatności różnych systemów radiokomunikacyjnych do transmisji danych w tym systemie z wymaganą jakością.


  • Analiza wyników badań szczegółowych / Analyses of the individual in-depth interviews
    • Marzena Starnawska
    • Ilona Szymańska
    2010

    Praca jest podsumowaniem badania pilotażowego przeprowadzonego na zasadzie wywiadów pogłębionych w liczbie 23 obywateli krajów trzecich, którzy należą do grupy wysoko wykwalifikowanych imigrantów i ich doświadczeń z integracją społeczną i ekonomiczną w Polsce. Opracowanie jest zakończone wnioskami i rekomendacjami dotyczącymi metodologii i wykorzystanego narzędzia badawczego.


  • Analiza wytrzymałościowa fundamentu żelbetowego wraz z konstrukcją stalową stanowiska badawczego oraz opracowanie mapy dopuszczalnych obciążeń
    • Czesław Dymarski
    2010

    Praca stanowi ekspertyzę możliwości wykorzystania dotychczasowego fundamentu stanowiska badawczego do badań dużych wciągarek linowych i łańcuchowych dla przemysłu oceanotechnicznego. Przewidziane do badań wciągarki są znacznie bardziej obciążone niż te, dla których zbudowane zostało stanowisko. Praca polegała na zamodelowaniu głównych elementów i wykonaniu obliczeń numerycznych MES dla szeregu wariantów konstrukcji oprzyrządowania i lokalizacji wciągarki na fundamencie


  • Analiza zachowań tłumu w multimedialnym systemie bezpieczeństwa
    • Józef Kotus
    • Krzysztof Kopaczewski
    • Maciej Szczodrak
    • Andrzej Czyżewski
    2010

    W niniejszym referacie zawarto opis metody detekcji zachowań tłumu na podstawie analizy obrazu. Koncepcja docelowego wykorzystania to wspomaganie pracy operatorów w systemach monitoringu, w szczególności podczas imprez masowych, np. na stadionach wyposażonych w wiele kamer. Celem opracowanej metody jest wykrywanie normalnych oraz potencjalnie niebezpiecznych zachowań tłumu, takich jak: panika, kierunkowy ruch masy ludzi, czy gromadzenie się. Schemat blokowy metody przedstawiony jest na rysunku 1. Można zauważyć dwie główne ścieżki przetwarzania. Pierwszą jest przekazanie parametrów pozyskanych w czasie analizy obrazów do modelu zachowań tłumu wykorzystującego metodę sił społecznych, a następnie jego symulacji i predykcji. Drugą ścieżką jest klasyfikacja zachowań tłumu i decyzja o wszczęciu alarmu w sytuacji nietypowej. Opisywana metoda bazuje na analizie ruchu punktów szczególnych w obrazie określonych za pomocą algorytmu Sparse Optical Flow. Proponowana metoda służy do uzyskania z obrazu informacji o dynamice tłumu. Klasyfikacji zachowań tłumu jest realizowana za pomocą sztucznej sieci neuronowej. W opracowywaniu przedstawionej metody wykorzystano zbiór wysokiej jakości nagrań zachowań tłumu wykonanych przez autorów na terenie Politechniki Gdańskiej. W procesie treningu algorytmów decyzyjnych wyodrębniono zbiory treningowe i weryfikacyjne.


  • Analiza stateczności obwałowań składowiska popiołów w Łęgu.
    • Remigiusz Duszyński
    • Angelika Duszyńska
    • Adam Bolt
    2010

    W opracowaniu zawarto wyniki szczegółowej analizy stateczności obwałowań składowiska popiołów i żużli w Łęgu, należącym do Zespołu Elektrowni Ostrołęka, w wybranych przekrojach obliczeniowych w celu określenia ich aktualnego stanu. 


  • Analizator protokołu IAX2 dla rejestratora rozmów VoIP
    • Sylwester Kaczmarek
    • Leszek Szymański
    • Anna Karbownik
    2010 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W artykule przedstawiono koncepcję i sposób realizacji analizatora sygnalizacji i rejestratora mediów dla protokołu IAX2 (Inter-Asterisk Exchange) wykorzystywanego w technologii VoIP. Praca zawiera omówienie podstawowych cech rejestratorów VoIP i umiejscowienie w nich analizatora IAX2. Omówiona została koncepcja i wymagania dotyczące analizatora oraz rejestratora w postaci dodatkowego modułu do istniejącego już rozwiązania firmy DGT rejestratora NetCRR2. Następnie opisano realizację tego modułu i funkcjonalność najważniejszych jego bloków. Na koniec scharakteryzowano testy jakim poddano to rozwiązanie i omówiono otrzymane wyniki.


  • Analizy geotechniczne posadowienia budynku wysokościowego Sea Towers w Gdyni
    • Eugeniusz Dembicki
    • Adam Bolt
    • Marcin Cudny
    • Grzegorz Horodecki
    2010

    W pracy przedstawiono sposób analizy współpracy fundamentów budynku zlokalizowanego bezpośrednio przy basenie portowym, o wysokości 141,6 m z podłożem gruntowym, sposób przyjęcia parametrów geotechnicznych i metodyki analiz numerycznych. Uzyskane wyniki prognozy numerycznej porównano z wynikami obserwacji geodezyjnych osiadania budynku.


  • Analizy geotechniczne posadowienia budynku wysokościowego Sea Towers w Gdyni = Geotechnical analyses of highrise building foundation in Gdynia
    • Eugeniusz Dembicki
    • Adam Bolt
    • Marcin Cudny
    • Grzegorz Horodecki
    2010 Inżynieria Morska i Geotechnika

    Opis posadowienia budynku(o wysokości 141,6 m)Sea Towers w Gdyni. Warunki geotechniczno-geologiczne posadowienia. Metodyka ustalania parametrów geotechnicznych oraz współpracy podłoże-konstrukcja fundamentowa. Wyniki obliczeń w płaskim i przestrzennym stanie odkształcenia z prognozą osiadania obiektu oraz porównaniem z wartościami osiadań pomierzonych w trakcie realizacji obiektu.


  • Analogi glutaminy jako inhibitory syntazy Glcn-6-P
    • Anna Melcer
    2010 Wiadomości Chemiczne

    Artykuł stanowi przegląd stanu wiedzy z ostatnich trzyciestu lat dotyczący inhibitorów syntazy glukozamino-6-fosforanu będących analogami glutaminy, ze szczególnym naciskiem na właściwości wybranych inhibitorów oraz ich syntezę.


  • Analogowy regenerator sygnałów systemu nawigacji satelitarnej GPS
    • Jarosław Magiera
    • Wojciech Siwicki
    2010 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W niniejszym artykule poruszono problem braku możliwości odbioru sygnałów systemu GPS w pomieszczeniach zamkniętych. Opisano środki służące rozwiązaniu tego problemu, w postaci regeneratorów sygnałowych. Przedstawiono rodzaje oraz wybrane zastosowania takich regeneratorów. Zaprezentowano opracowaną realizację analogowego regeneratora sygnałów GPS. Następnie opisano stanowisko pomiarowe oraz metodykę pomiarów wybranych parametrów jakościowych skonstruowanego urządzenia. W dalszej części artykułu omówione zostały wyniki przeprowadzonych pomiarów.