Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2011

Show all
  • Rola związków znaczonych izotopowo w analityce środowiskowej
    • Agata Mechlińska
    • Lidia Wolska
    • Jacek Namieśnik
    2011 Analityka: Nauka i Praktyka

    Każdą procedurę analityczną można potraktować jako łańcuch złożony z ogniw, które obrazują poszczególne czynności i operacje. Zgodnie ze znanym przysłowiem, które mówi, że ''Łańcuch jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo'', także i w przypadku procedur analitycznych szczególną uwagę należy zwrócić na te czynności i operacje (wykonywane zarówno w terenie, czyli in situ, jak i w laboratorium), które wymagają szczególnej troski tak, aby uniknąć błędów, które będą rzutowały na dalszy tok postępowania, bo w efekcie końcowym uzyskane wyniki pomiarów zamiast być źródłem wiarygodnej informacji analitycznej będą źródłem dezinformacji, a cała praca i poniesione koszty pójdą na marne.


  • Role of distillation in determination of SCFAs in samples of different origin
    • Anna Jakimska-Nagórska
    • Bogdan Zygmunt
    2011

    Short-chain fatty acids (SCFAs) are very volatile compounds and choosing an appropriate isolation and enrichement technique is a key to their determination. Distillation is one of methods which can be applied. There are many types of distillation. The simplest ones are direct, steam and fractional distillation, but they are not used very often and have some drawbacks. However, many modifications of basic distillation have been developed and applied. A few techniques, such as simultaneous distillation-extraction (SDE), headspace co-distillation (HCD), stir bar sorptive extraction (SBSE) and nitrogen purge and steam distillation (NPSD), can provide specific conditions depending on what is to be achieved in determination of SCFAs. The main adventage of distillation is its application, not only for water samples but also for solids. In final determination, gas chromatography is a method of choice, mostly because of its sensitivity, accuracy and possibility of determination of single acid.


  • Rozjazdy do dużych prędkości o zmiennej krzywiźnie toru zwrotnego
    • Mirosław Jan Nowakowski
    2011 Full text Przegląd Komunikacyjny

    Na PKP rozjazdy o najnowocześniejszych konstrukcjach stosowane są na liniach przeznaczonych do prędkości 200 km/h. Umożliwiają one przejazd po torze zwrotnym z prędkością do 100 km/h. Koleje dużych prędkości stawiają przed konstruktorami rozjazdów jeszcze większe wymagania. Nie są im w stanie sprostać rozjazdy, w których tor zwrotny ma kształt łuku o stałej wartości promienia. W artykule przedstawiono wybrane typy rozjazdów, charakteryzujących się zmienną krzywizną toru zwrotnego.


  • Rozległe systemy uziemień w ochronie odgromowej
    • Stanisław Wojtas
    2011 Full text Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    W artykule zostały omówione procedury i wymagania stawiane systemom uziemień przez przepisy normalizacyjne z punktu widzenia ich skuteczności w systemie ochrony odgromowej. Podstawą tak sformułowanej oceny są pomiary z zastosowaniem metody udarowej. Metoda taka okazuje się bardzo przydatna zwłaszcza w przypadku uziemień rozległych, jakie pojawiają się we współczesnych obiektach wskutek połączenia różnych elementów uziemiających za pomocą wspólnej szyny wyrównania potencjałów. Analizowana metoda pozwala nie tylko na pomiar impedancji wypadkowej systemu uziemień, ale także na ocenę stanu połączeń poszczególnych elementów tego systemu.


  • Rozpoznawanie chorób układu pokarmowego z wykorzystaniem technik sztucznej inteligencji
    • Adam Brzeski
    • Jan Cychnerski
    2011 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Celem pracy jest przedstawienie i ocena algorytmów rozpoznawania chorób w filmach endoskopowych pod kątem możliwości ich zastosowania do budowy systemów automatycznego wykrywania chorób dla rzeczywistego wspomagania badań lekarskich. Porównano efektywność najnowszych algorytmów poprzez pomiar ich skuteczności w zaawansowanym środowisku testowym, zbudowanym w oparciu o materiały z filmów endoskopowych, opracowane we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Do klasyfikacji obrazów wykorzystane zostały sieci neuronowe oraz klasyfikatory SVM, których efektywność została również porównana. Przeprowadzono również optymalizację algorytmów i klasyfikatorów poprzez automatyczny dobór parametrów zapewniających najwyższą skuteczność. W efekcie przeprowadzonych testów wskazane zostały najbardziej obiecujące algorytmy, a uzyskana skuteczność wykrywania chorób okazała się zadowalająca.


  • Rozpoznawanie dynamicznych i statycznych gestów rąk w zastosowaniu do sterowania aplikacjami komputerowymi
    • Michał Lech
    • Bożena Kostek
    • Andrzej Czyżewski
    2011 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    W referacie przedstawiono interfejs, metody oraz algorytmy sterowania komputerem za pomocą dynamicznych i statycznych gestów rąk. Komponentami opracowanego rozwiązania są komputer klasy PC wraz z opracowanym interfejsem i oprogramowaniem, kamera internetowa oraz projektor multimedialny. Gesty rozpoznawane są w procesie analizy obrazu wizyjnego pozyskanego z kamery internetowej przymocowanej do projektora oraz analizy obrazu wyświetlanego przez projektor (pozyskanego z komputera). Do rozpoznawania gestów dynamicznych zastosowano modelowanie trajektorii ruchu rąk za pomocą reguł logiki rozmytej. Gesty statyczne rozpoznawane są za pomocą maszyn wektorów nośnych (SVM). W referacie przedstawiono wyniki badania wydajności opracowanego systemu. We wnioskach przedstawiono również plany dotyczące rozbudowy systemu o algorytmy umożliwiające pracę z kamerą umieszczoną przed użytkownikiem.


  • Rozproszona automatyka SZR w sieciach rodzielczych średniego napięcia zgodnych z IEC 61850
    • Dariusz Karkosiński
    2011

    Norma IEC 61850 została opublikowana w latach 2002 - 2010 w 14 częściach i jest ciągle aktualizowana. Ujednolica ona zasady wymiany danych pomiędzy urządzeniami systemów elektroenergetyki. Zasadniczym celem standardu 61850 jest zapewnienie kompatybilności urządzeń pochodzących od różnych producentów. Standard zakłada zastosowanie mikroprocesorowych urządzeń stacyjnych IED (ang. Intelligent Electronic Devices), takich jak zabezpieczenia cyfrowe, sterowniki polowe i stacyjne oraz przetworniki pomiarowe i aparaty wykonawcze, wyposażonych w odpowiednie interfejsy komunikacyjne. Norma przewiduje komunikację opartą na protokole Ethernet i rozdzielenie funkcji transmisyjnych od głównych funkcji aparatów i urządzeń stacji. Powiązanie wymagań standardu IEC 61850 z zapisem funkcji za pomocą bloków funkcjonalnych według IEC 61499 pozwala na stosowanie rozproszonej uniwersalnej automatyki SZR w sieciach rozdzielczych średniego napięcia. W artykule przedstawiono najnowsze wymagania dotyczące czasów rekonfiguracji komunikacji po jej ficzynym przerwaniu. Zapronowano wielopierścieniową topologię i protokół HSR dla komunikacji stacyjnej i międzystacyjnej. Na przykładzie sieci rozdzielczej 18kV CERN w Genewie i propozycji wdrożenia standardu IEC 61850 sformułowano zasady tworzenia rozproszonej automatyki ATSE-SZR. Zwrócono też uwagę na konieczność przeprowadzenia testów współdziałania urządzeń IED przewidzianych do współpracy w sieci LAN.


  • Rozproszony system spektroskopii impedancyjnej
    • Jerzy Hoja
    • Grzegorz Lentka
    • Paweł Rolbiecki
    2011 Przegląd Elektrotechniczny

    W artykule przedstawiono rozproszony system pomiarowy spektroskopii impedancyjnej przeznaczony do badania i monitorowania obiektów technicznych bezpośrednio w terenie. Omówiono architekturę systemu, skupiając się na doborze i organizacji części komunikacyjnej na bazie bezprzewodowego standardu ZigBee. Przedstawiono wyniki testów części komunikacyjnej systemu, w szczególności badanie zasięgu w typowych warunkach eksploatacji.


  • Rozproszony system zdalnego nadzoru urządzeń telekomunikacyjnych
    • Leszek Mazurkiewicz
    • Michał Porzeziński
    2011 Full text Measurement Automation Monitoring

    W artykule przedstawiono rozproszony system nadzoru przygotowany w firmie DGT do zarządzania uszkodzeniami urządzeń pracujących w ogólnopolskiej sieci telekomunikacyjnej. Opracowany od podstaw system wykorzystuje infrastrukturę i mechanizmy komunikacyjne sieci Intranet, pozwala na ciągły nadzór do kilkuset obiektów obejmujących łącznie kilkadziesiąt tysięcy nadzorowanych urządzeń (elementów składowych central i obiektów współpracujących) na terenie całego kraju. Opisano strukturę systemu, jego funkcjonalność, sposób komunikacji oraz mecha-nizmy bezpieczeństwa i przedstawiono możliwości dalszego rozwoju.


  • Rozprzestrzenianie się pyłu metalowego w otoczeniu przecinania ściernicowego w pomieszczeniach zamkniętych
    • Henryk Biegalski
    2011

    Przecinanie ściernicowe sposobem ręcznym w pomieszczeniach zamkniętych, przy niedostatecznej wentylacji, jest obróbką mogącą doprowadzić zanieczyszczenie powietrza do stanu klęski ekologicznej. Jednym z zanieczyszczeń powietrza są pyły w formie kulistej, wykryte w znacznych skupieniach w dużych odległościach od stanowiska przecinania. Analiza próbek pyłów kulistych z użyciem mikroskopu elektronowego wykazała, że są to pyły metalowe o budowie powłokowej. Ze względu na tę specyficzną budowę pyły metalowe, przemieszczając się z ruchami konwekcyjnymi powie-trza, zagrażać mogą również dalszemu otoczeniu stanowiska przecinania ściernicowego.


  • Rozszerzenia protokołów komunikacyjnych dla celów sterowania siecią ASON/GMPLS
    • Sylwester Kaczmarek
    • Magdalena Młynarczuk
    • Marcin Narloch
    • Maciej Sac
    2011 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    Ciągły rozwój społeczeństwa informacyjnego niesie za sobą konieczność wprowadzenia jednolitej architektury sieci telekomunikacyjnej udostępniającej różnorodne usługi. Jedną z propozycji takiej architektury jest koncepcja sieci następnej generacji (Next Generation Network, NGN), dla realizacji której rozważa się wykorzystanie rozwiązania ASON/GMPLS. Realizacja koncepcji ASON/GMPLS wymaga implementacji protokołów na potrzeby sterowania zasobami i komunikacji pomiędzy elementami architektury. Artykuł poświęcono rozszerzeniom implementacji protokołów dla spełnienia tych wymagań. W artykule zaprezentowano koncepcję realizacji architektury ASON/GMPLS. Omówiono wprowadzone rozszerzenia implementacji protokołów i przedstawiono scenariusze demonstrujące komunikację w zrealizowanej architekturze.


  • Rozwinięcie moodle jako narzędzia do pracy grupowej
    • Artur Opaliński
    2011

    Oprogramowanie MOODLE jest szeroko stosowane - również w Polsce - do dydaktyki. Uczestnicy projektu Platforma Informatyczna TEWI wykorzystują MOODLE, także jako system zarządzania treścią, czy narzędzie do wspomagania pracy grupowej. Rozszerzenie możliwości MOODLE poprzez utworzenie nowych wtyczek pozwoli na jeszcze lepsze dopasowanie do prowadzenia projektów badawczych oraz dydaktyki.


  • Rozwój inicjatyw klastrowych na Dolnym Śląsku
    • Anna Lis
    2011 Full text PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU

    Celem niniejszej publikacji jest analiza uwarunkowań rozwoju klastrów w województwie dolnośląskim. Autorka analizuje region Dolnego Śląska, wskazując sektory przemysłu i usług, stanowiące istotne koncentracje branżowe o największym potencjale "gronotwórczym" oraz identyfikuje powstałe w regionie inicjatywy klastrowe. Ponadto autorka przedstawia strategiczne programy realizowane na Dolnym Śląsku, istotne z punktu widzenia rozwoju klastrów: Strategię Rozwoju Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląską Strategię Innowacji i Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego.


  • Rozwój metod i narzędzi do nagniatania
    • Włodzimierz Przybylski
    • Bogdan Ścibiorski
    • Aleksandra Teresa Wiśniewska
    • Jerzy Zieliński
    2011

    W rozdziale przedstawiono przykłady stosowania nagniatania w technologii wałków, sworzni, zaworów, tuleji cylindrowych oraz konstrukcję narzędzi nagniatających i tokarko-nagniatarkę CNC - opracowane w Katedrze Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji Politechniki Gdańskiej. Podano także przykład zastosowania obróbki przez nagniatanie w adaptacynym systemie ESP oraz kierunki dalszych prac rozwojowych w obszarze technologii nagniatania.


  • Rozwój metropolitalnego systemu transportu zbiorowego na przykładzie aglomeracji Portland USA
    • Daniel Kaszubowski
    2011 Full text Transport Miejski i Regionalny


  • Rozwój miast ukierunkowany na optymalne wykorzystanie transportu zbiorowego
    • Daniel Kaszubowski
    2011 Full text Autobusy. Technika, Eksploatacja, Systemy Transportowe


  • Rozwój usług i infrastruktury gromadzenia danych i wymiany informacji
    • Mścisław Nakonieczny
    • Antoni Zbigniew Nowakowski
    • Jacek Wyrwiński
    2011

    W pracy przedstawiono jak rozwija się infrastruktura informatyczna nauki w Polsce na przykładzie CI TASK i PG.


  • Różne metody pobierania próbek pyłów atmosferycznych do badań przy użyciu transmisyjnej mikroskopii elektronowej
    • Przemysław Sielicki
    • Helena Janik
    • Agnieszka Guzman - Sielicka
    • Jacek Namieśnik
    2011

    Niniejsza praca dotyczy różnych metod pobierania próbek, które wykorzystano przy opracowywaniu metodyki analizy próbek pyłów przy użyciu transmisyjnej mikroskopii elektronowej (TEM). Celem prac było opracowanie ekonomicznej, prostej i szybkiej procedury pobierania próbek pyłów oraz przygotowania jej do badań przy użyciu TEM. Porównano metodę analizy cząstek pyłów pobranych na filtry używane na stacjach monitoringu atmosfery z nowo opracowanymi metodami gromadzenia pyłów bezpośrednio na siatkach elektronomikroskopowych lub innym podłożu niż filtry. Najbardziej obiecującą metodą pobierania próbek pyłów do analizy przy użyciu transmisyjnej mikroskopii elektronowej okazała się metoda bezpośredniego pobierania próbek pyłów na siatki elektronomikroskopowe pokryte błoną nośną.


  • Running characteristics of aerodynamic bearing with self-lifting capability at low rotational speed
    • Tadeusz Stolarski
    2011 Full text Advances in Tribology

    An aerodynamic journal bearing that is capable of self-generating squeeze-film pressure is presented and its dynamic characteristics investigated numerically and experimentally. A numerical method based on a time marching static model was applied to assess the orbit trajectory path of the rotor upon a perturbation. Experimental results were obtained to validate the effect of the self- generated squeeze-film pressure on the stability of the rotor. Analyzing the Fast Fourier Transform (FFT) responses of the rotor orbits enabled identification of self-excited whirling instabilities. Both numerical and experimental results showed that increasing the squeeze-film effect of the bearing could raise the threshold speed of instability.


  • Rural domestic wastewater treatment in Norway and Poland: experiences, cooperation and concepts on the improvement of constructed wetland technology
    • Adam Paruch
    • T Meachlum
    • Hanna Obarska-Pempkowiak
    • Magdalena Gajewska
    • Ewa Wojciechowska
    • Arkadiusz Ostojski
    2011 WATER SCIENCE AND TECHNOLOGY

    This article describes Norwegian and Polish experiences concerning domestic wastewatertreatment obtained during nearly 20 years of operation for constructed wetland (CW) systemsin rural areas and scattered settlements. The Norwegian CW systems revealed a highperformance with respect to the removal of organic matter, biogenic elements and faecalindicator bacteria. The performance of the Polish CW systems was unstable, and varied betweenunsatisfied and satisfied treatment efficiency provided by horizontal and vertical flow CWs,respectively. Therefore, three different concepts related to the improvement of CW technologyhave been developed and implemented in Poland. These concepts combined some innovativesolutions originally designed in Norway (e.g. an additional treatment step in biofilters) with Polishinspiration for new CWs treating rural domestic wastewater. The implementation of full-scalesystems will be evaluated with regard to treatment efficiency and innovative technology; based onthis, a further selection of the most favourable CW for rural areas and scattered settlements willbe performed.