Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2012

Show all
  • Metoda diagnostyki łożysk na podstawie analizy przebiegów prądu i napięcia zasilającego silnik indukcyjny
    • Ariel Dzwonkowski
    2012

    Rozprawa doktorska dotyczy pomiarów diagnostycznych łożysk silników indukcyjnych. W pracy zaproponowano wykorzystanie do diagnostyki łożysk silników indukcyjnych metodę opartą na pomiarach i analizie iloczynu wartości chwilowych prądu i napięcia zasilającego maszyny. Przeprowadzono rozważania matematyczne, potwierdzające możliwość wykorzystania zaproponowanej metody do diagnostyki łożysk. W rozprawie przedstawiono również wyniki badań modelu matematycznego silnika indukcyjnego, związane z wykorzystaniem nowej metody do diagnostyki łożysk silników indukcyjnych. W rozprawie zaprezentowano również wyniki przeprowadzonych na stanowisku badawczym pomiarów wykonanych na silnikach indukcyjnych z symulowanymi oraz rzeczywistymi uszkodzeniami łożysk. Analiza uzyskanych wyników potwierdziła przydatność opracowanej metody do diagnostyki łożysk silników indukcyjnych. Przeprowadzono także analizę metrologiczną i zaprezentowano wyniki obliczeń niepewności pomiarowych dla dwóch układów: z przetwornikami napięcie-napięcie i prąd-napięcie oraz dla układu z bocznikiem i dzielnikiem napięcia.


  • Metoda Kano w analizie satysfakcji klienta
    • Piotr Grudowski
    • Jarosław Dębowski
    2012 Pieniądze i Więź

    Werbalizowane przez klientów pojęcie jakości jest mało precyzyjne, a często również wewnętrznie sprzeczne. Jednak przy odpowiednio prowadzonej analizie można sprecyzować kryteria jakości i określić wymagania klientów, które przedstawione na dwuwymiarowym diagramie stworzą wyraźną mapę preferencji klienta. Jednym z podstawowych założeń modelu Kano jest zmienność w czasie wymagań klientów. Wraz z upływem czasu i kopiowaniem atrybutów produktu przez konkurencyjne firmy, tzw. czynniki "zachwycające" powszednieją i stają się atrybutami oczekiwanymi, następnie zaś czynnikami pożądanymi, a w końcowej fazie czynnikami zniechęcającymi. Z powodu presji konkurencji i jej zdolności do naśladownictwa konieczne jest stałe unowocześnianie produktów i usług firmy, a jej przetrwanie na rynku i sukces zależą od zdolności do odkrywania nieuświadamianych potrzeb klientów i zamiany ich na cechy własnych produktów. Opisanie potrzeb i oczekiwań klientów w kategoriach Kano dostarcza wiele informacji pozwalających na wyciąganie cennych wniosków związanych z marketingiem analitycznym. Przedstawione w niniejszym opracowaniu podejście do analizy danych dotyczących zadowolenia klienta umożliwia klasyfikację kryteriów satysfakcji w kategoriach analizy Kano, stanowiąc skuteczną i efektywną ocenę atrybutów produktu, które bezpośrednio wpływają na satysfakcję klienta.


  • Metoda wyboru informacji z dedykowanych zbiorów danych
    • Jerzy Kaczmarek
    • Michał Wróbel
    2012 Full text Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Poszukiwanie skutecznych metod wyboru informacji wynika z obserwowanego obecnie nadmiaru danych. W artykule opisana jest metoda GQM wykorzystywana w informatyce między innymi do budowy wielowymiarowej funkcji jakości oprogramowania. W artykule wykazano, że metoda ta może być również wykorzystana do poszukiwania i wyboru danych z dedykowanych zbiorów informacji dziedzinowych.


  • METODA WYZNACZANIA ZŁOŻONOŚCI PODPRZESTRZENI STANÓW PLANSZOWYCH GIER LOGICZNYCH LOGICZNYCH
    • Tomasz Goluch
    2012 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Jedna z metod rozwiązywania gier jest analiza wsteczna. Jej skuteczność jest ograniczona wielkością przestrzeni stanów gry, która stanowi rozwiązywany problem. Pierwszego takiego oszacowania dokonał Claude E. Shannon odnośnie gry szachy w połowie minionego stulecia. Ważnym elementem jest podział takiej przestrzeni na mniejsze części, które mogą być rozwiązywane niezależnie lub z wykorzystaniem stosunkowo niewielkiej ilości informacji z pozostałych podprzestrzeni. Podział taki jest możliwy ze względu na liczbę bierek na planszy, rodzaj tych bierek oraz na pozycje bierek których ruch nie pozwala na powrót do wcześniejszych stanów gry (bierek przekształcających). Przykładem takich bierek są piony w warcabach i ich posunięcia, które mogą być wykonywane po skosie planszy ale tylko do przodu. W tej pracy przedstawiono autorska metodę dokładnego obliczania wielkości tak podzielonych przestrzeni stanów co pozwoliło na ocenę trudności jakie stanowi rozwiązanie końcówek warcabowych dla wariantów tej gry rozgrywanych na warcabnicach 64, 100 i 144- polowych.


  • Metody badania interferencji wywoływanych przez prądy błądzące na przykładzie pomiarów wykonanych na terenie Mazowieckiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o.
    • Krzysztof Żakowski
    • Kazimierz Darowicki
    • Tomasz Brodnicki
    2012 Ochrona przed Korozją

    Omówiono stosowane w praktyce metody badania interferencji wywoływanych przez prądy błądzące na rurociągach podziemnych. Zaprezentowano przykładowe wyniki pomiarów wraz z analizą zagrożenia korozją elektrolityczną, które wykonano podczas diagnostyki stalowej dystrybucyjnej sieci gazowej eksploatowanej przez Mazowiecką Spółkę Gazownictwa sp. z o.o.


  • Metody energetyczne w ocenie stanu technicznego materiałów konstrukcyjnych poddanych gnącym naprężeniom zmęczeniowym. Wyniki badań.
    • Andrzej Kaczmarski
    2012

    Referat stanowi wprowadzenie do oceny stanu zmęczenia materiału metodami energetycznymi. Autor stara się wyjaśnić miarodajne cechy stanu zużycia zmęczeniowego z wykorzystaniem termowizji. Zaprezentowano wyniki badań z użyciem kamery termowizyjnej oraz zdjęcia makroskopowe złomów zmęczeniowych.


  • Metody i algorytmy testowania obwodów drukowanych z wykorzystaniem standardu IEEE 1149.1 JTAG
    • Kamil Gardziejczyk
    • Bogdan Pankiewicz
    2012

    W artykule przedstawiono metody i algorytmy wykorzystywane do testowania defektów montażowych płytek drukowanych. Przedstawiono sposób komunikacji z układami scalonymi z interfejsem IEEE 1149.1 popularnie znanym jako JTAG, (ang. Joint Test Access Group). Opisano bloki sprzętowe zdefiniowane z standardzie JTAG, opis BSDL układów scalonych, sposób przeprowadzania testu oraz techniki generacji wektorów testowych.


  • Metody i zastosowania modelowania tkanki ludzkiej
    • Paweł Flisikowski
    • Jacek Lebiedź
    • Jarosław Skokowski
    2012

    Artykuł opisuje możliwości, jakie daje medycynie modelowanie tkanki ludzkiej z wykorzystaniem rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej. Przedstawia on ponadto trzy propozycje zastosowania w praktyce lekarskiej modelowania gruczołu piersiowego. Propozycje te są wynikiem uzgodnień zespołu medyczno-informatycznego (autorów artykułu) i zostały zaplanowane jako realizowane oraz wdrażane w czasie następującym po publikacji artykułu. Zawarto także krótką charakterystykę najbardziej popularnych metod modelowania tkanki ludzkiej: modelu masa-sprężyna oraz metody elementów skończonych. W artykule podjęto również próbę oszacowania korzyści z zastosowania opracowywanych modeli.


  • Metody pomiaru sił hamowania w Stacjach Kontroli pojazdów
    • Adrian Malinowski
    2012

    Pomiar skuteczności hamowania dotyczy procedury przeprowadzania badań technicznych pojazdów w Stacjach Kontroli Pojazdów. Pomiar ten może być wykonany w jeden z opisanych poniżej trzech sposobów. Problem dotyczy pojazdów zabytkowych, które zwolnione są ustaw regulujących dopuszczalne wartości skuteczności hamowania. Dodatkowy fakt to różnice wynikające z przeprowa-dzania pomiarów trzema sposobami dla pojazdów współczesnych, a pojazdów zabytkowych. Pojazdy zabytkowe zwolnione są z okresowych badań technicznych, którym podlegają wszystkie pozostałe pojazdy. Na badaniu takim wykonywane jest sprawdzenie między innymi układu hamulcowego. Pojazdy zabytkowe ze względu na sam fakt swojego wieku powinny być poddawane podstawowym sprawdzeniom podstawowych układów, w tym przypadku omówionego pomiaru skuteczności hamo-wania.


  • Metody równoczesnej akwizycji w systemach z napięciowymi i częstotliwościowymi torami pomiarowymi
    • Dariusz Świsulski
    2012 Przegląd Elektrotechniczny

    Przedstawiono metody przetwarzania sygnału impulsowego modulowanego częstotliwościowo. Opisane metody pozwalają na odtworzenie wartości wielkości mierzonej dla tych samych chwil czasu, w których próbkowane są sygnały w torach napięciowych.


  • Metody syntezy 2,2'-bipirolidyny
    • Katarzyna Eichstaedt
    2012 Wiadomości Chemiczne

    Diaminy wicynalne należą do obszernej grupy związków posiadających dwie grupy aminowe przyłączone do sąsiednich atomów węgla. Są to substancje bardzo zróżnicowane pod względem budowy jak i właściwości chemicznych. Ugrupowanie 1,2-diaminowe obecne jest w wielu związkach wykazujących aktywność biologiczną. W syntezie organicznej 1,2- diaminy, głównie pochodne 1,2-diaminocykloheksanu, stanowią substraty w reakcjach prowadzących do otrzymywania związków heterocyklicznych i kryptandów. Optycznie czynne diaminy wicynalne wykorzystywane są również w syntezie asymetrycznej, jako katalizatory bądź ligandy. Przykładem diaminy wicynalnej jest 2,2'-bipirolidyna. Chiralna 2,2'-bipirolidyna jest diaminą z dwoma centrami asymetrii i jednym elementem symetrii - osią dwukrotną - C2. Posiada ona ciekawą geometrię, dzięki czemu związek ten i jego N-podstawione pochodne są niezwykle interesujące i szeroko wykorzystywane w syntezie chemicznej, przede wszystkim jako chiralne ligandy. Niniejsza praca stanowi przegląd przedstawionych dotychczas siedmiu metod syntezy optycznie czynnej 2,2'-bipirolidyny. Dwie procedury prowadzą do powstania mieszaniny racemicznej, pozostałe pięć przeprowadza się na drodze syntezy asymetrycznej. Każda z opisanych niżej metod ma swoje zalety, ale żadna nie łączy pożądanej wydajności z niską ceną i/lub czasochłonnością. Z tego powodu obserwuje się poszukiwanie nowych ścieżek syntezy optycznie czynnej 2,2'-bipirolidyny i jej pochodnych. Jednocześnie ciągle odkrywane są nowe możliwości jej wykorzystania.


  • Metody wizualizacji trójwymiarowego zobrazowania radarowego
    • Aleksander Nowak
    • Krzysztof Naus
    • Mariusz Wąż
    2012 Technika Transportu Szynowego

    W artykule przedstawiono metody tmiarowej rójwywizualizacji ech radarowych.


  • Metody wprowadzania informacji do mobilnych dokumentów interaktywnych oparte na identyfikacji podobnych treści
    • Adam Kaczmarek
    2012 Full text Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Artykuł dotyczy nowatorskiej architektury dokumentu pozwalającej na szybsze wprowadzanie informacji i wydajniejsze ich przetwarzanie. Dokumenty opracowywane zgodnie z przedstawioną architekturą charakteryzują się tym, że są wykonywalne, mobilne, interaktywne oraz inteligentne. Dokumenty te aktywnie współpracują z użytkownikiem podczas wprowadzania treści oraz są w stanie automatycznie przemieszczać się w Internecie. Ponadto dokumenty, oprócz wizualnego przedstawienia treści w nich zawartych, posiadają również funkcjonalność realizującą te treści. Artykuł przedstawia możliwości zastosowania metod wykrywania plagiatów oraz metod wyszukiwania informacji do wspomagania użytkowników w tworzeniu dokumentów. W szczególności przedstawione jest wykorzystanie do wypełniania dokumentów metody klasteryzacji kierunkowej służącej do wspomagania wyszukiwania informacji.


  • Metody wyznaczania izolacyjności akustycznej w warstwowych przegrodach budowlanych
    • Adam Wawrzynowicz
    2012

    Lekkie panele warstwowe jako elementy wypełniające znalazły szerokiezastosowanie w halach przemysłowych z uwagi na ich dobre cechy wytrzymałościowe i cieplne, niski ciężar i krótki czas montażu.W artykule opisano sposób wyznaczania izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych paneli kompozytowych CSIP przy zastosowaniu 3 różnych podejść: pomiarów doświadczalnych, zaawansowanych symulacji numerycznych MES oraz uproszczonych obliczeń analitycznych.


  • Metodyka szacowania maksymalnej generacji rozproszonej ulokowanej w elektrowniach wiatrowych
    • Krzysztof Dobrzyński
    2012

    Praca przedstawia metodykę szacowania maksymalnej mocy zainstalowanej tzw. generacji rozproszonej. Metodyka ta umożliwia określenie wartości maksymalnej mocy, możliwej do przyłączenia w danym miejscu (miejscach) systemu elektroenergetycznego w źródłach generacji rozproszonej, a w tym pozwala na ocenę wariantów przyłączenia. W metodyce wykorzystuje się funkcję celu, która uwzględnia wymagania stawiane źródłom energii elektrycznej podczas przyłączania do systemu elektroenergetycznego. Wymagania te wynikają z bezpiecznej pracy systemu i oparte są o właściwe normy i dokumenty prawne. Działanie proponowanej metodyki można dopasować od dowolnego źródła energii elektrycznej (również do źródła konwencjonalnego) poprzez ewentualne "wyłączenie" wybranych warunków kryterialnych. Weryfikację zaproponowanej metodyki przeprowadzono na dwóch modelach systemu: 5-węzłowym, testowym modelu IEEE oraz krajowym systemie elektroenergetycznym. Analizy wykonano z wykorzystaniem dwóch platform obliczeniowych: Matlab oraz PSLF.


  • Metropolie ery cyfrowej- wpływ nowych technologii informacyjnych i komunikacyjnych na kształt współczesnego miasta = Digital metropolis - the impact of new information and communication technologies on contemporary city
    • Bogusława Konarzewska
    2012 Full text Czasopismo Techniczne

    Dynamiczny rozwój technologii informacyjnych i cyfrowych zapoczątkowany w drugiej połowie XX wieku wpłynął na zmianę wizerunku współczesnego miasta. Coraz bardziej wyraźną rolę w jego tworzeniu zaczęły odgrywać fasady, powłoki budynków oraz fragmenty przestrzeni publicznych, w obrębie których zaczęto integrować pojawiające się innowacyjne technologie, potocznie zwane medialnymi. Powierzchnie architektoniczne wyposażone w nie ze względu na bezpośrednie związki z centrami miast, miejskimi funkcjami komercyjnymi czy obiektami użyteczności publicznej, są jednymi z najczęściej dostrzeganych w krajobrazie miasta "żywych", elementów przestrzeni urbanistycznej. Wykorzystują one technologię cyfrową, nowoczesne systemy oświetlenia oraz nowatorskie technologie budowlane. Medialne powierzchnie architektoniczne przekazują komunikaty, są nośnikiem artystycznych instalacji świetlnych, emitują obrazy, znaki lub tworzą przestrzenne, abstrakcyjne kompozycje.


  • MIC1-MAG1-SAG1 chimeric protein, a most effective antigen for detection of human toxoplasmosis
    • Lucyna Holec-Gąsior
    • Bartłomiej Ferra
    • Dorota Drapała
    2012 Full text

    This study describes a Toxoplasma gondii IgG ELISA test based on a new chimeric antigen containing three immunodominant regions from MIC1, MAG1 and SAG1 proteins of a parasite and shows that this test is useful for diagnostic purposes and may replace the lysed and whole-cell antigens.


  • Micromouse robot - technical design and construction
    • Grzegorz Ficht
    • Robert Piotrowski
    2012

    W ostatnich latach obserwuje się intensywny rozwój robotyki. Roboty znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu i życiu codziennym. Ich projektowanie wymaga interdyscyplinarnej wiedzy obejmującej obszary mechaniki, elektroniki, metrologii, automatyki i informatyki. W artykule przedstawiono poszczególne etapy wykonania robota typu Micromouse. Jest to specyficzne urządzenie, którego zadaniem jest zbadanie labiryntu, dotarcie do jego środka, powrót do początkowej pozycji, a następnie ponowny przejazd przy wykorzystaniu optymalnej trasy. W artykule sformułowano założenia i wykonano projekt techniczny robota. W tym celu wykorzystano oprogramowanie CAD (ang. Computer Aided Design). Następnie, szczegółowo opisano dobór części składowych robota i sposób ich oprogramowania.