Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2012
Show all-
Profil kwasów tłuszczowych mleka pochodzącego od krów żywionych w systemie TMR
- Jarosława Rutkowska
- Izabela Sinkiewicz
- Agata Adamska
W pracy analizowano profil kwasów tłuszczowych (KT) mleka pochodzącego od krów żywionych w systemie TMR (Total Mixed Ratio) w cyklu rocznym, uwzględniając skład lipidów paszy. Pasze objętościowe(kiszonka z kukurydzy i sianokiszonka) były znaczącym źródłem PUFA, zwłaszcza pochodzące z roku 2009, a ich skarmianie rozpoczęto w okresie jesiennym. W składzie KT mleka z tego okresu stwierdzono znacznie większą zawartość: MUFA, CLA i kwasu linolowego w porównaniu z pozostałymi sezonami. Różnice te były spowodowane zmianami zawartości KT zachodzącymi podczas przechowywania pasz, np. w kiszonce z kukurydzy stwierdzono zmniejszenie zawartości kwasu α-linolenowego z 14,50do 6,43 g·100 g-1 KT. Cenną zaletą profilu KT badanego mleka była znaczna zawartość prozdrowotnych KT należących do nieparzystych i rozgałęzionych (OBCFA) - 4,86 g·100 g-1 KT oraz nasyconych krótko i średniołańcuchowych (SCFA) - 15,10·100 g-1 KT.
-
Profilaktyka przeciwpowodziowa w okresie zimowym na zbiorniku Włocławek
- Patrycja Jerzyło
Wisła należy do rzek o podwyższonym ryzyku wystąpienia powodzi zatorowych, a problem zlodzenia na rzece Wiśle jest zjawiskiem dobrze udokumentowanym. Przyczyną powstawania zatorów na granicy rzeki i cofki zbiornika jest zmiana warunków przepływu wód, powodująca wcześniejsze zamarzanie zbiornika wraz z późniejszym rozpadem pokrywy lodowej. Najskuteczniejszą metodą kontrolowanej ingerencji w fazę rozpadu pokrywy lodowej jest lodołamanie. Wzdłuż całej długości Zbiornika Włocławek lodołamacze wykonują rynnę o szerokości około 500 m.Akcja lodołamania na zbiorniku ma sens tylko wówczas, gdy jest połączona ze spławianiem lodu przez jaz. Przy spławianiu lodu Wisła poniżej stopnia powinna być wolna od lodu. W rzeczywistości warunek ten nie zawsze jest spełniany. Lodołamacze zlokalizowane w obrębie Ujścia Wisły, czasami nie są w stanie dotrzeć do stopnia wodnego przy niskich stanach wody, które poprzedzają naturalny pochód lodu. Dlatego też dotarcie lodołamaczy do stopnia jeszcze przed rozpoczęciem spławiania lodu przez stopień nie zawsze jest możliwe. W takich warunkach spływająca kra rozbudowuje wcześniej utworzony zator śryżowo - lodowy poniżej stopnia i uszczelnia go. W artykule znajduje się ogólna charakterystyka stopnia wodnego i zbiornika we Włocławku. Sposoby ochrony przed powodzią na zbiorniku Włocławek w okresie zimowym z wykorzystaniem lodołamaczy. Opis akcji lodołamania w sezonie zimowym 2011/2012.
-
Prognozowanie mocy skrawania przy przecinaniu polskiego drewna sosnowego na pilarkach tarczowych
- Kazimierz Orłowski
- Tomasz Ochrymiuk
Przedstawiono metodę określania mocy skrawania dla pilarek tarczowych wykorzystującą w modelu elementy mechaniki pękania. W obliczeniach uwzględniano wiązkość materiału obrabianego oraz jego wytrzymałość na ścinanie. Wykazano, że wspomniane parametry są silnie uzależnione od pochodzenia drewna. Dla jednej operacji przeprowadzono obliczenia dla drewna sosnowego pochodzącego z 4. różnych Krain geograficznych Polski.
-
Prognozowanie mocy skrawania przy przecinaniu polskiego drewna sosnowego na pilarkach tarczowych
- Kazimierz Orłowski
- Tomasz Ochrymiuk
- Daniel Chuchała
Przedstawiono metodę określania mocy skrawania dla pilarek tarczowych wykorzystującą w modelu elementy mechaniki pękania. W obliczeniach uwzględniano wiązkość materiału obrabianego oraz jego wytrzymałość na ścinanie. Wykazano, że wspomniane parametry są silnie uzależnione od pochodzenia drewna. Dla jednej operacji przeprowadzono obliczenia dla drewna sosnowego pochodzącego z 4. różnych Krain geograficznych Polski.
-
Prognozowanie ostrzegawcze w małej firmie
- Aneta Sobiechowska-Ziegert
W artykule pokazano możliwości zastosowania prostych metod prognostycznych do ostrzegania w małej firmie przed niekorzystnymi zjawiskami. Przedmiotem badań jest sprzedaż, a ze względu na występowanie w szeregu czasowym sezonowości, w celu wyznaczenia sygnałów ostrzegawczych dokonano porównań trendów prognozowanych i rzeczywistych w okresach jednoimiennych za pomocą pierwszych różnic. Do prognozowania sprzedaży wykorzystano proste modele trendu z sezonowością i modele autoregresyjne oraz metodę wygładzania wykładniczego Browna w wersji z addytywnymi odchyleniami sezonowymi. Zastosowana metodologia pozwoliła na uzyskanie obiecujących wyników w zakresie zarówno dokładności prognoz sprzedaży, jak i poprawności w ostrzeganiu przed kontynuacją niekorzystnych trendów.
-
Program komputerowy do określania kształtu eksploatowanego toru kolejowego
- Władysław Koc
- Cezary Specht
- Piotr Chrostowski
W pracy podjęto kwestię komputerowego wspomagania obróbki danych uzyskanych z pomiarów satelitarnych, z wykorzystaniem pakietów programowych Leica GeoOffice i Mathsoft Mathcad. Następnie przedstawiono podstawowe założenia opracowywanego w Politechnice Gdańskiej programu komputerowego SATTRACK do wizualizacji, oceny i projektowania trasy kolejowej. W sposób szczegółowy skupiono się na czterech modułach programu służących do określania kształtu eksploatowanego toru kolejowego. Moduł TRACK_VIS służy do wizualizacji przebiegu trasy kolejowej. Moduł TRACK_STRAIGHT jest wykorzystywany do oceny odcinków prostych. W wyniku odpowiednich transformacji otrzymuje się zbiór wartości przesunięć poprzecznych toru - do projektu regulacji geometrycznej jego osi. Moduł TRACK_POL stwarza możliwość utworzenia poligonu kierunków głównych trasy kolejowej. Moduł TRACK_ARC służy do szczegółowej oceny rejonu trasy kolejowej położonego w łuku. Pokazano opis funkcjonowania poszczególnych modułów oraz wybrane przykłady zastosowania do oceny pomierzonych układów geometrycznych.
-
Program komputerowy do projektowania zmiany kierunku trasy kolejowej
- Władysław Koc
- Piotr Chrostowski
W pracy przedstawiono metodę projektowania odcinków trasy kolejowej położonych w łuku, w której zastosowano analityczną formę opisu za pomocą odpowiednich formuł matematycznych. Jest to szczególnie przydatne w przypadku korzystania z danych uzyskanych z ciągłych pomiarów satelitarnych. Algorytm obliczeniowy zaimplementowano w opracowanym programie komputerowym. Opisano podstawowe funkcje i działanie tego programu. Pokazano ciąg uzyskanych przykładowych rozwiązań, wykazując że zastosowana w programie analityczna metoda projektowania umożliwia generowanie kolejnych wariantów w sposób natychmiastowy, bez jakichkolwiek ograniczeń. Program zawiera również narzędzia ułatwiające ocenę praktycznej przydatności poszczególnych rozwiązań geometrycznych.
-
Program optymalizacji działań dotyczących sieci wodociągowych i kanalizacyjnych
- Andrzej Osiński
- Ziemowit Suligowski
Optymalizacja funkcjonowania przedsiębiorstwa w zakresie sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Doświadczenia uzyskane w gdańskim przedsiębiorstwie SNG
-
Progress in used tyres management in the european union: a review
- Maciej Sienkiewicz
- Justyna Kucińska-Lipka
- Helena Janik
- Adolf Balas
The dynamic increase in the manufacture of rubber products, particularly those used in the automobile industry, is responsible for a vast amount of wastes, mostly in the form of used tyres, of which more than 17 million tonnes are produced globally each year. The widely differing chemical compositions and the cross-linked structures of rubber in tyres are the prime reason why they are highly resistant to biodegradation, photochemical decomposition, chemical reagents and high temperatures. The increasing numbers of used tyres therefore constitute a serious threat to the natural environment.The progress made in recent years in the management of polymer wastes has meant that used tyres are starting to be perceived as a potential source of valuable raw materials. The development of studies into their more efficient recovery and recycling, and the European Union's restrictive legal regulations regarding the management of used tyres, have led to solutions enabling this substantial stream of rubber wastes to be converted into energy or new polymer materials.
-
Projekt i budowa urządzenia wspomagającego oddychanie w czasie snu u osób cierpiących na bezdech senny
- Marcin Ciołek
Praca ta koncentruje się na realizacji projektu i budowy urządzenia wspomagającego oddychanie w czasie snu u osób cierpiących na bezdech senny. Wynikiem przeprowadzonych analiz zapisów sygnałów fizjologicznych, pomierzonych w czasie nocnych badań polisomnograficznych, jest autorski algorytm sterowania prototypem aparatu. W tej pracy została równieŜ przedstawiona propozycja rozwiązania problemów: wczesnego wykrywania zbliŜających się epizodów bezdechu sennego (predykcja), ich identyfikacji i klasyfikacji na rodzaje bezdechu sennego.
-
Projekt i implementacja symulatora sygnałów GPS w technice radia programowalnego
- Jarosław Magiera
- Agnieszka Czapiewska
Powszechność odbiorników systemów nawigacji satelitarnej, a zwłaszcza systemu GPS, stwarza zapotrzebowanie na symulatory sygnałów tych systemów, za pomocą których możliwe jest gruntowne testowanie wspomnianych odbiorników. W artykule przedstawiono sposób projektowania i implementacji symulatora sygnałów GPS z użyciem techniki radia programowalnego (SDR). W punkcie pierwszym zostały podane cele projektu, w punkcie drugim omówiono ideę programowalnego symulatora GPS. W dwóch kolejnych punktach szczegółowo opisano wybranemoduły symulatora.
-
Projekt techniczny i budowa dwukołowego balansującego pojazdu mobilnego
- Patryk Pipczyński
W ostatnich latach obserwuje się dynamiczny rozwój pojazdów mobilnych. W pracy przedstawiono projekt techniczny, założenia i strukturę dwukołowego balansującego pojazdu mobilnego. Następnie opisano jego konstrukcję mechaniczną i elektroniczną oraz zaprojektowano hierarchiczny układ sterowania. Poszczególne elementy składowe zaprojektowano, dobrano i połączono tworząc spójną całość. Przeprowadzono badania testowe działania pojazdu mobilnego.
-
Projekt techniczny i wykonanie dwukołowego balansującego pojazdu mobilnego
- Patryk Pipczyński
- Robert Piotrowski
W ostatnich latach obserwuje się dynamiczny rozwój pojazdów mobilnych, które znajdują coraz szersze zastosowanie w życiu codziennym i w różnych gałęziach przemysłu. W artykule przedstawiono projekt, założenia i strukturę dwukołowego balansującego pojazdu mobilnego. Następnie szczegółowo opisano jego konstrukcję mechaniczną i elektroniczną włącznie z urządzeniami pomiarowymi. Poszczególne elementy składowe zaprojektowano, dobrano i połączono tworząc spójną całość.
-
Projekt wzmocnienia gruntu w Budynku Głównym pod fundamentami młynów węglowych i słupów w rejonie bloków nr 6 i 7
- Remigiusz Duszyński
- Adam Bolt
- Paweł Szypulski
.
-
Projektowanie i analiza rekursywnych cyfrowych oscylatorów sygnałów sinusoidalnych i świergotowych
- Tomasz Krupski
Przedmiotem badań w rozprawie są rzeczywiste liniowe filtry cyfrowe rekursywne stacjonarne rzędu drugiego i wyższych, o dwu, trzech i więcej wyjściach - generujące, po pobudzeniu ich warunkami początkowymi, drgania niegasnące sinusoidalne lub przebiegi świergotowe na każdym wyjściu. Informacja o parametrach generowanych sygnałów jest zadawana w postaci warunków początkowych i współczynników struktury filtru. W rozprawie dokonano przeglądu współczesnych zagadnień, związanych z rekursywną cyfrową generacją sygnałów sinusoidalnych i świergotowych, zaprezentowano dwie metody projektowania rekursywnych oscylatorów sinusoidy dwuwymiarowej oraz podano algorytm rekursywnej generacji dowolnej liczby sygnałów sinusoidalnych o dowolnie zadanych amplitudach i fazach początkowych. Wykorzystując pojęcie pulsacji chwilowej, zaprojektowano rekursywny oscylator z liniową oraz kwadratową modulacją częstotliwości, jak również opracowano rekursywny oscylator zespolonego sygnału z fazą chwilową wyrażoną jako wielomian skończonego stopnia. Powstające zniekształcenia na wyjściu oscylatorów przebadano, wykorzystując chwilowe (bieżące) błędy amplitudy, fazy i pulsacji.
-
Projektowanie konstrukcji tymczasowych służących wsparciu ciężkiego sprzętu do modyfikacji podłoża gruntowego
- Katarzyna Białek-Platova
Tymczasowe konstrukcje wzmacniające, tzw. platformy robocze, umożliwiają bezpieczne poru-szanie się oraz operowanie sprzętem do modyfikacji słabonośnego podłoża gruntowego. W Polsce nie istnieją żadne poradniki ani zbiory zaleceń dotyczące wykonawstwa platform roboczych. Natomiast projektów nie wykonuje się w ogóle. Obecnie dostępne są dwie metody projektowe - jedna oparta na kącie strefy oddziaływania obciążeń oraz druga, bazująca na mechanizmie ścięcia przy przebiciu. W Katedrze Geotechniki, Geologii i Budownictwa Wodnego Politechniki Gdańskiej prowadzone są badania, mające na celu dokładniejsze rozpoznanie mechanizmu zniszczenia platform roboczych oraz rozwój metod projektowych.
-
Projektowanie kotłowni wodnych na paliwa ciekłe i gazowe
- Ewa Zaborowska
Książka obejmuje charakterystykę paliw i procesu spalania, klasyfikację kotłów i kotłowni, schematy ideowe wraz z objaśnieniami, informacje na temat urządzeń i kryteriów ich doboru, instalacje paliwowe i magazynowanie paliw, instalacje odprowadzające spaliny, pomieszczenia kotłowni oraz warunki wykonania i odbioru kotłowni. W książce przedstawiono zasady obliczeń wykonywanych przy projektowaniu kotłowni.
-
Projektowanie rejonu zmiany kierunku trasy kolejowej w zapisie matematycznym
- Władysław Koc
W pracy skupiono się na kwestii projektowania odcinków trasy kolejowej położonych w łuku, stosując analityczną formę opisu za pomocą odpowiednich formuł matematycznych. Jest to szczególnie przydatne w przypadku korzystania z danych uzyskanych z ciągłych pomiarów satelitarnych. Została przedstawiona uniwersalna procedura projektowania, stwarzająca możliwość zróżnicowania rodzaju i długości stosowanych krzywych przejściowych. Projektowanie układu geometrycznego odbywa się w odpowiednim lokalnym układzie współrzędnych, a następnie - na drodze odpowiedniej transformacji - następuje przeniesienie uzyskanego rozwiązania do państwowego układu odniesień przestrzennych 2000. Przedstawiono przyjęty tok postępowania, wraz z podaniem odpowiednich zależności teoretycznych. Całość zilustrowano przykładem obliczeniowym, w którym wykorzystano dane uzyskane z istniejącej linii kolejowej.
-
Projektowanie uniwersalne - równość praw poprzez dostępność
- Marek Wysocki
Rozdział poświęcony został analizie Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych w zakresie dostępności środowiska zabudowanego. Omówiono horyzont legislacji prawnej (międzynarodowej i krajowej) poświęconej wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnością oraz projektowania uniwersalnego. Przedstawiono wyniki badań nad dostępnością obiektów użyteczności publicznej do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością i percepcją. W części końcowej rozdziału przedstawiono rekomendacje zmian w zakresie polityk i edukacji, których celem powinien być nieskrępowany i równy dostęp osób z niepełnosprawnością oraz osób starszych do przestrzeni publicznych i usług powszechnych.
-
Promocja miasta poprzez wykorzystanie wielofunkcyjnych możliwości placów miejskich
- Karolina Krause-Brykalska
W artykule przedstawiono problem adaptacji współczesnych placów miejskich do potrzeb szybko zmieniającego się rynku, z wykorzystaniem tradycji miejsca oraz funkcji jakim są m.in. targi, jarmarki jak i różnego rodzaju imprezy kulturalne.