Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2013
Show all-
Zarządzanie ryzykiem w służbie przedsiębiorczości
- Aniela Mikulska
Proaktywność, innowacje i podejmowanie ryzyka wymuszają na przedsiębiorcach nie tylko patrzenie na organizację z perspektywy strategicznej, ale również dokonywanie systematycznej i wnikliwej oceny sytuacji rynkowych. Orientacja przedsiębiorcza, w której podejmowanie ryzyka jest czynnikiem nieodzownym, wymaga zatem wykorzystywania metod zarządzania ryzykiem w celu wzmacniania potencjału innowacyjnego i wzrostowego. Odchodzenie od tradycyjnego zarządzania organizacją to konieczność wypierania ze świadomości oceny ryzyka jedynie jako źródła lęku przed niepowodzeniem i tworzenia warunków do podejmowania przemyślanych decyzji w nieprzewidywalnym niejednokrotnie otoczeniu. Celem opracowania jest wskazanie miejsca ryzyka w procesie przedsiębiorczym i orientacji przedsiębiorczej podmiotów gospodarczych oraz popularyzacja przedsiębiorczego podejścia do ryzyka i zarządzania nim. Wnioski autorki wynikają z wnikliwej analizy literatury przedmiotu.
-
Zarządzanie tożsamością w organizacjach na różnych poziomach zagregowania
- Anna Lis
Niniejszy artykuł stanowi naukową refleksję nad pojęciem tożsamości grupowej, odnoszonej do przedsiębiorstw oraz ich agregatów, określanych przez autorkę mianem „organizacji na wyższych poziomach zagregowania”. Głównym celem artykułu jest przegląd literatury z zakresu tożsamości przedsiębiorstwa, a na tej podstawie próba ustalenia czym jest taka tożsamość i co się na nią składa. Na wstępie autorka przedstawia definicje tożsamości przedsiębiorstwa oraz tożsamości organizacyjnej i zestawia je z innymi koncepcjami pokrewnymi (takimi jak osobowość organizacyjna, identyfikacja wizualna, wizerunek, reputacja i marka przedsiębiorstwa oraz komunikacja organizacyjna), wskazując na występujące między nimi różnice. W dalszej części autorka skupia się na tych obszarach organizacji, które wpływają na formowanie się tożsamości, wymieniając główne składowe „tożsamości miks” (the identity mix), jak również te elementy, które należy uwzględnić w zarządzaniu tożsamością (the identity management mix). Ważnym punktem pracy jest prezentacja trzech modeli tożsamości zaproponowanych przez Olinsa: modelu monolitycznego, wspierającego i markowego, z których każdy może być zaimplementowany w organizacji złożonej.
-
Zarządzanie uczelnią. Koncepcje i współczesne wyzwania
- Krzysztof Leja
Tematem książki jest analiza wybranych koncepcji zarządzania uczelnią oraz propozycje rozwiązań, które byłyby najlepsze w dynamicznym, niepewnym i nieprzewidywalnym współczesnym otoczeniu. Autor opiera się na wynikach własnych badań przeprowadzonych w polskich publicznych uczelniach technicznych oraz na wybranych statystykach dotyczących szkolnictwa wyższego. Rozważania te stanowią inspirację do zaprezentowania dwóch nowych koncepcji: uniwersytetu podporządkowanego wiedzy oraz uniwersytetu społecznie odpowiedzialnego. Autor szczegółowo je omawia oraz wskazuje ich zalety i wady. Książka wzbogacona jest o wywiady z rektorami szkół wyższych oraz przemyślenia na temat przyszłości uczelni w Polsce.
-
Zarządzanie zasobami ludzkimi oparte na kompetencjach
- Piotr Grudowski
- Andrzej Kwintowski
Aby osiągać założone cele w organizacji i wdrażać opracowane strategie, niezbędni są odpowiednio przygotowani pracownicy. To oni są największą siłą każdej organizacji, w których widzi się czynnik przewagi konkurencyjnej i aby ją zdobywać, należy jasno zdiagnozować niezbędne kompetencje zarówno dla poszczególnych pracowników, jak i całej organizacji. Sprawnie funkcjonujące przedsiębiorstwo cechuje się poprawnie zbudowaną strukturą organizacyjną, w ramach której właściwie zdefiniowano zakresy odpowiedzialności i uprawnień. Pracownik otrzymując zakres zadań do wykonania, bierze na siebie odpowiedzialność za ich wykonanie. Jest to niezbędne, by móc je wykonać oraz by możliwe było jego rozliczenie z wykonanych zadań. Musi zatem posiadać stosowne do tego uprawnienia. Ponadto, pracownik oprócz tego, że wie czego się od niego oczekuje i co wolno mu robić, powinien rozumieć jak odpowiedzialność i uprawnienia różnych osób są ze sobą powiązane.
-
Zarządzanie zdarzeniami na platformie KASKADA
- Rafał Knopa
- Adam Glinianowicz
Zdefiniowano pojęcie zdarzenia i opisano proces obsługi zdarzeń w ramach platformy KASKADA, wprowadzając pojęcia strumieni zdarzeń, filtrów zdarzeń i kanałów zdarzeń typu e-mail i JMS. Przedstawiono sposób monitorowania zdarzeń bieżących i przeszłych. Wyszczególniono rozwiązania implementacyjne procesu przetwarzania zdarzeń uwzględniające komponentową architekturę platformy KASKADA, uwypuklając ich elastyczność w przypadku rozwoju protokołów transferu zdarzeń lub optymalizacji mechanizmów zarządzania.
-
Zasady ochrony przeciwporażeniowej w liniach elektroenergetycznych wysokiego napięcia
- Stanisław Czapp
Przedstawiono zasady ochrony przeciwporażeniowej w liniach napowietrznych wysokiego napięcia, zawarte w szczególności w aktualnej normie PN-EN 50341-1:2013-03E. Podobnie jak poprzednio, nie określa ona wymagań odnośnie do ochrony podstawowej (ochrony przed dotykiem bezpośrednim). Formułuje natomiast wymagania w zakresie ochrony przy uszkodzeniu (ochrony przy dotyku pośrednim), które w dużym stopniu zależą od miejsca posadowienia słupa. Omówiono również problem zagrożenia porażeniowego pochodzącego od napięć indukowanych w liniach kablowych ze współosiowymi żyłami powrotnymi. Zaprezentowano zasady kontroli instalacji uziemiającej w liniach wysokiego napięcia. Podano przykład oceny skuteczności ochrony przeciwporażeniowej w linii o napięciu 15 kV.
-
Zasady projektowania przemieszczeniowych pali wkręcanych w gruntach niespoistych
- Adam Krasiński
W pracy scharakteryzowano współpracę pali przemieszczeniowych wkręcanych z niespoistym podłożem gruntowym na podstawie wyników własnych badań terenowych. Przedstawiono procedurę badań terenowych i zaprezentowano wyniki. Opisano prawidłowości i zależności zaobserwowane w wynikach badań pali w odniesieniu do wyników badań CPT podłoża gruntowego. Zaproponowano metody szacowania nośności i osiadań pali przemieszczeniowych wkręcanych na podstawie wyników badań CPT podłoża gruntowego, dostosowane do wytycznych Eurokodu 7 oraz szacowania oporów wkręcania świdrów formujących pale w gruncie. Przytoczono przykład obliczeniowy.
-
Zasoby i eksperymenty w sieci PL-LABv6
- Józef Woźniak
- Krzysztof Nowicki
- Wojciech Gumiński
- Henryk Gut
- Jordi Mongay Batalla
- Waldemar Latoszek
- Artur Binczewski
- Bartosz Gajda
- Wiktor Procyk
- Piotr Skałecki
- Krzysztof Chudzik
- Jan Kwiatkowski
- Kamil Nowak
W pracy przedstawiono strukturę, budowę i dostępne zasoby oraz eksperymenty przeprowadzane w sieci badawczej PL-LABv6 dla protokołu IPv6.
-
Zastosowanie elektrody ostrzowej w aktuatorze plazmowym DBD
- Artur Berendt
- J. Podliński
- Jerzy Mizeraczyk
W niniejszym artykule przedstawiamy wyniki pomiarów przepływu elektrohydrodynamicznego wytwarzanego przez aktuatory plazmowe DBD z gładką oraz ostrzową elektrodą aktywną. Badania wykazały, że w przypadku aktuatora plazmowego DBD z elektrodą ostrzową wyładowanie barierowe (oraz plazma) pojawiały się przy niższym przyłożonym napięciu a prędkość przepływu elektrohydro-dynamicznego była większa niż w przypadku aktuatora z gładką elektrodą aktywną.
-
ZASTOSOWANIE ELEKTRONICZNEGO NOSA W ANALITYCE ZANIECZYSZCZEŃ POWIETRZA
- Paulina Wiśniewska
- Magdalena Śliwińska
- Tomasz Dymerski
- Waldemar Wardencki
Jakość powietrza podlega ocenie według kryteriów określonych normami prawnymi. Ze względu na liczne zanieczyszczenia powietrza wewnętrznego i zewnętrznego, które mogą zagrażać zdrowiu człowieka niezbędne jest kontrolowanie ich stężeń oraz identyfikacja ich źródeł. Coraz częściej do tego celu wykorzystuje się elektroniczne nosy, czyli przyrządy analityczne umożliwiające szybkie wykrywanie i rozróżnianie mieszanin substancji zapachowych dzięki naśladowaniu zasady działania zmysłu węchu biologicznego. Zastosowanie różnych rodzajów czujników i analizy danych umożliwia nie tylko zidentyfikowanie i rozróżnienie rodzajów zanieczyszczeń, ale także znalezienie źródeł emisji.
-
Zastosowanie elektronicznych zmysłów w analizie żywności - cz. 1
- Magdalena Śliwińska
- Paulina Wiśniewska
- Tomasz Dymerski
- Waldemar Wardencki
W dzisiejszych czasach konsumenci zwracają dużą uwagę na takie cechy żywności jak: zapach, smak i wygląd. Ze względu na to naukowcy od wielu lat podejmują próby naśladowania ludzkich narządów zmysłów za pomocą urządzeń określanych jako elektroniczne zmysły. Zaliczamy do nich elektroniczny nos i język oraz komputerowy system rozróżnienia barw i kształtów. Elektroniczny nos jest najbardziej rozwiniętym i najczęściej stosowanym sztucznym zmysłem. Jest to przyrząd analityczny przeznaczony do szybkiego wykrywania i rozróżniania mieszanin substancji zapachowych dzięki naśladowaniu zasad działania ludzkiego zmysłu węchu. Dzięki wykorzystaniu różnych czujników, elektroniczne nosy znalazły szerokie zastosowanie w analizie żywności do monitorowania procesów przetwarzania, określania jakości i autentyczności żywności.
-
Zastosowanie elektronicznych zmysłów w analizie żywności. Zastosowanie elektronicznego języka w analizie żywności.
- Magdalena Śliwińska
- Paulina Wiśniewska
- Tomasz Dymerski
- Waldemar Wardencki
W dzisiejszych czasach konsumenci zwracają dużą uwagę na takie cechy żywności jak: zapach, smak i wygląd. Ze względu na to naukowcy od wielu lat podejmują próby naśladowania ludzkich narządów zmysłów za pomocą urządzeń określanych jako elektroniczne zmysły. Zaliczamy do nich elektroniczny nos i język oraz komputerowy system rozróżnienia barw i kształtów. Elektroniczny język znany również jako sztuczny język lub czujnik smaku, jest przyrządem analitycznym stosowanym głównie do klasyfikacji smaków różnych substancji chemicznych w próbkach w stanie ciekłym. Zasada jego działania naśladuje ludzki zmysł smaku. Elektroniczny język może być używany do identyfikacji, klasyfikacji, analizy ilościowej i jakościowej wieloskładnikowych mieszanin. Dzięki wykorzystaniu różnych czujników, elektroniczne języki znalazły szerokie zastosowanie w analizie żywności do monitorowania procesów przetwarzania, określania jakości i autentyczności żywności.
-
Zastosowanie funkcji kształtu w sterowaniu przekształtnikami matrycowymi w warunkach asymetrii napięć zasilających
- Paweł Szczepankowski
W artykule przeanalizowano sterowanie przekształtnikami matrycowymi z zastosowaniem funkcji kształtu trójkątnego elementu skończonego. Bazując na właściwościach funkcji kształtu, zaproponowano nowy algorytm modulacji PWM dla dwumodułowych przekształtników matrycowych pozwalający na zwiększenie amplitudy napięcia wyjściowego oraz kształtowanie poprawnych i sinusoidalnych prądów wyjściowych w warunkach asymetrii napięć zasilających. Algorytm sterowania bazuje na reprezentacji napięć zasilających przekształtnika jako wektory wirujące na płaszczyźnie zespolonej.
-
Zastosowanie hierarchicznej analizy problemowej w badaniach efektywności inwestowania w elektroenergetyce
- Waldemar Kamrat
Przedstawiono metodę AHP w badaniach efektywności inwestowania w elektroenergetyce.
-
Zastosowanie koagulantów żelazowych do usuwania arsenu z wód podziemnych w procesie koagulacji powierzchniowej
- Rafał Bray
W pracy przedstawiono wyniki badań w skali ułamkowo technicznej nad zastosowaniem koagulantów żelazowych do usuwania arsenu z wody podziemnej. Stężenie arsenu w ujmowanej wodzie podczas badań sięgało 36 μg/l i niemal czterokrotnie przekraczało wartość dopuszczalną dla wód przeznaczonych do spożycia (<10 μg/l). Proces polegał na dozowaniu koagulantu żelazowego, napowietrzaniu wody a następnie filtracji przez dwuwarstwowe złoże kwarcowo-piroluzytowe. Badania wykazały, że już przy dawkach koagulantu PIX 112 rzędu 2,0 mg Fe/l uzyskiwano obniżenie stężenia arsenu o niemal 80 % (7,6 μg/), do poziomu poniżej dopuszczalnej normy. Dalszy wzrost stężenia koagulantu powodował już tylko nieznaczną poprawę skuteczności procesu. Stężenie żelaza po filtracji było śladowe. Dzięki zastosowaniu w złożu filtracyjnym warstwy piroluzytu, z wody usuwany był również mangan.
-
Zastosowanie lasera femto - sekundowego do modyfikacji fotoelektrody TiO2 w barwnikowym ogniwie fotowoltaicznym,
- Maciej Klein
- K. Siuzdak
- Robert Barbucha
- M. Sawczak
W pracy przedstawiono wyniki badań dla barwnikowych ogniw fotowoltaicznych, w których złącze półprzezroczysta elektroda przewodząca (TCO)/porowata warstwa ditlenku tytanu zostało zmodyfikowane przy użyciu wiązki lasera femtosekundowego. Przeprowadzone badania charakterystyki prądowo-napięciowej oraz elektrochemicznej spektroskopii impedancyjnej pozwoliły na opisanie wpływu modyfikacji granicy faz na parametry elektryczne urządzeń. Ogniwa słoneczne z fotoelektrodą poddaną działaniu promieniowania laserowego charakteryzują się prawie o 40% mniejszą rezystancją przeniesienia ładunku na granicy faz FTO/ TiO2, co dalej przekłada się na ok. 40% wzrost wydajności w porównaniu do urządzenia, gdzie nie zastosowano modyfikacji.
-
Zastosowanie metody najmniejszych kwadratów do pomiaru częstotliwości średniej sygnałów o małej stromości zboczy w obecności zakłóceń
- Eligiusz Pawłowski
- Dariusz Świsulski
Cyfrowe pomiary częstotliwości bazują na dwóch podstawowych metodach: zliczaniu okresów sygnału w zadanym czasie oraz wyznaczaniu czasu trwania jednego lub kilku okresów tego sygnału. Przy pomiarach małych częstotliwości stosuje się drugą z nich, a wtedy dla sygnałów o małej stromości zboczy w obecności zakłóceń istotnym problemem staje się błąd powstający w układach wejściowych, wynikający z niepewności wyznaczenia początku i końca okresu sygnału mierzonego. W referacie analizuje się możliwość podwyższenia dokładności pomiaru częstotliwości średniej sygnału o małej stromości zboczy w obecności zakłóceń poprzez zastosowanie metody najmniejszych kwadratów MNK do ograniczenia błędów wnoszonych przez wejściowe układy formujące. Przedstawia się proponowaną strukturę układu pomiarowego, wyprowadzone zależności analityczne i wyniki przeprowadzonych eksperymentów symulacyjnych.
-
Zastosowanie metody najmniejszych kwadratów do pomiaru częstotliwości średniej sygnałów o małej stromości zboczy w obecności zakłóceń
- Eligiusz Pawłowski
- Dariusz Świsulski
Cyfrowe pomiary częstotliwości bazują na dwóch podstawowych metodach: zliczaniu okresów sygnału w zadanym czasie oraz wyznaczaniu czasu trwania jednego lub kilku okresów tego sygnału. Przy pomiarach małych częstotliwości stosuje się drugą z nich, a wtedy dla sygnałów o małej stromości zboczy w obecności zakłóceń istotnym problemem staje się błąd powstający w układach wejściowych, wynikający z niepewności wyznaczenia początku i końca okresu sygnału mierzonego. W referacie analizuje się możliwość podwyższenia dokładności pomiaru częstotliwości średniej sygnału o małej stromości zboczy w obecności zakłóceń poprzez zastosowanie metody najmniejszych kwadratów MNK do ograniczenia błędów wnoszonych przez wejściowe układy formujące. Przedstawia się proponowaną strukturę układu pomiarowego, wyprowadzone zależności analityczne i wyniki przeprowadzonych eksperymentów symulacyjnych.
-
Zastosowanie metody polaryzacyjnej Hebba-Wagnera do badania przewodnictwa elektrycznego w mieszanych przewodnikach jonowo-elektronowych
- Tadeusz Miruszewski
Mieszane przewodniki jonowo-elektronowe (MIECs) znajdują obecnie powszechne zastosowanie m.in. jako elektrody w ogniwach paliwowych, czujnikach gazów lub jako warystory. Jednak wciąż niepoznane do końca mechanizmy występowania zjawiska mieszanego przewodnictwa sprawiają, że prace nad tymi materiałami wciąż trwają. Badanie przewodnictwa jonowego tego typu materiałów wymaga zastosowania stałoprądowych, elektrochemicznych metod z wykorzystaniem pobudzenia elektrycznego lub chemicznego nośników. Niniejsza praca ma na celu przedstawienie jednej z najczęściej obecnie stosowanej techniki pomiarowej – polary
-
Zastosowanie modelu opad-odpływ do oszacowania spływu wód opadowych z górnej części zlewni potoku Strzyża w Gdańsku, poprzedzającego awarię zbiornika Nowiec II
- Michał Szydłowski
- Piotr Zima
W publikacji przedstawiono hydrologiczną charakterystykę zlewni górnej Strzyży w Gdańsku. Opracowano numeryczny model zlewni oparty na systemie obliczeniowym HEC-HMS. Do obliczeń wykorzystano metody proponowane przez SCS. Za pomocą stworzonego modelu wykonano symulację odpływu ze zlewni będącego skutkiem zaobserwowanego i zmierzonego intensywnego epizodu deszczowego. Opad ten wystąpił we wrześniu 2010 roku. Cały zanotowany epizod deszczowy trwał od 27 do 29 września 2010 roku, a sumaryczna wysokość opadu w tym rejonie osiągnęła wartość od 90,2 do 150,4 mm. W wyniku przerwania zapory doszło do gwałtownego odpływu wody korytem Strzyży w kierunku dzielnicy Wrzeszcz.