Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2013
Show all-
Komponenty funkcjonalne komercyjnych witryn internetowych w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw – ujęcie od strony przedsiębiorstwa oraz użytkownika
- Piotr Brudło
Zaprezentowano typowe komponenty funkcjonalne obecne na witrynach internetowych podmiotów gospodarczych z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Skoncentrowano się na komponentach oferujących możliwości logowania oraz personalizacji, forach użytkowników dla informacji oraz opinii o oferowanych produktach, listach odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, programach lojalnościowych oraz społecznościach klienckich, potencjalnych sposobach płatności, jak również na sposobach kontaktów z klientami. Komponenty te zaprezentowano z perspektywy klienckiej, ogniskując się na aspektach uławiających operacje interaktywne w procesie dokonywania zakupów oraz poprawiających satysfakcję oraz ogólne zadowolenie potencjalnych klientów. Omawiane komponenty przeanalizowano również pod kątem aspektów istotnych dla przedsiębiorstwa, takich jak zwiększanie sprzedaży, budowanie i rozszerzanie bazy klientów, umacnianie relacji z klientami, zwiększanie wiarygodności oraz docieranie z informacjami o oferowanych produktach. Pokazano, że rozwój komponentów funkcjonalnych jest zarówno w interesie strony biznesowej (zwiększenie efektywności gospodarczej) oraz klienckiej (zwiększanie ogólnej satysfakcji), a w szczególności całość interakcji biznesowych na linii przedsiębiorstwo – klient powinna odbywać się w paradygmacie „wygrany – wygrany”. Zilustrowano praktyczne przykłady realizacji omawianych komponentów dla konkretnych podmiotów gospodarczych z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W podsumowaniu, usystematyzowano kierunki dotyczące technik komponowania witryn internetowych w oparciu o zaprezentowane doświadczenia.
-
Komputerowy model 3D stawu biodrowego
- Magdalena Karczewska-Wysocka
W pracy przedstawiono stworzony w programie ANSYS komputerowy model 3D stawu biodrowego. Model wykonano w oparciu o budowę anatomiczną oraz zebrane dane dotyczące stałych materiałowych kości i elementów chrzęstnych. Analiza i porównanie modelu biochemicznego, lepkosprężystego, mieszanego oraz molekularno – agregacyjnego służy ułatwieniu stworzenia modelu najbliższego rzeczywistości, który można by wykorzystać w projektowaniu endoprotez stawu. Poprawność jego działania sprawdzono w szeregu symulacji dla trzech różnych przypadków, w których wyróżniono 15 wariantów „lepkość – obciążenie”. Wyniki dla jednego z nich zaprezentowano w postaci wykresów.
-
Koncepcja Egzoszkieletu Kończyny Dolnej
- Katarzyna Mazur
W pracy przeanalizowano stosowane dotychczas urządzenia rehabilitacyjne kończyn dolnych oraz przedstawiono koncepcję egzoszkieletu przeznaczonego do mechanicznej i elektrycznej rehabilitacji jednej kończyny dolnej. Niespotykanym dotą rozwiązaniem zaproponowanym w pracy jest możliwość jednoczesnej stymulacji mięśni dwoma metodami, a także ograniczenie rehabilitacji do jednej kończyny dolnej przy zachowaniu mobilności osoby użytkującej egzoszkielet.
-
Koncepcja i analiza sensora/aktuatora piezoelektrycznego do pomiaru procesu starzenia się ludzkiej skóry
- Łukasz Sienkiewicz
- Jean-Francois Rouchon
- Mieczysław Ronkowski
Niniejszy artykuł przedstawia nową koncepcję piezoelektrycznego sensora/aktuatora przeznaczonego do pomiaru właściwości mechanicznych tkanek miękkich a w szczególności skóry ludzkiej. Wyjaśnione jest analityczne podejście z wykorzystaniem schematu zastępczego Mason’a określającego aktuator w stanie rezonansu oraz opis metody impedancji elektromechanicznej wykorzystanej w systemie pomiarowym. Analiza z użyciem metody elementów skończonych jest przedstawiona w celu oceny wybranej struktury sensora/aktuatora. Zaproponowana metoda pomiaru jest zweryfikowana eksperymentalnie za pomocą prototypu sensora/aktuatora typu bimorph.
-
Koncepcja i modelowanie silnika o wirującym tworniku oraz magneśnicy do zastosowania w napędzie miejskiego samochodu elektrycznego
- Dominik Adamczyk
- Michał Michna
- Mieczysław Ronkowski
- Andrzej Wilk
W artykule zaprezentowano koncepcję, model oraz prototyp silnika z wirującym twornikiem oraz magneśnicą. Opisano historię powstania i zastosowania tego typu silników w motoryzacji. Przedstawiono nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne i zastosowania we współczesnych samochodach elektrycznych i hybrydowych. Opracowano model silnika z wirującym twornikiem i magneśnicą oraz przedstawiono wybrane wyniki symulacji przeprowadzone w programie Synopsys Saber. Przedstawiono postęp pracy nad opracowaniem i wykonaniem stanowiska laboratoryjnego do badania tego typu silników.
-
Koncepcja i projekt żurawia pokładowego z kompensacją ruchu statku na fali
- Czesław Dymarski
W artykule przedstawiono rozwiązanie konstrukcyjne oraz schemat napędu i sterowania hydraulicznego żurawia pokładowego przeznaczonego do przeładunku towarów jednostkowych, w tym niebezpiecznych, w warunkach morskich. Wymienione uwarunkowania i dodatkowe wymagania dotyczące warunków pracy oraz parametrów geometrycznych w tym bardzo ograniczonej wysokości żurawia miały decydujący wpływ na jego konstrukcję i kinematykę, a także na zastosowany układ napędu i sterowania. Bardzo istotną funkcją tego układu jest znaczne stabilizowanie ruchów ładunku i tym samym ograniczenie działających na niego dynamicznych obciążeń podczas operacji przeładunku na wzburzonym morzu.
-
Koncepcja instalacji sanitarnej z toaletą separującą
- Agnieszka Tuszyńska
- Paulina Paszkiewicz
Na terenach o niskiej intensywności użytkowania nie ustają poszukiwania tanich i technicznie prostych sposobów zagospodarowania ścieków. Potrzeba zmiany dotyczchasowego sposobu myślenia wymaga podejmowania działań zmierzających w kierunku zmniejszenia presji na środowisko przez kształtowanie proekologicznych wzorców. Niniejszy artykuł zawiera zasady projektowe instalacji kanalizacji sanitarnej "tradycyjnej" oraz instalacji z rozdziałem ścieków na żółte, czarne i szare w jednorodzinnym dwukondygnacyjnym budynku mieszkalnym.
-
Koncepcja metody bezpiecznej transmisji danych w sieci KNX na potrzeby systemu zdalnego nadzoru
- Michał Porzeziński
W pracy omówiono wymagania stawiane kanałom komunikacyjnym wykorzystywanym do realizacji funkcji związanych z bezpieczeństwem oraz zaproponowano metodę bezpiecznej transmisji danych w sieci KNX opracowaną na potrzeby systemu zdalnego nadzoru. Metoda definiuje dodatkową warstwę stosu protokołu komunikacyjnego KNX umożliwiającą spełnienie wymagań dotyczących niezawodność i bezpieczeństwa transmisji danych bez konieczności wprowadzania zmian w istniejącym systemie KNX.
-
Koncepcja modelu oceny ryzyka rewitalizacji obszarów miejskich
- Magdalena Apollo
Głównym celem artykułu jest zaprezentowanie założeń leżących u podstaw budowy Modelu Oceny Ryzyka (MORA), który ma być wykorzystywany do kontrolowania poziomu i sterowania ryzykiem technicznym projektów inwestycyjnych w ramach zarządzania ryzykiem rewitalizacji urbanistycznej. Jak wskazują dotychczasowe badania, kompleksowy i społeczny charakter rewitalizacji determinuje bowiem powstanie szeregu zagrożeń, mało charakterystycznych dla typowych przedsięwzięć inwestycyjnych.
-
KONCEPCJA NAPRAWY SYSTEMU PROWADZENIA KABLI POMIĘDZY WIEŻĄ A JH NR 3 PLATFORMY PETROBALTIC
- Artur Olszewski
- Wojciech Kwiek
W ramach ekspertyzy przeprowadzono analizę stanu technicznego zespołu podwieszenia przewodów wieży wiertniczej platformy wydobywczej Petrobaltic. Sformułowano wnioski oraz opracowano koncepcję naprawy.
-
Koncepcja przyłączenia elektrowni fotowoltaicznej na terenie działki nr 43 obręb 2 Nowy Staw do istniejącej sieci
- Zbigniew Lubośny
- Stanisław Czapp
- Krzysztof Dobrzyński
- Jacek Klucznik
W Pracy przedstawiono wstępną koncepcję przyłączenia elektrowni fotowoltaicznej do sieci średniego napięcia na terenie gminy Nowy Staw.
-
Koncepcja, realizacja i analiza nowego typu silnika piezoelektrycznego o strukturze wielokomórkowej
- Roland Ryndzionek
- Jean-Francois Rouchon
- Mieczysław Ronkowski
Dotychczasowe wyniki badań w obszarze aktuatorów piezoelektrycznych, wskazują ich potencjalnie duże możliwości w przyszłych zastosowaniach specjalnych. W artykule przedstawiono proces projektowania nowego typu silnika piezoelektrycznego. Opisane zostały wybrane topologie maszyn piezoelektrycznych. Przedstawiono wady i zalety silnika ultrasonicznego z falą biegnącą oraz silnika o ruchu obrotowym. W ramach realizacji projektu została dokonana synteza wyżej wymienionych silników. W kolejnych rozdziałach zaprezentowano etapy modelowania i realizacji prototypu wielokomórkowego silnika piezoelektrycznego. Przedstawione i skomentowane zostały wyniki pomiarów częstotliwości rezonansowych oraz drgań prezentowanej maszyny. Wyniki badań są kontynuacją prac nad aktuatorami piezoelektrycznymi prowadzonymi na Wydz. Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej.
-
Koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu w usługach ubezpieczeniowych
- Bogumił Czerwiński
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) w usługach ubezpieczeniowych. Zidentyfikowano w tym celu podstawowe oczekiwania interesariuszy oraz najważniejsze obszary zastosowania CSR w instytucjach ubezpieczeniowych. Zaprezentowano również podstawowy związek pomiędzy działaniami społecznie odpowiedzialnymi realizowanymi przez instytucje ubezpieczeniowe a ich wizerunkiem. Na podstawie studiów literatury przedmiotu oraz analizy materiałów źródłowych rozpoznano podstawowe różnice w funkcjonowaniu odpowiedzialnego biznesu w USA i Unii Europejskiej. Zaprezentowano ponadto przykłady działań odpowiedzialnych społecznie na polskim rynku usług ubezpieczeniowych. Na podstawie analizy materiałów źródłowych oraz wyników badań przedstawionych w niniejszym artykule możliwe jest ponadto wskazanie implikacji praktycznych polegających na konieczności intensyfikacji działań odpowiedzialnych społecznie w funkcjonowaniu instytucji ubezpieczeniowych.
-
Koncepcja systemu do pomiaru temperatury podczas prób wysiłkowych u dzieci
- Leszek Rafiński
- Marcin Łuszczyk
Odpowiednia podaż tlenu i gwarancja prawidłowego metabolizmu tlenowego organizmu należą do głównych czynników determinujących wydolność fizyczną człowieka oraz możliwość kontynowania przez niego wysiłku fizycznego. Od lat trwają badania nad instrumentami pomocnymi w ocenie zmian przystosowawczych oraz adaptacyjnych, zachodzących pod wpływem wysiłku fizycznego oraz treningu fizycznego. W przypadku grup pediatrycznych poddawanych pomiarom w warunkach wysiłku fizycznego, pożądane są narzędzia bezpieczne, łatwe w użyciu, niezależne od wieku i płci, łatwo dostępne, przenośne, niedrogie oraz umożliwiające pomiar w czasie rzeczy-wistym, nieinwazyjny i powtarzalny. Prócz tych wskazań istotne jest, aby stanowiły one system umożliwiający szybką ocenę zmian i interpretację wyników, co zwiększałoby bezpieczeństwo przeprowadzania badań. W niniejszym artykule przedstawiono koncepcję systemu pomiarowego do pomiaru temperatury podczas prób wysiłkowych u dzieci. System projektowano z założeniem wykorzystania w badaniach potwierdzających uzyskane z wcześniejszych badań zależności między oksygenacją tkanki mózgowej, wybranymi parametrami spiroergometrycznymi (pCO2) a temperaturą skóry w okolicach tej samej tkanki.
-
Koncepcja systemu do pomiaru temperatury podczas prób wysiłkowych u dzieci
- Leszek Rafiński
- Marcin Łuszczyk
Odpowiednia podaż tlenu i gwarancja prawidłowego metabolizmu tlenowego organizmu należą do głównych czynników determinujących wydolność fizyczną człowieka oraz możliwość kontynuowania przez niego wysiłku fizycznego. Od lat trwają badania nad instrumentami pomocnymi w ocenie zmian przystosowawczych oraz adaptacyjnych, zachodzących pod wpływem wysiłku fizycznego oraz treningu fizycznego. W przypadku grup pediatrycznych poddawanych pomiarom w warunkach wysiłku fizycznego, pożądane są narzędzia bezpieczne, łatwe w użyciu, niezależne od wieku i płci, łatwo dostępne, przenośne, niedrogie oraz umożliwiające pomiar w czasie rzeczywistym, nieinwazyjny i powtarzalny. Prócz tych wskazań istotne jest, aby stanowiły one system umożliwiający szybką ocenę zmian i interpretację wyników, co zwiększałoby bezpieczeństwo przeprowadzania badań. W niniejszym artykule przedstawiono koncepcję systemu pomiarowego do pomiaru temperatury podczas prób wysiłkowych u dzieci. System projektowano z założeniem wykorzystania w badaniach potwierdzających uzyskane z wcześniejszych badań zależności między oksygenacją tkanki mózgowej, wybranymi parametrami spiroergometrycznymi (pCO2) a temperaturą skóry w okolicach tej samej tkanki.
-
KONCEPCJA SYSTEMU OCENY STANU TECHNICZNEGO PRZEJAZDÓW TRAMWAJOWYCH
- Sławomir Grulkowski
- Jerzy Zariczny
Przejazdy tramwajowe stanowią kluczowy element infrastruktury transportu miejskiego. Ich stan techniczny wpływa zarówno na bezpieczeństwo użytkowników linii tramwajowych jak i dróg kołowych. W artykule przedstawiono koncepcję oceny stanu technicznego przejazdów bazującą na doświadczeniach z gdańskiej sieci tramwajowej. Podano jej kryteria, zestawiono występujące wady i uszkodzenia oraz dokonano takiej oceny wraz z analizą przyczynowo – skutkową.
-
Koncepcja wskaźnika syntetycznej oceny rozjazdów kolejowych
- Zbigniew Kędra
W artykule przedstawiono metodę quasi-ciągłego pomiaru szerokości toru i różnicy wysokości toków szynowych w rozjazdach kolejowych za pomocą toromierzy ręcznych. Na podstawie otrzymanych wyników pomiarów wyznaczono wskaźnik charakteryzujący stan utrzymania rozjazdu oraz przedstawiono koncepcję budowy wskaźnika syntetycznego. Do konstrukcji wskaźnika syntetycznej oceny stanu geometrii rozjazdów kolejowych wykorzystano statystyczną metodę wielowymiarowej analizy porównawczej.
-
Koncepcja zdalnego sterowania i monitoringu urządzeń trakcyjnych z wykorzystaniem technologii teleinformatycznych
- Krzysztof Karwowski
- Leszek Jarzębowicz
- Marek Kuciński
Advancement in wireless communication enables engineers to apply sophisticated and relatively inexpensive technologies in new fields of industry, which were previously designated solely to wire-based solutions. One of those fields is railway transportation system. In effect of a high reliability and safety demands, this area was resistive to new technologies. Nowadays, increased security and reliability of wireless sensor networks lead to consideration of their application in railway transportation. The concepts of application of such networks in two areas of railway transportation system were proposed. First concept considers introduction of novel wireless communication structure for control and supervision of switch disconnectors in railway supply system. Radio communication systems have already been used in this field, but they require: an extra space for cabinet, an external power supply and wiring between the cabinet and an actuator. The proposed system overcomes those drawbacks by introduction of low-cost communication modules provided for each of actuators. The modules and actuators are fed by a local alternative power supply (solar, wind). The main advances of the proposed solutions are: low installation and operation cost, flexibility, and high reliability. The second concept considers the diagnostics of railway vehicles current collectors. Faultless power collection is influenced i.e. by proper adjustment and technical condition of a current collector. Cases of maladjustment or even damage of the current collectors often occur between periodic inspections of the rolling stock. In order to quickly detect such malfunction test stands situated on railway lines are introduced. The assessment of current collector condition is conducted by the analysis of mechanical parameters of the catenary, registered when a vehicle passes the test point. The transducers have to be assembled on the catenary, which introduces many constraints for power and data-transmission wiring. The constraints can be overcome by the use of wireless low-power sensor modules. The modules can by battery-supplied, charged by a small photovoltaic module. Small dimensions, weight and cost allow to spread many modules along the section of catenary, increasing of the amount of diagnostic data. Presented solutions are based on modern communication technologies, using dedicated microelectronic components such as specialized microprocessors and power supplies.
-
Koncepcje kształtowania bezpieczeństwa ruchu drogowego. Część 2. Możliwości zastosowania koncepcji trzech er w Polsce.
- Kazimierz Jamroz
Odpowiadając na zalecenia ONZ i Unii Europejskiej, Polska przystąpiła do opracowania strategicznego programu brd na lata 2013-2020. Jednym z podejśc do opracowania tego programu powinna być koncepcja trzech er. W artykule przedstawiono propozycję wdrożenia koncepcji trzech er na sieci dróg w Polsce.
-
KONFIGURACJA SIECI LAN TYPU SOHO DO PRACY W INTERNECIE IPv6
- Krzysztof Nowicki
- Wojciech Gumiński
- Karol Podolski
Artykuł przedstawia podstawowe problemy występujące przy migracji środowisk małych sieci do obsługi protokołu IPv6. Wraz z problemami przedstawione zostały propozycje metodologii przeprowadzenia migracji i narzędzia wspomagające ten proces. Przedstawiono system wspierający administratorów w migracji zarządzanych przez nich sieci do obsługi protokołu IPv6. Celem pracy jest analiza problemów procesów migracji IPv4 do IPv6 oraz wskazanie obszarów, w których migracji można dokonać bez kosztownej wymiany sprzętu, oprogramowania i zmian organizacyjnych. W pracy zaprezentowano opracowane przez nas narzędzia migracji dla administratorów sieci typu SOHO. Dostarczają one wiedzę teoretyczną i praktyczne porady dotyczące migracji do IPv6 oraz umożliwiają automatyzację procesu migracji.