Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2014

Show all
  • Metody oceny zagrożeń pieszych
    • Kazimierz Jamroz
    • Stanisław Gaca
    • Artur Ryś
    • Mariusz Kieć
    • Marcin Budzyński
    • Lucyna Gumińska
    • Wojciech Kustra
    • Arkadiusz Ryś
    • Joanna Wachnicka
    • Julia Wierzbicka
    2014

    Zarządzanie bezpieczeństwem pieszych uczestników ruchu drogowego. Identyfikacja najbardziej niebezpiecznych miejsc dla pieszych na podstawie analizy wypadków. Identyfikacja źródeł zagrożeń w miejscach najbardziej niebezpiecznych na podstawie wyników badań pośrednich miar brd.


  • Metody pomiaru temperatury przedmiotów i ściernicy w procesie szlifowania jednotarczowego
    • Mariusz Deja
    2014 Full text Mechanik

    W referacie przedstawiono metody pomiaru temperatury w szlifowaniu jednotarczowym z kinematyką docierania. W opracowanym rozwiązaniu wykorzystano małe, zasilane bateryjnie przyrządy rejestrujące temperaturę, tzw. logery pastylkowe o symbolu DS1922L produkcji firmy Dallas Semiconductor. Do pomiarów temperatury wykorzystano również kamerę termowizyjną. Zastosowanie czujników termoelektrycznych pozwoliło zarejestrować temperaturę niezależnie w każdym z przedmiotów obrabianych, co nie było dotychczas prezentowane w dostępnej literaturze dotyczącej pomiaru temperatury w docieraniu lub w szlifowaniu z kinematyką docierania.


  • Metody symulacji przetwornika z impulsowym sygnałem wyjściowym modulowanym częstotliwościowo
    • Eligiusz Pawłowski
    • Dariusz Świsulski
    2014 Full text Measurement Automation Monitoring

    W artykule przedstawiono porównanie zaproponowanych przez autorów metod symulacji wyjściowego sygnału impulsowego przetwornika napięcie-częstotliwość U/F. Pierwsza z analizowanych metod oparta jest na modelu fizycznym przetwornika, druga na jego równaniu matematycznym. Mimo odmiennego podejścia otrzymano zbliżone wyniki. W pierwszej metodzie uzyskano wyniki obarczone błędami kwantowania o rozkładzie jak w rzeczywistym układzie pomiarowym. W drugiej metodzie wyniki są dokładniejsze, ale nie są związane z techniczną realizacją układu pomiarowego.


  • Metody zapobiegania powstawaniu spękań odbitych
    • Jacek Alenowicz
    2014

    Analityczne opracowanie wyjaśniające zasady weryfikacji i aktualizacji obliczeń zawartych w nowym katalogu typowych konstrukcji nawierzchni podatnych i półsztywnych z 2013 roku dostosowanym do współczesnych technologii i materiałów, zwiększonego obciążenia dróg przez ruch drogowy, zmienionych sposobów wzmacniania podłoża, recyklingu materiałów drogowych, ujednoliconego nazewnictwa warstw konstrukcji nawierzchni oraz nowych metod obliczeń konstrukcji nawierzchni. Zawiera również porównanie katalogów typowych nawierzchni z Austrii, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii z katalogiem polskim.


  • Metodyka badawcza z wykorzystaniem wskaźnika całkowitej efektywności wyposażenia
    • Alicja Kukułka
    • Adam Barylski
    2014

    W opracowaniu przedstawiono metodykę oceny tzw. wskaźnika całkowitej efektywności wyposażenia (OEE). W pierwszej części omówiono wskaźnik OEE i jego budowę oraz zaprezentowano ogólny schemat postępowania w celu obliczenia jego wartości, natomiast dalsza część pracy zawiera studium przypadku. Szczególnym aspektem przeprowadzonej analizy był charakter zakładu produkcyjnego, ponieważ dotyczył on produkcji małoseryjnej oraz wytwarzania prototypów. Charakterystyka ta wymagała wprowadzenia zmian w sposobie wyznaczania poszczególnych składowych wskaźnika. Końcowym efektem analizy było opracowanie dróg doskonalenia, których wprowadzenie spowoduje pod-niesienie wartości wskaźnika OEE.


  • Metodyka i analiza naziemnych pomiarów propagacyjnych dla potrzeb radiokomunikacyjnych ośrodków kontroli ruchu powietrznego
    • Sławomir Ambroziak
    • Ryszard Katulski
    • Bartłomiej Kocot
    • Jarosław Sadowski
    • Jacek Stefański
    • Janusz Zarański
    2014 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W referacie zaprezentowano metodykę wykonywania i analizy wyników naziemnych pomiarów propagacyjno-zasięgowych w celu weryfikacji poprawności pracy naziemnych nadawczych ośrodków radiokomunikacyjnych kontroli ruchu powietrznego. Przedstawiono i omówiono rezultaty pomiarowej weryfikacji opracowanej metody, a także zaprezentowano wnioski z niej płynące.


  • Metodyka pracy tachimetrem na potrzeby pomiaru i inwentaryzacji cyfrowej muzealiów
    • Cezary Żrodowski
    2014

    Opracowanie metodyki pracy tachimetrem na potrzeby pomiaru i inwentaryzacji cyfrowej muzealiów stanowi kontynuację prac, prowadzonych w latach 2011–2012, w zakresie przygotowania Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku (NMM) do efektywnej digitalizacji zbiorów. W trakcie realizacji projektu, poświęconego skanowaniu za pomocą ramienia pomiarowego Faro ScanArm, pojawiło się szereg problemów i wniosków dotyczących alternatywnych metod pozyskiwania modeli eksponatów, przełamujących ograniczenia i rozszerzających zakres stosowania ramienia. Obejmowały one zarówno metodykę pracy, jak i sprzęt oraz oprogramowanie. Ze względu na błyskawiczny postęp w tej dziedzinie i dostępność coraz doskonalszych rozwiązań technicznych, podjęto próbę dostosowania ich do specyficznych wymagań związanych z digitalizacją muzealiów ze zbiorów NMM. Ze względu na specyficzny profil badań prowadzonych w NMM, skoncentrowanych na rekonstrukcji wraków, to właśnie przede wszystkim temu zagadnieniu podporządkowano techniki i metody cyfrowej archiwizacji. Zakupiony przez Muzeum sprzęt pomiarowy ma za zadanie przede wszystkim umożliwić efektywną digitalizację eksponatów wielkogabarytowych, z uwzględnieniem tworzenia rzutów i przekrojów obiektów na potrzeby archeologicznej dokumentacji ewidencyjnej. Z takim właśnie założeniem, w znacznej mierze na bazie doświadczeń innych zespołów badawczych, wybrane zostało ramię pomiarowe Faro ScanArm. Ograniczenia tego właśnie urządzenia stoją za wyborem kolejnych technik i urządzeń pomiarowych – w tym przypadku tachimetru skanującego Topcon IS-203.


  • Metodyka wykonywania pomiarów oraz ocena niepewności i błędów pomiaru
    • Beata Bochentyn
    • Bogusław Kusz
    2014 LAB Laboratoria, Aparatura, Badania

    elem każdego ćwiczenia w laboratorium studenckim jest zmierzenie pewnych wielkości, a następnie ob- liczenie na podstawie tych wyników pomiarów wartości wielkości badanej. Rezulta- tem końcowym badań jest nie tylko otrzymany wynik liczbowy. Nie mniej ważne jest dokonanie oceny dokład- ności pomiaru oraz opraco- wanie wniosków końcowych. Warto zadać sobie pytanie: czy to, co zostało zmierzone, ma sens i co z tego wynika? Aby wnioski były wiarygod- ne, należy przeprowadzić analizę niepewności i błę- dów pomiaru. Wielkość nie- pewności pomiaru pozwala na ocenę rezultatu naszych badań. Niepewność względ- na pomiaru mieszcząca się w granicach od 0,1% do 10% jest typowa dla doświadczeń w laboratoriach studenckich. Niepewność rzędu kilkudzie- sięciu procent zmusza do za- stanowienia, czy można ten pomiar wykonać dokładniej (inne przyrządy?, inna me- toda?, może warto odrzucić któryś z pomiarów, jeśli wy- raźnie odbiega od pozosta- łych?). Wartość niepewności mniejsza niż 0,1% też jest nie- pokojąca, ponieważ taki i lep- szy poziom dokładności moż- na uzyskać w najlepszych laboratoriach naukowych. Dlatego jeśli wartość nie- pewności względnej pomiaru jest mniejsza niż 0,1%, warto zweryfikować prawidłowość obliczeń.


  • Metodyka wytwarzania tlenkowych ogniw paliwowych oraz pomiaru ich parametrów elektrycznych w warunkach laboratoryjnych
    • Beata Bochentyn
    2014

    Celem opracowania jest zaprezentowanie metodyki przygotowania oraz pomiaru parametrów elektrycznych tlenkowych ogniw paliwowych z anodą kompozytową na bazie perowskitu. Częściowo procedura ta była opisana w rozprawie doktorskiej autorki pt. „Właściwości strukturalne i transportowe kompozytów tytanianu strontu z tlenkami przewodzącymi jonowo” (Gdańsk 2013).


  • Miasto jako marka – analiza wybranych działań marketingowych miasta Lublin
    • Kamila Krzyżanowska
    2014 MARKETING I RYNEK

    W niniejszej pracy przedstawiono mechanizmy i proces kształtowania się miasta jako marki. Celem przeprowadzonych badań była analiza wybranych działań marketingowych Lublina od 2007 r. do 2014 r. Zbadano strategię tworzenia się marki „Lublin Miasto Inspiracji” oraz przedstawiono wybrane kampanie promocyjne. Stwierdzono, że dzięki narzędziu Brand Foundations możliwe było skuteczne stworzenie i wprowadzenie marki miasta na rynek. Narzędzie to umożliwia określenie tożsamości i wizerunku miejsca, tak w teraźniejszości, jak i długofalowej przyszłości. Wobec dynamicznych zmian zachodzących na rynku marek terytorialnych zaprezentowane wyniki mogą być przydatne w praktyce pozostałych polskich miast.


  • MICROCOMPASS FOR SAFE SEA NAVIGATION
    • Marcin Życzkowski
    2014 Full text Journal of Polish CIMEEAC

    This paper presents the results of design microcompass for safe sea navigation where navigation, electronic, programming knowledge was joined to make more safe sea navigation. In first part of article presents navigation tools which using in practise. Article underlines that mostly satellite system is used to make navigation, but recommends traditional navigation method like alternative to determinate position in case of breakdown or any accident which reduce reliability of satellite system. Next part of article introduces declination and deviation compass knowledge. Article underlines what problem should be considered during design microcompass for safe sea navigation. Article presents project on diagram of intermodule communication, describes main functions and requirements and main aim which is alternative tool to a GPS system. In article in next part presents transform technique of raw data form magnetometer and next step which is calibration process. Result of microcompass test is comparison with conventional magnetic compass which is presented in article. Last part of article introduce to expansion opportunities


  • Microextraction Techniques Used in the Procedures for Determining Organomercury and Organotin Compounds in Environmental Samples
    • Małgorzata Rutkowska
    • Kinga Kochańska
    • Piotr Konieczka
    • Jacek Namieśnik
    2014 Full text MOLECULES

    Due to human activities, the concentrations of organometallic compounds in all parts of the environment have increased in recent decades. The toxicity and some biochemical properties of mercury and tin present in the environment depend on the concentration and chemical form of these two elements. The ever-increasing demand for determining compounds at very low concentration levels in samples with complex matrices requires the elimination of interfering substances, the reduction of the final extract volume, and analyte enrichment in order to employ a detection technique, which is characterised by high sensitivity at low limits of quantification. On the other hand, in accordance with current trends, the analytical procedures should aim at the miniaturisation and simplification of the sample preparation step. In the near future, more importance will be given to the fulfilment of the requirements of Green Chemistry and Green Analytical Chemistry in order to reduce the intensity of anthropogenic activities related to analytical laboratories. In this case, one can consider the use of solvent-free/solvent-less techniques for sample preparation and microextraction techniques, because the use of the latter leads to lowering the quantity of reagents used (including solvents) due to the reduction of the scale of analysis. This paper presents an overview of microextraction techniques (SPME and LPME) used in the procedures for determining different chemical forms of mercury and tin.


  • Microstructure and Dielectric Properties of Barium-vanadate Glasses
    • Natalia Anna Wójcik
    • Piotr Kosiorek
    • Jakub Karczewski
    • Maria Gazda
    • Ryszard Jan Barczyński
    2014 Full text Procedia Engineering

    The ac and dc conductivity in barium-vanadate glasses was investigated as a function of temperature and frequency with the use of impedance spectroscopy. The topography and microstructure of glasses were investigated by the means of X-ray diffraction (XRD) and scanning electron microscopy (SEM) methods. The XRD results show that all samples are amorphous but microscopy investigation reveals that glasses with greater amount of V2O5 contain nanostructures. The influence of V2O5 quantity on dielectric properties was checked. The activation energy of dc conduction process was evaluated. On the basis of Jonscher universal dielectric response the temperature dependence of conductivity parameters were determined and compared to theoretical models collected by Elliott.


  • Mieszanie w klasie niejednorodnych łańcuchów Markowa i kwadratowych operatorów stochastycznych
    • Małgorzata Pułka
    2014

    Rozprawa doktorska poświęcona jest zagadnieniu asymptotycznych własności w klasie nieskończenie wymiarowych niejednorodnych łańcuchów Markowa z czasem dyskretnym oraz w klasie kwadratowych operatorów stochastycznych. W pierwszej kolejności definiowane są różne rodzaje asymptotycznego zachowania (mieszania) niejednorodnych łańcuchów Markowa odpowiadające zbieżności w normowej i mocnej topologii operatorowej oraz omówione są relacje pomiędzy nimi. W oparciu o twierdzenie Baire’a o kategorii zbadane jest, która z wprowadzonych własności granicznych jest własnością typową. Otrzymane rezultaty porównane są z przypadkiem jednorodnym mającym pełne opracowanie monograficzne. Następnie definiowany jest kwadratowy operator stochastyczny. Wprowadzone są różne rodzaje asymptotycznego zachowania (mieszania) kwadratowych operatorów stochastycznych odpowiadające zbieżnościom iteracji w normowej i mocnej topologii operatorowej oraz omówione są relacje pomiędzy nimi. Kluczowym zagadnieniem jest istnienie związku pomiędzy kwadratowymi operatorami stochastycznymi i (liniowymi) operatorami Markowa. Zależność ta wykorzystana jest do opisu struktury ergodycznej w zbiorze kwadratowych operatorów stochastycznych. Głównym wynikiem dysertacji są twierdzenia podające warunki równoważne asymptotycznej stabilności oraz jednostajnej asymptotycznej stabilności kwadratowego operatora stochastycznego, wyrażone za pomocą zbieżności stowarzyszonego z nim niejednorodnego (liniowego) łańcucha Markowa. Zbadana jest również struktura geometryczna zbioru kwadratowych operatorów stochastycznych.


  • Migracje a system bezpieczeństwa państwa [w:] Międzynarodowe i wewnętrzne uwarunkowania bezpieczeństwa w Polsce, pod red. A. R. Kozłowskiego, E. Polak,
    • Rafał Majewski
    2014 Prace Naukowe Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku

    Jednym z istotnych zjawisk współczesnego świata są kwestie bezpieczenństwa. Rozpatruje je sie w wielu perspektywach, m.in. ekonomicznej, politycznej, energetycznej, militarnej. Istotnym procesem wpływającym na bezpieczeństwo państwa są migracje ludności. Wyróżnia się wiele ich form, zróżnicowane są też przyczyny i skutki zjawiska. Imigranci w kraju osiedlenia często tworzą nową jakość, społeczną, polityczną, ekonomiczną i polotyczną. Migracje w coraz większym stopniu stają się przedmiotem działalnosci polityk państwowych, jak i organizacji międzynarodowych.Przewiduje się znaczące zmiany zarówno w nasileniu, jak i głównych kierunkach ruchów migracyjnych.


  • Mikroprocesorowy miernik impedancji pętli zwarciowej eliminujący wpływ odkształcenia napięcia przez regulację argumentu obciążenia pomiarowego
    • Ryszard Roskosz
    • Dariusz Świsulski
    2014 Full text Measurement Automation Monitoring

    W artykule przedstawiono problematykę pomiaru impedancji pętli zwarciowej w sieciach o napięciu odkształconym. Zaproponowano metodę pomiaru impedancji pętli eliminującą wpływ odkształcenia napięcia i zbudowano mikroprocesorowy miernik, który ją wykorzystuje. W mierniku zastosowano impedancyjne obciążenie pomiarowe o stałej wartości modułu i regulowanym automatycznie argumencie. Przy zrównaniu argumentu impedancji obciążenia pomiarowego do wartości argumentu impedancji pętli, w pełni eliminuje się wpływ wszystkich harmonicznych występujących w krzywej napięcia sieci, a wynik pomiaru zależy od największej różnicy wartości skutecznych mierzonych napięć.


  • Mikroprocesorowy miernik impedancji pętli zwarciowej eliminujący wpływ odkształcenia napięcia przez regulację argumentu obciążenia pomiarowego. - [przedruk rek nr 128902]
    • Ryszard Roskosz
    • Dariusz Świsulski
    2014 INPE: Informacje o Normach i Przepisach Elektrycznych

    W artykule przedstawiono problematykę pomiaru impedancji pętli zwarciowej w sieciach o napięciu odkształconym. Zaproponowano metodę pomiaru impedancji pętli eliminującą wpływ odkształcenia napięcia i zbudowano mikroprocesorowy miernik, który ją wykorzystuje. W mierniku zastosowano impedancyjne obciążenie pomiarowe o stałej wartości modułu i regulowanym automatycznie argumencie. Przy zrównaniu argumentu impedancji obciążenia pomiarowego do wartości argumentu impedancji pętli, w pełni eliminuje się wpływ wszystkich harmonicznych występujących w krzywej napięcia sieci, a wynik pomiaru zależy od największej różnicy wartości skutecznych mierzonych napięć.


  • Mikrosiłownia domowa jako źródło energii cieplnej i elektrycznej
    • Dariusz Mikielewicz
    • Jan Wajs
    • Jarosław Mikielewicz
    2014 Nowa Energia

    Na Forum Energetyków zaprezentowano pierwsze w Polsce stanowisko parowej mikrosiłowni domowej ORC z kotłem gazowym jako samodzielnym źródłem ciepła. W przeprowadzonych badaniach eksperymentalnych wykazano możliwość kogeneracyjnej produkcji energii cieplnej i elektrycznej w aspekcie częściowego pokrycia potrzeb gospodarstwa domowego. Domowy kocioł gazowy doposażony w moduł parowy z alkoholem etylowym jako czynnikiem roboczym zasługuje na miano kotła III generacji. Zaprezentowane stanowisko jest udokumentowaniem dotychczasowych prac autorów w dziedzinie mikro-energetyki.


  • Mikrosiłownia domowa jako źródło energii cieplnej i elektrycznej
    • Dariusz Mikielewicz
    • Jarosław Mikielewicz
    • Jan Wajs
    • Michał Bajor
    2014 Full text Zeszyty Naukowe Politechniki Rzeszowskiej. Mechanika

    Obiektem rozważań podejmowanych w ramach pracy jest kocioł gazowy sprzężony z laboratoryjnym modułem mikro-ORC. W badaniach zasto-sowano komercyjny kocioł, przeznaczony do użytkowania w gospodar-stwach domowych. Jest to kocioł gazowy firmy De Dietrich (DTG X23N) o mocy cieplnej 25 kW. Przy wyborze kotła jako źródła ciepła kierowano się jak największą popularnością pod kątem mocy grzewczej całej jednostki ORC w gospodarstwach domowych. Głównym celem badań było określenie zakresu temperatur płynu, osiąganych strumieni ciepła oraz sprawności całego układu. Badania wstępne pokazały, że kocioł gazowy jest w stanie dostarczyć nasyconą/przegrzaną parę etanolu o parametrach niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania jednostki ORC. W opinii autorów może on być zatem wykorzystany jako źródło ciepła w domowych siłowniach mikro-CHP.


  • Minimal double dominating sets in trees
    • Marcin Krzywkowski
    2014

    We provide an algorithm for listing all minimal double dominating sets of a tree of order $n$ in time $\mathcal{O}(1.3248^n)$. This implies that every tree has at most $1.3248^n$ minimal double dominating sets. We also show that this bound is tight.