Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2015

Show all
  • Przegląd modeli operatorskich w morskich portach jachtowych
    • Marcin Forkiewicz
    2015 Logistyka

    W ostatnich latach zrealizowano wiele inwestycji w morskich portach jachtowych wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku. Dzięki temu zwiększył się potencjał ich infrastruktury do świadczenia jachtowych usług logistycznych oraz podwyższania logistycznego poziomu obsługi klientów. W pracy przedstawiono przegląd modeli operatorskich w morskich portach jachtowych, bazując głównie na doświadczeniach niemieckich i polskich. Szczególnie zwrócono uwagę na relacje pomiędzy właścicielem, inwestorem i operatorem (zarządzającym) portu, które wpływają na zakres i jakość świadczonych usług oraz rentowność marin oraz morskich portów i przystani jachtowych.


  • Przegląd robotów humanoidalnych
    • Zdzisław Kowalczuk
    • Michał Czubenko
    2015 Full text Pomiary Automatyka Robotyka

    W artykule przedstawiono przegląd najpopularniejszych robotów humanoidalnych, wyróżniając ich ważniejsze cechy i porównując podstawowe charakterystyki, biorąc przy tym pod uwagę pożądane kognitywne aspekty rozwoju robotyki. Wśród osiągalnych cech rozmaitych rozwiązań aparatów humanoidalnych dostępnych na rynku – wyróżnia się głównie liczbę stopni swobody, rodzaj zastosowanego układu lokomocji oraz możliwości wyrażania mimiki twarzy, jak również ekspresji emocji.


  • Przegląd rodzajów chiralnych faz stacjonarnych oraz możliwości ich zastosowań w chromatografii cieczowej
    • Magdalena Śliwka-Kaszyńska
    • Malwina Momotko
    • Joanna Szarmańska
    • Grzegorz Boczkaj
    • Marian Antoni Kamiński
    2015 Camera Separatoria

    Chromatograficzne rozdzielanie związków optycznie czynnych ma ogromne znaczenie nie tylko w przemyśle farmaceutycznym, ale i agrochemicznym, a także w badaniach naukowych różnego rodzaju. W niniejszym opracowaniu scharakteryzowano komercyjnie dostępne chiralne fazy stacjonarne na bazie, cyklodekstryn, polisacharydów, makrocyklicznych antybiotyków, eterów koronowych, a także fazy proteinowe, ligandowymienne, jonowymienne oraz fazy typu Pirkle’a. Omówiono podstawowe właściwości fizyczne i chemiczne w/w faz stacjonarnych, przedstawiono przykładowe ich struktury, mechanizmy chiralnego rozpoznania oraz podstawowe zastosowania. Opisano również warunki chromatograficznego rozdzielania chiralnego dla wybranych farmaceutyków i pestycydów.


  • Przemiany przestrzenne przedmieść i wsi, a oczekiwania społeczne w okresie po 1989 roku w Polsce
    • Dorota Wojtowicz-Jankowska
    2015

    Rozwój miast na przestrzeni wieków to zmieniający się krajobraz, który ewoluuje wraz ze zmianami funkcjonalnymi miast i pojawianiem się coraz to nowych w nim elementów będących konsekwencją postępu technicznego oraz społecznego. Oczekiwania użytkowników przestrzeni zmieniają się i ewoluują równolegle z przekształceniami na płaszczyźnie społecznej, ekonomicznej, kulturowej czy przestrzennej. Spowodowane są zarówno potrzebami, jak i ograniczeniam. Obecnie nazywa się to urbanizacją. Zachodzące przemiany zmierzają do zajmowania przez miasta coraz większych obszarów. Ta ekspansja jest synonimem siły przezwyciężającej napotykane różnorodne ograniczenia. Intensywne rozlewanie się miast, oddalanie się jego mieszkańców od centrum historycznego, postępująca suburbanizacja, są zwykle skutkiem ubożenia centrów miast, a tym samym promocją ucieczki na przedmieścia. Ta przyczyna migracji w mieście lub też poza jego granice wskazuje na szerokie znaczenie słowa „ubożenie”. Można rozumieć je, jako: - zanik pewnych funkcji w centrach miast, - pojawienie się nowych mono – funkcji w centrach miast, - zmianę preferencji mieszkańców miast co do miejsca zamieszkania, - poszukiwanie nowych jakości zamieszkania, - zmianę stylu życia. Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na zjawiska związane z migracją ludności miejskiej i jej wpływem na kształtowanie terenów zurbanizowanych. Niniejsze opracowanie stawia następujące pytania i poszukuje odpowiedzi na nie: Jakie są obecnie przyczyny migracji ludności i w jakich kierunkach się ona odbywa? Jak obecnie kształtują się więzi społeczne w strukturach mieszkaniowych? Jakie są skutki migracji dla krajobrazu? Na szczególną uwagę zasługuje rozwój budownictwa mieszkaniowego, który w istotny sposób wpływa na wygląd miast – zwłaszcza ich przedmieść – i jest elementem kreującym nowy krajobraz miejski. Jednocześnie następuje „rozlewanie się” miast poza granice administracyjne, na tereny sąsiednich gmin, oddziałuje na krajobraz polskich wsi. Artykuł przedstawia pozytywne i negatywne kierunki i tendencje


  • Przemoc w stosunkach ukraińsko-rosyjskich w opinii polskiej prasy codziennej
    • Krystyna Gomółka
    2015

    The five most widely read Polish newspapers informing about the creation Maidan in Kiev and protests against decisions of the Ukrainian authorities revealed the existence of internal political violence. The external violence is associated with the inclusion of Russia into the conflict. Since the turn of 2013/2014 in Ukrainian-Russian relations were recorded examples of economic violence.


  • Przemoc w wybranych przestępstwach kodeksu karnego
    • Jarosław Ślęzak
    2015

    W obowiązującym kk nie zdefiniowano pojęcia przemocy, jego wykładnia należy do orzecznictwa oraz doktryny prawa karnego.Dostrzega się ewolucję rozumienia tego pojęcia od przemocy skierowanej na rzecz lub osobę do poglądu że winna ona być skierowana ty76lko względem osoby.Przemoc występuje w licznych przestępstwach kk stanowiąc znamię charakteryzujące sposób działania sprawcy np. przemoc,zgwałcenie , rozbój.


  • Przenośne stanowisko do badania odbieraków prądu taboru miejskiego i kolejowego
    • Sławomir Judek
    • Krzysztof Karwowski
    2015 Technika Transportu Szynowego

    Jednym z ważnych czynników niezawodnego funkcjonowania zelektryfikowanego transportu szynowego jest utrzymanie w dobrym stanie technicznym odbieraków prądu pojazdów. Uszkodzenie lub niepoprawna regulacja odbieraka pogarsza warunki odbioru prądu, a nawet może doprowadzić do awarii trakcyjnej sieci jezdnej. Rozwój techniki oraz rosnąca świadomość techniczna skłaniają do opracowywania nowych metod diagnostycznych, zwięk-szających zakres i precyzję kontroli odbieraków oraz skracających czas badania. Przedstawiono przegląd nowoczesnych rozwiązań stanowisk diagnostyki i monitoringu odbieraków prądu – wdrożonych do eksploatacji oraz będących efektem prac badawczych. Omówiono wymagany zakres diagnostyki. Przedstawiono stanowisko do wyznaczania charakterystyki statycznej podczas przejazdu lokomotywy przez opo-miarowany odcinek toru. Zaprezentowano stanowisko monitoringu odbieraków prądu na linii kolejowej MOP. Zaproponowano wykorzystanie systemu skanowania trójwymiarowego do oceny zużycia i wykrywania uszkodzeń nakładek stykowych odbieraków WINS. Przedstawiono rozwiązanie przenośnego stanowiska do badania odbiera-ków prądu taboru miejskiego i kolejowego.


  • PRZEPUSTOWOŚĆ HYDRAULICZNA PRZEPUSTU KOŁOWEGO W WARUNKACH NIEZATOPIONEGO WLOTU
    • Wojciech Szpakowski
    2015 Full text Acta Scientiarum Polonorum Formatio Circumiectus

    Zadaniem przepustów jest zapewnienie bezpiecznego przepuszczenia cieków wodnych głównie przez liniowe obiekty drogowe i kolejowe. Obowiązującymi przepisami, według których należy projektować przepusty, jest Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 30 maja 2000 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie (Dz. U. z r. 2000 nr 63 poz. 735). Zapisy powyższego aktu prawnego zachęcają do stosowania przepustów o wlotach niezatopionych na ciekach, na których przy wysokich stanach wód mogą pojawiać się przedmioty potrafiące zablokować przepust. Ponieważ takie zdarzenia są możliwe praktycznie w każdym cieku, dlatego w artykule przedstawiono podstawowe wytyczne dotyczące projektowania najbardziej popularnych przepustów kołowych o wlotach niezatopionych. W pracy porównano również wyniki badań i obliczeń przepustowości przepustów o różnych konstrukcjach wlotowych, przy zastosowaniu formuł wyznaczonych przez federalną administrację dróg szybkiego ruchu USA (Federal Highway Administration – FHWA) oraz na podstawie rządowej publikacji USA. W artykule pokazano, że w porównaniu z wytycznymi obowiązującymi w Polsce, metodyka obliczeń hydraulicznych wydana zarówno przez FHWA, jak i USGS, uwzględnia większy zakres możliwych sytuacji przepływu wody ze względu na warunki hydrauliczne na wlocie i wylocie z przepustu oraz sposób ruchu wody w przewodzie przepustu.


  • Przestrzenna analiza zgonów kobiet i mężczyzn w Polsce w przekroju podregionów w 2012 roku
    • Justyna Kujawska
    2015

    W 2012 roku oczekiwana długość życia w momencie narodzin wynosiła w Polsce dla kobiet 81 lat, a dla mężczyzn 72,7 roku i od 1990 roku wydłużyła się odpowiednio o 5,8 i 6,5 roku. Wartości te są jednak nadal niższe niż w krajach Europy Zachodniej, gdzie kobiety żyją przeciętnie o 3 lata, a mężczyźni o 8 lat dłużej (Richardson i in., 2013). Wydłużenie oczekiwanej długości życia zostało osiągnięte między innymi dzięki malejącej śmiertelności niemowląt, która w 1990 roku wynosiła 19,3, w 2000 roku – 8,1, a w 2012 roku – 4,6 zgonów na 1000 urodzeń żywych. W ciągu ostatnich dwóch dekad w Polsce obserwowano spadek umieralności mężczyzn (szczególnie w wieku produkcyjnym), ale wskaźniki ich śmiertelności nadal pozostają wysokie (Wojtyniak, Goryński i Moskalewicz, 2012). Wysoka nadumieralność mężczyzn (19 400 osób w 2012 r.) wynika z przyczyn zewnętrznych (wypadków, wypadków komunikacyjnych, samobójstw i samookaleczeń, szczególnie w młodym wieku) oraz występowania w średnim wieku chorób układu krążenia, które są konsekwencją niewłaściwego stylu życia. Kobiety w wieku produkcyjnym najczęściej umierają z powodu chorób nowotworowych (nowotwory układu oddechowego, rak piersi) (Wojtyniak i in., 2012). W porównaniu z krajami zachodnimi Unii Europejskiej (UE) przyczyn wysokiej śmiertelności z powodu chorób układu krążenia i nowotworów należy upatrywać w niezdrowym modelu żywieniowym. Niskie spożycie owoców i warzyw, ryb, a wysokie produktów przetworzonych z dużą zawartością tłuszczów oraz mała aktywność fizyczna to główne przyczyny zachorowań na choroby cywilizacyjne (Opolski, 2011). Innymi determinantami zgonów są: stres, palenie tytoniu, nadwaga i otyłość, niestabilne warunki pracy i płacy, nierówności dochodowe oraz procesy związane ze starzeniem się społeczeństwa. Celem analizy prezentowanej w niniejszym rozdziale jest zbadanie istotności wpływu czynników społeczno-ekonomicznych na liczbę zgonów w Polsce wśród kobiet i mężczyzn w przekroju podregionów w 2012 roku.


  • Przestrzenna analiza zgonów uwarunkowanych chorobami cywilizacyjnymi
    • Justyna Kujawska
    2015

    W artykule przeprowadzono analizę zgonów w Polsce z powodu choroby układu krążenia, nowotworów złośli-we i chorób układu oddechowego w przekroju województw. Materiał statystyczny dotyczył lat 1999-2011. Najczęstszą przyczyną zgonów są choroby układu krążenia a wśród nich choroba niedokrwienna serca i udar, choć w niektórych grupach wiekowych częstszą przyczyną zgonów są nowotwory. Największa śmiertelność występuje w województwie łódzkim w każdej rozpatrywanej grupie chorób. Przyczyną tego stanu jest niekorzystna struktura wieku mieszkańców, gdzie ponad połowa jest w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania i zgonu na analizowane choroby. Ponadto wysoka śmiertelność występuje jeszcze w województwach: świętokrzyskim i lubelskim. Najmniejsza śmiertelność występuje w województwach: podkarpackim, pomorskim, małopolskim, wielkopolskim i warmińsko-mazurskim.


  • Przestrzenne aspekty produkcji i sprzedaży trolejbusów Solaris Trollino
    • Marcin Połom
    • Mikołaj Bartłomiejczyk
    2015 Logistyka

    Komunikacja trolejbusowa nie jest popularną formą transportu miejskiego w Polsce, ale polski producent taboru dla komunikacji - Solaris Bus & Coach - jest wiodącym producentem trolejbusów niskopodłogowych w Europie. W artykule przedstawiono ideę budowy trolejbusów, rozwój konstrukcji oraz postęp w produkcji i sprzedaży trolejbusów w latach 2001-2014. W analizowanym okresie polska firma wprowadziła na rynek nowy produkt – trolejbus niskopodłogowy, który następnie rozwijała we współpracy z krajowymi i zagranicznymi montowniami i dostawcami napędów. Najlepszy okres wiąże się z rozpoczęciem w 2007 roku współpracy z doświadczonym producentem trolejbusów i napędów elektrycznych – firmą Škoda Electric z Czech. Ta firma, tradycyjnie silna na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej umożliwiła rozwój eksportu i znaczne podniesienie produkcji. W latach 2001-2014 wyprodukowano łącznie 898 trolejbusów, w tym najwięcej we współpracy z firmą Škoda – ok. 400. Trolejbusy marki Solaris sprzedawano w 15 państwach europejskich, w tym najwięcej w Bułgarii, Czechach i Polsce.


  • Przestrzeń publiczna dzielnicy w partycypacyjnym planowaniu strategicznym Quo vadis, Gdańsku? Mieszkańcy planują swoje miasto
    • Justyna Martyniuk-Pęczek
    • Gabriela Maria Rembarz
    2015

    MENTORING URBANISTYCZNY I MIKROSTRATEGIA jako innowacyjne narzędzia w procesie partycypacji społecznej Rosnąca wola włączenia się mieszkańców w proces planowania i współdecydowania o przyszłości miasta wymaga dziś w Polsce nowej formuły planowania partycypacyjnego. Rady dzielnic, stowarzyszenia, grupy inicjatywne poszukują metod pracy w bardziej efektywny sposób integrujących i aktywizujących społeczeństwo dzielnicy wokół wspólnych celów rozwojowych. MENTORING URBANISTYCZNY to nowy model współpracy między mieszkańcami a niezależnymi profesjonalistami nastawiony na wzajemny wzrost kompetencji planistycznych. Jego zastosowanie, przy wspólnym budowaniu wizji przyszłości dzielnicy, odpowiada aktualnej potrzebie wsparcia społeczności dzielnic w ich wysiłkach na rzecz poprawy stanu otoczenia. Wizja przedstawiona w formacie MIKROSTRATEGII rozwoju przestrzeni publicznej (nowego narzędzia planowania partycypacyjnego) pozwala na porzucenie doraźnej perspektywy „akcja w konflikcie”, na rzecz dążenia do stworzenia efektywnego systemu uspołecznionego działania. Realizacja projektu „Quo vadis Gdańsk? Mieszkańcy planują swoje miasto” pozwoliła na postawienie istotnych pytań o przyszłość dzielnic rosnącej metropolii. Pokazała też, że możliwe jest działanie poza szablonem: współpraca lokalnej społeczności z ekspertami, mentorami urbanistycznymi,zaowocowała wypracowaniem elastycznych zasad – mikrostrategii organizujących wspólne działania ku poprawie jakości przestrzeni publicznej czterech gdańskich dzielnic: Oruni, Osowej, Ujeściska i Wrzeszcza Górnego. Takie podejście stanowi w skali naszego kraju istotną innowację. Książka stanowi podsumowanie projektu badawczo-wdrożeniowego QUO VADIS, GDAŃSKU? MIESZKAŃCY PLANUJĄ SWOJE MIASTO, zrealizowanego w latach 2014-2015 w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”, finansowanego z funduszy EOG we współpracy Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Sopockiej Szkoły Wyższej.


  • Przeszłość-teraźniejszość-przyszłość Inżynierii Morskiej i Geotechniki
    • Bohdan Zadroga
    2015 Full text Inżynieria Morska i Geotechnika

    Historia założenia czasopisma i jego zakres tematyczny, skład kolegium redakcyjnego, numery specjalne czasopisma (konferencyjne i jubileuszowe) i perspektywy rozwoju czasopisma.


  • Przetwarzanie i analiza danych z wykorzystaniem metod geodezyjnych na potrzeby opisu środowiska wodnego
    • Katarzyna Bobkowska
    • Magdalena Cur
    • Agnieszka Piask
    2015

    Monografia traktuje o możliwości wykorzystania analiz obrazowych i przestrzennych w dokonywaniu oceny środowiska wodnego przy zastosowaniu geodezyjnych (w tym teledetekcyjnych) metod pomiarowych. W rozdziale pierwszym dokonano wyznaczenia zasięgu stref zalewowych w zlewni Potoku Strzyża w Gdańsku na skutek opadów nawalnych na odcinku od wypływu cieku ze zbiornika „Srebrniki” do al. Hallera.W rozdziale drugim przedstawiono graficzne zobrazowanie wyników pomiarów geodezyjnych dotyczących zasolenia dna zatoki na różnych głębokościach. W efekcie powstały cztery przekroje obrazujące rozkład zasolenia (na głębokości 5, 10, 15 i 50 cm powyżej poziomu dna morskiego).W rozdziale trzecim przedstawiono możliwości zastosowania matematycznej teorii ewidencji w rozpoznawaniu obrazów. Narzędzia matematycznej teorii ewidencji zostały wykorzystane podczas kilku etapów analizy i rozpoznawania obrazu.


  • Przygotowanie inwestycji liniowej w trudnych warunkach
    • Ziemowit Suligowski
    2015 Full text Czasopismo Inżynierii Lądowej, Środowiska i Architektury

    Problemy realizacji inwestycji liniowych w skomplikowanych warunkach. Znaczenie odpowiedniego przygotowania dokumentacji projektowej, w szczególności dokumentacji posadowienia. Znaczenie przetargu ograniczonego i powołania fachowego (obcego) konsultanta na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego. Przykład nieodpowiedniego postępowania.


  • Przykład dokumentacji i procedur związanych z prawem zamówień publicznych
    • Ziemowit Suligowski
    2015

    Aktualizacja wymagań w stosunku do dokumentacji i procedur związanych z inwestycjami realizowanymi w trybie zamówień publicznych. Znaczenie elementu jakości oraz zgodności ze SIWZ. Praktyka orzeczeń KIO przy UZP.


  • Public Lighting in a Context of Regeneration Processes in Polish Cities
    • Justyna Martyniuk-Pęczek
    • Natalia Sokół
    2015

    The purpose of this paper is to reflect on the role of electric lighting design in urban regeneration processes. The landscape of the modern city is the result of an accumulation of the various physical, economic, social and cultural layers over the centuries. Urban lighting may be described as one of the physical layers which due recent developments in the technology of efficient light sources overcomes a major evolution. With an entrance of pixel light into the urban texture the perception of public lighting keeps changing. Public lighting not only provides visibility and safety but also helps to create an experience of an urban place. Its role is growing especially in context of regeneration processes which takes place within contemporary Polish cites. During this study objectives of public lighting and regeneration processes are listed and compared. A detailed analysis of lighting design stages and regenerations plans phases are carried out on chosen examples. The results indicating new implementation channels are tested during the workshop with Gdansk Osowa and Wrzeszcz residents via the questionnaire and concept design meetings. The results indicate a need for further case-related studies.


  • Public spaces connecting cities. Green and Blue Infrastructures potential.
    • Aleksandra Sas-Bojarska
    • Magdalena Rembeza
    2015

    A city fragmentation causes a lot of negative effects in urban environment such as: disconnecting the environmental, functional and compositional relations, a loss of urban compactness, chaotic development, visual chaos, a domination of technical landscape, reduction of security. This is why one of main challenges for urban planners is to connect the fragmented structures by creating friendly, attractive and safe public space. The aim of a paper is to examine the causes and negative effects of city fragmentation and to introduce the possibilities of using Green and Blue Infrastructure when creating public spaces connecting fragmented urban tissue. Properly design public spaces can solve a problem of divided existing urban structures and to overcome spatial, functional and visual barriers.


  • Quality Expectations of Mobile Subscribers
    • Przemysław Falkowski-Gilski
    • Jacek Stefański
    2015 Full text Journal of Telecommunications and Information Technology

    Mobile systems, by nature, have finite resources. Radio spectrum is limited, expensive and shared between many users and services. Mobile broadband networks must support multiple applications of voice, video and data on a single IP-based infrastructure. These converged services each have unique traffic holding and quality requirements. A positive user experience must be obtained through efficient partitioning of the available wireless network resources. The 3rd Generation Partnership Project (3GPP) has developed a comprehensive Quality of Service (QoS) parameter to address this problem. The regular control of service quality is critical for operators to ensure user Quality of Experience (QoE), establish new business models and monetize services. It enables operators to employ fair-use resource policies and maintain network performance during peak traffic times. Wireless mobile communication is tending towards an integrated system of Internet and telecommunication technologies, where mobile users move freely anytime and everywhere. They desire to communicate with any device using the best service available. In this paper QoS management issues in mobile communication are described. The authors present an insight into subscriber behavior and related factors that affect the QoE of mobile data services.


  • Quality of graphical markers for the needs of eyewear devices
    • Alicja Kwaśniewska
    • Jacek Rumiński
    • Joanna Klimiuk-Myszk
    • Forrier Jérôme
    • Martin Benoît
    • Pecci Isabelle
    2015

    in this paper we propose to cast the problem of identification of people, objects or places into an application for smart glasses that decodes information from graphical markers. We focus on analyzing different factors that can have influence on the processes of the automatic recognition of information from a code. The research we present aims at reviewing recognition performances in function of: size of a marker, distance from/to a marker, position of a marker and hardware used to decode information. Additionally, we describe a colorful graphical marker which was created for comparative analysis with existing monochrome codes. We also analyze accuracy of the detection of markers colors under different illumination conditions and different scanning distances. Moreover, considering possible usages of graphical markers, we present a prototype application, which can potentially provide faster access to patients’ information. We believe that it may be very useful, because health care have to deal with a lot of various assets that could be identify or classify by using eyewear devices. Our first conclusions are the facts that following factors may have influence on monochrome code recognition (i) distance from the camera, (ii) rotation and slope of code, (iii) quality and size of the code. Distance from the camera should be adapted to the device that is used to scan the code. Under preliminary studies with colorful codes, tested light conditions and distances did not affect the classification of colors.