Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2016

Show all
  • Issues of Estimating the Maximum Distributed Generation at High Wind Power Participation
    • Krzysztof Dobrzyński
    2016 Full text Acta Energetica

    This paper presents the methods of estimating the maximum power that can be connected to the power system in distributed generation sources. Wind turbine generator systems (WTGS) were selected as the subject for analysis. Nonetheless, the considerations presented in this paper are only general and also apply to other types of power sources, including the sources that are not considered part of distributed generation.


  • ISTOTA ULGI PODATKOWEJ – STYMULACYJNA FUNKCJA PODATKU – ANALIZA WYBRANYCH PRZYKŁADÓW
    • Piotr Kasprzak
    2016

    Ulgi i zwolnienia podatkowe to nieodzowny element każdego systemu podatkowego. Konieczność istnienia ulg wynikała dotychczas z obowiązującego aktualnie kierunku myśli ekonomicznej. W dobie wielu zmian o charakterze globalnym, również wprowadzone ulgi podatkowe podlegają licznym dyskusjom i analizom. Niniejsze wystąpienie stanowi opis teoretycznych aspektów ulgi podatkowej jako mechanizmu stymulującego określone zachowania gospodarcze. Dodatkowo autor dokonał próby oceny efektywności stosowanych ulg, ze szczególnym uwzględnieniem podatków dochodowych. Ponadto, autor dokonuje opisu i analizy wybranych przykładów stosowania ulg (m.in. ulga na nowe technologie, ulga na badania i rozwój czy ulgi skierowane do osób fizycznych – w postaci ulg rodzinnych czy budowlanych). Należy bowiem zauważyć, iż istotę ulgi należy rozpatrywać w zakresie wykorzystania jako narzędzia funkcji podatków. Podstawowy podział funkcji poboru podatków, to funkcje fiskalne i pozafiskalne. Warto nadmienić, iż w ramach pozafiskalnej funkcji podatków wyróżniamy także funkcję ekonomiczną i społeczną. Mając na uwadze powyższe, każdorazowo wprowadzane i uchwalane ulgi podatkowe należy dokładnie analizować oraz oceniać rezultaty jakie za sobą niosą – zarówno w aspekcie ekonomicznym jak i społecznym. Warto się bowiem zastanowić nad konsekwencjami stosowania ulg podatkowych. Kluczowe pojawia się także pytanie, czy ulgi podatkowe są sprawiedliwe z punktu widzenia poszczególnych obywateli lub grup interesów? Ponadto, ciekawym punktu widzenia zdarzeń o charakterze ekonomiczno-gospodarczym jest kierunek i sposób kierowania poszczególnych ulg i preferencji podatkowych. Co więcej, ulgi i zwolnienia podatkowe są zawsze przejawem rezygnacji część dochodu przysługującego budżetowi. Z drugiej zaś strony, nie będące bezpośrednim transferem pieniędzy ulgi spełniają redystrybucyjny charakter wyrażony wprost w określonej wartości pieniężnej.


  • IZOLACJA I IDENTYFIKACJA NATURALNYCH SUBSTANCJI BARWIĄCYCH OBECNYCH W PRÓBKACH FARB ARTYSTYCZNYCH I TKANINACH POCHODZENIA HISTORYCZNEGO
    • Olga Otłowska
    • Magdalena Śliwka-Kaszyńska
    • Aleksander Kołodziejczyk
    2016 Wiadomości Chemiczne

    Natural organic dyes are group of substances that belong to various types of chemical compounds. The most commonly used in paintings and dyeing textiles were naturally occurring dyestuffs from group of anthraquinones, flavones and indigoid dyes. Identification of coloring substances present in historical artistic paints provides relevant information for a wide range of specialists dealing with works of art and in the field of conservation science. This research presents a review of analytical techniques (mainly chromatographic and spectroscopic) used for identification of dyes. It also describes the methods of colorants isolation from historical artistic paints and textiles. Furthermore, the article presents a brief characteristics of fragmentation reactions of selected groups of dyestuffs, which is useful in their identification.


  • Jak wykorzystać potencjał „ustawy krajobrazowej”? : Instrumenty prawne i propozycje. Przewodnik dla samorządu gminnego
    • Damian Zelewski
    • Adam Bochentyn
    • Paula Konopczyńska
    • Marcin Muza
    • Jakub H. Szlachetko
    • Karol Ważny
    • Piotr Marek Smolnicki
    • Anna Dziubałtowska
    • Piotr Żelaznowski
    2016

    11 września 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu, zwana potocznie ustawą krajobrazową. Regulacja wyczekiwana była przez samorządowców, architektów i wszystkich tych, którym wygląd naszych miast nie pozostawał obojętny. Powstała z inicjatywy Kancelarii Prezydenta RP ustawa jest odpowiedzią na bezsilność samorządów, niewyposażonych dotychczas w skuteczne narzędzia przeciwdziałania takim uciążliwym zjawiskom jak wszechobecny chaos reklamowy. Ustawa wprowadza do systemu prawnego nowe definicje — np. tablicy czy urzą- dzenia reklamowego, a radom gmin daje możliwość uchwalenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, a także pobierania opłaty reklamowej. Czy te nowe instrumenty będą wystarczające? Czy przyczynią się do poprawy krajobrazu, czy też utrwalą aktualny stan rzeczy, nadając mu status legalności? Odpowiedź na te pytania zależy w dużej mierze od postawy władz jednostek samorządu terytorialnego — w szczególności gmin. Nawet najlepiej napisana ustawa może nie przynieść spodziewanego efektu, jeżeli zabraknie woli i determinacji ze strony organów i osób odpowiedzialnych za jej wdrażanie. Aby prawo działało efektywnie, należy również umiejętnie stosować jego instrumenty. Podstawową funkcją niniejszego przewodnika jest więc przybliżenie i omówienie — w przystępnej i atrakcyjnej formie — prawnych możliwości, które daje nowa ustawa, a także podanie konkretnych przykładów wytycznych, które można rozwinąć przy opracowywaniu gminnych regulacji. Jednak nie jest to jedyna rola tego opracowania. Być może wiele samorządów nie dostrzega potrzeby uporządkowania kwestii krajobrazowych na własnym terenie. W tekście przewodnika zostały więc zawarte argumenty przemawiające za tym, aby skorzystać z możliwości, które daje nowa ustawa. Są to także argumenty natury finansowej (opłata reklamowa). Jednak podstawową motywacją do efektywnego wdrażania instrumentów nowej ustawy powinna być chęć uporządkowania przestrzeni — tak aby w polskich gminach zapanował większy ład przestrzenny. Harmonijny krajobraz to w końcu jeden z czynników zwiększających atrakcyjność gminy — zarówno dla jej mieszkańców, jak i dla turystów.


  • JAKOŚ(Ć) ? : Dwa lata Regionalnej Biblioteki Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej
    • Alicja Toboła
    2016 Full text Bibliotekarz

    Artykuł, na przykładzie Regionalnej Biblioteki Nanotechnologii, opisuje w jaki sposób biblioteka jako organizacja radzi sobie w obliczu ciągłych zmian. Przedstawienie RBN oraz umieszczenie jej w otoczeniu zewnętrznym (bliższym i dalszym) i wewnętrznym pokazuje, że dzisiejsze biblioteki muszą wciąż dostosowywać się do zmian. Artykuł stawia również pytanie - jak społeczeństwo wiedzy (jako nowy typ społeczeństwa) ma tą wiedzą zarządzać? I tu pojawia się problem samego zarządzania wiedzą – gdzie ona jest zlokalizowana; jak i po co ją pozyskiwać; jak rozwijać; jak się nią dzielić i rozpowszechniać oraz jak ją wykorzystywać i zachowywać. Biorąc pod uwagę te wszystkie zagadnienia oraz przykład RBN, dochodzimy do sedna, czyli – jak dostosować się do zmian i jak wykorzystać je na swoją korzyść funkcjonując jednocześnie w społeczeństwie wiedzy? Niektóre z poruszonych zagadnień: wpływ zmiany nazwy na kreowanie nowej marki RBN; wpływ zmiany rodzaju użytkownika na rolę biblioteki; wpływ zmiany układu księgozbioru na innowacyjność czy wpływ zmiany obsady na kapitał ludzki. I tu zadajemy sobie pytanie: jak to wszystko robić? - JAKOŚ czy z JAKOŚĆIĄ, która posiada standardy, można ją skontrolować, przedstawić wady i braki. Prezentacja ma udowodnić, że jakość produktu (czyli biblioteki i pracy bibliotekarzy) ma wpływ na to, jak jesteśmy odbierani przez użytkowników. Podsumowując - artykuł na przykładzie RBN pokazuje w jaki sposób biblioteka funkcjonuje w społeczeństwie wiedzy, oraz w jaki sposób zarządzać wiedzą, by móc dostosować się do zmian, które właśnie społeczeństwa uczące się wciąż generują.


  • JAKOŚĆ KSZTAŁCENIA W EDUKACJI SPECJALISTÓWDO SPRAW BEZPECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO
    • Ilona Ziemkiewicz-Gawlik
    • Piotr Grudowski
    2016

    PRZEDSTAWIONO WYBRANE ASPEKTYJAKOŚCI KSZTAŁCENIA SPECJALISTÓW DS. BEZPIECZEŃSTWA WEWN.


  • Jakość kształcenia w zakresie procesu dyplomowania
    • Dariusz Świsulski
    • Zygmunt Kurałowicz
    2016 Dzień Jakości PG

    W artykule przedstawiono proces dyplomowania w ocenie komisji akredytacyjnych PKA i KAUT, proces dyplomowania w przepisach ogólnouczelnianych i wydziałowych Politechniki Gdańskiej oraz w ocenie Uczelnianej Komisji ds. Zapewnienia Jakości Kształcenia. Podano uwagi szczegółowe dotyczące pisania i edycji prac dyplomowych.


  • JEDNORAZOWE DOTACJE NA PODJĘCIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ NA PRZYKŁADZIE DOTACJI UDZIELANYCH PRZEZ POWIATOWY URZĄD PRACY W GDYNI
    • Piotr Kasprzak
    2016

    W artykule dokonano opisu możliwości uzyskania dofinansowania w ramach środków pochodzących z Funduszu Pracy przyznawanych przez urzędy pracy. Tego typu jednorazowe i bezzwrotne wsparcie należy do stosunkowo łatwo dostępnych form finansowania nowo powstałych przedsiębiorstw zakładanych przez osoby bezrobotne. Niemniej jednak uzyskanie dotacji, wynoszącej nawet sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, wymaga spełnienia kilku kryteriów. Poniższy artykuł opisuje najważniejsze kwestie i wymogi formalne związane z ubieganiem się o środki na dofinansowanie jednoosobowej działalności gospodarczej na przykładzie programu prowadzonego przez Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni


  • Jerzy Doerffer - twórca przemysłu okrętowego w Polsce
    • Lech Rowiński
    2016

    Nota biograficzna Jerzego W. Doerffera, ur 21 kwietnia w Wielkiej Łące


  • Job Demands, Engagement, and Turnover Intentions in Polish Nurses: The Role of Work-Family Interface
    • Anna Maria Dåderman
    • Beata Basińska
    2016 Full text Frontiers in Psychology

    Background: Poland has lower ratios of employed registered nurses per 1,000 inhabitants than the EU average. Polish nurses work under miserable conditions without assisting personnel, and they reconcile their professional demands with responsibilities for their families; 96% of them are women. Rationale/Aims: This study uses Hobfoll’s conservation of resources (CORs) theory to explain the role of various resources in the improvement of work conditions in the nursing profession. Work-family conflict (WFC) and family work conflict (FWC) threaten to deplete nurses’ resources. This paper set out to (1) examine the extent to which perceived job demands (workload and interpersonal conflicts at work) and engagement (vigor, dedication, and absorption) are associated with turnover intentions (the intention to leave the present workplace and the intention to leave the nursing profession); (2) attempt to determine whether levels of WFC and FWC moderate these associations. Design/Method: This study comprised 188 female registered nurses. The inclusion criterion was to live with a partner and/or have children. Results: WFC was moderately related to FWC. Hierarchical regression analyses showed that only high job demands and low vigor were significantly associated with turnover intentions. WFC was experienced more intensively than FWC. Job demands, vigor, dedication, and turnover intentions had a strong effect on WFC, while absorption had a strong effect on FWC. However, levels of WFC and FWC did not significantly moderate these associations. Originality/Conclusion: The study produces new knowledge by examining a constellation of job demands, work engagement and WFC, which reflect the management of personal resources. Results from such a constellation in nurses from countries with a post-transformational economic system have not previously been discussed in the light of COR theory. Most importantly, we conclude that WFC does not intensify turnover intentions.


  • Joint fingerprinting and decryption method for color images based on quaternion rotation with cipher quaternion chaining
    • Bartosz Czaplewski
    2016 JOURNAL OF VISUAL COMMUNICATION AND IMAGE REPRESENTATION

    This paper addresses the problem of unauthorized redistribution of multimedia content by malicious users (pirates). In this method three color channels of the image are considered a 3D space and each component of the image is represented as a point in this 3D space. The distribution side uses a symmetric cipher to encrypt perceptually essential components of the image with the encryption key and then sends the encrypted data via multicast transmission to all users. The encryption involves rotation, and translation of points in 3D color space using quaternion algebra. Each user has a unique decryption key which is different from the encryption key. The differences between the common encryption key and the individual user’s decryption key cause the decrypted image to contain minor changes which are user’s fingerprint. A computer-based simulation was conducted to examine the method’s robustness against noise, compression, and collusion attacks.


  • Kaizen concept in the process of a quality improvement in the company
    • Marcin Jakubiec
    • Elwira Brodnicka
    2016 Full text Przedsiębiorstwo we współczesnej gospodarce - teoria i praktyka

    Artykuł dotyczy tematyki doskonalenia jakości, które może być realizowane w przedsiębiorstwie za pomocą koncepcji ciągłego doskonalenia Kaizen. Główny cel artykułu koncentruje się na analizie praktycznego zastosowania koncepcji Kaizen w celu eliminacji marnotrawstwa i ciągłego doskonalenia obszarów działalności przedsiębiorstwa. Rozdział został podzielony na dwie części: teoretyczną i poznawczą. W pierwszej, teoretycznej części, autorzy opisali filozofię lean z jej kluczową częścią – koncepcją ciągłego doskonalenia Kaizen, będących znakami do doskonalenia przedsiębiorstwa. Poznawcza część artykułu dotyczy przedstawienia praktycznego zastosowania zasad koncepcji Kaizen w wybranym przedsiębiorstwie branży motoryzacyjnej. Jest to międzynarodowe przedsiębiorstwo z zakładem produkcyjnym w Polsce, w Bielsku-Białej. Przedsiębiorstwo to specjalizuje się w odlewach aluminiowych części silników, jak: cylindry, bloki silnika oraz części skrzyń biegów, dla światowych producentów samochodów. Jako metodę badawczą, autorzy zastosowali metodę analizy przypadku (case study) oraz sformułowali obszary badawcze, tj.: cechy zespołu Kaizen, zasady zespołu Kaizen, plan działań Kaizen oraz narzędzia stosowane w ramach tych działań. Działania Kaizen w analizowanym przedsiębiorstwie mają charakter tzw. „tygodnia z Kaizen” i są realizowane przez zespół pracowników, wyłączonych na ten czas ze swoich codziennych obowiązków. Efektem ich pracy są propozycje usprawnień w analizowanych obszarach. Działania Kaizen obejmują także tzw. czas „after Kaizen”, kiedy dane rozwiązanie wymaga dłuższego czasu implementacji. Zgodnie z filozofią Kaizen wszystkie działania podejmowane w przedsiębiorstwie mają charakter ciągły


  • Kalibrator otworowy i jego wpływ na jakość zacementowania otworów wiertniczych
    • Łukasz Bolewski
    • Paweł Szewczuk
    • Marek Szkodo
    • M. Kiełt
    2016 Energetyka, problemy energetyki i gospodarki paliwowo - energetycznej

    Uszczelnianie poziomów skał zbiornikowych w orurowanych otworach wiertniczych jest najistotniejszą operacją w procesie wydobycia węglowodorów. Jej niepowodzenie grozi skażeniem środowiska, przeprowadzeniem kosztownych akcji ratunkowych i naprawczych czy w końcu koniecznością wypłaty odszkodowań. Z tego powodu rozwiązanie problemów technologicznych z uwzględnieniem szeregu czynników obejmujących fazę projektowania i wykonania zabiegu cementowania jest sprawą niezwykłej wagi.


  • Kanalizacje w potrzebie. Co dalej z wodami opadowymi?
    • Ziemowit Suligowski
    2016 Magazyn Instalatora

    Ogólne problemy skutecznego i akceptowalnego zagospodarowania wód opadowych. Dylemat - retencjonować czy infiltrować? Jakie rozwiązania techniczne należy użyć dla zachowania sprawności funkcjonowania?


  • Kapitał psychologiczny a współpraca zawodowa z obcokrajowcami
    • Beata Basińska
    2016

    Organizacje nastawione na rozwój odkrywają, że kapitał psychologiczny personelu ogrywa coraz ważniejsza rolę. Kapitał psychologiczny jest karawaną zasobów: skuteczności, elastyczności, nadziei i optymizmu, które wspierając się wzajemnie skutkują efektywnym funkcjonowaniem w pracy. Wielokulturowe środowisko pracy w swej naturze jest pełne specyficznych wymagań, które wymagają dodatkowych wysiłków. Jednak pozytywne efekty tej pracy sprzyjają wartości dodanej zarówno dla samych pracowników, a przede wszystkim dla organizacji. Celem rozdziału jest pokazanie roli karawany zasobów tworzących kapitał psychologiczny personelu mających zawodowe relacje z obcokrajowcami. W związku z tym przedstawiono istotę kapitału psychologicznego, a w dalszej kolejności w odniesieniu do modelu interakcji międzykulturowych ukazano rolę kapitału psychologicznego w środowisku wielokulturowym pracy odwołując się do badań jakościowych i ilościowych. Wyniki badań pokazują, że zasoby osobiste mają tendencję do występowania razem i wzajemnego wzmacniania się, prowadząc do poszerzania zasobów i wzrostu potencjału jednostki. W kontekście pracy w środowisku wielokulturowym przejawia się to w coraz lepszym prosperowaniu (uczenie się i witalność) i osiąganiu coraz większego dobrostanu zawodowego (dobrostan afektywny i satysfakcja z pracy). Pracownicy wskazywali na łączenie zasobów, takich jak skuteczność i optymizm czy nadzieja i elastyczność. W wielokulturowym środowisku pracy dla personelu większe znaczenie mają własne zasoby związane z zachowaniem (skuteczność i elastyczność) niż zasoby energetyczne (nadzieja i optymizm).


  • Karta Dużej Rodziny jako jeden z instrumentów wsparcia rodziny w Polsce
    • Mirosław Bigot
    • Jarosław Ślęzak
    2016 Full text Cywilizacja i Polityka

    Polityka społeczna w Polsce w ramach modelu socjaldemokratycznego ukierunkowana jest na bezpieczeństwo socjalne. Istotnym wyzwaniem dla polskiej polityki społecznej jest podniesienie poziomu dzietności w oparciu o efektywne rozwiązania w polityce rodzinnej. W jej ramach prowadzone są działania ukierunkowane na zabezpieczenie społeczne. Istotnym elementem tej polityki jest Karta Dużej Rodzinny; wprowadzona w 2014 r.Jest ona ogólnopolskim wsparciem w odróżnieniu8 od kart samorządowych.W ciągu 2 lat funkcjonowania Karta Dużej Rodziny je4st honorowana przez 1179 partnerów i jest instrumentem rozwijającym się.


  • Kazimierz Market Place. Akwarela 38x56cm
    • Jacek Krenz
    2016

    L'acquerello in Alessandria, la mostra internazionale patrocinata dal Comune e dalle Provincia di Alessandria, dalla Regione Piemonte e dal Comune di Vignale e organizzata dall'Associazione italiana acquerellisti. L'esposizione, circa 150 acquerelli dei socie Aia e di artisti provenienti da Australia, Belgio, Brasile Polonia e Spagna per presentare le principali tecniche dell'acquerelli e le diverse concezioni artistiche e stilistiche degli autori, vuole essere un momenti di incontro e di confronto tra gli artisti ma anche e soprattutto l'occasione per mostrare ai visitatori la ricchezza e la versatilità di una tecnica pittorica non sempre adeguatamente compresa.


  • KernelHive: a new workflow-based framework for multilevel high performance computing using clusters and workstations with CPUs and GPUs
    • Paweł Rościszewski
    • Paweł Czarnul
    • Rafał Lewandowski
    • Marcel Schally - Kacprzak
    2016 CONCURRENCY AND COMPUTATION-PRACTICE & EXPERIENCE

    The paper presents a new open-source framework called KernelHive for multilevel parallelization of computations among various clusters, cluster nodes, and finally, among both CPUs and GPUs for a particular application. An application is modeled as an acyclic directed graph with a possibility to run nodes in parallel and automatic expansion of nodes (called node unrolling) depending on the number of computation units available. A methodology is proposed for parallelization and mapping of an application to the environment that includes selection of devices using a chosen optimizer, selection of best grid configurations for compute devices, optimization of data partitioning and the execution. One of possibly many scheduling algorithms can be selected considering execution time, power consumption, and so on. An easy-to-use GUI is provided for modeling and monitoring with a repository of ready-to-use constructs and computational kernels. The methodology, execution times, and scalability have been demonstrated for a distributed and parallel password-breaking example run in a heterogeneous environment with a cluster and servers with different numbers of nodes and both CPUs and GPUs. Additionally, performance of the framework has been compared with an MPI + OpenCL implementation using a parallel geospatial interpolation application employing up to 40 cluster nodes and 320 cores.


  • Kiedy są niezbędne rysunki warsztatowe konstrukcji stalowych
    • Elżbieta Urbańska-Galewska
    • Dariusz Kowalski
    2016 Materiały Budowlane

    W wielu przypadkach wymagany prawnie zakres rysunkowej dokumentacji projektowej jest nie wy starczający do właściwego wykonania i montażu konstrukcji stalowych. W artykule przedstawiono sytuacje, w których wykonanie rysunków warsztatowych jest niezbędne. Ma to szczególne znaczenie w budownictwie energetycznym.


  • KIERUNKI DZIAŁAŃ PROJAKOŚCIOWYCH W OBSZARZE SZKOLNICTWA WYŻSZEGO. WYBRANE PRZYKŁADY KRAJOWE I ZAGRANICZNE
    • Małgorzata Wiśniewska
    • Piotr Grudowski
    • Jiri Plura
    • Jaroslav Nenadal
    2016

    W artykule zaprezentowano systemy i modele pozwalające szkołom wyższym osiągnąć poziom jakości służący zaspokojeniu potrzeb podstawowych grup interesariuszy w zakresie świadczonych przez nie usług edukacyjnych. Na bazie badań własnych, w tym szerokiego przeglądu światowej literatury przedmiotu zaprezentowano preferowany kierunek działań projakościowych w naszych uczelniach. Jako punkt wyjścia traktowany przez autorów, jako „fazę embrionalną”, prawnie wymaganego tzw. „wewnętrznego systemu zapewnienia jakości kształcenia”, poprzez systemy zgodne z opartymi na dobrych praktykach zarządzania wymaganiami norm międzynarodowych (np. ISO 9001, ISO 29990), aż do bazujących na stałej samoocenie modeli doskonałości (EFQM, CAF). Zwrócono także uwagę na specyfikę poszczególnych podejść oraz wskazano przykłady ich zastosowań w wybranych uczelniach zagranicznych. Skoncentrowano się na korzyściach i barierach, jakie wynikają z wykorzystania tych rozwiązań w praktyce uczelni