Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2016

Show all
  • Przegląd historycznych i współczesnych wskaźników światła dziennego
    • Natalia Sokół
    2016 Full text

    Artykuł ten jest fragmentem pracy doktorskiej, która koncentruje się na badaniach roli nowoczesnych narzędzi projektowania światła dziennego w tworzeniu zrównoważonej architektury osiedli mieszkaniowych. Jednym z celów badań jest określenie, w jaki sposób współczesne narzędzia projektowe w zakresie światła dziennego mogą zaistnieć w projektowaniu urbanistycznym w Polsce. W artykule omówiono wybrane historyczne i współczesne parametry i metody oceny światła dziennego, takie jak: współczynnik światła dziennego (Daylight Factor), Daylight Autonomy, Climate Based Daylight Modelling w tym Useful Daylight Illuminance oraz ‘wskaźniki komfortu’ światła dziennego, takie jak Daylight Glare Probability. Zestawienie metod oceny światła dziennego ma na celu przybliżenie charakterystyki nowoczesnych narzędzi projektowania światła dziennego. W swoich badaniach autorka formułuje hipotezę, że zastosowanie współczesnych narzędzi projektowania światła dziennego może przyczynić się do optymalizacji architektoniczno-urbanistycznych rozwiązań projektowych, zwłaszcza w zakresie ograniczenia zużycia energii elektrycznej jak i tworzenia architektury odnoszącej się do potrzeb mieszkańców.


  • PRZEGLĄD KONSTRUKCJI WARSTWOWYCH
    • Wojciech Owczarzak
    2016 Full text Autobusy. Technika, Eksploatacja, Systemy Transportowe

    Artykuł przedstawia konstrukcje warstwowe typu SPS (Sandwich Plate System), SIP (Structural Insulated Panels) oraz hybrydowe (laminaty metalowo-włókniste FML) a także ich budowę, właściwości oraz wykorzystanie w różnych sektorach przemysłu.


  • PRZEGLĄD METOD POMIARU MAŁYCH ENERGII DLA OCENY UKŁADÓW „ENERGY-HARVESTING” I SYSTEMÓW MIKROMOCOWYCH
    • Dariusz Palmowski
    • Grzegorz Lentka
    • Arkadiusz Hojka
    2016 Full text Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    W artykule omówiono trzy metody pomiaru małych energii dla oceny układów zasilania typu „energy-harvesting” i systemów mikromocowych. Opisano klasyczną metodę techniczną, jak i estymację energii zarówno poprzez pomiar ładunku oraz wykorzystanie równoważenia ładunku. Niezależnie od metody pomiaru, zwrócono uwagę na specyficzny, impulsowy i nieregularny charakter poboru energii przez systemy mikromocowe oraz podobny impulsowy charakter energii wytwarzanej przez przetworniki energy harwester (EH).


  • Przegląd metod pomiaru temperatury przewodów linii napowietrznych wysokiego napięcia
    • Paweł Kowalski
    • Jerzy Buriak
    2016

    W artykule przedstawiono przegląd metod pomiaru temperatury napowietrznych linii wysokiego napięcia stosowanych w celu poprawy niezawodności eksploatacji i w celu wyznaczania dopuszczalnej obciążalności linii. Omówiono system DOL dynamicznej obciążalności linii oraz bezdotykowe metody pomiaru temperatury: pomiar z użyciem pasywnych czujników SAW (ang. Surface acoustic wave sensor), DTS (distributed temperature sensing) z wykorzystaniem wbudowanego światłowodu, pomiar za pomocą kamery termowizyjnej i pomiar przy pomocy pirometru. W artykule wytypowano technologie pomiaru temperatury dedykowane dla linii nowobudowanych i linii starszych.


  • PRZEGLĄD METOD PRZETWARZANIA DŹWIĘKU WYKORZYSTYWANYCH W APARATACH SŁUCHOWYCH
    • Krzysztof Kąkol
    • Bożena Kostek
    2016 Full text Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Niniejszy artykuł odnosi się do aktualnego stanu technologii wykorzystywanych w cyfrowych aparatach słuchowych, ze szczególnym uwzględnieniem technik cyfrowego przetwarzania sygnałów dźwiękowych. W artykule przedstawiono czynniki mające wpływ na efektywność aparatów słuchowych, a także zaprezentowano przykłady nowoczesnych metod cyfrowego przetwarzania sygnałów. Przedstawiono również przykłady ograniczeń współczesnych aparatów słuchowych oraz kierunki ich rozwoju. Przywołano również pojęcie analizy sceny dźwiękowej (CASA - Computational Auditory Scene Analysis) jako potencjalnej metody do polepszenia jakości odbioru mowy i muzyki w aparatach słuchowych.


  • Przegląd metod stosowanych do określania parametrów termofizycznych materiałów zmiennofazowych ze szczególnym uwzględnieniem skaningowej kalorymetrii różnicowej
    • Ewa Klugmann-Radziemska
    • Patrycja Wcisło-Kucharek
    2016 Przemysł Chemiczny

    Przedstawiono najczęściej stosowane metody analizy termicznej (TA) do określania parametrów termofizycznych materiałów zmiennofazowych (PCM). Określenie właściwości termofizycznych, m.in. takich jak temperatura topnienia/krzepnięcia, temperatura rozkładu, entalpia, ciepło właściwe jest bardzo istotne przy wyborze danego materiału do konkretnych aplikacji. Przedstawione metody pozwalają na szybką analizę zjawisk i procesów zachodzących w materiałach pod wpływem temperatury oraz na ocenę przydatności tych materiałów do dalszych zastosowań.


  • Przegląd praktyk zarządzania jakością powietrza w wybranych miastach europejskich
    • Cristina Guerreiro
    • Józef Pacyna
    2016

    Ponad 80% Europejczyków zamieszkujących tereny zurbanizowane oddycha powietrzem wykraczającym pod względem zanieczyszczeń ponad normy ustanowione przez WHO. O tym jak ważny jest to problem świadczy także wpisanie go jako jeden z kluczowych elementów strategii UE dot. ochrony środowiska. Poza wymiarem ekologicznym jest to również problem stanowiący realne zagrożenie dla życia ludzi. Z powodu złej jakości powietrza corocznie na świecie umiera ok. 3,5 mln osób, w Polsce ok. 44 tysięcy (wg danych Komisji Europejskiej). Szacuje się, że zanieczyszczenia powietrza w Europie przyczyniają się do skrócenia długości życia średnio o 9 miesięcy. Jak duże znaczenie dla zdrowia ma jakość powietrza pokazały epizody przekroczenia norm (nawet stukrotnie), jak to które miało miejsce w Londynie w 1952 roku. Oszacowano wówczas, że w ciągu zaledwie kilkudniowego epizodu na skutek powikłań umarło ok. 4 tysiące osób. Początkowo zakładano, że samo unikanie wysokich przekroczeń norm wystarczy, aby ustrzec się przed konsekwencjami zdrowotnymi. Dziś nikt nie ma już wątpliwości, że również niewielkie stężenia, w szczególności drobnych pyłów przyczyniają się do zachorowań i przedwczesnych zgonów. Poza kosztem zdrowotnym zła jakość powietrza tworzy również koszty ekonomiczne. Ciężko je oszacować w całości, jednak w samym 2015 roku średnio w Unii Europejskiej na skutek wysokich stężeń PM2,5 utracono ok. 16 mln dni pracy, co szacuje się na ok. 2,1 mld Euro rocznie.


  • Przemiany w przestrzennym zróżnicowaniu poziomu życia ludności w państwach Unii Europejskiej
    • Marta Kuc-Czarnecka
    2016

    Przedmiotem monografii jest ocena przestrzennego zróżnicowania poziomu życia w państwach członkowskich Unii Europejskiej w ujęciu dynamicznym oraz wskazanie dysproporcji w tym zakresie, a także badanie występowania konwergencji społecznej i wpływu wzrostu gospodarczego na poziom życia ludności. Mimo że problematyka poziomu życia ludności państw jest szeroko omawiana w literaturze ekonomicznej, to jednak prezentowana monografia jest wartościową pozycją ze względu na ważność dla polityki regionalnej i aktualność omawianych zagadnień, a także kompozycję badania empirycznego, ukazującego miejsce Polski na tle pozostałych państw członkowskich i stwarzającego możliwość rozwiązania faktycznego problemu naukowego, oraz różnorodność stosowanych metod badawczych. Istotą oryginalnego podejścia w badaniu poziomu życia przyjętego w monografii jest konstrukcja jednowymiarowej zmiennej syntetycznej nie tylko w sposób standardowy (taksonomiczny miernik), ale również uwzględniający zależności przestrzenne (przestrzenny taksonomiczny miernik) i na tej bazie alternatywne porządkowanie liniowe oraz grupowanie państw.


  • Przemyt polsko-rosyjskiej granicy w dobie małego ruchu granicznego a bezpieczeństwo ekonomiczne
    • Krystyna Gomółka
    2016

    w artykule przeprowadzono analizę wpływu małego ruchu granicznego i przemytu na granicy polsko-rosyjskiej i określono wielkość zagrożenia


  • Przeprowadzenie pomiarów i wykonanie opinii mającej na celu określenie wpływu drgań na halę magazynową oraz przebywających w niej i pomieszczeniach biurowych ludzi
    • Krzysztof Wilde
    • Jacek Chróścielewski
    • Mikołaj Miśkiewicz
    • Magdalena Rucka
    • Łukasz Pyrzowski
    • Beata Zima
    • Rafał Kędra
    2016

    W opracowaniu przedstawiono rezultaty prac eksperckich, kóre polegały na przeprowadzeniu pomiarów i wykonaniu opinii mającej na celu określenie wpływu drgań wywołanych przez pracujące urządzenia na halę magazynową zlokalizowaną przy ul. Energetycznej 9 w Kowalach oraz przebywających w pomieszczeniach biurowych ludzi.


  • PRZESTĘPCZOŚĆ PRZEMYTNICZA OBYWATELI PAŃSTW PARTNERSTWA WSCHODNIEGO W POLSCE UJAWNIONA PRZEZ STRAŻ GRANICZNĄ W LATACH 2009-2014
    • Izabela Borucińska
    2016

    Artykuł ukazuje zmiany zachodzące w działalnosci przemytniczej obywateli państw Partnerstwa Wschodniego i ich kluczowe determinanty jako zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski. Badania zostały zawężone do efektów działań Straży Granicznej.


  • Przestrzenne aspekty kształtowania i rozwoju morskich terminali kontenerowych
    • Karolina Krośnicka
    2016

    W książce zawarte są odpowiedzi na pytania dotyczące kierunków zmian przestrzennych zachodzących w terminalach kontenerowych w skali lokalnej, aglomeracji, regionu portowego czy kontynentu, w tym m.in.: • Jak funkcjonują i jaką mają organizację przestrzenną terminale kontenerowe? • Jak przebiegał proces ich ewolucji przestrzennej i funkcjonalnej? Jak trwający już około 50 lat proces konteneryzacji zmienił układ przestrzenny terminali i ich otoczenia? • Jakie są kierunki i trendy rozwoju terminali kontenerowych? • Jakie aspekty powinny być brane pod uwagę przez planistów przestrzennych i urbanistów w związku z funkcjonowaniem terminali kontenerowych? Jak zarządzać zagospodarowaniem terenów terminali kontenerowych i ich otoczenia? Jaki jest optymalny sposób „wmontowania” terminalu kontenerowego w strukturę miasta? • Jak wyznaczyć obszar funkcjonalny terminalu kontenerowego? Gdzie kończy się port? Gdzie w przestrzeni przebiega granica między obszarem funkcjonalnym portu a pozostałymi tere-nami regionu? W którym miejscu kończy się zasięg zainteresowania potencjalnych inwestorów obszarami otaczającymi metropolie? Zasadniczym celem pracy była budowa modeli jakościowych pozwalających na przewidywanie kierunków rozwoju przestrzennego terminali kontenerowych w kontekście portu, aglomeracji portowej i regionu. Modele te posiadają walory aplikacyjne poprzez umożliwienie oszacowania niezbędnej powierzchni i określenia potencjalnych lokalizacji przyszłych inwestycji transportowo-logistycznych związanych z pracą terminali kontenerowych.


  • Przesył energii elektrycznej - potrzeby,progi i bariery
    • Marek Bartosik
    • Waldemar Kamrat
    • Marian Każmierkowski
    • Włodzimierz Lewandowski
    • Pawlik Maciej
    • Tadeusz Peryt
    • Tadeusz Skoczkowski
    • Andrzej Strupczewski
    • Adam Szeląg
    2016 Full text Przegląd Elektrotechniczny

    W artykule przeanalizowano stan aktualny i kierunki rozwoju krajowego systemu przesy ł owego w kontek ś cie potrzeb gospodarki krajowej. Przedstawiono znaczenie sieci przesy ł owych oraz rol ę operatorów systemu przesy ł owego i systemów dystrybucyjnych w sektorze energetycznym. Oceniono mo ż liwo ś ci rozwoju przy uwzgl ę dnieniu aktualnych prognoz zapotrzebowania na energi ę , wytyczono potencjalne kierunki rozwoju. Przedstawiono priorytety inwestycyjne w zakresie budowy, rozbudowy i modernizacji infrastruktury sieciowej, oszacowano efekty rzeczowe i systemowe planowanych dzia ł a ń .


  • Przygotowanie, realizacja i ocena pomiarów terenowych do identyfikacji oporności hydraulicznej sieci wodociągowej
    • Marian Kulbik
    2016

    W procesie tworzenia komputerowego modelu przepływów (KMP) jednym z wiodących zadań jest przygotowanie i realizacja pomiarów terenowych w celu identyfikacji oporności hydraulicznej czynnej sieci wodociągowej. Motywacją autora do przedstawienia zasad postępowania w tym zakresie jest narastająca niefrasobliwość twórców KMP, którzy w nieuprawniony sposób używają paramodeli do rozwiązywania problemów inżynierskich. W pracy zdefiniowano dwa warunki, których spełnienie zapewnia użyteczność danych empirycznych w procesie tarowania KMP. Pierwszy warunek to wybór zbioru reprezentatywnych przewodów do badań oporności hydraulicznej. Wielkość zbioru przewodów reprezentatywnych dla danej struktury sieci wodociągowej ustala się zależnie od liczby zdefiniowanych kategorii cech (właściwości) i przedziałów zmienności każdej z nich. W rezultacie liczba przewodów o ściśle określonych cechach wynika z ich procentowego udziału w danej kategorii. Drugi warunek to zapewnienie co najmniej jednoprocentowego spadku hydraulicznego podczas realizacji pomiarów terenowych, który gwarantuje hydrauliczną wiarygodność uzyskanych wyników. W prawidłowo zwymiarowanej i optymalnie obciążonej sieci wodociągowej warunek drugi nie jest spełniony, ponieważ spadek hydrauliczny jest od 2,5 do 4 razy mniejszy od wymaganego poziomu podczas pomiarów terenowych. Z tego powodu zaleca się realizację pomiarów po ukierunkowaniu przepływu wody przez zamknięcie wytypowanych zasuw lub/i po zwiększeniu obciążenia sieci wskutek jej upustu hydrantami. Wybór lokalizacji stanowisk badawczych zaleca się przeprowadzić indywidualnie dla każdego z wytypowanych przewodów z wykorzystaniem wyników symulacji testowych. Na ich podstawie wyznacza się wartości liczbowe takich parametrów jak: prędkość oraz czas przebywania wody w sieci. Z kolei do zainicjowania symulacji testowych są niezbędne wyniki wstępnych pomiarów rozpoznawczych o ograniczonym zakresie rzeczowym i zasięgu obszarowym. Ponadto badania te mogą pomóc w rozpoznaniu lokalnych następstw przewymiarowania sieci i urządzeń w obiektach. Zastosowanie zalecanej przez autora procedury postępowania jest nieodzowne ze względu na utrudnienia w realizacji pomiarów terenowych wskutek następstw sanitarno-hydraulicznych w funkcjonowaniu przewymiarowanych układów dystrybucji wody w Polsce.


  • PRZYKŁADY PRAKTYCZNE ZASTOSOWANIA METOD NUMERYCZNYCH W ANALIZIE TRAKCYJNEGO UKŁADU ENERGETYCZNEGO
    • Mikołaj Bartłomiejczyk
    2016 Full text Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Cechą charakterystyczną układu zasilania komunikacji trolejbusowej jest jego losowa natura spowodowana przez kongestię ruchu drogowego. Fakt ten predestynuje statystyczne i numeryczne metody dla celów analizy trakcyjnego układu zasilania. W artykule zaprezentowano 3 metody analizy trolejbusowego systemu energetycznego: symulację układu zasilania za pomocą metody Monte Carlo, analizę potencjału rekuperacji energii hamowania za pomocą statystycznej analizy danych oraz ocenę układu zasilania przy użyciu Wielokryterialnej Analizy Porównawczej - metody Data Envelopment Analysis (DEA).


  • Przypadek przedsiębiorstwa społecznego - o jednej spółdzielni i jej prezesie. Kluczowe wymiary analityczne: cel, governance, sieci powiązań
    • Marzena Starnawska
    2016

    Rozdział przedstawia studium przypadku działania przedsiębiorstwa społecznego - spółdzielni zatrudniającej osoby niepełnosprawne. W dużej mierze skupia się na opisie osoby prezesa spółdzielni i jego decyzjach oraz ich wpływu na działanie przedsięwzięcia. Tekst może służyć jako punkt wyjścia do dyskusji na temat przedsiębiorczości społecznej oraz oceny spółdzielni jako formy działania, poprzez pryzmat mechanizmów rządzenia, sieci społecznych i celów przedsiębiorstwa społecznego.


  • Przypadki zapóźnień w gdańskiej architekturze sakralnej
    • Aleksander Piwek
    2016

    Najczęściej powstające w danym stylu obiekty zawierają charakterystyczne dla niego formy. Jak wykazały badania gdańskich świątyń zasada ta nie zawsze była stosowana. Wzory gotyckie wykorzystane zostały w XVII w. w kościołach św. Bartłomieja, św. Brygidy, św. Józefa, św. Jakuba i Bożego Ciała. Jeszcze starsze zapożyczenia znalazły się w dawnym kościele cystersów oliwskich. Tam, w okresie gotyckim kontynuowano rozwiązania jeszcze późnoromańskie.


  • PSYCHOLOGICAL CAPITAL AND CHALLENGE APPRAISAL FOSTER THRIVING IN THE GLOBALIZED MULTICULTURAL WORKPLACE
    • Beata Basińska
    • Malgorzata Rozkwitalska
    2016

    The purpose of the study was to examine the psychological resources which foster thriving in multicultural work settings of multinational corporations (MNCs) - the companies that are evident manifestation of globalization. Although globalized multicultural workplace creates specific job demands that pose unique occupational stress to individuals, some personal resources enable them to deal with these demands and to thrive. Thriving is the experience of an individual's growth resulted from both vitality and learning in a work context. In the qualitative explorative research the information was gained via semi-structured, in-depth interviews with 38 respondents working in subsidiaries of two MNCs located in Poland. The study presented here is a part of the research entitled "Cross-cultural interactions in foreign subsidiaries of multinational corporations traditional and Positive Organizational Scholarship approaches" (No. DEC-2013/09/B/HS4/00498, the National Science Centre, Poland). The results demonstrate that those individuals who thrive in the globalized workplace more frequently assess their specific job demands as challenges than hindrances. They also feel more positive than negative emotions. Thriving people activate their personal resources such as curiosity, openness and positive attitudes all of which increase their vitality. Although more effort is needed to deal with cultural diversity in the globalized workplace, those individuals are motivated for long learning, which facilitates their occupational and personal development. Thriving people activate their personal resources to face their challenges, which, in turn, enhances their learning and personal growth. The results of the study are discussed with regard to the transactional stress theory and Positive Psychological Capital.


  • Psychosocial risks associated with the profession of train driver
    • Beata Basińska
    • Olimpia Reczek
    2016 Full text Internal Security

    Excellent competencies as well as a good physical and mental health are required in train drivers’ profession. Despite the changes in the structure of employment the train drivers above 46 years and job tenure longer than 30 years are the largest group. The generation gap is becoming more pronounced, and its fulfilment will not be easy. It is related not only to training of new personnel but also promotion of healthy work environment focus on reducing occupational stress. The aim of study was twofold. Firstly, identification of psychosocial risks and sources of occupational stress in relation to health of employees will be performed. Secondly, the methods of reducing with occupational stress in train drivers’ profession will be indicated. In study presented here the qualitative method was applied. We have conducted the focused group interview among train drivers and instructors. The results have shown that more important source of occupational stress were the failure of the material factor, workload, role conflict, working time and care of trainees. Results of our previous study based on the individual reviews have indicated that traumatic stress associated with fatal incidents and people under train were significant occupational risk in train drivers’ profession. Organizational resources such as competencies and knowledge of experience train drivers can be helpful in health promotion and development of methods reducing occupational risk. Safety climate, risk assessment, and the acquisition of new personnel require new actions and improvement. Management style more focused on the human factor should be preferred.


  • Public Participation practice versus economic pressure: transformation of the Gdansk Coastal Strip
    • Magdalena Rembeza
    • Tomasz Rozwadowski
    2016 Studia Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN

    The paper focuses on the issue of public participation in the areas that are particularly sensitive to the transformation processes based on the case study of Gdańsk Coastal Strip. Moreover the article presents the outcome of an innovative attempt at promotion of public participation introduced in university education that was built on the experiences gathered during elaboration of the pro publico bono project of the Coastal Strip development in Gdańsk. The main goal of the research is to prove the importance and necessity of inhabitant involvement in strategic planning to achieve the highest possible standards of urban spatial development, especially under the newly-formed planning system in Poland. Methods used in the research are based on multidisciplinary literature studies and detailed case study of the Gdańsk Coastal Strip. The method expresses the involvement of students in the on-going process of forging a new strategy for public green urban areas under transformation. Integrating a practical approach with rather idealistic visions proposed by students resulted in a strengthening of the public debate. The findings of the research shows that under circumstances where there is little interest in real participation, empirical evidence suggests that the investment and management of urban green areas can be considered as an effective factor in the building of a civil society.