Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2018

Show all
  • METODY KONTROLI OLEJOW SMAROWYCH EMITOWANYCH DO ŚRODOWISKA
    • Paulina Nowak
    • Karolina Kucharska
    • Marian Antoni Kamiński
    2018 Full text

    Emitowane do środowiska oleje smarowe wykorzystywane w otwartych układach tnących, głowicach harwesterów, powinny zawierać wyłącznie biodegradowalne składniki. Składniki środków smarowych produkowanych z ropy naftowej wykazują negatywne oddziaływanie na środowisko i zdrowie, dlatego ich stosowanie w otwartych układach tnących powinno być zabronione, a użycie karane.


  • Metody oceny jakości łączy bezprzewodowych wykorzystywanych w systemie netBaltic
    • Krzysztof Bronk
    • Rafał Niski
    • Kacper Wereszko
    • Krzysztof Żurek
    2018 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    Przedstawiono metodę oceny jakości łączy, opracowaną w ramach projektu netBaltic, która powstała w wyniku analizy danych zgromadzonych podczas wielu kampanii pomiarowych na wodach Morza Bałtyckiego oraz badań i testów prowadzonych w środowisku laboratoryjnym. Przedstawiono definicję parametru LQI (Link Quality Indicator) oraz sposób jego wyznaczania dla sieci komórkowych 3G i LTE oraz dla łączy bezprzewodowych WiFi. Zaprezentowano również poglądową koncepcję budowy węzła systemu netBaltic z uwzględnieniem tytułowego mechanizmu oceny jakości łączy.


  • Metodyka oznaczania sumarycznej zawartości inhibitorów fermentacji ciemnej oraz monocukrów w brzeczkach fermentacyjnych techniką HPLC-RID-UV-VIS/DAD
    • Edyta Słupek
    • Patrycja Makoś
    • Marian Antoni Kamiński
    2018 Full text Camera Separatoria

    W pracy przedstawiono wyniki badań oraz opracowaną w ich rezultacie metodykę ilościowego oznaczania sumarycznej zawartości inhibitorów fermentacji ciemnej oraz monocukrów w brzeczkach fermentacyjnych z wykorzystaniem techniki chromatografii cieczowej (RP-HPLC-RID-UV-VIS/DAD). Najbardziej przydatną do zbadania sumarycznej zawartości inhibitorów w próbkach rzeczywistych okazało się zastosowanie warunków chromatografii wykluczania jonowego (IExclC) z kolumną Shodex (1) SH1011, 7 µm, 8x300 mm, przy natężeniu przepływu (1,2 mL/min) eluentu o składzie H2O + 0,2% HCOOH z termostatowaniem kolumny w 60°C oraz objętości dozowania brzeczki fermentacyjnej v=50 µL. Metodyka charakteryzuje się niskimi wartościami granicy wykrywalności (0,073 mg/L) oraz oznaczalności (0,219 mg/L), szerokim zakresem liniowości (0,219-3,600) oraz dobrą powtarzalnością (RSD poniżej 4,4 %). Opracowana metodyka została z powodzeniem zastosowana do zbadania sumarycznej zawartości inhibitorów w rzeczywistych próbkach brzeczek fermentacyjnych z oznaczeniem dodatkowym zawartości monocukrów.


  • Metodyka projektowania, budowy i utrzymania torów tramwajowych z wykorzystaniem techniki Mobilnych Pomiarów Satelitarnych
    • Jacek Szmagliński
    2018

    Podstawowym problemem badawczym przedstawionym w dysertacji była analiza metod projektowych stosowanych w Polsce w porównaniu do reszty Świata. Prace wykazały, że stosowana w naszym kraju metodyka odbiega od zaleceń, które można znaleźć w przepisach zagranicznych. Brak jest analizy parametrów decydujących o komforcie jazdy, jak również kompleksowej metody oceny jakości projektowanego układu geometrycznego. Mając ten fakt na uwadze, postanowiono stworzyć nowatorską metodę projektowania tras tramwajowych. Odtworzenie stanu istniejącego toru oparto o innowacyjny system pomiarowy, opracowany przez Zespół Naukowy złożony z pracowników Politechniki Gdańskiej, Akademii Morskiej i Akademii Marynarki Wojennej. Następnie, po dostosowaniu analitycznych metod projektowania torów kolejowych do specyfiki tras tramwajowych, stworzono algorytmy wspomagające projektowanie i umożliwiające ocenę zaprojektowanego układu. Na podstawie przeprowadzonych analiz, powstała propozycja nowych wytycznych do projektowania infrastruktury tramwajowej oraz dopuszczalnych parametrów kinematycznych.


  • Metodyka projektowania i eksploatacji dróg szynowych z wykorzystaniem mobilnych pomiarów satelitarnych
    • Władysław Koc
    • Piotr Chrostowski
    • Cezary Specht
    2018

    W pracy zostały przedstawione aplikacyjne możliwości metody mobilnych pomiarów satelitarnych w projektowaniu i eksploatacji dróg szynowych. Pokazano wizualizację położenia toru kolejowego, omówiono sposoby oceny odcinków prostych toru i odcinków położonych w łuku oraz tworzenie poligonu kierunków głównych trasy. Szczególną uwagę poświęcono opracowanej analitycznej metodzie projektowania, omawiając jej algorytmy obliczeniowe: projektowania symetrycznego i niesymetrycznego układu geometrycznego oraz łuku koszowego i łuku odwrotnego. Przedstawiono również założenia uniwersalnej metody regulacji osi toru.


  • Metodyka rozdzielania i oznaczania lotnych inhibitorów fermentacji w brzeczkach fermentacyjnych ciemnej fermentacji, techniką GC-MS
    • Patrycja Makoś
    • Edyta Słupek
    • Marian Antoni Kamiński
    2018 Full text Camera Separatoria

    W pracy przedstawiono opracowaną w wyniku badań metodykę identyfikacji i oznaczania inhibitorów fermentacji w brzeczkach fermentacji ciemnej z biomasy ligno-celulozowej, z wykorzystaniem ekstrakcji ciecz-ciecz w sprzężeniu z chromatografią gazową ze spektrometrem mas (LLE-GC-MS). W ramach badań dokonano doboru korzystnych warunków ekstrakcji ciecz-ciecz, w tym: pH, objętości rozpuszczalnika ekstrakcyjnego, czasu ekstrakcji oraz warunków wirowania. Opracowana metodyka charakteryzuje się niskimi wartościami granicy wykrywalności (0,0086 – 3,75 mg/L) i oznaczalności, dobrą powtarzalnością i szerokim zakresem liniowości. W próbkach brzeczek fermentacyjnych, zidentyfikowano trzy inhibitory fermentacji (furfural, gwajakol i syringol) w stężeniach w zakresie od 0,04 do 2,45 mg/L. Dodatkowo, osiem innych inhibitorów, w tym głównie lotne kwasy tłuszczowe w stężeniach od 2,86 do 956 mg/L zidentyfikowano w brzeczkach, w trybie SCAN. Wyniki badań, wskazują na konieczność monitorowania przebiegu procesu fermentacji ciemnej w zakresie powstawania inhibitorów fermentacji, których obecność wpływa toksycznie na mikroorganizmy wytwarzające biowodór


  • Metodyka tworzenia dynamicznych map hałasu w środowisku aglomeracji miejskiej z zastosowaniem gridu superkomputerowego
    • Maciej Szczodrak
    2018

    W rozprawie przedstawiono i zweryfikowano opracowaną przez autora metodę sporządzania aktualizowanych dynamicznie map hałasu. Oryginalnym podejściem jest zastosowanie potencjału gridu superkomputerowego jako środowiska do przeprowadzania obliczeń numerycznych w procesie modelowania źródeł i propagacji dźwięku. Dzięki temu możliwe stało się przeliczanie mapy hałasu obszaru wielkości dużego miasta w krótkich odstępach czasu. Autor przygotował implementację algorytmów do sporządzania map hałasu w formie usługi obliczeniowej w infrastrukturze gridowej. Ocenę uzyskanych rezultatów przeprowadzono dwiema metodami, tzn. poprzez porównanie z wynikami modelowania hałasu uzyskiwanymi za pomocą powszechnie stosowanego do obliczeń oprogramowania komercyjnego oraz poprzez zestawienie z wynikami rzeczywistych pomiarów akustycznych przeprowadzonych przez autora w wybranych punkach modelowanego obszaru. Opracowana metodyka sporządzania map dynamicznych ma zastosowania w zakresie opracowywania nowych sposobów analizy hałasu środowiskowego i jego oddziaływania na słuch.


  • Metrozony - wewnątrzmetropolitalne obszary rozwojowe w kontekście rozwoju dzielnic przyportowych Hamburga i Gdańska
    • Gabriela Maria Rembarz
    2018 Full text Studia Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN

    .


  • Miasto i wiatr
    • Katarzyna Zielonko-Jung
    2018 Architektura & Biznes

    Wiatr jest poziomym lub prawie poziomym ruchem powietrza względem powierzchni ziemi wywołanym różnicą ciśnień. Na terenie otwartym, niezabudowanym jego działanie jest modyfikowane przez ukształtowanie terenu i zróżnicowanie materiałowe podłoża, które nagrzewa się w odmienny sposób. Na obszarach silnie zurbanizowanych zjawiska aerodynamiczne na poziomie wysokości zabudowy są bardzo złożone. Powietrze nie trafia bowiem na płaskie podłoże, ale na silnie zdeformowaną powierzchnię, w większości utwardzoną a więc nagrzewającą się znacznie intensywniej niż otaczający teren. Artykuł prezentuje zależności pomiędzy cechami geometrycznymi zabudowy miejskiej oraz systemami zieleni a zjawiskami aerodynamicznymi. Szczególny nacisk został położony na zjawiska kluczowe dla wymiany powietrza w miastach. Mają one znaczenie dla jakości klimatu miejskiego. W artykule wykorzystano badania z literatury oraz własne.


  • MIASTO PORTOWE – STRUKTURA, WYZWANIA FUNKCJONALNE I MODELE ROZWOJU
    • Karolina Krośnicka
    2018 Full text Studia Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN

    Port cities are having different spatial structure than those located inlands. As a result of their seaside location, they face specific administrative and functional problems on a daily basis. In the economic and settlement structure of the country, they usually play the role of a "gate" through which streams of cargo are distributed further over the whole hinterland. It is the transport and logistics function of port cities, as well as the water bodies located in their area, that determine their spatial character to the greatest extent. The configuration of the two above-mentioned factors, together with other development conditions, determines the model of spatial changes taking place in port cities. Additionally, evolving shipping technologies affect the contemporary development of the ports’ and port cities’ spatial structure.


  • Micellar Route of the Synthesis of Alkyl Xylosides: An Unexpected Effect of Amphiphilic Imidazolium Ionic Liquids
    • Janusz Nowicki
    • Julia Woch
    • Justyna Łuczak
    • Magdalena Zarębska
    • Ewa Nowakowska-bogdan
    • Małgorzata Mościpan
    2018 ChemistrySelect

    This manuscript presents results from the investigation on the synthesis of alkyl xylosides by the novel, very efficient and promising protocol of the Fischer synthesis from unprotected xylose and aliphatic alcohol. The use of 1-alkyl-3-methylimidazolium hydrogen sulfate ionic liquids as the catalysts with dual functionality (surfactant + acid catalyst) and micellar reaction system are the main novelty of described method. It has been found that in developed method of the synthesis of alkyl xylosides the reaction of unprotected xylose with aliphatic alcohols carried out in mild reaction conditions and leads to alkyl xylosides with high yields. In progress analyses by Dynamic Light Scattering (DLS), High Performance Liquid Chromatography (HPLC) and Gas Chromatography (GC/MS) confirm the general postulated pathway of developed method.


  • Mid-infrared spectroscopy for characterization of Baltic amber (succinite)
    • Ewa Wagner-Wysiecka
    2018 SPECTROCHIMICA ACTA PART A-MOLECULAR AND BIOMOLECULAR SPECTROSCOPY

    Natural Baltic amber (succinite) is the most appreciated fossil resin of the rich cultural traditions dating back to prehistoric times. Its unequivocal identification is extremely important in many branches of science and trades including archeology, paleontology, chemistry and finally mineralogical and gemological societies. Current methods of modification of natural succinite are more and more sophisticated making the identification of natural Baltic amber often challenging. In article the systematic analytical approach for identification of natural and modified under different conditions succinite, using mid-infrared spectroscopy (transmission, Drifts and ATR techniques) is presented. The correlation between spectral characteristics and properties of succinite is discussed pointing that the understanding of the nature of changes is the key of identification of this precious material.


  • MIEJSKIE PROJEKTY OŚWIETLENIOWE W KONTEKŚCIE REWITALIZACJI
    • Natalia Sokół
    • Katarzyna Rusek
    2018 Full text Studia Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN

    Urban Lighting in the Context of Regeneration Processes. The article presents how multi-layered urban lighting projects fi t into the programs of integrated activities to improve the living conditions of the local community, the surrounding space, and its economic relations. The role of the electric lighting in revealing the night image of the city, its promotion and public spaces transformations off ering new impressions to city residents is growing thanks to the use of the SSL technology. The authors focus on a role of outdoor lighting projects in urban regeneration within the selected urban areas. The paper describes how conscious shaping of lighting by analysing the goals and stages of the project can contribute to the improvement of quality in the processes of renewal of degraded urban areas.


  • Międzymiasto: Nowa formuła ładu przestrzennego trefy podmiejskiej
    • Gabriela Maria Rembarz
    2018 Full text Studia Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN

    .


  • Międzynarodowa akredytacja instytucjonalna EUA-IEP dla PG
    • Agnieszka Lendzion
    2018 Pismo PG

    Politechnika Gdańska 10 września 2018 r. pomyślnie zakończyła procedury międzynarodowej oceny instytucjonalnej przez Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów (European University Association, EUA) i uzyskała prawo do posługiwania się prestiżowym wyróżnieniem EUA-IEP (European University Association – Institutional Evaluation Programme). EUA oceniało PG pod kątem organizacji i zarządzania uczelnią oraz wewnętrznej kultury jakości. PG jest trzecią instytucją w Polsce, która uzyskała tę akredytację. Uczelnia będzie mogła posługiwać się logo EUA-IEP przez 5 lat.


  • Międzysektorowa mobilność zatrudnienia oraz płac a efektywność rynku pracy.
    • Karol Flisikowski
    2018 Zarządzanie i Finanse

    Celem artykułu jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy ocenę efektywności funkcjonowania rynków pracy, rozumianej jako zdolność rynków do „oczyszczania się”, można przedstawić za pomocą analizy międzysektorowej mobilności płac oraz zatrudnienia. W połowie lat 90. XX wieku Paul Krugman dowodził, iż negatywne szoki gospodarcze skutkują w krajach europejskich wzrostem bezrobocia, natomiast w USA wzrostem rozpiętości płac. Tymczasem odmienność reakcji wynika w głównej mierze ze zróżnicowania poziomu elastyczności rynku pracy, w tym przede wszystkim płac. Ocena efektywności przeprowadzona zostanie dwutorowo: z jednej strony za pomocą zobrazowania reakcji rynków na międzysektorowe przesunięcia zatrudnienia, a z drugiej – z użyciem ocen zagregowanej zmiany zróżnicowania sektorowych płac (mobilność płac). Analizy empiryczne przeprowadzono na przykładzie 20 wybranych krajów OECD.


  • Mikromocowe układy mikrokontrolerowe jako narzędzie badania metod pomiaru małych energii
    • Dariusz Palmowski
    • Grzegorz Lentka
    • Jerzy Rutkowski
    2018

    Estymacja poboru energii układów mikromocowych nie jest zbyt obszernie opisywana w literaturze, choć temat ten staje się coraz bardziej popularny. Testowanie metod i urządzeń pomiarowych małych energii wymaga zastosowania odpowiedniego podejścia. W tym celu zaproponowano zestaw mikrokontrolerowych urządzeń mikromocowych, które reprezentują typowe profile poboru energii i pozwalają praktycznie weryfikować nowe metody estymacji poboru energii.


  • Mineral oil-based hydrostatic drives as the basic drive systems in the construction of offshore eqiupment projects
    • Radosław Drozd
    • Wojciech Pędzich
    2018 Full text Przedsiębiorstwo we współczesnej gospodarce - teoria i praktyka

    The aim of this article is to present the components used in the production of mineral oil-based hydrostatic drives as the basic drive systems for the offshore industry. The article contains de-scriptions of the components of the said systems, with the description of their suitability for mi-neral oil operation and offshore applications.


  • Miniaturized uniplanar triple-band slot dipole antenna with folded radiator
    • Adrian Bekasiewicz
    • Sławomir Kozieł
    2018 Full text MICROWAVE AND OPTICAL TECHNOLOGY LETTERS

    A miniaturized uniplanar slot dipole for triple-frequency operation is presented. The antenna consists of a folded slot radiator with an increased number of degrees of freedom that allow for efficient size reduction. Rigorous electromagnetic (EM)-driven design optimization is applied in order to achieve the smallest possible size while maintaining acceptable levels of antenna reflection at the required operating frequencies. The latter is ensured by using suitably defined design constraints. The size of the antenna is 51 mm 3 33.4 mm (footprint area of around 1700 mm2) which corresponds to 0.42lambda0 x 0.27lambda0for the lowest operating frequency. Experimental validation confirms good electrical and field performance of the structure.


  • Mixed 4-node shell element with assumed strain and stress in 6-parameter theory
    • Jacek Chróścielewski
    • Stanisław Burzyński
    • Karol Daszkiewicz
    • Wojciech Witkowski
    2018

    We propose a mixed hybrid 4-node shell elements based on Hu-Washizu principle. Apart from displacements both strains and stress fields are treated as independent fields. The element is derived in the framework of a general nonlinear 6-field shell theory with drilling rotation which is dedicated to the analysis of multifold irregular shells with intersections. The novelty of the presented results stems from the fact that the measures of strains and resultant stresses are asymmetric. With the proposed mixed 4-node element it is possible to use large load steps in nonlinear computations.