Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Recent items

  • Wpływ cyfrowej komunikacji marketingowej na angażowanie się w markę i współtworzenie jej wartości przez młodych konsumentów
    • Magdalena Brzozowska-Woś
    2020

    Głównym celem badań jest identyfikacja czynników i powiązań istotnych w procesie pozytywnego odziaływania komunikacji marketingowej online na angażowanie się młodych konsumentów w markę, a następnie ponawianie przez nich zakupów oraz współtworzenie wartości marek. W przeprowadzonym badaniu zdecydowano się na wykorzystanie paradygmatu pragmatycznego, gdyż pozwala on łączyć metody badawcze, strategie, techniki i procedury charakterystyczne zarówno dla paradygmatu pozytywizmu, jak i interpretatywizmu. Wykorzystano mieszaną metodę badawczą, łącząc podejścia jakościowe i ilościowe w jednym badaniu. Metody mieszane pozwalają wykorzystać mocne strony każdego z tych podejść, przy okazji minimalizując wynikające z nich ograniczenia. Dzięki temu uzyskano pełniejsze informacje i poprzez triangulację zwiększono trafność wyników uzyskanych za pośrednictwem netnografii, wywiadów indywidualnych częściowo ustrukturyzowanych oraz ankiet internetowych. Metody mieszane prowadzą do lepszego zrozumienia i bliższego poznania prawdy, a tym samym maksymalizują trafność i zwiększają rzetelność badania. W przypadku omawianego badania dane uzyskane w fazie eksploracyjnej, opartej na metodach jakościowych, zostały wykorzystane do udoskonalenia ram badania oraz przetestowane w fazie potwierdzającej, bazującej na badaniach ilościowych w grupie 1109 respondentów (analizę oparto na modelowaniu równań strukturalnych oraz analizie mediacji łańcuchowych). Jednym z osiągnięć badania jest stworzenie uniwersalnej skali pomiaru postrzegania komunikacji marketingowej online przez młodych konsumentów, opartej na koncepcji inbound marketingu oraz koncepcji logiki dominującej wartości. Kolejnym jest wypełnienie zidentyfikowanej luki badawczej dotyczącej relacji: postrzeganej komunikacji marketingowej online, angażowania się młodych konsumentów w markę oraz współtworzenia przez nich wartości marek. Wyniki badań uzmysławiają też, że organizacjom trudno jest stworzyć skuteczną strategię komunikacji marki online, która angażowałaby przedstawicieli generacji Milenium oraz generacji Z. Dowodzą, że jeśli realizowane działania i towarzyszące im treści w dużym stopniu spełniają potrzeby klientów w kwestii pozyskiwania wiedzy oraz są użyteczne i pomocne, to komunikacja marki może być bardzo potężnym narzędziem w tworzeniu relacji z klientami.


  • Wpływ relacji uczelnia-biznes na wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw na przykładzie sektora biotechnologicznego
    • Sylwia Sieracka
    • Marek Wirkus
    2020

    Celem opracowania było wskazanie relacji uczelnia-przedsiębiorstwo na wzrost konkurencyjność podmiotu gospodarczego współpracującego z uczelnią. Mając na uwadze obecną sytuację rozwoju pandemii COVID-19, skupiono się na przedsiębiorstwach z sektora biotechnologicznego. Jako metodę badawczą przyjęto obserwacje uczestniczącą, polegającą na bieżącej obserwacji zdarzeń zachodzących w wybranych przedsiębiorstwach biotechnologicznych oraz obserwację nieuczestniczącą – materiały źródłowe oraz analizę literatury przedmiotu. Przy założeniu znajomości potrzeb rynku, właściwego zarządzania pracownikami, sprawnej komunikacji współpraca uczelnia-biznes poprzez dodatkowe źródła finansowania oraz bogate zaplecze naukowo-badawcze stwarza możliwość sprawnego wprowadzania innowacyjnych produktów i usług, dając tym samym przewagę podmiotom współpracującym względem innych, nie współpracujących z uczelnią. Relacje uczelnia – biznes są intensyfikowane przy spełnieniu istotnych czynników, w tym obopólnej chęci współpracy oraz wynikających z niej wymiernych korzyści dla każdej ze stron


  • Wpływ rozmiaru otworów drzwiowych i okiennych oraz ich lokalizacji na zmianę częstotliwości drgań własnych i sztywności ściany wykonanej w technologii szkieletu drewnianego
    • Marcin Szczepański
    • Klara Borowska
    2020 Full text Materiały Budowlane

    W ostatnim czasie konstrukcje wykonane w technologii szkieletu drewnianego zyskują w Polsce na popularności. Wraz z rozwojem tej technologii zwiększa się też liczba inwestorów wprowadzających wiele zmian adaptacyjnych zarówno na etapie projektowania, jak i w fazie wykonawstwa. Zmiany wobrębie konstrukcji dotyczą zazwyczaj lokalizacji oraz wielkości otworów okiennych i drzwiowych w ścianach, co ma duży wpływ na sztywność układu ściennego [3, 4]. Celem artykułu jest analiza wpływu rozmieszczenia oraz rozmiarów otworów okiennych i drzwiowych na zmianę sztywności oraz częstotliwości drgań własnych ścian drewnianego budynku szkieletowego w porównaniu ze ścianami bez otworów.


  • Wpływ rozmieszczenia elementów w separatorach na warunki kinematyczne docierania jednotarczowego
    • Adam Barylski
    2020

    Przedstawiono wyniki analiz kinematyki docierania elementów płaskich na docierarkach jednotarczowych o standardowym układzie wykonawczym. Określono wpływ rozmieszczenia elementów obrabianych w separatorach na zmienność prędkości docierania.


  • Wpływ rozmieszczenia elementów w separatorach na warunki kinematyczne docierania jednotarczowego
    • Adam Barylski
    2020

    W rozdziale monografii naukowej przedstawiono wyniki analiz kinematyki docierania elementów płaskich na docierarkach jednotarczowych o standardowym układzie wykonawczym. Określono wpływ rozmieszczenia elementów obrabianych w separatorach na zmienność prędkości docierania. W przeprowadzonej symulacji wykorzystano wybrane modele docierarek firmy Kemet, analizując obróbkę dwóch elementów o zróżnicowanych wymiarach gabarytowych i zarysie docieranych powierzchni.


  • Wpływ układów elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej na dobór przewodów odgromowych
    • Jacek Klucznik
    • Grzegorz Mańkowski
    2020 Full text Przegląd Elektrotechniczny

    Referat przestawia problematykę doboru przewodów odgromowych w liniach napowietrznych ze względu na wytrzymałość cieplną. Autorzy wskazują, że w procesie doboru przewodów odgromowych istotna jest wiedza o stosowanych w linii zabezpieczeniach, a przyjmowanie jednego stałego czasu trwania zwarcia dla całej linii jest technicznie i ekonomicznie nieuzasadnione. Jednocześnie w referacie wskazano, że w procesie doboru przewodów odgromowych istotne jest uwzględnianie składowej nieokresowej prądu zwarciowego, co obecnie często się pomija.


  • Wpływ uwarunkowań rzeczywistych na pracę równoległego filtru aktywnego sterowanego ze sprzężeniem od prądu zasilającego
    • Agata Bielecka
    • Daniel Wojciechowski
    2020 Full text Przegląd Elektrotechniczny

    W artykule przedstawiono wpływ uwarunkowań rzeczywistych na pracę równoległego filtru aktywnego i zdolność kompensacji prądów harmonicznych. Zbadano wpływ opóźnień czasowych wynikających z implementacji cyfrowej sterowania, wpływ impedancji zwarciowej sieci zasilającej oraz błędów generowania napięcia przekształtnika na jakość kompensacji filtru. Badania symulacyjne przeprowadzono dla trzech układów sterowania: zamkniętego, otwartego i łączącego cechy obydwóch z nich.


  • Współczesne metody zapewniania jakości oprogramowania. Od klasyki do zwinności
    • Jarosław Kuchta
    2020

    Książka opisuje problematykę jakości w kontekście metod wytwarzania oprogramowania. Składa się z 22 rozdziałów podzielonych na 6 części: Znaczenie jakości oprogramowania, Podstawowe pojęcia i problemy jakości, Jakość w ujęciu klasycznym, Pomiary jakości, Dokumentacja i normy jakości procesu, Jakość w podejściu zwinnym. Zebrany materiał pokazuje ewolucję podejścia do jakości w klasycznych metodykach wytwarzania (od modelu kaskadowego do RUP) oraz podejście do jakości w nowoczesnych metodykach zwinnych (Extreme Programming, Scrum, Lean i inne). W kontekście metodyk klasycznych prezentuje politykę zapewniania jakości oprogramowania (SQA) oraz kompleksowe zarządzanie oprogramowaniem (TQM) oraz szereg standardów dotyczących metryk i pomiarów jakości (ISO/IEC 9126), dojrzałości procesu wytwarzania (CMM/CMMI), systemu zarządzania jakością (ISO 9001, ISO 90003), standardów organizacji procesu wytwarzania oprogramowania (PRINCE2, PMBOK), a także standardu jakości Six Sigma w procesie produkcji oprogramowania. W odniesieniu do metod zwinnych opisano i poddano krytycznej analizie praktyki programowania zwinnego konieczne do zapewnienia jakości oprogramowania tworzonego tymi metodami. Książka może służyć jako podręcznik akademicki dla studentów informatyki oraz jako uzupełnienie wiedzy o jakości dla kierowników projektów informatycznych.


  • Współpraca uczelnia-firma z punktu widzenia firmy - studium przypadku
    • Sylwia Sieracka
    • Marek Wirkus
    2020

    Rozdział w monografii dot. aktualnej sytuacji na polu współpracy uczelnia-firma. W rozdziale poruszono zagadnienie rozwoju komunikacji jako szansę zacieśnienia i rozwoju współpracy firmy z uczelnią. Aby poprawić tę kooperację należy poznać potrzeby firmy i możliwości uczelni. W tym celu przeprowadzono badanie ankietowe w firmie, doko-nując wstępnego rozeznania i oceny ewentualnych szans w zakresie współpracy.


  • Wstępne badania eksperymentalne stalowych łączników balkonowych w aspekcie nośności złącza balkon - strop
    • Maciej Solarczyk
    • Paweł Piotrkowski
    • Maciej Niedostatkiewicz
    2020

    W artykule przedstawiono analizę oraz wyniki wstępnych badań eksperymentalnych prefabrykowanych zestawów balkonowych w naturalnej skali o wymiarach (szerokość × długość × wysokość): 2,0 m × 2,78 m × 0,186 m (w spadku do 0,17 m) składających się z żelbetowych płyt połączonych ze sobą za pomocą stalowych łączników balkonowych w dwóch różnych typach rozwiązania. Ponadto artykuł zawiera przegląd literatury oraz przykładowych rozwiązań systemowych dotyczących łączników balkonowych w aspekcie rozwiązań konstrukcyjnych, wymagań termicznych, wilgotnościowych, pożarowych, akustycznych oraz obliczeń statyczno - wytrzymałościowych.


  • Wstępne wyniki projektu GDArms - odtwarzanie środowiska rakiety kosmicznej
    • Adam Dąbrowski
    • Szymon Krawczuk
    • Piotr Duba
    • Jakub Chuchra
    • Cezary Kozubal
    • Patryk Krzemiński
    • Oskar Rokita
    • Mariusz Rosiak
    • Olga Saganek
    • Kamil Ważny
    • Adrianna Zalewska
    • Bartosz Zieliński
    2020 Full text

    W trakcie wynoszenia na ładunek rakiety działają przyspieszenia, drgania, przepływ ciepła oraz zmiany ciśnienia atmosferycznego. Według aktualnych norm i standardów, przed lotem testy środowiskowe są wykonywane sekwencyjnie. Autorzy przedstawili projekt urządzenia do odtwarzania środowiska rakiety kosmicznej. Urządzenie zostało zbudowane na bazie gotowego wzbudnika elektrodynamicznego. Zaprojektowano układy sterowania układów: przyspieszenia, temperatury oraz ciśnienia ze sprzężeniami zwrotnym na bazie mikrokontrolera i przetworników cyfrowo-analogowego. Przeprowadzono badania w wirówce Large Diameter Centrifuge Europejskie Agencji Kosmicznej w celu walidacji urządzenia. W trakcie badań mierzono przyspieszenia, temperaturę oraz ciśnienie, a następnie porównano z przebiegami lotnymi. Przedstawiono znaczące ograniczenia zdolności odtwarzania warunków środowiskowych współczesnych rakiet sondujących i orbitalnych.


  • WYBRANE ASPEKTY ZMĘCZENIOWYCH USZKODZEŃ OKRĘTOWYCH WAŁÓW NAPĘDOWYCH
    • Konrad Marszałkowski
    2020 Full text Journal of Polish CIMEEAC

    Problem zmęczeniowego pękania konstrukcji okrętowych w sposób istotny dla eksploatacji tychże obiektów ujawnił się na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego stulecia. Ponieważ pęknięcia zmęczeniowe dotyczą głównie kadłubów statków i są szczególnie dotkliwe dla dużych jednostek (zbiornikowców, masowców i kontenerowców), dlatego też cała uwaga towarzystw klasyfikacyjnych i biur projektowych skupia się głównie na tym aspekcie uszkodzeń zmęczeniowych. Odrębną grupą uszkodzeń o charakterze zmęczeniowym, są wciąż odnotowywane przez armatorów uszkodzenia elementów konstrukcyjnych układu napędowego. Mimo ogólnej świadomości istnienia tego problemu odczuwalny jest brak metod badawczych pozwalających na wczesną i jednoznaczną lokalizację inicjacji mikropęknięć zmęczeniowych w materiałach konstrukcyjnych


  • Wybrane metody sterowania statkiem
    • Roman Śmierzchalski
    • Anna Witkowska
    2020

    W rozdziale przedstawiono dwa główne nurty badań w zakresie sterowania stat-kiem na morzu: dynamiczne pozycjonowanie (DP) statku i wspomaganie decyzji w sytuacji kolizyjnej na morzu. Dla systemu DP określono strukturę sterowania i podstawowe wymagania. Omówiono wybrane problemy sterowania automatycz-nego statkiem dynamicznie pozycjonowanym. Dokonano przeglądu zaawanso-wanych metod sterowania statkiem DP z uwzględnieniem zadań poszczególnych podsystemów. W zakresie wspomagania decyzji omówiono zagadnienie unikania kolizji na morzu. Problem ten zdefiniowano jako zadanie optymalizacji dyna-micznej wielokryterialnej, w którym z pośród rozwiązań dopuszczalnych poszu-kuje się rozwiązań efektywnych względem określonych kryteriów. Do rozwią-zywania tego zadania jako jedną z metod zastosowano ewolucyjną metodę pla-nowania ścieżek przejść.


  • Wybrane problemy zastosowań układów sterowania i nadzoru sieci ciepłowniczych
    • Waldemar Kamrat
    2020 Full text Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja

    W artykule przedstawiono główne problemy zastosowania układów sterowania i nadzoru sieci ciepłowniczych. Scharakteryzowano najczęściej spotykane układy sterowania i nadzoru. Przedstawiono techniczne i ekonomiczne uwarunkowania wdrożenia układów sterowania i nadzoru w ciepłownictwie.


  • Wybrane zagadnienia projektowania, wykonawstwa oraz użytkowania betonowych posadzek przemysłowych w aspekcie ich ścieralności
    • Sylwia Świątek-Żołyńska
    • Tomasz Majewski
    • Maciej Niedostatkiewicz
    2020 Full text Przegląd Budowlany

    w artykule przedstawiono najczęściej spotykane problemy związane z projektowaniem, realizacją oraz późniejszą eksploatacją posadzek w aspekcie ich ścieralności


  • Wykorzystanie nowoczesnych koncepcji zarządzania produkcją i jakością w przedsiębiorstwach branży automotive – przebieg i status badań Słowa kluczowe:
    • Alicja Bednarek
    • Martyna Buławska
    • Edyta Hejmann
    • Paweł Spychalski
    2020

    W referacie opisano wyniki badań przeprowadzonych w Firmie A, przedsiębiorstwie branży automotive. Celem było zebranie informacji odnośnie stosowanych systemów oraz narzędzi zarządzania produkcją i jakością, determinantów ich wyboru oraz korzyści i wad związanych z ich wykorzystaniem. Przeprowadzono badania ankietowe wśród kadry za-rządzającej oraz pracowników produkcyjnych, wywiady pogłębione oraz obserwacje. Po wnikliwej analizie, wywnioskowano, że Firma A stosuje hybrydowe podejście do syste-mów i koncepcji zarządzania, wykorzystuje zależnie od potrzeb organizacji wybrane narzędzia zaczerpnięte m.in. z koncepcji Lean Manufacturing oraz normy ISO


  • Wykorzystanie wybranych normatywnych systemów zarządzania w instytucjach szkolnictwa wyższego
    • Piotr Grudowski
    2020 Full text Problemy Jakości

    W artykule przedstawiono wybrane modele systemów zarządzania opisane w normach międzynarodowych możliwe do wykorzystania w instytucjach szkolnictwa wyższego. Systemy te mogą stanowić bowiem korzystną alternatywę dla obarczonych wieloma mankamentami mechanizmów przyjmowanych przez kadrę kierowniczą uczelni w odniesieniu do kluczowych procesów tych instytucji.


  • Wyobrażenia elektryczności na medalach
    • Dobrochna Surajewska
    • Dariusz Świsulski
    2020 Full text Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Przytoczono przykłady przedstawień wyobrażeń elektryczności, które powstały dla popularyzowania ważnych wydarzeń i uhonorowania osób zasłużonych dla elektryfikacji. Przetransponowanie ze świata zjawisk fizycznych do dziedziny estetyki najczęściej przybierało postać kobiety-bogini. Takie personifikacje występują na medalach z okresu francuskiej secesji a także polskich i niemieckich. Opisano nawiązujący do tej tradycji, wydany w 2019 roku, medal z okazji 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich.


  • Wystawa "Gdynia - Tel Awiw. Odsłona gdyńska"
    • Anna Orchowska-Smolińska
    2020

    Architektoniczny wymiar wystawy ukształtowały będą przede wszystkim znakomite makiety ikonicznych budynków Gdyni i Tel Awiwu. Rytm ich rozstawienia, w sposób intuicyjny prowadzić miał zwiedzających przez prezentowane treści, odwołujące się do różnorodnych form i funkcji architektury modernizmu. Szczególna uwaga poświęcona została podobieństwom i różnicom między oboma miastami, w zakresach: układu urbanistycznego, charakteru zabudowy, brył budynków, a także funkcjom, jakie pełniły. Ważne miejsce w przestrzeni wystawy zajął także kontekst historyczny, a wiele innych wątków pojawi się w ramach działań edukacyjnych i popularyzatorskich. Wystawa, dostosowana do warunków i przestrzeni gdyńskiego Muzeum, a także do oczekiwań trójmiejskich odbiorców, została przygotowywana przez zespół pracowników MMG pod kierunkiem historyka dra Marcina Szerle oraz architektki i badaczki dr Anny Orchowskiej-Smolińskiej. Gdynia – Tel Awiw. Odsłona gdyńska to współczesne spojrzenie na dzieje obu tak odległych, a równocześnie tak podobnych miast, przez pryzmat ich wyjątkowego dziedzictwa architektonicznego.


  • Wystawa indywidualna "Unbinding" w Galerii Stroboskop, Warszawa
    • Patryk Różycki
    2020

    Fizyczne miejsce w jakim znajduje się Stroboskop jest negocjacją między tym co publiczne i prywatne, oferując przestrzeń i dom dla przekraczania oczekiwanych wzorców zachowań. Garaż, przestrzeń stereotypowo marginalna i łączona ze stereotypowym pojęciem mężczyzny, jest przestrzenią dla „ciężkich” rzeczy, takich jak narzędzia i samochody, jest miejscem, w którym rzeczy są ukryte, wyjęte z regularnego, domowego obiegu, którego jądrem jest dom. Dla Rozwiązywania Patryk Różycki przekształcił go w fantastyczną przestrzeń wnętrza głowy, wypełnioną tekstami i tkaninami. Umieścił rzeźby zbudowane z resztek materiałów, fotografie, kolaże oraz skrawki rysunków. Chmury zwisają z sufitu, a rzeczywistość jest w pełni filtrowana przez doświadczenia Różyckiego. Przestrzeń jest przepełniona i przytłaczająca, zarówno fizycznie jak i estetycznie. Jest światem wewnętrznym – zbudowanym i zadedykowanym konsumpcji społeczeństwa. W tej pracy Różycki próbuje rozplątać się z supłów archetypu mężczyzny i poprzez swoje prace go przebudować: ten mężczyzna jest wrażliwy i emocjonalny, ma zdolność budowania intymności, a seksualność i pożądanie, nie są uwikłane w dominację lub subwersję, mężczyzna i kobieta są binarnymi wyrazami ludzkości, a pełne spektrum psychologii i emocjonalności oraz fizycznej prezentacji są ukryte w każdym człowieku. Różycki w akcie spowiedzi dzieli się swoimi pytaniami, marzeniami, lękami, frustracjami, wstydem, sekretami, pragnieniami i wspomnieniami. W akcie nonkonformistycznym stawia czoła i odrzuca wstyd, który tak często jest utrwalany osobiście/prywatnie jak i publicznie/zbiorowo. Ta praca jest jego akceptacją tego co było i obietnicą tego na co ma nadzieję: bardziej wspólnej, queerowej, obejmującej i w pełni uznanej przyszłości dla człowieka niezależnie od jego/ jej płci. Rozwiązywanie Wystawa || Patryk Różycki Stroboskop ul. Siewierska 6, Warszawa (accessible via ul. Dorotowska)


  • Wystawa "Koncepcja obrazu" Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 Gdańsk Nowy Port. Ul. Strajku Dokerów 5, 80-544 Gdańsk
    • Dominika Krechowicz
    • Jan Buczkowski
    • Krzysztof Wróblewski
    2020

    Wystawa "Koncepcja obrazu - Twórcy Galerii Koło". Prezentacja prac pięciu artystów, twórców galerii "Koło" w Gdańsku (działającej w latach 1995- 2003). Program galerii w dużej mierze krystalizował się wokół koncepcji obrazu, sposobu myślenia wywodzącego się z tradycji myśli konstruktywistycznej i konceptualnej. Specyfika galerii odzwierciedlała rozumienie sztuki charakterystyczne dla piątki artystów, którzy animowali jej działalność. Osoby biorące udział w wystawie: Jan Buczkowski, Krzysztof Gliszczyński, Dominika Krechowicz, Maciej Sieńkowski, Krzysztof Wróblewski. Czas trwania wystawy: 6 marca - 28 czerwca 2020.


  • Wystawa "Tadeusz Jędrzejewski - zaangażowany funkcjonalista/ architekt potrzeb"
    • Anna Orchowska-Smolińska
    2020

    Jędrzejewski był absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, który od 1928 roku związał się zawodowo z Gdynią. W swojej praktyce zawodowej dostrzegał, analizował i odpowiadał na potrzeby budującej się Gdyni w zakresie teorii i krytyki architektury. Zaprezentowane na wystawie w liczbie ponad 40 inwestycje, stanowiły przekrój architektury nowoczesnej. Projekt wystawy "Tadeusz Jędrzejewski - zaangażowany funkcjonalista/ architekt potrzeb" stawiał sobie za zadanie nietuzinkowe zaprezentowanie wszechstronnych możliwości tego architekta, jego realizacji i życiowych zasad, które mu przyświecały.


  • Wystawa wirtualna efektów pracy studentów w sem. 2. na przedmiocie Projektowanie Architektoniczne.
    • Kalina Juchnevic
    • Robert Juchnevic
    • Dorota Wojtowicz-Jankowska
    • Joanna Badach
    2020

    Wystawa wirtualna efektów pracy studentów w sem. 2. na przedmiocie Projektowanie Architektoniczne. Wystawa została wykonana przez prowadzących, w ścisłej kooperacji ze studentami (którzy byli odpowiedzialni za właściwą prezentację swojej pracy semestralnej w stworzonej przestrzeni wirtualnej Holu Głównego Politechniki Gdaskiej) przy pomocy oprogramowania SketchUp oraz ShapeSpark. Do stycznia 2021 wystawę wirtualną “zwiedziło” niemal 1000 osób.


  • Wystawa zbiorowa "Póki my żyjemy" na 9. Triennale Młodych w Orońsku
    • Patryk Różycki
    2020

    Póki my żyjemy Jesteśmy świadomi zmiany na naszej planecie i czujemy się za nią odpowiedzialni. Dopóki tu jesteśmy mamy głos i możemy zmieniać rzeczywistość. Mamy prawo poruszać wszystkie ważne tematy dotyczące tego kim jesteśmy i jak będzie wyglądać nasza przyszłość. Wraz z artystami i artystkami tworzymy wystawę opierająca się na sztuce, która jest zarówno reakcją jak i działaniem wobec tego zwrotu. Nasz świat będzie istniał dopóki istnieje człowiek. Przejęcie odpowiedzialności za nasze działania to nasza szansa. Kuratorka: Marta Czyż Artystki i artyści: Yura Biley, Paweł Błęcki, Diana Grabowska, Bruno Althamer, Tymek Bryndal, Patrycja Cichosz, Adelina Cimochowicz, Jakub Danilewicz, Franciszek Drażba, Emilia Dudziec, Karolina Gardzilewicz, Ewa Goral, Tomek Haładaj, Łukasz Horbów, Aleksandra Jagła, Jakub Jakubowicz, Ida Karkoszka, Karolina Konopka, Agata Lankamer, Julia Łukasiak, Katarzyna Malejka, Paweł Marcinek, Gabriela Matuszewska, Maria Nova, Aleksandra Nowakowska, Kolektyw Łaski, Szymon Popielec, Tomasz Paszkowicz, Patryk Różycki, Aleksandra Sarna, Kuba Stępień, Natalia Sucharek, Kacper Szalecki


  • Wyznaczanie osi torów tramwajowych z wykorzystaniem satelitarnego wieloantenowego systemu pomiarowego
    • Andrzej Wilk
    • Cezary Specht
    • Władysław Koc
    • Krzysztof Karwowski
    • Jacek Skibicki
    • Jacek Szmagliński
    • Paweł Dąbrowski
    • Mariusz Specht
    • Marek Zienkiewicz
    • Sławomir Judek
    • Piotr Chrostowski
    • Marcin Skóra
    • Sławomir Grulkowski
    2020 Full text Przegląd Komunikacyjny

    Niniejszy artykuł nawiązuje do badań, które od 2009 roku prowadzi interdyscyplinarny zespół naukowy z Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Badania te dotyczą problemu wyznaczania osi toru kolejowego z wykorzystaniem techniki mobilnych pomiarów satelitarnych. Podążając za dynamicznym rozwojem technik GNSS, który można było obserwować w czasie ostatniej dekady, zespół przeprowadzał kolejne doświadczenia nakierowane na opracowanie efektywnej metody pomiarowej. Wykorzystując nabyte w tym okresie doświadczenie, przeprowadzono kolejną kampanię pomiarową na torach tramwajowych w Gdańsku. Nadrzędnym celem tych pomiarów było sprawdzenie, jak w zróżnicowanych warunkach terenowych sprawdzą się nowe założenia dotyczące sposobu mocowania anten oraz ich rozmieszczenia na platformie pomiarowej. Do tego celu wykorzystano dziesięć zestawów odbiorników GNSS oferowanych przez dwóch niezależnych producentów – obecnych liderów na rynku. Wybór poligonu testowego umożliwił analizę powtarzalności uzyskiwanych wyników z wielokrotnych pomiarów w warunkach o zróżnicowanej dostępności sygnałów GNSS. W artykule, w sposób syntetyczny zaprezentowano przebieg przeprowadzonych badań oraz otrzymane rezultaty.


  • X-RAY DIFFRACTION STUDY OF BISMUTH LAYER-STRUCTURED MULTIFERROIC CERAMICS
    • Agata Lisińska-Czekaj
    • Dionizy Czekaj
    • Barbara Garbarz
    • Wojciech Bąk
    • Iwona Kuźniarska-Biernacka
    2020 Full text ARCHIVES OF METALLURGY AND MATERIALS

    Goal of the present research was to apply a solid state reaction route to fabricate bismuth layer-structured multiferroic ceramics described with the formula Bi5FeTi3O15 and reveal the influence of processing conditions on its crystal structure and phase composition. Simple oxide powders Bi2O3, TiO2 and Fe2O3 were used to fabricate Aurivillius-type bismuth layer-structured ferroelectrics. Pressureless sintering in ambient air was employed and the sintering temperature was TS = 900°C, TS = 1000°C and TS = 1040°C. The phase composition as well as crystal structure of ceramics sintered at various processing conditions was examined with powder X-ray diffraction method at room temperature. The Rietveld refinement method was applied for analysis of X-ray diffraction data. It was found that ceramics adopted orthorhombic structure Cmc21. The unit cell parameters of bismuth layer-structured multiferroic ceramics increased slightly with an increase in sintering temperature.


  • Young shoots of red cabbage are a better source of selected nutrients and glucosinolates in comparison to the vegetable at full maturity
    • Mariola Drozdowska
    • Teresa Leszczyńska
    • Aneta Koronowicz
    • Ewelina Piasna-Słupecka
    • Dominik Domagała
    • Barbara Kusznierewicz
    2020 Full text EUROPEAN FOOD RESEARCH AND TECHNOLOGY

    Cruciferous vegetables are a valuable source of ingredients with health benefits. The most characteristic compounds of cruciferous vegetables with identified anticancer properties are glucosinolates. Young shoots and sprouts of red cabbage are becoming a popular fresh food rich in nutrients and bioactive compounds. The objective of this research was to determine, for the first time in a comprehensive approach, whether young shoots of red headed cabbage are a better source of selected nutrients and glucosinolates in the human diet in comparison to the vegetable at full maturity. The proximate composition (protein, fat, digestible carbohydrates, fiber), fatty acids profile, minerals (calcium, magnesium, potassium, sodium, iron, zinc, manganese, copper), as well as glucosinolates were examined. The red headed cabbage was characterized by a significantly larger amount of dry matter, and total and digestible carbohydrates in comparison to young shoots. The ready-to-eat young shoots, which are in the phase of intensive growth, are a better source of protein, selected minerals, and especially glucosinolates. The level of some nutrients can be enhanced and the intake of pro healthy glucosinolates can be significantly increased by including young shoots of red cabbage into the diet.


  • Youth Civic Participation in the South Baltic Region. Example of Lithuania, Poland and Sweden
    • Krystyna Gomółka
    • Izabela Borucińska
    • Rimantas Stašys
    • Remigijus Civinskas
    2020

    The aim of this study was to show youth civic participation as a social inclusion element in the Southern Baltic region in need of reinforcement, based on the examples of selected municipalities from Lithuania, Poland and Sweden. The authors focused on the diagnosis of key elements of youth civic engagement at local and cross-border level, taking into account the context of national youth policies and the European Union policy. The problem was highlighted from the perspective of two social groups: adult decision-makers represented by employees of local institutions and young people aged 14–24 from the mentioned SB YCGN project partner's countries. The core part of the monograph consists of the results of quantitative and qualitative studies conducted on the two populations. Their objective was to identify and assess the needs of institutions and young people relating to the stimulation of youth civic participation at local and cross-border levels, youth engagement in decision-making processes, key barriers to civic participation of young people and effective forms and methods of involving youth in active citizenship. The adopted research hypothesis - youth civic participation is an important element of civic society that requires strengthening in Lithuania, Poland and Sweden through bottom-up actions at local communities level, with the central role played by institutions - was confirmed. The institutional environment offers hidden, untapped potential, surpassing that of youth, for initiating and implementing inclusive action, so that the voice of young people in decision-making processes can be heard and taken into account by decision-makers. There were used the research methods: literature, legal and institutional analysis along with quantitative and qualitative studies. The quantitative studies were based on the diagnostic survey method and the electronic survey technique on a sample of 213 institution representatives, and a sample of 1001 respondents aged 14–24 from seven Lithuanian, Polish and Swedish municipalities. The qualitative studies used focus group discussions with the participation of 33 young people and 15 adult representatives of institutions, as well as the method of semistructured individual interviews with 17 adult representatives of youth institutional environment in the SB YCGN project partner's countries.


  • Z cyklu: Cyrkulacje (1), akwarela
    • Krzysztof Wróblewski
    2020

    Rada Miasta Krakowa oraz Prezydent Krakowa objęli honorowym patronatem XXIX Aukcję Wielkiego Serca (Internetową) na rzecz młodzieży niepełnosprawnej. Aukcja rozpoczęła się 16 listopada 2020 r.Czas pandemii spowodował, że aukcja po raz pierwszy w historii odbędzie się w formie internetowej na stronie artinfo.pl. Aukcja będzie trwała prawie dwa tygodnie. W tym roku organizatorom udało się nam pozyskać190 prac od znakomitych artystów. Wśród nich znalazła się akwarela Krzysztof Wróblewskiego z cyklu: „Cyrkulacje (1)”.


  • Zabytkowa infrastruktura kolejowa jako potencjał krajobrazu kulturowego
    • Michał Kwasek
    2020

    W dobie obecnych działań rewitalizacyjnych oraz przemian kolejnictwa, prowadzonych lub przewidywanych w licznych miastach Polski, konieczne jest wskazanie wartości, jakie często niesie z sobą infrastruktura kolejowa. Może się ona stać istotnym elementem przekształcanych przestrzeni miejskich – nie tylko pod względem transportowym. Odpowiednio zaplanowane działania pozwalają uchronić przed destrukcją historyczne obiekty, m.in. wprowadzając do nich nowe funkcje, które są odpowiedzią na aktualne potrzeby społeczeństwa. W artykule podjęto próbę scharakteryzowania tendencji i dobrych praktyk, a także analizy możliwości w ramach działań rewitalizacyjnych związanych z wykorzystaniem zabytkowej infrastruktury kolejowej


  • Zabytkowy zespół dwóch podziemnych zbiorników wody czystej i ogrodu wodnego przy dawnym Szpitalu Miejskim w Gdańsku – obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny
    • Dorota Hryszkiewicz-Kahlau
    • Michał Klugmann
    2020 OCHRONA ZABYTKÓW

    W pracy opisano mało dotychczas znany fragment zespołu Szpitala Miejskiego w Gdańsku (dziś GUMed, dawniej też Akademia Medyczna), obejmujący dwa historyczne podziemne zbiorniki wody pitnej z początku XX wieku, oraz założenie parkowe z lat 40., powiązane z nimi funkcjonalnie i tworzące spójny zespół. Najpóźniej na przełomie lat 60/70 wykorzystanie tego obszaru (około 1 ha) wygasło i nie został on ponownie zagospodarowany w szerszej skali (pomijając budowę dwóch nowych zbiorników wody czystej na potrzeby szpitala. Z tego powodu, całość założenia oraz obiekty zachowały się w stanie zbliżonym do pierwotnego (pomijając degradację wynikającą z upływu czasu i lokalną dewastację). Obiekty te - podziemne zbiorniki o pojemnościach 150 i 300 m3, są świadectwem okresu, kiedy na terenie Gdańska powstawały nowoczesne wodociągi, ale jeszcze przed zasadniczą zmianą w dzisiejszych dzielnicach Wrzeszcz/Aniołki, którą zapoczątkowała budowa zbiornika Stary Sobieski, wraz z przepompownią wody (1911), a potem kolejnych obiektów. Dawne zbiorniki wodne są budowlami projektowanymi indywidualnie, reprezentującymi oryginalne rozwiązania projektowe i funkcjonalne. Większy z obiektów prezentuje też wyjątkowy, w skali Gdańska, stopień zachowania oryginalnego wyposażenia. Park leśny założony przy zbiornikach zajmuje obszar około 60 arów, na którym zachowała się czytelna kompozycja przestrzenna powiązana układem wodnym z większym zbiornikiem. Stanowi ciekawe założenie wykorzystujące nadmiar wody retencyjnej do utworzenia miejsca wypoczynku i rekreacji na terenie dużego zespołu szpitalnego Akademii Medycznej w Gdańsku. Park nie mógłby w takiej formie funkcjonować samodzielnie, dlatego jest związany nierozerwalnie z zespołem zbiorników.


  • Zagadkowe obrazki binarne
    • Joanna Raczek
    2020 Programista Junior

    Czy wiesz, że za pomocą liczb można kodować obrazki? Dziś odkodujemy i narysujemy takie obrazki, a przy okazji poćwiczymy zamianę liczb z systemu dziesiętnego na dwójkowy, czyli binarny.


  • Zakres stosowania tynków
    • Maciej Niedostatkiewicz
    • Tomasz Majewski
    2020 Full text Inżynier Budownictwa

    W artykule podano podział tynków zwykłych ze względu na technikę wykonania, zalecane własności zapraw tynkarskich dla różnych tynków oraz klasyfikacjęwłaściwości suchych mieszanek tynkarskich


  • Zapewnienie jakości konstrukcji stalowych na wszystkich etapach przedsięwzięcia inwestycyjnego
    • Elżbieta Urbańska-Galewska
    • Dariusz Kowalski
    2020

    Opisano warunki i z zasady oraz procedury normowe i prawne zapewniania jakości stalowych konstrukcji budowlanych na etapie projektowania, wytwarzania i montażu.


  • Zapomniany profesor Politechniki Gdańskiej i Politechniki Warszawskiej Mieczysław Wolfke – geniusz fizyki
    • Witold Parteka
    2020 Pismo PG

    Artykuł przedstawia sylwetkę Mieczysława Wolfke - geniusza fizyki. W 2018 roku ukazała się książka Krzysztofa Petelczyca i Eweliny Kędzierskiej zatytułowana Mieczysław Wolfke. Gdyby mi dali choć pół miliona…, poświęcona Mieczysławowi Wolfkemu – wybitnemu fizykowi, wynalazcy, człowiekowi nieprzeciętnego umysłu i rozległej wiedzy z różnych dziedzin, wykładowcy polskich uczelni – Politechniki Gdańskiej i Politechniki Warszawskiej, ale i najważniejszych europejskich uczelni, m.in. w szwajcarskim Zurychu, belgijskim Liège, holenderskiej Lejdzie i niemieckim Karlsruhe, który pracował także dla najważniejszych zakładów technicznych i instytutów, jak np. Carl-Zeiss-Stiftung w Jenie.


  • Zarządzanie danymi badawczymi i ich udostępnianie
    • Anna Wałek
    2020 Full text Forum Akademickie

    Zarządzanie danymi badawczymi (Research Data Management) to temat, który jest dyskutowany i przybiera na znaczeniu od wielu lat. Podstawową przesłanką do odpowiedniego zarządzania danymi jest właściwe i efektywne wykorzystywanie publicznych funduszy. Instytucje i organizacje finansujące badania naukowe podkreślają, że fundusze przeznaczane na granty badawcze w dużej mierze się marnują. Dane, będące wynikami prac badawczych, nie są odpowiednio przechowywane ani udostępniane. Publikowane w czasopismach naukowych wyniki są w takim wypadku niemożliwe do zweryfikowania, a badania, które zostały zakończone wraz z projektem, niemożliwe do odtworzenia, kontynuowania i wykorzystania. Taka sytuacja powoduje np. to, że w wielu ośrodkach badawczych prowadzone są ponownie te same badania, które już zostały kiedyś przeprowadzone, nawet jeśli w przeszłości nie przyniosły oczekiwanych wyników.


  • Zasada szalonego patchworku – efektuacja jako inspiracja do kształtowania relacji i postaw biznesowych
    • Beata Krawczyk-Bryłka
    • Paweł Ziemiański
    • Michał Tomczak
    • Katarzyna Stankiewicz
    2020 Full text Przedsiębiorczość - Edukacja

    Jedna zzasad efektuacyjnego podejscia do przedsiebiorczosci jest zasada szalonego patchworku (crazy quilt), która dotyczy budowania relacji z otoczeniem biznesowym. Zgodnie z nia przedsiebiorca powinien korzystac zkontaktów zosobami zotoczenia, zbudowanych jeszcze przed załozeniem firmy, atakze aktywnie kształtowac nowe relacje wsrodowisku, wktórym firma działa. Silny networking iznajomosc wielu osób pozwalaja na czerpanie inspiracji iwspólne poszukiwanie nowych szans biznesowych. Wartykule zaprezentowano wyniki badan ankietowych, których celem była ocena, na ile polscy przedsiebiorcy korzystaja zzasady szalonego patchworku podczas realizacji celów swoich firm. Sprawdzono równiez, na ile studenci kierunku menedzerskiego doceniaja wartosc tej zasady, planujac załozenie własnej działalnosci gospodarczej. Wobec niewielkiego dorobku polskich badaczy dotyczacego efektuacji, zrealizowane badanie jest waznym elementem budowania zasobów wiedzy ztego zakresu. Zgodnie zuzyskanymi wynikami, studenci okazali sie wswoich przekonaniach bardziej zgodni ztradycyjnym, czyli przyczynowym (anie efektuacyjnym) sposobem myslenia ze wzgledu na wyrazna tendencje do rywalizowania, anie kooperacji zkonkurentami firmy. Efektem badan jest opracowanie katalogu rozwiazan, które powinny byc właczone do procesu edukacji przedsiebiorczej, by uwrazliwiac obecnych iprzyszłych przedsiebiorców na wartosc budowanych relacji, atakze wartosci biznesowych woparciu ostosunki interpersonalne zotoczeniem.


  • Zasady efektuacji w realizacji projektów w rzeczywistości VUCA
    • Beata Krawczyk-Bryłka
    2020

    Rozdział dotyczy zasad efektuacyjnego modelu przedsiębiorczości jako odpowiedzi na wyzwania związane ze zmiennością, niepewnością, niejednoznacznością i złożonością otoczenia (tzw. rzeczywistość VUCA), w którym realizowane są projekty w gospodarce cyfrowej. Na tle rozważań teoretyczno-koncepcyjnych przedstawiono wyniki badań empirycznych, które przeprowadzono w zespołach projektowych IT o różnym poziomie wirtualności. Wskazano stosowanie modelu hybrydowego, integrującego elementy efektuacyjne i kauzalne w procesie realizacji projektów. Zarekomendowano stosowanie zasad modelu efektuacyjnego jako komplementarnych do popularnej w środowisku IT metodyki AGILE. Zaproponowano również włączenie wiedzy o regułach efektuacji w proces kształcenia inżynierów 4.0, by sprawnie działali w otoczeniu VUCA, zarówno pracując w projektach, jak i pełniąc rolę przedsiębiorców.


  • Zastosowanie Modelu Pomorskiej Nagrody Jakości w organizacjach produkcyjnych na przykładzie Konkursu o Pomorską Nagrodę Jakości
    • Piotr Grudowski
    • Anna Wendt
    2020

    Współczesne organizacje, konkurując na rynkach globalnych, muszą uwzględniać coraz większą liczbę czynników determinujących ich pozycję i szanse rozwoju. Do czynników tych należą m.in.: nasycenie rynku, rosnące wyzwania ze strony otoczenia społeczno-ekonomicznego związane ze specyfiką Przemysłu 4.0, skracające się cykle życia produktów, czy też konieczność uwzględnienia wielu ograniczeń wynikających z przyjęcia ogólnoświatowych zobowiązań związanych z ideą zrównoważonego rozwoju W niniejszym opracowaniu przedstawiono jedną z koncepcji, które pomagają organizacjom gospodarczym lepiej zrozumieć złożoność współczesnych uwarunkowań i dzięki temu sprawniej funkcjonować w swym otoczeniu. Koncepcja ta wiąże się z zasadniczym aspektem konkurencyjności — jakością i związaną z nią doskonałością organizacyjną odzwierciedloną w odpowiednich, powszechnie uznanych modelach doskonałości organizacyjnej. Modele te pozwalają w sposób kompleksowy rozpoznać i odnieść się do potrzeb wewnętrznych i zewnętrznych interesariuszy danej organizacji oraz znaleźć skuteczne odpowiedzi, w jaki sposób te potrzeby spełnić. Celem pracy jest przedstawienie wybranych uwarunkowań zastosowania Modelu Doskonałości wykorzystywanego w konkursie Pomorskiej Nagrody Jakości przez siedem organizacji produkcyjnych, które dzięki wykorzystaniu tego podejścia osiągnęły sukcesy rynkowe oraz znalazły się w gronie laureatów XXII edycji tego konkursu. Dzięki temu możliwe będzie nakreślenie perspektyw rozwojowych dla tego typu inicjatyw, szczególnie w kontekście promowania projakościowego rozwoju gospodarek na szczeblu regionalnym.


  • Zastosowanie naturalnych i syntetycznych wypełnień w biofiltrach konwencjonalnych oraz w biofiltrach ze złożem zraszanym
    • Milena Marycz
    2020 Laboratorium

    Popularną metodą oczyszczania powietrza z lotnych związków organicznych jest biofiltracja. Proces biologicznej dezodoryzacji polega na wykorzystaniu zdolności mikrorganizmów do rozkładu różnego rodzaju związków, dzięki czemu zachodzi biodegradacja zanieczyszczeń. W wyniku tego powstają związki nietoksyczne i nieuciążliwe zapachowo. W niniejszym artykule przedstawione zostały dwie najskuteczniejsze metody dezodoryzacji powietrza: biofiltracja konwencjonalna i biofiltracja ze złożem zraszanym. Opisano mechanizm biofiltracji oraz poruszono zagadnienie stosowanych materiałów.


  • Zastosowanie nowatorskich materiałów geosyntetycznych w konstrukcjach oporowych z gruntu zbrojonego
    • Remigiusz Duszyński
    • Jakub Bryk
    2020

    W artykule przedstawiono metodę projektowania stromych skarp wznoszonych z gruntów słabo przepuszczalnych, zbrojonych geosiatkami drenującymi. Z analiz przeprowadzonych dla gruntów o różnej wodoprzepuszczalności oraz dla różnej geometrii skarpy wynika, że pionowy rozstaw i długość zbrojenia mają istotne znaczenie dla stateczności skarpy. Dla gruntów słabo przepuszczalnych, o typowych wartościach współczynników ściśliwości objętościowej oraz konsolidacji, wyznaczono optymalny rozstaw zbrojenia równy 0,5 m. Przy takim rozstawie geosiatka drenująca będzie w stanie wyrównać nadciśnienie wody w porach gruntu słabo przepuszczalnego w ciągu 24 godzin. Wykazano, że przy takim rozstawie wymagana przewodność właściwa zbrojenia jest niezależna od jego długości. Stosowanie zbrojenia w postaci geosiatek drenujących, o właściwościach pozwalających na szybkie rozproszenie nadciśnienia wody w porach gruntu słabo przepuszczalnego, jest możliwe i ekonomicznie uzasadnione.


  • Zespół mieszkaniowo-usługowy ZUS przy ul. Partyzantów w Gdyni, jako przykład nowoczesnego zintegrowania funkcji i formy = / ZUS residential and service complex in Partyzantów St. in Gdynia as an example of modern integration of form and function
    • Robert Hirsch
    • Celina Łozowska
    2020

    Artykuł dotyczy zespołu zabudowy, który powstał w Gdyni pod koniec lat 30. XX w. Ukończenie założenia przerwał wybuch II wojny, ale pomimo tego zrealizowana część dowodzi, że zastosowane rozwiązania przestrzenne i funkcjonalne należały do najnowocześniejszych w ówczesnej Polsce.


  • Zieleń miejska Gdyni okresu międzywojennego oraz problematyka jej zachowania = Urban greenery of Gdynia of interwar period and the issues of its retaining
    • Maura Zaworska
    2020

    URBAN GREENERY OF GDYNIA OF INTERWAR PERIOD AND THE ISSUES OF ITS RETAINING The subject of this article is the urban greenery arrangement in interwar Gdynia and the issues of its retaining after the II World War. The article will concern retaining the authenticity and integrity of the historic urban greenery of Gdynia, both greenery layouts and the plant material creating it. The author of the article will present in what way the designed greenery not only had been co-shaping the landscape and image of interwar modern Gdynia but also had accompanied the modernist architecture. Moreover, they will present the grade of greenery damage after the end of II World War and will present the continuation process of prewar shaping Gdynia greenery after the war, with attention paying to the first post-war stage – until the end of fifties of 20th century.


  • Zielone rozpuszczalniki w analityce chemicznej
    • Marta Bystrzanowska
    • Marek Tobiszewski
    2020 Full text Analityka: Nauka i Praktyka

    W kontekście zielonej chemii analitycznej najczęściej omawianymi obszarami analityki są etapy rozdzielania analitów i przygotowywania próbek do analizy, gdzie zużywa się największe ilości rozpuszczalników i odczynników. Priorytetem jest zmniejszenie ich ilości oraz wprowadzanie alternatywnych, bardziej bezpiecznych dla zdrowia ludzi i środowiska rozpuszczalników, tzw. zielonych rozpuszczalników (m.in. ciecze jonowe, płyny w stanie nadkrytycznym, a także część z rozpuszczalników organicznych). Jednoznaczne wskazanie najbardziej zielonego rozpuszczalnika jest niemożliwe, gdyż jego wybór stanowi zadanie złożone, zależne od konkretnego przypadku (anality, matryca). Istotne są właściwości danego rozpuszczalnika, wpływające na jego uciążliwość oraz los środowiskowy. Niestety wciąż brakuje systemów oceny rozpuszczalników dedykowanych analityce chemicznej, które pozwoliłyby na wieloaspektową analizę. Wskazówką przy opracowywaniu procedur analitycznych mogą być systemy doboru rozpuszczalników sporządzone przez przemysł farmaceutyczny. W artykule wyjaśniono charakterystykę zielonego rozpuszczalnika, przedstawiono zalety oraz ograniczenia poszczególnych grup rozpuszczalników stosowanych w chemii analitycznej, a także omówiono i porównano zielony charakter rozpuszczalników na podstawie ich różnych właściwości.


  • Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Gdańskiej – Moduł 1. Poprawa jakości kształcenia na studiach stacjonarnych II stopnia
    • Ireneusz Mosoń
    • Janusz Cieśliński
    • Agnieszka Lendzion
    • Kajetan Lewandowski
    2020 Full text Pismo PG

    Politechnika Gdańska realizuje od 1 kwietnia 2018 roku projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Gdańskiej” (POWER 3.5) dofinansowywany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój”. W artykule zostały przedstawione informacje dotyczące realizacji zadań szczegółowych modułu 1, będącego pierwszym zadaniem z trzech określonych w projekcie. Artykuł ma charakter sprawozdawczy, a przytoczone dane przedstawiają stan po 30 miesiącach realizacji projektu.


  • Zmodyfikowana metoda redukcji drgań podczas frezowania przedmiotów wielkogabarytowych narzędziami wieloostrzowymi
    • Krzysztof Kaliński
    • Natalia Stawicka-Morawska
    2020

    W pracy zaprezentowano zmodyfikowaną metodę doboru sztywności zamocowania przedmiotu wielkogabarytowego do stołu obróbkowego, mającą na celu redukcję poziomu drgań względnych narzędzie-przedmiot obrabiany podczas frezowania czołowego narzędziem wieloostrzowym. Przedmiotowa modyfikacja polega na rozwinięciu opracowanej wcześniej metody wyznaczania optymalnego docisku zamocowania w ten sposób, że pracę sił skrawania na kierunku szerokości warstwy szacuje się dla wszystkich ostrzy narzędzia będących w kontakcie z przedmiotem. Wyniki prognozowania najlepszych wariantów mocowania przedmiotu są zgodne z uzyskanymi wcześniejszą metodą, której trafność prognozowania została potwierdzona wynikami pomiarów drgań narzędzie-przedmiot podczas frezowania.


  • ZnO ALD-Coated Microsphere-Based Sensors for Temperature Measurements
    • Paulina Listewnik
    • Mikhael Bechelany
    • Jacek B. Jasinski
    • Małgorzata Szczerska
    2020 Full text SENSORS

    In this paper, the application of a microsphere-based fiber-optic sensor with a 200 nm zinc oxide (ZnO) coating, deposited by the Atomic Layer Deposition (ALD) method, for temperature measurements between 100 and 300°C, is presented. The main advantage of integrating a fiber-optic microsphere with a sensing device is the possibility of monitoring the integrity of the sensor head in real-time, which allows for higher accuracy during measurements. The study has demonstrated that ZnO ALD-coated microsphere-based sensors can be successfully used for temperature measurements. The sensitivity of the tested device was found to be 103.5 nW/°C when the sensor was coupled with a light source of 1300 nm central wavelength. The measured coefficient R^2 of the sensor head was over 0.99, indicating a good fit of the theoretical linear model to the measured experimental data.


  • СИЛОВОЙ ПРЕОБРАЗОВАТЕЛЬ С АКТИВНЫМ ПОДАВЛЕНИЕМ ВЫСШИХ ГАРМОНИК ДЛЯ СИСТЕМ ЭЛЕКТРОСНАБЖЕНИЯ ЛЕТАТЕЛЬНЫХ АППАРАТОВ (Power converter with active suppression of higher harmonics for aircraft power supply systems)
    • A. Anuchin
    • V.i. Kulmanov
    • Ryszard Strzelecki
    • Galina Demidova
    2020 Izvestiya vysshikh uchebnykh zavedeniy. Priborostroenie

    Представлены два алгоритма активной фильтрации для силового преобразователя с активным подавлением высших гармоник. Первый алгоритм основан на дискретном преобразовании Фурье: посредством синтезированной системы управления инвертированные измеренные высшие гармоники напряжения поступают на вход инвертора. Второй метод управления основан на алгоритме с использованием принципов самообучения, что значительно снижает потребность в вычислительных ресурсах. Активная фильтрация напряжения в обеих системах обеспечивает требуемое качество выходного напряжения с коэффициентом гармонических искажений менее 5 % во всем диапазоне нагрузок. Приведены результаты моделирования и экспериментального исследования преобразователя с синусным фильтром на выходе, разработанного для систем электроснабжения летательных аппаратов.


  • СИСТЕМА КОНТРОЛЯ СОСТОЯНИЯ ИЗОЛЯЦИИ ЭЛЕКТРОПРИВОДОВ В СЕТЯХ С ГЛУХОЗАЗЕМЛЕННОЙ НЕЙТРАЛЬЮ (System of insulation status monitoring for electric drives in networks with a dead-earth neutral)
    • A. Anuchin
    • D.m. Shpak
    • Ryszard Strzelecki
    • G.l. Demidova
    2020 Full text Izvestiya vysshikh uchebnykh zavedeniy. Priborostroenie

    Предложен метод контроля изоляции частотно-регулируемых электроприводов в сетях с глухозаземленной нейтралью. Система контроля изоляции включается в момент остановки электропривода. Ключи инвертора коммутируются по специальному закону, и с помощью сигнала трансформатора тока, который изме- ряет ток во всех трех фазах привода одновременно, определяется ток утечки. Рассмотрена схема датчика тока утечки и приведены экспериментальные результаты для различных значений сопротивлений изоляции. Показано, что удается детектировать сопротивление изоляции от 2 МОм и ниже.


  • 100-lecie powstania Bauhausu: 1919-2019
    • Małgorzata Kostrzewska
    • Bartosz Macikowski
    2019 Full text Pismo PG

    Celem artykułu jest przypomnienie setnej rocznicy powstania szkoły wzornictwa i architektury Bauhaus. Uczelnia powstała w Dessau i miała ogromny wpływ na rozwój nowoczesnej sztuki - malarstwa, architektury i wzornictwa. Autorzy artykułu przygotowali wystawę poświęconą 100-leciu Bauhausu, która była prezentowana w murach Politechniki Gdańskiej. W artykule wykorzystano fotografie i materiały z tej wystawy. Wystawa i artykuł powstały dzięki wyjazdowi studialnemu do Dessau autorów wraz ze studentami Wydziału Architektury PG.