Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2005
Show all-
Porównanie aktywności przeciwutleniającej polifenoli zawartych w sokach z kapusty surowej i kiszonej oraz z cebuli, dodawanych do oleju rzepakowego
- Maria Tynek
- Paulina Falkowska
W sokach określono zawartość polifenoli (jako równoważniki wit. C lub katechiny - met. Folina-Ciocalteu. Sok z kapusty kiszonej zawierał ~9x10^-3^mg równ./mg s.m. soku a pozostałe po ~3x10^-3^ mg równ/mg s.m. soku. Aktywność przeciwutleniającą soków wyznaczono na podstawie testu w układzie β-karoten-kwas linolowy oraz testu DSC dla oleju rzepakowego. Stwierdzono, że pomimo 3krotnie wyższej zawartości polifenoli w soku z kapusty kiszonej, sok ten był najmniej aktywnym przeciwutleniaczem. Najlepsze właściwości przeciwutleniające wykazywał sok z kapusty surowej.
-
Porównanie metod oceny jakości regulacji układu regulacji generatora synchronicznego
- Katarzyna Wróblewska-Swarcewicz
- Andrzej Swarcewicz
- Zbigniew Lubośny
W artykule przedstawiono i porównano metody pozwalające na ocenę własności dynamicznych układu regulacji generatora synchronicznego, a w tym: kryteria czasowe, kryteria całkowe, linie pierwiastkowe, charakterystyki Bode'go, wartości własne. Porównanie powyższych metod jako kryteriów oceny własności dynamicznych układu wykonano dla modelu jednomaszynowego (generator synchroniczny pracujący na sieć sztywną). Generator synchroniczny wyposażony jest tu w regulator napięcia i stabilizator systemowy oparty na pomiarze mocy czynnej. W analizie pominięto turbinę wraz z jej układem regulacji.
-
Porównanie niezawodności sieci o topologii wielopętlowej z niezawodnością sieci o wielostopniowej toplogii gwiaździstej
- Jadwiga Kozłowska
Rozważono sieci o wielostopniowej topologii gwiaździstej oraz sieci o topologii wielopętlowej. Jako oceny niezawodności tych sieci przyjęto: 1)średnią liczbę sprawnych par węzłów, które mogą komunikować się wzajemnie; 2) prawdopodobieństwo zdarzenia, że sprawne węzły mogą komunikować się wzajemnie. Przyjęto następujący model uszkodzeń. Węzły i kanały sieci ulegają uszkodzeniom z określonym prawdopodobieństwem, uszkodzenia elementów sieci są od siebie statystycznie niezależne. Wyznaczono niezawodność sieci jako funkcję prawdopodobieństwa sprawności elementów sieci. Porównano niezawodność wielostopniowych sieci gwiaździstych z niezawodnością sieci wielopętlowych.
-
Porównanie przebiegu enzymatycznej hydrolizy oleju rzepakowego świeżego, ogrzewanego oraz jego polarnej i niepolarnej frakcji
- Zdzisława Hazuka
- Eleonora Ledóchowska
- Ewa Supernak
Porównano przebieg enzymatycznej hydrolizy oleju rzepakowego świeżego i ogrzewanego w temp. 185 st. C przez 2,5 h oraz frakcji niepolarnej i polarnej, wyizolowanej z oleju ogrzewanego. Hydroliza prowadzona była w obecności lipazy trzustkowej, w warunkach symulujących proces trawienia. Stwierdzono, że olej rzepakowy ogrzewany oraz jego frakcja polarna i niepolarna hydrolizowane są wolniej niż olej świeży.
-
Porównanie systemu Ilias i Moodle - przypadek użycia.
- Anna Grabowska
- Joanna Szłapczyńska
W artykule przedstawiono koncepcję darmowych systemów LMS (ang. Learning Management System) jako narzędzi wspomagających prowadzenie zajęć metodą tradycyjną F2F (ang. Face to Face). Omówiono eksperyment zrealizowany przez dwie uczelnie trójmiejskie: Akademię Morską w Gdyni i Politechnikę Gdańską. Celem eksperymentu było porównanie systemu Ilias (wersja 2.4.4) z systemem Moodle (wersja 1.2). Na wstępie uzgodnione zostały zasady współpracy między uczleniami AM iPG oraz dokonano wyboru materiałów do publikacji. Ostatecznie materiały z przedmiotu "Technologie baz danych" zostały udostępnione w systemie Ilias (platforma lokalna AM) i w systemie Moodle (platforma hostowana PG). Systematycznie na obu platformach uaktualniano materiały edukacyjne niezbędne do realizacji zadań laboratoryjnych. Na zakończenie eksperymentu przeprowadzono wśród studentów ankietę porównującą oba systemy oraz zaproponowano kontynuację i/lub rozszerzenia eksperymentu.
-
Porównanie właściwości układu napędowego z falownikiem napięcia i prądu
- Mirosław Włas
- Marcin Głąb
- Paweł Sylwester Stankiewicz
W referacie porównano dwa układy napędowe zasilane z falownika napięcia i prądu. Przed-stawiono budowę obydwu układów. Wyróżniono cechy szczególne oraz dwoistość struktur (dual relationships). Przedstawiono metodę szerokości impulsów dla falownika napięcia i prądu. Pokazano multiskalarne układy regulacji. Przedstawiono badania symulacyjne ukła-dów.
-
Porównanie wyników datowania metodami luminescencji (TL i OSL) próbek z wybranych profili lessowych Polski SE i Ukrainy NW
- Stanisław Fedorowicz
- Maria Łańczot
- Adam Muc
Przeprowadzono datowanie dla wybranych pięciu profili lessowych, trzy pochodziły z Polski a dwa z Ukrainy. Datowaniu podlegało 89 próbek, przeprowadzono je metodami TL i OSL. W pracy zostały przedstawione statystyczne relacje między wspomnianymi metodami oraz między profilami glebowymi występującymi w danych okresach geologicznych.
-
Portable computer measurement system of machine tools in wood industry
- Kazimierz Orłowski
- Jerzy Kapcia
- Roman Wasielewski
W pracy przedstawiono przenośny system diagnostyczny przeznaczony do oceny pracy obrabiarek skrawających i urządzeń przemysłu drzewnego. Ocena procesu obróbczego odbywa się na podstawie pomiaru wielkości mechanicznych, takich jak: prędkość obrotowa , przemieszczenia oraz przyspieszenia. Korzystanie z programów komputerowych, w które system jest wyposażony, pozwala użytkownikowi maszyn na przeprowadzanie szczegółowych analiz, dzięki którym można poprawić efekty procesu obróbkowego.
-
Portable parallel simulator using MPI for 2D and 3D domains: design and performance testing
- Paweł Czarnul
- Krzysztof Grzęda
W artykule prezentujemy szczegóły projektowo-implementacyjne naszego modularnego kodu symulacyjnego z wykorzystaniem MPI, w tym nakładaniem obliczeń i komunikacji. Podkreślamy modularność naszej implementacji pozwalającą na łatwą adaptację kodu dla innych zasotosowań. Prezentujemy związek pomiędzy przyspieszeniem obliczeń, rozmiarem i kształtami trójwymiarowych domen z różnymi stosunkami liczby węzłów aktualizowanych przez procesor do liczby węzłów wymienianych z sąsiednimi procesorami. Prezentujemy również związek pomiędzy efektywnością i czasem bezczynności przy finalizowaniu nieblokującej komunikacji, dla wszystkich testowanych konfiguracji, od 1 do 32 procesorów. Może to być pomocne przy wstępnej ocenie innych aplikacji uruchomionych na tym samym klastrze.
-
Porządek architektoniczny i urbanistyczny jako element przestrzennego zagospodarowania kraju
- Piotr Lorens
Artykuł został sporządzony jako ekspertyza na zlecenie Rządowego Centrum Studiów strategicznych. Obejmuje ona podsumowanie problematyki współczesnego rozwoju polskiej przestrzeni na tle historycznych uwarunkowań rozwoju kraju. Jednocześnie w artykule zawarto skrótowe podsumowanie wszystkich najważniejszych tendencji rozwojowych polskiej przestrzeni ze szczegółowym określeniem wynikających z nich problemów i zagrożeń.
-
Posadowienie zbiorników paliwowych na gruntach uwarstwionych
- Kazimierz Gwizdała
- Adam Krasiński
- Tadeusz Brzozowski
- Marcin Cudny
Posadowienie zbiorników paliwowych na gruntach uwarstwionych, piaski przewarstwione namułami. Podstawy pali zakończone w piaskach pomiędzy namułami. Analiza nośności i osiadań według metody klasycznej oraz MES.
-
Possibilities of detection and identification objects located on the sea bottom by means of a simple sidescan sonar
- Dorota Łukaszewicz
- Adam Lech Rowiński
Praca zawiera omówienie zagadnień związanych z wykrywaniem i identyfikacją obiektów leżących na dnie przy pomocy sonaru bocznego, umieszczonego na zdalnie sterowanym pojeździe głębinowym.
-
Postępy obrazowania termicznego w podczerwieni
- Antoni Zbigniew Nowakowski
Omówiono stan technik obrazowania termicznego w podczerwieni. Uwagę skupiono na metodach aktywnej termografii dynamicznej, która jest intensywnie rozwijana w Katedrze Inżynierii Biomedycznej PG, we współpracy z AMG i UG, w zakresie diagnostyki oparzeń, nowotworów piersi i w nadzorze kardiochirurgicznym.
-
Postępy w technologii docierania powierzchni płaskich = Development of flat surfaces lapping technology
- Adam Barylski
Przedstawiono stan badań docierania powierzchni płaskich, ze szczególnym uwzględnieniem obróbki narzędziami spojonymi. Omówiono wyniki badań elementów ceramicznych docieranych narzędziami ścierno-metalowymi na bazie węglika boru. Analizowano ubytek liniowy elementów oraz parametry chropowatości powierzchni po docieraniu.
-
Postrzeganie otoczenia ekonomiczno-politycznego oraz możliwości i zagrożeń związanych ze wstąpieniem do UE-porównanie wyników badań polskich i czeskich
- Julita Wasilczuk
- Nelly Daszkiewicz
Rozdział został w całości opraty na wynikach badań przeprowadzonych w Polsce oraz Czeskiej Republice wśród wlaścicieli małych i średnich firm. Omówiono w nim stosunek własciciele do przystąpienia do UE. Przedstawiono także porównanie szans i zagrożen jakie ci własciciele postrzegają w związku z przystapieniem do UE.
-
Poszukiwanie biogenicznych żródeł toluenu w środowisku
- Marcin Marczak
W ramach pracy podjęto próbę wyjaśnienia zjawiska biogenicznego powstawania toluenu zaobserwowanego podczas obróbki osadów ściekowych lub warstwie hipolimnionu eutroficznych zbiorników wodnych. Przeprowadzone badania obejmowały:- optymalizację dostępnych rozwiązań metodycznych i aparaturowych do przeprowadzenia oznaczeń analitów z grupy lotnych związków organicznych w próbkach o złożonym składzie matrycy,- badania zjawiska powstawania toluenu podczas procesu fermentacji osadów ściekowych,- zakrojone na szeroką skalę badania mikrobiologiczne próbek osadów ściekowych- badania próbek wody i osadów dennych eutroficznych zbiorników wodnych w celu stwierdzenia obecności i oznaczenia poziomu stężenia toluenu.W ramach badań opisanych w pracy udało się potwierdzić występowanie zjawiska powstawania toluenu podczas procesu fermentacji osadów ściekowych oraz wytypować mikroorganizmy, które mogą być odpowiedzialne za to zjawisko.
-
Poszukiwanie metody odbudowy oficyn gdańskich kamienic
- Katarzyna Rembarz
- Aleksander Piwek
Na przykładzie wybranego kwartału zabudowy Głównego Miasta w Gdańsku, przedstawiona została metoda tworzenia nowej zabudowy w historycznym mieście. W dotychczasowych koncepcjach odbudowy Gdańska była ona pomijana, gdyż wchodziła w głąb kwartału. W artykule przedstawiono także główne założenia proponowanej metody.
-
Poszukiwanie optymalnego ustawienia elementów tłumiących drgania dla ciała poddanego dwóm stanom obciążenia, przy ograniczeniu pola mocowania elementów.
- Krzysztof Lipiński
W pracy podjęto próbę połączenia procedur badania dynamiki układów wielomasowych z procedurami optymalizacji numerycznej metodą sympleksów. Poszukiwano optymalnego ustawienia elementów tłumiących drgania występujące w układzie. Poddano je testowi dla układu poddanego dwóm stanom obciążenia. Zaproponowano modyfikację sposobu optymalizacji. Otrzymano przykładowe rozwiązanie dla wybranego, fikcyjnego układu o fikcyjnych wartościach parametrów. Na optymalizację nałożono ograniczenia wynikające z ograniczenia pola mocowania elementów tłumiących.
-
Poszukiwanie terenów dla zabudowy mieszkaniowej a zasoby obszarów zielonych w aspekcie bezpieczeństwa środowiska na przykładzie Gdańska
- Magdalena Podwojewska
Ważnym zagdanienie związanym z rozwojem miasta jest ochrona terenów podmiejskich przed niekontrolowaną zabudową terenów czynnych ekologicznie. Jednocześnie istnieją treny w obrębie miasta, które stanowią rezerwę terenową. Są nimi tereny zielone (np. ogródki działkowe) których sposób wykorzystania jest niezgodny z ich przeznaczeniem. Poszukiwanie ternów pod zabudowę mieszkaniowa winno obejmować głównie rejony juz uzbrojone, oraz rejonych w których istnieje konieczność rozwiązania palących probelemów, również społecznych.