Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2006

Show all
  • Kierunki działań marketingowych w szkole wyższej
    • Anna Drapińska
    2006 MARKETING I RYNEK

    W artykule przedstawione zostały cechy usług edukacyjnych szkół wyższych w kontekście usług profesjonalnych. Uwzględniając powyższe cechy scharakteryzowano elementy wpływające na marketing szkoły wyższej oraz pięć głównych obszarów, które powinien on obejmować.


  • Kierunki przeobrażeń układów przestrzennych wybranych małych miast Warmii.
    • Marek Zagroba
    2006

    Praca obejmuje problematykę funkcjonowania i perspektyw rozwoju małych miast Warmii. Stanowi to podstawę do określenia kierunków przeobrażeń struktur przestrzennych ośrodków.Stan zachowania historycznych układów przestrzennych miast wymaga określenia działań odnowy. Wiąże się to nie tylko z materialnym wymiarem przestrzeni, lecz również z przywróceniem zdolności funkcjonowania zespołów staromiejskich. Rewitalizacja jest działaniem na rzecz pozytywnych rozwiązań przestrzennych, gospodarczych i społecznych. Szczególną uwagę w pracy poświęcono przestrzennemu wymiarowi rewitalizacji, co jest zgodne z jej tytułem. Główne cele pracy:· analiza i ocena urbanistycznych układów miast Warmii pod kątem stanu zachowania założeń pierwotnych,· ocena oddziaływania historycznych założeń przestrzennych na współczesne uwarunkowania rozwojowe miast,· sformułowanie zasad przystosowania średniowiecznych układów przestrzennych do współczesnych potrzeb i czynników rozwojowych miast.


  • Kierunki rozwoju inteligentnych systemów produkcyjnych
    • Ludmiła Zawadzka
    2006

    Niniejszy rozdział jest konsekwentnym rozwinieciem wybranych wniosków pracy [8]. W szczególności nadal aktualne pozostaje twierdzenie, że projektowanie Elastycznych Systemów Sterowania Produkcją nalezy do kręgu podstawowych kierunków prac badawczych o istotnym znaczeniu w nauce o inzynierii i zarządzania produkcją. Zatem po charakteryzowaniu trendów interpretacji elastyczności systemów produkcyjnych przystąpiono do analizy jej ideału, jakim są Inteligentne Systemy Produkcyjne. W tym kontekście pokazano holonowe i bioniczne systemy produkcyjne oraz nawiązano do systemów fraktalnych. Szczególny nacisk połozono na środki implementacji szprzętowo-programowych, na przykładzie technologii agentowych. Całość zilustrowano danymi referencyjnymi wybranego wdrożenia przemysłowego (p. 11.3.1), by wreszcie w podsumowaniu nakreślić prespektywy dalszej ewolucji zaawanowanych form elastycznej produkcji.


  • Kilka uwag o czasopismach poświęconych budownictwu.
    • Zbigniew Cywiński
    2006

    Omówiono profil i zakres kilku czołowych czasopism budowlanych w Polsce.


  • Kinematyczne aspekty rowkowania docieraków tarczowych
    • Adam Barylski
    2006

    Przedstawiono ważniejsze problemy rowkowania tarcz docierających do obróbki powierzchni płaskich. Omówiono kinematyczne aspekty promieniowego rowkowania docieraków tarczowych w porównaniu z rowkowaniem krzywoliniowym. Zamieszczono przykładowe wyniki analiz symulacyjnych.


  • Klastry wysokotechnologiczne na Mazowszu - wyniki badań
    • Władysław Włosiński
    • Anna Szerenos
    2006 Organizacja i Kierowanie

    Artykuł zawiera główne wnioski z badań doktorskich koncentrujących się na występującej sieci powiązań w trójkącie: przedsiębiorstwa wysokiej technologii- nauka- regionalne i lokalne władze publiczne na Mazowszu. W wyniku przeprowadzonych badań w obrębie Obszaru Metropolitarnego Warszawy udało się zidentyfikować quasi-klastry: optyczny i informatyczny wraz ze wskazaniem braków w ich funkcjonowaniu i opisem przewidywanych kierunków rozwoju. W oparciu o metodę OECD przeanalizowane zostały podstawowe przepływy wiedzy w powyższych klastrach w formie: interakcji pomiędzy przedsiębiorstwami high-tech a pozostałymi elementami regionalnego systemu innowacji, dyfuzji wiedzy i mobilności pracowników.


  • KM supported process improvement
    • Marek Latos
    • Edward Szczerbicki
    • Jacek Wachowicz
    2006

    The corporate universe nowadays is full of change initiatives andimprovement philosophies. However,only few have proved successful enough to be integrated into regular operations a worldwide leading companies.In this context Six Sigma projects and Lean action workouts emerge as he most effective practices.In this paper we argue that there is a considerable potential to enhance them using Knowledge Management methodology and benefit from intersection of the three approaches. For that reason Knowledge Management strategies, tools and information technologies mus be recognized amongs the major enterprises and systematically implemented as the part of their culture.


  • Knowledge mangement: towards smart it suport system
    • Edward Szczerbicki
    • Cezary Orłowski
    2006

    W pracy zaprezentowano problematykę wykorzystania wiedzy w projektowaniu systemów inteligentnych. wydaje się, bowiem, że przy realizacji przedsięwzięcia zarządzanie wiedzą w procesach analizy wymagań ma kluczowe znaczenie dla sukcesu przedsięwzięcia. Omówiono metody pozyskiwania i przetwarzania wiedzy na potrzeby semantic web, scharakteryzowano to podejście, a także wykazano jego przydatność dla systemów informatycznych wspomagających zarządzanie.


  • Kolorowanie hipergrafów
    • Marek Kubale
    • Konrad Piwakowski
    • Paweł Obszarski
    2006

    Hipergraf to struktura stanowiąca pewne uogólnienie grafu. Oprócz tradycyjnych krawędzi dwuelementowych dopuszcza ona także krawędzie, które zawierają inną, przeważnie większą liczbę wierzchołków. W tej pracy pokażemy kilka modeli kolorowania hipergrafów, takich jak kolorowanie krawędzi, kolorowanie wierzchołków i tzw. CD-kolorowanie, przedstawimy ich podstawowe własności oraz wskażemy zastosowania.


  • Komory kalibracyjne - przegląd rozwiązań konstrukcyjnych
    • Lech Bałachowski
    2006 Inżynieria Morska i Geotechnika

    Przegląd rozwiązań konstrukcyjnych komór kalibracyjnych do badań gruntów niespoistych i spoistych.Komory z pojedynczym i podwójnym płaszczem bocznym z możliwością kontroli stanu naprężenia i odkształcenia wokół masywu gruntowego. Charakterystyka komory kalibracyjnej zaprojektowanej i wykonanej w Laboratorium Katedry Geotechniki Politechniki Gdańskiej.


  • Kompensacja pola magnetycznego złożonego obiektu ferromagnetycznego.
    • Adam Młyński
    2006

    Obiekt ferromagnetyczny wprowadzony w obszar jednorodnego pola magnetycznego powoduje powstanie zaburzenia jednorodności tego pola. Anomalia magnetyczna związana jest z jego namagnesowaniem stałym i indukowanym. Analizowane zagadnienie dotyczy kompensacji indukowanego pola magnetycznego. W pracy przedstawiono niezbędne założenia teoretyczne związane z analizowanym zagadnienie. Przedstawione zostały metody analizy indukowanego pola magnetycznego oparte na równaniach całkowych z wykorzystaniem skalarnego jak i wektorowego potencjału magnetycznego, jak też bazujące na metodach numerycznych z wykorzystaniem metody elementów skończonych. Analizowano rozkłady indukowanego pola magnetycznego dla różnych kształtów kadłuba okrętu oraz dal różnych współczynników wypełnienia. Zaproponowano metodę doboru uzwojeń kompensujących wewnątrz obiektu ferromagnetycznego. W pracy podano również wyniki badań eksperymentalnych.


  • Kompleksowa modernizacja lokalnego systemu grzewczego z wykorzystaniem energii odnawialnej oraz oceną jej kosztu
    • Piotr Kubski
    2006

    Przedstawiono zrealizowaną kompleksową modernizację lokalnego systemu grzewczego z wprowadzeniem skojarzonej gospodarki cieplno-elektrycznej opartej na paliwie LNG, wraz z wykorzystaniem energii odnawialnej.Dla wybranego budynku dokonano szacunku zużycia energii na c.o. i c.w.u. z oceną udziału energii odnawialnej oraz oszacowano koszt pobranej energii odniesiony do jednostki powierzchni mieszkania.


  • Kompleksowa modernizacja osiedlowego systemu grzewczego z wprowadzeniem gospodarki skojarzonej i przy wykorzytaniu energii słonecznej i geotermicznej
    • Piotr Kubski
    2006

    Przerdstawiono przykład kompleksowej modernizacji osiedlowego systemu grzewczego. W jej ramach wprowadzono skojarzone źródło energii elektrycznej i ciepła, wymieniono system rurociągów, zaś budynki dwu osiedli poddano konwencjonalnej termomodernizacji. W budynkach jednego z osiedli dodatkowo wprowadzono układ grzejny oparty na gruntowych pompach ciepła oraz kolektorach słonecznych.


  • Komponentowe podejście do projektowania obiektowego
    • Jarosław Kuchta
    2006

    We współczesnych metodach projektowania aplikacji pojęciekomponentu występuje w dwóch znaczeniach. Podczas projektowania architektury systemu stosuje się pojęcie komponentu w sensie samodzielnego modułu wykonywalnego (program EXE, biblioteka DLL), połączonego przez interfejs z innymi modułami [1]. Drugie znaczenie komponentu występuje w czasie projektowania szczegółowego modułów wykonywalnych i odnosi się do gotowych klas bibliotecznych, z których składa się zwłaszcza interfejs użytkownika modułu. W tej pracy przedstawiono problemy związane z tym drugim stosowaniem komponentów w czasie projektowania, a także sposoby rozwiązania tych problemów poprzez wprowadzenie stereotypów komponentowych doUML [2].


  • Komputerowa rejestracja oraz analiza parametrów autonomicznego pojazdu elektrycznego
    • Leszek Jarzębowicz
    • Krzysztof Karwowski
    2006 Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    W referacie przedstawiono układ rejestrujący elektryczne oraz mechaniczne parametry auto-nomicznego pojazdu elektrycznego małej mocy, tj. wózka Melex 745. Pojazd wyposażony jest fabrycznie w przekształtnik energoelektroniczny realizujący płynny rozruch, jazdę oraz hamowanie odzyskowe. Układ rejestrujący oparty jest na przemysłowym komputerze PC wy-posażonym w kartę pomiarową. Zasilacz UPS daje możliwość rejestracji podczas jazdy wóz-ka. Oprogramowanie układu udostępnia szereg funkcji ułatwiających analizę zgromadzonych danych. Możliwa jest rejestracja przebiegów: prądu i napięcia baterii akumulatorów, prądu i napięcia twornika silnika trakcyjnego, prądu wzbudzenia silnika oraz prędkości pojazdu. Za-mieszczono przykładowe wyniki rejestracji oraz ich krótką analizę. Zwrócono uwagę na moż-liwości wykorzystania przedstawionego układu w procesie dydaktycznym.


  • Komputerowe systemy pomiarowo-diagnostyczne
    • Dariusz Świsulski
    2006

    Przedstawiono klasyfikację i strukturę komputerowych systemów pomiarowych oraz kolejne etapy związane z projektowaniem, wykonaniem i uruchomieniem takiego systemu. Opisano również przykłady systemów pomiarowo-diagnostycznych, opracowanych przy współudziale autora: system do wyznaczania charakterystyk silników trakcyjnych oraz system do badania zaworów regulacyjnych.


  • Komputerowe wspomaganie procesu projektowania instalacji kablowych na statkach
    • Marcin Drewka
    • Zbigniew Kowalski
    2006

    W referacie scharakteryzowano elementy wchodzące w skład instalacji kablowych na statkach, przedstawiając skrótowo analizę procesu projektowania instalacji kablowych. Wykazano przyczyny zapotrzebowania na komputerowe wspomaganie tego procesu. Zaprezentowano koncepcję i założenia systemu z bazą wiedzy do wspomagania projektowania instalacji kablowych oraz wyniki dotychczasowych prac nad stworzeniem takiego systemu.


  • Komputerowe wspomaganie przeprowadzania i oceniania testów
    • Olga Choreń
    2006

    W artykule przedstawiono podstawowe funkcje sieciowego systemu komputerowego wspomagającego przeprowadzenie i ocenianie testów. Szczególną uwagę zwrócono na funkcję modułu obsługi nauczyciela.


  • Komunikacja jako czynnik zwiększający dostepność przestrzeni
    • Marek Wysocki
    2006

    Dostosowanie węzlow komunikacyjnych do potrzeb osób o niepełnej sprawności fizycznej, oprócz swojej roli ułatwiającej integrację osobom niepelnosprawnym z pełnosprawnymi, odgrywa duże znaczenie w podnoszeniu bezpieczeństwa oraz zwiększeniu zakresu i jakości obsługi wszystkich podróznych. Poprawa dostępności komunikacji wpływa na rozwój lokalnych społeczności i sprzyja poszerzeniu oferty turystycznej regionu. Stąd rozwój sieci komunikacyjnych dostepnych dla wszystkich użytkowników (mieszkańcców i turystów, niepełnosprawnych i pełnosprawnych) jest istotnym elementem strategii rozwoju lokalnych społeczności. Podjęcie dzialań w zakresie poszerzenia obszarów dostepnych dla osób starszych i niepełnosprawnych staje się nie tylko koniecznością rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, ale również rozwoju ekonomicznego.W artykule podkreślono znaczenie komunikacji w projektowaniu dla wszystkich użytkowników oraz integracji osób niepełnosprawnych. Wymieniono w artykule braki w przystosowaniu dworców kolejowych do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi i nowe rozwiązania służące poprawie bezpieczeństwa i orientacji przestrzennej osób niewidomych.


  • Komunikacja marketingowa w architekturze
    • Rafał Janowicz
    2006

    Komunikacja marketingowa w przestrzeni publicznej to nie tylko reklama zewnętrzna, ale również architektura traktowana jako nośnik komunikatów marketingowych. W artykule zostały opisane relacje między architekturą a komunikacją marketingową, wpływ procesów marketingowych na przestrzeń publiczną oraz związane z tym zagrożenia.