Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2006
Show all-
Komunikatory sieciowe - nowe standardy i zastosowania
- Krzysztof Nowicki
- Tomasz Janisiewicz
W rozdziale opisano nowe standardy i rozwiązania wykorzystywane do tworzenia komunikatorów sieciowych. Przedstawiono i dokonano porównania dwóch najbardziej "obiecujących" technologii: XMPP i SIMPLE. Oceniono krytycznie możliwości współpracy klasycznych komunikatorów (ICQ, Yahoo Messenger, MSN Messenger, AOL/AIM, Gadu-Gadu, Tlen) między sobą i z nowymi rozwią-zaniami. Przedstawiono autorską aplikację, umożliwiającą wymianę wiadomości między dowolnymi komunikatorami.
-
Komutacja synchroniczna w obwodach elektrycznych
- Jacek Horiszny
- Piotr Jankowski
W artykule przedstawiono wyniki analizy numerycznej prądów w gałęziach indukcyjnych z histerezą magnetyczną. Przeprowadzono obliczenia mające na celu określenie wartości maksymalnej prądu pobieranego przez układ po włączeniu napięcia zasilającego. Analizie poddano układ jedno- i trójfazowy. Dla układu jednofazowego zbadano, jaki wpływ na wartość prądu ma chwila włączenia napięcia i wartość strumienia szczątkowego w rdzeniu magnetycznym elementu indukcyjnego. Na tej podstawie określono formułę pozwalającą dobrać chwilę włączenia napięcia w zależności od wartości strumienia szczątkowego, tak aby wartość prądu podczas włączania była minimalna. Analiza układu trójfazowego wykazała, że ta sama formuła może być wykorzystana w celu zminimalizowania prądu pobieranego przez ten układ po włączeniu napięcia zasilającego.
-
Koncepcja bazy danych fotogrametrycznych bliskiego zasięgu
- Artur Janowski
- Piotr Sawicki
- Jakub Szulwic
Publikacja opisuje bazę danych przechowującą i udostępniającą w środowisku internetowym zasób cyfrowych danych fotogrametrycznych i termowizyjnych oraz numerycznych danych pomiarowych, które mogą być pozyskane z n-wymiarowych opracowań bliskiego zasięgu, realizowanych w i-epokach. W projekcie autorzy określili uprawnienia użytkowników oraz zaproponowali strukturę bazy danych - model pojęciowy i funkcjonalny. Rozwiązanie informatyczne projektu powiązane zostało ze wskazaniem narzędzi programistycznych pozwalających na stworzenie modelu bazy z określeniem oprogramowania bazodanowego. Przedstawione zostały również uwarunkowania prawne i standardy informatyczne przełożone na funkcjonującą strukturę bazy danych.
-
Koncepcja oszacowania zanieczyszczeń zawartych w spalinach silników o zapłonie samoczynnym
- Jerzy Girtler
Zaproponowano model procesu rozruchu silników o zapłonie samoczynnym, w formie procesu semimarkowskiego. Zaproponowano również możliwość uwzględnienia w badaniach ilości substancji szkodliwych, zawartych w spalinach masy substancji zanieczyszczonej, jako zmiennej losowej. W rozważaniach tych przyjęto, że statystyka tej zmiennej ma rozkład asymptotycznie normalny.
-
Koncepcja węzła integracyjnego w Tczewie : historia idei
- Daniel Załuski
Przedstawione w artykule propozycje zmian w rejonie dworca kolejowego w Tczewie są procesem złożonym i długotrwałym. Wymagają porozumienia ze strony miasta, starostwa i województwa, jak i ze strony operatorów. Głównie winny być skierowane do pasażerów i klientów nie korzystających z transportu zbiorowego, ale korzystających z komercyjnych usług na dworcu. Bardzo ważne jest również poparcie PKP S.A. i nawiązanie z nimi umowy o współpracy. Zmiana stanowiska kolei, z nieprzystępnego i niechętnego do wszelkich zmian, we współdziałające i aktywne w tworzeniu lepszych warunków odprawy podróżnych, jest bardzo ważnym przełomem w rozmowach nad lepszą przyszłością polskich dworców.
-
Konferencja naukowa ''Gdynia i Gdynianie'': wprowadzenie
- Maria Sołtysik
Rok 2006 był rokim podwójnego jubileuszu: 80-lecia nadania praw miejskich Gdyni i 30-lecia powstania Towarzystwa Miłośników Gdyni. Dla upamiętnienia obu tych rocznic Towarzystwo zorganizowało konferencję naukową poświęcono dziejom miasta, wydając także specjalny numer Rocznika Gdyńskiego z publikacją referatów wygłoszonych na konferencji.
-
Konfiguracja przestrzeni a bezpieczeństwo = Crime and space configuration
- Anna Awtuch
Artykuł podejmuje kwestię występowania patologii społecznych na wielkich osiedlach mieszkaniowych z perspektywy uwarunkowń przestrzennych Przedstawiono wyniki badań pokazujące, że bardzo podobne pod względem rodzaju tkanki, położenia, oraz struktury społecznej blokowiska mogą posiadać odmienną charakterystykę poziomu bezpieczeństwa, co daje się powiązać ze specyficznie kształtowaną strukturą przestrzeni osiedla jako całości. Wskazuje to na istnienie strukturalnych warunków brzegowych koniecznych dla kształtowania poczucia bezpieczeństwa przestrzeni publicznej środowiska mieszkaniowego.
-
Konfrontowanie reprezentatywnych struktur spektralnych odpowiedzi impulsowej kanału głosowego
- Zbigniew Wojan
- Waldemar Lis
- Katarzyna Wojan
Ewidentne zróżnicowanie nawyków artykulacyjnych charakterystyczne dla dźwięków mowy różnych języków zmusza do odnajdywania znaczących podobieństw nie w obrazie akustycznym mowy swobodnej, a jedynie w jej zawoalowanych fragmentach odpowiedzialnych za przekaz kodu informacji (sensu). W pracy omówiono metody i rezultaty automatycznego kwalifikowania wybranych leksemów trzech systemów języka na podstawie konfrontowania ich cyfrowych reprezantacji. Owa cyfrowa reprezentacja to omawiane w poprzednich publikacjach OSA pakiety parametrów akustycznych, określane przez autorów mianem reprezentatywnych struktur spektralnych odpowiedzi impulsowej kanału głosowego. Reprezentatywne struktury... utworzono w procesie wygładzania cepstralnego uśrednionych parametrów akustycznych, zaczerpniętych z wielokrotnych parlacji mówców zróżnicowanych co do płci i wieku. Kwalifikowanie automatyczne dźwięków mowy, przynależnych parze leksemów odmiennych języków, sprowadza się w praktyce do określania, wyrażonej w procentach, proporcji zbieżnych oraz rozbieżnych wartości energii prążków w komplecie paralelnych elementów obu konfrontowanych macierzy spektralnych o współrzędnych czasu i częstotliwości.
-
Konieczne zmiany w prawie polskim uwzględniające zwrot nakładów za usługi związane z wodami opadowymi
- Ziemowit Suligowski
Przedstawiono zagadnienia prawne związane z finansowaniem zagospodarowania wód opadowych. Przegląd istniejących regulacji. Konieczne zmiany.
-
Konkurencyjność regionów w świetle nowej gospodarki - rolatechnologii informacyjnych
- Katarzyna Tubielewicz
W pracy przedstawiono zagadnienia związane z rolą IToraz zintegrowanych systemów informacyjnych wspomagających zarządzaniemiastem, ich wpływ na konkurencyjność oraz rozwój miast i regionów wnowej gospodarce. Zwrócono uwagę na możliwości wykorzystania technikinformacyjnych oraz systemów wspomagających zarządzanie miastem, takich jak: mapy numeryczne, SIP czy GPS. Przewaga konkurencyjna kraju, regionu, miasta jak i przedsiębiorstwa w dużej mierze uzależniona jest od zastosowania technologii informacyjnych.
-
Konstrukcja docieraków do obróbki otworów walcowych w technologiach regeneracyjnych
- Adam Barylski
Omówiono podstawowe wytyczne do projektowania docieraków do obróbki otworów. Podano także przykłady opracowanych konstrukcji narzędzi do docierania maszynowo-ręcznego otworów walcowych.
-
Konsumpcja jako logika znaczeń a kształtowanie kultury komsumpcji
- Janina Kubka
W artykule omówiono koncepcję ideologizacji konsumpcji Beudrillard'a to jest potraktowanie jej jako zjawiska w którym występują cztery porządki: - funkcjonalna logika wartości użytkowej,- ekonomiczna logika wartości wymiennej,- logika wymiany symbolicznej,- logika wartości.Omówione są problemy związane z możliwością kontynuacji etapu post modernistycznej róznorodności realizacji konsumpcjonizmu.
-
Kontekst a relacyjność przestrzeni = Context versus spatial relationality
- Anna Awtuch
Architektoniczna ingerencja zawsze oznacza dla otoczenia zakłócenie, którego konsekwencją jest zmiana środowiska. W artykule rozważane są dwa sposoby podejścia do roli architekta (i jego architektury) w procesie wprowadzania zmiany. Pierwszy zobrazowany został przy pomocy metafory 'dialogu pomiędzy partnerami': Architekt (architektura) stający wobec Otoczenia. Architektoniczna interwencja jest wtedy postrzegana jako autonomiczny akt, działanie będące następstwem subiektywnej interpretacji, i poszukiwania najbardziej wyrazistych cech charakterystycznych. Drugie podejście zwraca uwagę na środowisko zbudowane jako wytwór ludzki charakteryzujący się określoną wewnętrzną logiką. To rozumienie akcentuje znaczenie poznania: architekt podejmuje wysiłek rozpoznania ukrytego porządku. Autor wskazuje na koncepcję przestrzennej relacyjności jako podstawowy wymiar środowiska zbudowanego, który powinien być głębiej studiowany i zrozumiany w procesie wprowadzania nowego elementu architektonicznego w dany kontekst kulturowy. Przytoczone przykłady ilustrują, w jaki sposób nowe relacje przestrzenne - będące wynikiem zmiany architektonicznej - wiążą się z ukształtowaniem odmiennych wzorów zachowań potencjalnych użytkowników przestrzeni.
-
Kontekst kulturowy w projektowaniu środowiskowym = Cultural context in environmental design
- Andrzej Baranowski
Dezintegracja współczesnego środowiska zbudowanego wymaga zwrócenia uweagi na rolę kontekstu w architekturze. Wizja architektury pojmowanej jako autonomiczna sztuka kreacji zderza się z koncepcją architektury środowiska codziennego.Praktyka cząstkowego, wybiórczego traktowania kontekstu powinna być zastąpiona przez wieloaspektowe podejście całościowe.
-
Kontekst sytuacyjny jako najistotniejszy element w kształtowaniu form architektury sakralnej współczesnego miasta (z uwzględnieniem realizacji z terenu Trójmiasta, w tym z Sopotu)
- Krystyna Pokrzywnicka
Środowisko zabudowane trzech miast nadmorskich - Gdańska, Sopotu i Gdyni - jest wyrazem troskliwej działalności budowlanej wokół obiektów sakralnych: stara substancja zabytkowa jest pielęgnowana a najnowsze projekty realizowane. Niemniej, nie daje się zaobserwować (zwłaszcza na terenie Krajobrazowego Parku Nadmorskiego) wysiłku projektanckiego w uwzględnianiu pierwszego i podstawowego warunku dla nowo projektowanej architektury, tj. kontekstu miejsca. Bywa on - jakże niesłusznie - niedopracowany i nieszanowany. Efekty tego podejścia są widoczne.
-
Kontrola i zapewnienie jakości wyników pomiarów analitycznych =Quality control and quality assurance (QC/QA) of analytical results
- Jacek Namieśnik
- Piotr Konieczka
Wyniki, które winny być źródłem informacji analitycznej, są uzyskiwane w następstwie przeprowadzanych pomiarów. Na tym etapie stosuje się odpowiednie "narzędzia analityczne", które stanowią metodyki analityczne i urządzenia kontrolno-pomiarowe. "Narzędzia" muszą być właściwie przygotowane do pracy, tak aby uzyskiwane wyniki były miarodajne, czyli aby odzwierciedlały w sposób dokładny (jednocześnie precyzyjny i poprawny) rzeczywistą zawartość analitu w badanych próbkach.Zapewnienie właściwej jakości wyników pomiarów analitycznych polega na weryfikacji rzetelności stosowanych przyrządów pomiarowych oraz sprawdzeniu zakresu stosowalności i kalibracji wykorzystywanych procedur analitycznych.
-
Kontrola przekazywania pakietów w mobilnych sieciach ad hoc opartych na rutingu geograficznym
- Rafał Orlikowski
W pracy opisano zagadnienia rutingu w sieciach mobilnych ad hoc, z szczególnym zwróceniem uwagi na protokoły geograficzne. Pokrótce scharakteryzowano tą grupę oraz zaproponowano rozwiązanie, oparte na koncepcji mechanizmów reputacyjnych, które umożliwia kontrolę niekooperacyjnych zachowań węzłów ze względu na przekazywanie pakietów w sieci mobilnej ad hoc opartej na typowym protokole geograficznym.
-
Korporacja Guggenheima- globalny charakter sieci muzeów a tożsamość miasta = Guggenheim's Corporation- global character of museums' network vresus city identity
- Małgorzata Rutkowska
Fundacja Solomona R. Guggenheima jest instytucją zajmującą się promowaniem współczesnej kultury wizualnej za pomocą organizowanych wystaw, badań, programów edukacyjnych oraz publikacji. Architektura obiektów wystawienniczych związanych z Fundacją, jest przedmiotem i zarazem pełni rolę środka promocji współczesnej sztuki. Status instytucji przewiduje globalną ekspansję, jednak dotychczas w gestii władz Fundacji znajdują się: siedziba w Nowym Jorku oraz filie w Wenecji, Berlinie, Bilbao i Las Vegas. W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytania o udział filii Muzeum Guggenheima w zmianie oblicza miast przez architekturę obiektów ekspozycyjnych oraz stopień identyfikacji miast z nowymi muzeami, przynależącymi do międzynarodowej korporacji Guggenheima.
-
Koszt pozyskania kapitału a efekt dźwigni finansowej
- Gabriela Golawska-Witkowska
W pracy zdefiniowano koszt kapitału i określono jego kategorie. Zdefiniowano więc zarówno średni, jak i krańcowy koszt kapitału. Wykazano znaczenie kosztu kapitału w zarządzaniu finansami przedsiębiorstwa. Przedstawiono metody szacowania kosztu kapitalu. Przybliżono problematykę dźwigni finansowej.