Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2006
Show all-
Analiza technologiczności konstrukcji uchwytów frezarskich
- Adam Barylski
Przedstawiono analizę technologiczności konstrukcji uchwytów frezarskich. Zdefiniowano wskaźniki ilościowe oceny technologiczności konstrukcji. Wskazano na istotność przyjętych kryteriów, szczególnie we wstępnym etapie projektowania pomocy warsztatowych.
-
Analiza technologiczności konstrukcji uchwytów obróbkowych
- Adam Barylski
Przedstawiono wariantowo opracowane konstrukcje uchwytów do obróbki otworów w części klasy dźwignia. Zaproponowano kryteria oceny punktowej technologiczności konstrukcji oraz przeprowadzono ocenę opracowanych uchwytów przedmiotowych.
-
Analiza uderzenia hydraulicznego w przewodach magistralnych
- Roman Wichowski
W pracy zastosowano metodę charakterystyk do analizy zjawiska uderzenia hydraulicznego w przewodach sieci cieplnej. Model matematyczny stanowi układ dwóch równań różniczkowych cząstkowych, które rozwiązano metodą charakterystyk. Zamieszczono przykład obliczeniowy, który dotyczy analizy uderzenia hydraulicznego w przewodzie magistralnym sieci ciepłowniczej, skladającym się z trzech odcinków o różnych długościach i średnicach.
-
Analiza wad powierzchni gorącowalcowanych wyrobów stalowych = Hot rolled sections surface defects analysis
- Krzysztof Krzysztofowicz
- Maria Głowacka
Zanalizowano hutnicze wady powierzchni dwuteowników walcowanych na gorąco, głebokość zdefektowanych obszarów i zmiany mikrostruktury w tych obszarach.
-
Analiza właściwości tomografii elektryczno-magnetycznej w zastosowaniu do wykrywania obiektów ukrytych w gruncie
- Agnieszka Janczulewicz
- Jerzy Wtorek
W pracy przedstawiono krótki opis przeprowadzonych badań w ramach realizowanego projektu badawczego promotorskiego nr T11F02230.
-
Analiza właściwości wytrzymałościowych elastomerów uretanowych napełnionych włóknem szklanym
- Janusz Datta
- Łukasz Piszczyk
Celem pracy było otrzymanie elastomerów uretanowych napełnionych niewielką ilością włókna szklanego o długości ok. 5 mm oraz zbadanie wpływu włókna na właściwości wytrzymałościowe otrzymanego materiału.Poliuretany syntezowano metodą dwuetapową. Na podstawie wyników badań stwierdzono, że włókno szklane o zastosowanej długości i w przyjętej ilości nie powoduje wzrostu wytrzymałości na rozciąganie oraz wydłużenia względnego przy zerwaniu, co najprawdopodobniej wynika z niejednorodności uzyskanego materiału. Twardość materiałów napełnionych uległa niewielkiemu podwyższeniu do wartości 88 oSh A względem polimerów nienapełnionych (84 oSh A). Wprowadzenie przyjętej postaci włókna szklanego w ilości od 0,05 do 0,5 % mas. powodowało podwyższenie wartości modułu zachowawczego E' (DMTA) poliuretanów w zakresie temperatur od -50 do -15 st. C. Wskazuje to na mniejszy wpływ niejednorodności układu w zakresie niskich temperatur na zmierzoną właściwość.
-
Analiza wpływu iniekcji pod podstawami pali wierconych
- Adam Pinkowski
- Kazimierz Gwizdała
W referacie przedstawiono zakres badań oraz analizę wyników w odniesieniu do technologii iniekcji według rozwiązania Katedry Geotechniki Politechniki Gdańskiej. W tym celu przygotowano bazę ''ZesPa'' oraz zebrano znaczną liczbę danych dotyczących pali, warunków gruntowych, parametrów iniekcji oraz pracy pali na podstawie wyników próbnych obciążeń statycznych.
-
Analiza wrażliwości pierwszego i drugiego rzędu w problemach statyki prętów cienkościennych
- Piotr Iwicki
Analiza wrażliwości pierwszego rzędu jest wykorzystywana w wielu zagadnieniach teorii konstrukcji. Pomimo tego, że analiza wrażliwości drugiego rzędu pozwala na znaczną poprawę dokładności uzyskiwanych wyników, jest ona mniej popularna niż analiza pierwszego rzędu. W pracy wyznaczono drugą wariację zmiennych stanu zachowania się konstrukcji. Przyjęto klasyczne założenia teorii prętów cienkościennych. W przykładzie numerycznym wyznaczono funkcje podcałkowe wrażliwości oraz pierwszą i drugą wariację bimomentu i kąta skręcenia pręta dwuteowego na skutek zmian szerokości półek.
-
Analiza wyników pomiarów szumów m. cz. diod LED transoptorów CNY 17
- Barbara Stawarz-Graczyk
Zaprezentowano wyniki pomiarów szumów m. cz. diod transoptorów oraz wyniki badań stacjonarności tych przebiegów. Test stacjonarności został zastosowany do parametrów statystycznych przebiegów szumowych takich jak wartość średnia, wariancja, skośność oraz kurtoza. Stwierdzono, że niemal wszystkie przebiegi szumowe diod transoptorów były stacjonarne.
-
Analiza wyników pomiarów szumów m. cz. diod LED transoptorów CNY 17
- Barbara Stawarz-Graczyk
Zaprezentowano wyniki pomiarów szumów m. cz. diod transoptorów oraz wyniki badań stacjonarności tych przebiegów. Test stacjonarności został zastosowany do parametrów statystycznych przebiegów szumowych takich jak wartość średnia, wariancja, skośność oraz kurtoza. Stwierdzono, że niemal wszystkie przebiegi szumowe diod transoptorów były stacjonarne.
-
Analiza wyrównoważenia silników rzędowych dwusuwowych czterocylindrowych
- Ryszard Mosakowski
Dokonano analizy i porównania poszczególnych wariantów z punktu widzenia momentów wypadkowych od sił bezwładności pierwszego i drugiego rzędu.
-
Analizator do elektrochemicznej spektroskopii impedancyjnej
- Jerzy Hoja
- Grzegorz Lentka
W artykule przedstawiono metode pomiaru impedancji oparta na próbkowaniu i cyfrowym przetwarzaniu sygnałów pomiarowych w zastosowaniu do elektrochemicznej spektroskopii impedancyjnej. Metoda została zaimplementowana w analizatorze EIS składającym się z potencjostatu, generatora z cyfrowa syntezą częstotliwości i woltomierza wektorowego. Omówiono podstawy teoretyczne metody pomiaru impedancji i konstrukcji analizatora EIS. Zaprezentowano wyniki pomiarów przeprowadzane zrealizowanym prototypem oraz ocenę dokładności pomiaru.
-
Analizator do spektroskopii wysokoimpedancyjnej wykorzystujący DFT w detekcji fazoczułej
- Jerzy Hoja
- Grzegorz Lentka
W pracy przedstawiono metodę pomiaru impedancji opartą na próbkowaniu sygnałów oraz wyznaczaniu ich parametrów z zastosowaniem algorytmów cyfrowego przetwarzania sygnałów. Zastosowano dyskretną transformację Fouriera do wyznaczania składowych ortogonalnych sygnałów pomiarowych. Przeprowadzono analizę dokładności pomiaru impedancji uwzględniającą rozdzielczośc przetworników a/c, amplitudę sygnału pomiarowego, liczbę zebranych próbek w czasie pomiaru oraz stosunek składowych ortogonalnych impedancji mierzonej. Wyniki badań symulacyjnych pozwoliły na zrealizowanie analizatora do spektroskopii wysokoimpedancyjnej w szerokim zakresie częstotliwości od bardzo niskich 100uHz do 1MHz.
-
Analysis od dynamic loads on lightweight footbridge caused by lorry passing underneath
- Piotr Żółtowski
- Janusz Piechna
- Henryk Zobel
- Krzysztof Żółtowski
W artykule przedstawiono analizę drgań lekkiej kładki dla pieszych wywołanych przejazdem ciężarówki z dużą prędkością pod spodem konstrukcji.
-
Analysis of a high-quality photonic crystal resonator
- Jakub Podwalski
- Łukasz Kulas
- Piotr Sypek
- Michał Mrozowski
Artykuł przedstawia kompleksową analizę rezonatora 2D o wysokiej dobroci uzyskanego dzięki zastosowaniu fotonicznych kryształów. Struktura rezonatora została zoptymalizowana w celu osiągnięcia maksymalnej dobroci. Analiza została wykonana przy pomocy metody FDTD z zaimplementowanymi makromodelami, a wyniki poddano następnie obróbce cyfrowej w oparciu o technikę GPOF. Taka kombinacja zastosowanych metod okazała się bardzo efektywna w analizie struktur o wysokiej dobroci.
-
Analysis of abrasive powder at lapping
- Adam Barylski
Przedstawiono wyniki badań wpływu dawkowania pasty i zawiesiny ściernej na jakość docierania powierzchni płaskich. Analizowano parametry chropowatości powierzchni elementów ceramicznych i miedzianych.
-
Analysis of coplanar-type printed lines including parasitic effects of bonding wires between ground conductors
- Tomasz Stefański
- Bogdan Janiczak
W pracy przedstwiono wyniki analizy propagacji sygnałów prostokątnych w strukturach sprzężonych falowodów koplanarnych z uwzględnieniem nieidealności połączeń pomiędzy przewodnikami masy. Wyniki analiz numerycznych dla wybranych struktur linii sprzężonych zweryfikowano pozytywnie w oparciu o rezultaty badań eksperymentalnych prowadzonych technikami czasowymi (TDR/TDT).
-
Analysis of electrochemical noise by means bispectral techniques
- Kazimierz Darowicki
- Artur Zieliński
Procesy o charakterze nieliniowym są często spotykane w praktyce pomiarów elektrochemicznych oraz korozyjnych. Przykładem mogą być procesy elektrodowe kontrolowane aktywacyjnie, dla których często stosowanym podejściem jest linearyzacja. W niniejszym, wprowadzającym doniesieniu przedstawione zostały możliwości analizy nieliniowości szumu elektrochemicznego z wykorzystaniem widm wyższych rzędów. W pracy przedstawiono wyniki analizy przebiegów szumów uzyskanych na drodze symulacji oraz rejestrowanych w układach elektrochemicznych poddawanych polaryzacji.
-
Analysis of human negotiations for e-business improvements
- Beata Krawczyk-Bryłka
- Michał Piotrowski
W artykule zaproponowano ogólny model negocjacji oraz oparty na nim uproszczony model jakości negocjacji. Zaproponowany model jakości negocjacji umożliwia zdefiniowanie wielu scenariuszy negocjacji i ich ocenę w kategoriach kompletności, efektywności, wydajności i satysfakcji. Przeanalizowano 150 eksperymentów (f2f i czat) w celu określenia wpływu osobowości negocjatorów i strategii negocjacyjnych na ich rezultat.
-
Analysis of mixing rules for the Stillinger-Weber potential: a case study of Ge-Si interactions in the liquid phase
- Jacek Dziedzic
- Emiliano Principi
- Jarosław Rybicki
Ciekły stop Ge_{0.25}Si_{0.75} symulowano metodą dynamiki molekularnej, przy użyciu potencjału Stillingera-Webera. Badano wpływ parametryzacji członu potencjału odpowiedzialnego za oddziaływania trójciałowe w trójkach nieidentycznych atomów na strukturę symulowanego stopu. Wpływ ten okazał się być znaczący.Zmiany w parametrach rzędu kilku procent skutkowały istotnymi różnicami w parowych funkcjach rozkładu, kątowych funkcjach rozkładu oraz współczynnikach dyfuzji. Dla dwóch spośród badanych parametryzacji zaobserwowano separowanie się układu na regiony zdominowane przez Ge i przez Si, podczas gdy dla pozostałych trzech parametryzacji efekt ten nie wystąpił.