Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2006

Show all
  • Problemy kształtowania Śródmieścia Gdyni
    • Piotr Lorens
    2006

    Artykuł dotyczy problemów kształtowania przestrzeni Śródmieścia Gdyni jako obszaru funkcjonalnego. Zawarto w nim refleksje dotyczące uwarunkowań historycznych rozwoju obszaru oraz mozliwych nowych obszarów / stref rozwojowych. Tym samym obejmuje on propozycję plityki rozwoju analizowanego obszaru.


  • Problemy modelowania własności wytrzymałościowych stalowych konstrukcji typu ''sandwich''
    • Janusz Kozak
    2006

    W pracy omówiono wyniki badań zmęczeniowych stalowych, laserowo spawanych konstrukcji typu sandwich. Na ich tle uogólniono mechanizmy niszczenia takich konstrukcji. Dla wybranego modelu niszczenia przedstawiono wyniki badań elementarnego połączenia spawanego laserowo.


  • Problemy określania trwałości zmęczeniowej stalowych paneli spawanych laserowo
    • Janusz Kozak
    2006

    W pracy przedstawiono problemy związane z analizą trwałości zmęczeniowej stalowych paneli spawanych laserowo typu sandwich. Przedstawiono wyniki badań laboratoryjnych w skali naturalnej a na ich podstawie zaproponowano algorytm podejścia do szacowania trwałości zmęczeniowej.


  • Problemy rewitalizacji budowli miejskich podejmowane w Centrum CURE
    • Czesław Szymczak
    2006 Zeszyty Naukowe Politechniki Rzeszowskiej. Budownictwo i Inżynieria Środowiska

    W pracy przedstawiono problemy rewitalizacji zabytkowych budowli miejskich, które są podejmowane w Centrum Doskonałości CURE (Centrum Rewitalizacji Budowli Miejskich). Podano przykłady zastosowań metod rewitalizacji w Gdańsku (Twierdza Wisłoujscie, Brama Nizinna) i Wilnie (Dzwonnica Katedry, kosciół św. Anny).


  • Problemy stochastycznej mechaniki gruntów : ocena niezawodności
    • Jarosław Przewłócki
    2006

    W książce omówiono szereg zagadnień, zmierzających zarówno do uwzględnienia czynników losowych, w tym przestrzennej zmienności właściwości mechanicznych ośrodka gruntowego w analizie wybranych problemów, jak i udoskonalenia metod takiej analizy. Oprócz rozważań dotyczących losowości i opisu różnych parametrów uwzględnianych w metodach teorii niezawodności czy probabilistycznych, są to problemy oceny stanu naprężenia i przemieszczenia podłoża gruntowego modelowanego w ramach losowej teorii sprężystości i plastyczności. W pierwszym rozdziale przedstawiono podstawowe wiadomości z rachunku prawdopodobieństwa i statystyki matematycznej, pod kątem ich zastosowania do zagadnień geotechnicznych. Rozdział drugi poświęcono teorii funkcji losowych ze szczególnym uwzględnieniem procesów stochastycznych i pól losowych a także sposobów ich analizy. W rozdziale trzecim omówiono najważniejsze elementy teorii niezawodności, a więc miary bezpieczeństwa oraz wybrane metody analizy. Rozdział czwarty stanowi przegląd literatury i badań własnych autora, dotyczących opisu losowości parametrów występujących w problemach geotechnicznych. Kolejne rozdziały poruszają podstawowe zagadnienia stochastycznej mechaniki gruntów. I tak w rozdziale piątym omówiono stan przemieszczenia i naprężenia w ośrodku gruntowym. Rozpoczynając od metod probabilistycznej oceny osiadania fundamentu, przedstawiono analityczne i numeryczne sposoby rozwiązania równań losowej teorii sprężystości. W rozdziale szóstym przedstawiono metody nośności granicznej stochastycznego podłoża pod fundamentem, a więc probabilistyczne adaptacje metody równowagi granicznej oraz metody granicznego stanu naprężenia. Wreszcie rozdział siódmy poświęcono ocenie stateczności zboczy, z uwzględnieniem występujących tu losowości.


  • Problemy wyznaczania wytrzymałości zmęczeniowej panwi badanych w maszynie z wirującym obciążeniem
    • Jan Sikora
    2006

    W pracy przedstawiono problem niejednoznaczności związanej z szacowaniem wartości estymatora wytrzymałości zmęczeniowej warstwy ślizgowej panwi badanych w maszynie z wirującym obciążeniem. Maszyna o takim wzorcu obciążenia testującego stanowi według normy ISO 7905/1 podstawowe urządzenie do doświadczalnych badań zmęczeniowych własności materiałów łożyskowych stosowanych w łożyskach hydrodynamicznych.


  • Procedure for and results of simultaneous determination of aromatic hydrocarbons and fatty acids methyl esters in diesel fuels by high performance liquid chromatography
    • Marian Antoni Kamiński
    • Ewelina Gilgenast-Krasińska
    • Andrzej Przyjazny
    • Grażyna Romanik
    2006 JOURNAL OF CHROMATOGRAPHY A

    W pracy przedstawiono taki sposób modyfikacji metody EN-12916 /ASTM D-6591, który zapewnia jednoczesne oznaczenie poszczególnych grup węglowodorów aromatycznych, całkowitej zawartości węglowodorów poliaromatycznych oraz zawartości FAME w oleju napędowym. Stosuje się nadal detektor refraktometryczny i elucję n-heptanem, jednak przepływ zwrotny eluentu jest wykonywany po elucji policyklicznych węglowodorów aromatycznych. Dodatkowo zastosowano detektor fotoabsorpcjometryczny UV typu DAD, co ma na celu dokładne oznaczenie niskich zawartości węglowodorów poliaromatycznych a także umożliwia stwierdzenie obecności FAME w badanym paliwie.


  • Proces technologiczny w aspekcie teorii przemian jakościowych.
    • Romuald Kolman
    2006

    Na tle konwencjonalnego modelu procesu technologicznego przedstawiono wersję zmodyfikowaną, uwzględniającą najistotniejsze przemiany jakościowe. Wersję tę przetransformowano do procesu zautomatyzowanego z sugestią analizy uchwytnych przemian jakościowych.


  • Process management methodology for quality systems of small organizations
    • Piotr Grudowski
    2006 FOUNDATIONS OF CONTROL AND MANAGEMENT SCIENCES

    W artykule przedstawiono najważniejsze elementy metodyki wdrażania zorientowanych procesowo systemów zarządzania jakością wg normy ISO 9001. Zaprezentowano przykład struktury procesów systemu jakości oraz prosta metodę opisu procesów (przewodnik procesu). Omówiono założenia metodyki oraz wybrane sposoby nadzorowania procesów. W podsumowaniu wskazano korzyści płynące ze stosowania metody w małych organizacjach.


  • Process of self-ignition engine loads and its properties
    • Jerzy Girtler
    2006 Full text Journal of KONES

    W artykule zaproponowano probabilistyczną interpretację obciążenia silników spalinowych o zapłonie samoczynnym z uwzględnieniem znanych parametrów (wskaźników) ich pracy. Wykazano, że obciążenie tego rodzaju silników, rozpatrywane w dowolnej chwili, może być uważane za zmienną losową wielowymiarową. Zmiany obciążenia silnika w czasie jego pracy uznane zostały za proces obciążeń i przedstawione w formie wielowymiarowego procesu stochastycznego, którego stanami są obciążenia jako zmienne losowe. Wykazano, że proces obciążeń może być uznany za proces stochastyczny o przyrostach asymptotycznie niezależnych, stacjonarny i ergodyczny. Wykazano także, że w badaniach obciążenia silnika o zapłonie samoczynnym należy uwzględnić zależność stochastyczną między ich obciążeniem cieplnym a mechanicznym.


  • Processing of 1-nitroacridine-induced DNA-DNA cross-links by topoisomerase I is associated with enhanced cellular survival: a possible role of topoisomerase I in the removal of DNA cross-links
    • Krzysztof Lemke
    • Annette K. Larsen
    • Andrzej Składanowski
    2006 EUROPEAN JOURNAL OF CANCER

    W tej pracy wykazujemy, że modyfikacje plazmidu indukowane przez wzrastające dawki 1-nitroakrydyn (nitracrine i związek C-857) prowadzą do zahamowania aktywności katalitycznej topoizomerazy I. Hamowanie to związane jest z pojawieniem się pojedynczoniciowych uszkodzeń DNA i tworzeniem kowalencyjnych kompleksów topoizomeraza I-DNA. Nie obserwowano takich efektów dla topoizomerazy typu II.Dalsze badania wykazały, że jedna z 1-nitroakrydyn (nitracrine) tworzyła niezwykły rodzaj uszkodzeń DNA, międzycząsteczkowych wiązań sieciujących między cząsteczkami plazmidu. Co ciekawe, ten typ uszkodzeń był naprawiany o obecności izolowanej topoizomerazy I.Na podstawie dalszych wyników wnioskujemy, że uszkodzenia indukowane przez niektóre 1-nitroakrydyny są naprawiane przez topoizomerazę I w komórkach nowotworowych a w komórkach z obniżoną zawartością tego enzymu obserwujemy zwiększoną wrażliwość na niektóre związki z grupy 1-nitroakrydyn.


  • Processing of porous structures of YBa2Cu3O7-δ High-temperature superconductor
    • Paweł Fiertek
    • Wojciech Sadowski
    2006 Full text MATERIALS SCIENCE-POLAND

    Publikacja opisuje technikę otrzymywania nadprzewodnika wysokotemperaturowego YBa2Cu3O7-x o porach otwartych.


  • Procesy konwergencji cen w Unii Europejskiej w latach 1990-2002
    • Joanna Wolszczak-Derlacz
    2006

    Celem pracy było kompleksowe badanie cen w kontekście zgodności ich kształtowania się z prawem jednej ceny w krajach Unii Europejskiej. Badania te objęły zarówno poziom makro, który odnosił się do danych o wysokim stopniu agregacji, jak i poziom mikro obejmujący 148 indywidualnych produktów. Struktury cenowe krajów Unii wykazują dużą różnorodność. Hipoteza konwergencji typu sigma nie została potwierdzona, potwierdzono zaś hipotezę konwergencji beta. Czas potrzebny do redukcji o połowę zróżnicowania cen wg estymacji z użyciem danych indeksowych to 23 lata, a dla modelu panelowego przy zastosowaniu systemowego estymatora UMM 2,4 roku.Oszacowano także model wyjaśniający przyczyny zróżnicowania cen. Trzy czynniki tzn.: różnice w dochodach i płacach, zmienność kursów walutowych i różnice w VAT uznać należy za podstawowe determinanty przestrzennego zróżnicowania cen.


  • Product development using rapid prototyping for pump rotors
    • Włodzimierz Przybylski
    • Stefan Dzionk
    • Michał Dobrzyński
    2006

    W artykule zaprezentowano zastowanie techniki szybkiego prototypowania do wytwarzania fizycznych modeli produktów i ich części składowych oraz prototypów funkcjonalnych, technicznych i wizualnych z pominięciem tradycyjnych technologii mechanicznych jak odlewanie, skrawanie czy też obróbko elektroerozyjna. Przedstawione studium przypadku oparto na rozwoju konstrukcji wirnika pompy począwszy od etapu projektowania poprzez wytwarzanie prototypu do etapu testów i badań eksploatacyjnych.


  • Production of fine droplet emulsions in the agitated draft-tube column reactor
    • Bożenna Kawalec-Pietrenko
    • Joanna Gryszko
    2006

    Badano rozkłady wielkości kropel emulsji woda - olej parafinowy w reaktorze dwukolumnowym z mieszaniem w kolumnie wewnętrznej jako strefie wznoszenia. Stosując model dyspersyjny w układzie zamkniętym z całkowitą recyrkulacją, wyznaczono obwodowe i strefowe współczynniki dyspersji


  • Production of gaseous matrix-free reference materials. Application of thermoanalytical techniques
    • Anna Świtaj-Zawadka
    • Piotr Konieczka
    • Jan Biernat
    • Y. Takao
    • K. Mita
    • S. Komar
    • M. Wesołowski
    • Andrzej Przyjazny
    • Jacek Namieśnik
    2006 JOURNAL OF THERMAL ANALYSIS AND CALORIMETRY

    Materiały odniesienia są wykorzystywane w każdym laboratorium w celu zapewnienia jakości wyników pomiarów analitycznych. Produkcja materiałów odniesienia nie jest zadaniem łatwym, szczególnie w przypadku składników gazowych, toksycznych i o nieprzyjemnym zapachu. Termiczny rozkład związków powierzchniowych jest bardzo dogodnym sposobem sporządzania właśnie tego rodzaju mieszanin. Ważną rolę w procesie termicznego rozkładu związków powierzchniowych odgrywa temperatura. W pracy przedstawiono wykorzystanie technik termoanalitycznych (termograwimetria w połączeniu z różnicową kalorymetrią skaningową (TG-DSC) i skaningową mikroskopią elektronową (SEM)) w celu sprawdzenia i potwierdzenia zakresu temperatur termicznego rozkładu związków powierzchniowych określonych z wykorzystaniem techniki termicznej desorpcji w połączeniu z chromatografią gazową (TD-GC).


  • Production of trehalose by intramolecular transglucosylation of maltose catalysed by a new enzyme from Thermus thermophilus hb-8
    • Anna Zdziebło
    • Józef Synowiecki
    2006 FOOD CHEMISTRY

    Thermus thermophilus HB-8 jest źródłem syntazy trehalozy katalizującej konwersję maltozy. Aktywność specyficzna wytwarzania trehalozy w reakcji katalizowanej ekstraktem białek komórkowych wymienionej bakterii wynosi 0,1 U/mg białka i frakcjonowanie białek przez wysalanie siarczanem amonu powoduje około 3,5-krotne zwiększenie aktywności specyficznej. Optymalna temperatura konwersji maltozy wynosi 65 st.C i w 85 st.C zostaje zachowane około 27 % maksy-malnej aktywności. Największą produktywność syntazy trehalozy zaobserwowano podczas hodowli bakterii w 60 st.C przy 0,1-0,5 % stężeniu chlorku sodu w pożywce. Frakcjonowanie siarczanem amonu i badania aktywności preparatu względem maltotriozy, maltotetraozy i Glc-alfa-pNp wykazały, że syntazę trehalozy można oddzielić od alfa-glukozydazy poprzez wysalanie.


  • Proekologiczne odnawialne źródła energii
    • Witold Lewandowski
    2006

    Książka poświęcona proekologicznym odnawialnym źródłom energii w kontekście tradycyjnych, nieodnawialnych nośników energii i ich wpływu na degradację środowiska. Scharakteryzowano, podano przykłady wykorzystania, koszty inwestycji i eksploatacji energii ze źródeł odnawialnych, w tym energii słonecznej, wiatrowej, wody, biomasy, geotermalnej i innych.


  • Program edukacyjny ''Projektowanie Przestrzeni Wspólnej''
    • Marek Wysocki
    2006

    Artykuł poświęcony realizowanemu na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej programowi edukacyjnemu ''Projektowanie Przestrzeni Wspólnej''. Program realizowany jest wspólnie z samorządami lokalnymi województwa pomorskiego. W programie uczestniczą studenci Wydziału Architektury i osoby niepełnosprawne. W artykule opisano zrealizowane warsztaty ''Miasta bez Barier'', które odbyły się w Gdyni i Kwidzynie.


  • Program ochrony powietrza od wpływu transportu w Gdańsku.
    • Kazimierz Jamroz
    2006 Transport Miejski i Regionalny

    Wymagania krajowe w zakresie ochrony powietrza.Uwarunkowania europejskie w zakresie ochrony powietrza.Przykłady programów ochrony powietrza w miastach.Analiza stanu zanieczyszczeń powietrza w Gdańsku.Propozycja programu ochrony powietrza w Gdańsku.