Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2006
Show all-
Programowanie działań przestrzennychuwarunkowanych równoważeniem rozwoju regionu
- Dorota Dominika Kamrowska-Załuska
W artykule przedstawiono zarys badań nad kryteriami wyboru i kolejności działań z zakresu zrównoważonej odnowy przestrzeni miejskiej, które wpisują się w równoważenie rozwoju regionu. W wyniku przeprowadzonych badań stworzony zostanie system kryteriów oceny inwestycji, pozwalający ustalić priorytety działań przestrzennych i odpowiednie instrumenty w skali ponadlokalnej i regionalnej.
-
Project Management in Enterprises: IT Implementation Based on Fuzzy Models
- Cezary Orłowski
- Zdzisław Kowalczuk
W pracy analizuje się problem zastosowania metod zarządzania wiedzą oraz metod sztucznej inteligencji w zarządzaniu budżetem i planem realizacji projektów informatycznych. W pierwszej części wskazuje się na problemy związane z zarządzaniem projektami wytwarzania oprogramowania w zakresie planowania i bieżącego sterowania zarówno procesem wytwórczym, jak i zespołem programistów. Po omówieniu pożądanych zmian w metodologii zarządzania, prezentuje się sposób metodę wdrożenia tych metod do rozwiązywania problemów inżynierii oprogramowania. Następnie prezentuje się opis systemu wspierania decyzji zarządczych, którego zadaniem jest doradzanie kierownikom zespołów projektowych w zakresie planowania i zarządzania procesem wytwórczym oraz jego budżetem, jak również pomoc członkom zespołu w dostosowaniu się (oraz swojej wiedzy i umiejętności) do zmiennych warunków procesu produkcji oprogramowania.
-
Projekt oraz implementacja systemu udostępniania produktów fotogrametrycznych
- Michał Łuczycki
- Marek Moszyński
- Jakub Szulwic
- Szymon Geliński
- Robert Maciaszczyk
- Michał Szóstakowski
Artykuł poświęcony jest realizacji projektu informatycznego, majacego na celu budowę internetowego systemu udostępniania obrazów fotogrametrycznych.
-
Projekt siłowni spalinowo-elektrycznej śródlądowego statku pasażerskiego przeznaczonego na trasę Berlin-Królewiec
- Damian Bocheński
- Jacek Rudnicki
W artykule przedstawiono projekt siłowni spalinowo-elektrycznej dwuczłonowego, śródlądowego statku pasażerskiego, napędzanego dwoma pędnikami azymutalnymi.
-
Projektowanie filtrów ułamkowo-opóźniających metodą nierównomiernego próbkowania w dziedzinie częstotliwości
- Marek Blok
- Mirosław Rojewski
- Arkadiusz Matyjas
W pracy przedstawiono nową metodę projektowania filtrów ułamkowo-opóźniających typu FIR. W metodzie tej wymusza się zerową wartość zespolonego błędu aproksymacji charakterystyki częstotliwościowej projektowanego filtru lub zerową wartość pochodnej tego błędu w punktach nierównomiernie rozłożonych na osi częstotliwości. W pracy pokazano, że zaproponowana metoda, przy odpowiednim doborze punktów dokładnej aproksymacji, pozwala na projektowanie filtrów prawie optymalnych w sensie kryterium Czebyszewa. Ponadto, w pracy przedstawiono jak, korzystając z zaproponowanej metody, można zaprojektować pasywne filtry ułamkowo-opóźniające o prawie równofalistym błędzie aproksymacji.
-
Projektowanie hydrodynamicznych łożysk wzdłużnych z wykorzystaniem optymalizacji kształtu szczeliny smarowej
- Michał Wasilczuk
w pracy przedstawiono metodę projektowania hydrodynamicznych łożysk wzdłużnych z wykorzystaniem optymalizacji kształtu szczeliny smarowej. Optymalizacja kształtu szczeliny smarowej, pierwszy etap projektowania łożyska, jest przeprowadzana bez żadnych wstępnych założeń dotyczących postaci konstrukcyjnej łożyska natomiast uwzględniane są wymagania charakterystyczne dla zadanych warunków pracy łożyska. W następnym etapie poszukuje się sposobu uzyskania w łożysku szczeliny smarowej o wyznaczonym obliczeniowo kształcie i, dla tej postaci konstrukcyjnej, dobór parametrów konstrukcyjnych. Metoda projektowania nie jest związana z żadną konkretną postacią konstrukcyjną łożyska, dzięki czemu poszerzony jest obszar poszukiwania rozwiązań i większa jest szansa zbliżenia się do optymalnego kształtu.
-
Projektowanie i wykonawstwo pionowych przegród przeciwfiltracyjnych z zawiesin twardniejących w korpusach i podłożu wałów przeciwpowodziowych
- Magdalena Borys
- Kazimierz Mosiej
- Michał Topolnicki
Monografia poświecona jest projektowaniu i wykonastwie pionowych przegród przeciwfiltracyjnych. Zamieszczono w nim podstawowe inforamcje o współczesnych możliwościach wykonywania zaawansowanych analiz filtracji i oceny stateczności budowli zmienych za pomoca metod numerycznych.Scharakteryzowano metody wykonywania przegród i właściwości zawiesin twardniejących. Opisano przyczyny uszkodzeń oraz kontrolę wykonawstwa przegród.
-
Projektowanie konstrukcji oporowych w świetle normy EN 1997-1
- Grzegorz Horodecki
Omówienie zakresu i zasad projektowania konstrukcji oporowych według nowej normy europejskiej EN 1997-1. Analiza zmian i zakresu niezbędnych działań związanych z wdrożeniem normy do warunków polskich.
-
Projektowanie niskonapięciowych filtrów analogowych CMOS z kompresją przetwarzanych sygnałów
- Waldemar Jendernalik
-
Projektowanie technologii wzmocnień nawierzchni ulic
- Józef Judycki
- Bohdan Dołżycki
Metody obliczania obciążenia dróg ruchem.Ocena stanu istniejącej nawierzchni. Przyjęcie technologii napraw ulic. Obliczenia wzmocnień konstrukcji nawierzchni.
-
Projektowanie układu geometrycznego toru z wykorzystaniem danych pomiarowych z toromierza elektronicznego
- Zbigniew Kędra
W referacie przedstawiono metodę projektowania układu geometrycznego toru w płaszczyźnie poziomej i pionowej, tj. uwzględniającą długości krzywej przejściowej i rampy przechyłkowej, wartość strzałki na łuku, wartość przechyłki oraz wartość poszerzenia toru. Całość rozwiązania zobrazowano przykładem obliczeń wartości nominalnych.
-
Projektowanie wodnych instalacji c.o. Nowa norma PN-EN 12828
- Roman Wichowski
Przedstawiono wymagania dla projektowanej instalacji centralnego ogrzewania wg nowej normy PN-EN 12828 z podziałem na następujące elementy: dostawa ciepła, rozdział ciepła w instalacji c.o, grzejniki, regulacja (centralna, strefowa, miejscowa, programowana) i urządzenia zabezpieczające (instalacje zamknięte, naczynia wzbiorcze, wymagania dla instalacji otwartych, izolacja cieplna).
-
Projekty przebudowy obszarów dworcowych - aspekty finansowe
- Piotr Lorens
Artykuł jest podsumowaniem dyskusji warsztatowej dotyczącej finansowych aspektów przekształceń terenów dworcowych, przydworcowych i pokolejowych. Zawarto w nim refleksje dotyczące zmiebniającej się roli terenów kolejowych, mozliwego przyjecia przez nie nowego programu miejskiego, analizy mozliwych do wykorzystania funduszy, mechanizmów finansowania oraz konieczności myslenia projektowego.
-
Propagation of in-plane waves in an isotropic panel with a crack
- Arkadiusz Zak
- Marek Krawczuk
- Wieslaw Ostachowicz
W pracy przedstawiono model tarczowego elementu spektralnego do analizy propagacji fali wzdłuznej w panelach z uszkodzeniami.
-
Properties of a lithium solid electrolyte gas sensor based on reaction kinetics
- Grzegorz Jasiński
- Piotr Jasiński
- Antoni Zbigniew Nowakowski
- Bogdan Chachulski
W artykule przedstawiono zasadę działania, budowę i właściwości czujnika gazu na bazie elektrolitu stałego z mobilnymi jonami litu. Czujnik został przygotowany w technologii grubowarstwowej. Przedstawiono wyniki badań czujnika w mieszaninach gazów toksycznych.
-
Properties of a polyethyleneimine-based sensor for measuring medium and high relative humidity
- Bogdan Chachulski
- Jacek Gębicki
- Grzegorz Jasiński
- Piotr Jasiński
- Antoni Zbigniew Nowakowski
W artykule przedstawiono metodę przygotowania filmów polimerowych o zwiększonej odporności na działanie wody. Polietylenoimina została usieciowana w podwyższonej temperaturze. Określono optymalną kompozycję polimeru oraz temperaturę sieciowania. Czujniki rezystancyjne przygotowano metodą ''dip-coating''. Otrzymane czujniki charakteryzują się doskonałą trwałością w wysokich wilgotnościach. Elektryczne parametry czujników określono za pomocą spektroskopi impedancyjnej.
-
Properties of sensorless control systems based on multiscalar models of the induction motors
- Zbigniew Krzemiński
- Arkadiusz Lewicki
- Mirosław Włas
Celem artykułu jest opracowanie ogólnych postaci multiskalarnych modeli silnika indukcyjnego i zaprezentowanie właściwości bezczujnikowych układów regulacji opartych na takich modelach. Poprzednio prezentowane modele multiskalarne silnika indukcyjnego oparte na wykorzystaniu wektorów prądu stojana i strumienia wirnika zostły uogólnione jako model typu 1. Nowy model typu 2 zdefiniowany został dla wektora prądu stojana i innego wektora sterowanego przez vektor napięcia stojana. Modele te zostały zastosowane do bezczujnikowego układu regulacji z obbserwatorem prędkości. Dynamiczne właściwości układów bezczujnikowych były badane na drodze symulacji i eksperymentów. Zastosowanie modelu multiskalarnego typu 2 prowadzi do większej dokładności bezczujnikowego układu regulacji niż zastosowanie modelu typu 1. Sterowane zmienne maja bardziej gładkie przebiegi w stanach przejściowych.
-
Proposal of a new tolerances classification system
- Elżbieta Urbańska-Galewska
W referacie przedstawiono ocenę obowiązującego obecnie systemu określania tolerancji w konstrukcjach stalowych oraz zaproponowano nowy system doboru tolerancji, odpowiadający wymaganiom współczesnych metod wytwarzania konstrukcji stalowych. Na potrzeby systemu wprowadzono klasyfikację wymiarów konstrukcji oraz pojęcia ''koordynac8yjnych wymiarów montażowych'', ''pętli montażowej'' oraz ''stanu granicznego montażu''. W proponowanym systemie istnieją dwie metody doboru tolerancji: metoda klas dokładności i metoda bazująca na analizie i syntezie tolerancji. Obydwie metody scharakteryzowano. Na potrzeby syntezy tolerancji wprowadzono zależność kosztów tolerancji od kosztów produkcji konstrukcji jako kryterium optymalizacyjne.
-
Proposal of a new tolerances classification system
- Elżbieta Urbańska-Galewska
W referacie przedstawiono ocenę obowiązującego obecnie systemu określania tolerancji w konstrukcjach stalowych oraz zaproponowano nowy system doboru tolerancji, odpowiadający wymaganiom współczesnych metod wytwarzania konstrukcji stalowych. Na potrzeby systemu wprowadzono klasyfikację wymiarów konstrukcji oraz pojęcia ''koordynac8yjnych wymiarów montażowych'', ''pętli montażowej'' oraz ''stanu granicznego montażu''. W proponowanym systemie istnieją dwie metody doboru tolerancji: metoda klas dokładności i metoda bazująca na analizie i syntezie tolerancji. Obydwie metody scharakteryzowano. Na potrzeby syntezy tolerancji wprowadzono zależność kosztów tolerancji od kosztów produkcji konstrukcji jako kryterium optymalizacyjne.
-
Propozycja wprowadzenia układu kogeneracyjnego opartego na siłowni parowej zasilanej węglem kamiennym zamiast stosowania gospodarki skojarzonej
- Piotr Kubski
Przedstawiono propozycję zastąpienia obecnego układu technologicznego opartego na pracy kotłów parowych i wodnych zasilanym ciekłym gazem oraz wspieranym energią elektryczną zakupywaną z krajowego systemu elektroenergetycznego, przez wprowadzenie skojarzonej gospodarki cieplno-elektrycznej opartej na pracy siłowni parowej zasilanej węglem kamiennym. Dla zaproponowanej elektrociepłowni oszacowano podstawowe parametry głównych urządzeń tworzących obieg parowy.Oszacowano główne wskaźniki energetyczne i ekonomiczne proponowanego rozwiązania.