Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2006

Show all
  • Skutki przestrzenne przedsięwzięć realizowanych z udziałem środków unijnych w Gdyni
    • Jacek Sołtys
    • Jacek Lendzion
    2006 Czasopismo Techniczne

    Gdynia odnosi sukcesy w pozyskiwaniu środków unijnych na przedsięwzięcia rozwojowe. W artykule analizowane są: park naukowo-technologiczny, rewitalizacja ul Świętojanskiej, marina i rozwój frontu wodnego, rozwój dróg miejskich, rozwój przyjaznego środowiska transportu publicznego, budowa kolektora kanalizacyjnego dla nowego obszaru rozwojowego oraz modernizacja tradycyjnej przystani rybackiej w Gdyni Orłowie. Znaczenie tych przedsięwzięć dla rozwoju przestrzennego wydaje się oczywiste, ale przyszłe skutki, czasem też ujemne, mogą być właściwie rozpoznane i ocenione dzięki stosowaniu scsnariuszy przebiegu zdarzeń i ich wzajemnych wpływów.


  • Small hydro-power in the European Union
    • Roman Wichowski
    2006

    W pracy przedstawiono informacje na temat udziału energii odnawialnej w produkcji energii w świecie oraz udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w 25 krajach Unii Europejskiej w roku 1997 i przewidywany udział w roku 2010. Omówiono historię rozwoju małych elektrowni wodnych (MEW) w Unii Europejskiej i dokonano ogólnego przeglądu MEW w krajach UE i w pozostałych krajach Europy. Przedstawiono możliwy rozwój małej energetyki wodnej w okresie perspektywicznym i scharakteryzowano energetykę wodną w Polsce.


  • Soft soil overconsolidation and CPTU dissipation test
    • Lech Bałachowski
    2006 Full text Archives of Hydro-Engineering and Environmental Mechanics

    Określenie stanu naprężeń oraz historii naprężeń w słabym podłożu pod wałem przeciwpowodziowym na podstawie badań CPTU i DMT. Przeprowadzono badania dysypacji nadwyżki ciśnienia wody w porach w podłożu pod wałem oraz po stronie odpowietrznej i odwodnej. Kształt krzywej dysypacji zależy od prekonsolidacji gruntu słabego. Przedstawiono sposoby określania współczynnika konsolidacji oraz współczynnika filtracji w gruntach słabych w zależności od wskaźnika prekonsolidacji.


  • Soil and groundwater contamination as a result of sewage sludge land application
    • Aneta Łuczkiewicz
    2006 POLISH JOURNAL OF ENVIRONMENTAL STUDIES

    The leaching of chemical compounds (N-NO3, N-NH4, Norg, P-PO4, Ptot) and trace elements (Cd, Cu, Cr, Ni, Zn, and Pb) from sewage sludge and their migration through the soil profile was the subject of the study. The column experiments were carried out under atmospheric conditions corresponding to naturally occurring storm events - sewage sludge amended soil was irrigated with high rates of water. The column filter media used in the laboratory tests were similar to the soils present in degraded areas: coal fly ash (FA), coarse grained sand (CGS) and medium grained sand (MGS). Sewage sludge was applied on the top of each column in the quantity corresponding to the best land reclamation practice. The data obtained in the experiments showed the dynamics of chemical compounds' leaching from the sewage sludge and their further transport through the column beds to the effluents. It was found out that nitrogen compounds, such as nitrate (N-NO3) and ammonium (N-NH4), as well as some heavy metals (Ni and Cd) - originating from the sewage sludge - can reach deeper than 0.8 m and cause the contamination of potential shallow aquifers.


  • Solid phase extraction technique - trends, opportunities and applications
    • Agata Żwir-Ferenc
    • Marek Biziuk
    2006 POLISH JOURNAL OF ENVIRONMENTAL STUDIES

    W pracy opisano wykorzystanie ekstrakcji do fazy stałej w chemii analitycznej. Ekstrakcja do fazy stałej może być przydatna nie tylko do izolacji i wzbogacania analitów z fazy wodnej, ale również do wymiany matrycy oraz oczyszczania ekstraktu. Stosowane sorbenty są analogiczne do stosowanych w chromatografii cieczowej. Omówione zostały: mechanizmy ekstrakcji, sposoby przeprowadzania ekstrakcji (kolumienki, krążki, pipety), rodzaje sorbentów wraz z ich zastosowaniem i charakterystykami oraz zastosowanie tej techniki do oznaczania szerokiego spektrum związków organicznych (pestycydy, polichlorowane bifenyle, polichlorowane dibenzodioksyny, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne). Omówiono również połączenie technik SPE z innymi technikami. Praca zawiera obszerną bibliografię.


  • Solid-state electrochemical gas sensors
    • Piotr Jasiński
    2006 Full text MATERIALS SCIENCE-POLAND

    W pracy przedstawiono budowę i zasadę działania wybranych typów elektrochemicznych czujników gazów zbudowanych na bazie elektrolitów stałych.


  • Solvation of cobalt(II) ion in N,N-dimethylformamide-methanol mixed solvent: calorimetry and VIS spectroscopy studies
    • Joanna Szymańska-Cybulska
    • Ewa Kamieńska-Piotrowicz
    2006 JOURNAL OF SOLUTION CHEMISTRY

    Zmierzono entalpie rozpuszczania trifluorometanosulfonianów Co(II) i Na(I) w mieszaninie N,N-dimetyloformamid(DMF)-metanol(MeOH) w całym zakresie jej składu. Z danych tych wyznaczono entalpie przeniesienia jonu Co(II) i jonu trifluorometanosulfonowego. Wyniki zanalizowano za pomocą teorii solwatacji preferencyjnej. Zmierzono również widma w zakresie widzialnym roztworów jonu Co(II) w mieszaninie DMF-MeOH i zanalizowano je, stosując chemometryczną metodę PLS (partial least-squares method). Na podstawie obu analiz wyznaczono średni skład sfery solwatacyjnej jonu Co(II) w zależności od składu rozpuszczalnika. Otrzymane wyniki wykazały dobrą zgodność między sobą oraz z wynikami badań tego układu za pomocą widm FTIR, przeprowadzonych poprzednio.


  • Some advances in environmental analytics and monitoring
    • Agata Kot-Wasik
    • Jacek Namieśnik
    2006

    W pracy przedstawiono wkład Katedry Chemii Analitycznej w rozwój analityki środowiskowej i monitoringu, ze szczególnym uwzględnieniem analityki pozostałości leków w próbkach wodnych ( w układzie on-line i off-line), badań nad identyfikacją produktów degradacji organicznych zanieczyszczeń, analizy toksyn w wodach za pomocą techniki HPLC-DAD-MS, wykorzystania dozymetrii pasywnej do izolacji analitów z wody oraz jednoczesnego oznaczania fenoksykwasów i chlorofenoli w próbkach wód naturalnych.


  • Some mechatronic solutions for vibration surveillance of mechanical systems idealised discretely
    • Krzysztof Jan Kaliński
    2006

    Celem pracy jest prezentacja wybranych rozwiązań mechatronicznych, których uwzględnienie może poprawić skuteczność procesu nadzorowania drgań modelowanych dyskretnie układów mechanicznych. Proponowane rozwiązania dotyczą sterowania optymalnego przy energetycznym wskaźniku jakości w układzie zredukowanym oraz w układzie hybrydowym, jak również - dopasowania prędkości obrotowej wirujących wałów do optymalnego kąta przesunięcia fazowego. To ostatnie nie wymaga identyfikacji modelu strukturalnego układu drgającego. Zamieszczone rozważania oraz uzyskane rezultaty wykazały uzasadnienie proponowanych rozwiązań mechatronicznych.


  • Sondowanie statyczne : Metody i zastosowanie w geoinżynierii.
    • Zbigniew Sikora
    2006

    Książka stanowi pierwsze polskie kompendium nt. sondowań statycznych metodą CPTU. Przedstawiono w niej problematykę sondowania w dwóch częściach: numerycznej i praktycznej. W części pierwszej autor zwraca uwagę na złożoność obliczeniową omawianych zagadnień, porusza kwestie zaawansowanej mechaniki obliczeniowej. Druga część zawiera wiele praktycznych wskazówek jak korzystać z metody CPTU i jak interpretować jej wyniki w celu określenia efektywnych parametrów mechanicznych warstw podłoża gruntowego.


  • Sound velocity and parameter of nonlinearity of a ternary mixture consisting of water, vapour and dry air
    • Anna Perelomova
    2006 Full text Archives of Acoustics

    Rozpatruje się własności akustyczne mieszanki trójskładnikowej zawierającej wodę, parę wodną i suche powietrze. Dokładne obliczenia pozwoliły na wyprowadzenie prędkości dźwięku i parametru nieliniowości jako funkcji koncentracji pary wodnej i powietrza przy zadanych warunkach równowagowych. Rozpatrywane są dwa typy mieszanin. Przedstawiono wzory ogólne oraz symulacje numeryczne.


  • Sources of errors associated with the determination of PAH and PCB analytes in water samples
    • Magdalena Rawa-Adkonis
    • Lidia Wolska
    • Andrzej Przyjazny
    • Jacek Namieśnik
    2006 ANALYTICAL LETTERS

    W pracy przedstawiono problemy związane z oznaczaniem analitów z grupy WWA i PCB w próbkach wody. Zidentyfikowano źródła błędów. Szczególną uwagę zwrócono na:- proces adsorpcji analitów na ściankach szklanych naczyń używanych w trakcie obróbki i przechowywania próbek,- wpływ etapu odparowywania nadmiaru rozpuszczalnika z ekstraktów na odzysk analitów,- wpływ materiału, z którego jest wykonana kolumienka ekstrakcyjna (szkła, polietylenu) na odzysk analitów w trakcie operacji ekstrakcji do fazy stałej.


  • Sources, properties and suitability of new thermostable enzymes in food processing
    • Józef Synowiecki
    • Beata Grzybowska
    • Anna Zdziebło
    2006 CRITICAL REVIEWS IN FOOD SCIENCE AND NUTRITION

    W niniejszym artykule przedstawiono przegląd badań wskazujących na przydatność rekombinantowej alfa-amylazy z Pyrococcus woesei i alfa glukozydazy z Thermus thermohilus do jednoetapowego wytwarzania syropów skrobiowych. Rekombinantowa beta-glikozydaza z Pyrococcus woesei może być natomiast stosowana do produkcji bezlaktozowych produktów z mleka i serwatki. Zachowanie aktywności w szerokim zakre-sie pH od 4,3 do 6,6 oraz duża termostabilność wymienionego preparatu wskazują na jego przydatność do hydrolizy laktozy w warunkach ograniczających możliwość mikrobiologicznego zanieczyszczenia podczas długotrwałej pracy reaktora z unieruchomionym enzymem. Preparaty rekombinantowej alfa-amylazy i beta-glikozydazy otrzymywano poprzez ekspresję pochodzących z Pyrococcus woesei genów kodujących wymienione enzymy w komórkach Escherichia coli. Wystarczający dla celów przemysłowych stopień oczyszczenia preparatów uzyskiwano stosując cieplną precypitację natywnych białek Escherichia coli. Otrzymana alfa-amylaza wykazuje największą aktywność w 93 C przy pH 5,6 i ma dużą termostabilność zachowując połowę maksymalnej aktywności po 11 godz. inkubacji (pH 5,6)w 90 C. Zaletą uzyskanego preparatu jest wyeliminowanie występującej w przypadku innych alfa-amylaz konieczności aktywacji solami wapnia. Alfa-glukozydaza z Thermus termophilus także nie wymaga aktywacji jonami metali i zachowuje 80 % początkowej aktywności w zakresie pH 5,8-6,9. Wskazuje to, że może być ona stosowana razem z rekombinantową alfa- amylazą.


  • Spam classification methods besed on users e-mail communication graphs
    • Henryk Krawczyk
    • Radosław Brendel
    2006

    W artykule poddano analizie grafy zbudowane w oparciu o logi serwerów pocztowych. Węzły grafów reprezentują nadawców i odbiorców wiadomości e-mail natomiast krawędzie przedstawiają procesy wymiany wiadomości e-mail. Analiza grafów pozwala na znalezienie korelacji pomiędzy topologią grafów a relacjami pomiędzy użytkownikami serwisu pocztowego. W oparciu o te relacje zaproponowano algorytm klasyfikujący wymieniane wiadomości e-mail do jednej z trzech wcześniej zdefiniowanych list: białej, czarnej i szarej.


  • Specialist Committee V.3 "Fabrication Technology"
    • Tadeusz Borzęcki
    • George Bruce
    • Ys Han
    • Maximilian Heinemann
    • Akihiko Imakita
    • Lenart Josefson
    • Wu Nie
    • David Olson
    • Frank Roland
    • Yukio Takeda
    2006

    Treścią raportu jest analiza rozwoju zaawansowanych technologii produkcyjnych w przemyśle stoczniowym oraz analiza opracowania nowych stali konstrukcyjnych do stosowania w zaawansowanych konstrukcjach obiektów oceanotechnicznych, ze szczególnym uwzględnieniem ich odporności na wysokie temperatury, odporności korozyjnej i odporności na zmęczenie. Przeanalizowany został postęp w zakresie rozwoju metod oceny stanu naprężeń i odkształceń spawalniczych ze szczególnym zwróceniem uwagi na metody minimalizacji ich wpływu w trakcie procesu budowy jak i w trakcie eksploatacji. Ponadto przedstawiona została analiza zagadnień związanych z "design for efficiency and quality" w stoczniowym procesie produkcyjnym.


  • Specific risks for local stability and capacity of verticat doble - shell cylindrical steel tanks
    • Jerzy Ziółko
    • Ewa Supernak
    • Tomasz Mikulski
    2006

    Omówiono zagrożenia stateczności i nosności płaszczy zbiorników dwupłaszczowych wywołane przez: niefachowo prowadzoną próbę wodną, dużną różnicę temperatury podczas eksploatacji oraz nierównomierne osiadanie. W księdze konferncyjnej opublikowano dwustronicowe streszczenie referatów a na załączonej płycie referaty zamieszczone są w całości. Liczby podane w nawiasach dotyczą ilości rysunków fotografii na płycie , liczby bez nawiasów informują o ilości rysunków w streszczeniu drukowanym.


  • Specific risks for local stability and capacity of verticat doble - shell cylindrical steel tanks
    • Jerzy Ziółko
    • Ewa Supernak
    • Tomasz Mikulski
    2006

    Omówiono zagrożenia stateczności i nosności płaszczy zbiorników dwupłaszczowych wywołane przez: niefachowo prowadzoną próbę wodną, dużną różnicę temperatury podczas eksploatacji oraz nierównomierne osiadanie. W księdze konferncyjnej opublikowano dwustronicowe streszczenie referatów a na załączonej płycie referaty zamieszczone są w całości.


  • Specjalne budownictwo stalowe. Areny XXI wieku - stadiony
    • Ziemowit Suligowski
    2006 Inżynieria Morska i Geotechnika

    Omówiono prace związane z projektem dotyczącym realizacji mistrzowstw świata w piłce nożnej. Przedstawiono problemy związane z poszczególnymi obiektami stadionowymi. Omówiono ogólne kierunki w zakresie rozwiązań nowoczesnego obiektu.


  • Spectrofotometric titration of dsDNA by nitroacridines - chemometrics approach
    • Karolina Jagiełło
    • Jan Mazerski
    2006

    W pracy zastosowano podejście chemometryczne do analizy zestawów widm absorpcyjnych w obszarze widzialnym, uzyskanych podczas miareczkowania spektrofotometrycznego nitroakrydyn o potencjalnej aktywności przeciwnowotworowej przy pomocy DNA.Zastosowanie analizy głównych składowych (PCA) wykazało, że podczas miareczkowania 1-nitroakrydyn powstają dwa typy kompleksów, podczas gdy w przypadku 3-nitroakrydyn tylko jeden. Iteracyjna procedura samouzgodnienia widm (MCR-ALS) została z powodzeniem zastosowana do wyznaczenia widm kompleksów oraz ich ułamków molowych. Wykazano, że w przypadku 1-nitroakrydyn powstawanie kompleksów ma charakter następczy.


  • Specyficzne problemy regulacji automatycznej turbozespołów wpływające na bezpieczeństwo elektrowni jądrowych i pewność zasilania systemu elektroenergetycznego
    • Zygfryd Domachowski
    2006 ARCHIWUM ENERGETYKI / ARCHIVES OF ENERGETICS

    Wskazano na odmienność cech regulacyjnych turbozespołów w elektrowniach jądrowych, w porównaniu z konwencjonalnymi, ich wpływ na bezpieczeństwo bloków jądrowych oraz pewność zasilania systemu elektroenergetycznego. Na tle wymagań odnoszących się do pożądanej struktury układu regulacji automatycznej częstotliwości i mocy bloku jądrowego m.in. porównano trzy warianty struktury układu regulacji. Zbadano wpływ udziału elektrowni jądrowych na regulację częstotliwości i mocy systemu elektroenergetycznego.