Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2006

Show all
  • Tworzenie map konceptów dla ontologii opartych na logice opisowej
    • Krzysztof Goczyła
    • Wojciech Waloszek
    2006

    W poprzednich pracach przedstawiono nową metodę reprezentacji wiedzy nazwaną metodą kartograficzną. Metoda ta pozwala na uchwycenie zależności pomiędzy pojęciami wyznaczonymi w ramach terminologii, jak również na stopniowe (w miarę zwiększania się naszej wiedzy) przyporządkowywanie indywidualnych obiektów tym pojęciom. Zależności te reprezentowane są w postaci tzw. mapy konceptów. Efektywność budowy mapy konceptów stanowi zagadnienie kluczowe z punktu widzenia stosowania metody kartograficznej. Rozdział przedstawia nowy algorytm budowy mapy konceptów o nazwie TreeFusion. W TreeFusion do budowy mapy konceptów wykorzystano uporządkowane binarne drzewa decyzyjne oraz procedury ich przetwarzania oryginalnie opracowane na potrzeby projektowania układów VLSI, a także nową metodę porządkowania zmiennych w tych drzewach. W stosunku do poprzednio używanego algorytmu ATMK TreeFusion pozwala na przetwarzanie dużo większych ontologii, tym samym znacznie zwiększając zakres stosowalności metody kartograficznej. Rozdział przedstawia również krótką analizę złożoności algorytmu dla typowych ontologii, a także prezentuje wyniki testów.


  • Tworzenie materiałów edukacyjnych w świetle standardów zdalnego nauczania
    • Agnieszka Landowska
    • Jerzy Kaczmarek
    2006 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    W artykule uzasadniono potrzebę standaryzacji w dziedzinie zdalnego nuacznia, przedstawiono organizacje standaryzujące i ich osiągnięcia. Podstawową jednostką materiałów jest obiekt edukacyjny, który według standardów składa się ze zbioru zasobów oraz metadanych, które obiekt opisują. W artykule przedstawiono także sposób pakietowania treści w celu ich współdzielenia między systemami zdalnego nauczania.


  • Ubóstwo w Polsce w okresie przemian : fakty i mity
    • Stanisław Kot
    2006

    W pracy analizowano poziom i głębię ubóstwa w Polsce w okresie przemian ustrojowych. Stwierdzono, że nie jest możliwa ocena ubóstwa w całym okresie transformacji z uwagi na nieporównywalność danych z podokresów 1989-1992, 1993-1997 oraz z okresu po 1997r. Dla podokresu 1993-1997 oraz 1998-2003 nie zaobserwowano wzrostu skali i głębi ubóstwa. Zatem mitem jest pogląd o pogłębiającej się sferze ubóstwa w okresie transformacji.


  • Uderzenia hydrauliczne w sieci wodociągowej pierścieniowej
    • Roman Wichowski
    2006 Gaz, Woda i Technika Sanitarna

    W pracy zastosowano metodę charakterystyk do analizy zjawiska uderzenia hydraulicznego w sieci wodociągowej pierścieniowej. Model natematyczny stanowi układ dwóch równań różniczkowych cząstkowych typu hiperbolicznego, które przekształcono do postaci równań różniczkowych zwyczajnych. Zamieszczono przykład obliczeniowy, dotyczący analizy uderzenia hydraulicznego w sieci pierścieniowej, składającej się z 17 pierścieni, 48 przewodow i 33 węzłów.


  • Udostępnianie wiedzy w uczelni technicznej - kształcenie przez całe życie
    • Andrzej Szuwarzyński
    2006

    Rozdział opisuje problematykę kształcenia ustawicznego w uczelni technicznej. Zwrócono uwagę na konieczność zainteresowania się uczelni technicznych wprowadzaniem szerszej oferty edukacyjnej. Dokonano analizy wyników badań testowych, realizowanych w ramach projektu MAYDAY. Wskazano na kierunki rozwoju systemu kształcenia. Możliwość dofinansowania z funduszy UE może pomóc uczelniom w tworzeniu szerokiej oferty kształcenia przez całe życie.


  • Udział gmin w rozwoju przedsiębiorczości
    • Lech Jędrzejewski
    2006 Pieniądze i Więź

    W artykule podjęto próbę scharakteryzowania oraz usestematyzowania najistotniejszych zagadnień i argumentów pojawiaj acych ssssie w dyskusji wokół modelu wssspierania rozwoju przedsiębiorczości w Polsce


  • Układ bezpośredniej regulacji strumienia silnika asynchronicznego
    • Mirosław Włas
    2006 Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    W referacie przedstawiono strukturę układu regulacji silnika indukcyjnego opartą na modelu multiskalarnym. Dla przedstawianej struktury wybrano do transformacji zmiennych stanu wektor prądu stojana i wektor strumienia stojana. Przeprowadzono badania eksperymentalne, na stanowisku z silnikami o mocy 22kW, w układzie regulacji z obserwatorem prędkości ką-towej wirnika. Badania przeprowadzono w pełnym zakresie zmian prędkości oraz dla typo-wych stanów dynamicznych silnika. Dodatkowo przedstawiono strukturę układu do osłabia-nia zadanej wartości kwadratu strumienia stojana silnika oraz do ograniczenia zadanej warto-ści dla regulatora momentu. Przeprowadzone badania wykazały dobre właściwości układu re-gulacji silnika asynchronicznego.


  • Układ komputerowy do rejestracji parametrów autonomicznego pojazdu elektrycznego
    • Jacek Skibicki
    • Leszek Jarzębowicz
    2006

    W artykule przedstawiono układ rejestrujący parametry wózka elektrycznego, wykorzystujący komputer przemysłowy wyposażony w kartę akwizycji danych. Opisano budowę układu oraz funkcjonalność jego oprogramowania. Przedstawiono przykładowe wyniki rejestracji oraz podkreślono istotne cechy dydaktyczne układu


  • Ukraina na drodze do Unii Europejskiej
    • Krystyna Gomółka
    2006

    Artykuł ukazuje drogę Ukrainy do struktur Unii Europejskiej i problemy wiążące się ze zmianami dopasowania w aspekcie gospodarczym, politycznym i kulturowym


  • Uncertainty assessment in the safety and security oriented risk analyses
    • Kazimierz Kosmowski
    2006

    W artykule przedstawiono uwzględnienie oceny niepewności w procesie związanym z analizą ryzyka i analizą bezpieczeństwa oraz ochroną informacji. Przedstawiona została koncepcja oceny bezpieczeństwa i zarządzania ryzykiem z uwzględnieniem analizy warstw zabezpieczeń LOPA. W artykule nakreślono wyzwania związane z integracją podejścia oceny bezpieczeństwa (safety) i ochrony informacji (security) w projektowaniu systemów zabezpieczeń w obiektach podwyższonego ryzyka. Zaprezentowano również analizę ryzyka bazującą na scenariuszach awaryjnych z uwzględnieniem niepewności.


  • Underwater acoustic communications system with error correction and synchronization coding
    • Iwona Kochańska
    • Henryk Lasota
    • Roman Salamon
    2006

    Niezawodna transmisja danych w wielodrogowym i niestacjonarnym płytkim kanale podwodnym wymaga zastosowania efektywnej techniki modulacji oraz equalizacji adaptacyjnej. W zaproponowanym artykule w systemie transmisji danych zastosowano modulację OFDM oraz equalizację adaptacyjną opartą o filtrację Kalmana. Ponadto zaimplementowano dwie techniki kodowania: FEC w celu eliminacji błędów transmisji oraz kodowanie pseudoszumowe, którego zadaniem jest synchronizacja danych w odbiorniku. System przetestowano w środowisku symulacyjnym Matlab z wykorzystaniem dwóch rodzajów odpowiedzi impulsowych kanału: rzeczywistej odpowiedzi zmierzonej w basenie oraz symulowanej odpowiedzi generowanej przez środowisko Matlab Simulink.


  • Underwater robot actuated by shape memory alloy wires
    • Grzegorz Rożnowski
    2006

    W pracy przedstawiono koncepcję projektu robota podwodnego z napędem wykorzystującym materiały SMA ze stopów z pamięcią kształtu. Rozpatrywany układ ma budowę modułową złożoną z segmentów na podobieństwo do anatomicznej budowy dżdżownicy. Pojedyńczy segment składa się z dwóch okrągłych tarcz, pomiędzy którymi umieszczono balon wypełniony wodą. Wielkość balonu jest dopasowana w taki sposób do rozmiarów tarcz oraz długości sprężyn wykonanych ze stopu posiadającego pamięć kształtu, aby zapewnić ich lekki naciąg przy równoczesnym zachowaniu możliwości ich skórczu podczas przepływu prądu elektrycznego. Odpowiedni cykl włączeń i wyłączeń prądu zasilającego napęd SMA umożliwia skórcz i rozkórcz segmentu umożliwiając w połączeniu przynajmniej z dwoma sąsiednimi elementami robota jego ruch pełzający.


  • Universities in a knowledge-based society - their role and challenges they have to face
    • Małgorzata Dąbrowska
    2006

    Artykuł opisuje rolę instytucji edukacyjnych wraz z problemami i wyzwaniami, którym muszę one sprostać w gospodarce opartej na wiedzy.


  • Universities in a knowledge-based society - their role and challenges they have to face
    • Małgorzata Dąbrowska
    2006

    W artykule przedstawiono zagadnienia związane z uczelniami wyższymi we współczesnym społeczeństwie opatym na wiedzy. Wciąż zmieniające się środowisko uniwersyteckie wymaga od uczelni szybkiego dostosowywania się do nowych wymagań studentów, ich rodziców, czy pracodawców. W artykule zawarto opis zmian dotyczących popytu na edukację, współpracy między uczelnią i środowiskiem biznesowym, a także internacjonalizacji i globalizacji edukacji oraz badań. Wymieniono również wyzwania, jakim współcześnie muszą sprostać uczelnie wyższe, a do których należy zaliczyć: stosowanie koncepcji zarządzania wiedzą, tworzenie wartości dodanej, kształcenie ustawiczne oraz nowe formy kształcenia.


  • Uniwersytet przyszłości organizacją fraktalną?
    • Krzysztof Leja
    2006

    Autor proponuje wdrożenie idei organizacji fraktalnej do realiów uniwersytetu, w celu ograniczenia znaczenia barier kulturowych i organizacyjnych i przekształcenia uczelni w kierunku elastycznej organizacji. Takie cechy organizacji fraktalnej jak samoorganizacja, samopodobieństwo, witalność, dynamika i nawigowanie odniesiono do realiów współczenej uczelni wskazując ich znaczenie dla wsparcia rozwoju uczelni w społeczeństwie wiedzy. Takie podejście może, zdaniem autora, ułatwić skuteczną reakcję współczesnej uczelni na wyzwania otoczenia.


  • Uniwersytet: tradycyjny-przedsiębiorczy-oparty na wiedzy
    • Krzysztof Leja
    2006 Full text Nauka i Szkolnictwo Wyższe

    Celem artykułu jest przedstawienie transformacji uniwersytetów od modelu klasycznego, przez uniwersytet przedsiębiorczy, do uniwersytetu - organizacji podporządkowanej wiedzy. Pierwsza część zawiera rys historyczny, który jest, zdaniem Autora, bardzo istotny, gdyż pozwala uzmysłowić sobie złożoność czynników mających wpływ na kierunki ewolucji współczesnych uczelni. W drugiej części, odnoszącej się do przyszłości uniwersytetu, Autor przedstawia model uniwersytetu przedsiębiorczego Burtona Clarka, wskazując na zagrożenia we wdrożeniu tej ciekawej idei. W części trzeciej podejmuje próbę opisu cech współczesnego uniwersytetu jako organizacji podporządkowanej wiedzy. Autor stara się wykazać, że uniwersytet przyszłości będ9ize podlegał istotnym zmianom w zakresie organizacji, kultury organizacyjnej oraz technologii, których wprowadzenie będzie wymagało podejmowania trudnych decyzji i, jak się wydaje, czasu.


  • Uprawnienia projektanta. Oczekiwane zmiany w ustawie?
    • Ziemowit Suligowski
    2006

    Omówiono zmiany zachodzące w ustawie ''Prawo budowlane'. Kompetencje osób, propozycje zmian.


  • Uproszczona metoda wyznaczania współczynnika dyspersji wzdłużnej dla cieczy we współprądowej kolumnie barbotażowej
    • Bożenna Kawalec-Pietrenko
    • Agnieszka Wesołowska
    2006 Inżynieria i Aparatura Chemiczna

    Zastosowano uproszczoną metodę Aoyama do wyznaczania współczynników dyspersji wzdłużnej dla cieczy w kolumnie barbotażowej z ciągłym współprądowym przepływem gazu i cieczy. Wartości współczynników dyspersji wyznaczono eksperymentalnie stosując metodę znacznikową.


  • Urinary mercury in adults in Poland living near a chloralkali plant
    • Dorota Jarosińska
    • Lars Barregard
    • Marek Biesiada
    • Maja Muszyńska-Graca
    • Beata Dąbkowska
    • Bruce Denby
    • Józef Pacyna
    • Janina Fudala
    • Urszula Zielonka
    2006 SCIENCE OF THE TOTAL ENVIRONMENT

    W pracy przedstawiono wyniki badań prowadzonych w ramach projektu Unii Europejskiej nt European Mercury Emission from Chloralkali Informacja o zawartości rtęci w moczu została opracowana i przedyskutowana na podstawie chemicznej analizy próbek świeżego moczu pobranych od 75 osób zamieszkałych w rejonie zakładu i 100 osób z rejonu referencyjnego oraz odpowiedzi na pytania w specjalnie przygotowanym kwestionariuszu. Stwierdzono, ze uśrednione (median) stężenia Hg w moczu były 0.32 i 0.20 ug Hg/ g kreatyniny odpowiednio u osób z rejonu zakładu i osób z grupy referencyjnej. Te sama zależność stwierdzono porównując stężenia u osób bez wypełnień amalganowych w zębach w obu grupach. Stwierdzono rownież proporcjonalna zależność między stężeniem Hg w moczu i ilościa wypelnień amalganowych, odwrotnie proporcjinalna zależność między stężeniem Hg w moczu z wiekem ludzi oraz tendencje do większych stężen u kobiet niż u mężczyzn. W grupie osób bez wypełnień amalgamowych stwierdzono wpływ obecności Hg w organizmie na stosunki seksualne kobiet i konsumpcje ryb oraz odwrotnie proporcjonalna zależność od wieku. Badania modelowe i pomiary w ramach projektu EMECAP wykazały że stężenie Hg w powietrzu spowodowane emisja rtęci z zakładu chemicznego w Tarnowie ma niewielki udział w stężeniu Hg w moczu osób mieszkających w rejonie tego zakładu. Inne źrodła emisji rtęci w rejonie, takie jak spalanie węgla powinny być wzięte pod uwagę przy ocenie źrodeł rtęci w moczu osób mieszkających w badanych rejonie.