Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2009

Show all
  • Koncepcja systemu diagnostyki rozjazdów
    • Zbigniew Kędra
    2009 Full text Logistyka

    Obowiązujące obecnie przepisy dotyczące badań technicznych rozjazdówkolejowych znacznie odbiegają od wiedzy w tym zakresie. Terminy badań i odchyłki dopuszczalne nie są w żaden sposób użalenione od obciążenia konstrukcji, tj. maksymalnej prędkości i masy pociągów poruszających się po rozjeździe. W artykule przedstawiono stan istniejący w zakresie przeglądów okresowych rozjazdów dotyczący pomiarów, odchyłek dopuszczalnych i terminów badań diagnostycznych. W sposób ogólny porównano rozwiązania w tym zakresie stosowane na kolejach polskich i niemieckich oraz propozycje zmian wynikające z badań naukowych. Na podstawie przeprowadzonej analizy zaproponowana została nowa koncepcja przeglądów okresowych rozjazdów.


  • Koncepcja wartościowania działania urządzeń energetycznych siłowni okrętowych
    • Jerzy Girtler
    2009 Zeszyty Naukowe Akademii Marynarki Wojennej

    Przedstawiono propozycję wartościowania (ilościowego określenia) działania dowolnego urządzenia siłowni okrętowych, w którym zachodzą oddziaływania energetyczne w określonym czasie. Działanie to rozumiane jest jako przekazywanie energii w ustalonym czasie, w którym zachodzi przetwarzanie lub przenoszenie energii w formie pracy bądź ciepła. Zaproponowana ilościowa interpretacja działania urządzeń energetycznych, jest podobna do tej, która została przyjęta w fizyce klasycznej, w której rozpatrywane jest działanie układów punktów materialnych, znane jako działanie Hamiltona i Maupertiusa. Wspomniana interpretacja działania urządzeń energetycznych jest też podobna do interpretacji działania, która została przyjęta w mechanice kwantowej. Zatem wartościowanie działania urządzeń energetycznych instalowanych w siłowniach okrętowych, zaproponowane przez autora, polega na przyrównaniu działania tego rodzaju urządzeń do wielkości fizycznej, której jednostką miary jest dżulosekunda.


  • Koncepcja zabudowy Kępy Bazarowej w Toruniu
    • Adam Bolt
    • Jakub Derek
    2009

    W pracy przedstawiono analizę uwarunkowań oraz koncepcję budowy terminalu pasażerskiej żeglugi rzecznej na terenie Wyspy Bazarowej w Toruniu. Omówiono stan istniejący, najważniejsze uwarunkowania inwestycji oraz kompleksową koncepcję zabudowy wyspy.


  • Koncepcje rozwiązań konstrukcyjnych przystani rekreacyjnych na terenie Gdańska. Część II.
    • Adam Bolt
    • Leszek Miazga
    • Zygmunt Kurałowicz
    2009 Inżynieria Morska i Geotechnika

    Budowle hydrotechniczne i przeszkody techniczne w rejonie planowanych wodnych przystani. Obecny stan oraz warunki zabudowy hydrotechnicznej i lądowej w rejonie planowanych przystani. Wymaganie ogólne i techniczne budowy przystani. Stare i nowe konstrukcji w rejonie planowanych nabrzeży


  • Konkurencja między sądami upadłośœciowymi na przykładzie Stanów Zjednoczonych. Raje upadłośœciowe
    • Błażej Prusak
    2009 Full text PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU

    W artykule ukazano problematykę konkurencji pomiędzy sšdami upadłoœciowymi na przykładzie Stanów Zjednoczonych. Na podsatwie przeprowadzonej analizy literaturowej przedstawiono zalety i wady tego typu konkurencji. Ponadto zaprezentowano zagadnienie bezpoœrednio z tym zwišzane, a mianowicie dotyczšce rajów upadłoœciowych.


  • Konkurencja monopsonistyczna na rynkach pracy a agregatowy model płac na przykładzie gospodarki polskiej
    • Jerzy Ossowski
    2009 PRACE I MATERIAŁY WYDZIAŁU ZARZĄDZANIA UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO

    W pierwszej części artykułu przedstawiono koncepcję funkcjonowania przedsiębiorstw w warunkach konkurencji monopsonistycznej na rynkach pracy. Uznano, iż każde z funkcjonujących w gospodarce przedsiębiorstw kształtuje poziom zatrudnienia i płac na podstawie indywidualnych funkcji podaży pracy oraz własnych możliwości produkcyjnych. Przy tych założeniach poziom płac w każdym z przedsiębiorstw kształtowany jest przez zbiór czynników indywidualnych oraz zbiór czynników wspólnych, mających charakter makroekonomiczny. Założony charakter konkurencji na rynku pracy oznacza zróżnicowanie poziomu płac w poszczególnych przedsiębiorstwach i jednoczesny brak działań odwetowych z ich strony. W dalszej części teoretycznej artykułu przedstawiono koncepcję formułowania agregatowego modelu płac na podstawie indywidualnych modeli płac poszczególnych przedsiębiorstw. Przyczynowo-skutkowy model agregatowy płac poddano empirycznej weryfikacji, wykorzystując kwartalne dane statystyczne dotyczące gospodarki Polski z lat 1995 - 2008. W części końcowej artykułu, na podstawie oszacowanej postaci modelu płac, przeprowadzono symulację zmian poziomu płac pod wpływem wyróżnionych czynników


  • Konkurencyjnosć portów morskich w globalnym otoczeniu
    • Katarzyna Tubielewicz
    2009 Ekonomiczne Problemy Usług

    Konkurencyjnosć portów morskich w globalnym otoczeniu ściśle związana jest z jakością świadczonych usług oraz z jakością infrastruktury łączącej porty z zapleczem. Istotna jest identyfikacja kluczowych czynników konkurencyjności portów, w tym również portów aglomeracji gdańskiej. Globalne otoczenie wymusza dostosowanie się do tendencji i warunków występujacych we wspólczesnej gospodarce.


  • Konkurencyjność operacyjna i strategiczna współczesnego przedsiębiorstwa - organizacji procesowej
    • Hanna Adamkiewicz
    2009 Full text PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU

    W publikacji zawarto artykuły prezentujące zarówno wyniki badań naukowych, jak i doświadczenia praktyczne w pięciu obszarach tematycznych: podejście procesowe w różnych koncepcjach i metodach zarządzania, metody doskonalenia procesów - założenia ideowe a praktyka zastosowania, technologie informatyczne w zarządzaniu procesami, zarządzanie procesami w łańcuchach i sieciach logistycznych, organizacja procesowa - problemy projektowania i wdrażania. W artykule autorskim omówiono zagadnienia związane z teorią konkurencyjności przedsiębiorstwa. Problemy prowadzenia działalności współczesnego przedsiębiorstwa są związane głównie z koniecznością dostosowywania się do szybko zmieniających się uwarunkowań rynkowych. Dlatego istotne wydaje się położenie nacisku na podejmowanie celnych i adekwatnych do tych uwarunkowań decyzji, z których decyzje bieżące decydują o jego konkurencyjności operacyjnej, natomiast decyzje strategiczne - antycypujące zmiany otoczenia - warunkują skuteczne funkcjonowanie w przyszłości, sprzyjając poprawie jego konkurencyjności strategicznej. Podstawowym celem artykułu jest zwrócenie uwagi na istnienie wspomnianych zależności przy założeniu, iż przedsiębiorstwo ujmowane jest jako organizacja procesowa. Maksymalizacja satysfakcji klienta stanowi jeden z podstawowych celów działalności gospodarczej formułowanych dla przedsiębiorstwa - organizacji procesowej. Realizacja tego celu jest możliwa, jeżeli będzie ono świadomie wpływać na poziom własnej konkurencyjności operacyjnej kształtowanej w krótkim horyzoncie czasowym, oraz strategicznej - w okresie długim.


  • Konsekwencje niezagospodarowania wód opadowych
    • Ziemowit Suligowski
    2009

    Zagospodarowanie wód opadowych. Braki formalnych regulacji. Łatwość zaniechań, lekceważenie, konsekwencje.


  • Kontrola i zapewnienie jakości wyników : klucz do sukcesu analitycznego
    • Jacek Namieśnik
    2009

    Popyt na informacje analityczne, które można traktować jako typowy przykład dobra niematerialnego jest bardzo duży i ciągle wzrasta. Stanowi to siłę napędową do rozwoju analityki chemicznej.Należy jednak pamiętać o najważniejszym warunku, jaki musi być spełniony, aby wyniki uzyskane w trakcie praco- i czasochłonnych badań analitycznych mogły być podstawą do uzyskania wiarygodnych informacji. Tym warunkiem jest odpowiedni poziom kontroli i zapewnienia jakości wyników pomiarów analitycznych.W trakcie wystąpienia zostaną przedstawione informacje dotyczące:-elementów systemu kontroli i zapewnienia jakości wyników pomiarów,-badań własnych w zakresie wytwarzania specyficznych typów materiałów odniesienia, które stanowią bardzo ważne narzędzie do zapewnienia odpowiedniej jakości wyników pomiarów analitycznych.


  • Konwersje związków azotu w hybrydowym systemie hydrofitowym
    • Magdalena Gajewska
    2009 Gaz, Woda i Technika Sanitarna

    Celem pracy było porównanie skuteczności usuwania związków azotu z warunkami w jakich ono zachodziło m.in: ładunek hydrauliczny i ładunek substancji organicznej oraz azotu, stężenia tlenu, potencjał utleniająco-redukujacych, dostępność łatwo-rozkładalnej substancji organicznej (źródło węgla). Ocena wyżej wymienionych parametrów może w sposób pośredni wykazać, które procesy są odpowiedzialne za usuwanie azotu w analizowanym HSH.Niespodziewanie wysoką skuteczność usuwania zanieczyszczeń zaobserwowano w pierwszym stopniu oczyszczania ( w złożu z poziomym przepływem ścieków). Sugeruje to potencjalne tlenowe współzawodnictwo bakterii w warunkach saturacji charakterystycznych dla złoża z poziomym przepływem ścieków. Substancja organiczna w formie łatwodostępnej (ChZTf jak i BZT) była obecna we wszystkich stopniach oczyszczania więc nie stanowiła czynnika limitującego proces heterotroficznej denitryfikacji w HSH w Wiklinie. Zarówno zmiany wartości pH jak i zasadowości ogólnej nie potwierdzają sekwencji procesów nitryfikacji i denitryfikacji. W warunkach złoża z poziomym przepływem dopływ tlenu jest bardzo ograniczony. W połączeniu z bardzo wysoką skutecznością usuwania zarówno substancji organicznej jak i związków azotu może sugerować, iż w HSH w Wiklinie azot usuwany był w niekonwencjonalnych procesach w warunkach ograniczonego dostępu tlenu.Zaobserwowano wyjątkową zgodności równania stechiometrycznego opisującego przebieg reakcji w procesie CANON ze stężeniami związków azotu doprowadzanymi i odprowadzanymi z pierwszego złoża poziomego w Wiklinie. Również bardzo prawdopodobne było usuwanie azotu w wyniku procesu symultanicznej nitryfikacji i denitryfikacji, której sprzyja jednoczesne występowanie wokół korzeni i kłączy roślin hydrofitowych mikrostref tlenowych, nie dotlenionych i beztlenowych.


  • Kopalnia pomysłów - wzorce dla projektowania gier komputerowych
    • Piotr Rudnicki
    • Rafał Rudnicki
    2009

    Referat omawia ideę wzorców dla projektowania gier komputerowych. Przedstawiona jest w nim geneza ich powstania, omówienie ich typowych elementów i konkretny przykład takiego wzorca. Podane są sposoby na tworzenie nowych wzorców, wdrażanie ich na etapie projektowania i zarządzanie nimi, a także plusy i minusy stosowania takiego podejścia do tworzenia gier komputerowych.


  • Korekta kształtu plaszczy zbiorników stalowych wykonywane z wykorzystaniem roztłaczania hydrostatycznego
    • Jerzy Ziółko
    2009 Inżynieria i Budownictwo

    Omówiono technologię usunięcia nadmiernych deformacji plaszczy dwóch walcowych pionowych zbiorników na ropę naftową. Były to zbiorniki o następujących pojemnościach: v=32000 m3 i v=20000 m3. Wspólne dla obu tych napraw było wstepne wypełnienie zbiorników cieczą i przy takim obciążeniu dospawanie elementów przywracających zbiornikowi poprawny kształt.


  • Korzyści i wady outsourcingu jako elastycznej metody zatrudnienia wpływającej na restrukturyzację przedsiębiorstwa - teoria i praktyka
    • Przemysław Banasik
    2009 Ekonomiczne Problemy Usług

    W artykule przeanalizowano główne przesłanki pojawienia się outsourcingu jako nowej metody zatrudnienia. Przeanalizowano jej wady i zalety oraz dokonano analizy jej wpływu na ewentualną restrukturyzację przedsiębiorstwa. W związku z przeprowadzonymi badaniami przeanalizowano również praktyczne aspekty wykorzystania tej metody zatrudnienia - jej mocne i słabe strony.


  • Kościół grodowy w Gdańsku. Studium z pogranicza historii i architektury
    • Piotr Samól
    2009 Full text Studia z Dziejów Średniowiecza

    W części pierwszej artykułu przedstawiony został zarys dziejów kościoła grodowego, noszącego wezwanie mariackie. Powstał on ok. poł. XII w. i istniał aż do końca lat dwudziestych XIV w. W XIII w. lokowana była przy nim grupa kanonicka pełniąca pełniąca funkcje kancelaryjne przy księciu Świętopełku II i Warcisławie II. Kościół przetrwał zniszczenie Gdańska przez Krzyżaków i był przez nich użytkowany aż do rozpoczęcia budowy zamku konwentualnego ok. 1340 r. Niedługo po zniszczeniu kościoła grodowego wezwanie maryjne otrzymał kościół farny nowo lokowanego Głównego Miasta Gdańska (w 1343 r.).W części drugiej starano się zweryfikować zabytki utożsamiane z kościołem grodowym. Są nimi m.in. siedem kamiennych baz - znajdujących się obecnie, na Zamczysku, pod słupami Żurawia, w piwnicach kamienicy Muzuem Archeologicznego i w Dworze Artusa oraz romański kapitel o motywie roślinnym. Ponadto odniesiono się do innych znalezisk archeologicznych z obszaru Zamczyska - ceramiki (kafle i cegły) oraz śladów nekropolii, która najprawdopodobniej leżała w pobliżu kościoła. Próba datowania detali architektonicznych potwierdza XII - wieczną genezę świątyni.


  • Krajobraz w ocenach oddziaływania na środowisko. Przypadek Rospudy
    • Aleksandra Sas-Bojarska
    2009

    Artykuł omawia potrzebę i zakres studiów krajobrazowych, które powinny być wykonywane w ramach ocen oddziaływania inwestycji drogowych na środowisko. Szczególnym przypadkiem, na bazie którego zaprezentowano zalecaną metodykę ocen oddziaływania na krajobraz, jest obwodnica Augustowa, najbardziej kontrowersyjna inwestycja drogowa ostatnich lat w Polsce. W ramach raportu o oddziaływaniu na środowisko obwodnicy Augustowa, sporządzonego w 2008 r. w wyniku obrad "okrągłego stołu dla Rospudy", autorka wykonała obszerne studium ochrony i kształtowania krajobrazu, w którym zastosowała autorską metodologię. Referat prezentuje zakres pożądanych studiów krajobrazowych, wraz z podaniem przykładów ich zastosowania w omawianym przypadku.


  • Krajowe badania propagacji fal radiowych w systemach radiokomunikacyjnych
    • Ryszard Katulski
    • Wiktor Pawłowski
    • Bronisława Rauhut-Sobczak
    • Jacek Stefański
    2009 Zeszyty Naukowe Akademii Marynarki Wojennej

    Na podstawie zebranej literatury dokonano przeglądu krajowych badań propagacji fal radiowych w systemach radiokomunikacyjnych. Przedmiotem zainteresowania były badania dotyczące rozchodzenia się fal radiowych w środowiskach niezjonizowanych


  • Kryteria oceny metody wspomagającej interakcję klient-Dostawca oprogramowania i ich zastosowanie do metody WIKLIDO
    • Krzysztof Wyrzykowski
    • Janusz Górski
    2009

    W rozdziale przedstawiono metodę Wspomagania Interakcji KLIent-Dostawca Oprogramowa-nia (WIKLIDO) oraz wyjaśniono w jaki sposób wykorzystano metodę GQM (ang. Goal Question Metrics) do systematycznego wywiedzenia metryk oceny tej metody.


  • Kryteria przyznawania subwencji ogólnej jednostkom samorządu terytorialnego
    • Alicja Sekuła
    2009

    Subwencja ogólna to jedna z trzech obligatoryjnych kategorii dochodów jednostek samorządu terytorialnego, o których wspomina Konstytucja RP. W artykule zaprezentowano jakie - zgodnie z uregulowaniami prawnymi - muszą wystąpić przesłanki, aby zostały przyznane poszczególne części subwencji. Rozważania odniesiono do wszystkich szczebli samorządu terytorialnego.