Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2009

Show all
  • Prospects for the production, research and utilizationof reference materials
    • Katarzyna Kupiec
    • Piotr Konieczka
    • Jacek Namieśnik
    2009 CRITICAL REVIEWS IN ANALYTICAL CHEMISTRY

    W publikacji przedstawiono najważniejsze informacje i perspektywy użycia, badań i produkcji materiałów odniesienia. Dokładnie omówiono etapy produkcji materiałów odniesienia. Szczególną uwagę zwrócono na certyfikację i przygotowanie raportu z certyfikacji, a także na problemy występujące podczas stosowania materiałów odniesienia. Zaprezentowano różne sposoby interpretacji (graficzne i obliczeniowe) wyniku pomiaru z wartością certyfikowaną dla konkretnego materiału odniesienia. Podano również przykłady praktycznych zastosowań porównania graficznego i obliczeniowego wartości odniesienia (certyfikowanej) z wartością oznaczoną.


  • Protection and conservation of modern movement heritage in Gdynia - some examples of local Government activities
    • Robert Hirsch
    2009

    artykuł dotyczy ochrony i konserwacji acrhitektury modernizmu na przykładzie miasta Gdyni


  • Próba oceny dokładności pomiarów satelitarnych toru kolejowego
    • Stanisław Oszczak
    • Cezary Specht
    • Władysław Koc
    2009 Zeszyty Naukowo-Techniczne Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji w Krakowie. Seria: Materiały Konferencyjne

    W pracy przedstawiono rozwój technik pomiarów satelitarnych GPS, na tle zmieniających się rozwiązań wyznaczania fazowej poprawki pseudoodległościowej. Wskazano na występujące różnice w wykorzystaniu pomiarów RTK z pojedynczej stacji oraz aktywnych sieci geodezyjnych. Na podstawie uzyskanych danych z ok. 40-kilometrowego odcinka linii kolejowej dokonano analizy błędu wyznaczeń współrzędnych sieci ASG-EUPOS, w porównaniu do badań przeprowadzonych przez innych autorów. Wskazano na istotny udział błędów wynikających ze zmienności współczynników geometrycznych DOP na wyniki pomiarów. Uzyskane wartości współrzędnych dały podstawę do rozpatrzenia możliwości wykorzystania techniki pomiarów satelitarnych przy określaniu miarodajnych danych do projektowania układów geometrycznych toru.


  • Próba uzgodnienia aspektu racjonalnego i aspektu irracjonalnego w myśli antropologicznej Maxa Schelera
    • Mieczysław Migoń
    2009

    W eseju przedstawiłem próbę uzgodnienia aspektu racjonalnego i aspektu irracjonalnego w Schelerowskiej myśli antropologicznej. Podkreśliłem to, że niemiecki filozof poszukiwał jedności bytu ludzkiego, osoby ludzkiej, jak tez jedności cogitare i ducha w niej samej. Zwróciłem uwagę na to, że "początek" myśli pierwotwórcy dwudziestowiecznej antropologii filozoficznej wiązał się z dynamiczną zmianą "obrazu" "człowiek" - "świat" - "Bóg", a także wiązał się on w sposób intencjonalny z Schelerowską koncepcją mikrokosmosu i makrokosmosu. Pokazałem, że antropologia filozoficzna M. Schelera stała się oparciem dla samej metafizyki "stającego się" Bytu w sensie jej postaciowania jako "metaantropologii". Jednak jej rezultaty pozostają ciągle hipotetyczne. Uwypukliłem procesualny charakter Schelerowskiej mysli antropologicznej. Z kolei podkreśliłem, że rozwój człowieka otwiera się m.in. na rozwój człowieka typu dionizyjskiego i apollińskiego, na równowagę działającego i cierpiącego człowieka (Europa-Azja), na rozwój metafizyki i nowych myśli o Bogu, z obrazem nowego powołania człowieka. Następnie w ramach prezentowanych przez Schelera form koncepcji homo sapiens (Kartezjusz, Hegel) usiłowałem wyłuskać aspekt racjonalny jego myśli antropologicznej. W dalszej swojej analizie pokazałem , że Schelerowska mysl została poddana próbie jej irracjonalizacji wedle form koncepcji homo naturalia/ homo vitalis(Schopenhauer, Nietzsche). Z kolei pokazałem, że cztery zasady "pierwszeństwa", "perspektywizmu". "człowieczeństwa", "solidarności" znalazły się "w grze" w myśli antropologicznej Schelera oraz dominujacą stała się przewaga człowieka dionizyjskiego w samym człowieku.


  • Pruszcz Gdański : studium przypadku realizacji zespołu nowego centrum wraz z przestrzeniami publicznymi w małym mieście, fragmencie aglomeracji trójmiejskiej
    • Łukasz Pancewicz
    2009

    Opis studium przypadku projektu i realizacji zespołu nowego centrum Pruszcza Gdańskiego. Artykuł opisuje całość procesu przekształceń od przekazania gminie terenów powojskowych do realizacji zespołu zabudowy i przestrzeni publicznych. Artykuł podsumowuje ocena projektu wraz z wnioskami dla dalszych przedsięwzięć tego typu.


  • Przebudowa kompleksu dworcowego Gdynia Główna
    • Daniel Załuski
    2009

    Opis przebiegu prac projektowych w zakresie przebudowy dworca Gdynia Główna w celu podniesienia jakości usług dla podróżnych oraz odrestaurowania elemetów zabytkowych obiektu.


  • Przegląd czekolad obecnych na polskim rynku pod kątem obecności w nich tłuszczów CBE
    • Roman Pawłowicz
    • Bożena Stasiak
    2009 TŁUSZCZE JADALNE

    W pracy przeanalizowano 31 czekolad: 14 ciemnych, 14 mlecznych i 3 białe. Czekolady te pochodziły od 14 różnych producentów. Na opakowaniach 12 badanych czekolad znajdowała się informacja, że zawierają one tłuszcze CBE, przy czym w 4 z nich zawartość tych tłuszczów przekraczała dozwolone 5%. Na 19 czekoladach nie było informacji o obecności CBE, jednak w 8 z nich tę obecność stwierdzono. Siedem spośród tych czekolad pochodziło od jednego producenta. Zawartość CBE w tych siedmiu czekoladach wahała się od ok. 4,5 do 8,5%. Zawartość CBE w czekoladach oznaczono na podstawie proporcji trzech głównych TAG: POP, POS i SOS stosując metodę RP-HPLC.


  • Przegląd metod oznaczania pozostałości pestycydów w próbkach powietrza = Methods of determination of pesticides residues in atmosphere - a review.
    • Monika Kosikowska
    • Marek Biziuk
    2009 Full text Ecological Chemistry and Engineering S - Chemia i Inżynieria Ekologiczna S

    Pestycydy to liczna i chemicznie zróżnicowana grupa związków. Są one powszechnie uŜywane na całym świecie do niszczenia i unieszkodliwiania organizmów niebezpiecznych dla ludzi i produktów. Doochrony produktów i upraw stosuje się pestycydy, które w różny sposób trafiają do atmosfery. Oznaczanie zawartości pestycydów w powietrzu jest niezmiernie waŜne, gdyŜ transport atmosferyczny jest jednymz podstawowych źródeł zanieczyszczenia środowiska pestycydami, w tym terenów nawet bardzo odległych od miejsc, w których je zastosowano. Analiza próbek powietrza jest o wiele bardziej kłopotliwa niŜ np. próbek wody czy gleby. W powietrzu stężenie pestycydów jest znacznie mniejsze. Do analizy próbek powietrza niezbędne jest zastosowanie aparatury oddzielającej powietrze od cząstek stałych. Etapy analizy oznaczania pestycydów w powietrzu to: izolacja, wzbogacenie, oczyszczenie i oznaczenia końcowe.


  • Przegląd miar oceny oprogramowania
    • Paweł Weichbroth
    • Cezary Orłowski
    2009

    Problem oceny oprogramowania istnieje od momentu pojawienia się pierwszego programu komputerowego. Historycznie miary jakości oprogramowania miały zupełnie inne przeznaczenie, gdyż skupiały się na częstotliwości defektów lub błędów oprogramowania. Błędnie bazowało to na założeniu, że jakość oprogramowania to brak błędów. Stąd też używano prostej statystyki typu liczby błędów, wykrytych w określonym przedziale czasu (np. rocznym) lub w danej wersji programu, na tysiąc wierzy kodu tzw. gęstości błędów. Oczywiste jest, iż niższe wartości tej miary oznaczały wyższą jakość programu.Jedną z pierwszych znanych miar wykorzystanych do opisu programów komputerowych był jego rozmiar. Możemy stwierdzić, iż rozmiar oprogramowania (ang. software size) jest miarą objętości, długości, ilości, znaczenia i ogólnie rozmiaru programu komputerowego. W połowie lat 60-tych pierwszą stosowaną miarą rozmiaru oprogramowania była liczba linii kodu LOC (ang. lines of code). Prawie dekadę później, w późnych latach 70-tych, pojawiły się bardziej wyszukane miary rozmiaru oprogramowania takie jak: liczba tokenów (ang. number of tokens), wolumin (ang. volume), liczba funkcji (ang. function count), liczba punktów funkcyjnych (ang. function points). Kolejną miarą opisującą rozmiar programu był wolumin, oparty na wielkości linii kodu w bitach, reprezentowany przez zera i jedynki. Krótko potem, pojawiła się liczba funkcji, jako miara rozmiaru oprogramowania, określająca stopień modularności programu. Po niej, zaproponowano liczbę punktów funkcyjnych, której ideą było oszacowanie liczby, wejść, wyjść, plików głównych, zapytań i interfejsów. Jednakże rozmiar oprogramowania nie jest miarą jakości oprogramowania samą w sobie, stanowi fundament wielu miar w dzisiejszych czasach (np. liczby defektów, błędów, stosunku błędów do linii kodu, punktów funkcyjnych). Ponadto, często spotyka się opinie, iż rozmiar oprogramowania stanowi podstawową miarę oceny złożoności oprogramowania. Z powyższych względów, ewolucja pomiaru jakości oprogramowania byłaby niekompletna bez wprowadzenia na temat rozmiaru oprogramowania.


  • Przegląd systemów przeznaczonych do predykcji mocy wytwarzanej w farmach wiatrowych
    • Krzysztof Dobrzyński
    2009

    W referacie przedstawiono przegląd systemów przeznaczonych do przewidywania mocy wytwarzanej w farmach wiatrowych, które na przestrzeni ostatnich lat powstały w Europie i na Świecie. Ponadto, w referacie zamieszcza się wytyczne dla systemu predykcji, który mógłby zostać zainstalowany w krajowym systemie elektroenergetycznym (KSE).


  • Przegląd techniczny konstrukcji stalowej obiektu handlowo - magazynowego - Hala nr 2 w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno - Spożywczym S.A. w Gdańsku
    • Dariusz Kowalski
    • Elżbieta Urbańska-Galewska
    • Giedymin Orlik
    • Tomasz Białek
    • Michał Nowicki
    2009

    Ocena stanu technicznego i poprawności wykonania konstrukcji stalowej obiektu halowego o powierzchni 10000 m2 z projektem wykonawczym skierowanym do realizacji. Ocena połączeń śrubowych: zakładkowych i doczołowych, połączeń spawanych, elementów prefabrykowanych, ocena dokładności montażu elementów składowych obiektu halowego. Identyfikacja wad i niezgodności w zakresie wykonania konstrukcji stalowej obiektu.


  • Przegląd techniczny konstrukcji stalowej obiektu handlowo - magazynowego - Hala nr 3 w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno - Spożywczym S.A. w Gdańsku
    • Dariusz Kowalski
    • Elżbieta Urbańska-Galewska
    • Giedymin Orlik
    2009

    Ocena stanu technicznego i poprawności wykonania konstrukcji stalowej obiektu halowego o powierzchni 10000 m2 z projektem wykonawczym skierowanym do realizacji. Ocena połączeń śrubowych: zakładkowych i doczołowych, połączeń spawanych, elementów prefabrykowanych, ocena dokładności montażu elementów składowych obiektu halowego. Identyfikacja wad i niezgodności w zakresie wykonania konstrukcji stalowej obiektu.


  • Przekształcenia architektoniczne w obrębie portów i przystani morskich
    • Piotr Marczak
    2009

    W artykule zawarto analizę stanu istniejącego polskich portów nadbałtyckich pod kątem przydatności dla turystyki wodnej. Przedstawiono współczesne trendy w turystyce wodnej - morskiej oraz wykazano potencjał terenów i obiektów portowych do celów adaptacji na nowe funkcje.


  • Przekształcenia obszarów śródmiejskich z udziałem funkcji handlowej
    • Sławomir Ledwoń
    2009

    Artykuł przedstawia charakterystykę centrów handlowych pod względem terminologii stosowanej do ich opisu, generacji centrów handlowych, składu funkcjonalnego, różnic pomiędzy handlem nowoczesnym a tradycyjnym; zawiera przegląd projektów przekształceń terenów śródmiejskich z udziałem centrów handlowych oraz określa wytyczne projektowe centrów handlowych w odniesieniu do struktur miejskich.


  • Przekształtniki dwukierunkowe ze zwrotem energii do sieci
    • Mirosław Włas
    • Zbigniew Krzemiński
    • Jędzej Pietryka
    • Janusz Szewczyk
    2009 elektro.info

    W artykule przedstawiono stanowisko eksperymentalne oraz badania porównawcze napędu jednokierunkowego i dwukierunkowego z silnikami indukcyjnymi o mocy 22kW. Następnie przedstawiono wyniki wdrożenia napędu dwukierunkowego w Spółdzielni Mleczarskiej "Maćkowy" w Gdańsku, gdzie napęd dwukierunkowy wykorzystano przy modernizacji wirówki do produkcji twarogu DSC1 z silnikiem o mocy 18,5kW.


  • Przekształtniki dwukierunkowe ze zwrotem energii do sieci
    • Mirosław Włas
    • Zbigniew Krzemiński
    • Jędzej Pietryka
    • Janusz Szewczyk
    2009 Napędy i Sterowanie

    W artykule przedstawiono stanowisko eksperymentalne oraz badania porównawcze napędu jednokierunkowego i dwukierunkowego z silnikami indukcyjnymi o mocy 22kW. Następnie przedstawiono wyniki wdrożenia napędu dwukierunkowego w Spółdzielni Mleczarskiej "Maćkowy" w Gdańsku, gdzie napęd dwukierunkowy wykorzystano przy modernizacji wirówki do produkcji twarogu DSC1 z silnikiem o mocy 18,5kW.


  • Przemiany azotu organicznego w komorach osadu czynnego z biologicznym usuwaniem związków biogennych
    • Krzysztof Czerwionka
    • Jacek Mąkinia
    • Jakub Drewnowski
    2009

    W pracy przedstawiono wyniki badań analiz przemian koloidalnego i rozpuszczonego azotu organicznego (CON i DON) zachodzących komorach osadu czynnego z biologicznym usuwaniem związków biogennych. W tym celu wykonano pomiary w skali technicznej (profile w komorach osadu czynnego) oraz badania laboratoryjnych reaktorach nieprzepływowych z osadem pobranym z dwóch oczyszczalni komunalnych zlokalizowanych w północnej Polsce (Gdańsk - 565000 RLM i Gdynia - 515500 RLM). Analiza udziału frakcji azotu organicznego opierała się na filtracji pobranych prób przez trzy filtry membranowe o wielkości porów wynoszących 0,1, 0,45 i 1,2 &micro;m. Średnie stężenia DON (<0,1 μm) w ściekach dopływających do bioreaktorów zmieniały się w zakresie od 1,1 gN/m3 od 3,5 gN/m3, co stanowiło tylko 6-8% azotu organicznego. W ściekach oczyszczonych udział DON wzrastał do 26-28%. W komorach osadu czynnego dwóch badanych oczyszczalni największą redukcję frakcji koloidalnej azotu organicznego stwierdzono w strefie beztlenowej i anoksycznej, jednocześnie zaobserwowano wzrost stężenia DON w końcowej strefie tlenowej. Badania w reaktorze nieprzepływowym z osadem pobranym z analizowanych oczyszczalni potwierdziły, że DON jest produkowany w fazie tlenowej, a znacząca zmiana ilości azotu organicznego zachodzi w fazie anoksycznej.


  • Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp ciepła
    • Radosław Kołoła
    2009

    W artykule zaprezentono kierunki i potrzebę rozwoju energetyki źródeł odnawialnych. Określono również obowiązujące ramy prawne Unii Europejskiej określające rozwój eurpejskiej energetyki. Na podstawie rzeczywistych układów absorpcyjnych, pracujących w polskich warunkach, wykazano przesłanki ekonomiczne i potrzebę wykorzystania takich układów.


  • Przesnięcie (w 1967r.) wartowni nr 1 na Westerplatte w Gdańsku
    • Jerzy Ziółko
    2009 Inżynieria i Budownictwo

    Omówiono znaczenie wartwni nr 1 podczas obrony Westerplatte w dniach od 1 do 7 września 1939r. Wskazano na historyczne znaczenie tego obiektu budowlanego. Omówiono technologie jego przesunięcia o około 80 m podczas rozbudowy morskiego portu w Gdańsku w 1967 roku.


  • Przestrzenne konflikty strukturalne związane z funkcjonowaniem i rozwojem systemu transportowego na przykładzie Gdańska
    • Romanika Okraszewska
    2009

    Funkcjonowaniu i rozwojowi systemu transportowego towarzyszy występowanie różnych rodzajów przestrzennych sytuacji konfliktowych. W artykule, na przykładzie Gdańska, opisano konflikty strukturalne. Zaproponowano również w skali lokalnej ogólny model równoważenia rozwoju systemu transportowego.