Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2012
Show all-
Właściwości metrologiczne elektrod woltamperometrycznych w dziedzinie częstotliwości i metoda ich wyznaczania
- Krzysztof Suchocki
W pracy przeanalizowano właściwości metrologiczne elektrod woltamperometrycznych w dziedzinie częstotliwości. Wykazano, że w przypadku małych stężeń oznaczanych jonów, elektrody te mogą być traktowane jak przetworniki pomiarowe I rzędu. Ich właściwości metrologiczne charakteryzowane są przez czułość i częstotliwość graniczną. Przeanalizowano zastosowanie metody chronoamperometrycznej do wyznaczania wartości częstotliwości granicznej elektrod woltamperometrycznych i zaprezentowano wyniki weryfikacji laboratoryjnej.
-
Właściwości mieszanin typu recyklat polietylenu-miał gumowy modyfikowanych poliizobutylenem w obecności nadtlenków
- Krzysztof Formela
- Józef Haponiuk
- Łukasz Piszczyk
- Paulina Ciecholewska
Miał gumowy poddawano modyfikacji poliizobutylenem metodą mieszania w warunkach ścinania w obecności nadtlenków lub bez nich. Miał gumowy modyfikowany poliizobutylenem przerabiano w mieszalniku firmy Brabender wraz z poprodukcyjnym recyklatem polietylenu wysokiej gęstości w stosunku wagowym 50:50. Określono statyczne i dynamiczne właściwości mechaniczne otrzymanych kompozycji termoplastycznych.
-
Właściwości strukturalne i katalityczne domieszkowanych związków typu SrTi(1-x)Fe(x)O3
- Tadeusz Miruszewski
- Jakub Karczewski
- Piotr Jasiński
Publikacja naukowa opisująca wytwarzanie i badanie właściwości strukturalnych i katalitycznych domieszkowanego itrem i żelazem tytanianu strontu.
-
Właściwości transmisyjne podwodnego kanału akustycznego
- Iwona Kochańska
Właściwości transmisyjne podwodnego kanału akustycznego są silnie uwarunkowane specyfiką jego geograficznej lokalizacji i zmieniają się w czasie. Istnieje potrzeba, by w systemie niezawodnej komunikacji dopasowywać do nich parametry warstwy fizycznej protokołu transmisji danych. Do realizacji tego celu niezbędny jest sparametryzowany opis podwodnego kanału komunikacyjnego. W artykule przedstawiono wyniki pomiarów odpowiedzi impulsowych płytkiego, niestacjonarnego kanału podwodnego. Na ich podstawie wyznaczono statystyczne charakterystyki modelu WSSUS, stosowanego do opisu zmiennych w czasie kanałów z propagacją wielodrogową, oraz obliczono parametry determinujące specyfikację projektową warstwy fizycznej transmisji w systemie komunikacji opartym na technice OFDM.
-
-
Woda jako źródło, nośnik, akumulator oraz transformator energii
- Karol Daliga
Woda, posiadająca specyficzne właściwości fizyczne, może być jednocześnie stosowana do wielu celów (np. moderator, chłodziwo i czynnik roboczy). Każda dziedzina nauki, techniki i przemysłu stosuje wodę w inny sposób, wykorzystując różne właściwości wody. Powszechność wody w życiu codziennym powoduje, że często człowiek nie zdaje sobie sprawy z wyjątkowych, a czasem bardzo zaawansowanych zastosowań "zwykłej" wody. Niniejszy rozdział monografii, zawiera tylko wybrane przykłady zastosowania wody w badaniach naukowych, technice oraz gospodarce w ujęciu wykorzystania, transformacji i akumulacji energii z zastosowaniem wody.
-
Wody podziemne Wzgórz Szymbarskich i ich powierzchniowe przejawy
- Beata Jaworska-Szulc
- Małgorzata Pruszkowska-Caceres
- Maria Przewłócka
Badania opisane w artykule zmierzają do określenia warunków zasilania i drenażu lokalnych systemów wód podziemnych formujących się na wysoczyźnie morenowej w centralnej części Pojezierza Kaszubskiego. W latach 2010 - 2011 przeprowadzono w terenie szczegółowe zdjęcie geologiczne i hydrogeologiczne. Polegało ono na ustaleniu charakteru i stopnia przepuszczalności gruntów powierzchniowych oraz inwentaryzacji przejawów obecności płytkich wód podziemnych, którymi na badanym terenie są źródła, wysięki, podmokłości, stawki, jeziora, rzeki, strumienie, kanały i rowy melioracyjne. Zidentyfikowano także studnie wiercone i kopane ujmujące wody podziemne występujące na różnych głębokościach. W sumie zbadano 311 punktów terenowych.Zasilanie wód zawieszonych odbywa się poprzez infiltrację opadów atmosferycznych, zaś wód gruntowych zarówno z opadów jak i przesiąkania wód zawieszonych. Dlatego jest to strefa bardzo dynamiczna i wykazująca dużą wrażliwość na warunki klimatyczne, na co wskazują znaczne wahania położenia zwierciadeł wód mierzone w studniach kopanych.Wody zawieszone oraz gruntowe wykazują również związki hydrauliczne z wodami powierzchniowymi, przez które są drenowane. Główną bazą drenażu są tu jeziora Ostrzyckie i Potulskie oraz rzeka Radunia. Lokalnymi strefami drenażu są również mniejsze cieki, Jeziorka Trzebno, Rąty, Kniewo, a także część zagłębień bezodpływowych, kanałów i rowów melioracyjnych.
-
Words context analysis for improvement of information retrieval
- Julian Szymański
In the article we present an approach to improvement of retrieval informationfrom large text collections using words context vectors. The vectorshave been created analyzing English Wikipedia with Hyperspace Analogue to Language model of words similarity. For test phrases we evaluate retrieval with direct user queries as well as retrieval with context vectors of these queries. The results indicate that the proposed method can not replace retrieval based on direct user queries but it can be used for refining the search results.
-
Workbook for cooperative development of personnell and organisation for innovation in SME in the Baltic Sea Region
- Kenneth Daun
- Marzena Grzesiak
- Per Odenrick
- Magdalena Olczyk
- Marzena Starnawska
This study highlights the potential for cooperative development of personnel and organisational innovations in SMEs and gives an example implemented by the University of Lund together with the Municipality of Astorp and local companies. This innovation field is of particular importance for all companies in the region, since it does apply to any professional sector, be it a service oriented company or a manufacturing business. This approach and its transferability is commented and analysed in Polish context.
-
Wpływ analizy prawnej na wizję Systemu Ochrony Własności Intelektualnej
- Anna Bobkowska
- Magdalena Kowalska
Rozdział omawia analizę zagadnień prawnych będących podstawą tworzenia systemów ochrony własności intelektualnej (SOWI). Opisano powiązane przepisy i normy prawne, a także wskazano, w jakim stopniu wynikianalizy prawnej wpływają na wizję systemu ochrony własności intelektualnej.
-
Wpływ azotynów i zewnętrznych źródeł węgla na przebieg procesu usuwania azotu w procesie nitryfikacji - denitryfikacji w reaktorze SBR
- Joanna Majtacz
- Magdalena Kaszubowska
- Jacek Mąkinia
Odcieki z beztlenowych procesów przeróbki osadu w komorach fermentacji (tzw. wody poosadowe) są istotnym źródłem azotu dopływającego do części biologicznej oczyszczalni ścieków. Odpowiednie oczyszczanie tych wód może więc, w bardzo istotny sposób wpłynąć na warunki eksploatacji oczyszczalni. W celu zmniejszenia zapotrzebowania tlenu w procesie nitryfikacji oraz ograniczenia zapotrzebowania na węgiel organiczny w procesie denitryfikacji, dąży się do skrócenia przemian azotu w trakcie nitryfikacji i denitryfikacji tylko do azotynów (NO2-N) zamiast pełnej nitryfikacji azotanów (NO3-N).
-
Wpływ azotynów i zewnętrznych źródeł węgla na przebieg procesu usuwania azotu w procesie nitryfikacji – denitryfikacji w reaktorze SBR
- Joanna Majtacz
- Magdalena Kaszubowska
- Jacek Mąkinia
Odcieki z beztlenowych procesów przeróbki osadu w komorach fermentacji (tzw. wody poosadowe) są istotnym źródłem azotu dopływającego do części biologicznej oczyszczalni ścieków. Odpowiednie oczyszczanie tych wód może więc, w bardzo istotny sposób wpłynąć na warunki eksploatacji oczyszczalni. W celu zmniejszenia zapotrzebowania tlenu w procesie nitryfikacji oraz ograniczenia zapotrzebowania na węgiel organiczny w procesie denitryfikacji, dąży się do skrócenia przemian azotu w trakcie nitryfikacji i denitryfikacji tylko do azotynów (NO2-N) zamiast pełnej nitryfikacji azotanów (NO3-N).
-
Wpływ błędów pomiaru wartości skutecznych napięć na dokładność wyznaczenia impedancji pętli zwarciowej
- Michał Ziółko
Wartość impedancji pętli zwarciowej otrzymuje się na podstawie pomiaru dwóch wartości napięć dla obwodu nieobciążonego oraz obciążonego, najczęściej rezystancją, która stanowi sztuczne zwarcie. Obecnie krzywa napięcia sieci w miejscu pomiaru może być wyraźnie odkształcona. W referacie przedstawiono analizę wpływu błędu pomiaru okresu napięcia sieci na dokładność wyznaczenia impedancji pętli zwarciowej, z uwzględnieniem odkształcenia krzywej napięcia.
-
Wpływ całkowitej zawartości sadzy na właściwości mieszanin SBR/dewulkanizat
- Krzysztof Formela
- Karolina Kołacka
- Przemysław Stankiewicz
- Józef Haponiuk
- Andrzej Stasiek
Przedstawiono wyniki badań wpływu napełniacza aktywnego w postaci sadzy na właściwości kompozycji kauczuku butadienowo-styrenowego i dewulkanizatu gumowego otrzymanego metodą ciągłą. Scharakteryzowano zależności pomiędzy sumaryczną ilością sadzy, stanowiącą sumę sadzy dodawanej i sadzy zawartej w dewulkanizacie gumowym, a charakterystyką przebiegu wulkanizacji, właściwościami fizycznymi oraz dynamicznymi właściwościami mechanicznymi otrzymanych wulkanizatów.
-
Wpływ długotrwałej eksploatacji na strukturę i własności mechaniczne stali Cr-Mo-V,
- Janusz Ćwiek
- Jerzy Łabanowski
- Maria Sozańska
W artykule omówiono zagadnienie oceny stopnia degradacji stali Cr-Mo-V pracujących w warunkach pełzania. Przedstawiono wyniki badań diagnostycznych rury 273x32,0 mm głównego rurociągu parowego po eksploatacji w temperaturze 540C przez 168 000 godzin. Przeprowadzono badania metalograficzne za pomocą mikroskopu świetlnego oraz skaningowego i transmisyjnego mikroskopu elektronowego, a także badania własności mechanicznych materiału rury. W badaniach przyjęto różne mierniki oceny stopnia degradacji: strukturalne, składu fazowego i morfologii węglików, właściwości mechanicznych. Przeanalizowano związki pomiędzy strukturą stali a własnościami mechanicznymi wyznaczonymi w temperaturze otoczenia. Wykazano użyteczność metody oceny stopnia degradacji materiału oraz przewidywania trwałości resztkowej na podstawie analizy struktury węglikowej stali.
-
Wpływ dodatku odcieków składowiskowych do oczyszczanych ścieków komunalnych na wielkość frakcji ChZT
- Sylwia Fudala-Książek
- Aneta Łuczkiewicz
- Joanna Kalka
- Bernard Quant
- Krystyna Olańczuk-Neyman
Managing landfill leachate is one of the most important problems with maintaining landfills. The aim of this study was to determine the influence on COD fraction of landfill leachate addition from 0,5% to 5% to raw wastewater. The results of this study show that soluble inert COD in wastewater and mixture wastewater with landfill leachate constituted the smallest percentage of total COD. Nonetheless this fraction (soluble inert COD) increased from 3% to 10% together with increasing addition of leachate. Particulate biodegradable COD (slowly biodegradable) constituted the largest percentage of total COD, average 59%, 52%, 64%, 52% and 49% for 0%, 0.5%, 1%, 3% and 5% landfill leachate addition respectively. Soluble biodegradable COD (readily biodegradable) remained at a similar level regardless of landfill leachate addition, and ranged between 23% - 38%. These studies are the key issue for determination of maximum leachate addition to wastewater.
-
Wpływ dodatku odcieków składowiskowych do oczyszczonych ścieków komunalnych na wielkość frakcji ChZT
- Sylwia Fudala-Książek
- Aneta Łuczkiewicz
- Joanna Kalka
- Bernard Quant
- Krystyna Olańczuk-Neyman
Praca przedstawia wyniki badań obejmujących analizę wpływu dodatku odcieków pochodzących ze składowiska odpadów komunalnych na frakcję ChZT podczas ich biologicznego współoczyszczania wraz z ściekami bytowo-gospodarczymi w układzie A2/O.
-
Wpływ dwutlenku węgla na przewodnictwo elektryczne cieczy jonowych
- Bartosz Dębski
- Robert Aranowski
- Iwona Cichowska-Kopczyńska
- Monika Joskowska
Szybkość dyfuzji dwutlenku węgla w cieczy jonowej zależy od ruchliwości powstającego kompleksu. W związku z tym przeprowadzono pomiary impedancyjne imidazoliowych cieczy jonowych oraz określono możliwości zaadoptowania metod impedancyjnych do wyznaczania zawartości wody w cieczach jonowych
-
Wpływ dyssypacji energii kinetycznej na rozkład prędkości w strugach.
- Witold Zakrzewski
Opracowanie dotyczy modelowania dyssypacji energii kinetycznej turbulencji w modelu k-ε i jej wpływu na rozkład prędkości w strudze gazów. W artykule zestawiono dane literaturowe i eksperymentalne z wynikami symulacji numerycznej dla różnych wariantów stosowanego modelu turbulencji. Na potrzeby opracowania zaimplementowano do kodu komercyjnego FLUENT dodatkowe człony źródłowe w równaniu dyssypacji.
-
Wpływ efektu komina termicznego na układ różnicowania ciśnień w przestrzeni pionowych dróg ewakuacyjnych.
- Witold Zakrzewski
- Piotr Zawadzki
Poprawne działanie systemów oddymiania oraz ochrony przed zadymieniem pionowych dróg ewakuacji nabiera szczególnego znaczenia w przypadku budynków wysokich, w których podjęcie akcji ratunkowej z zewnątrz budynku jest utrudnione, bądź niemożliwe. W tego typu budynkach proces projektowania wentylacji pożarowej spełniającej znormalizowane wymagania w przestrzeniach chronionych ulega komplikacji.