Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2012

Show all
  • Niekonwencjonalne metody zespolenia stal-beton w świetle badań eksperymentalnych
    • Marcin Abramski
    2012

    W referacie przedstawiono zasady określania dla łączników zespolonych konstrukcji stalowo-betonowych podatności podłużnej połączenia oraz jego sztywności poprzecznej, tj, sztywności na unoszenie (wyciąganie) betonowej płyty ze stalowego środnika. Zasady te narzuca Eurokod 4. Następnie opisano własne badania eksperymentalne dwóch typów niekonwencjonalnych połączeń. Badania były ukierunkowane na sprawdzenie kryteriów podatności podłużnej i sztywności poprzecznej połączeń. Badania przeprowadzono bez udziału zbrojenia łączników, które w każdym połączeniu działa korzystnie, zarówno na nośność, jak i podatność. Spełnienie kryteriów narzuconych w Eurokodzie 4 okazało się jednak bez zbrojenia łączników niemożliwe.


  • Nieład i brak spójności w polskiej terminologii nawierzchni podatnych i półsztywnych
    • Józef Judycki
    • Jacek Alenowicz
    • Bohdan Dołżycki
    • Piotr Jaskuła
    • Marek Pszczoła
    2012 Drogownictwo

    W artykule przedstawiono nieład i brak spójności w terminologii dotyczącej nawierzchni podatnych i półsztywnych, stosowanej w polskich dokumentach i przepisach technicznych począwszy od 1983r. W kolejnych Polskich Normach, wytycznych i katalogach występują różne nazwy tych samych warstw nawierzchni. Jest to bardzo szkodliwe, ponieważ wymagane właściwości materiału do danej warstwy i jej parametry zależą ściśle od jej nazwy.


  • Nienasycenie w architekturze - pragmatyczne i ideologiczne przyczyny wznoszenia drapaczy chmur na przykładzie Gdańska
    • Piotr Samól
    2012

    Artkuł w syntetyczny sposób omawia przyczyny, dla których na przestrzeni wieków ludzie decydowali się budować obiekty skierowane ku niebu. Dzieli te przyczyny na dwie główne grupy: ideologiczne (religigne, prestiżowe, kulturowe, itp) oraz pragmatyczne (ekonomiczne, polityczne, ale inne niż prestiżowe, itp), ilustrując je przykładami z Gdańska.


  • Nieswoiste zapalenie jelit
    • Bartłomiej Ferra
    • Dorota Drapała
    2012

    Nieswoiste zapalenie jelit jest przewlekłą, nieuleczalną choroba zapalną układu pokarmowego. W niniejszej pracy przedstawiono dane epidemiologiczne, możliwe przyczyny wystąpienia choroby oraz opisano dwie główne jednostki chorobowe zaliczane do nieswoistego zapalenia jelit takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohn'a.


  • Nieukorzeniona architektura
    • Krystyna Pokrzywnicka
    2012

    Najistotniejsze jest w chwili obecnej aktualne, naukowe zdefiniowanie zjawiska kontekstu, a w ślad za tym powinna być doceniona architektura zachowująca skalę człowieka i jego tożsamość, czyli architektura wpisana w otoczenie.


  • Niezapomniane spotkania z Profesorem. Wspomina prof. nadzw. PG dr hab. inż. Piotr Grudowski. Panie Profesorze - dziękuję za 25 lat…
    • Piotr Grudowski
    2012 Problemy Jakości

    W artykule przedstawiono wspomnienia i refleksje związane ze współpracą Autora z Profesorem Romualdem Kolmanem.


  • Niezawodność komunikacji zgodnej z IEC 61850 w elektroenergetycznych sieciach inteligentnych
    • Dariusz Karkosiński
    2012

    Funkcjonowanie sieci inteligentnych wymaga kompatybilnych i niezawodnych platform komunikacyjnych na poziomie przemysłowych wytwórców, operatorów sieci przesyłowych oraz rozproszonych konsumentów i wytwórców energii. Przedłużające się prace nad standaryzacją w tym zakresie opóźniają wytwarzanie komponentów sieci inteligentnych. Tymczasem w niektórych krajach normę IEC 61850 traktuje się jako dotyczącą właśnie sieci inteligentnych. Wspomniana norma ujednolica zasady wymiany danych pomiędzy urządzeniami systemów elektroenergetyki. Zasadniczym jej celem jest zapewnienie kompatybilności urządzeń pochodzących od różnych producentów. Norma przewiduje komunikację opartą na technologii Ethernet. W sieci Ethernet nie mogą występować zamknięte pętle przesyłu pakietów. Stosuje się zatem protokoły do rekonfiguracji topologii po awarii realizowanych przez aktywne urządzenia sieciowe. Protokoły te jednak nie zawsze gwarantują odpowiednio krótkiego czasu odzyskiwania komunikacji. Zerowy czas rekonfiguracji zapewnia natomiast protokół HSR wprowadzony przez drugie wydanie normy. W treści omówiono zasady działania protokołu HSR oraz proponowane trzy poziomy pierścieni światłowodowych Ethernetu. Urządzenia w pierścieniach HSR muszą być wyposażone w podwójny port Ethernetu z elementem przełącznika. Wśród wymagań dotyczących sieci inteligentnych istotna jest wysoka niezawodność ich infrastruktury komunikacyjnej. Wydaje się, że niezależnie od ukazujących się standardów dotyczących sieci inteligentnych, znany i wykorzystywany już od kilku lat standard IEC 61850, i jego nowe wydania, będzie w znacznej mierze wyznacznikiem realizacji niezawodności komunikacji, w inteligentnych stacjach elektroenergetycznych, a także w odniesieniu do rozproszonych źródeł energii. Ponadto zgodność ze standardem zapewnieni kompatybilności urządzeń pochodzących od różnych producentów i włączanych do sieci na zasadzie plug-and-play.


  • Niezawodność systemu transportowego dla dróg krajowych w Polsce w aspekcie wpływu kierowców
    • Kazimierz Jamroz
    • Leszek Smolarek
    2012

    Czynniki powodujące zmęczenie kierowców. Analiza wypadków związanych ze zmęczeniem kierowców. Wpływ pory dnia na ryzyko wypadków drogowych spowodowanych przez zmęczonych kierowców.


  • Nieznane projekty Dzielnicy Reprezentacyjnej Gdyni (1938-1960)
    • Maria Sołtysik
    2012

    Idea budowy Dzielnicy Reprezentacyjnej Gdyni ma tak długą historię jak samo miasto i towarzyszy mu praktycznie do dzisiaj. Jest też ciekawym probierzem nie tylko ewolucji myśli estetycznej w urbanistyce XX wieku, ale i koncepcji dotyczących kreowania roli morza w przestrzennym wizerunku miasta. Taka perspektywa określała rozmach z jakim w latach trzydziestych projektowano część reprezentacyjną zespołu. Miała on wówczas pełnić rolę morskiej fasady II Rzeczypospolitej i symbolu jej sukcesu gospodarczego. Wypracowana w wówczas wizja Dzielnicy Reprezentacyjnej mocno wrosła w tradycję urbanistyczną Gdyni. Przetrwała nawet radykalne zmiany polityczno-gospodarcze po II wojnie światowej, inspirując architektów i urbanistów również po 1945 roku. Dlatego też opracowanie niniejsze przekracza nieco ramy czasowe wyznaczone przez tytuł niniejszego tomu. Bowiem konstruowanie wizualnej tożsamości morskiej w projektach gdyńskiej Dzielnicy Reprezentacyjnej trwało jeszcze do lat 60. XX wieku, a w pewnym sensie trwa do dzisiaj. Z tą jednak różnicą, że po 1945 roku było to nie tyle konstruowanie identyfikacji państwa co identyfikacji miasta nad morzem. Niektóre z opracowanych w latach międzywojennych i powojennych projektów dotyczących tego tematu są znane. Niektóre jednak nie były dotąd przedstawiane w literaturze i te właśnie są głównym przedmiotem niniejszej publikacji.


  • Niezrywalne depozyty terminowe w świetle Bazylei III i polskich uregulowań prawnych
    • Błażej Kochański
    2012 Full text Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, Sectio H Oeconomia

    Propozycje Komitetu Bazylejskiego dotyczące miar płynnościowych (LCR i NSFR) zawierają wyrażone liczbowo, za pomocą wag nadzorczych, opinie o ryzyku płynności poszczególnych klas pasywów. Zgodnie z Basel 3, w sytuacji napięć płynnościowych brak jest istotnych różnic pomiędzy depozytami bieżącymi a lokatami terminowymi posiadającymi opcję zerwania. Korzystniejsze wagi nadzorcze otrzymują depozyty niezrywalne (czyli: prawdziwe lokaty terminowe) oraz, w przypadku miary LCR, detaliczne depozyty zrywalne, jeżeli "kara" za wcześniejsze wycofanie środków istotnie przewyższa naliczone odsetki. Takie, najbezpieczniejsze z punktu widzenia systemowego ryzyka płynności, produkty depozytowe nie mogą zostać wprowadzone w polskim systemie bankowym. Wynika to z uwarunkowań prawnych: przepisów kodeksu cywilnego i prawa bankowego - przeważająca w piśmiennictwie interpretacja tych zapisów oraz istniejące orzecznictwo wskazują, że wszelkie próby stworzenia takich produktów bankowych wiązałyby się z istotnym ryzykiem prawnym dla banków podejmujących te próby. Konieczne wydaje się (1) doprecyzowanie przepisów i ich interpretacji w taki sposób, aby najbardziej stabilne depozyty mogły znaleźć się w ofercie działających w Polsce banków oraz (2) promowanie depozytów niezrywalnych (lub zrywalnych pod warunkiem poniesienia przez klienta kosztów istotnie większych niż utrata odsetek), na przykład poprzez zwolnienia podatkowe lub korzystniejsze ich traktowanie przez nadzorcze miary płynności podobne lub tożsame z zaproponowanymi przez Komitet Bazylejski. Takie działanie częściowo neutralizowałoby trendy wskazujące na zwiększenie systemowego ryzyka płynności w polskim systemie bankowym.


  • Nightscape in the E-city. Lighting Public Space in the 21st Century
    • Justyna Martyniuk-Pęczek
    2012

    Rozdział porusza kwestię oświetlenia sztucznego w przestrzeniach publicznych współczesnego miasta. Temat ten zaprezentowany został na tle obecnych tendencji kształtowania wizerunku przestrzeni publicznych oraz poparty krótkim rysem historycznym. Aspekt podzielony jest na dwie kategorie - pierwszą, w której oświetlenie bazuje na zmiennych sceneriach przestrzeni z wykorzystaniem głównie ekranów medialnych, oraz drugą, w której mamy do czynienia z interakcjąpomiędzy użytkownikami przestrzeni publicznej a jej oświetleniem.Artykuł stara się przybliżyć problematykę tego zagadnienia i naświetlić najkorzystniejsze dla współczesnej przestrzeni publicznej działania wykorzystujące to niezwykłe tworzywo jakim jest oświetlenie sztuczne. Tekst zilustrowany jest trzema studiami przypadków - przykład rewitalizacji Fremont Street w Las Vegas w USA, działania artysty Rafaela Lozano-Hemmera oraz przykład oddziaływania obiektu muzeum Kunsthaus w Grazu w Austrii.


  • niskoindukcyjne układy połączeń części silnoprądowych przekształtników energoelektronicznych
    • Krzysztof Blecharz
    • Krzysztof Kowalewski
    2012

    W artykule poruszono problem występowania przepięć komutacyjnych w układach falowników napięcia. Jednym ze sposobów ograniczania wartości przepięć jest minimalizacja indukcyjności pasożytniczych połączeń wewnętrznych przekształtnika. W artykule opisano metodę projektowania niskoindukcyjnych połączeń wewnętrznych w układach falowników napięcia oraz zaprezentowano wyniki badań laboratoryjnych wybranej konstrukcji połączenia niskoindukcyjnego.


  • Niweleta na obiektach mostowych: wybrane problemy przy realizacji mostów w Polsce
    • Krzysztof Żółtowski
    2012

    obowiązujące przepisy drogowe dotyczące odchyłek od zaprojektowanej niwelety są praktycznie nie do spełnienie na obiektach mostowych i stwarzają problemy odbiorowe. w referacie opisano przykłady, które ujawniły szereg problemów projektowych i wykonawczych związanych z kształtowaniem obiektów mostowych w profilu, związanych z wymogami funkcjonalnymi drogi na moście. przedstawiono przykłady trzech współcześnie zrealizowanych obiektów mostowych: most rędziński, most północny w warszawie i wiadukt wd1 nad obwodnicą gdańska. autorzy są zdania, że należy wprowadzić klarowne przepisy określające tolerancje geometryczne dotyczące niwelety na obiektach mostowych. referat zawiera przykłady obliczeniowe i wnioski.


  • Non-destructive inspection of anti-corrosion protective coatings using optical coherent tomography
    • Paulina Strąkowska
    • Marcin Strąkowski
    • Jerzy Pluciński
    • Bogdan Kosmowski
    2012 Full text Metrology and Measurement Systems

    W artykule przedstawiono zastosowanie optycznej tomografii koherentnej (OCT) do badania antykorozyjnych powłok ochronnych. Omówiono właściwości optycznej interferometrii niskokoherentnej jako zastosowanej metody pomiarowej, opisano budowę pomiarowego systemu OCT, zbudowanego w Katedrze Metrologii i Optoelektroniki WETI PG. Przy pomocy zrealizowanego systemu przebadano grupę powierzchni metalicznych pokrytych różnymi powłokami antykorozyjnymi. Na podstawie uzyskanych rezultatów wykazano wysoką skuteczność metody do detekcji i lokalizacji powierzchniowych oraz podpowierzchniowych defektów powłoki ochronnej. Zaobserwowano także proces rozwoju produktów korozji pod powierzchnią warstwy ochronnej.


  • Non-dimensional thermodynamic criterion for selection of dry working fluid for organic Rankine cycle
    • Dariusz Mikielewicz
    • Jarosław Mikielewicz
    2012

    W pracy przedstawiono bezwymiarowe kryterium termodynamiczne do selekcji suchych czynników roboczych dla organicznego obiegu Rankina, które umożliwia wstępną selekcję potencjalnych czynników.


  • Nongeminate recombination in organic bulk heterojunction solar cells: Contribution of exciton–polaron interaction
    • Jędrzej Szmytkowski
    2012 Physica Status Solidi-Rapid Research Letters

    A new model to explain nongeminate recombination in organic bulk heterojunction solar cells is presented. We suggest that the annihilation of excitons on charge carriers at the interface between donor and acceptor phases competes with the bimolecular recombination of Coulombically bound electron–hole pairs. The exciton–polaron interaction gives visible contribution to the reduction of Langevin recombination. An analytical formula, which describes the reduction prefactor, has been derived. We demonstrate that exciton–charge carrier interactions cause an increase of the recombination order.


  • Non-Linear Control of Electrical Machines Using Non-Linear Feedback
    • Zbigniew Krzemiński
    • Haitham Abu-Rub
    2012

    Przedstawiono zasady nieliniowego sterowania oraz zastosowanie nielinowego sprzężenia zwrotnego do maszyn elektrycznych. Opisano nieliniowe sterowanie obcowzbudnym silnikiem prądu stałego. Zaprezentowano multiskalarne modele maszyn prądu przemiennego. Maszynę indukcyjną zamodelowano z wykorzystaniem strumienia wirnika oraz z wykorzystaniem strumienia stojana. MMultiskalarne modele maszyny indukcyjnej wykorzystano do nieliniowego sterowania odsprzęgającego. Zaprezentowano multiskalrny model maszyndwustronnie zasilanej.Przedstawiono nieliniowe sterowanie maszyną synchroniczną z magnesami trwałymi wraz z układem regulacji prędkości obrotowej. Dla układów regulacji pokazano modele w programie MATLAB/SIMULINK. Przedstawiono wyniki badań sumulacyjnych.


  • Non-linear FEM analysis of pounding-involved response of buildings under non-uniform earthquake excitation
    • Robert Jankowski
    2012 ENGINEERING STRUCTURES

    The aim of the paper is to show the results of the study investigating the influence of non-uniform earthquake excitation, due to spatial seismic effects connected with the propagation of seismic wave, on the pounding-involved response of two buildings. The three-dimensional non-linear FEM analysis has been conducted using the detailed models of colliding structures. Acceleration records for different structural supports have been generated applying the method of conditional stochastic modelling with the proposed spatiotemporal correlation function. The results of the study show that the non-uniform ground motion excitation may considerably influence the pounding-involved behaviour of buildings. The results also indicate that the applied method of conditional stochastic modelling is effective in generating the ground motion records at different support locations of large buildings.


  • Nonlinear fuzzy control of the dissolved oxygen in activated sludge processes
    • Adam Zawadzki
    • Robert Piotrowski
    2012

    Wastewater treatment plant is generally a complex, multivariable, time varying and nonlinear large scale industrial system. Moreover, interactions between the components are very strong. The dissolved oxygen tracking problem is one of the most complex and fundamental issues of biological processes. Air for the aerated tanks is supplied by aeration system (blowers, pipes, diffusers). It is a complex dynamic system. The new control strategy for dissolved oxygen tracking in activated sludge processes is proposed. The nonlinear fuzzy PI control system based on Internal Model Control structure is investigated. The inverse model of an aeration system is used for control system design. A control strategy is tested by simulation based on real data records from a case study plant. Promising results are obtained.


  • Nonlinear impedance in oxide glasses containing single and mixed alkali ions
    • Ryszard Jan Barczyński
    • Leon Murawski
    2012 SOLID STATE IONICS

    The aim of the present was to find more clues on the nonlinearities in impedance of oxide glasses. The first family of researched glasses has a composition of FeO-P2O5-Na2O. Oxide glasses containing iron and alkali are well known for a very low alkali ion mobility and may be considered purely polaron conducting. These glasses show no detectable nonlinearities in the impedance spectra. The second was a family of ionic conducting SiO2-Na2O-Al2O3 glasses. The contents of the third harmonics at certain cases reach values of about 10% at higher temperatures and extremely low frequency region. It has been pointed out that such a nonlinearity may imply errors in interpretation of conventional linear impedance measurements.