Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2012

Show all
  • Ruch w koncepcyjnej architekturze i urbanistyce XX wieku
    • Jan Cudzik
    2012 Full text Przestrzeń Ekonomia Społeczeństwo

    Artykuł opisuje, zależność pomiędzy XX wiecznymi utopijnymi koncepcjami architektonicznymi zestawionymi z współcześnie realizowanymi obiektami lub prototypami. Poprzez analizy wykorzystania ruchu w sztuce, ze szczególnym uwzględnieniem rzeźby i architektury. Ruch i dynamika od zawsze stanowiły element, który fascynował człowieka. Ruch pojawia się najpierw w rzeźbie za sprawą Marcela Duchampa, w ślad z jego dziełami idą między innymi Alexander Calder i George Ricky. Dopiero później, architekci dostrzegają w nim element mogący zmienić sposób tworzenia i myślenia o architekturze. Jednym z pierwszy, którzy twierdzą, że architekturę i rzeźbę należy traktować jako tożsame, jedyni zróżnicowane skalą jest László Moholy-Nagy. Celem pracy jest opisanie oraz próba analizy podstaw idei ruchu w utopijnych koncepcjach architektonicznych i urbanistycznych XX wieku. Autor przedstawia reprezentatywne przykłady, za takie uznaje teorie Yony Friedmana, Japoński Metabolizm oraz koncepcje Archigramu. Zestawiając jest z współcześnie realizowanymi obiektami lub prototypami, apartamentem Garego Changa i Muscle NSA autorstwa ONL. Praca stanowi próbą poszukiwania, analogi pomiędzy wyżej wymienionymi koncepcjami, a współcześnie stosowanymi rozwiązaniami. Autor zauważa, że współcześni architekci bardzo chętnie wykorzystują, po odpowiednich modyfikacjach i doprecyzowaniu, koncepcje powstałe wcześniej jako wyłącznie utopijnie wizje.


  • Ruch wirowy wywoływany przez ultradźwięk w płynach z relaksacją
    • Paweł Wojda
    2012

    Rozprawa doktorska poświęcona jest badaniu ruchu wirowego wywoływanego przez ultradźwięk w różnych modelach płynów z relaksacją. Ma ona charakter teoretyczny, jednak wykorzystanie uzyskanych dzięki niej wyników może przynieść lepsze zrozumienie ruchu wirowego wywoływanego przez siłę akustyczną. W I rozdziale rozprawy przedstawione zostały ogólne rozważania dotyczące akustyki nieliniowej. Rozdział II dotyczy ruchu wirowego wywoływanego przez źródło akustyczne w płynach newtonowskich. Zawarta w nim nowa metoda (użyta także w pozostałych rozdziałach) umożliwia rozdzielenie podstawowych równań na niezależne typy ruchu (mody) oraz wyprowadzenie dla tych typów ruchu równań różniczkowych opisujących ich ewolucję. Na żadnym etapie wyprowadzania równań nie zostało użyte uśrednianie po czasie, zatem przedstawione rezultaty nadają się do analizy efektów wywoływanych nie tylko przez dźwięk okresowy, ale także aperiodyczny. W kolejnych częściach (rozdziałach III, IV i V) mowa jest o ruchach wirowych generowanych przez dźwięk w różnych modelach płynów, w których zachodzi relaksacja. Rozdział III poświęcony jest płynom maxwellowskim, IV traktuje o gazach podczas reakcji chemicznych, a V dotyczy relaksacji w cząsteczkach gazu z pobudzonymi wewnętrznymi stopniami swobody. Dla każdego modelu wyprowadzone są równania określające zmiany prędkości wirowej oraz wirowości generowane przez ultradźwięk bez przyjmowania założeń odnośnie geometrii badanego przepływu. Teoria jest przedstawiona na przykładzie wirowości powstającej w polu okresowej wiązki akustycznej ulegającej słabej dyfrakcji.


  • Ruchotwórczość wielkopowierzchniowych obiektów handlowych trzeciej generacji na przykładzie Trójmiasta
    • Aleksandra Romanowska
    • Kazimierz Jamroz
    2012 Full text Zeszyty Naukowo-Techniczne Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji w Krakowie. Seria: Materiały Konferencyjne

    Wielkopowierzchniowe obiekty (handlowe, usługowe itp.) generują ruch o dużych natężeniach, które często przekraczają możliwości przepustowe przyległego układu ulicznego. Wpływają w ten sposób na znaczne pogorszenie się warunków ruchu w najbliższym otoczeniu obiektu i zakłócenia w prawidłowym funkcjonowaniu systemu transportowego miasta. Wobec braku polskich doświadczeń konieczne jest badanie wpływu wybranych czynników demograficznych, ekonomicznych, przestrzennych, infrastrukturalnych, organizacyjnych na wielkość ruchu generowanego przez te obiekty. Na tej podstawie możliwe jest utworzenie narzędzi pozwalających na prognozowanie wielkości ruchu generowanego przez tego typu obiekty i wpływu tego ruchu na funkcjonowanie sieci transportowej miasta. Celem referatu jest przedstawienie wyników badań i analiz ruchu generowanego przez obiekty handlowe trzeciej generacji na przykładzie Trójmiasta oraz identyfikacja najistotniejszych czynników wpływających na wielkość generowanego ruchu. W referacie przedstawiono wstępne wyniki modelowania ruchu w wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, jak również przykłady wykorzystania wyników badań i zbudowanych modeli do prognozowania wielkości ruchu generowanego przez tego typu obiekty.


  • Ruchotwórczość wielkopowierzchniowych obiektów handlowych trzeciej generacji na przykładzie Trójmiasta
    • Aleksandra Romanowska
    • Kazimierz Jamroz
    2012

    Celem referatu jest przedstawienie wyników badań i analiz ruchu generowanego przez obiekty handlowe trzeciej generacji na przykładzie Trójmiasta oraz identyfikacja najistotniejszych czynników wpływających na wielkość generowanego ruchu. W referacie przedstawiono wstępne wyniki modelowania ruchu w wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, jak również przykłady wykorzystania wyników badań i zbudowanych modeli do prognozowania wielkości ruchu generowanego przez tego typu obiekty.


  • Ryzyko ponoszone przez producenta i konsumenta z powodu niepewności pomiarów
    • Wojciech Toczek
    2012 Full text Measurement Automation Monitoring

    Przeprowadzono krytyczną dyskusję stosowanych w literaturze definicji ryzyka błędnych decyzji wynikających z niepewności pomiarów. Dla znanych rozkładów prawdopodobieństwa charakteryzujących produkcję i aparaturę pomiarową dokonano analizy ryzyka na przykładzie testowania amplitudy napięcia. Pokazano, że tradycyjne definicje ryzyka producenta i ryzyka konsumenta są przypisywane prawdopodobieństwom zaniżonym. Porównano je z definicjami lepiej dostosowanymi do praktyki produkcyjnej.


  • Rzeczywistość migracyjna w dawnym Gdańsku
    • Jarosław Ślęzak
    2012 Full text Cywilizacja i Polityka

    W publikacji wskazuje się, że ruchy migracyjne w Gdańsku związane były z handlem. Głównym szlakiem migracji był Bałtyk. Z drogi morskiej poza marynarzami i kupcami korzystali także rzemieślnicy, osoby podróżujące w celu zdobycia wykształcenia, odwiedzenia świętych miejsc, uczeni, dyplomaci, panujący i wojskowi. W Gdańsku poszukiwali azylu uchodźcy religijni i polityczni z Niderlandów, Anglii, Francji i Szwecji. Znaczy był ich wpływ w rozwój miasta.


  • Safety assessment of ships in damaged conditions by the risk-based method. Assessment of damaged ship performance using the CFD modeling
    • Mirosław Gerigk
    • Marek Kraskowski
    2012

    W pracy przedstawiono aktualny stan badań w zakresie oceny bezpieczeństwa statków w stanie uszkodzonym. Przedstawiono wybrane elementy metody oceny bezpieczeństwa statków w stanie uszkodzonym opartej na analizie ryzyka. Przedstawiono istotę oceny zachowania się statku w stanie uszkodzonym i oceny ryzyka w proponowanej metodzie. Przedstawiono elementy modelowania zachowania się statku w stanie uszkodzonym przy użyciu metody numerycznej mechaniki płynów CFD, wykorzystując model STAR-CMM+. Podano przykłady symulacji komputerowej zachowania się statku w stanie uszkodzonym.


  • Safety assessment of ships in damaged conditions using a novel concept of a risk-based decision support system
    • Mirosław Gerigk
    • Krzysztof Wardynszkiewicz
    2012

    W pracy przedstawiono metodę zarządzania bezpieczeństwem statków w stanie uszkodzonym opartej na ocenie ryzyka wypadku, zarządzaniu ryzykiem i ocenie bezpieczeństwa statku. Opisano model ryzyka nieprzetrwania kolizji przez statek. Opisano propozycję modelu systemu zarządzania ryzykiem i bezpieczeństwem statków w stanie uszkodzonym w czasie katastrofy na morzu.


  • Sample preparation techniques for determination of pesticide residues in food samples
    • Justyna Szynwelska
    • Maciej Tankiewicz
    • Jolanta Stocka
    2012

    Pesticides are very important in increasing the efficiency and quality of agricultural production. They are applied in many spheres of life, not only in agriculture, and their applications are expanding. Despite their numerous merits, pesticides are some of the most toxic substances contaminating our environment and have a negative impact on the human health. Properties of pesticides such as stability, ability to bioaccumulation and toxicity cause risk of diseases and poisoning the consumers of the food. The presence of pesticides in food products is treated as chemical pollution and are covered by law regulations, which control and regulate the permissible levels of concentration of these compounds (Maximum Residue Levels - MRLs). The determination of pesticide residues in food matrices is a challenge because of very low concentration levels of analytes and large amounts of interfering substances which can be co-extracted with analytes, and adversely affect to the results of analysis. In the sample preparation process many different extraction techniques are used, which are still modified. During the extraction and/or enrichment step, concentration levels of analytes are increased to the point where they can be determined. At the same time, the transfer of analytes from the primary matrix to the secondary one removes interferents. In this paper the most popular extraction techniques for determination of pesticides residues in food samples are presented. The advantages and drawbacks of these techniques are also discussed.


  • Sample Rate Conversion with Fluctuating Resampling Ratio
    • Marek Blok
    2012

    In this paper a sample rate conversion with continuouslychanging resampling ratio has been presented. The proposed implementation is based on variable fractional delay filter implemented using a Farrow structure. It have been demonstrated that using the proposed approach instantaneous resampling ratio can be freely changed. This allows for simulation of audio recored on magnetic tape with nonuniform velocity as well as removal of these distortions using the same algorithm.


  • Sample Rate Conversion with Fluctuating Resampling Ratio
    • Marek Blok
    2012 Full text Archives of Acoustics

    In this paper a sample rate conversion with continuously changing resampling ratio has been presented. The proposed implementation is based on variable fractional delay filter implemented using a Farrow structure. It have been demonstrated that using the proposed approach instantaneous resampling ratio can be freely changed. This allows for simulation of audio recored on magnetic tape with nonuniform velocity as well as removal of these distortions using the same algorithm.


  • Sano-Tachiya-Noolandi-Hong versus Onsager modelling of charge photogeneration in organic solids
    • Karol Falkowski
    • Waldemar Stampor
    • Piotr Jerzy Grygiel
    • Władysław Tomaszewicz
    2012 CHEMICAL PHYSICS

    W pracy obliczono numerycznie charakterystyki polowe wydajności fotogeneracji nośników ładunku na gruncie różnych wesrsji modeli Onsagera i Noolandiego-Honga. Wyznaczone krzywe teoretyczne porównano z wynikami doświadczalnymi uzyskanymi metodą elektromodulacji (foto)luminescencji (EML) dla próżniowo naparowanych warstw organicznych kompleksów Alq3 i Ir(ppy)3.


  • Scattering of electrons from 1-butene, H2C=CHCH2CH3, and 2-methylpropene,H2C=C(CH3)2, molecules
    • Paweł Możejko
    • Elżbieta Ptasińska-Denga
    • Czesław Szmytkowski
    • Mateusz Zawadzki
    2012 JOURNAL OF PHYSICS B-ATOMIC MOLECULAR AND OPTICAL PHYSICS

    Zmierzono, wykorzystując liniową technikę transmisyjną, całkowite absolutne przekroje czynne (TCS) na rozpraszanie elektronów na cząsteczce 1-butenu (H2C=CHCH2CH3) oraz 2-metylpropene (H2C=C(CH3)2) w zakresie energii padających elektronów, od 1 do 400 eV oraz od 1 do 350 eV. Kształt przekroju czynnego dla obu badanych izomerów butenu jest podobny. Dwie struktury w uzyskanych krzywych TCS, są wyraźnie widoczne: mały pik w okolicy 2,3 eV oraz szerokie maksimum w okolicy 8 eV. Poniżej 20 eV, wartości TCS dla 2-metylpropenu są wyższe od tych dla 1-butenu, podczas gdy dla energii wyższych od 70 eV obie krzywe TCS praktycznie pokrywają się. Dodatkowo dokonano porównania i dyskusji wyników pomiarów TCS dla etylenu (H2C=CH2), propenu (H2C=CHCH3) oraz 2-metylpropenu.


  • Schemat konglomeratowej bazy wiedzy
    • Krzysztof Goczyła
    • Aleksander Waloszek
    • Wojciech Waloszek
    • Teresa Zawadzka
    2012 Studia Informatica Pomerania

    Artykuł przedstawia raport z prac nad rozwojem konglomeratowych baz wiedzy w kierunku opracowania metodyki ich zastosowań inżynierskich. Podział użytkowników bazy na projektantów i użytkowników końcowych narzucił konieczność określenia czym jest schemat bazy, a czym jej instancja. Pozwoliło to na opracowanie metodyki, w której projektowanie jest postrzegane jako proces tworzenia schematu.


  • Schemat zastępczy i charakterystyki elektrodynamiczne mikrofalowego aplikatora plazmowego typu rezonator wnękowy
    • Michał Sobański
    • Robert Barbucha
    • Mirosław Dors
    • Mariusz Jasiński
    • Jerzy Mizeraczyk
    2012 Przegląd Elektrotechniczny

    Mikrofalowe aplikatory plazmowe wykorzystuje się między innymi do obróbki gazów, w tym do produkcji wodoru poprzez reforming węglowodorów. Omówiony aplikator plazmowy pracuje przy częstotliwości 2,45 GHz. Wyładowanie mikrofalowe powstaje w tym aplikatorze pod ciśnieniem atmosferycznym. Głównym elementem konstrukcyjnym aplikatora jest falowód o obniżonej wysokości, w którym zamontowano dwie elektrody w postaci prętów. Dość dobra zgodność wyników obliczeń charakterystyk strojenia z wynikami pomiarów świadczy o tym, że mimo pewnych ograniczeń w stosowaniu schematów zastępczych o stałych skupionych są one przydatne w praktyce.


  • Schemes of transmission of classical information via quantum channels with many senders: Discrete- and continuous-variable cases
    • Łukasz Czekaj
    • J.k. Korbicz
    • Ravindra Chhajlany
    • Paweł Horodecki
    2012 Full text PHYSICAL REVIEW A

    Superadditivity effects in the classical capacity of discrete multiaccess channels and continuous variable (CV) Gaussian MACs are analyzed. Several examples of the manifestation of superadditivity in the discrete case are provided, including, in particular, a channel which is fully symmetric with respect to all senders. Furthermore, we consider a class of channels for which input entanglement across more than two copies of the channels is necessary to saturate the asymptotic rate of transmission from one of the senders to the receiver. The five-input entanglement of Shor error correction codewords surpass the capacity attainable by using arbitrary two-input entanglement for these channels. In the CV case, we consider the properties of the two channels (a beam-splitter channel and a "nondemolition" quadratures coupling sum (XP) gate channel) analyzed in Czekaj et al. [ Phys. Rev. A 82 020302 (2010)] in greater detail and also consider the sensitivity of capacity superadditivity effects to thermal noise. We observe that the estimates of the amount of two-mode squeezing required to achieve capacity superadditivity are more optimistic than previously reported.


  • Scientists in the world of business
    • Magdalena Sokół
    2012

    Artykuł promujący działania badawczo-rozwojowe Zakładu Zarządzania Technologiami Informatycznymi Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.


  • SDF classifier revisited
    • Maciej Smiatacz
    • Witold Malina
    2012 EXPERT SYSTEMS

    Artykuł dotyczy problemów związanych z konstruowaniem klasyfikatorów wykorzystujących tzw. dyskryminacyjną funkcję samopodobieństwa (ang. Similarity Discriminant Function - SDF), w których tradycyjna, wektorowa reprezentacja obrazu została zastąpiona przez dane o strukturze macierzowej. Zaprezentowano możliwości modyfikowania macierzowych struktur danych i zaproponowano nowe warianty kryterium SDF. Przedstawione algorytmy zostały przetestowane na obrazach przedstawiających cyfry pisane ręcznie oraz na fotografiach twarzy, pochodzących z baz ORL i CMU-PIE. Wyniki eksperymentów wskazują, że wprowadzone modyfikacje znacznie poprawiły działanie oryginalnego klasyfikatora SDF.


  • Seafloor Characterisation and Imaging Using Multibeam Sonar Data
    • Zbigniew Łubniewski
    • Krzysztof Bruniecki
    2012

    The approach to seafloor characterisation and imaging is presented. It relies on the combined, concurrent use of several techniques of multibeam sonar data processing. The first one is based on constructing the grey-level sonar images of seabed using the backscattering strength calculated for the echoes received in the consecutive beams. Then, the set of parameters describing the local region of sonar image is calculated. The second technique utilises the 3D model of the seabed surface, which is constructed as a set of (x, y, z) points using the detected bottom range for each beam in the multibeam system seafloor imaging procedure. For the local region of seabed surface, the descriptors like rms height and autocorrelation slope are calculated. The third technique assumes the use of a set of parameters of the multibeam echo envelope. Then, for selected parameters, the characteristic features quantitatively describing their dependence on seafloor incident angle, like slope, or range, are calculated. Finally, the features obtained by these three techniques are combined together. The proposed method has been tested using multibeam data records acquired from several bottom types in the Gulf of Gdańsk region. The obtained preliminary results show that application of the proposed combined approach improves the classification performance in comparison with those of using only the one scheme of seafloor multibeam data processing.


  • Searching of the buried objects in the sea bottom by means of noninvasive methods
    • Eugeniusz Kozaczka
    • Grażyna Grelowska
    • Sławomir Kozaczka
    2012

    Searching of objects on the seabed or under its surface currently is a challenge for a number of researchers interested in the sea bottom. The problem relates to the objects on the depths of up to several tens of meters from the surface of the seabed. Finding the objects is the subject of interest for a wide group of users starting from archaeologists, and ending on groups interested in marine safety, as well as in military application in defensive aspects of these waters. One of the currently developing non-invasive and remote sensing methods is the use of accompanying phenomena the nonlinear propagation of elastic waves. The results of experimental research aimed at detection of underwater objects, with using a device called a subbottom profiler, will be presented in this paper. The Southern Baltic, with particular interest in the Gulf of Gdansk, was covered by the research area. Some examples of real acoustics images obtained during the sea trials will be shown with the attempt of physical interpretation.